B Geslaagd' Proefstomen op vilt Gelukkiqe kinderen groeien goed Geen echie Shantung 5g| SALADES, Wij zijn lekker véél liever. -Kweekbedden voor de kerk- Natuurlijk, de fuif moet er kouien. Ze heeft er zó hard voor gewerkt, een beetje feest heeft ze echt wel verdiend! Een paar kennissen en buren hebben bloemen gestuurd, van de meisjes vereniging is een mooie schaal met fruit gekomen en natuurlijk hebben de irissen van hét vriendje een ereplaats gekregen op het dressoir. Moeder en de zusjes maken ..lekkere dingen" klaar; schaal tjes met koekjes, chocolaadjes, bonbons en moeder kibbelt even genoegelijk met vader over het feit, of er voor deze feestelijke gelegenheid al echte wijn geschonken moet worden of niet. „Ben je mal, zulke kinderen! Bowl is voldoende, hoor!" gevestigd de Ohr. Psycholo gische Centrale voor School en 'beroep. Het is het over koepelend orgaan van de prot. chr. bureaux, die over al in het land gevestigd zijn. Daar kan men inlich tingen krijgen. Vaak is het ook zo, dat er zg. zittings dagen gehouden worden in andere plaatsen dan de ialaats van VestigfiBvg1. De gemeentelijke en bij zondere bureaux werken sa men in het Centraal comité van samenwerking inzake voorlichting bij beroepskeu ze, Heemraadssingel 38 te Rotterdam. Ook daar kan men zijn licht opsteken, evenals tij het Rijksarbeids bureau Zeestraat 73, te Den Haag. Dit laatste bureau geeft bovendien stencils uit, ?én, waarin een volledige ijst van alle bureaux in ons and, waar men zich kan vervoegen voor het verkry- inlichtingen; en één. waarop een reeks beroepen voorkomt. die openstaan voor bezitters van verschil lende diploma's. Ook de stu diemogelijkheden zijn in ovenziohtelijkl" kolommen weergegeven Men k$n deze stencils bij bet Rijksarbeids. Maar na de vacantie en de fuif komt de vraag: tf En dan komt het feestvarken, dat al een hele middag en een halve avond onderweg is van school naar huis, ein- delijk binnenvallen, met in de achter' hoede alle andere geslaagde klasgeno ten. Ze hebben er rl een hele tocht opzitten, in elk huis waar een geslaagde woont zijn ze even binnen geweest hebben gesnoept en gelachen en zongen. Want ze zijn geslaagd; zenuwslopende tijd van ploeteren blokken is achter de rug en nu kunnen ze de bloemetjes buiten zetten. Nu wordt het daar bij Els thuis we zullen tenminste maar aannem dat ze Els heet net zoals bij al die anderen een feliciteren en handen schud den en zoenen en wéér snoepen drinken en wéér vragen beantwoorden als: ,,Nou, je bent zeker wel blij dat het nu achter de rug is? En hoe voel je je nu, met je diploma op zak? Mag ik je cijferlijst eens zien? En wat zei de directeur? Wie is er gezakt? Was je erg zenuwachtig?" Enzovoorts, enzo voorts. En dan komt ook dé vraag: „En wat ga je nu doen?" Eindexaminanói mogen op die feest dag en ongeveer een week daarna op zo'n vraag met een vaag handgebaar antwoorden: .Éérst vacantie-houden dan zie ik wel verder". Maar dat ..ver der" komt nu eenmaal onherroepelijk! Plannen Vaak is het zo, dat de nieuwbakken gediplomeerden al wel een, misschien weinig vast omlijnd plan in hun hoofd hebben. Maar het gebeurt minstens even vaak, dat er niet of nauwelijks plannen gemaakt zijn, al of niet onder het motto: als ik maar eerst m'n diplo ma heb; of: zorg jij nou maar liever, dat je eerst dooi je eindexamen bent! Goed, dat eindexamen is met goed gevolg afgelegd, het cijferlijstje ligt er. Geld of ambitie om te studeren is er niet. Wél: ik wil iets verdienen. Vaak ook: ik vind alles best, maar naar een kantoor krijgen ze me niet. Ik wil iets leuks! Het gevolg ervan is meestal, dat het tóch een kantoor wordt: je moet toch iets doen"' En daar zitten Els en Ti neke en Annie dan. ze verdienen, ze zijn nu een heel klein wieltje :r. het grote raderwerk van de maatschappij, maar ze zijn er niet geschikt voor. En dat is iets, waar nóch zijzelf, nóch het bedrijfsleven mee gebaat zijn. Triomferend zwaait ze met haar diplót die studie zit er tenminste op n Ariette Schippers, litt. dra. Dit jaar bij Elseviers Weekblad de vierde druk rschenen van bet werkje ..Wat moet mijn zoon of dochter worden? ardrijkskundeleraar(es) tot zuivel- deskundige. Van elk beroep wordt ge zegd, wat de vereiste vooropleiding is, velke de bijzondere vereisten of om- tandigheden zijn (zo staat bij accoun tant vermeld, dat het geen wettelijk beschermd beroep is en dat iedereen zich accountant kan noemen; voorts n doktersassistente een eed heeft leggeni en wat de plaats en de duur van de opleiding is. Ook is er kolom kosten, examens, min. en -leeftijd, vooruitzichten op de arbeidsmarkt. Tenslotte wordt van ieder beroep vermeld, waar men inlichtingen kan verkrijgen. Men ziet het: aan voorlichting ont breekt het niet op dit gebied en daar om is het zo jammer, dat zo weinigen goed doordrongen zijn van het feit. dat de mogelijkheden maar voor het grij pen liggen! Els en Tineke en Annie hebben de keuze uit tientallen beroepen! Afgezien echter van dit alles, of Els en haar vriendinnen nu verder gaan leren dan wel direct de maatschappij in gaan. blijft nog de omstandigheid dat er ook nog zoiets is als het ont wikkelen van de kennis op typisch vrouwelijk gebied. Het is natuurlijk geen dwingende vereiste, dat er uitge breide cursussen gevolgd worden op het geb.ed van het zelf maken van kleren, de fijne keuken enz. (al loont het méér dan de moeite, om zich daarvoor ge durende een of twee winters eens voor in te spannenü maar ietwat gênant is het toch eigenlijk wél. als een meisje van zo om en nabij de twintig niet weet hoe ze thee moet zetten, laat staan aardappelen koken of een blouse Startplanh Wie naar kantoor gaat, stelle zich niet voor, dat het maar allemaal eenvoudig gaat. Nog veel te veel heerst de opvatting: ziezo, dat einddiploma heb ik, wat kan me nu nog gebeuren. Feit is, dat er nog een heleboel ge beuren 'moet. Wie er werkelijk voor voelt, op een kantoor werkzaam te zijn. zal een levendige interesse moeten to nen voor het werk van de firma, die zal zichzelf ook verder moeten ont plooien. Niet een '.ialf-afgemaakte ste no- en typecursus, maar diploma's! En als dat gebeurd is, andere cursussen volgen. Dat einddiploma is geen eind paal. maar een startplank. Overigens is het zo, dat van het kie zen van een beroep eigenlijk nog veel te veel een probleem wordt gemaakt. Te weinig is nog bekend, dat er tal rijke instellingen en personen zijn. die zich bezighouden met het verstrekken van inlichtingen inzake de beroeps keuze. Zo is in Utrecht, Maliebaan 8. In dit i aangehaald 1 iode van Madeleine of Lo. Groeien gelukkige, opgewekte kin deren vlugger dan zij. die zich on gelukkig voelen en het niet goed naar de zin hebben? Het is gebleken, dat deze vraag bevestigend beant woord kan worden. In het Engelse tijdschrift ..Medical Officer" is een artikel verschenen over dit onder werp. De heer S. H. Taylor, hoofd onderwijzer van een opvoedings inrichting in de Midlands, heeft een studie gemaakt van de groei van r dan duizend pupillen die op zijn school zijn geweest. likel i jaar. Van een erd gezegd, dat hy pnul en levendig" wai eide goed gedurende d rrd zelfs 20 rm langer, het hem goed op de i lere jongen, die zeer ir i lange straflijst had, gr de plaatselijke school. bevreesd zeer bang croeide de „Zeg, loop heen!' Elizabeth Menalda in Amsterdam is een van onze oudste en meest be kwame boekbindsters, zo lezen wij ir „De vrouw en haar huis". Reeds vele malen heeft zij opdrachten gekregen, waaronder ook zeer vererende, zoals een koker voor de doctorsbul van Churchill, bij zyn erepromotie in 1946 in Leiden, en vier dozen met een map voor het Zweedse koningspaar. Ook van ons vorstenhuis kreeg zij herhaaldelijk opdrachten. Nog niet lang geleden toen Paleis Soestdijk haar opbelde, smeet de werkster, die de hoorn opnam, toen zij „Paleis Soestdijk" hoorde, hem weer op de haak met een „Zeg, loop heen!" Ge lukkig is de opdracht, een groot foto album voor prinses Beatrix, toch doorgegaan. Shantung was het materiaal dat de Pa- rijse ontwerper Castillo koos voor deze japon. Dat wil zeggen, geen echte shantung van tussah-zijde, maar een combinatie 50 zijde en 50 orlon. Het is een witte japon, waarvan de rok uit heel fijne per- manent-plisseetjes bestaat. Het gladde lijfje is van voren vrij hoog aan de hals gesloten en heeft een zeer wijde kraag, die een soort décolleté vormt. De shawl, die er bijgedra gen wordt, is van hetzelfde materiaal als de japon, en is bedrukt met vrolijke bloem motieven. De bijbehorende parasol vertoont hetzelfde motief. oals we die niet kennen Nederland een oud vaderland» gerecht. In andere landen heeft men er lal van variatie» op gevonden. In Amerika bij voorbeeld combineert men graag de «la beginnen dan met het uitzoeken wat mooie slablaadje», die we na wassen vooral niet uitdrukken, maar laitn. Dat kunnen we in een vergiet srhone theedoek doen, indien Amerika mag dan kunnen bogen op mooie, goedgeklede, slanke, charmante meisjes en vrouwen, met helder witte ge bitten (zie de geïllustreerde tijdschriften) en beeldige kapsels (idem) en uitstekend verzorgde handen (idem).... ze hebben tóch iets niet, wat wij, in Europa, wèl hebben. Wij zijn namelijk veel liever. izo, nu hebben wij tenminste iets. over we met recht kunnen opschep pen. Net als vroeger kunnen we zeggen: „Ga jij toch weg. naar kind, ik ben lek ker toch veel liever, hüüüüh.. het mooiste is, dat onze Amerikaanse zusjes, als ze verontwaardigd vragen: ..O ja? En wie zegt dat dan?" ten ant woord zullen krijgen: ..Jullie eigen mannen zeggen dat lekker, hüüüüh Daar zullen die Amerikaanse meisjes i vrouwen niet veel tegen in kunnen brengen, want het is nog waar ook. Het Amerikaanse tijdschrift Redbook" heeft zich nl. bezig gehouden met de vraag, hoe het komt. dat per jaar maar liefst 6000 Amerikanen met Europese vrouwen rouwen. Het voor de hand liggende ant- voord, nl. dat Amerikaanse militairen, .anneer zij op de huwbare leeftijd zijn. juist naar Europa worden gezonden, toch niet helemaal juist. Het is nl. zo. dat de meeste Ameri- kaans-Europese hu welijken gesloten worden door man nen. die in Amerika al eens getrouwd zijn geweest. Deze het ligerru wat ouder Een respondent van ..Redbook" heeft een reis gemaakt door Eneeland. Duits land en Oostenrijk en heeft gesproken met officieren en andere hooeee. olaatstc functiom- rissen over di4 igstuk. In het algemeen kwamen de Amerikaanse Heerlijke leeftijd Mevrouw professor Winifred Cul- lis, die vroeger aan de universiteit te Londen physiologie gedoceerd heeft, is onlangs 80 jaar geworden, zo weet de Manchester Guardian te melden. Op een congres van verpleegsters hield zy een toespraak, waarin zij er o.m. op wees, dat er in het leven van een vrouw eigenlijk drie stadia zijn: ,jong, ouder wordend en de heer lijke leeftijd". Zij vertelde dat zij 65 jaar was toen zij met haar werk moest ophouden. „Ik had wel door kunnen gaan, maar met 65 jaar ben je niet meer zo als je was met 45. Ik ben er zeker van, dat je dan minder openstaat voor nieuwe ideeën". Haar advies aan de ouderen was: „Blijf te weelderig „De Amerikaanse vrouw is gemak zuchtig en weelde rig geworden, om dat de huishoudens zo gemechaniseerd zijn, dat ze er niet meer toe komt op het huis haar eigen, persoonlijke stem pel te drukken", zo menen deze Ameri kaanse mannen. „Zij schenkt haar man veel minder teder heid dan haar moj- der en grootmoe, ders. De Europese vrouwen zijn evengoed geëmancipeerd als de Amerikaanse, maar zij zijn er tenminste vrouw bij gebleven Het gevolg van dit alles? Gebleken is. dat de Amerikaans-Europese Iruwelijken driemaal zo duurzaam zijn als de zuiver Amerikaanse. Gebleken is tevens, dat in Amerika het vrouwenoverschot onder de huwbare vrouw toeneemt. Kant als kledingstuk Kanten kleedjes en kragen ziet men in een stad als Brussel natuurlijk te kust en te keur, evenals prachtige blouses, shawls, japonnen zelfs. Zij zijn gewerkt in de mooie, oude motieven, die al generaties lang bij de kant- klostcrs bekend zijn, en die vervaar digd worden in een razendsnel tempo, als de klosjes over het kantkussen vliegen en handen en vingers schijn baar onvermoeid bewegen. Maar een uitzonderlijk mooi stuk vonden wy in diezelfde stad niet in de etalages, maar dat zagen wij dragen door een al vat oudere dame. Over donkere japon met felle bloem motieven droeg zij nl. een mantel van zwarte kant. Bij iedere stap leek het, en speelse wind schaduweffecten teweeg bracht op die bloemmotieven! Het patroon van de mantel was ook hier gewerkt in die fraaie ranken en blaadjes. Niettemin was het model zelf hypermodern: .aangeknipte" mouwen met brede manchet (welke overigens niet dubbel genomen was), wijd model, kleine, opstaande kraag. Waarmee r weer bewezen werd, dat oud en v heel goed samengaan. Men moet echter de juiste toon weten te treffen de verhoudingen weten af te wegen. Eenvoud is nog altijd het kenmerk van het ware. en dit oude dametje met haar keurige grijze kapsel wist, hoe antiek en modern te combineren. Denk om de anjers Het staat zo leuk, om een soort stil leven te rangschikken op het buffet met bloemen en fruit, maar denkt er wel eens bij, dat anjers daar beslist niet tegen kunnen? Ze gaan verschrom pelen als ze bij rijpend fruit staan. hft geheel ge» «I «korfje bexi huiler de blaadje» vl srhadiyd word' «lap en futlooi Die een «chaal frisse blaadje» •rhikl i In bijvoorbeeld van geraapte appel, gehakle amandeltje» en al» u het nog krijgen kunt knolsel derij, het geheel gemengd met mayon naise. U kunt er heerlijk «tukje» kalf», vlees, kip of blank varkensvlees door mengen. Komkommer, augurkje», radijs je», rhampignon» worden rondom ge schikt, maar dan komt het! b"R klei talhr gehalveer- rhilde pruim of al» u een blikje ananas er aan wagen wilt, een blokje of schijf. Hel wordt een compleet «til- leven: kleurrijk, geurig energ lek ker. Men presenteert er toast bij. dat is veel lekkerder dan zo maar een boterham. Etage jurk voor de dochter Ook onze dochters willen graag met de mode meedoen en vinden zo'n etagejurkje hun liefste wens. Nylon is als materiaal wel heel ge schikt.' Voor de leeftijd van 11 jaar heeft men 2.25 m nodig van 90 cm breed. Behalve nylon is een fleurig katoentje echter ook heel geschikt. Het lijfje van dit jurkje is heel eenvoudig gehouden, met een kort aange knipt mouwtje en een opstaand bobbed-kraagje. Voor ruimteverwer king z\jn een paar plooitjes in de taille gelegd. De enige versiering wordt gevormd door twee zakklepjes. Op de rug sluit het jurkje met een Patronen voor de leef tijd van 7, 9 en 11 jaar zijn verkrijgbaar b(j onze bureau's tegen betaling van f 0.40. Het patroon wordt u toegezonden in dien op de briefkaart waarop u uw bestelling doet, naast de gewone frankeerzegel f 0.50 aan postzegels plakt. Na S Juli kunnen geen bestel- worden aan- STRANDMODE nog wisselvalliger dan gewone mode In Amerika, Frankrijk, Italië en Duitsland verandert de strand- mode nog sterker dan de dage lijkse kleding. In die landen is het doorgaans vanaf Mei tot ver JTR zijn rond dit week- veien zjjn na Grahams op- bent, dat je je kinderen paleizen, studiebeurzen voor gebrek aan, maar laten wij einde twee dingen waar treden het vorige jaar in naar een school mag stu- studie aan universiteiten in die als ouders in nauw con- God ons met onze neus bo- Amsterdam weer in de ren, waar ze dagelijks het rood-China enz. tact met de onderwijzers venop drukt. Een gebeur- schoot der kerk terugge- evangelie horen?" Daarom: onmiddellijk trachten te overwinnen, tenia en een actie, waaraan keerd of hebben zich voor En Hij zegt, ons peilend helpen! Giro 533.000 t.n.v. Dat voortdurend contact wij niet achteloos voorbij 't eerst bij een kerk ge- tot op de bodem van onze Zendingscentrum - School- tussen ouders en school mogen gaan, anders zou een voegd. Beware God ons ook ziel: „En nu verwacht Ik actie Baarn bijv., wacht uw moet er zijn. Wij staan als van beiden of allebei nog nu voor dat misselijk- van jou een offer. Niets offer gaarne in. vaders en moeders mede wel eens tegen ons kunnen sceptische glimlachje, dat minder, opdat mijn lam- Of, is het soms al zó verantwoordelijk voor wat getuigen. jn de grond alleen maar on- meren in Indonesië en Su- ver met ons gekomen, dat er op de scholen, die door Daar is allereerst het geloof is. Ongeloof in de riname weide vinden." we niet meer besèffen, wat onze kinderen bezocht wor- tweede optreden van Billy dynamische kracht van het Ginds op het zendingsveld we in ons Christelijk on- den, gebeurt. Zoveel mo- Graham in ons land, dat al evangelie, waar dit in zijn heeft een zéér groot deel derwijs, in onze scholen gelijk moeten we dan ook achter de rug zal zijn als volle rijkdom gebracht der Christenheid zijn Hei- met de bijbel bezitten? Zién de ouder-avonden bezoe- deze regels in druk ver- wordt door een man, tot land gevonden op de Chris- we het niet, dat deze scho- ken. Het onderwijzend per- schijnen. wie de mens-van-nu aan- telyke school. In de oorlog len de kweekbedden voor soneel moet er zich Deze man, die als een getrokken wordt. God kiest zijn de scholen daar ver- de kerk zijn? bewust zijn: vrijmoedig getuige van met wijsheid voor elke tijd woest. Er staan momen- We kunnen nu wel afge- staan achter ons. Jezus Christus de wereld Zijn profeten. Laten we teel schoolgebouwen als ven op wantoestanden, die Wat is het altijd weer daar maar heel erg dank- wrakken, waarin Christen- er hier en daar natuurlijk ontroerend als onze kleine ouders van vandaag intrekt alle zelfingeno- baar menheid, hysterie of tam. tam eenvoudig het evan gelie der genade aan een van God vervreemde mens heid predikt, heeft het no dig. dat ons gebed hem begeleidt. Graham, die zo wel uiterlijk als innerlijk een aanbeveling voor evangelie is, trekt de met gebed onderwijzers, die terwille óók op de Chr. scholen ge- kinderen uit school thuis komend, proberen na te vertellen wat de Juf uit de bijbel heeft verteld, als ze iedere week weer een nieuw psalmversje er bij leren. O, laat er óók ten onzent géén schreeuwende nood behoeven te komen, om ons de nazorg betreft) dit werk ning niet wilden deserteren, dan doen we niets anders l*,!0.6" «rhat**wii ^achte- an steunen. jarenlang geleefd hebben dan afbreken wat onze va- f°SstD"rloren. ruTI,D van een hongersalaris in de deren met bloed en tranen nankhaar voor het feit VyiJ m°gen God danken A0"™ de v*n meest letterlijke zin van hebben opgebouwd, tot dat wij iedere dag onze W .I i Bill) Graham in over- het woord meerderp plnne OoH^ en T Zo spoedlg mogelijk moe, gi™* *5 swear-* gebed vooral het nood licht van de bybel gedo- nieuwe over de lippen komen, die ceerd wordeni iaten Chris- °ns dan tot grote troost kinderstemmen uit Indo- komen fn ®teu" kunnen zyn, we nes,ë en Suriname toch bijbels, meubilair, leermid- 'eerden de meeste op schooL njet roepen ais ,n de woes- werk niet, Grahams doel is: de mensen tot de kerk V? donkere ogen ons sch0olgebouwen te brengen en op de door u ook^mee^aan^de ten-onderwij: brachtè" prwlikfng^bouwen Indies0en ik "straks weer ueic" iwimt -ynr r zijn mede-arbeiders voort. „"enojes en 1doet alles, om zijn greep MARGARITHA Hoe is God-lof! de vrees van de Here horen. op d<? .eug(J van indonesi«; ^yiE zal de zegen na- Mhr. H. v. d. S. te Z. Ik van vele gelovigen dat De Acsis. Actie voor en Suriname, die tóch al meten, die er van de vind u helemaal niet ouder- het gestrooide zaad niet Christelijke scholen in In- sterk is, te versterken. De bijbelse geschiedenislessen wets in de „enge" zin des ontkiemen en vrucht dra- donesië en Suriname. God toestand is onrustbarend en is uitgegaan? En is alles woord*. maar ber het har gen zou, beschaamd! kijkt ons door die tiendui- zorgwekkend. Het commu- op onze Chr. scholen niet telyk met u eens. Mogelyk Het juiste getal weet ik zenden donkere kinderogen nisme is actief met prach- dooraderd met de Geest kom ik hier nog eens op wat ons land betreft aan. Hij vraagt u en mij: tige scholen, uitstekende van Christus? Natuurlijk terug. momenteel niet, maar zeer Besef je wel hoe rijk je 'eermiddelen, internaten als kleeft er veel zonde en M. in September (zelfs wel tot mid den October) mogelijk om te zon nebaden en in de open lucht te zwemmen, vandaar dat men zich voor strandkleding wel zeer in teresseert! In Italië ev Amerika zijn de lichte kleuren het meest gewild. De sweaters, badpakken en shorts zijn gemaakt van wollen popelinc, mousseline of bedrukte stoffen. Frankrijk prefereert effen donker blauwe en zwarte wollen badpak ken, die zelfs langere pijpjes en bovendien mouwtjes kregen. Ook in de strandkleding dus een terug gaan naar de jaren vóór 1920. Van Fath is er bijvoorbeeld een H-lijn badpak met een brede ceintuur even beneden de heupen De Duitse ontwerpers brengen bad pakken met gezellig klokkende rok jes, al of niet voorzien roti flinke schouderbanden. In Amerika vindt men nog het tweedelige badpak, in Frankrijk en Italië vrijwel niet meer. Dat alles is natuurlijk een kwestie van smaak. Origineel zijn de ontwerpen wèl: Ita liaans bijvoorbeeld is een effen rood badpak, waarover een rood wit gestreepte sweater (met capu chon) kan worden gedragen. Gehoord: dat voor allo maten schoenen in Amerika twee soorten rijn, nl. het soort met een smalle en dat met een brede leest. Gezien: een japonnetje van een bont impri- meetje, voorzien van een brede, geel vilten ceintuur. Daarbij hoorde een enorme handtas, ongeveer in de af metingen van een schooltas, ook van geel vilt. Gelezen: in „Weltpresse" een te Wenen verschynend dagblad. dat Rus sische vrouwen Oostenrijkse mannen rond 2000 dollar in Oostenrijks geld aanbieden, als se met haar willen trouwen. Dere meisjes zijn in dienst van het Russische besettingsleger, welk leger in verband met Oosten rijks herkregen zelfstandigheid tal worden teruggetrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5