Jlieuwe £ciltscl)e ÖTimrotii wensen nu Verder gaande niet uit te voeren Leger des Heils bestaat 90 jaar Wel degelijk hogere lonen bij de Girodienst Goli van stakingen gaat over de wereld Staalconflict in V.S. thans bijgelegd Geen paniek over busongelukken Op de bres voor havens van Scheveningen en Katwijk Haarlemmermeer stak zich in feestgewaad ZATERDAG 2 JULI 1955 BUREAUX: Steens treat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-af deling: TeL 3144L Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIEN: f 0,18 per mlLhmeter. (Bij contract belangrijke korting). Zm en deitiggie Jaargang No 103B3 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Voor Leiden en Omstreken SlMlMsUrtliltrtlMtn m#n bert la l»Qhensr*t BELASTINGVERLAGING EN HUURVERHOGING Richtlijnen inzake verwaarlozing onderhoud op komst (Van onze Parlementsredacteur) TV^INISTER VAN DE KIEFT is niet bereid, in dit stadium te voldoen aan A*A verdergaande wensen van Tweede Kamerleden op belastingge bied. Dit blijkt uit de Nota naar aanleiding van het verslag over het her horen complex plannen op het gebied der huren en belastingen. Dus: geen groteT compensatie voor de 5 pet huurverhoging voor ouden van dagen (hoewel erkend wordt, dat voor deze groep de afschaffing van de omzetbelasting op suiker en textiel een tegemoetkoming van 0.4 pet be tekent, terwijl deze in doorsnee 0.5 pet bedraagt); geen vervroeging van de verlaging der omzetbelasting met één maand; geen extra ver laging van de loon- en inkomstenbelasting voor ongehuwden. Gelijk bekend zal de openbare behandeling van de voorstellen begin nen Donderdag, 7 Juli a.s., 's middags om 1 uur. Op de vraag, of voor de ouden van dagen de compensatie van de huurver hoging door verlaging van de omzetbe lasting op textiel en suiker wel voldoen de is, antwoordt de regering, dat een al gehele compensatie in de fiscale sector uit budgetaire oogpunten niet verant woord is. In hoeverre bij volgende huur verhogingen deze en andere economisch zwakke groepen behoren te worden te gemoet gekomen, dient te zijner tijd in ernstige overweging te worden genomen. Om de kopersstaking in de textiel op te vangen, is gevraagd de belastingver laging hiervoor iets eerder te doen aan vangen. De regering ziet echter geen aan leiding. zulks voor slechts één enkel be lastingobject te doen. De kopersstaking heeft zich trouwens in hoofdzaak bij de handel voorgedaan. Hierin is. door nu reeds gemakkelijke teruggaaffaciliteiten voor na 1 September toe te zeggen, voor een groot deel voorzien. Wat de middengroepen aangaat, minis ter Van de Kieft belooft in de Nota. dat, als in de toekomst de omstandigheden het mogelijk maken opnieuw de belas tingdruk te verlagen, ongetwijfeld ook hun fiscale positie nader in beschouwing zal worden genomen. De belastingverlaging op suiker kan de regering niet de garantie ontlokken, dat nu ook de producten, waarin suiker ver werkt is, zich ten volle aan deze maat regel aanpassen. Toch wofdt aangeno men, dat het grootste gedeelte van dit budgetaire offer het beoogde effect zal hebben. 1 Wat de weeldeheffing aangaat, in de voorgestelde vorm ls van ien benadelen van bepaalde bedrijfstakken geen sprake. Voor die gevallen, waarvan is gebleken, dat de heffing naar het hoogste tarief leidt tot ernstige sociale en; economische gevolgen, is zij ongedaan gemaakt. Afschaf fing van het tussentarief op de drie goe deren, waarop het nog ten volle drukt, zou een te zwaar offer betekenen. Voor het onttrekken van auto's voor invaliden aan de weeldeheffing zijn de bezwaren volgens de regering te groot. Onderlinge leveranties van oesters tussen handelaren zullen aan de heffing van omzetbelasting worden onttfokken. Onderhoudsplicht Het profijt, dat de huiseigenaren van de huurverhoging zullen hebben, wordt op bijna 40 millioen gulden geschat. Wat de na-oorlogse woningen aangaat, het ligt niet in de bedoeling van de regering, in verband met de verlaging van de grondbelasting, hier een algemene huur- Drie doden als gevolg van verkeersongelukken De 14-jarige M. Keulaerts uit V o e- rendaal (L.) kwam gisteren te val len voor de wielen van een vrachtwagen en werd op slag gedood. Zij hield zich aan de wagen vast, toen deze plotseling moest uitwijken en zij slipte. In Tilburg werd de 20-jarige J. Vromans op de Dongenseweg door een personenauto aangereden. Hij overleed ter plaatse. Naar eerst nu is bekend geworden, botste de 37-jarige kapitein der Jagers H. v. d. Zeep. in de nacht van Donder dag bij Schaars bergen met zijn bromfiets tegen een boom. In het mili tair hospitaal is hij later overleden Als gevolg van dit ongeluk is de ont hulling van de gedenksteen in de nieu we Oranjekazerne te Schaarsbergen uit gesteld. Wel werden twee monumenten ont huld, die op het exercitieterrein van deze kazerne zijn opgericht ter nagedach tenis van de gesneuvelde militairen ie garderegimenten Grenadiers en gers. Luitenant-genraal b.d. J. G. baron van Voorst tot Voorst verrichtte de plech tigheid voor de gevallen Grenadiers, lui tenant-generaal b.d. J. C. Wagner voor de gesneuvelde Jagers. verlaging van drie en half procent te be vorderen De mening van vele Kamerleden, dat aan de toepassing van de „sanctie" op verwaarlozing van de onderhoudsplicht vele beperkingen worden gesteld, deelt regering niet. De verhuurder moet in ernstige mate in gebreke zijn, kan het artikel van de Huurwet worden toege past. De voorgestelde zinsnede, dat geen huurverhoging verplicht is, wanneer de woning „niet in redelijke staat van on derhoud" verkeert, vindt in de ogen der regering geen gratie, aangezien dit be grip voor vele uitleggingen vatbaar is. De nadere concretisering yan het ver waarlozingsbegrip zal worden neerge legd, in, een uitvoeringsbeschikking, die pas zal worden uitgevaardigd na overleg me' de ingestelde Kamercommissie het verdere huurbeleid. De Nota zegt, dat de regering vi hands geen aanleiding ziet voor een dere wettelijke regeling ten aanzien de verplichtingen van de verhuurder. Bij de kwestie van het onderhoud zal ook Portugese jagers vlogen tegen een heuvel In Lissabon is officieel bekendgemaakt, hoe gistermorgen acht Portugese Thun der jet-straaljagers zijn verongelukt. De toestellen vlogen in drie formaties van vier boven elkaar in een mistbank, toen de eskaderleider plotseling geen contact meer kreeg met de acht machines die onder hem vlogen. Toen bleek, dat de acht Thunderjets door de mist tegen de 450 meter hoge Sierra dos Carvaihos waren gevlogen De acht piloten kwa men om het leven. De eskaderleider, kapitein Rangel de Lima die bekend staat als „geluksvogel Lima", ontsnapte vorige week nog uit een toestel, waarvan de motor plotseling weigerde Met zijn parachute kwam hij toen behouden op de begane grond. De enige getuige van de ramp. waar van wij gisteren reeds in een deel onzer edities melding maakten, was de kleine schapenhoedster Maria de Jesus Victo- rino, die zich op het moment van de ramp nabil de top van de heuvel bevond „Even was er een ontzettend lawaai, stukken vuur vlogen rond en verschil lende pijnbomen brandden. Toen werd het doodstil: zelfs de vogels zongen niet meer." aldus Maria. Kolonel Rodrigues. commandant van de luchtbases waarvan de twaalf Thun derjets waren opgestegen, sprak over de ramt» als „het grootste ongeluk in de geschiedenis van de Portugese lucht vaart". dat binnenshuis onder het oog moeten worden gezien. Het ligt echter niet in de bedoeling, de particuliere huiseigenaar op enigerlei wijze te verplichten om een bepaald bedrag aan het onderhoud ten koste te leggen. Voor bewijsmoellijkheden aan de zijde van de huurder behoeft niet te worden gevreesd. Hij zal kunnen volstaan met het opgeven van de gebreken aan het onderhoud. Thomas Mann is in Nederland om over Schiller te spreken. Koningin Juliana heeft deze gelegenheid aangegrepen deze Amerikaans-Duitse schrijver te benoemen tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. In de aula van de Amsterdamse universiteit heeft minister Beyen gisteren de schrijver de versierselen van deze orde omgehangen. Op de kepei beschouwd: Loonschalen verkort; meer promotiekansen (Van een onzer verslaggevers) IS ER WERKELIJK geen sprake van een „echte" loonsverhoging bij de postchèque- en girodienst? Dat wordt beweerd, maar anderen spre ken die bewering tegen. En als men de maatregelen, die per 1 Juli bij „de giro" getroffen, doch tot nu toe aan andere PTT-ambtenaren onthou den zijn, op de keper beschouwt, is men geneigd de laatsten gelijk te geven. Hier is wel degelijk sprake van een, zij het dan verkapte, loons verhoging, soms wel van zestig gulden in de maand. Onder meer naar aanleiding van het personeelstekort en de stremmingen die daarvan het gevolg waren, is er een uit gebreid onderzoek gaande naar de mo gelijkheden om de arbeidsomstandighe den en het personeelsbeleid bij de giro in overeenstemming te brengen met „rede lijke verlangens die onder het personeel leven", zoals de directie het uitdrukte. Verlangens, die overigens ook bij'andere overheidsdienaren leven, gelijk enige maanden geleden duidelijk genoeg ge bleken is. menen wij Naast dit onderzoek heeft echter de di recteur-generaal van de PTT bepaald dat met ingang van 1 Juli reeds een aantal maatregelen wordt getroffen. Dat kan men intern regelen zonder Koninklijk be sluit, en het betekent toch een salaris verhoging. Loonschalen Wat verandert er dan? Allereerst zUn de jeugdlonen voor Mulokrachten beterd. Na de proeftijd krijgen 16- tot 20-jarigen 19 tot 8 gulden per maand meer. Een 16-jarige Mulokracht verdient voortaan f 124 per maand, een 20-jarige f180. Is deze verhoging voor de jeugdigen al een aardig bedrag, bij de 21- tot 33-ja- rigen bedraagt de reële loonsverhoging Kordaat en zelfs een beetje vertederd ging deze jongedame op het tweejarige baby-olifantje af, doch haar durf maakte spoedig plaats voor schrik, toen de kleine Jumbo belangstelling toonde voor haar paarlen collier. De foto werd genomen in Kronberg, de particuliere die rentuin van de eigenaar der Opel automobielfabrieken te Frankfurt. In de dierentuin bevinden zich thans vier Afrikaanse olifantjes, een nijlpaard, exotische vogels, steenbokken en antilopen. DE STAKING van 600.000 arbei ders in de Amerikaanse staal industrie is na 12% uur geëindigd. Er werd overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van 15 dol larcent per uur. Verwacht wordt, dat de staalprijzen zullen stijgen als ge volg van deze verhoging, welke on middellijk van kracht wordt. Volgens Ass. Press breidt de staking in de koper en non-ferro industrie zich uit. Ongeveer 60.000 arbeiders eisen een loonsverhoging van 20 dollarcent per uur. In Washington, Los Angeles en Buf falo staakt het tram- en buspersoneel. In de spitsuren heerst er een chaos in deze De New Yorkse beurs, die flauw open de, vertoonde een koersstijging U.S. Steel op het nieuws, dat het conflict was bij gelegd. ENGELAND De leiders van de Londense havensta kers, die met hun collega's in andere grote Engelse havensteden 40 dagen ge leden het werk neerlegden, hebben hun volgelingen opgeroepen Maandag het werk te hervatten. In het gehele land staken ongeveer 18 000 man. Verwacht wordt, dat minder dan de helft aan de oproep zal gehoor geven. CHILI EN BRAZILIË In verschillende delen van de Zuld- amerikaanse staat Chili is de noodtoe stand afgekondigd in verband met staking van 60 000 rijksambtenaren, die hogere lonen eisen, alsmede een schade loosstelling voor de inflatie. Spoorwegen stadsvervoer, scheepvaart en P.T.T. zijn door de staking verlamd. Het leger is geconsigneerd om ongere- geldheden te voorkomen en tenminste enkele treinen rijdende te houden. Te Santos (Brazilië) hebben 3 000 haven arbeiders het werk neergelegd om hun looneisen kracht bij te zetten, 's Werelds grootste koffiehaven is zonder bedrijvig heid. EN BELGIË De Antwerpse havenarbeiders (12000) denken er niet over, het werk te hervat ten. Het leger wordt gereed gehouden on aan bederf onderhevige goederen te los sen. Zestig schepen liggen in de haven voor anker. Duizend stakers trokken gis teren door de straten van Antwerpen in een massale demonstratie. (Van een onzer redacteuren) BEGRIJPELIJK aTs men zich af vraagt: Zal ik mijn kinderen wel met de bus laten reizen? In enkele weken tijd.; zijn er al vier Nederlandse touringcars uitge brand. Toch is er geen reden tot bijzondere ongerustheid. De Rijkskeuringsvoorschriften z(jn streng in Nederland. Elke nieuwe bus wordt grondig bekeken. En per zes maanden wordt elke bus opmtruw gekeurd. De Nederlandse autobus is goed, vergele ken met de buitenlandse. Het tragische ongeluk bij Osnabrück. waarbij twee kinderen om het leven kwamen, werd volgens de Duitse po litie door kortsluiting veroorzaakt. Maar het geeft te denken dat er blikken benzine in de bus aanwezig waren En gisteren het uitbranden van bus vol schoolkinderen in Goor is er brand ontstaan doordat de bevesti ging van de benzinetank brak. De tank sleepte daardoor over de straatstenen, stootte lek en de benzine stond in brand. Had men de tank niet steviger kunnen bevestigen? Dat kan men zich inderdaad afvragen. En het ziet er wel naar uit dat de keu ring nóg strenger zal worden. Wellicht zal men er dan ook op letten hoeveel brandblusapparaten er in een bus aan wezig zijn en of de meest kwetsbare plekken wel extra beveiligd zijn. Wel- ook het blikken benzine in een touringcar ver bieden. Daar kunnen organisatoren van schoolreisjes e.d. trouwens nu zelf op toezien. Maar nogmaals: het vóórkomen van en kele busbranden in luttele weken tijds is nog geen bewijs van een plotseling optredende onbetrouwbaarheid Tito niet vóór 1956 naar Moskou President Tito van Joegoslavië zal, zoals gemeld, een bezoek aan Rus land brengen, doch niet vóór 1956. Dit verneemt Ass. Press uit goede bron in Belgrado. De zevenjarige jongen W. Craje, die in Spaarndam op een woonschip woonde, is van een brugleuning gevallen n het IJ verdronken Een 78-jarige bracht hem op het droge, maar te- Paraguay: een gezegend land (Van onze correspondent). TTkWARS door Paraguay loopt één spoorlijn, de merkwaardigste „ijzeren weg" van Amerika. Er zijn geen signalen, geen overwegen, geen seinhui zen, niets van dat alles Het gaat er echt landelijk toe. Is het tijd van ver trek, dan blaast de con ducteur de reizigers in de trein en de locomotief de koeten van de baan. En „vort" gaat het. Deze trein, die een paar keet per week de verbinding onderhoudt tussen Encar- nacion en Asuncion (een afstand van 300 km), vormt steeds weer de ge beurtenis van Zuid-Para- guay. Want heel de be volking, voorzover die langt de spoorlpn troont. loopt steevast uit, zoals welen hier te lande naai een filmpremière plegen te paan. Die trein brengt itl. kranten, goederen en negotie. Negotie vooral, omdat de reizigers op de lange spoorweg gelaafd en gevoed moeten wor den. Immers over die dikke 300 kilometer doet men maar liefst vijftien uur. Er gaat altijd wel een restauratiewagen mee, maar het smalspoor heeft zoveel bochten en de wagon zulke versleten veren, dat negen van uw tien lepers soep in de mond van uw buurman belanden... Zo komt het dat hande laren bp elk station tn groten getale bananen, broodjes, kippenbout, stukken vlees en andere bieden. Of beter, niet handelaren, maar hande laarsters. Want Paraguay is het land der vrouwen Mooie, fiere Indiaanse vrouwen, op wie het land prat gaat, zoals het prat gaat op de oorzaak van het vrouwenoverschot: 'n aantal bloedige oorlogen. Paraguay is tevens met Mexico misschien het enige land, dat z(jn In diaanse afkomst niet ver doezelt. Men spreekt er trots het „guaranl", men zingt er weemoedig in het melodieuze „puarani" en men betaalt er (ongaarne uiteraard) in de „guarani" die de drukpersen van de staat dag en nacht gaande houdt. Paraguay is het Egypte wan Amerika: oud, achteraf, roerig. Er heer sen toestanden, die de toeristengids met één re pel afdoet, omdat toens- kenen in begrippen als nachtclubs, air-condltio- ninp en pullman.En die zal men in deze middeleeuw se gebieden niet mogen zoeken. Hoogstens het nid stromend dat i het keerde" seizoen met bak ken wan de hemel komt Want Paraguay is een gezegend land, al knagen bodem. In de Tweede Kamez Het argument: IJmuiden is uitwijkhaven werd ten enenmale onvoldoende geacht (Van onze Parlementsredacteur) T>IJ DE BEHANDELING van de visserijnota gistermiddag in de Tweede ■D Kamer is niet alleen door ds Van der Zaal (a.r.) het pleit gevoerd' voor de havens-van Scheveningen en Katwijk. Natuurlijk heeft minister Mansholt niet rechtstreeks hiermee te maken, aangezien een en ander valt onder het departement van Verkeer en Waterstaat. Maar de bouw van nieuwe schepen, met een grotere diepgang in het kader van het tien jarenplan voor de visserij vloot, geeft reden genoeg, om aan de havenpro blemen op korte termijn de nodige aandacht te besteden. Onze Scheveningse vissers kunnen ge rust zijn: géén van de fracties in de Tweede Kamer heeft het standpunt inge nomen, dat er inderdaad door het Rijk niets aan de Scheveningse buitenhaven moet gebeuren. Integendeel, alle acht sprekers hebben er bij minister Mans- holt op aangedrongen, minister Algera de de ernst van de toestand onder het oog te brengen. Ds Van der Zaal (A.R.) was er mei gonnen: de havens van Katwijk en Sche veningen zijn ongeschikt om de nieuwe vloot ligplaats te verschaffen. De heer Van der Ploeg (Kath. V.) drong ook aan •en minister Algera onder het oog brengen van de nood in de Scheveningse haven. De heer Den Hariog (Lib.) drong aan op versnelde uitvoering van het Kat- wijkse havenplan. Ook voor Schevenin gen moet spoedig een beslissing vallen. De gemeente Den Haag heeft vele mil- lioenen beschikbaar gesteld voor verbe tering van de binnenhaven. Maar het rijk doet aan de buitenhaven niets. „Het ls maar een vreemd gedoe", zo luidde zijn oordeel. Zeer uitvoerig was de heer De Ruiter (C.H.) De minister meent, zo zeide hij, dat IJmuiden ruimte genoeg heeft voor de Katwijkse vloot. Die stelling is echter niet juist, want ook Katwijk mag niet van zijn vloot gescheiden worden. Wat Scheveningen betreft, meende hij, dat de minister er niet af ls, met alleen maar te verwijzen naar minister Algera. De visserij is er regelrecht bij betrok ken. Hij releveerde de vele gebreken, die de Scheveningse haven aankleven. En wat doet rijkswaterstaat 7 zo riep hij uit. zelfs zestig gulden In de maand. Het aan- "angsloon van een bepaalde loonschaal 'op 21-jarige leeftijd) wordt nl. nu ge steld op vier Jaar anciënniteit in de be staande schaal. Bij dc overgang naar een volgende loonschaal (wanneer dit ge schiedt na het slagen voor het vakexa men) wordt een jaar extra anciënniteit meegegeven. Dat betekent dat wie voor heen op 21-jarige leeftijd in dienst kwam en f194 verdiende, nu f254 krijgt. Was vroeger 31 of 33 jaar de leeftijd voor het maximumsalaris in deze schaal, dit ma ximum is thans reeds bereikbaar op 27- jarige leeftijd voor de ene groep of op 28-jarige leeftijd voor de andere. Het maximum blijft dus f338 voor de ene groep en f378,50 voor de andere, maar het kan 'eeds bereikt worden als men 27 of 28 jaar oud is! Deze maatregelen komen derhalve neer op een verkorting van een loonschaal voor 13 tot 9 jaar. Promotie Verder zijn er meer mogelijkheden ge schapen om promotie te maken. Het wordt mogelijk, boven de huidige bezet ting een aantal ambtenaren tot een ho gere rang te bevorderen. „Deze ambte naren moeten ten aanzien van de hun toe te kennen hogere rang als reserve wor- oen beschouwd." deelde de directie mee. „Zij blijven derhalve aanvankelijk in bun huiidge functie werkzaam". Hetgeen betekent: dezelfde omstandig heden, dezelfde functie, maar een hogere loonklaase idoor bevordering). Het sai velen moeilijk vallen, dit niet als een loonsverhoging te zien. Een en ander betekent dat door dere promotie geleidelijk-aan 300 ambtenaren een loon van f 40.50 per maand méér ont vangen en een kleine 50 man f 54 meer. Is 'wonder dat vele andere ambtena ren vragen: „En wij?" Die wijst doodleuk uitwljkhavens aan. Hierin ligt da oplossing echter niet, om dat in noodgevallen van „uitwijken" geen sprake meer kan zijn. Wil Scheveningen met de tijd meegaan, dan.onthoude men het. zijn verbeterde haven niet, zo luidde zijn stelling- Het gaat niet aan, andere havens te „drukken" omdat IJmuiden een rijksvls- sershaven is. Er worden nu reeds loggers en zelfs een schip als De Hoop „op maat" gebouwd, zodat zij de slechte Scheve ningse haven toch maar zullen kunnen bereiken. Ir Van Dis (S.G.) wilde ook op korte termijn verbetering van de Scheveningse buitenhaven. Hierop moet bij Verkeer en Waterstaat, ja bij de gehele regering worden aangedrongen. Hij herinnerde aan het rapport van de Kamer van Koophan del en aan de bijeenkomst In de Scheve ningse visafslag: daaruit Is gebleken, wat voor een urgente en brandende kwestie de Scheveningse haven vormt. Hij hoopte op de volle medewerking van minister Mansholt, temeer omdat de levens van de opvarenden ten nauwste bij een snelle oplossing betrokken zijn. Latere sprekers, n.l. de heren Egas (Soc.), Haken (Comm.) en Lemelre (Kath. Nat.) weidden er niet meer over uit. Zij ondersteunden echter krachtig de schreeuw naar een snelle beslissing. Inpolderingvoorbeeld boe bet niet moet Koningin woonde eeuwfeestviering bij (Van onze speciale verslaggever) HOOFDDORP, Zaterdag. "l^ANDAAG beleefde de Haarlemmermeer een der grootste dagen sinds de drooglegging. Want ter ere van het honderdjarig bestaan der gemeente Haarlemmermeer, stak de hele polder zich in feestgewaad en ontving Hare Majesteit de Koningin met grote luister. Er is in heel de Meer geen huls, toren of molen of ze hebben een vlag. Hoofd dorp zelf is een en al kleur en fleur. De De benoeming van Bambang Oetojo tot chef-staf van het Indonesische leger heeft een storm verwekt in Indo nesië. De hoge legerofficieren zijn van oordeel, dat dez$ benoeming in itrvd ii met de inderttfd te Djokja getrof fen afspraken ter bewaring van de eenheid van het leger en zij negeren de benoeming. Het kabinet blijft voorlopig op zijn stuk staan, doch men meent, dat er naar een compro mis wordt gezocht. Hier net men de initallatie van Bambang Oetojo door Soekarno. Koningin vond er behalve een erewacht van vijftig landelijke ruiters op hun glimmende paarden de fraaiste erehaag welke zij zich wensen kon. Zeshonderd kinderen, gehuld ln alles wat oranje was, sjerpen, strikken en jurken, stonden er van het raadhuis, waar de Koningin om over tien arriveerde, tot aan de Geref kerk. waar zij om halfelf de opening van de eeuwfeesten meemaakte. Terwijl de organist N. A. M Waasdorp speelde, schreed H.M., gevolgd door pro- Preludium en fuga in Es-dur van Bach vinclale cn plaatselijke autoriteiten, dé fraai versierde kerk binnen. Ten tijde van de droogmaking, nu een eeuw geleden, gold het consigne: met zo weinig mogelijk kosten uit te komen, zo zgj de burgemeester van de Haarlemmer meer mr J. F. Jansonius in zijn openings woord Door het gemis aan elk planolo gisch inzicht zijn er situaties ontstaan die tegenwoordig het gemeentebestuur nog grote zorgen geven. De beste dienst die deze droogmaking aan latere regeerder» bewees. was dat zij als afschrlkwekkeno voorbeeld kon dienen bij de inpoldering van de Zuiderzee 1 De burgemeester bood Koningin Juliana het eerste exemplaa; van het gedenkboek, geschreven door di P H. Schröder aan. Rebellie in Bolivia Groepen gewapende arbeiders hebben gisteren het paleis van Justitie te La Paz (Bolivia) bezet. De arbeiders eisen het ontslag van de president van het hooggerechtshof, aan wie zij de arrestatie wijten van de secretaris van de bond van gerechtelijke ambtenaren. De dijkgraaf van de polder, mr K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergam bacht, zei o.m. dat het wegennet niet meer voldoet aan de eisen van het tegen, woordige verkeer en dat er vijf sterk verouderde bruggen zijn. Er rust op de polder thans een schuldenlast van negen ton. Dr Drees meende dat de benaming Hoeve Nooltgedacht zou panen als men de ontwikkeling van polder en gemeente gedurende de 100 Jaar van hun bestaan overziet, ondanks alles wat er nog ia wensen overblijft. De Haarlemmermeer ls een bloeiend gebied met een ln het algemeen welvarende bevolking. Met het zingen van het Wilhelmus werd de plechtigheid ln de kerk besloten. H M. gebruikte de koffie in de consis toriekamer van de Gereformeerde kerk. zitter van de kerkeraad. ds M. Ros «e waar zij werd ontvangen door de voor zijn echtgenote. Vervolgens begaf H.M. zich naar het terrein van de Eeuwfeest tentoonstelling Haarlemmermeer. Onbestendig en koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: aanvankelijk toene mende bewolking en tijdelijk regen. Later opklaringen en enkele verspreide buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en west Koel weer Zondag; z onder 2.46. Maandag: zon 4.27—21.04. n onder 3 40. Op 5 Juli V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1