Jlicttiuc £rilisrl)e (fouraitl 4 Ongelooflijke toestanden in de Verenigde Staten Hoop van velen op Nieuw-Guinea Peron bindt in Bomaanslag op anti-communist Westen heeft ontwaoeningsplan als „Genève" begint Chaos dreigt in Honaarije WOENSDAG 6 JULI 1955 r BUREAUX: Steens ü-aart 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; 0.50 per week. AD VERTE NTIÊN: 0.18 per milhmete*. (By contract belangrijke korting). Zes en degtfgste Jaargang No 10386 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. EN SERINE CHR1STELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoactfcli l« gfcebfeven "myn hcrl In tegenspeel" CORRUPTIE: PROBLEEM NO 1 Grote toeneming van de misdaad onder de jeugd Door T. Cnossen (dir. Chr. Emigratie Centr.) NEW YORK. JULI IN DE VER. STATEN, het land der onbegrensde mogelijkheden, heersen voor Nederlandse begrippen, ongelooflijke toestanden. De jeugdcri minaliteit tiert welig, evenals de corruptie, het spel, de ontucht en het gangsterdom. De wild-west geest in de gemiddelde Amerikaan schept bij het publiek een zekere sympathie voor een gewiekste misdadiger. Het is allemaal niet zo erg. meent men. En toch zal Amerika, als het aan spraak wil blijven maken op de naam van beschaafd, democratisch land, spoedig op grote schaal de corruptie en de misdaad moeten aan pakken. Op één dag vermeldden de bladen on langs de beroving van een wapenwinkel, een ..holdup" in een bank (wat bijna dagelijks voorkomt), een moord op een getuige in een proces en buiten New York het neerschieten van twee meisjes van resp. 16 en 14 jaar, het kidnappen van een rechter en zijn vrouw in Florida en tal van andere misdaden. In een deel van Michgan werd tevergeefs gezocht naar de dader van een aantal lustmoor den op jonge meisjes. De kranten hebben van dag tot dag een reeks van dergelijke berichten, soms gelukkig niet in alle op de meest sensationele wijze beschreven, uitgewerkt tot in elk detail en „versierd" met foto's on the spot. Destijds bleek uit het onderzoek van de commissie-Kefauver, dat in de staat Louisiana de georganiseerde misdaad en gambling gevaarlijk grote afmetingen had aangenomen. De in 1952 gekozen gouverneur zocht een chef van de staatspolitie, die niet be reid bleek direct of zijdelings zich met welke geïnteresseeerde groep in te laten. Hij vond die in de persoon van kolonel Francis C. Grevenberg, een man die zich op verschillend terrein had bewogen, doch nimmer op dat van de politie. Niettemin gaf hij blijk voor zijn taak berekend te zijn. Meer dan 300 raids werden gehou den op speelhuizen, waarbij de meest verrassende taktiek werd toegepast om het bewijs te leveren. De „slotmachines" geplaatst in winkels, schuren en allerlei gebouwen, werden door de politie, ge wapend met voorhamers, vernield. Meer dan 5500 werden in elkaar getrommeld. En zo ging hy door op elk gebied, op- Brand in Helmondse katoenfabriek Schade één millioen gul<fen Gistermiddag is in de droogafdeling van de P F. van Vlissingen en Co 's Ka toenfabriek in Helmond brand ontstaan in een partij katoenen halffabrikaten en hars. De rookontwikkeling was zo hevig, dat enkele straten voor het verkeer wer den gesloten en de brandweer met ont stoken lichten langs de fabrieksgebouwen reed. De schade door vuur en vooral door bluswater aan opgeslagen goederen en machines is zeer groot. Voorlopige ra mingen spreken zelfs van één millioen gulden. Onder meer gingen drie duizend rollen bedrukt katoen verloren. Het be tonnen gebouw zelf liep slechts geringe 6chade op. Men verwacht dat de productie geen noemenswaardige stagnatie zal onder vinden. Grote opstand in staatsgevangenis In de grote staatsgevangenis van Washington, Walla Walla, is een op roer uitgebroken. Ongeveer 400 van de 1784 gevangenen hebben de helft van het enorme gebouwencomplex bezet. Zij hebben de adjunct-direc teur in gijzeling genomen, evenals acht leden van de administratie. De opstandelingen eisen betere behan deling. De gevangenis is omsingeld door een leger van staatspolitie en gevangenis- bewakers. die allen zijn uitgerust met automatische wapenen. Volgens de laatste berichten hebben de oproerlingen twee der acht gyzelaars vrygelaten. Beiden waren ernstig toe getakeld om te laten zien, dat het de ge vangenen ernst ls. De mooiste dag van mijn leven „Wat is de mooiste dag uit Uw leven?" hebben wij aan een groot aantal bekende en populaire Ne derlanders gevraagd. Hun antwoor den zult U, gedurende deze maand dagelijks in dit blad vinden. Velen vonden die vraag t e moeilijk om te beantwoorden. Eén minister zei: ..Ik kijk wel uit. Als ik één dag buiten de gezinstfeer als de mooiste doodverf, hoor ik thuis het verwijt: En de trouw dag dan? En de geboorte van de kinderen? En de koperen bruiloft?" Niettemin: er zijn velen, die. der gelijke gloriedagen tn hun waarde latend, de mooiste dag daarnaast toch nauwkeurig weten aan te Het eerste verhaal over een der gelijke gloriedag vindt U in dit tredend tegen bordelen (waarvan er een 47 jaar had bestaan), handel in bedwel mende middelen, illegale drankhandel en jeugdmisdaad. OPRUIMING De opruiming is nog niet op grote schaal aan de gang, doch allen die in hun belangen geschaad zijn, verenigen zich tegen hem en hopen hem kwijt te raken, wanneer het volgende jaar een nieuwe gouverneur van de Staat gekozen moet worden. Onder deze tegenstanders bevinden zich heel wat vooraanstaande figuren, die van deze schoonmaak niet gediend zijn. Erger nog dan de gambling in Loui siana is de „gangster- en racketeer"- praktijk in New York en bijna alle grote De kledingindustrie in New York wordt beheerst door uitgesproken misdadigers, die elke vorm van geweld toepassen, als de zaken weigeren hun „tol" te betalen. Zelfs de machtige vakverenigingen, moe ten toezien, hoe het personeel buiten hun kringen wordt gehouden. Gewoonweg levensgevaar verhindert de leiders om op Een van de big bosses, die deze racketeer-business leidt, tegen wie twee beschuldigingen van moord zijn Inge diend (doch niet bewezen, omdat niemand durft te getuigen) was de vriend van o.a. de vorige burgemeester van New York. Vele rechters en politieke grootheden behoorden tot de regelmatige bezoekers van zijn luxueuze appartementen. Daardoor staat de goedwillende politie vrijwel machteloos. Van „boven af" wordt de beschermende hand over de „topmen", veelal joden en Italianen, uitgespreid. Deze organisatoren van misdaad en cor ruptie beschikken over huurlingen, die zonder er.ige aarzeling tegenstanders en soms om de schijn te redden ook mede standers uit de weg ruimen. De methoden van de Nazi-kampen waren en zyn ook in de kringen der Amerikaanse onder wereld bekend. DADEN GEVRAAGD Een afdoende uitroeiing van deze onderwereld zou alleen maar moge lijk zijn als het Amerikaanse volk zijn apathie liet varen en de publieke opinie de autoriteiten tot daden noopte. Nodig zou dan ook zeker zijn een wij ziging van vele wetten en misschien zelfs van de Grondwet Thans zijn de zwaar beschermde rechten van elke staat en elke vrije burger een schild vpor de mis dadigers. De mannen van Edgar Hoover, de lei der van de R.B.I. worden in hun held haftige pogingen om wet en orde over heel Amerika te doen eerbiedigen, daar door zeer belemmerd. Doch voor alles zal een andere geest zich moeten meester maken van vele re- gerings-, politionele- en magistraatskrin gen. Zo leng jnen daar omkoopbaar is. is elke ernstige poging om de misdaad uit te bannen van tevoren tot vruchte loosheid gedoemd. Mannen op deze foto zijn de Nederlander Guustaaf Abrahams en de Spanjaard Antonio Sanchez Cruz. Enkele dagen geleden deserteerden zij samen met 34 andere lotgenoten uit het Franse vreemdelingen legioen. Toen hun schip door het Suezkanaal voer, sprongen zij over boord en kwamen zo in Egypte (en in de gevangenis) terecht. Zij wachten nu op hun veroordeling wegens het illegaal overschrijden van de Egyptische grens. BUENOS AIRES, 5 JULI PRESIDENT Peron van Argentinië heeft vandaag in een verrassend verzoenende radiorede aangedron gen op „vreedzame samenleving" tussen alle Argentijnen. De oppositie bood hij een politieke wapenstilstand aan en hij onthief haar van alle schuld aan de opstand. De president merkte op: „Er zijn reeds teveel peronisten, meer hebben wy er niet nodig oppositieparty, die der radicalen, publiceerde kort na Perons rede een verklaring, waarin de partij dui delijk stelde dat zU geen vrede zonder vrijheid wenst Volgens het Katholiek Nederlands Pers bureau wordt Perons verzoenende hou ding verklaard door de politieke ontwik kelingen tijdens de opstand. Het persbu- dat Peron de trouw van het leger, onder Molina en Lucero, heeft „gekocht", door de generaals te beloven, een uit 7 punten bestaand democratise- ringsprogramma te zullen doorvoeren na onderdrukking van de opstand. Intussen is weer één van Perons poli tieke pijlers vervangen, namelijk Apold. chef van de pers en radio. In zUn plaats kwam Leon Bouche, een meer gematigds Minister Zijlstra tegen dure brandstof De Nederlandse minister van Econo mische Zaken, prof. dr J. Zijlstra, heeft het Hoge Gezagsorgaan van de Kolen- en Staalgemeenschap medegedeeld, dat hij de jongste prijsstijging van de Belgi sche huisbrandkolen gevaarlijk acht. Hij wil de vrüheid om deze prijzen vast te stellen, beperken. Ook de Belgische mi nister van Economische Zaken, Rey. overwegt vaststelling van maximumprij- Ultimatum aan Diem SAIGON, 5 JULI. Premier Diem van Zuid-Vietnam heeft gisteren voor de tweede maal een ulti- m gekregen, ditmaal van het revo- lutionnaire comité, dat de macht ver overde tüdens de straatgevechten in Mei. Volgens het comité is het onmogelyk, met Diems regering van „feodale man darijnen" de communisten te bestryden. In het ultimatum wordt een drastische onmiddeliyke hervorming van de re gering geëist, omdat deze fmet uitzon dering van premier Diem) het volk zou uitbuiten. Als de eisen niet worden in gewilligd, zal het comité zich tot het volk wenden. Daarvan zal het afhangen of de kwestie met geweld of op vreed- wyze zal worden opgelost. De MüNCHEN, 5 JULI. Tsjechische anti-communist Matus Cernak (50 jaar) is vandaag in een postkantoor alhier vermoord: een krachtige tijdbom, verborgen in een postpaket, ontplofte in zijn han den. Dit meldt Ass. Press, doch de politie bevestigde later op een pers conferentie niet, dat Cernak om het leven is gekomen. Cernak, voorzitter van de nationale raad van Tsjechoslowakije (een organisa tie van anti-communistische vluchtelin gen in het Westen), haalde het pakket aan een postkantoor af, nadat hij een briefje in zijn bus had gevonden, waarin de aankomst van het pakket werd ge meld. Volgens de politie van München was de bom geen tijdbom. De helse ma chine ontplofte, toen Cernak haar op een tafel in het postkantoor van het papier ontdeed. Behalve Cernak werd een oude vrouw gedood. Volgens A.F.P. werden 20 mensen gewond. Drie ambulances brachten de gewonden naar een zieken huis. Cernak was minister van culturele za ken van Slowakye onder premier Josef Tiso van 1939—'45. „De bom was van een verschrikkelijke kracht", verklaarde een ooggetuige die slechts licht werd gewond. ..De ruiten vlogen aan stukken en In enkele secon den was de hal één bloedbad". Vranen van Kamerlid over Krimpen a. d. lek Enkelen offeren voor tienduizenden (Van onze Parlementsredactie) In een aantal schriftelijke vragen aan de ministers Algera en Beel wijst het Tweede Kamerlid de heer H. van Sleen (soc.). op de consequenties welke het ophogen van de dijk en de Dorpsstraat van Krimpen aan de Lek met één meter meeb-engt Aan de woningen van de dijkbewoners zullen nu allerlei voorzie ningen nodig zijn en noch het ruk. noch het hoogheemraadschap wensen hierin by te dragen, zodat de kosten uitsluitend ten laste komen van de gemeente en de bewoners. Betrokkenen voelen het zeer onbillijk, dat zij de lasten moeten dragen voor een veiligheidsmaatregel, die strekt tot bescherming van tienduizenden. De heer Van Sleen vraagt of de ministers geen termen aanwezig achten om op korte termijn te onderzoeken ir. hoeverre hier voor het hoogheemraadschap, zo mogelijk in samenwerking met het rijk. een taak is weggelegd om financiële bij stand te bieden. Nederlander vermoord Tengevolge van een lafhartige overval ls op 2 Juli overleden de heer Pim Kapitz. In leven administrateur der onderneming Rotterdam I, Tandjong Karang. Sumatra Vreemde schietpartij in Rotterdam Inbrekerzag rechercheurs voor inbrekers aan ROTTERDAM. 6 JULI THANS IS KLAARHEID gekomen in een vreemde schietpartij die In de nacht van Zaterdag op Zondag plaats had in de zaak voor woninginrichting Metz op de Nieuwe Binnenweg te Rotterdam. Twee rechercheurs en een burger zagen elkaar voor inbrekers aan en gingen el kaar te ïyf. en dat alles door een mis verstand van politiemensen onderling Volgens de lezing van de politie dween by de firma Metz de laatste tyd nog al eens geld en daarom had de direc teur. G. M„ met de politie afgesproken dat twee rechercheurs 's nachts in de zaak zouden pesten. 7.o hadden zich Za terdagnacht beide mannen verschanst op .een zekere plaats" Oneens hoorden zi' het slot van de v keideur omdraaien. Kenneliik had de bekende een valse sleutel. Hij kwam ech ter niet verder, omdat hij de benen rr nemen voor een nachtwaker die k- controleren. Deze ontdekte dat de deur open was en waarschuwde eon s veillerende agent, die niet wist dat rechercheurs in de zaak waren. Verkeerde gebeld De agent belde de heer M. op. doch deze bleek een broer te zyn van de di recteur niet wie de afspraak voor het posten was gemaakt. Hoewel hy dus niets met de zaak te maken had. bood hij even met de agent te gaan kijken. Met de agent ging hü in het nachtelijk duister op onderzoek uit. en onderzocht met zaklantaarn het kasregister. „Handen omhoog!" schreeuwden daarop de rechercheurs, die in de hun onbe- De beste vooruitzichten LONDEN'WASHINGTON. 6 JULI "PkE WESTELIJKE Grote Drie zijn het in grote lijnen eens gewor den over een beperkt ontwapenings plan, dat vermoedelijk in Genève met de Russen zal worden bespro ken, zo meldt Ass. Press. Het plan voorziet in het instellen van een gedemilitariseerde of beperkt gede militariseerde zone. waar zich geen strUdkrachten zullen bevinden of alleen nationale troepen. Hij regelt ook de tel ling van wapens en legers in Oost- en West-Europa en het verminderen van deze strijdkrachten in phasen. Verschil lende dezer ideeën zyn onderling ver bonden rrtet andere aspecten van Ge allieerde plannen voor een continentaal veiligheidssysteem. Zij zullen gecoördineerd worden door een groep Amerikaanse. Britse en Franse deskundigen, die van 8 tot 14 Juli in Pa rijs bijeenkomen. Het gehele cfijnplex van plannen zal in behandeling w£)-fie'n genomen door de Westelijke ml/ii^ters tijdews hun Paryse besprdkürffren dp 15 Juli,T(an de vooravond vjfn Genève. Het Westen acht het mogelyk, dat zelfs by afwezigheid van een spoedig accoord over de hereniging van Duits land eerst een soort stilstpéifc te verkrij gen en later een vermiSjarjng van de bewapening. De robot, vriend of vijand H' ET BRITSE blad Daily akt zich g bezorgd over de toenemende automatise- ig. „De komst£er ro bots bergt het gevaar van massale werkloosheid in zich", aldus het blad. In de Ver. Staten wordt 90 procent van alle elec- trische lampen vervaar digd door... 14 machines. Bij een grote Engelse in dustriële firma wordt de loonadministratie verricht door electronische ma chines. die het loon van 7000 employé'» in 40 mi nuten uitrekenen. Vroe ger had men voor dit werk een uitgebreide staf kantoorbedienden, die er dan nog 225 uur over deed. Een ander voorbeeld oan de verontrustende mechanisatie vindt men in de gemeente-admini stratie van New York, waar robots alle Ionen. pensioenen, beiasfi; en toeslagen i ambtenaren be rekenen. De machines doen hier het werk van 50 boekhouders en.... in aanzienlijk korter tijd. Tenslotte een peval, dat al eens in het nieuws is geweest: de in aanbouw zijnde electrlciteifs/abriefc van Pittsburg (V.S.) Deze fabriek zal 700.000 men sen van stroom voorzien en wordt slechts bediend door zes man. industriële revolutie, al dus de Daily Mirror, welke z|j het op aan zienlijk verder strekkende wijze het patroon van de samenleving zal ver anderen. Er is niets tegen die nieuwe industriële revo lutie, mits zij soepel, zon der schokken verloopt Dan maakt zij enerzijds vele werklozen, doch an derzijds schept zij werk gelegenheid. De industrie zal vrijwel alles goedkooo en in voldoende hoeveel heden kunnen produce ren en zo de mens op ho ger materieel plan bren- Afaar voorzichtigheid Is geboden: industrie, vak beweging en regering die- het pad te effenen naar het Utopa der volgens menselijke begrippen vol maakte maatschappij. MOSKOU OPRECHT Amerika zou er thans van o- tuigd zijn, dat Rusland inderdaad zijn enorme bewapeningsuitgaven wil besnoeien. Eisenhower en Dulles menen op grond hiervan dat het vraagstuk der ontwapening de beste vooruitzichten biedt om tot zaken te komen in Genève. Uit Bonn wordt nog gemeld dat de eerste Westduitse officieren binnen en kele weken op het N.A.V.O.-hoofdkwar tier by Parys tewerkgesteld zullen wor den. De leider van de Westduitse mili taire missie is oud-generaal Hans Spei- del, stafchef van maarschalk Rommel tijdens de invasie in Normandië. De Zwitserse horloge-industrie staat voor niets. Na het kleinste en het lichtste heeft men nu ook het dunste horloge gemaakt. Om eventuele kopers duidelijk te maken, hóe dun zijn horloge wel is, heeft de fabrikant het voor de foto tussen twee tanden van een haarkam gestoken kende heer M. de inbreker meenden te zien. Immers, zU kenden alleen de andere heer M. De heer M. dacht op z|jn beurt dat de gewapende mannen (in burger) inbrekers waren. Hy greep ccn sroel en begon links en rechts en naar de rechercheurs te slaan, nadat al len tevergeefs hadden geprobeerd de an deren aan het verstand te brengen wie ze waren. De rechercheurs losten twee waarschuwingsschoten en M. werd In het linker dybeen geraakt. Toen flitste hetJioht aan en de „in brekers" vonden van elkaar dat ze er voor inbrekers te netjes uitzagen. Dat bracht de ontknoping. (door Titoisme) BOEDAPEST, 5 JULI IN HONGARIJE heerst een staat van alarm. Een chaos dreigt door een sèheuring in de communistische partij. De nationalisten van deze party zien in het jongste bezoek van de hoogste Russische leiders aan Tito aanleiding, meer accent te leggen op het Hongaarse nationalisme. De andere, zuiver Russische groep onder partijchef Rakosi komt hier tegen op. Eerder meldden wij reeds, dat de huidige premier Hegedues in ongenade is gevallen, een bericht dat nog niet is rvestigd. Ontwikkelingen in Hongarije: 1 De politiepatrouilles In de straten van Boedapest zijn versterkt. Het terrein rondom de gebouwen, iarin de Westerse diplomatieke tegenwoordlgingen zyn gevestigd, is door de politie afgezet. De Hongaarse communistische partij heeft haar functionarissen en de Rode keurtroepen opgedragen zich paraat houden. De partij heeft van Boedapest uit 1200 speciaal opgeleide deskundigen het overige gedeelte van het land gezon- ;n voor het innemen van sleutelposities. Opslagplaatsen van levensmiddelen 6. Er worden minder levensmiddelen worden streng bewaakt. de bevolking beschikbaar gesteld Voor alle winkels waar levensmiddelen worden verkocht staan lange ryen De troepen langs de grens tussen Hongarije en Oostenrijk en Joegoslavië zyn versterkt. Leerling-bestuurder gedood Militaire leswagen door trein gegrepen Op een onbewaakte overweg in Teuge by Apeldoorn is gisteren een militaire leswagen door de diesel-elecbrische trein Apeldoorn naar Enschede gegrepen twaalf meter meegesleurd. Aan de ge volgen van dit ongeluk is de 20-jarige marechaussee B. A. M. Waterschoot uit Houtenisse vannacht overleden. De an dere inzittende, de 29-jarge korporaal- instructeur B. Dickhoff uit Amsterdam, werd gewond in het ziekenhuis opgeno- Oorzaak is waarschynlyk onoplet tendheid van de leerling, de marechaus- trelrwerkeer werd ruim drie kwartier vertraagd. Schadeloosstelling voor politiek delinquent Negen jaar detentie tot viijspiekend vonnis De rechtbank te AsGen heft beslist dat n schadeloossteling groot f 12.000 moet worden toegekend aan de 54-jarige P. van D. uit Zeegse (Gr.). Dit ls een gunstige beschikking op een verzoek van deze Van D. „ter zake van schade etc. geleden door de negen jaar die hU ten onrechte gedetinerd is geweest Op 13 September 1954 heeft de bijzon dere strafkamer van de rechtbank te Amsterdam deze als politieke delinquent gedagvatrde Van D. vrijgesproken \nn het hem ten laste gelegde geval van mishandeling van een medegevangene, gepleegd in het strafkamp Erica te Om men. On de sententie van deze straf kamer werd gezegd, dat wel mishande lingen van verdachte jegens medegevan genen bewezen werden geacht, doch dat dit niet het geval was ten aanzien van het enige hem ten laste gelegde mishan del in gsgeval. Tot deze vrijspraak was Van D. reeds negen Jaar gedetineerd geweest. De Nederlandse wegenbouwers zijn er in geslaagd het snelver keer bij Utrecht op efficiente en harmonische wijze op te lossen. Door verschillende snel- verkeerswegen in een circuit te laten samenkomen, wordt een einde gemaakt aan de hin derlijke kruisingen, aie het snelverkeer afremmen. Deze luchtfoto van de K.L.M. toont duidelijk, hoe de rotonde bij Utrecht de verkeersstroom zon der onderbreking afvoert. Het verkeer splitst zich in de rich ting Den Haag (boven), Den Bosch (links), Amsterdam Leiden (rechts) en Arnhem (beneden). Nederland weer vierde bij internat, hulp NEW YORK, 5 JULI. Nederland heeft na de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk de vierde plaats behouden op de lijst van lan den, die deskundigen beschikbaar stellen voor het verlenen van tech nische bijstand aan minder-ontwik- kelde gebieden. Dit blijkt uit het zevende jaarverslag van de raad voor technische hulpverlening van de Verenigde Naties. Van de 1584 uitgezonden deskundigen waren 910 uit Europa afkomstig, van wie 97 Nederlanders. Kwamen in de eerste jaren van de technische hulpverlening de experts bijna uitsluitend uit Amerika en de hoger ont wikkelde landen van Europa, thans wor den ook landen, die zelf hulp toegewezen krijgen maar op bepaalde gebieden hoger ontwikkeld zijn dan de omliggende sta ten. Ingeschakeld. Deze tendenz Is ook zichtbaar bij de uitgifte van studiebeur zen door de Ver. Naties (in totaal 1524 voor studie in het buitenland). Ons land ontving 72 van de 976 In Europa stude rende bursalen. Volkswagen: „Races niet nodig sensatie" Nadat de Mercedes fabriek stelling had genomen tegen het besluit van de Duitse automobiel club om de race om de grote prijs van Duitsland op de Nürburgrlng dit jaar niet te laten doorgaan, heeft de Volkswagenfabriek bU monde van prof Nordhoff haar zienswyze bekend ge maakt Prof. Nordhoff brak de staf over alle autoraces en ontkende dat zij ook maar op enigerlei wyze tot de ontwikke ling van de autotechniek zouden bijdra gen. „Auto-races dienen alleen tot bevre diging van de kUklust en tot prikkeling van de zenuwen, en voorts voor de re clame en voor de sport. Altyd speelt het geld er een grote rol. Race-auto's zijn speciale wagens. In serie gebouwde wa gens behoren tot een geheel ander gebied en de terecht gewaardeerde eigenschap pen van een goede wagen: levensduur, rentabiliteit en betrouwbaarheid, worden niet op de racebanen Eekweekt Daar voor heeft men meer betrouwbare we gen." aldus prof. Nordhoff HET WEER IN EUROPA u\ il a 5 S'f P. S J e ajj li f« Stockholrr zw bew NO 3 21 0 Kopenh regen N 7 15 5 bonden licht bew WNW 2 21 0 'ary» zw bew N 4 20 0 Jrenoble Nice onbew. onbew NNW 3 WNW 3 19 0.3 2S 0 Geneve Zurich onbew zw. bew Windstil NW 2 19 0 19 0 3erlt]n zw. bew N 3 u MUnchen regen WNW 8 17 1 nrubruck motregen ONO 2 20 1 ■Vjecclo 'onbew! ONO 2 WEERBERICHT 1 Droog weer De Bilt verwacht tot mor- i A genavond: OverdrUvende '•'I yJ wolkenvelden maar ook flinke opklaringen. Droog //S weer. Zwakke tot matige m^l lij noordelijke wind. Ieta ho- «ere middagtemperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 4.3021.03. Maan op 21.54, onder 6.57 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1