Meu wo griJtstfje itfourant Duizenden horen boodschap Graham van Billy Leiden koos zijde van de Prins Bonn aanvaardt officieel Russische invitatie Adenauer wil echter eerst zekerheid Staalstaking in de V.S. DE Weer een bus met kinderen in brand; nu te Goor Amerikaanse belangstelling overschaduwt alles JUBILEUM RECLAME VRIJDAG 1 JULI 1955 Steenatraait 37. Redactie, Abonnementen- en e-afdeling: TeL 3144L 'omrekening: 58936. AB<NTfEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADERTENTlftN: 0,18 per millimeter. Bij contract belangrijke korting). Zes «n dertigste Jaargang No 10382 Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoastlcl) ls gbfblcoen "mgn hert la Utfeaspftt" STADION WAS OPENLUCHT-KERK zestigduizend mensen zongen ,Komt tot Uw Heiland ■TESGDU1ZEND mensen, gekomen uit alle streken van Nederland, La sar in hoofdzaak uit Rotterdam en omgeving, hebben gisteravond in heeyenoord Stadion doodstil geluisterd naar de boodschap die Billy -aham bracht He'as een avond van wonderen. Honderden zijn naar voren gekomen om terklaren, dat zij God wilden gaan dienen. En) Amerikaanse evangelist heeft zelf gedankt voor het wonder van het fchtige weer; ondanks de sombere voorspellingen was het een heerle zomeravond, zoals er geen tien in een heel jaar voorkomenl Al E vroeg begon zich het enorme stadioè vullen. Op alle tribunes en gal- lerijeriamen de, bezoekers plaats die daar i veelkleurig toilet vormden. Er was lrzang en op het podium stond een gfc Hammond orgel, dat, bespeeld door organist Hans v. d. Steen, gees telijkederen ten gehore bracht. Daar- Een avond van diepe de betekenis niemand ontgaan kan zijn. Er zullen wel weer mensen zijn ge weest, die zich ergerden aan het Zonnig blikkeren van de collectebussen, methode van evangelisatie en misschien aan de spreker zelf. Maar het juiste antwoord op de bood- door ontsl al direct die bijzondere stemming,'aardoor massa-bijeenkom sten toch persoonlijks krijgen. „Jezus 1 Heiland?" vroegen enorme witte lettedie op het prachtige groene grasveld en uitgespreid en dat was het theman de avond, want het was ook de \g, waarmee Billy Graham zich tot dnden richtte. De boodschap De boodip, die hij bracht was even duidelijk dringend: er is geen ont komen aaiet oordeel van God. De bijbel, da100 jaar oude, uit 66 ver schillende >ken bestaande boek, aldus Billy Grah zegt duidelijk, dat God de wereld doién man zal oordelen: door Het vertnde van zijn betoog was opnieuw concreetheid, waarmee hij Jezus als levende Heer voor zijn ge hoor steldHIJ is hier. in deze bijeen komst en feaat Uw rijen door". Zoals in ijn bijeenkomsten kwam dc evangelist ihier met zijn „eisen": zon- debelijdenifkering van het kwade, het hart geveizn God, Christelijk leven, bijbellezenjden en naar de kerk gaan. Het laatsteet om een dominee te ho ren, maar tdat God het wil. Bijbel lezen en bin om op krachten te blij ven. „U bdrinderen in het geloof. U moet dus ged worden". De boodsp liep uit op de uitnodi ging: „Komi, stel het niet uit, deze kans komt schien nooit terug". Duik nr „Renate-goud" git niet door schap kwam van de honderden, die, Graham's nodiging om te komen, van tribunes stroomden. Eén wanklank Het zeer stil in het stadion, ae schare mensen, die diep as en sterk gegrepen door het de prediker, naar het podium bewogen woord Vc liep. Daardoor kwam het, dat de éne klank van de avond in heel het stadion gehoord kon worden. Het was een man nenstem, die, hysterisch brullend en af wisselend zichzelf beschuldigend van grove zonden en Hallelujah roepend, her innerde aan soortgelijke gebeurtenissen tijdens het potreden van Jezus zelf en an zijn apostelen. Deze exclamaties worden in de Bijbel Bestand in Belgische Schoolstrijd Roden zullen Roomsen vrij laten demonstreren De Roomskatholieke en Socialistische actie-comité's in België hebben toegezegd gedurende drie maanden geen enkele tegendemonstratie te zullen organiseren verband met de schoolstrijd. Dit deel de de Belgische minister van binnen landse zaken gisteren in het parlement De regering zal nu geen maatregelen nemen, als in Luik morgen en op de tiende Juli in Brussel Roomskatholieke betogingen tegen de onderwijspolitiek van de rood-liberale regering worden gehouden De socialisten hebben inmid dels een manifest uitgegeven, waarin hun aanhangers worden aangespoord op 2 10 Juli thuis te blijven. Zoals men weet, waren de socialisten van plan morgen in Luik grote tegen- demonstraties op touw te zetten. Een vakbondleider had zelfs aangekondigd, dat de arbeiders met het gereedschap in de vuist zouden verhinderen dat ook maar één Vlaming een voet in de stad Een Brits-Turks-Grieks gesprek over Cyprus? LONDEN, 30 Juni Engeland heeft Griekenland en Turkije uitgenodigd voor een con ferentie in de Britse hoofdstad om te pogen, een eind te maken aan het 'geschil over Cyprus. Dit heeft pre mier Eden in het Lagerhuis bekend gemaakt. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht) steeds op de Juiste waarde geschat met de mededeling „dat de boze geest bestraft werd". Hier in het Feyenoordstarion, reageer den de mensen door allen het lied „Komt tot Uw Heiland, toef langer niet" in te zetten. Gevolgd door „Ga niet alleen door Het gebed van de honderden, die naar voren gekomen waren, sloot zich bij deze liederen aan. (Zie vervolg pag. 5) Ned.-Noorse samenwerking HALF MILLIOEN VOOR ATOOMONDERZOEK OSLO, 1 Juli. Aan het Noors-Nederlands verdrag tot samenwerking op het gebied van atoom onderzoek is een clausule toegevoegd, die beide landen .toestaat vrijer op eigen hand te werken, aldus heeft de directeur van het gecombineerd Nederlands-Noorse instituut voor atoomonderzoek. Gunnar Randers, gisteren vertelaard. Nederland zal ca 1 millioen Noorse Kronen (ruim een half millioen gulden) bijdragen voor de Kjeller-reactor en proeffabriek en de geprojecteerde atoom- fabriek in Halden. Het jutoe bedrag zal pas worden be kend gemaakt, wanneer het desbetref fende wetsontwerp in de Tweede Kamer zal worden behandeld, meldt Ass. Press. Drie milliard dollar voor hulp De F.O.A. zerJ verdKvijnen Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft machtiging verleend om3285 millioen dollar of f 12.483 millioen te be steden aan buitenlandse hulp, waarvan 1133 millioen voor militaire en 2151 mil lioen voor economische hulp. Juist voor ^de eindstemming werd besloten, dat de helft der te verdelen levensmiddelen moeten vervoerd worden op Amerikaan se schepen. Een voorstel om alle hu]p aan Zuid-SIavië te staken, is verworpen met 182 tegen 52 stemmen. De indier.ster, de democratische afgevaardigde Ede a S. Kelly, zeide, dat de maarschalk zijn overeenkomst om Amerikaanse inspec teurs het gebruik van Amerikaanse wa pens te laten controleren, niet was na gekomen. De minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft een besluit ge tekend tot instelling van een nieuw or gaan voor internationale samenwerking ter vervanging van de F.O.A. onder lei ding van John B. Hollister, die ongeveer dezelfde taak zal hebben als Stassen. Brand in St. Geertruid. Gisteren is in St. Geertruid (L.) een arbeiderswoning, bewoond door het gezin Volders van vier personen, geheel uitgebrand. Beelden van Radecker sr zullen straks het definitieve nationale mo nument op de Dam te Amsterdam sieren. Met behulp van precisie instrumenten worden bü de steenhouwerij Tetterode te Amsterdam de in gips ontworpen beelden uitgehakt. Het monument zal in Mei van het volgend jaar onthuld worden. BONN/LONDEN, 1 Juli. WEST-DUITS LAND heeft zich gisteren in een officiële nota bereid verklaard, met de Russen te onderhandelen over de Duits-Russi sche diplomatieke betrekkingen. Adenauer wenst, dat vóór zijn ge sprek met Boelganin in Parijs eerst inleidende besprekingen met de Rus sen worden gevoerd over de onder werpen welke bij dat gesprek aan de orde zullen komen. De besprekingen te Parijs dienen op ambassadeursni veau te worden gehouden. Men neemt aan dat West-Duitsland op heldering wenst over de volgende pun ten: 1. Of het in de bedoeling van de Russen ligt, erkenning van het Oostduit- communistische regiem te verkrijgen; 2. of de Russen van plan zijn de Duitse gevangenen vrij te laten, en 3. of zij rekening houden met het feit dat de ver loren Duitse gebieden in het Oosten vol kenrechtelijk nog steeds als Duits terri torium moeten worden beschouwd. Dit verzoek om opheldering betekent evenwel niet, dat West-Duitsland voor waarden wenst te stellen die vervuld moeten worden voordat over herstel van de diplomatieke betrekkingen gesproken kan worden. Nu het zeker is dat Aden auer niet naar Moskou zal gaan vóór de Geneefse conferentie begint, houdt men te Bonn rekening met de mogelijkheid dat de Duitse en Russische leiders in Zwitserland (in plaats van te Moskou) zullen bijeenkomen na de Geneefse con ferentie. Adenauer vertoeft dan met va cantia in Zwitserland en voelt niet veel nor de lange reis naar Moskou. Intussen ls te Bonn een Dults-Amerl- PITTSBURG, 1 Juli. ,E 600.000 arbeiders van de United States Steel Corp. hebben het werk neergelegd. Vannacht om klok slag twaalf uur verlieten de arbei ders van de nachtploeg de enorme fabrieken der Amerikaanse staalin dustrie. De staalarbeiders van de 96 belang- ijkstc fabrieken gingen niet accoord met :en loonsverhoging van 10 dollarcent; de afgelopen nacht is vijf uur lang tever geefs vergaderd door delegaties va arbeiders en de U.S. Steel Corp. Het ge middelde loon van de Amerikaanse .steelworker" bedraagt thans 2.33 dollar- t per e staking wekt verbazing, want metaalarbeiders behoren tot de best taalde categorieën In de Ver. Staten. ALWEER IS EEN BUS met Overijsselse schoolkinderen in hrand geraakt. Het waren kinderen uit Hengelo, die vandaag een schoolreisje zouden maken. Vanmorgen omstreeks half acht raakte de bus in de Kerkstraat te Goor in brand. Geen der kinderen is gewond, doordat zij tijdig de bus konden verlaten. Het vuur van de brandende bus sloeg evenwel over naar twee winkels, de manui acturen- winkel van D. Leeftink en de kruidenierswinkel van B. G. Leeftlnk. De manufac turenwinkel brandde geheel uit, de kruidenierswinkel gedeeltelijk. Alle bezittiriigen van de kinderen gin gen verloren. Via de zonneschermen zyn de vlammen overgeslagen naar de beide winkels, die spoedig daarna aan de voor zijde in brand stonden. nabijgelegen café zijn de kin deren met koffie en limonade op verhaal gebracht. Zij durfden echter nieit meer autobus en derhalve hebben ver scheidene inwoners van Goor spontaan hun personenauto's ter beschikking ge steld om de kinderen naar Hengelo terug te brengen. Ook de andere autobussen Hengelo teruggereden, zodat Zeelieden zagen: Vliegende sigaar jTJE gezagvoerder, de eerste stuur- man en de telegrafist van het Nederlandse tankschip Gadila (8068 ton) hebben gisteravond bv het eiland Pantellaria, tussen Sicilië en Tunis, een vreemdsoortig verschijn sel waargenomen. Men dacht eerst een neerstortend brandend uliep- tuig te zien, maar het toestel dar aan de onderkant sterk lichtte, bleef plotseling op een hoogte van 7000 en 8000 meter staan, zwaaide zeer langzaam heen en weer. werd snel kleiner en verdween. Het ap paraat had de vorm van een lange, smalle sigaar. Ook de bemanning van een op dezelfde hoogte varend ander tank schip heeft het verschijnsel waar genomen. het schoolreisje, dat voor de kinderen een onbekende bestemming had. een einde Gisteren is In de Grotestraat te Goor veneens een autobus in brand geraakt, onder evenwel verdere ongelukken te eroorzaken. Koning Haakon maakt het goed OSLO, 1 Juli. De 82-jarige koning Haakon van Noor wegen, die hier in een ziekenhuis wordt verpleegd wegens een gebroken dijbeen, heeft een rustige nacht gehad. De toe stand van de patiënt blijft bevredigend, is officieel meegedeeld. Prinsessen bezochten Lelystad (N.O.-polder) De prinsessen Beatrix en Irene hebben gisteren met hun klasgenoten een bezoek gebracht aan het nieuwe centrum in de Noordoostpoldèr, Lelystad. Het gezelschap bezichtigde de bouwput voor het gemaal Wortman en de arbeid van de rijswerkeTS, waarbij zij werden rondgeleid door de hoofdingenieur va Zuiderzeewerken, ir. K. A. Bazlen. Hef proces-Jungschlëger „Er is een God in de hemel en Die zal oordelen" Te Djakarta heeft de aanwezigheid van een Amerikaanse vertegenwoor diger bij het proces-Jungschlager grote verbazing gewekt en dit feit heeft het proces zelf geheel in de schaduw gesteld. Robert J. Mcquaid, die het proces bijwoonde, is tv/eede secretaris en vice-consul. Hij beheerst de In donesische taal volkomen. Mcquaid zat achter in de rechtszaal en is niet lang gebleven, zodat de Indonesische journalisten na afloop zeer verbaasd waren te vernemen, dat hij tegenwoordig was geweest. Men ziet zijn komst als een weloverwogen blijk van belangstelling der Verenigde Staten. derzoek op de onderneming Dramaga zijn en op 7 Juli een gewone zitting. Belangstelling te Athene Over de zitting zelf wordt nog ge meld, dat mevr. Bouman getuige To rn een verhoor onderwierp aanleiding van de verklaringen, die hij indertijd had afgelegd, als zou de heer Jungschlager in 1951 hebben gezien toer deze nog in Nederland was. Tomasao'i verklaringen weken op een aantal pun- an hetgeen hU vroeger had ver teld. Thans zeide Tomasoa, dat hy zich wel licht in de maand vergist had en dat hij Jungschlager niet zelf gezien had, doch zekere Peters had gehoord, dat deze Jungschlager had ontmoet. Hierop zeide mevr. Bouman: „Toen was Peters op weg naar Australië." Mevr. Bouman eiste vervolging van Tomasao wegens meineed en ging ter staving van haar eis de vroeger door Tomasoa afgelegde ver klaringen na. Hierop gaf de openbare aanklager. Soenario te kennen, dat de verdedigster alleen maar trachtte een vooroordeel wekken. Hij achtte geen gronden ai wezig om een vervolging in te stellen rechter Maengkom was het hiermede Soenario zeide dat hij het vo< had 'de heer Fri-tz Baden te vervol gen. Het was volgens Soenario békend. Bouman getuigen geld had aan geboden om hen te bewegen de tegen- de politie afgelegde verklaringen trekken. Als „bewijs" noemde Soc- het feit dat Baden op de openbare zitting van 16 Juni de voor de politie af gelegde verklarngen had ingetrokken. Toen de rechter de heer Jungschlager vroeg wat hy te zeggen had. zeide hij: n God in de hemel en Die zal oordelen." Over Tomassao's verklaringen merkte hij op: „Die mensen 6preken eed. Op 6 Juli zal gerechtelijk Kameel blijkt een groot econoom... Na daartoe een jaar lang in de Sahara te heb ben doorgebracht zijn deskundigen tot de con clusie gekomen dat de kameel z'n watervoorraad niet in zijn bult opslaat, noch in enig andere bui tengewone opslagplaats. Het is alleen maar dat de kameel een bijzonder zuinig dier is. Eén van de kamelen die bestudeerd werd. nam 17 dagen lang genoegen met alleen wat hooi en gedroogde da dels, ondanks het feit dat de temperatuur vaak steeg tot bouen de 100 graden Fahrenheit. De groep deskundigen onder leiding van dr Knut Schmidt-Nielsen. een Amerikaan, verklaart nu dat de kameel zij n iichaamshitte regelt op een manier die sterk af wijkt van de manier waarop andere dieren dit doen H() begint pas te zweten als zijn lichaams temperatuur zeer hoog geworden is, en zelfs dan zweet de gierigaard maar het weinig. Voor met voor vele dieren transpireren een hoogst noodzakelijke functie: d< verdamping vloeistof over het huid oppervlak verlaagt de temperatuur, en fungeert als een noodklep om te verhinderen dat de tem peratuur boven het veilig maximum zal stijgen. De kameel schijnt het buiten die noodklep te kunnen stellen. Zonder enig merkbaar nadeel kan de kameel een schommeling van 11 gr. F in de lichaamstemperatuur ver dragen. Zulk een schom meling zou voor de mens funest zijn. Even merkwaardig is het feit. dat de kameel in kwestie na 17 dagen te hebben gedroogpruimd. zoveel water mocht drin ken alt htf lustte en toen achter eklaar ongeveer 00 liter dronk. Bij het onderzoek is de kameel zeer behulpzaam oeweest. De beesten lie ten zich gewillig wegen, lieten hun bloed onder zoeken en gaapten nau welijks bij het vervelendst scheikundig onderzoek. U zult u mogelijk heb ben afgevraagd, waarom men zich nu opeens al die moeite getroost heeft. De reden is. dat men in de medische wetenschap steeds meer voor de ment nuttipe lessen hoopt te kunnen trekken uit een studie van de dierlijke problemen: kwesties van warmteregtling en nier- functie b.v. Ook hoopt men iets meer te weten te komen over de be vreemdende problemen van lichamelijk uithou dingsvermogen. De Nederlandse delegatie naar het eerste congres der internationale juris tencommissie van 12 tot 20 Juni Athene heeft in de wandelgangen de aandacht van verscheiden congressisten gevestigd op het proces Jungschlager, al dus vertelde de secretaris-generaal var de commissie, de Haagse advocaat mr S. J. M. van DaL De Nederlandse delegatie, bestaande uit prof. mr dr B. V. A. Röling, prof. mr J. M. van Bemmelen en mr A. A. M. Struycken, gouverneur van Suri name, ziet deze kwestie als een symp toom van verkeerde rechtspleging, doch wilde deze kwestie niet op het congres aan de orde stellen, omdat er geen in dividuele gevallen worden behandeld. Men heeft gesproken met vooraanstaande juristen uit de Verenigde Staten, Canada Azië en vond veel begrip voor deze zaak. Ook het witboek is aan de i gressisten uitgereikt. Het congres werd bijgewoond door Indonesisch parlementslid, dat thans in Nederland vertoeft kaanv waponhulpo vereenk omst getekend. Amerika zal voor een bedrag van een milliard dollar aan wapens aan West- Duitsland leveren. De militaire goederen zün voldoende voor twee-en-een-halve divisie. ZU bevinden zich voor het me rendeel reeds in Westdultse depots. PLAN VAN EDEN VOLTOOID Te Londen wordt officieel bevestigd dat premier Eden een nieuw plan heeft opgesteld ter waarborging van de vrede in Europa door Duitslands na-oorlogse grenzen permanent te maken en Rusland beloften te geven van het Locarno-type, zoals wij gis teren reeds konden melden. Een veiligheidspact tussen Oost en West dient evenwel onherroepelijk te worden voorafgegaan door de hereniging van Duitsland. Volgens Edens plan moe ten alie deelnemende mogendheden on middellijk maatregelen nemen tegen de staat welke tegen Duitsland ten aanval trekt. Eveneens zijn zy verplicht maat regelen tegen Duitsland te nemen indien dit land ooit zou trachten zijn grenzen te verleggen door het aanvallen van andere staten Een dergelijke formule stond ln het Locarnopact van 1925. Tenslotle vermelden we nog dat de Britse Evening Standard gisteren het idee heeft geopperd, dat premier Eden Sir Winston Ohurchill als adviseur zal meenemen naar Genève. Kabinetswijziging ten gunste van Peron BUENOS AIRES, 30 Juni. In Argentinië heeft een regeringswij ziging plaats gehad welke er op wijst, dat Perons positie minder verzwakt is dan na de opstand van de vorige maand werd aangenomen. Er zijn nieuwe minis ters benoemd voor binnenlandse zaken (Albrieu), onderwijs (Anglada), landbouw (Castiglion!) en vervoer (Iturbe). Alle nieuwe ministers zijn bekende peronisten. Naar A.F.P. vereneefnt, wil de Argen tijnse regering zo spoedig mogelijk ko men tot een concordaat met het Vati- caan. Het bestuur van de r.-katholieke actie in Argentinië is meegedeeld, dat deze beweging haar gebouwen weer in gebruik kan nemen. Deze gebouwen wa ren in het gehele land door de politie ge sloten. De twee r.-katholieke prelaten die op 117 Juni uit Argentinië werden verban nen, zullen Zondag naar dal land terug keren. zo seint Ass. Press uit Vaticaan stad. Het zyn mgr Manuel Tata, de hulp bisschop van Buenos Aires, en zijn as sistent mgr Ramon Pablo Novao. Nog geen duik naar Renate Leonhardt Er zullen nog verscheidene verande ringen aan de werkput van de bergings vereniging Renate Leonhardt U.A. moe ten worden aangebracht, alvorens de eerste poging kan worden ondernomen om het goud bij Texel te bergen. Rijkswaterstaat en Arbeidsinspectie konden geen toestemming verlenen voor het ondernemen van duikpogingen met de huidige apparatuur. Eerlijk gezegd weten wij niet of deze charmante jongedame de na tionale boogschutterswedstrijden van Engeland heeft gewonnen, maar wel staat vast, dat zij tij dens de kamp. te Oxford de mees te aandacht trok. En..... het is weer eens wat qnders dan een juffrouw met een poesje of een bouquet bloemen. (Advertentie). 1910 1955 ZATERDAG 2 JULI LAATSTE DAG VAN ONZE GROTE ut/1 WEER IN EUROPA Stockholn Oslo Kopenh Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève ZUrich Berlijn windstil WNW windstil ïi f! a"ig Tijdelijk regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking en tijdelijk enige regen. Later verspreide opklaringen maar ook enkele buien. Matige tot vrij krachtige Zuidelijke wind. later ruimend naar West La gere middagtemperaturen- ZON EN MAAN Zaterdag Zon 4.26—21.05. Maan. 19.05— 2.02. Op 5 Juli V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1