Jlieuwe gcihsctye liFouranl Russische Migs schieten weer Amerikaans toestel neer „Atoombommen" op Amsterdam Enorm Frans offensief in Algerië 11 ZATERDAG 25 JUNI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTUtN: 0.18 per miltunete*. (Bij contract belangrijke korting). Zee en dertigste Jaargang No 10377 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Vooz Leiden en Omstreken „JtaatoasUclj li ghebleom tnyn furl In Utftnspttf Shakespeare Memorial Theatre Company TEGENSTELLING TUSSEN WOORD EN DAAD Ernstig nieuws sloeg bij V.N. in als een bom FAIRBANKS (ALASKA), 24 JUNI OPNIEUW is een incident toegevoegd aan de lange lijst van botsingen tussen Amerikaanse en Russische vliegtuigen. Boven de internatio nale wateren in het gebied der Beringstraat (tussen Alaska en de U.S.S.R.) is een Neptune patrouilletoestel van de Amerikaanse marine tijdens een routinevlucht door Russische Mig-straaljagers aangevallen. De Mig's schoten één deT twee motoren van de Neptune in brand en keerden daarop naar hun basis terug. De piloot van de Neptune slaagde er in, het moeilijk bestuurbare toestel op het afgelegen St Lawrence eiland aan de grond te zetten. Zeven van de elf inzittenden zijn gewond. Dit incident had plaats op Woens dag 22 Juni. De dag daarop werd in Washington bekendgemaakt, dat een Neptune op St. Lawrence eiland was neergestort. Volgens Amerikaanse radiostations wilde men dit incident niet publiek maken, vóór het einde van de herdenkingsbijeenkomst der Ver. Naties in San Francisco. In I Fairbanks wist men dan ook niet beter, of het toestel had motorstoring gehad. Thans onthulde James Ha- gerty, de perschef van president Eisenhower, dat een Neptune-pa trouillevliegtuig geheel onverwacht en volkomen onwettig was aange vallen. De Neptune heeft niet terug geschoten en was trouwens geen partij voor de Mig's, die tweemaal zo snel vliegen. Hagerty zeide verder: Op instructie van de president heeft minister Foster Dulles onmiddellijk contact opgenomen met zijn Russische collega Molotof, die thans in Hoger loon en dan geen fooien (Van onze sociale redacteur^ Eén van onze wensen blijft een „fool- loos" loon, zei de heer D. Bokje (Gronin gen), toen hij de algemene vergadering van de Christelijke Bond van Kappers- personeel opende. Hij betreurde, dat nog niets positiefs kan worden gezegd over een bedrijfschap voor het kappersbedrijf, hoewel reeds enige jaren geleden een verzoek bij de SER s ingediend. Belangrijke besprekingen werden ge wijd aan de C.A.O., die 1 Januari afloopt. De vergadering machtigde het hoofdbe stuur. aan de hand van concept Je be sprekingen te voeren. Daarbij werd ook weer sterke nadruk gelegd op het berei ken van een „fooiloos" loon. Voort9 werd uitgesproken dat de werk tijd voor het kappersbedrijf reeds nu op 48 uur per week dient te worden gesteld, dit in tegenstelling met het aan de SER gezonden ontwerp-winkelwerktijdenbe sluit. waarin voor het kappersbedrijf als overgangsmaatregel tot 1 Juli 1957 een 50-urige werkweek wordt voorgesteld. Als nieuw bestuurslid werd gekozen mejuffrouw N. P. Dekker (Enschede). „De gaatjesboordeis" Twaalf jaar voor leider van Drentse bende Twaalf jaar en een maand gevangenis straf krijgt de 47-jarige Nieuw-Weer- dingse koopman Eeuwe D., die jarenlang in Zuid-Drente heeft geleefd van mis daad en o m. drie gewapende overvallen op boerenleenbanken heeft gepleegd. Zijn drie handlangers, H. D. uit Odoorn en J. P. en H. H. uit Ommen, werden gisteren in Assen veroordeeld tot vijf, 214 en bijna drie jaar. In Januari 1947 pleegde de bende een overval op de boerenleenbank te Val- thermond (buit f 35.000); in 1948 een overval In Emmercompascuum (buit f 24 000), en nog tientallen andere malen ging de bende op roof uit. „De gaatjestooorders" noemde men de bende, omdat de inbrekers de gewoonte hadden gaten in de kozijnen te boren om «Se grendels van de ramen te kunnen schuiven. Op de Amersfoortseweg te Nleuw- milligen botsten gisteren een personen auto en een ziekenauto tegen elkaar. De ziekenauto was op weg naar de plek van een ernstig ongeluk. De moeder van de bestuurder der personenauto, de 74-j mevrouw R. v. d. W. uit Hilversum werd zo ernstig gewond dat zij later is over leden. San Francisco verblijft. De Russische mi nister verklaarde, niets van het incident te weten, doch zonder uitstel een onder zoek te zullen instellen. Het Amerikaanse ministerie van defen sie legt de laatste hand aan een uitvoerig communiaué over het incident. WOORD EN DAAD Op Capitol Hill in Washington heerst een verontwaardigde stem ming naar aanleiding 'van dit in cident. Men is van mening dat het op een wel zeer ongelegen ogenblik komt. ..Terwijl minister Molotof over vrede «nreekt, schieten de straaljagers v U.S.S.R. een Amerikaans vliegtuig Een wel erg grote tegenstelling tusserf' daden en woordenaldus de republi keinse senator Mundt. Het incident kan volgens andere voor aanstaande politici onmogelijk bijdragen tot vertrouwen in de Russische voorne mens op de conferentie van Genève. welke 18 Juli begint. In kringen van de Ver- Naties sloeg het nieuws over de brutale Russische aanval in als een bom. „Er is haast geen groter tegei denkba: UNESCO-VERW ACHTING: TV-uitwisseling V.S. Europa in vijf jaar Europa zal waarschijnlijk binnen vijf jaar per kabel televisieprogramma's met de Verenigde Staten kunnen uitwisselen. Maar het tijdsverschil zal voor directe uitwisseling een grote handicap blijken, zo is de mening van de heer H. Cassirer. hoofd van de afdeling Televisie van de In Oost-Europa schijnen plannen te bestaan om (naar Westers voorbeeld?) een „Eurovisie" tot stand te brengen. Van de 570 televisiestations, die de wereld in Februari j.l. telde, waren er 413 in de Verenigde Staten gevestigd. De heer Cassirer, die deze gegevens op een persconferentie bekendmaakte, verwaoht- te, dat na de V.S., Groot-Brittannië en Canada Rusland dit jaar het vierde T.V.- land zal worden. KLM vliegt met SAM in Columbia De Columbiaanse luchtvaartmaat schappij SAM heeft zich verzekerd var de medewerking der KLM voor de ex ploitatie van passagiersdiensten in Co lumbia. Twee DC-4 en twee DC-3 chines zijn door de KLM aan de SAM verkocht. de la: dc Ru telling ils die tussen de vredessfeer dagen en het nieuw- iische oorlogsdaad", aldus V.N.-functionaris. Militaire wet weer geweigerd Bondsraad wil eerst het fijne weten Juist vóór de opening van de debatten in de Bondsdag over de militaire wetge ving heeft de Bondsraad andermaal ge weigerd zijn goedkeuring aan een mili taire wet te geven. Op dezelfde grond, waarop de vrijwilligerswet enkele weken door de raad niet werd aanvaard, is n.l. ook een wetje afgewezen dat beoogde de Duitse vrijwilligers tijdens hun proeftijd te vrijwaren tegen ontslag uit de vroegere betrekking. De Bondsraad wenst eerst te worden ingelicht over de grondslagen der mili taire wetgeving, voor hij zijn toestem ming geeft tot het oproepen van vrijwil ligers. Minister Blank heeft toegezegd, Maandag zijn militaire plannen te zullen onthullen. Dit is een Nederlandse Neptune: een machine welke wordt gebruikt voor het opsporen van duikboten en verkenning. Russische Mig's scho ten in het gebied van de Beringstraat een Amerikaans toestel van dit type neer. Onderzoek naar toeslag op huurkoop Een uitgebreid onderzoek van het mi nisterie van economische zaken is gaan de naar de toeslag op huurkoop stofzuigers, maar een bepaalde oplossing voor de problemen die hierbij aai orde zijn, is nog niet gevonden. Het Cen traal instituut voor de stofzuigeihandel deelt mede, dat het zijn bepalingen gunste van het publiek zal wijzigen zodra de banken e.d., die de financiering zorgen, hun condities zouden (kunnen) verlagen. Zoals men weet berekenen deze banken thans meestal het toelaatbare maximum van 13 procent. OEFENING ..CARTE BLANCHE (Van een onzer verslaggevers) LAARBRUCH Zaterdagmorgen T^R IS WEINIG water en helemaal geen bier, maar de jonge Nederlandse -*-J vliegers van een Thunderjetsquadron nemen dat alles heel gelaten op. Even over de grens, tér hoogte van Nijmegen, zijn zij met hun zilverkleu rige straaljagers neergestreken op de gloednieuwe Navo-basis Laarbruch, die achttien vierkante kilometer in het vierkant groot is. Er zür. prachtige gebouwen met warm en koud stromend water, moderne hangars, sport velden en zelfs een zwembad. Maar niets van dit alles staat ter beschikking van de mannen, die deelnemen aan de luchtmachtoefening Carte Blanche. Alhoewel de vlag van hun wapen bij het hoofdgebouw naast die van de R.A.F. wappert. Molotofde Russische minister van buitenlandse zaken, sprak voor de Ver. Naties in San Francisco woorden van vrede op bijna hetzelfde ogenblik, dat Mig-straaljagers van de U.S.S.R. zonder aanleiding een Amerikaans verkenningsvliegtuig neerschoten. „De verantwoordelijk heid van de Ver. Naties voor een vrede en de welvaart der mensheid", aldus Molotof, „is nog nooit zo groot geweest als thans. Dag der blauwe uniioimen Zesduizend B.B.'ers op de been in Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) yANDAAG is Rotterdam BB-stad. Zes scherming Burgerbevolking, vertegen woordigers van de 235.000 noodwachters In het gehele land, waren er heden op de been voor oefeningen en demonstra ties. Op verschillende punten in de stad werd vanmorgen om 9 uur begonnen met de oefeningen. Zo waren op de Willem Zomerzegels voor de kankerbestrijding Ruyslaan een aantal A-ploegen uit Rot terdam en Den Haag. A-ploegen zijn voortgekomen uit gemeenten die in by voorkeur betrekkelijk gevaarlijke zones Liggen. Rotterdam heeft er 100, Den Haag Amsterdam 103. Bovendien zijn er in Zuidholland 280 buiten de grote ste den. In totaal zijn er 5259 A-ploegen met totaal aan personeel an 110.641 man. een leegstaand fabrieksgebouw zochten zij onder een hevige rookont wikkeling naar gewonden en nadat deze uit de „ruïne" verwijderd waren, kwam brandweerploeg uit Den Haag in actie, die een watergordijn in de straat legde. Op Pompenburg oefenden de B- ploegen. B-ploegen komen voor in klei gemeenten. Er zijn er 3848 in ons land. met een totaal van 55.294. In Schie dam tenslotte weren grote B-ploegen ln actie, die er vooral bij het begin van de oefening grote hinder ondervonden van de rook die door de ploegen ten gevolge an rookbommen werd veroorzaakt. Het centrum van de demonstratie Van 15 Augustus tot 11 September zul len op alle postkantoren zegels verkrijg baar zijn met een speciale toeslag voor het Koningin Wilhelmlnafonds voor de kankerbestrijding. De zegels zijn ontworpen door de heer C. P. A. Hos te Den Haag. Zij hebben alle dezelfde voorstelling, ni. een micro scoop en het symbool van de kanker bestrijding, een rode doorstoken krab. De kleur van de 2+3 cent zegel is grijs, 5+3 cent blauw-groen, 7+5 cent violet, 10+5 cent blauw en 25+8 cent olijfgeel. De zegels worden in rotogravure ge drukt door de firma Joh. Enschede en Zonen te Haarlem. Zij behouden hun geldigheid tot 31 De cember 1956. Bromfietser overleden na botsing met auto Gistermiddag omstreeks half vijf Is de vijftien-jarige W. K. op de Paul Kruger- laan om het leven gekomen toen hij op zijn bromfiets een juist in beweging ko mende trekker met oplegger passeerde, bestuurd door de 43-jarige A. K. uit Gro ningen. De auto kwam in aanraking met de bromfietser, die daardoor kwam te vallen. K. liep een schedelbasisfractuur op; hij is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overleden. Een groep leerlingen van het Baarns lyceum, bij wie prinses Beatrix, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de beeldententoonstelling in park Sonsbeek te Arnhem. ALGIERS 24 JUNI FRANSE strijdkrachten zijn een groot offensief begonnen tegen de sterke nationalistische benden die zich op verschillende plaatsen in Al gerië concentreerden. Dit is het grootste Franse offensief in dit ge bied sedert honderd jaar. Terwijl gemotoriseerde Franse infan terie en veldgendarmerie grote gebieden in het departement Constantine omsin gelden, begonnen Franse bombardements- ■liegtuigen en jagers de schuilplaatsen an de rebellen te beschieten. Tegelij kertijd ondernamen commandotroepen de marine een aanval op het strand bij Cap Kaala. Zij werden door eer torpedobootjager aan land gezet. Para chutisten werden met transportvliegtui- het rebellengebied van Philip- peville en Tamalous gebracht Op het dorpsplein van Constantine werden 2500 Algerijnen samengebracht om nauwkeurig door fle politie te den gefouilleerd. Op een ander plein werden 3000 Alge rijnen door de gendarmerie vastgehou den, onderzocht en ondervraagd, 's Nachts zijn razzia's gehouden waarbij honderden Algerijnen werden gearresteerd. Steun voor Fransen Volgelingen van El Glaoui, leider van de Berber-stam die buitengewoon trouw Frankrijk, zijn een rol gaan spe len in het eveneens onrustige Marokko. Zevenhonderd stamleden zijn gisteren Marrakesj binnengekomen. Zij trokken door de winkelwijken en drongen nationalistisch gezinde winkeliers, die hun luiken hadden laten zakken zakenleven lam te leggen, op a zaken weer te openen. Bij hun verschij- opende meer dan de helft winkels „spontaan", terwijl ongeveer 10 pet gedwongen werd hetzelfde te doen. „Holland kocht buitenlandse peis om" Radio Djakarta heeft gisferen omge roepen, dat Nederland voor aanzienlijke bedragen buitenlandse bladen heeft om gekocht. Nederland zou hierdoor de „journalistieke ethiek" hebben aange tast. Ook het feit dat de Nederlandse bladen zich met Indonesische „binnen landse" aangelegenheden bemoeien i6 een bewijs van de „lage morele standaard in bepaalde kringen", aldus Radio Dja karta. vormde het Veemarktterrein, waar de verbindingsdienst van de B.B. was opge steld. Een groot aantal telefonisten on derhielden hier contact met collega's die uit het gehele land onderweg waren naar Rotterdam en die in de loop van de-dag aankomen. Op de veemarkt stond een van dr drie keukentreienen die bezig was een menu tc bereiden voor de 8000 per sonen, die vanavond op de Veemarkt aan een maaltijd zullen aanzitten. Zittend leven slecht voor 't hart Is een rusfip. zittend leven gevaarlijk? Vroe ger was iedereen, ook de arts. geneigd deze vraag ontkennend te beant woorden en meende men daarentegen, dat de kam pioen die de eindstreep op de sintelbaan bereikt met een polsslag van meer dan tweehonderd, in feite met z'n leven speelde. De jongste zakken. Hij speelt met z'n leven. Onderzoekingen heb ben aangetoond, dat ve der2 de hartspecialisten in scheidene landen tonen thans aan, dat juist het tegenovergestelde waar is. De kampioen vergt veel minder van zijn hart dan een brave rus tige die oege morgen tot in de middag achtei bureau zit, daarna i minuten in de t zich tenslotte - te rusten thuis in gemakkelijke club zite le buri twintigjarige leeftijd een gezond hart bezaten, reeds op veertigjarige leeft\)d een lichte afwij king hadden van de hartspieren. Een hartaanval i$ geen doodvonnis. Negen van de tien patiënten komen er weer bovenop en kun nen na verloop van tijd hun normale activiteiten hernemen. Het beoefe nen van de golfsport wordt thans beschouwd als een uitstekend ge neesmiddel. Sportbeoefe ning doet het hart eer goed dan slecht. Prof. Cureton, die vijf tig oud-kampioenen bo ven de 45 jaar heeft on derzocht kwam tot de conclusie. dat al deze mannen (Paavo Nurmt, Henri Cochet, Gill Dodd etc.) die hun titels meer dan tien jaar geleden hadden behaald, thans allen minder vet rond het hart hebben, een be tere circulatie en een beter hart dan niet sportbeoefenaren van dezelfde leeftijd. Een te groot hart ii bij een sportbeoefenaar evenmin abnormaal als een op merkelijk zware biceps bij een stevige sjouwer- Eerste resultaten pas over maanden bekend Twee Nederlandse en een Noors squadron, alle uitgerust met Thunderjets vormen deze jachtgroep (Wing) gecom mandeerd door de Nederlandse majoor vlieger-waarnemer C. Poublon. Onder een groot camouflagenet staat een karavaan van auto's, die samen de commandopost van de jachtgroep vormen. Een .indruk wekkend net van telefoon- en telexlijnen verbindt de post met de hogere leiding van de luchtmachtgroep, waar de op drachten vandaan komen. Tevens zijn er verbindingen met de verschillende squa drons, die de opdrachten moeten uitvoe ren. Directe lijnen gaan naar het kamp waar het grondpersoneel in tenten is on dergebracht. Vanuit de hogere leiding werden voedselvoorraden aangevoerd Ook heeft men rechtstreeks contact me' de luchtafweer om het veld, lie word-t bezet door Britse en Nederlandse bat terijen. alsmede met de ver af gelegen waarnemingsposten. Reeds in de afgelopen wereldoorlog werd ccn dergelijk systeem van ver sprelde bases gevolgd, maar nu in deze oefening de dreiging van aanvaller, met atoomwapens een allesbeheersende plaat.» inneemt. Is het verspreiden der onderde len over een zo groot mogelijke opper vlakte meer dan ooil geboden. Toch hangt „Carte Blanche" voor hei grootste deel van gissingen en veronder stellingen aan elkaar. Een atoomaanvai op een vliegbasis zou deze in werkelijk heid wellicht wekenlang uitschekelen- Nu geschiedt lit slechts voor zes tot tien uur. Neergeschoten vliegers krijgen wel dra verlof opnieuw het luchtruim te kie ken. Zowel de gewone soldaat als ie com manderende officer beschikken slechts over zeer beperkte gegevens omtrent he» verloop van deze intergeallieerd-» oefe ning. Zij voeren de opdrachten nieltemio zo goed zij kunnen uit. zonder te letten op eigen wensen of behoeften. De verschillende nationaliteiten werken broederlijk samen onder een opperbevel dat ook weer is samengesteld uit de vier diverse Navo-partners. Atoombombardement Vanuit het gebied van de tweide ge allieerde tactische luchtmacht, waartoe dus ook de Nederlanders behoren, zijn Vrijdag vijftien vliegvelden in het vijan delijke gebied aangevallen. Strategische bommenwerpers die te hulp geroepen werden, brachten met atoomwapens zware schade toe aan doelen in het Zuidelijk gebied, terwijl speciale verkenningstoe stellen foto's maakten van de resultaten der aanvallen. Ook de luchtafweer bijzonder actief: zij maakte bijvoorbeeld melding van het neerschieten aanvallers bij Nijmegen. Maar ook de tegenpartij, de vierde ge allieerde tactische luchtmacht, aie wi) begin volgende week hopen te bezoeken, heeft van zich afgeslagen. Onbevestigde berichten melden zelfs een „atoombom bardement" op Amsterdam. De vela vluchten op tientallen doelen zijn welis waar gemaakt, maar het vergt maanden van nauwkeurige studie, eer de resul taten zijn onderzocht en gegroepeerd Het belangrijk$te is evenwel, dat men een duidelijk overzicht krijgt van de ge maakte fouten en dat „Carte Blanche" nog eens helder voor ogen stelt, waar h»f in de Europe.se luchtverdediging aan ont. breekt, de positieve kant bij dit alles is dat „Carte Blanche" aan duizenden man nen en vrouwen op de grond en in de lucht onschatbare ervaring geeft bij wer ken onder geheel andere omstandigheden dan lot voor kort gebruikelijk. SindS 1769 West-Europa integreert atoomenergie De besluiten van de conferentie van Messina om de Kolen- en Staalgemeen schap uit te breiden tot de atoomenergie en andere belangrijke terreinen van hei economische leven, zijn door het parle ment der gemeenschap te Straatsburg met slechts één onthouding goedgekeurd. De rapporteur der politieke commissie oj. mr dr M A. M. Klompé, leidde de besprekingen in en betoogde het grote belang van een algemene geleidelijke eenwording en op bovennationale rege lingen. De voorzitter, René Mayer, ver zekerde. dat de gemeenschap niet van tiaar bovennationale karakter zal worden beroofd. vKWAUTE ITS KOFFIE EN TREE-LEIDEN j Billy Graham in Genève en Bossey Billy Graham, die enkele bijeenkom sten in Zwitserland heeft geleid, is deze week ontvangen op het secretariaat van de Wereldraad van Kerken te Genève. Daarna werd een bezoek gebracht aan het Oecumenisch Instituut te Bossey. Sprekende over zijn eendaagse cam pagnes in Frankrijk, Zwitserland, Duits land en Nederland merkte Billy Graham op, dat hij persoonlijk de waarde hiervan in twijfel trok. Hij verblijft liever lan gere tijd in eenzelfde plaats, zodat er de mogelijkheid is van nazorg, Verder zeide hij, dat hijzelf en zijn -medewerkers zich steeds meer bewust waren geworden van de grote gevaren, die er gelegen zijn in het gebruik van massa-emotie. „Ik tracht steeds sterke emoties te vermijden en mijzelf niet ln het middelpunt te plaat sen, zodat de mensen heel eenvoudig naar voren kunnen komen, omdat de rest toch door de Geest van God wordt gedaan". Leidse vuilnisauto te water Vanmorgen is een vuilnisophaalwagen van de Leidse reinigingsdienst op de Pesthuislaan van de weg geraakt en ge kanteld zodat de auto op de zijkant in de brede langs de Pesthuislaan lopende sloot terechtkwam. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Omtrent de toe dracht van het ongeluk wenste men ten kantore der gemeente-reiniging geen in lichtingen te geven. VERHUIZINGEN. JAN VAN DUUREN rIET WEER IN EUROPA licht bew. ill! Je e 3 wjrw so N'W 2 N 2 NO 3 NW 3 ffNW 1 windet. WNW 1 20 0 17 0.6 20 0 2* 0 22 0 3S 0 27 0 28 0 28 2 26 0 windstil windstil ZO 1 O NO 2 windstil 27 0 28 0 27 0 26 0 M 0 windstil NO 2 windstil wmdstal 28 0 31 0 28 0 28 0 WEERBERICHT Overdag zonnig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en van nacht In het zuidoosten van het land wellicht enkele on weersbuien, elders plaatse lijk mist of laaghangende bewolking. Morgen overdag droog en zonnig weer. Zwak ke tot matige wind tussen West en Noord 1 dezelfde temperaturen als vandaag of its lagere '.Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zon: 4.23—21.06; Maandag 4.23—21.06; Maan: 12.28—23.56, Maandag 13.40—24.00, 27 Juni E.K. In de Braakmanpolder (Zeeuwsch-Vlaanderen) bezichtigde de Konin gin gisteren de in aanbouw zijnde boerderij van de pachter Marinus v. d. Sluis. Ook andere pachters liet H.M. aan zich voorstellen, o.a. (zie foto) mevrouw Waverijn. Fa D. KRET en Zn

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1