va ndaag Het Leger des Heils bestaat 90 jaar ENTOSORBINE Plannen voor betere hulp bij weg-ongelukken Recreatieprobleem krijgt niet genoeg aandacht HE Kamer wenst toekenning van zgn, slooppremie SEBOREX/- Spiegel U in Dan spiegelt U zich goed! Voor 178 millioen aan bouwwerken uitgesteld 9 ZATERDAG 2 JULI 1955 HET BEGON IN DE SLOPPEN Over heel de wereld de campagne Voor Christus en de mensen' OP 2 JULI VAN HET JAAR 1865, predikte in de straten van Oost Londen, een man met alle kracht, die in hem was, de blijde bood schap van verlossing door het Bloed van Christus. Om hem heen waren de onverschillige scharen van Oost Londen, dat in die dagen één poel van armoede, misdaad en goddeloosheid was. Met enkelen van zijn helpers en medewerkers is William Booth daar het werk begonnen van de „Christelijke Zending", een organisatie, die zich ten doel stelde om vooral de diepst gezonkenen met de boodschap van het Evangelie in aanraking te brengen. Zijn vrouw, Catherine Mumford, stond hem hierin dapper terzijde. En dit werk was niet gemakkelijk. In zalen en in de open lucht predikten William Booth en zijn medewerkers het Evangelie en vaak ontmoetten zij daarbij grote tegenstand. Maar er was ook zegen op dit werk: mannen en vrouwen werden bekeerd en begonnen in de kracht van God een nieuw leven. Langzaam maar zeker werd de kleine beweging een machtige orga nisatie. die in 1878 de naam „The Sal vation Army1' „Het Leger des Heils" aannam. Dit Leger des Heils had als boodschap: „Christus voor de wereld de wereld voor Christus". Spoedig had het in heel Engeland tal van korpsen en niet lang daarna breidde het werk zich uit naar Amerika, Australië, Frankrijk. Zwitserland, India, Canadaen naar een lange rij van andere landen, tot het in 1887 ook in Holland begon. Het eerste korps werd op Zondag 8 Me! 1887 geopend in een zaal in de Gerard Doustraat te Amsterdam, in welke zaal nu nog steeds de bijeenkomsten van het Amsterdamse Moederkorps worden ge houden. In zijn arbeid voor de redding van de zielen der mensen kwam William Booth- de Stichter van het Leger des Heils, tel kens weer te staan voor de sociale pro blemen van zijn tijd. En al heel spoedig was het zijn ervaring, dat als men de mensen wilde bereiken met de boodschap yan het Evangelie, men ook iets moest doen voor de maatschappelijke nood. waarin velen van hen verkeerden. „Een hongerige maag heeft geen oren", zei hij. Als hij gegeten heeft, kun je met hem praten. Terwijl de geestelijke hulp het einddoel blijft van het maatschappelijk werk. staèt om practische redenen de een industriële inrichting noemt. Derge lijke inrichtingen zijn momenteel in land te Amsterdam. Den Haag, Rotter dam, Dordrecht en Utrecht. Dit werk is. in zijn ontwikkeling niet stil blijven staan, maar met de noden van de tijd meegegroeid. Thans zijn er jongenshui zen, meisjeshuizen, kinderhuizen, tehui zen voor bejaarde dames en heren, chro nische zieken en invaliden, een tehuis voor ongehuwde moeders enz Ook is het Leger des Heils een van de grote reclas- senngsinstellingen. Jeugd en gezin In het aan ieder korps verbonden jeugdwerk worden naast meer alge mene vormen van jeugdwerk, zoals Zon dagsschool en diverse clubs jong-sol- daten gevormd en als korpskadetter geleid voor toekomstige dienst als soldaat of officier in het Leger des Heils. De Legers des Heils padvindersbond ie gesloten bij de Internationale padvinders beweging. Een speciale afdeling van elk Leger des Heilskorps is de Gezinsbond, een vrouwenbond, waarvan iedere vrouw boven de 18 jaar lid kan worden, zonder dat zij hierdoor verder enige verplich tingen aan of verbintenis met het Leger des Heils heeft. In Nederland zijn hier van ruim 100 afdelingen met meer dan 5000 leden. Het doel van deze Gezinsbond is door de verheffing van het gezin e geliserend te werken. Vandaag begint het Leger des Heils „Een hongerige maag heeft geen oren!", zei kleedt het Leger des Heils over de hele we hoeftigen, voordat het hun het Evangelie stoffelijke hulp voorop. Al spoedig had het Leger des Heils ccn wijdvertakt so ciaal werk, dat vooral in omvang toenam, nadat William Booth in 1890 zijn be roemde boek „In Engelands donkerste wildernissen en de weg ter ontkoming" had gepubliceerd. De barre winter van '90 Ook in Nederland heeft men spoedig na het ontstaan van de eerste korpsen ingezien, dat men iets moest doen in de sociale nood hier te lande. Het eerste begin van het maatschap pelijk werk van het Leger des Heils in Nederland valt in de „barre winter van 1890". In deze winter moesten vele zwervers buiten overnachten en werden dan 's mor gens doodgevroren aangetroffen op de banken in de stadsparken, onder de via ducten of in handkarren, waar zij de nacht hadden doorgebracht. Het Leger stelde zijn goe dverwarmde bijeenkomst zalen aan de Lijnbaansgraoht en op het Rapenburg te Amsterdam als nachtver blijven voor deze zwervers beschikbaar. Dit waa echter een noodmaatregel en bracht geen oplossing. Vandaar dat men in October 1891 in de Haarlemmerhout tuinen het eerste permanente nachtasyl voor zwervers opende, waar deze mensen niet alleen kosteloos onderdak voor de nacht, maar des morgens ook koffie en brood ontvingen. Men verbond hieraan een houtjeshakkerij en een timmerwin- kel, zodat de daklozen door hier te wer ken zelf hun kost konden verdienen. Zo ontstond wat men in het Leger des Heils iam Booth. Daarom voedt en eerst de hongerigen en bé- Gods Liefde predikt.'.. i bijzondere over de gehele wereld n campagne „Voor Christi Deze campagne werd ingezet met open luchtacties in alle plaatsen ter wereld waar Legercorpsen zijn gevestigd. In die campagne zal in het bijzonder aandacht geschonken worden aan het gezin en de jeugd en ook zal meer dan ooit de nadruk gelegd worden op de prediking van het Evangelie op straat. Deze wijze van ju bileumviering is karakteristiek voor het Leger des Heils, dat daardoor toont trouw te zijn aan zijn oorspronkelijke roeping, die het bij al zijn sociale arbeid nooit uit het oog heeft verloren. Franse ambassadeur Gamier naar Ankara Binnenkort zal de Franse ambassadeur aan ons Hof. de heer Jean Paul Garnier ons land verlaten, daar zijn officiële be noeming als ambassadeur in Ankara spoedig te verwachten is. De heer Gar nier kwam in December 1949 in Den Haag. Hij is op het ogenblik Doyen van het Corps Diplomatique. Na zijn vertrek zal de ambassadeur van Zuid-Afrika, kolonel P. I. Hoogen- hout, deze functie vervullen. Ter herdenking van het 42-jarig be staan der militaire luchtvaart heeft lui.t- generaal A. Baretta, chef van de lucht machtstaf, gisteren een krans gelegd by het monument op het vliegveld Soester- LAST VAN DIARRHEE? WITTE TABLETTEN tegen maag- en darmstoornissen Toestand nu: nationale schande Maar dan ook predikt het Leger over al in straten en op pleinen, in zalen en op huisbezoek het reddende Evan gelie. Reeds 90 jaren bereikt het dui zenden op de gehele wereld met zfjn bl\jde boodschap De hulpverlening by ongelukken langs de weg behoeft dringend verbetering. Het aantal waarschuwingsposten blijkt te gering, evenals het aantal Rode- Kruisposten. Deze ontbreken langs som mige nieuwe rijkswegen geheel of vry- wel geheel. Het waarschuwingssysteem bü ongevallen dient gecentraliseerd te worden. Voorts zal het zeker niet meer mogen voorkomen, dat de hulp van am bulances niet of te laat komt opdagen. Tot deze conclusie zijn de directies van het Rode Kruis en van de ANWB. de secretaris van de KNAC, de secretaris sen van de bond voor bedrijfsautoverkeer BBN, van de federatie van organisaties van personenvervoerders FNOP, van de Nederl. ver. van Transportondernemers NVTO en de voorzitter en secretaris van de NOB-wegtransport eensluidend geko men na een reeks besprekingen met een redacteur van het ANP. Sommigen wezen op het particuliere werk, dat in dit opzicht reeds verricht is. Er zijn 839 Rode Kruisposten en 600 ANWB-telefoonposten langs de Neder landse wegen, zoveel mogelijk om d< vyf kilometer en voor een deel gecombi neerd. Voorts telt men 160 mobiele kruis posten by de wegenwacht. In dit opzicht is ook de KNAC reeds VOORZITTER: A.N.W.B.: (Van een onzer verslaggevers) ET PROBLEEM van de recreatiebehoefte in ons land, vooral in dichtbevolkte westen, en de soms anders gerichte belangen van het verkeer van van „Oorlog" vormde een van de zwaartepunten uit de ope ningsrede, die de heer W. F. Zimmerman, voorzitter van de A.N.W.B. heeft gehouden op de jaarlijkse algemene vergadering, die de bond van daag in Scheveningen heeft gehouden. „Wy menen, dat de interdepartementale afweging der belangen beslist on voldoende is" zei de heer Zimmerman, ,,en zouden het creëren van een top-orgaan op hoog niveau toejuichen. Zou ons het zeer nuttige orgaan Rijksdienst voor het Nationale Plan niet het aangewezen (ichaam zjjn om het probleem van de ruimte- ïyke ordening op zich te nemen op eei geval is?" Maar de heer Zimmermann temperde al bij voorbaat te hoge verwachtingen, die eventueel zou kunnem hebben van de recreatie-aanwinst die zou kunnen vrükomen bü uitvoering van het Delta plan. De snelle toeneming van het ge motoriseerde verkeer zal ongetwyfeld tengevolge hebben, dat deze gebieden direct intensief gebruikt zullen worden y ter beschikking komen en dat zy een druppel op een gloeiende plaat Tullen betekenen. Natuuriyk werden er vele hartige woorden gezegd over het langzame tem- waarin bü ons te lande de uitbrel-» ding en verbetering van het wegennet wordt aangepakt Die aanpak, snel en royaal, is hard nodig. Direct immers, na dat het toenemende verkeer de maxi- i-capaciteit van een weg heeft over schreden. treedt een zeer sterk verhoog- verkeersonveiligheid op. Maar als het 'er gekomen is, blijkt hieruit dat de overheid in haar taak te kort gescho- Steeds weer, zo ging de heer Zimmer- ian verder, treft ons het ontbreken in maatregelen, die rekening houden et de toekomstige ontwikkeling. In andere Westeuropese landen, waar de auto-dichtheid veel groter is dan by s. ziet men verder vooruit. Men heeft het veel minder dichtbevolkte Frank- Visserijproducten Minder aanvoer maar grotere opbrengsten In April was de totale aanvoer van vis- erljproducten bUna 10.1 millioen kg met en waarde van ruim 5 millioen gulden. In ergeiyklng met de overeenkomstige naand van 1954 daalde de aanvoer met 1.1 millioen kg. maar de opbrengst steeg, dank de hogere pryzen. met ca 0.8 millioen totale aanvoer van visserijproducten in de eerste vier maanden bedroeg 43 mil lioen kg met een waarde van 19,3 millioen In vergelijking met de overeen komstige periode van 1954 nam de aanvoer slechts in geringe mate toe. n.l. met ca 0.7 millioen kg, de waarde steeg echter met 3,1 millioen gld. veel hoger niveau dan tot nu toe het ryk één auto op 13 i 17 inwoners (in Ne derland één op 38!). maar men houdt in Frar.kryk rekening met een toekomstige ontwikkeling tot één auto op acht k ne gen inwoners: Maar de w£genno?)tiék van de regering behoort, bij ons afgestemd te zyn op een spoedig te verwachten ver dubbeling van het aantal auto's. De heer Zimmerman achtte een wederinvoering yan een maximum snelheid binnen de bebouwde kom volstrekt niet nodig; wél het koppe len van maximum-snelheden aan bepaalde geyaarsborden, (zoals wij enkele weken geleden reeds hebben betoogd Red. Minister Algera: Nederlandse circuits zijn veilig (Van onze Parlementsredactie) „Aangenomen, dat organisatoren, noch overheid de bezoeker van snel heidswedstrijden voor motorrijtuigen hier te lande (Assen, Zandvoort, Tubbergen, Etten) absolute veilig heid kunnen garanderen, mag wor den gesproken van circuits, welke aan zeer hoge eisen van veiligheid voldoen. De organisatoren wenden steeds pogingen aan om de circuits met het oog op de veiligheid nog te verbeteren. Tot dusver is een stimu lans van de overheid niet nodig ge weest, zo heeft minister Algera ge antwoord op vragen, hem onlangs gesteld door het Tweede Kamerlid, ir C. J. van Meel (kath. v.). Surinamecompagnie naar de West Het tweede detachement 63 man schappen van de Tweede Suriname Compagnie 1955, onderdeel van het re giment Van Heutsz, onder commando van de eerste luitenant W. Piet is gisteren per m s. Bonaire van de KNSM uit Am sterdam naar de West vertrokken. Het uitsluitend uit vrijwilligers bestaande detachement zal een jaar in Suriname vertoeven. jarenlang actief met zyn SOS-dienst. Maar niemand is echter met deze aan tallen tevreden, gezien het aantal niet tydig geholpen slachtoffers. Ambulances te laat Het licht van de publiciteit is onlangs enige keren scherp gericht geweest op het niet of te laat komen van ambu lances. Een reeks grote gemeenten en streekziekenhuizen beschikken over eigen ziekentransportwagens maar veelal ech ter zijn de ambulances in particuliere exploitatie. Ons land telt ongeveer 150 particuliere exploitanten van ambulan ces met ruim 200 wagens, hoeveel ambu lances in handen van gemeenteiyke dien sten en van ziekenhuizen zyn valt niet bü benadering te zeggen. In tegenstelling tot andere vormen van beroepsvervoer is voor het exploiteren van ambulances geen vergunning nodig- Er zgn gemeenten in Nederland, die hun contractanten niet toestaan slacht offers van ongelukken van over de ge meentegrenzen te vervoeren, anders dan op eigen risico. De ambulancehouder weet nooit of hy buiten zijn contracten om verricht vervoer betaald zal krUgen. Daarby komt, dat door het ontbreken van een centraal waarschuwingssysteem nog al eens ritten voor niets worden gedaan Ambulancehouders zijn vaak schichtig voor waarschuwingen, omdat zU vrij dik wijls voor niets uitrukken. Ernstiger is de situatie bUvoorbeeld iangs nieuwe rijkswegen, zoals die Utrecht naar Amsterdam. Langs deze weg zgn slechts twee benzinestations, die daarenboven 's nachts gesloten zyn. De dorpen zijn alleen langs kilometers lange omwegen te bereiken, zodat bü ongeval len hulp wel lang uit moet blijven. Langs de Afsluitdyk is het nu eindeiyk na acht of negen jaar zo ver. dat de ANWB toe' stemming heeft gekregen om er vier telefoonposten voor eigen rekening (een bedrag van pl.m. 8 mille) te bouwen. De Koninklijke Nederlandse Automo bielclub dringt reeds enige jaren op eer uniform telefoon-waarschuwingssysteem Het denkbeeld, dat organisatie va hulpverlening by ongelukken langs de weg by uitsluiting zou komen te liggen in handen van de ryks- en gemeente politie is niet nieuw. Nog niet lang geleden is een veron gelukte man op 2 km afstand van lekcnhuis gestorven, omdat hy door de imbulance van een aangrenzende ge- Financiën De ANWB. de KNAC en het Rode Kruie* zyn vastbesloten door te gaan met het vestigen van telefoon- en hulpposten, olang dit hun financieel mogeUjk ls. Vooral de nieuwe rijkswegen echter wer pen financiële problemen op ,die steeds iiyker op te lossen zyn. larom dienen de handen ineen ge slagen te worden, door alle organisaties, instanties, en eventueel bedryven, die er, ongerekend het slachtoffer, belang by hebben, dat een gewonde snel verzorgd vervoerd wordt. ZU zouden een fonds eten vormen, een „nationaal fonds »r hulpverlening langs de weg", dsv ongeacht het vraagstuk „wie uiteindeiyk betalen zal", garandeert, dat by ongeval len geboden hulp wordt betaald. Vijf jongens gewond bij carbidexplosie VUf jongens van tien tot zestien Jaar uit Venlo werden gisteren ernstig ge wond. toen een vat carbid, dat zU in een waterput hadden geworpen, ontplofte. De knapen wierpen een brandende lu cifer in de put en keken over de rand- De put scheurde gedeelteiyk uiteen en de knapen liepen min of meer ernstige verwondingen aan gelaat en handen op. ZU zUn allen in het ziekenhuis opgeno- De toestand van de 10-jarige P. S. en de 12-jarige L. M. is zeer ernstig. De 16-jarige T. v. H., de 13-jarlge P. T. en de 12-jarige A. S. maken het betrekke- lUk goed. Instemming mei visserij-plannen Socialisten voelen niets voor credieten van overheid voor vloot-vernieuwing (Van onze Parlementsredacteur) DE PLANNEN van minister Mansholt, neergelegd in de Nota. houdende maatregelen tot sanering van de Zeevisserij, zijn gistermiddag in de Tweede Kamer over het algemeen met instemming ontvangen. Zeker, er waren verdergaande wensen, er was van socialistische zijde bepaald tegenstand tegen de voorgenomen crediet verlening, maar dat er meer aan dacht aan de visserij moet worden besteed werd door alle sprekers van harte onderschreven. En de Kamer wil daarover geregeld op de hoogte gehouden worden. Namens de Kamercommissie voor de visserij vroeg de heer Den Hartog (lib.) minister Mansholt omtrent de verdere uitvoering van de plannen geregeld overleg te plegen met die commissie. De hoofdpunten van de vlsaerU-nota kunnen wU als volgt samenvatten. 1. Het productie-apparaat, dus de vis serij vloot, moet nagenoeg niet worden vergroot. 2 De regering garandeert de proefne ming met de verre-vi6serij. 3 De vernieuwing van de vissersvloot zal door de overheid, vla de Herstel- bank, met credieten worden gesteund. 4. Van de uit 230 vaartuigen bestaande loggervloot kunnen in de loop tien jaar ten hoogste 40 eenheden door moderne, grotere schepen worden ver vangen. 5 De grote trawlervloot behoeft niet groter te zyn dan 19 moderne sche pen voor de Noordzee, vermeerderd met de schepen voor de verre visserij. Van de bestaande 25 schepen voldoen er 9 aan moderne eisen. De andere 16 verdwUnen vanzelf uit de vaart. Binnen tien jaar kunnen dus tien schepen worden ge bouwd. 6 De kottervloot bestaat uit ongeveer 450 schepen. Aan de 40 IJsselmeervla sers moet op de Noordzee een nieuw be staan worden geboden, waarvoor 40 IJs- selmeervaartuijten moeten worden ver vangen door Noordzee-kotters. Hiervan kunnen 20 op korte termyn worden ge bouwd 7. De garnalen- en ansjovis-vloot (100 schepen) zal vervangen moeten wor den door geschikte tweedehands-vaai 8. De financiering van de nieuwbou' van een visserijvaartuig is gedacht als volgt. De eigenaar moet zelf 25 pet uit eigen middelen hebben, 25 pet aantrek ken In de vorm van hypothecair credlet particuliere banken, terwyi 50 pet wordt gedekt door een lening van de Herstelbank, tegen een rente van 414 pet. Voor de IJaselmeervissers vervalt da eis van 25 pet eigen middelen en financiert de Hers'elbank ook dat kwart. 9. De overheidsgarantie voor het tien jaren-plan zal maximaal 17V4 min belopen voor te bouwen schepen en 2V4 millioen voor de vlsverwerkende indus trie De consumptie van vla zal door 10 gestimuleerd. Roos staat slordig! reeft Roos la onaangenaam onverzorgde Indruk. Roo» lm ook 'n waarschuwing: Haaruitval dreigt! Seborex. de haar-tonle van Zwartkop verachaft de ondervoede hoofdhuid nteuwe voedingsstoffen (Thlo- horn) Snel verdwijnt U krijgt nieuw, gezond haar. Seborex Is verkrijg baar bij kappers, drogis ten en parfumerlesaken. Vraag ook bij Uw kapper om "n Seborex behande ling! Geen last van roo« Achterhaald Over de vraag, of de vissersvloot in derdaad niet moet worden vergroot, lie pen de meningen enigszins uiteen. Zo meenden de heren Van der Zaal (a-r.) en Van Dis (s.g.) da', daarvoor toch wel ruimte te vinden zal zyn. Anderen ston den hiertegenover echter aarzelender. Zo wees de heer Van der Ploeg (kath. v.) er op, dat de visserij niet voor vergroting voelt, maar de handel wel. De financieringsplannen van d» rege ring vonden in algemene lijn de instem ming yan allen, behalve van da socialis- De P.v.d.A.-woordvoerder, de heer Egas, meende n.1., dat het vlootplan reeds achterhaald was door de feiten. Hij ^ag eerder reden om de bouw van nieuwe schepen af te remmen dan te stimuleren. Hij vond dan ook geen noodzaak van cre- dietgaranties en credietfacillteiten van wege de overheid: de vernieuwing kan wel buiten de overheid om worden gefi nancierd. Voor de loggervloot achtte hy een snellere vernieuwing gewenst. Toch voelde hU wel iets voor een zgn slooppremie, vooral ten behoeve van de kleinere eigenaars. Maar hy wilde die slooppremie blijkbaar „gericht" toeken nen, opdat er een zodanige aanering komt, dat sommige Ukken van vissery worden afgeremd en andere gestimuleerd. Alle andere sprekers wilden, ln tegen stelling tot minister Mansholt, in het ka der van de crediet-financlering een slooppremie, omdat zy de els van het zelf kunnen opbrengen van 25 pet van de nieuwbouwkoeten anders wel wat zwaar vonden. Velen zullen die 25 pet niet kun nen opbrengen uit eigen middelen. Zij kunnen geholpen worden door de premie toe te kennen voor de sloop van het te vervangen vaartuig. In deze zin rede neerden de heren Van dar Zaal (a.T.), V. der Ploeg (kath. v.>. Den Hartog f/ib.), De Ruiter (c.h.), Haken (comm.) en Le- maire (kath. nat.). De heren Van der Zaal, Van der Ploeg, De Ruiter en Haken vonden ook de cre- dlet-rente van 4)4 pet te hoog: dan wordt de rentelast op de nieuw te bouwen sche pen voor velen ondraaghjk. Prof Leznaire (kath. nat.) was van oor deel, dat het stelsel van credletverlenlng niet gebonden moet zijn aan het tien-Ja renplan, maar een biyvende functie zal moeten vervullen. De heer Den Hartog (lib.) vroeg zich af, of de uitbreiding van de kottervloot wel verantwoord Is. Ook de heer De Ruitsr (cii.) was in dit opzicht enigszins scep tisch: hy meende, dat er voor de afvloei ing van de IJsselmeervlesers beter een afzonderUjke regeling kan worden getrof fen. Algemeen was de klacht, dat in de no- i te weinig aandacht la besteed aan de verbetering van het distributie-apparaat. In dit verband bepleitte de heer Van Dis (s.g.) voor de export de vorming van pool naar DuiU model. Ook de heer Egas (soc.) wilde op dit terrein veel meer samenwerking. Ir Van Dis wilde ook een verbod van )ndagsarbeid voor de gehele viseers- oot, ook voor de verre vissery. Wanneer de keuze moeite geeft En U in bange twijfel leeft 30 ct. p. week, f 3.90 per i Spiegel, Wogeningen. Woningen en fabrieken vóór Slechts één procent van gehele productie gold in 1954 overheidsgebouwen TN RUIM EEN JAAR tijd heeft het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting de bouw van minder dringende werken tot een totaal van 178 millioen gulden tegen gehouden. In de plaats daarvan kon den meer woningen en fabrieken worden gebouwd. Door een strenge regulering var afgifte der rijksgoedkeuring voor werken boven 100.000 (voor ziekenhuizen 50.000 holen f 10 000) zijn ginds medio 1954 de plannen voor vele omvangrijke bouw werken niet tot uitvoering gekomen. V^rig Jaar betrof 57 procent van alle bouwactiviteit woningen, 15 pet nijver heid, 8 pet handel en verkeer, 5 pet land- en tuinbouw. 8 procent scholen 3 pet gezondheidszorg, 1 pet kerken, 1 pet overheidsgebouwen. 2 pet overige. In het programma 1955 neemt de woningbouw telfs 60 pet ln beslag: de Industrie 13 Zeer sprekend zyn dexe cijfer* voor de overheidsgebouwen, voor de bouw waar- •an weliswaar vele planren worden ont- t'orpen. maar die voorlopig niet tot ult- oerlng kunnen worden gebracht. Van de angehouden aanvragen hebben er 27 be- rekking op overheidsgebouwen, waar nder 11 raadhuizen. 2 provinciehuizen poliflebnreaiix, 5 brandweergarages, ebouwen voor gemeentewerken. Deze 27 gebouwen omvatten tezamen een bouw som van 36 millioen. Verder zyn o.a. aangehouden de aan vragen van 5 bioscopen, een concertge bouw, drie schouwburgen en een cultu reel centrum. Doch er mogen ook voorlopig 33 ontworpen ziekenhuizen en uitbrei dingen van ziekenhuizen niet worden gebouwd, tot een totaal van f 34 mil lioen. evenals 12 zwembaden en 47 schelen. Vierhonderd ambtenaren kunnen naar Z.-Afrika De Zuidafrikaanse minister van binnen landse zaken, Dönges (onder wie ook immigratiezaken ressortoren), zal zoals reeds gemeld, een bezoek aan Nederland brengen. Hij heeft in Londen verklaard, dat hy In Westeuropa ls om vierhonderd ambtenaren aan te werven. Bouwvakarbeiders gedood De 31-Jarlge betonwerker D. Hordltk uit Utrecht is gisteren op een bouw werk in de Dickenslaan dodeiyk veron gelukt, toen een patroon van een bout- achletapparaat ketste en in 's mans voor hoofd drong. Het slachtoffer overleed ter plaatse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 9