Goede samenwerking kan van groot belang zijn Dokter Hugenholtz 25 jaar arts te Oegstgeest Conferentie in het koetshuis van Oud-Poelgeest Ambitieus werker met vele goede eigenschappen „Poelmeer" begon viering van zesde lustrumfeest 119 NIEUWE LEIDSCHE COUHANT MAANDAG 27 JUNI 1955 Suriname en de Nederlandse Antillen JN HET KOETSHUIS van kasteel Oud-Poelgeest werd Zaterdagmorgen de conferentie „Suriname en de Nederlandse Antillen" geopend. Deze conferentie werd georganiseerd door de Surinaamse Studenten Vereniging en de Vereniging van Antillaanse Studerenden in Nederland. De voorzitter, de heer P. S. R. Rad- laag die deze Invloeden wèl heeft onder- hakiöhun, heette in zijn openingswoord welkom: Zijne Excellentie mr N. Debrot, Zijne Excellentie mr J. A. Jonkman, de heer mr H. L. de Vries, gecomitteerde van Surinaamse Zaken, de heer W. H. M d'Haens, adviseur van onderwijs bij het commissariaat van Surinaamse Zaken, de voorzitter van de „foreign student vice", prof. mr. P. J. Verdam, en frater Odulphinus. Via een bandopname hield de heer mr E. Monte een algemene inleiding. Hij wees er op dat. hoewel er sociale ver schillen zijn te constateren tussen de Ne derlandse Antillen en Suriname, er ook overeenkomsten zijn te bespeuren, zodat samenwerking van groot belang kan zijn Mr Monte was van mening, dat dit ech ter moet geschieden met behoud van en waardering voor ieders persoonlijkheid. Hij sprak de hoop uit. dat het voorbeeld op deze conferentie gegeven, tot navol ging mocht strekken in het moederland. 's Middags sprak Zijne Excellentie dr R. H. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland, over: „Aanraking op sociaal en cultureel gebied tussen Suriname en de Nederlandse Antillen" Dr Pos wilde hetgeen hij te zeggen had. trekken in de sfeer van vrijwillig onder ling overleg: hij sprak dus niet krach tens zijn ambt. Sprekend over cultuur, wilde dr P03 dit begrip beperken tot de uitingen van kunst (met een kleine k, zodat ook de folkloristische muziek er onder valt) en wetenschap. Door de eeuwenlange ont wikkeling van de Europese cultuur zijn de cultuurproducten in Europa gemakke lijk te verplaatsen: dat bewijzen de Euro pese „festivals" en de tentoonstellingen op het gebied van schilderkunst °n lite ratuur. Van uitwisseling tussen Suriname en de Nederlandse Antillen en West- Europa is nog bijna geen sprake. Ten eerste omdat de cultuur in Europa een meer voltooid karakter draagt en er dus geen uitwisseling op gelijkwaardig niveau kan plaats hebben; ten tweede omdat de Europese producten niet naar waarde ge schat kunnen worden in Suriname en de Ned. Antillen, aangezien men in deze landen nog niet tot het juiste onderschei dingsvermogen is gekomen. Heterogeen De volksfeer wordt gevormd door een onderlaag van de bevolking, die vrij Is van Europese invloeden, en een boven- Sportweek Chr. lyceum Dit jaar was er geen sportdag, maar een sportweek voor de leerlingen van het Chr. Lyceum. Bovendien had het be stuur van de schoolvereniging nu het ac cent gelegd op de binnensport. Snelscha ken. tafeltennis, zaalhandbal en volley bal stonden op het programma. Bij de snelschakers deden zich enkele verrassingen voor; niet Joost Boter of Cor Oosterom ging met de wisselbeker naar huis. maar Nico Zimmerman, dig in oe eindstrijd P. Langeler, T. Meirink en A. Moerenhout achter zich liet Zaterdagavond waren de finales zaal handbal, tafeltennis en volleybal. Bij de lagere klassen won 2b in de finale van la en kreeg een beker, bij de hogere klassen was 4a sterker dan 4 (gymna sium). Bij tafeltennis won Elsje Siegers van Willy Linschoten en Rob Cupedo van' Richard de Groot; beiden kregen een beker. Rob Cupedo voor de tweede maal. De grootste beker, de „Trofea Lycea", was voor de winnaar van de volleybal wedstrijd tussen de HBS en gymnasium afdeling. Het gymnasium was al direct in het nadeel, want men moest met vijf man spelen. Toch werd de eerste game gewonnen, maar de twee anderen waren voor de H.B.S. De prijzen werden uitgereikt door de voorzitter van de schoolvereniging, de heer H. Maks. Mr dr W. Hugenholtz in artikel beledigd „Ik acht de inhoud van het artikel van mr dr W. Hugenholtz uit Leiden in het blad voor dierenbescherming een wel haast hysterisch betoog". Dit schreef de 41-jarirge journalist J. de V. uit Drie bergen in zijn functie van hoofdredac teur van het vakblad Vee- en Vleeshan- del en het sloeg op een verweer van de heer Hugenholtz op het houden van kistkalveren. De woorden „welhaast hys terisch betoog" brachten de heer J. de V. evenwel voor de Utrechtse politie rechter, omdat mr Hugenholtz zich daar door ernstig gegriefd voelt, aldus de N.R.C. Ik vind het ook een denigrerende uit drukking. zei de politierechter tot ver dachte. die terecht stond terzake van belediging in geschrifte. Ter zitting bleek voorts, dat in een telefoongesprek tussen mr Hugenholtz en verdachte 'de laatste wel zijn spijt had betuigd, doch in het volgend nummer van Vee- en Vleeshan- del geen amende honorable had ge maakt. De officier van Justitie achtte de gewraakte passage wel degelijk bel digend: verdachte had zich dat moeten realiseren, zodat hier volgens de mening van de officier van voorwaardelijke op zet sprake is. De eis luidde f 60 boete subs. 30 dagen hechtenis. De verdediger beriep zich er op, dat de journalist voor lichting behoort te geven Behalve het artikel van verdachte hadden in het des betreffende vakblad ook nog twee we tenschappelijke mensen een artikel ge schreven over hetgeen mr Hugenholtz bad betoogd en ook zij vonden dat de heer Hugenholtz zich al te zeer door zijn gevoelsoverwegingen had laten gaan. De uitdrukking „welhaast hysterisch betoog" achtte de raadsman niet beledigend. De politierechter dacht er evenwel anders boete j gaan. De bevolking bestaat uit groepen met verschillende levenssferen. De Hin- stanen en Indonesiërs hebben hun eigen cultuur en godsdienst. Hun levensstijl is beïnvloed door het Hindoeïsme en de Islam. De cultuuruitingen kunnen niet anders dan heterogeen zijn. Een algemeen cultuurpatroon ontbreekt. In de toekomst moet naar een synthese worden gezocht. Dr Pos wilde de „sociale aanraking" tussen de beide Rijksdelen zien in per soonlijke contacten. Antillianen en Su leven te veel gescheiden van elkaar. Er moet een openlijke omgang worden gemaakt. Het elkaar aanbieden van de problematiek is daarbij de hoofd zaak. Spr. wees op het belang van uit wisseling van onderwijskrachten. Een interessante discussie, die werd geleid door dr G. J. Kruyer, volgde. Hier bij werd men het er over een. dat het eigen karakter van de Surinaamse en Antillaanse mens niet verloren mag gaan. 's Avonds werd aan de deelnemers een cultureel programma aan geboden, waar aan o.a. medewerkten Don en Ly Ver- meire, die in hun marionettentheater en kele Surinaamse en Antillaanse stukken opvoerden, en het duo Derks en Lamur met werken van Handel. Zondag sprak de heer C. D. Ooft, stu dent. over „Juridische samenwerking tus sen Suriname en de Nederlandse Antil len" en drs A. Jonkers, directeur van de afdeling Suriname en de Nederlandse Antillen van het ministerie van Over zeese Gebiedsdelen, over de „Samenwer king op Economisch gebied tussen Suri name en de Nederlandse Antillen". De conferentie werd bsloten met het indienen der rapporten en een slotbe schouwing door dr G. J. Kruyer. Leidse kunstmanifestatie van klasse Belgisch-Nederlands smaliilm- programma in de Lakenhal Als onderdeel van de Leidse kunstmanifestaties in het kader van de Leidse kunstmaand werd Zaterdagavond in de Lakenhal een programma van smalfilms vertoond, dat in filmtaal enkele van de beste Belgische en Nederlandse amateur-cineasten aan het woord liet. Agenda van Leiden Maandag Pleterskerkplein, 8 u.: concert T. en D.; 9 uur: concert Concordia. Geregracht, 8 uur: straatprediklng voor ledereen. Dinsdag Hooglandse kerk, 7.45 uur: Kunstmani festaties 1955, Leids Toonkunstkoor met de Hohe Messe van J. S. Bach. Pieterskerkplein, 8 uur: concert R.K. harmoniekapel- Leiderdorp. Herv. school. 8 uur: leden vergadering Hervormde schoolvereniging. Woensdag Stadhuisplein, 8 uur: concert Leids politie-muziekgezelschap en „Kunst Genoegen". Oude Vest 13, 8 uur: jaarvergadering L.C.O.V., met feestelijk karakter. Pomona-terrein, Nagtegaallaan, half 8: voetba.wedstrijd Geref. diakenenJ.V. „Obadja" voor De Mirt. Hooglandse Kerk, half 8: Avondstilte. Wassenaar, Landgoed „Ter Ve- ken", half 11: „Kerk en Israël"-dag. Voorschoten, 9 uurgemeente- Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 uur: Japanse kleurendruk - houtsneden Kunlsada (tot 15 Juli), en „Zo zien zij ons" (de Europeaan gezien door ander* volken), tot 2 October Lakenhal, 95 uur: Moderne Belgi sche beeldende kunst (tot 18 Juli). Universiteitsbibliotheek, half 10half 6: Leven en werken van Plet Paaltjens (tot 1 Juli). Boerhaavezalen, 2—5 en 7—9 u.: zomer- tentoonstelling Leids Kunstcentrum (tot 2 Juli). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en apotheek „Tot Hulp der Menschheld", Hooigracht 48, tel. 21060. Ex Animo zong in de openlucht Zaterdagavond gaf het kinderkoor van Ex Animo (afdelingen klein en groot) een uitvoering in de tuin van Oud-Hor - tuszicht aan de Witte Singel. Het meis jeskoor deed ook mee. Het geheel stond Wielantstraat 15; D. D. F. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 20 tot en met 25 Juni Achtereenvolgens werden vertoond „Sicilië", een reisreportage van de Belg. dr L. Stassens; „Analyse" van W. Beu nis, uitbeelding van een droom; „Honey moon" en „Flash-back" van de jonge Belg H. Wuyts; en twee korte filmpjes van de Hagenaar E. Brumsteede, ,.L£ grand ballet des balais" en „De Roes". Uiteraard waren alle zes films meei dan gewoon amateurwerk, d.w.z. ondanks ae meestal gebrekkige outillage toonde men een duidelijke beheersing van het métier. Bovendien is de amateur niet gebonden aan industriële bedoelingen, zodat hij ook vrij is om aan zijn artistieke inzichten vorm te geven. Heeft hij daar bij ideeën, die handen en voeten hebben, dan ontstaat een filmwerkje, dat in feite vaak veel meer waarde heeft dan de officiële bioscoopfilm. De reisreportage „Sicilië" was zuiver filmisch bekeken misschien de minst ge slaagde van het zestal, ondanks de kelljk prachtige opnamen in fabelachtig mooie kleuren. Het geheel was wat lang dradig en de fout van het geven var „plaatjes" was niet geheel vermeden, t« statisch dus, te weinig écht cinematogra fie dat is leven, beweging I In „Analyse" van Beunis zijn zeei knappe trucopnamen te bewonderen er er zit ongetwijfeld vaart in. Maar hier was o.i. weer te weinig compositorisch verband te vinden. Oók de „oplossing" het einde, was te abrupt, te weinig aan nemelijk in verband met het vooraf gegane. „Honeymoon" vonden wij niet alleen geestig van opzet, de bedoeling, het idee was ook consequent uitgewerkt. Voeg daarbij, dat er heel knappe opnamen in voorkomen en dat de montage de vaart versnelt. In „Flashback", een detective film van dezelfde cineast, ontdekten wij dezelfde goede eigenschappen van stekende opnamen en vaart, maar daar is de ontwikkeling van het verhaal niet altijd even duidelijk. Met name begrijpt men niet zo direct de manipulaties van de jeugdvriend, die zijn vroegere kame raadje eerst in huis opneemt en verzorgt, als hij hem uitgeput voor de deur vindt, maar hem later aan de politie overlevert, wanneer hij ontdekt, dat hij met een bankrover te doen heeft. Ook het psy chisch gebeuren is niet voldoende uitge beeld. Of ging het werkelijk alléén maai om de sensatie van de vlucht 7 Kynologen sloten het seizoen De leden van de kynologenvereniging .Rijnland" waren Zaterdagmiddag met de hon-den naar de jachthaven De Prin- cehaven te Wassenaar getrokken, om het verenigingsjaar te besluiten. De voorzit ter, dr ir P. C. Lindenbergh, feliciteerde in zijn openingswoord mevr. Van der Spek, „de moeder van de Nederlandse kynologie" met haar 70ste verjaardag. Allereerst werden verschillende r m door vyf keurmeesters, aan de hand an de aanwezige .honden, besproken. Het tweede gedeelte van de middag was gewijd aan het voorbrengen van honden. In drie klassen werd om de prijzen ge streden. Bij de honden, die al eerder op tentoonstelling geëxposeerd waren, ging de heer Vroegop met een whippet met de eer strijken. Mevr. Berghagen uit Wassenaar deed dit met haar Duitse her der bij de honden die nog nooit op een tentoonstelling waren geweest. Een ^aeciale attractie was. dat ook kin deren beneden de 16 jaar met htm hond langs de Jury mochten gaan. De cocker- spaniel van mej. Verzaal uit Wassenaar liep het best. De heer G. Smits, de secretaris, heeft an de middag een filmpje gemaakt, zo dat later nog eens herinneringen kunnen worden opgehaald. Kermis voor het kind Een draaimolen is kostbaar en ook is de aanschaf van schommels en volleybal materiaal geen goedkope zaak. Daarom heeft de speeltuinvereniging „Rondom de Watertoren" Zaterdag een kermis op het terrein aan de Ka na al weg gehouden. Verschillende attracties hadden het op de beurzen voorzien; men kon zijn geld verschieten, vergooien, vereten. verko pen (breiwerk en andere textielwaren. vervaardigd door een ijverig damescomi té), ja zelfs verdrinken (niet alle verlo ven). Maar het ging om het kind er bestuur hoopt mede door deze kermis binnenkort in staat te zijn het begeerde materiaal te kopen. Op het Pieterskerkplein In verband met de generale repetitie van de Hohe Messe. vanavond in de Hooglandse kerk. wordt het openlucht- concert door T. en D. en Concordia niet op het Stadhuisplein, maar op het Pie terskerkplein gegeven. De hier in Leiden welbekende cineast Brumsteede trof met twee kleurenfrilmp- Jes, die zeer kort waren, midden in de roos. Hier niet het bij amateurs geliefde motief van de droom of de jacht op een misdadiger, maar een geestige persiflage schoonmaak (Le grand ballet des balais) en een parafrase op het begrip „vacan- tie", (De Roes), zó vol geest en charme, dat men dit filmpje zo vlak vóór het vacantleseizoen wel enige malen zou willen zien. Brumsteede bewees hiermee, dat men het als amateurfilmer heus niet in de dramatische sfeer behoeft te zoe ken, sterker, dat men het dóór juist hee- leméól niet moet zoeken Hét terrein van de amateur is de reportage van het dagelijks gebeuren, gezien door de bril van het eigen temperament. Na de vertoning van de zes films werd er gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen aan de makers. Hiervan werd geanimeerd gebruik gemaakt. De be langstelling was groot: de Grote Pers was tot de laatste stoel bezet. onder leiding van Herman de Wolff. De kinderen hebben met plezier de liedjes van het programma gezongen en het was zowel voor hen als voor de leiding van het koor prettig, dat het aandachtige auditorium ook genoot van wat geboden werd. Het aantal bezoekers was groot. Zeer in de smaak viel het optreden van „De kleine dirigent", een van de muziek stukjes. Medewerking werd ditmaal verleend door het Leidse gemengde mondaccor- deonorkest Crescendo onder leiding van de heer W. van Strien Weer zes leerkrachten Aan de Chr. Kweekschool te Leiden zijn Zaterdag geslaagd voor de onderwij- zersacte de dames N. H. Daudey te B. R. Knibbe te Abbenes. G. Oppe degraVen en W. Oppelaar te Hazers- woude, alsmede de heren J. Koppenaal C. Th. R.(te Lisse en H. J. Mattheus te Leiden. In Lelden vestigden zich: L. M. H. Ammerlaan, leerling-verpleeg ster, Thorbeckestraat 74: J. Lagendijk- Berghout, Trompstraat 77; A. M. Bree, paeringoge, Boerhaavelaan 4; M. A. Dub beldam. lerares Ned. Letteren, K. Rapen burg 20; D. van Duijn, stucadoor, Oranje- gracht 26: I- M. van Dekken-van Etteger, Falckstraat 2; M. For tanier. Rijnsburgerweg 23: M. L. Lankau- der Gaag en fam., hoofdonderwijzeres. Oude Singel 132; J van Gent, wever, Mt- rakelsteeg 33; R. W. Goodliff. hulp mon teur, Sumatrastraat 48; A. A. Wijnobel- Hennephof, Breestraat 41A; V. E. Herme lijn, leerling-verpleegster. Rijnsburgerweg 10; J. H. Hes, bankwerker. Sumatrastraat 48; A. M. Heijnen, leerling-verpleegster, Rijnsburgerweg 10; C. A. Feije-van der Hoeven. Rijnsburgerweg 140; F. M. Ho- gervorst en fam., exporteur. Nieuwe Rijn G. Huiskes, strijkster. Nleuwebrugsteeg 13; I. G. M. Janssen en fam., administra teur, Acaciastraat 13; T. J. W. de Jong, kellner, Haagweg 8; A. van der Kamp, ass. in de huishouding. Rijnsburgerweg 10; S. Karduks-de Korte en fam.. Oude Vest 167; J. G. Kofman-ter Kuile, Rijns burgerweg 106; A. E. Hooftman-van Leeu wen, De M. v. Streefkstraat 54; F. G. Schouten-Meeuwenoord, Oude Rijn 3; G. J. M. Stikkelorum-Mellink, Ch. de Bour bonhof 4; M. A. Leewis-Meyer en fam., Rijnsb. weg 99; G. C. den Ouden. Hooi gracht 57; M. F. Hamerllng-Plesman, Hartesteeg 5: T. J. Reichgelt en fam., wetensch. ambtenaar. Kanaal weg 85; A. G. A. van den Broeke-Roeby en fam., Ch. de Bourbonhof 33; M. E. W. Roling, huishoudkundige, Rijnsb. weg 10; A. M P. Ruwiel, dienstbode, De M. v. Streef kerkstraat 32; N. van Rijn, expeditie knecht, Hooigracht 28; A. H. M. Scheffer, aardewerk-decoratrice, Buitenruststr. 4A; Scheltens. kleermaker, Herensteeg 21a; H. J. van der Stam, kleuterleidster. Rijnsburgerweg 151; A. van den Thoorn, vlakslijper. Uiterstegracht 97; W. A. Ur ban en fam., banketbakker, Nieuwe Rijn 43; T. A. W. Visscher, verpleegster, Pie terskerkhof 4; M. T. Gusdorf-Volmerlng, Ch. de Bourbonhof 33; W. I. Wassink. huisschildersknecht, R. Visscherstraat 13; P. H. J. van Waveren, kantoorbediende, Heemskerkstraat 82; W. R. Withaar, sla ger, Varkenmarkt 7; C. M. Wynands, leer ling-verpleegster, Rijnsburgerweg 10. Uit Leiden vertrokken: W. Baas. Rijnsb. weg 10, Eindhoven, 'ielantstraat 15; D. D. F. van Berge He negouwen, Aalmarkt 12, Eindhoven, Ma- thijsenlaan 17; J. de Boer en fam.. He rensingel 34a. 's-Gravenhage, Dedems- vaartweg 358; J. P. Boersma en fam., Ra penburg 98a. Groningen, Van Houtenlaan 102; A. M. den Braber en fam., Haagweg 57, Rotterdam. Van Adrichemweg 470; J. Devilee en fam., Sophiastraat 52, Gouda, J. van Bedumontstr. 73: J. E. van Stuy- vesant Meyen-Fuhri Snethlage, Noordein- deplein 2a, Amsterdam, Lord Kelvlnstraat 161; M. Garber, Rijnsburgerweg 153, Oos tenrijk; A..D. Glasbergen en fam., A. v. Saksenstraat 5; Leiderdorp, Meyelaan 31; A. C. de Graaf. Cobetstraat 42, Indonesië; M. C. van Heilsbergen, Noordeinde 2a, Roosendaal ca N.B., Damstraat 66a: M. Bloom-Holmes, Rijnsb, weg 153, Verenig de Staten van Noord-Amerika; D. Huls man, Rijnsb. weg 159, Zeist, Emmastraat 33 bis; M. W. A. T. Huijsmans, Groen- hovenstraat 13, 's-Gravenhage. Van Meer kerkestraat 6; F. Jansma, Sumatrastraat 44 a, Australië; G. Joseph, Rljnsb.weg 144, Zwitserland; P. J. Kaandorp en fam., Ma- rijkestraat 30a, Gouda. Vliegenstraat 25; C. M. Kocsis-Kerkhoven en fam.. Vree- wijkstraat 5, Nederlands Nleuw-Gulnea W. Q. Krantz, Rijnsb. weg 153, Canada: Dat de genegenheid voor dokter F. W. N. Hugenholtz in de kring van zijn patiënten en oud-patiënten en ook daarbuiten bijzonder groot is, bleek Zaterdagmiddag overduidelijktoen honderden hem in Het Witte Huis hulde brachten, ter gelegenheid van het feit dat hij 26 jaar als arts in Oegstgeest werkzaam is. Er had zich een comité gevormd uit de patiënten kring van de jubilaris, dat bij monde van mevrouw M. v. d. BosBuur man gewaagde van een gedenkwaardige dag. Mevrouw Van den Bos achtte het de' moeite waard, bij deze mijlpaal enige ogenblikken stil te staan, omdat dokter Hugenholtz steeds heeft gearbeid tot heil van de mensheid, bij nacht en ontij voor zijn patiënten klaar stond, ru;tig en be heerst zijn gang ging en als een vader zijn patiënten zorgde. Deze patiën ten wilden delen in de feestvreugde van de jubilaris aldus spr., de vreugde, dat God dokter Hugenholtz in staat heeft gesteld, zijn roeping als dokter te ver vullen. Voor deze onvermoeide zorg bracht mevrouw Van den Bos de Jubila ris hartelijk dank en zij sprak de wens uit, dat God hem nog vele jaren zou sparen om zijn taak verder te kunnen errichten. Vanzelfsprekend dacht mevrouw Van den Bos ook aan mevrouw Hugenholtz. Spr. prees de echtgenote van de jubilaris voor haar opofferingsgezindheid en bracht haar daarvoor dank. Dokter Hugenholtz. die zich in 1930 in Oegstgeest vestigde, heeft in deze 25 jaar bij ontelbare ge boorten assistentie verleend. Het was dan ook een aardig moment, toen uit elk deze 25 jaren één „baby" naar voren kwam getooid met het jaartal van zijn of haar geboorte en met een rode anjer, tezamen een bouquet voor mevrouw Hugenholtz vormende. De oudste van deze groep, mej. A. v. d. Hulst, bracht de dank over van allen. was van mening, dat een huisdokter niet alleen de man is, die de lichameiijke kwalen behandelt, maar die ook de mo rele, geestelijke en stoffelijke zorgen van elk gezin, van iedere patiënt kent. Dat is het, wat dokter Hugenholtz tot een huisvriend had gémaakt. Niet alleen in tijden van vreugde, doch ook bij het leed van de dood. Daarna passeerden alle „baby's" hun dokter, drukten hem de hand en boden de anjer aan. De kleinste, van 1955, was de baby van de heer en mevrouw Los. die de rij sloot. Veie adviezen Burgemeester Du Boeuff sprak na mens het gemeentebestuur en bracht de jubilaris dank voor het feit, dat hij ge durende 25 jaar de gezondheid van de ingezetenen heeft willen bevorderen. Speciaal vestigde spr. de aandacht op de verdienstelijke wijze, waarop dokter Hu genholtz zich als gemeentegeneesheer van zijn taak heeft gekweten. Belangrijk was ook de onafzienbare reeks waardevolle adviezen, die de Jubilaris in dc loop der jaren aan de gemeente had gegeven. Vo- - wees de burgemeester nog op de maa*«-happelijke zijde van de bemoeie nissen van dokter Hugenholtz, die ook als voorzitter van de „Poelmeer" op de bres volksgezondheid. In een zeer geestig speeehje bracht dokter H. Varekamp een driedelige ge lukwens over. In de eerste plaats als voorzitter namens de afdeling Leiden van de maatschappij voor geneeskunde, ten tweede namens de plaatselijke collegae, terwijl hij hem tenslotte feliciteerde als vriend en oud-studiegenoot. Verschil lende aardige voorvallen werden daarbij door dokter Varekamp naar voren ge bracht, al was het alleen maar die van het tot „galjoen" omgedoopte rijwiel van de student Hugenholtz. De studententijd besprekende, zei hij. dat men er in zijn kringen toen over eens was dat deze student een weten schappelijke loopbaan zou kiezen, omdat hij bijzonder knap was. Dat dit niet is geschied noemde spr. een verlies voor de wetenschap, maar een voordeel voor de mensheid. Dokter Var-ekamp schetste de jubilaris als een ambitieus werker met voortreffelijke eigenschappen. Hij kan een onverstoorbare kalmte aan de dag leggen, soms gepaard gaande met droge humor. Mede daardoor hebben de Duit sers hem ook nimmer klein gekregen. Spr. had ook naar slechte eigenschappen van de jubilerende dokter gezocht, maar slechts deze kunnen vinden, dat hij een gemeen, onleesbaar kriebelpootje heeft. Het bestuur van de zwemvereniging Poelmeer, waarvan de jubilaris voorzit ter is, werd vertegenwoordigd door de heer Hilbrands, die gewag maakte van de prettige leiding, die steeds van deze voorzitter uitging. Hij feliciteerde hem in hartelijke woorden en hoopte, dat dok ter Hugenholtz nog vele jaren Poelmeer mag leiden. Steun ontvangen Tenslotte kwam de jubilaris zelf aan het woord. Hij zei, dat hjj deze dag met zeer gemengde gevoelens tegemoet was getreden. Hij had nog even gehoopt op een zeer vriendelijke ooievaar, die hem dit alles had willen besparen. Spr. achtte het 'n zo geringe verdienste, wanneer men 25 jaar zijn arbeid met opgewektheid ver richt, dat er geen reden voor is, er zoveel ophef van te maken. Het werk was dan wel niet altijd even gemakkelijk en ken de zijn moeilijkheden, maar het had hem steeds weer moed gegeven, wanneer hij bemerkte, dat hij van zijn patiënten dik wijls evenveel steun ontving als hij pro beerde voor hen te zijn. Achteraf was spr. toch wel blij met deze dag. Hij dankte de sprekers ieder afzonderlijk voor hun. soms veel te erge loftuitingen en vriendelijke woorden en was in het bijzonder getroffen door de aardige optocht van de kinderen, die elk pen jaar van zijn praktijk vertegenwoor- Een zeer groot aantal dames en heren had inmiddels, al of niet met succes, po gingen gedaan de reeds overvolle zaal binnen te komen. In een lange rij kwa men velen de heer en mevrouw Hugen holtz vervolgens gelukwensen, een rij, die eerst tegen vijf uur een einde nam. Zij nog vermeld, dat de zaal door de tal rijke bloemstukken in een tuin was her schapen en dat de jubilaris vele. dikwijls waardevolle geschenken In ontvangst W. KuUvenhoven, Rijndijkstraat 66, Rot terdam. Waalhaven O/Z 50; W. v. d. Lip- pe, Noordeinde 2a. Noordwijk, Toekomst straat 15; G. Loderus, Morsstraat 62/64, Maastricht. Vrijthof 25; W. Mieog, Mus- schenbroekstraat 15a, China; A. I. M. v. d. Möhlen, Kanaalstraat 20. 's-Graven hage. Emmastraat IE; R. J. Moorrees, Gerecht 1. Wassenaar. Oud Wassenaar - seweg 12; E. Neve, Rijnsb. weg 10. Dor drecht. Bankastraat 47; W. H. Nieuwen- huvs. Rijnsb. weg 75a. Oegstgeest. Van Cuycklaan 14; P. J. Noordoven en fam.. W. Singel 24. Laren N.H., Rijksweg 1; W. Paes, Toussalntkade 19a, Idaarderadeel, Roordahuizum 59; G. Nieuwenhutfs-Pau- len, Groenhovenstr. 21. Oegstgeest, Van Cuycklaan 14; C. Pille, Noordeinde 2a, Nieuw-Helvoet, C 249; P. v. d. Plas. de Sitterlaan 97; Alkmaar, Dr Schaepman- plein 1; B. Prenen echtg. van Van Es en fam.. Rijndijkstraat 12. Leiderdorp, Acht- hovenerweg 56; C. Z. Salomé, Mariënpoel- straat 39. Kortgene, Hoofdstraat 111; W. C. Sandberg, Acaciastr. 2, Wierden, Klok- kendijk 9; P. J. Snoeker, P. Heinstraat 2, 's-Gravenhage, Koninginnestraat 104; G. H. Spuijman en fam., Leliestraat 120, Utrecht, Cath. singel 45; J. C. Kooloos- van Steenbergen, Dykstraat 25, Oegst geest, H. Mors weg 110; C. T. Tielenburg, Vondellaan 17, Brielle, Maarland 24 ZZ; H. C. Tjoa, Rijnsburgerweg 10, Dordrecht, Bankastraat 47; T. M. W. Verstegen, Noordeinde 2a, Rotterdam, Waalhaven OZ 50; A. Verstraaten en fam., Utr. Veer 22. Oegstgeest, K. Doormanlaan 25; W. E. M. Vrouwenvelder, Haarl. weg 69, Lisse, Hee- reweg 469; H. A. Wendt, Doezastraat 18, Ede Gld., Burg. Prinslaan 12; H. W. van West en fam., Korevaarstraat 9a, Oegst geest, Regentesselaan 2: M. C. T. Janssen Bustocht naar Billy Graham Men verzodht ons opneming van het volgende bericht. De contactcommissie voor het evangelisatiewerk te Leiden verzoekt leder, die deelneemt aan de bus tocht op Donderdag aanstaande naar de samenkomst van Billy Graham te Rot terdam. om zes uur op de Kaasmarkt aanwezig te zijn. De bussen vertrekken precies om kwart over 6. De vierbenige mummie 3000 jaar oud Volgens de bekende Leidse deskundice dr B. H. Strieker, conservator van h«t Rijksmuseum voor Oudheden, is re mummie in het Overijssels Museum n Zwolle afkomstig uit de periode van het zgn. „Nieuwe Rijk", van c.a. 1200 tot Rh'1 jaar voor Christus. Een Brits Egyptoloog, dr Warren R. Dawson, die geheel onafhankelijk van dr Strieker een onderzoek instelde, ver klaarde, dat de bewuste mummie eon koningsmummie is. Als ëen van de oorzaken dat de be wuste mummie vier benen heeft, hebban deskundigen de mogelijkheid geoppr I. dat plunderaars de mummie onderbe den hebben gehad. Behalve dat zij vo e kostbare sieraden stalen, werden o<'< vaak fouten gemaakt met de restaura! van de mummies. Diplomalen naar en van Libye Nederland en Libye zullen diplomatie ke betrekkingen aanknopen door het zenden van wederzijdse gezanten. Mr W. Cnoop Koopmans. gezant te Cairo, zal tevens gezant in Libye worden. OEGSTGEEST Het was op 30 Januari 1925, dat een aantal dames en heren in hotel Het Witte Huis bijeenkwam, in welke vergadering besloten werd tot oprichting van de zwemvereniging Poelmeer, die dus dit jaar 30 jaar bestaat. De destijds bestaande militaire zweminrichting De Poel zou worden gesloopt en nu achtten de bijeengekomenen het wenselijk, reeds eerder gedane, doch mislukte pogingen om in Oegstgeest tot een zwemvereniging te komen, te hernieuwen. Het is toen gelukt en reeds aanstonds traden 26 leden tot de vereniging toe. De eerste voorzitter was dr H. W. Borgerhoff Mulder. Fiks, die met 8. en de Julianaschool, die met 7 deelnemers aan de start kwam. De laatsten mochten, gezien hun jaren, de 500 meter afleggen, de overigen hadden de Dat het met Poelmeer niet steeds rozen is gegaan, heeft de geschiedenis wel bewezen. De inrichting die inmiddels door de gemeente werd genaast, wordt ;ns haar door de vereniging geëxplol. teerd. Als begin van dit zesde lustrumfeest or ganiseerde men Zaterdagmiddag in en buiten de inrichting een prestatietocht, aan zowel Individueel als in vereni gingsverband kon worden deelgenomen, was voor de zwemmers van 16 tot 35 een baan uitgezet van 1000 meter Eerst moesten zij het grote bassin éérn maal op en neer, om vervolgens door eer opening in de omheining de inrichting t« verlaten en tot aan het Warmonderhek t< imen. Zij, die deze leeftijd nog niet hadden bereikt, en de senioren, die de 35 reeds gepasseerd waren, moesten 500 meter afleggen, die reikten tot een boei halverwege de brug naar Warmond. waren 31 lange-afstandzwemmers, 14 dames en 17 heren. Bij de 500 meter kwamen 11 dames en 14 heren uit. Endaar n de volgende verenigingen, die ln verenigingsverband uitkwamen (met het aantal deelnemers achter de naam ge noemd); LZC 24. De Zijl 15, LWV 17 en de Leidse Reddingsbrigade met 7. niet alleen goede prestaties geleverd konden worden door leden van zwemver enigingen, bewees de korfbalvereniging De laatste anjer voor het bouquet kwam van de Baby-1955. Van links naar rechts: mevrouw Hugenholtz, dokter Hugenholtz, mevrouw Van den Bos en mevrouw Los (met baby). Foto N. van der Horst Leidse studenten naar Zeeland Sociologisch onderzoek op Walcheren en Zd-Beveland Morgen zal op Walcheren en in een deel van Zuid-Beveiand (tot even voor Ka- pelle) een ma-ssale enquête beginnen, die wordt georganiseerd door het Nederlands Instituut voor praeventieve geneeskunde (afdeling geestelijke gezondheid) te Lei den en die tot doel heeft een inzicht te verkrijgen in de oorzaken van het n malen gesignaleerde verschijnsel. Zeeland reeds vele jaren een vertrek- overschot heeft, waar tegenover staat, dat er (vooral na de laatste wereldoorlog) be hoorlijke werkgelegenheid bestaat in vrij wel alle sectoren van het economisch Jeven. Aan het onderzoek werken tien enquêteurs en enquêtrices, allen stu denten in de sociologie aan de Leidse universiteit, die gedurende ruim maand op de fiets of de bromfiets beide eilanden zullen uitzwermen om voerige gesprekken te hebben met bijna 6000 mannen van de leeftijd van 15 tot 35 Jaar. De studenten zullen steeds ruim vragen stellen over het leven, woee werken in Zeeland, over de toekoms gelijkheden, die men daar ziet, kortom over alles wat het leven aangenaam eventueel onaangenaam kan maken. De personen, die zullen worden ondervraagd, zijn geheel willekeurig aangewezen aan de hand van de gegevens uit de bevol kingsregisters der diverse gemeenten. Enige sociologische medewerkers van het instituut zijn reeds enkele maanden met de voorbereidingen aan de gang ge weest en zij hadden al vele gesprei met nersoncn uit alle lagen van Zeeuwse bevolking, waarbij tal van ressante punten voor het onderzoek de orde zijn gekomen. Alle antwoorden en gegevens, die het onderzoek zal ople veren, zullen op wetenschappelijke wljzi worden bewerkt, waarna een uitvoerig rapport tal verschijnen. Overdekt rijwielperron Donderdag open Van Donderdag 30 Juni tot en met 30 Augustus heeft in Leiden op Maandag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag het oer van rijwielen en bromfietsen afstanden boven 40 km plaats met speciale rljwleltreinen. De rijwielen v den op Maandag en Donderdag var tot 20 uur en op Vrijdag en Zaterdag <t 20 uur aangenomen op het rijwiel- perron. welks thans definitieve opgang zich rechts van het viaduct Rijnsburger weg bevindt. Op de overige uren en op Dinsdag, Woensdag en Zondag geschiedt de aanbieding aan het bagagekantoor van het station, hetgeen ook geldt voor ver zending over afstanden tot 40 km. Op het rijwielperron zijn aan de Noordzijde overdekte stellingen aangebracht, zodat de fietsen niet meer in de regen staan. Het was het bestuurslid de heer Mole naar, dat de diploma's aan de deelne mers uitreikte. Er waren geen uitvallers. Met een hartelijk woord reikte de secre taris, de heer Van Ingen Schenau, de vaantjes aan de verenigingen uit. Donderdag zwemieest in Poelmeer In het kader van het lustrumfeest van Poelmeer worden Donderdagavond, 7 uur, onderlinge wedstrijden gehouden. Er kan worden deelgenomen aan de 70 m vrije slag, 70 m rugslag en 70 m schoolslag. De i vrije slag kan worden afgelegd in de leeftijdsgroepen van 812 en van 1316 jaar. Er Is ook een programmapunt hin- derniszwemmen, voor wedstrijd- en niet- redstrijdzwemmers, zoals ook de eerst genoemde punten. Een komisch nummer zal dit gedeelte besluiten. De avond wordt besloten met een polo-wedstrijd tussen LZC 1 en VZV 1. Om kwart voor negen volgt een ont vangst voor genodigden in de inrichting. Voor de wedstrijden kan men zich in de Inrichting van heden af opgeven. Haagse economische politierechter De freilm's z(jn te duur Om fresia's onder glas te mogen telen moet men een aparte vergunning hebben. Een kweker uit Woubrugge had een der gelijke vergunning van een vriend overge- ;n. Hij merkte echter pas bij de over schrijving, dat de vergunning een maand kort was. De man had de bloemen eerst ln de open grond geplant, maar tengevol- ran de ongunstige weersomstandig heden moest hij eerder glas op de planten leggen dan zijn vergunning geldig wa9. De officier van Justitie achtte het be- ezen, dat verdachte meer bloemen had geteeld dan waartoe hij gerechtigd was. Het risico van ongunstige weersomstan digheden hoort nu eenmaal bij het vak. „En al had U reeds in October een teelt- verguning gekocht, dan had U er zeker meer voor moeten betalen", zei de offl- HiJ eiste 400 boete of 40 dagen. De uit spraak van de Haagse Economische Politierechter hiidde: 300 boete of 30 dagen. Waar Is de grens van liefhebberij? Voor de Economische Politierechter ln Den Haag stond een Leidenaar terecht. Deze had een stukje land van 77 ca met tulpen en narcissen beplant. Hij had er helaas geen vergunning voor, maar aan gezien hij dit sedert 1950 ieder jaar had gedaan, dacht hij. dat dit toegestaan was. Verdachte vertelde bollen geteeld te heb ben alleen uit liefhebberij, om zelf enkels bloemetjes in huis te hebben en af en toe een paar aan vrienden of goede kennissen Bij nader onderzoek bleek, dat de man de beste handelssoorten teelde. De bollen waren goed verzorgd en gaven er blijk van met vakkennis behandeld te zijn. Bij de controleurs wekte dit argwaan en het fe4t. dat verdachte als museum-bewaker maar een matig salaris geniet en voor hem dus het bollentelen een dure lief hebberij moet zijn, bracht de deskundigen op de gedachte dat hij de bollen wellicht verhandelde. Aangezien hiertoe de bewijzen ontbra ken, stelde de officier van Justitie vrij spraak voor, hetgeen door de rechter werd bevestigd. Bloembollenkweker beboet Een kweker uit Noordwijkerhout had van iemand bollen gekocht. De verkoper zou ook voor teeltvergunning zorgen. HIJ liet echter zijn cliënt ln de steek. De kwe ker zat dus met de bollen, die niet gedekt waren door een vergunning. Hoewel de officier van Justitie bij de Haagse Econ. Politierechter geloofde dat er geen opzet in het spei was, achtet hij het tenlaste ge. legde toch bewezen. Verdachte heeft te veel geteeld. Dat hij een verkeerde mak ker heeft gekozen, neemt de overtreding niet weg. en daarom kon de man ook niet vrijuit gaan. De schade, aan de vakbelangen toeg», bracht, bedroeg 720. De officier hield met de omstandigheden rekening en eist* boete van 300 of 30 dagen. Overeen komstig deze eis werd verdachte veroor deeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3