Leidse Chr. besturenbond boekte vooruitgang Aantal afdelingen constant, ledental steeg met bijna tweehonderd TYPFiV STETCO VAN HETDRAAIBOI NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 2 IUU 1955 TTET REGELMATIG VERGADEREN met de afdelingsbestuurders J-A onder leiding van de besturenbond is noodzakelijk. Door de bestuur ders van het C.N.V. ontvangen we op deze wijze een goede voorlichting - over de meest actuele vraagstukken van het sociale leven en bovendien is het van belang, dat onze bestuurders kennisnemen van de zaken, die door de leiding van de plaatselijyke Chr. besturenbond zijn behandeld of behandeld zullen worden. Over deze zaken moeten zij meespreken. Het arbeidsterrein van de Chr. vakbeweging is na laatste wereldoorlog veel groter geworden. Bij de uitvoering van deze arbeid is het gewenst, dat alle afdelingsbestuurders hun belangstelling en medewerking geven. Aldus de secretaris van de Leidse Chr. besturenbond, de heer W. Veer man, in het jaarverslag 1954, dat heden is verschenen. Het vraagstuk van het contact tussen de leiding en de leden is al meermalen "besproken. In de ledenvergaderingen zijn de afdelingsbestuurders herhaaldelijk gewaarschuwd, er voor te zorgen, dat zij het contact met de leden niet verliezen. In het nieuwe „rapport Chr. besturen bonden" wordt opnieuw een poging ge daan, alle delen van de Chr. vakbewe ging te laten meespreken bij de „me ningsvorming". Dit rapport opent de mo gelijkheid tot medezeggenschap in het werk der vakbeweging en legt allen gro tere verantwoordelijkheid op voor de gang van zaken. De afdelingsbesturen zullen hiermee ernst moeten maken. Het aantal afdelingen bleef ongewij zigd, namelijk achttien. Het gezamenlijke ledental is echter gestegen, en wel met 194. Tegenover een verlies van 20 leden staat een winst van 214. De militaire af deling en die van de metaalbewerkers gaan in de vooruitgang aan de kop. En kele afdelingen moesten een klein veer tje laten. Met betrekking tot de studieclub en de vorming van de leden wordt opge merkt, dat het vakverbond grote plannen in voorbereiding heeft en dat voor de uitvoering van die plannen voldoende belangstelling nodig is. De belangstelling voor de thans bestaande studieclubs is gering. Het schijnt, dat de afdelingsbe stuurders zelf voor dit werk geen inte resse hebben. Men mag echter toch van hen verwachten, dat zij de leden zullen adviseren, aan het studiewerk deel te nemen. Als de ouderen wegvallen, moe ten de jongeren bekwaam genoeg zijn, hun plaatsen in te nemen. Het bureau rechtskundige hulp mocht Nieuwe voorzitter Om organisatorische redenen is het niet mogelijk, de jaarvergade ring van de Leidse Chr. besturen bond thans nog te houden. Het be stuur heeft de leden meegedeeld, dat deze dus in September moet plaats hebben. In deze vergadering moet onder meer een nieuwe eer ste voorzitter worden gekozen, om dat de heer D. van 't Zelfde, die sinds enige jaren het voorzitter schap bekleedt, als zodanig af treedt. Het bestuur heeft een be roep op de leden gedaan, voor de vervulling van deze vacature aan bevelingen te doen, daar de pogin gen van bestuurszijde om voor deze belangrijke functie mensen te vin den, nog niet zijn geslaagd. f 6500 voor gezamenlijke militaire fondsen De collecte ten bate van de gezamen lijke militaire fondsen, die in de week van 13 tot 18 Juni gehouden is. heeft een bedrag van 6563.54 opgebracht. De opbrengst in Leiden was ƒ3827, te Kat wijk ƒ921. Leiderdorp ƒ182. Noordwijk ƒ530, Noordwijkerhout ƒ156. Rijnsburg 222. Sassenheim 240, Valkenburg 219, Warmond ƒ125, Woubrugge 24 en te Zoeterwoude ƒ116. H. G. H. Koeken 25 jaar bij de lichtfabrieken De heer H. G. H. Koeken vierde giste ren zijn zilveren jubileum als monteur bij de lichtfabrieken. In de directiekamer sprak de adjunct-directeur, ir F. Stok- huyzen, de jubilaris hartelijk toe en over handigde hem de gebruikelijke oorkonde en gratificatie. Ook de andere sprekers, onder wie vertegenwoordigers van de personeelsvereniging, stelden de ver diensten van de heer Koeken in het licht. De chef van de werkplaats en enkele collega's boden in de cantine hun ge lukwensen aan en overhandigden, even als het bestuur van de personeelsvereni ging, een geschenk. Gouden jubileum Maandag is het vijftig jaar geleden, dat de heer P- de Jong zijn loopbaan op een notariskantoor begon Hij trad als jongen van 14 jaar in dienst van notaris mr U. A. F. Coeberg. Later was hij werk zaam bij notaris Henry Coeberg en thans bij notaris Jongsma. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Antonius B. z. v. A. B. Schreiner en J. Vermont; Désirée E. C. d. v. A. Krouwel en J. M. Hogewoning; Jan z. v. H. de Rijk en J. van Steenwijk; Elisa beth J. d. v. O..H. Brouwer en A. C- Lie- wen; Lewina C. d. v. N. Noort en L. C. Zijlstra; Wilhelmina, d. v. J. Uithol en J. Koelewijn; Willem z.v. A. van Dulj- venboden en E. van Du ij venvoorde; Piëta D d. v. W. Pauw en D. van Egmond; Jo hanna G. d. v. K. B. Siera en C. v. d. Hey- den; Franclecus z. v. G. J. den Dubbelden en M. van Helden. OVERLEDEN: A. Kooien, man, 55 J.; H. de la Court, huisvrouw van Marcelie, 80 j.; H. Krikke, weduwe van Doorn, 88 j.; A. G. van Musscher, weduwnaar, 81 J. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der Leidse huisart sen wordt morgen waargenomen door de dokters Vai Bockel, Kors, Kortmann, Langezaal, Mastenoroek en Veldhuizen. Welke apotheek? 2>e avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt var terdag 2 Juli 13 uur tot Zaterdag 9 Jult b uur waargenomen dooi apotheek Boek wijt. Breestraat 74. tel. 20552. en de Ha- vèn-apotheek. Haven 18, teL 20085. zich weer In voldoende belangstelling verheugen. De zittingen werden regelma tig bezocht Verschillende zaken konden door het geven van advies worden af gedaan. andere vereisten de nodige respondentie en bespreking met de tegen partij. terwijl ook een aantal zaken voor de rechter moest worden behandeld. De resultaten waren zeer bevredigend. Hulpverlening In de mededelingen van het fonds Draagt Elkanders Lasten is te lezen, dat het aantal t.b.c.-patiënten in Leiden af neemt. In het begin van 1954 kregen tien patiënten geldelijke steun ten be hoeve van extra voeding. In de loop het Jaar konden acht patiënten worden afgevoerd, terwijl vier nieuwe gevallen in aanmerking kwamen voor deze hulp. De totale kosten van hulpverlening be droegen f 2700. De uitgaven voor sanatoriumverpleging, verpleging in rusthuizen en kinderuit zending bedroegen ongeveer f 3.000. De inkomsten bedroegen echter f 2430, zodat het duidelijk is. dat Leiden zichzelf niet bedruipen kan en de hulp van het fonds bestuur in Utrecht nodig heeft. Van de ruim 2500 leden van de Leidse Chr. vak beweging zijn er slechts veertig, die een huisbusje hebben. Werd in het verslag 1953 van de Chr. stichting voor school- en beroepskeuze gesproken over langzame vooruitgang in het werk en werd toen melding gemaakt van nieuwe taken om de aandacht méér op deze afdeling te vestigen, thans moet worden geconstateerd, dat men daarin niet in alle opzichten geslaagd is. De vrees om de toch al zwakke financiële toestand nog te verzwaren door het voe ren van een kostbare propaganda, weer hield de stichting van grotere activiteit. Aan het slot van het verslag stelt de heer Veerman vast. dat de Chr. sociale arbeid in ons land en in onze stad niet onvruchtbaar is geweest in het afgelo pen jaar. ..In materieel opzicht ls er door een betrekkelijk klein aantal mensen grote activiteit ontwikkeld Zij deden dit uit plichtsgevoel en geloofsovertuiging. Wie uit het Evangelie van Jezus Christus leeft, weet, dat hij geroepen wordt daarvan een levend getuige te zijn. Daar om doen we voor onze arbeid telkens weer een beroep op de jonge mensen, oir hun belijdenis te beleven en daadwerke lijk steun te verlenen. Op ons rust de taak te trachten niet alleen voor onszelf en de naaste nti. maar ook voor de gende generatie in de toekomst een w dig bestaan mogelijk te maken. Bij vijfjarig beslaan Koksschool vierde met Avro feest in Gehoorzaal „Lustrum-hulspol" werd met vaart gebracht en geestdriftig ontvangen (Van een onzer verslaggevers) De koksschool heeft gisteravond feest gevierd. Ter gelegenheid van het eerste lustrum. Met het eigen soldatenkoor, het eigen „pollepel-sympho- nie-orkest" en met een aantal grote bekenden van de Avro. Jan Boots, Jos Cléber met „De Zaaiers", Mieke Telkamp, zoetgevooisde Anneke van de Graaff, Martin Boomers, Johnny Meyer, Willy Vervoort en de Menah Moeria Minstrels. Deze allen verenigd in een productie van Roel Balten. Niet eerder begon dit feest dan na'dat de commandant van de koksschool, luitenant kolonel Gerth van Wijk, er het openings woord voor had uitgesproken. Welkom hetend o.a. burgemeester jhr mr Van Kin schot en kolonel Scheffer, de inspecteur der Intendance. En verder iets vertellend de geschiedenis van het ontstaan van de school. In 1949 werd in Eefde een com pagnie voor de opleiding van koks opge richt. Er bleek steeds meer behoefte aan koks te ontstaan en zo werd in 1950 opge richt de militaire koksschool, waarvan de grondslag werd gelegd door overste Kuperl. Er was niets in die begintijd. Men was al blij, dat men niet in de regen hoefde te werken. Maar in vijf jaar kan veel gebeuren. Er gebeurde ook veel. Was de koksschool in Juli 1950 op een sterkte van 200 man, nu is de sterkte gekomen op 850 tot 1000 man En als verjaardagsgeschenk wilde overste Gerth van Wijk de oprichting van de zesde schoolcompagnie beschouwen. Welke oprichting gisteren plaats had. Werden aanvankelijk alleen maar koks opgeleid, later ging men ook mensen speciaal in het serveren onderricht geven. Adjudant Nieuwenstein, hét hoofd van de Dienst Welzijnszorg richtte nog even het woord Scheffer, de echtgenote van de inspecteur der intendance, en tot mevrouw Gerth van Wijk. Beide dames dankte hij met woord en bouquet voor de belangstelling, die zij voortdurend voor het werk van de Dienst Welzijnszorg hebben getoond. En mevrouw Gerth van Wijk dankte hij spe ciaal voor de belangstelling voor het sol datenkoor. Tenslotte voerde de heer Beversluis namens de Bond onderofficieren niet onvermakelijk het Laaiend Het programma, dat daarna volgde geestdrift er over laaide keer op keer hoog op wordt gedeeltelijk uitgezonden op Dinsdag 16 Augustus door de Avro. Jan Boots kondigde op do bekende wijze, nu zichtbaar, de nummers aan, Jos Cléber toonde zich opnieuw een zeer muzikaal dirigent, Mieke Telkamp zong en Anneke de Graaff won (vermoedelijk) alle harten. Martin Boomers liet zijn „warme" stem horen, de accordeonvirtuoos Johnny Meyer speelde en trok rare gezichten en Willy Vervoort vertelde een serie „bak ken", die zo Agenda van Leiden Doelenkazerne, 8 uur: eerste lustrum koksschool. avondfeest. Burcht, half 8: feestavond De Speeldoos (tien jaar). Lakenhal, 8 uur: Comité Kunstmanifes taties 1955, Franse smalfilms. - en Paardenlaan, 8 uur: openlucht samenkomst Leger des Heils (90 jaar) i Hervormde wijkgemeente „Kooiwijk". Maandag NZH-station, 7 uur: Chr. Reisvereni- ging, vertrek voor strand-avondwande- ling. Dinsdag Gulden Vlies, 56 uur: Leidse vereni ging van industriëlen, afscheidsreceptie mr F. J. J. Trapman. Doopsgezinde Kerk (Pieterskerkstraat) 8 uur: koor van het Bethel-college (Amerika». Leids Volkshuis. 8 uur: De Sleutel bloem, sluitingsavond cursussen 1954'55. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde. 105 uur: Japanse kleurendruk - houtsneden Kunlsada (tot 15 Juli), en „Zo zien zij ons" (de Europeaan gezien door ander» volken), tot 2 October Lakenhal, 95 uur: Moderne Belgi sche beeldende kunst (tot 18 Juli). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breetraat 74. tel.' 20552. en de Haven-opatheek. Haven 18. tel. 20085. Leidse Jeugd Actie houdt een slotavond In de grote zaal van het Leidse Volks huis houdt de Leidse Jeugd Actie Zater dagavond 9 Juli. om acht uur. een slot bijeenkomst van de jeugdleiderscursussen van het afgelopen seizoen. Diploma's en getuigschriften zullen die avond worden uitgereikt. De algemene cursusleider, dr A. van Biemen uit Bentveld, zal iets over het werk vertellen en de cursisten van de groep vrij toneel zullen op de planken een proeve van bekwaamheid afleggen Ook is er een kleine tentoonstelling van producten der handenarbeidcursus. Fa milieleden en vrienden van de cursisten *.ijn deze avond eveneens welkom. (Ad-! ntie) OOK JULI EN AUGUSTUS Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 r te horen, omdat Applaus Samen met Mieke Telkamp zong het soldatenkoor van de koksschool „Au re- voir" en „Don 't say goodbye" en onder leiding van de dirigent, de heer Rijnbeek, zong het Slavenkoor uit „Nabucco" van G. Verdi, Le Rossignol van Grétry, Die Zwölf Rauber, een Russische legende en het Wilhelmus. Het kreeg steeds storm achtig applaus. Zulk applaus kreeg ook het „symphonie-orkest" van de koks- school, dat zich weliswaar behielp zeepkloppers, pollepels, een deegrol, kan met drab en hutspotketels, maai desondanks voortreffelijke muziek produ ceerde. Niet helemaal in de stijl van het Concertgebouworkest vanzelfsprekend, maar de moeite er naar te luisteren was het waard. Maken we tenslotte nog even melding van het feit, dat in een korte on officiële pauze tussen de nummers het soldatenvolk, zonder leiding van een diri. gent of wat ook, een fraai en aantrekke lijk lied zong over bier en brandewijn en dromen. Waarvan we bijzonder genoten hebben. Dat zij zonder valse schaamte ge zegd. Naderhand meenden de Huzaren van Boreel natuurlijk, dat ze verplicht waren hun korpslied ook nog even ten gehore te brengen. Zij wel De bewoners en bewoonsters van het Samuel de Zee's-hofje aan de Doezastraat namen gis termiddag afscheid van de heer E. H. Moens (achteraan tn het midden), die zijn functie van beherend regent overdroeg aan de heer J. Engers iets meer naar links)] luitenant-kolonel der infanterie b.d. Deze ge beurtenis verbrak voor enkele ogenblikken de gebruikelijke stilte in deze rustieke omgeving Foto N. van der Horst School Middelstegiacht In de vacature aan de Chr. 6chool Mid delstegracht, ontstaan door het vertrek van mej. B. M. van Loevezijn naar Am sterdam, werd benoemd mej. R. JCanon TUSSEN DE BLADZIJDEN IK-1 De bron De film „De Bron", die in Casino draait, is het verhaal van een klein negermeisji dat op een dag wordt vermist. Zij is ni< op school verschenen. Haar ouders mi ken zich ongerust en binnen korte tijd wordt het geval het nieuws van de dag. De persoon, die als verdachte wordt gewezen, blijkt aan het einde var film onschuldig te zijn. Dat weet de toe schouwer dan al lang, want de film be- gint met het beeld van een meisje, dat door de velden dwaalt om bloemen b plukken en dan plotseling in een pu wegzakt. De verdachte is een blanke en da Gewestelijk arbeidsbureau Inschrijving van afgestudeerden met spanning tegemoet gezien De stand van het geregistreerde aan bod onderging in de periode van 20 t.m. 25 Juni Jl. geen wijziging en bedroeg in totaal 302. Het aantal als geheel werk loos ingeschrevenen beliep 300, terwijl daarenboven 2 personen bij objecten voor aanvullende werken tewerkgesteld wa ren. Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1952, 1953 en 1954 doet zien. dat de arbeidsmarkt een uiter mate gunstig karakter draagt. De vraag daarentegen vertoonde een voortschrij dende stijging, t.w. van 420 tot 435, waar- 100 betrekking heeft op jeugdl- 15 t.m. 18 jai Uit een en ander blijkt wel, dat vraag en aanbod ver uiteenlopen wat kwantiteit betreft, terwijl overigens van een zekere disharmonie 6prake is. De behoefte aan arbeidskrachten doet zich in vrijwel alle bedrijfstakken gevoelen, doch treedt bij zonder sterk naar voren in de metaal industrie, de textielindustrie, de bouw sector en de landbouw. De vraag naar jeugdigen houdt aan, terwijl het aanbod uiterst gering is. Wel iswaar bieden zich langzamerhand meer dere jongelui aan voor het verrichten van werkzaamheden gedurende enkele weken in hun schoolvacantie, doch dit ls slechts een tijdelijke verruiming van he aanbod. De inschrijving van afgestu deerden wordt met spanning tegemoet gezien, omdat het van het aantal meldingen afhangt of het thans bestaan de tekort zal afnemen en of de afname van betekenis zal zijn. Teneinde geen IJdele verwachtingen te wekken, is het wenselijk van voorspellingen af te zien. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten handhaafde zich op gelijk ni veau en bedroeg op 25 Juni j.l. 74. De vraag steeg enigszins en beliep 325. Qe- zien deze cijfers behoeft het geen betoog, dat het aanbod in niet onbeduidende mate bij de vraag ten achter blijft. Stemt het geringe aanbod-cijfer ener zijds tot tevredenheid, anderzijds bergt het vele problemen in zich. Vooral het tekort aan huishoudelijk personeel ls be duidend, terwijl het uiterst moeilijk ls, geschikte krachten op te sporen. Overi gens bestaat in vrijwel alle sectoren var het bedrijfsleven ruime tot goede plaat singsmogelijkheid. Concordia T~)E SCHEIDING tussen de Chr. muziekvereniging Concordia en de heer Peet van Bruggen heeft niet lang geduurd: de heer Van Bruggen ls, tot wederzijds genoegen, weer dirigent van het corps. Wegens gebrek aan tijd heeft hij enige tijd geleden voor Con cordia moeten bedanken. Nu wordt er weer lustig op los geblazen en men verwacht voor de eerstvolgende Jaren goede resultaten Tenminsteals nu eindelijk eens wordt begrepen, dat een Chr. muziek corps ook in Leiden een eigen taak heeft. De Instrumenten van Concordia worden oud. maar dat laten wij er na tuurlijk niet bij zitten. Concordia doet een beroep op ledereen. om samen van oud nieuw te maken. Dat eist welis waar tamelijk wat geld. maar vele kleintjes maken één grote. Men kan zijn bijdrage gireren op nummer 600252 ten name van de heer Z. v. d. Groep. Als de actie slaagt, hoopt men ln hei najaar met de nieuwe instrumenten een béste uitvoering te geven Leids verzet "I7ANDAAG beginnen de eeuwfeesten van de Haarlemmermeer. Leide- naars. die de feesten voor een deel meemaken, mogen er wel aan denken, dat de Sleutelstad de droogmaking van de meer nogal vertraagd heeft, in het midden van de vorige eeuw. Lelden bezat namelijk grotendeels het recht van visserij op „het" Haar lemmermeer en zag deze visrijke plas plotseling verdrogen. Toen verzet tegen het droogmaken niet meer baatte (ondanks jarenlang procederen!) poog de Lelden rechten op het dróge meer te laten gelden. Iedereen, die land kocht of verkocht, werd onmiddellijk een proces aangedaan. Reeds in 1851 was het mogelijk geweest, het eerste droogvallende land te verkopen maar het werd 3 Augustus 1853 voor aan het Warmondertolhek de eerste 784 bunders Meer-grond werden geveild. Leiden had het hoofd in de schoot moeten leggen. Pas in 1855 werden de laatste gron den verkocht. Toen hadden de onge veer 17.000 bunders ruim acht mlllloen gulden Opgebracht. Hoge decoraties nd de heer I. lieboldstraat 31. 25 me de lucht om het vaantje van de gevangenistoren van het Gravensteen glanzend te maken, terwijl zijn collega G. van Iterson, Morsweg 13. die men op de foto ziet. acht meter beneden hem voor alle veiligheid een oogje in het zeil hield. Zij durven het en heb ben er niéts van. We herinneren ons. dat wij Van Iterson enige tijd geleden op het kruis van de Hartebrugkerk hebben ontmoet. Althans: wij hebben hem ontmoet, toen het kruis fonkelend in de verf stond en hij een groot aantal meters naar ons toe was gekomen, waar we ons veilig voelden Déze foto Is echter op vijftien meter hoogte oemaakt. De schilders zijn hier bezig met het schilderen van het drie hoekige fronton boven de kroonlijst van het Gravensteen aan de kant van het Gerecht. Dat fronton vertoont tn het midden het wapen van Leiden, dat gedekt wordt door een gouden kroon. Aan de linkerkant van het wa pen een voorstelling van de Gerech tigheid en aan de rechterkant van de Waarheid In het geheel van de restauratie werkzaamheden hebben de schilders zeker niet de geringste taak; zij moe ten er niet alleen voor zorgen, dat al het gewone houtwerk keurig in de verf komt te staan, ook de veelal kleurrijke decoratieve gedeelten zijn aan hun zorgen toevertrouwd. De heer Van Iterson vertelde, dat hij het decoratieve werk vooral daar om zo aantrekkelijk vindt, omdat er een scheppend element in zit en omdat het. als het geslaagd ls. nog meer vol doening geeft dan het gewone schil derwerk. dat voor de mensen van het vak niet méér dan alledaags is. Naast het gebruiken van bladgoud voor ver schillende onderdelen van de figuratie zijn er zes a zeven onderscheidene verfkleuren, die het geheel weer in de oorspronkelijke staat moéten bren gen. Interessant blijft de heer Van Iter son z\jn werk altijd vinden, al han teert hij al drie-en-dertig jaar de schilderskwast, van zijn twaalfde jaar Kerkzaal van De Hoop Haarlemmerstraat Jee, dat af. Als de restauratie van het Graven steen omstreeks September achter de rug is, zal in het bijzonder ook hei versierende schilderwerk ongetwijfeld de aandacht trekken can allen, die gevoel hebben voor oudheidkundige schoonheid. GISTERMORGEN den Daas, Sieboh Fronton van Gravensteen keersborden op de Haarlemmer straat kunnen we maar niet wennen. Elke keer, als we door onze drukste winkelstraat rijden, treft het ons dat hier van een grote ontsiering sprake is. En we kunnen het zo goed begrijpen, dat velen die tientallen borden iets be spottelijks vinden. Natuurlijk juichen we het toe, dat de Haarlemmerstraat nu op Zaterdagmid dag tussen 2 en 6 uur voor alle auto verkeer afgesloten ls. Ter wille van de veiligheid van het kooplustige publiek zat er niets anders op. Maar voor de moeders-met-klnderen ls de veiligheid er nu ook weer niet zo erg veel op vooruit gegaan. De borden belemmeren vooral een rustige wande ling achter de kinderwagen. Op vele plaatsen moet. ais het druk is. een uit weg naar de straat worden gezocht. En wielrijders en bromfietsers kunnen die straat ook behoorlijk gevaarlijk maken Terwllle van de veiligheid en omdat het oog ook wat wil. zouden naar onze smaak zeker drie van de vier borden moeten verdwijnen. Wij zien niet goed in. waarom dat onmogelijk ls. BIJ elke zijstraat en elk steegje (ook als er nau welijks een auto door kan) heeft men nu twee borden geplaatst. Dat wil zeg gen: in de Haarlemmerstraat. Waarom hangt men niet aan het einde van elke steeg één bord aan de muur? Voor een enkele zijstraat zou men natuurlijk een uitzondering kunnen maken. Via die straten kan de Haarlemmerstraat dan worden gekruist. Onze suggestie strookt niet met de voorschriften, we weten het. maar die voorschriften zijn er toch niet om het verkeer moeilijker en gevaarlijker te maken? Spel van lichtjes ALS DE KONINGIN zich van de kansel af zal richten tot de visser» op zee, draal ik in mUn radiohut een rood lichtje aan, ten teken dat m|) in de lucht is. Dat zei ons de marconist van het splinternieuwe hospUaal-kerk- schip De Hoop. Zoals men weet cal H.M. aanstaande Vrijdag, 's middags om drie uur, in de mahonie betimmer de kerkzaal, waarin plaats Is voor 40 i 50 toehoorders, een korte inw(jdings- dienst houden. Als de Koningin of de dominee willen spreken, moeten zij eerst op één van de knopjes drukken, die aan de binnenkant van de preek stoel zijn bevestigd. B(j marconist Th. van Mlerlo gaat dan een wit'lichtje branden In z(jn radiohut. „Dan stel ik bij met die ultra moderne regelkast, door ons de „gou den kast" genoemd, omdat hü zo kost baar Is. Vervolgens zet Ik de zender zo scherp mogelijk. Het gaat hier nu alle. maal van een leien dakje als de spre ker of spreekster in de preekstoel maar op het goede knopje drukt!" De preekstoel is versierd met een door de gemeente Zaandam geschon ken beeldje. Aan stuurboordzijde staat het harmonium, dat door kapitein W. Rog uit Scheveningen bespeeld cal worden. Zo Is er aan alles gedacht op de nieuwe De Hoop, die Zaterdag 9 Juli uitvaart om zich bij de vissers vloot te voegen. Armlastig ]£EN AAP in jammerlijke staat Bezocht laatst de Sociale Raad Om geldelijke steun te vragen. „Nee", zei men hier, „hoe durft ge klagen? Wie poten heeft, vermijd' de schijn armlastige te willen zijn". geeft negers stof tot oprullge ge sprekken. Het komt zelfs zo ver, dat een rassenoproer losbreekt, waarbij velen het léven verliezen. Het kind wordt ten slotte, na moeizame pogingen waarbij de gehele bevolking in grote spanning ver- keert, uit de put omhooggeghaald. De put blijkt een bijna opgedroogde bron te te zijn. Dit gedeelte ls het spannendste van de gehele film, die nu ook weer niet zo héél veel te betekenen heeft. (Aardige film voor wie niet al te hoge eisen stelt). Zolang je nog een moeder hebt In de op de Biennale bekroonde film „Zolang je nog een moeder hebt" luistert Paula Wessely naar de wel echt Oostenrijkse naam van Kathe Zeiler, wasvrouw in Wenen. Het is een film die het loflied op de moeder zingt. Naar zo'n loflied luistert men graag, tenminste als het niet met teveel uithalen en bibberige trillers ge zongen wordt en helaas, dat was in deze film te veel het geval. Regisseur Stem- mle had het er naar onze smaak wel t» dik opgelegd. Eerst dat romantische fa milie-tafereeltje in de Oostenrijkse Al pen, als vader Felix van het front terug komt en uitgerekend bij een uitstapje met vrouw en kinderen op een landmijn trapt. Niets blijft er van hem over, zodat Këthe in Wenen een wasserijtje moet be ginnen. Gelukkig, dat de dochter op de ballet school kan, en Walter zo muzikaal ls, dat hij zelfs de Wiener Symphoniker beto vert, terwijl Paul nummer één is op h»t gymnasium en zoon Felix in de wasserij komt, welke later uitgroeit tot een groot bedrijf. Maar helaas, wolken blijven niet weg. Paul wordt blind, Walter een los bol. de dochter heeft een ongelukkig» liefde en aan Felix Jr is ook een vlekje. Maar de moeder blijft voor haar kinde ren zorgen en slaat zich er door heen, ja offert zich op. Heus, een film met een goed gegeven, maar ln menig opzicht tê edel, te mooi, te goed in elkaar gezet Toch zal zij menigeen tot tranen weten te roeren. Trianon. Een film met een goed gegeven, maar te veel aangedikt). Het schandaal „Het Schandaal" (in Lido) lijkt op het eerste gezicht geborduurd te zijn op een aanstootgevend stramien. Een ongunstig bekend staande vrouw uit Milaan wil haar dochtertje, dat onder de hoede van nonnen leeft, een onbezorgde vacantia geven in een badplaatsje, waar men haar niet kent. Ze geeft zich uit voor weduwe. Maar ook ln de badplaats botst haar pogen op een onoverkomelijke barrlèfe van (schijnheilig) fatsoen, opgeworpen door mensen die geen haar beter zijn. Natuurlijk komt er een badgast uit Mi laan, die haar wel eens heeft „ontmoet" en haar voor de leeuwen van het onop recht publiek gooit. Met haar dochter tje. dat niets begrijpt van de achter grond, komt ze in de Ijskast der alge mene verachting te staan. Een zonderlinge oude rijkaard, die de cynische zelfkennis heeft om te zeRgen, dat hij zijn vermogen bij elkaar heeft gestolen, wijst haar er op, dat ledereen voor haar zal bulgen, zodra er maar geld ter beschikking heeft. En daarvoor zorgt hij. ZIJ accepteert dat, waarna in derdaad iedereen haar weer eer bewijs/ Daarmee is de film uit. Er zit du» »ei- nig strekking in het verhaal. Het laat de toeschouwer armer vertrekken dan hl} kwam. De glans van het bijbelse lief devolle woord ontbreekt. (Koude film in warme kleuren over een harde, helaas menselijke ervaring). De slavinnen van Bagdad Er is voor deze film in Luxor maar één woord: kitsch. Een verhaal, van een barbier uit Bagdad, die een prinses voor een ring en een handvol goudstukken naar haar geliefde belooft te brengen, die in alle denkbare narigheden verzeild raakt, maar tenslotte toch als prins het verhaal uitgaat. Slavinnen en harem vrouwen spreken onvervalst slang, de kleur wordt beheerst door een papperig Nat King Cole, de negerzanger, lar. Een vermoeiend en hier en daar zeer onfris spektakel ln een cine- mascopisch landschap. Als dat er nu al- lei geweest was (Geef ons maar een fietstochtje door de Weipoort). De man met het litteken Dat wraak zoet ls, zullen deze week helaas weer heel wat Leidse jongeren In Rex gaan aanschouwen. De een of andere Jlm komt vier ontrouwe kameraden, die hem Jaren geleden valselijk van moord beschuldigd en haast gelyncht hadden, danig de mantel uitvegen. Het lukt onze held natuurlijk, de ware moordenaar te ontmaskeren en op de gebruikelijke te doen eneven. Maar voor het ls, wordt er heel wat munitie ver bruikt. r liefheb-

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3