speelt Grondsamenstelling grote rol Gedenksteen in muur nieuwe Hervormde school VISSERIJGOLFJES Project voor Geref. kerk door leden aanvaard verstapjes NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 23 JUNI 195S Amateur-fotografen Voor de amateur-fotografenvereniging Bloembollenstreek heeft drs Slootweg een interessante causerie gehouden over het maken van vacantie-foto's. Hij besprak het gebruik van kleurenfilms en ook de gevoeligheid van de soorten gewone films Speciaal waarschuwde spr. tegen het overbelichten met gebruik van een filter, omdat dan Juist het filtereffect verloren gaat. Op het strand zal men de mooiste s s morgens vroeg of tegen de avond kunnen maken. Langere schaduwen maken de foto's minder vlak. In September komen de leden weer bij- >n. Dan staat de fotowedstrijd Keuken hof op het programma. L1SSE Ir Kraaijenbrink sprak over proeven op verschillende tuinen Tijdens de jaarvergadering van de vereniging proefstation voor de bloem bollencultuur, die gistermiddag in De witte Zwaan werd gehouden, be richtte ir D. H. Kraaijenbrink, leraar aan de rijkstuinbouwschool te Lisse, enkele facetten van de waterhuishouding der bollengronden. Men nam de proeven op de tuin van het proefstation en op die van het laboratorium voor bloemboUenonderzoek. Twee stukken land, die vrijwel aan elkaar grenzen, maar totaal verschillend van grondsoort zijn en dan ook verschil lende resultaten te zien gaven. Men plarvtte tulpen op beide tuinen: Wm Prtt en Generaal de Wet. Op de tuin van het proefstation verkreeg men de beste resultaten op gronden, die 60 cm boven het normale boezempeil van Rijn land lagen, maar op de tuin van het labo ratorium groeiden deze tulpen het best op land. dat 45 om boven het normale waterpeil lag. De proeven wezen dus in ieder geval wel uit, dat men onmogelijk kan gaan generaliseren. De samenstelling van de grond «peelt een grote rol: is het een on gestoord profiel, is het een tuin met goe de infiltraüemogelijkheden; laat de grond goed door. dat zijn allemaal factoren, die van grote invloed zijn. Wat het kunst matig beregenen betreft: ir Kraaijenbrink zei dat op zandtuinen, waar men de proe ven had genomen, het geven vap extra water geen grotere opbrengst gaf. maar wél een latere bloei. Het afgelopen seizoen had men voor een andere proef tulpen geplant in Lisse. Bovenkarspel en Breezand. Men plantte bollen van dezelfde partij Krelage's Triumph, die dezelfde behandeling had den gekregen. Breezand gaf de beste op brengst. dan volgde Lisse en op de derde plaats Bovenkarspel. Voor de broei ble ken die van Bovenkarspel het best. Nu staan er bollen in Haamstede. Fijnaart. Lisse. Breezar.d en Bovenkarspel. Men liet bollen zien van deze proefvel den. Van ieder veld één. Het was opmer kelijk. dat de zandbolleo beduidend beter waren: er zat een veel grotere bol onder, het loof was krachtiger ontwikkeld en de stengel minder afgestorven dan van de bollen van de klei. De bollen van deze proefvelden zullen in de winter weer worden gebroeid. Aan het «lot van zUn causerie tel Ir Kraayenbrink nog het een en an der over het gebruik van de dragline om land te verbeteren. Over het alge meen denkt men hier te gemakkelijk over. Men meent, dat het met een dragline niet fout kan gaan en dat zo'n machine het land altijd goed keert. Dat U beslist niet het geval. Om te beginnen zal men. als men grond wil verbeteren met een drag line, dit altijd moeten doen met bron- bemaling. omdat men andera gevaar loopt, «Jat goede en slechte rronc! met elkaar vermengd worden. Bovendien kan men het In een veel breder „hel" werken en de grond beter „sor teren". Met klem drong spr. er op aan, dat men de voorlichtingsdienst eerst om advies sou vragen. Straatpredlking Zaterdagavond zal straatp-ediklng wor den gehouden ln de Narclssenstraat. Haarlemmermeer. Gealaagd Voor het toelatingsexamen van het Chr. lyceum te Haarlem la geslaagd Ko Steen winkel. De heer Arends las een toespraak van da De Jong voor. die wegens blijde om standigheden in zijn gezin verstek moest gaan. In deze toespraak werd dui delijk gemaakt, dat de heren Wessel ng Musegaas jaren lang hebben gestreden >r de totstandkoming van een nieuwe Hervormde school. Toen ds De Jong zij; NOO RDW11K Uitstapje dameskrana De dameskrans van de Hervormde Gemeente te Noordwijk-Binnen maakte een uitstapje. Via Groenendaal ging het naar de hoofdstad des lands, waar het palels werd bekeken. In Bussum ge bruikte men de lunch. Ook werd Harder wijk bezocht, waarna nog een tocht over de Veluwe werd gemaakt. In Lunteren werd gedineerd. Voldaan kwam men weer thul*. Bestelwagen geramd Een bestelwagen van de firma Alke made alhier, bestuurd door de heer Van Z.. werd op de Herenweg gegrepen door een legerwagen. De bestelwagen werd ontzet en op de trambaan gedrukt. De materiele schade was groot, maar per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Voetbalwedstrijd Er werd een vriendschappelijke voet balwedstrijd gespeeld tussen Noordwijk en A.S.C. Leiden. Noordwijk. dat enkele nieuwe spelers probeerde, won na span nende atrijd met 7—3. De doelpunten kwamen van Wamellnk tweemaal, Salen- tljn tweemaal. Van der Llppe en Koe- R11NSBURG Christen-vrouwenbond Gisteravond hield de Christen-vrou wenbond alhier in de kerk Voorhouter- weg de laatste vergadering van het sei zoen. Mevrouw v. d. Vijver kon een groot aantal dames welkom heten. Op 5 Juli ls er een reisje, waaraan ongeveer honderd damea zullen deelnemen. Om kwart over 7 vertrekt men van de Kerk straat. Mevrouw Kooljker van Katwijk be sprak deze avond het boek De Samari taan van R. van ReesL Aan het slot van hasr causerie las zij de geschiedenis van de barmhartige Samaritaan. Voetbalwedstrijd Da voetbalwedstrijd tussen da CJMV- ers van Rijnsburg en Katwijk werd door de Rijnsburgers met 64 gewonnen. (Advertentie) In Rijnsburg bij DE SPAR Voor kwaliteit: A. v. d. MEY - Telef. 2214 VOORHOUT Chrlaten-vrouwenbond De afdaling Voorhout van de N.C V.B. houdt vandaag een contactavond. Er zal veel besproken moeten worden, want na deze avond sullen de dames een paar maanden vacantia houden. Plaats en tijd' Hervormde pastorie, kwart voor acht Bloembollenveillng De ln het paroohlehuis gehouden bloemlbollenivelling voor de R-K. Kerk heeft het grote bedrag van /14J70 op- SASSENHE1M Bejaarden maakten uitstapje Begunstigd door fraai zomerweer is gisteren de Jaarlijkse tocht van de ouden van dagen gehouden. Dank zij de goede voorbereiding had deze een schitterend verloop. Om 10 uur stonden op de Park laan 73 auto's en twee autobussen gereed. De belangstelling bij het vertrek was groot, zelfs de kleuterscholen ontbraken niet op het appèl. Via Hoofddorp, Aals meer en Vinkeveen reed de colonne naar Utrecht, waar in Het Kalfje een koffie maaltijd werd gebruikt. De speeltuin vond veel „aanhangers". In Amersfoorts Anna's Hoeve werd het diner gebruikt. De heer M. van Breda bracht de bur gerij dank voor haar milde bijdrage en dankte ook de autobeziters en politie. De burgemeester verklaarde steeds met ge noegen de tocht mee te maken. Hij on derstreepte de woorden van de waarne mend voorzitter van het comité. De heer G. Dannijs bracht namens de deelneme: dank voor de heerlijke dag. De terugreis ging via Schiphol. Op de Van Pallandt- laan in Sassenheim stond Adest Musica met het Tamboercorps klaar om de stoet met vrolijke klanken in te halen. Raadsvergadering De eerstvolgende raadsvergadering wordt Woensdag 29 Juni gehouden. N1EUWVEEN Wedvlucht De Nieuwveense postduivenvereniging De Witpen nam deel aan een wedvlucht van Chateroux, afstand 640 km. De dui ven werden gelost om 6.45 uur met har de N.O.-wlnd. Aankomst van de eerste duif om 20.28.48 uur. Uitslag: C. var Bemmelen 1, 3; G. Oskam 2. 6; Bijl- Spring ln 't Veld 4, 5, 9, 10; De Groot- Straathof 7; J. Hoogervorst 8. NOORDW1JKERHOUT Twee leden van het bestuur der Hervormde school hebben gisteren, onder het toeziend oog van de leerlingen, een gedenksteen gemetseld in de muur van de nieuwe school. Het waren de heren G. C. Wesseling, secretaris, en Musegaas, penningmeester. De heer P. J. Arends, hoofd der school, moest een hele rij absenten melden. Ds De Jong kon niet komen, de burgemeester en gemeentesecretaris waren met vacantie, en de wethouders waren er ook al niet. intrede deed de eerste din gen. die hij opmerkte, het feit dat het bestaande schoolgebouw niet veel zaaks was. Die gedenksteen werd nu niet ge plaatst om mensenwerk te verheerlijken, ook niet om mensennamen tot onze steun te maken, want: ..Eén naam is onze hope". God vraagt in Zijn heilig Woord dat ook wij ons zullen laten gebruiken als bouw stenen. gebouwd op dit ene fundament, tot een Gode welgevallig bouwwerk. Dit is 't verlangen geweest van de heren Musegaas en Wesseling, wier namen prijken op de De korte plechtigheid werd besloten met het zingen van Gezang 136. De heer Muse gaas sprak de wens uit, dat Gods zegen op het werk van de school zal rusten. Zij heeft de naam ontvangen van Ireneschool. Raad morgen bijeen De raad van Noordwijkerhout komt morgenmiddag 5 uur bijeen. Op de agen da komen onder meer de volgende pun- Aanvraag bestuur St Jozef school voor meubelen ten behoeve van nieuw klaslokaal; aanstelling van werk man in vaste dienst der gemeente: on- bewoonbaarverklaring woning Bcklaan 16; wijziging gemeentebegroting 1955 Twee bestuursleden der Chr. school te Noordwijkerhout had- den zich gisteren met de taak belast een gedenksteen in te metselen in de muur van het nieuwe schoolgebouw. De heer G. C. Wesseling, de secretaris, aan de arbeid, terwijl de pen ningmeester, de heer Musegaas, toekijkt. Foto N. van der Horst H1LLEGOM Geref. evangelisatie De evangeliesatiecommissle van de Ge rst Kerk houdt Zaterdagavond 8 uur ln de Hoofdstraat tegenover het postkantoor evangelisatiebijeenkomst. Spreker is de heer P. de Vries; medewerking ver leent het zangkoor. Rode Kruis Vrijdagavond 1 Juli wordt in Treslong de jaarvergadering gehouden van de af deling van het Rode Kruis. KATWIJK Raad naar E 55 De leden van de gemeenteraad hebben Dinsdag met hun dames een excursie ondernomen naar de E 55 te Rotterdam, Per autobus werd s middags de reis naar de Maasstad gemaakt. Uit de aard zaak bezocht het gezelschap in het bijzonder de door de gemeente Katwijk ingerichte stand op de tentoonstelling, benevens de stands van in de buurt lig gende gemeenten, zoals Lelden. Over de Katwijk se stand betoonden de raads leden zich uiterst voldaan. Maar behalve het speciale bezoek aan de genoemde stands werd het gehele tentoonstellings terrein afgewandeld en had dus ook de rest van de grootse expositie aller aan dacht. Niet alleen de middaguren wer den er aan besteed, maar ook nog de •ond. In het restaurant Bellevue werd wandeling onderbroken voor een diner. Ongeveer II uur werd de terug reis naar Katwijk weer aanvaard. KATWIJK AAN ZEE Origineel begin De voetbalwedstrijd ter gelegen heid van de opening van het nieuwe sportpark „Nleuw-Zuid" zal een zeer origineel begin hebben. De bal wordt namelijk, om half vijf, neergelaten uit een helicopter, die opstijgt van het marinevliegkamp Valkenburg. Spreekbeurt Hedenavond 8 uur spreekt ln de Kapel ds P. P- J. Monster. Spreekbeurt Vanavond om 8 uur hoopt la de Kapel te spreken ds Lekkerkerker van Mont- foort Hoog en laag water Vrijdag 24 Juni: hoog water 6 08 18.36. laag water 1.54 en 14.14 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Veteranen in actie De veteranen van A.R.C. en van Alphia hebben gisteravond hun jaarlijkse voet balwedstrijd gespeeld en de punten broe derlijk gedeeld. Over het geheel geno men was de leeftijd van de Alphianen wat hoger en met name doelman Lam fers die het goed deed en de achterspeler De Vlaam, maakten aanspraak op de naam veteraan. By A.R.C zagen we uit de glorietyd Arie Groenenberg, die on danks zün 45 jaren ais midvoor nog heel goed uit de voeten kon. En van de bo ven de 40-jarigen mogen we toch ook Leen van Berkel wel noemen. Het was een genoeglijke party waar- In Alphia reeds na vijf minuten een 1—0 voorsprong nam en die in de eerste helft, met een klein veldoverwicht. ook be hield. In de tweede helft was A.R.C wat sterker. Nadat een ver seftot van Wim de Knüff door de staander was gekeerd zorgde een kwartier voor het einde G. Metselaar voor de gelijkmaker (1—1) na goed voorbereidend werk van Groe nenberg. Vooral A. van Ryn als rechts buiten was gevaarlijk voor de Alphianen en uit een voorzet van hem kopte Met selaar tegen de lat. Voor Alphia brak rechtsbuiten Stalenberg eens goed door maar zyn steenhard schot vloog voor langs het doel. De stand van de wedstrUd waarmee scheidsrechter A. Verhoef geen moeite had, bleef 11. Feest in de Mariha-Stichting Over het algemeen dringt van feest vreugde in de grote Martha-Stichting- familie weinig door „naar buiten." Gis teren hebben velen in de gemeente er wel iets van bemerkt want er trokken verscheidene groepen jeugdige wande laars met zang en muziek, en ook ln feest- en pretkleding gestoken, op uit. De reden voor de vreugde, die binnen de hekken een veel grootser karakter droeg, was, dat de echtgenote van de predikant-directeur, mevr. Meijer, haar verjaardag vierde. HAZERSWOÜDE „Lydia" dagje uit De Hervormde meisjesvereniging „Ly dia" heeft haar jaarlykse uitstapje ge maakt. De reis ging eerst naar Bloemen- daal, waarna de meisjes Schiphol be keken. Na een bezoek aan het paleis op de Dam in Amsterdam en een tocht door de grachten ging het naar de pyramidc van Austerlitz. Zeer voldaan arriveerden de meisjes weer in Hazerswoude. Ouden en hun uitstapje De reis van de ouden van dagen is bepaald op Woensdag 6 Juli. Om meer geld bijeen te krijgen voor dit doel wordt Zaterdagavond 7 uur een voetbal- wedstryd gehouden. Draagt door uw be zoek een steentje bij aan de reis. Bouwvereniging Volksbelang De bouwvereniging Volksbelang houdt morgenavond half acht een ledenverga dering in do gemeentesecretarie aan de Rijndijk. TER AAR Herv. meisjesvereniging er op uit Onder leiding van haar presidente, mevrouw Van Abshoven, maakte de Hervormde meisjesverenigin-g Wees een Zeger. gisteren haar jaarlU'kse uitstapje. Om 7 uur vertrok het gezelschap per bus van Aardam. Na een maaltyd in Leersuzn voerde de reis naar Berg en Dal, waar een speeltuin uitnodigend open stond. Op de terugreis zorgde het oud-lid Pietje Vuijk door het verstrek ken van ijsjes uit haar ijssalon te Alphen aan (ien Rijn, voor de nodige verfrissing. Opbrengst collect* De collecte voor de gezamenlijke mi litaire fondsen heeft ƒ88.05 opgeleverd. SCH 171 bij Bool Alphen te water Gistermiddag is bij de scheepsbouw- werf „De Industrie" van D. en Joh. Boot N.V. te Alphen aan den Rijn het vijfde we schip van na de oorlog voor de Vrolijk's visserijmaatschappij in IJmuiden te water gelaten, de SCH 171, die de naam kreeg van de onlangs over leden oprichter van de maatschappij .Cornells Vrolijk Fzn". „Dat Gods zegen op U moge rusten", zei de heer Frank Vrolijk, een zoon van de overledene, toen de lieren van de dwarshelllng na het stukslaan van de champagnefles tegen de boeg zich piepend en knarsend tegen de tewaterlating begonnen te verzetten. Centimeter voor centimeter gleed het ge- mdhiede casco zijdelings de Rijn in. Geen icheepsfluit ging te keer. De plechtig heid was sober en bleef verstoken van het gebruikelijke feestrumoer, in ver band met het zoéven genoemde overlij- densgeval. De SCH 171 is een fors schip met de lengte van 43.50 meter, de breedte van tn de holte van 3.96 meter. Het schip krijgt een electrische installatie, centrale verwarming, een koud- en warmwater- systeem met hydrophoor, een douchecel, gecombineerde kombuis met mess- i en een accommodatie voor 18 man. verdeeld over 4 verblijven. De motor is 600 pk 8 cylinder „Industrie'' met Kuypers reductie. Verder krijgt dit schip een 20 pk „Samofa" hulpmotor, een 150 pk winchmotor, een olietrimpomp, smeerseparator en 2 «tuks 10 kW dynamo's. Steeds minder animo voor zeevisvaart In het jaarverslag van de gemeente lijke vlsserijschool te IJmuiden heeft di recteur P. J. Verwayen er de nadruk op gelegd, dat de animo voor leeviavaart steeds minder wordt. Het gebrek aan be hoorlijk geschoold personeel voor de vis sersvloot wordt met het jaar ernstiger. Bij het zeevarende deel van de leer lingen heeft de laatste jaren een niet onbelangrijke verschuiving naar de han delsvaart plaats gehad. Dit geldt in hoge voor het machinekamerpersoneel. Maar ook voor het dekpersoneel ls da verachuiving te constateren. De heer Verwayen beveelt het stich- :n van een Internaat bij de school aan Is een mogelijkheid om jonge IJssel- meervissers voor de zeevicvaart om te scholen. Hij ziet hiertoe de mogelijkheid wel aanwezig, omdat de werkgelegenheid voor deza Jonge viss*rs afneemt Brandje op de „Jan" Even na het middaguur werd de Vel- sense brandweer gisteren gewaarschuwd voor een brand in de motorkamer van de kotter „Jan" (KW 84), die wegens een omvangrijke motorreparatie ligplaats heeft gekozen aan de IJmuidense Zuidzij. Dit was een geluk, want de brand, die zich in olieresten achter de bunkertanks aan bakboordzijde hsd ontwikkeld e het begin gepaard ging met een fikse rookontwikkeling, was door het feit, dat de motor uit het schip was gehaald heel wat beter bereikbaar dan Indien de „Jan" zijn oude hart nog had gehad. Niettemin heeft het ruim twee uur ge duurd. voor de brandweer- alle vuur ge doofd had. Er kwam hierdoor nogal wat r ln de motorkamer en bovendien moest men een gat hakken in het dek. igens viel de schade mee. De oor zaak is vermoedelijk een vonk van een brander geweest, waarmee op het mo ment van het brandalarm in de kotter werd gewerkt. Drie trawlers ter markt Er verschenen aan de Woensdagmarkt drie trawlers: de Soerabaya met 1055 kisten van Zaterdag 11 Juni. waarvan 670 makreel, de Deining (KW 8) van Meerburg, die sinds de 9de Juni 1000 kisten had buitgemaakt, waarvan 370 makreel. 45 gestripte makreel, 40 kleine kreel. 240 schelvis. 140 gul en blanke kool. 116 zwarte kool. 30 wijting en schar en 25 stokkebit. terwijl de WIRON II voor 655 kisten zorgde, waarvan 400 grote en 155 kleine makreel. De Soera baya maakte voor zijn reis f 14.000 rond. de Deining deed f 19.500. Vandaag minstens twee Met zekerheid waren er vannacht twee awlers voor de afslag van vanmorgen bekend: de Claesje van 14 Juni voerde 1100 kisten vis aan. waarvan 100 schel vis en 700 makreel plus 40 stuks stijve kabeljauwen en de SCH 117 van 16 Juni met 640 kisten vis. waarvan 375 makreel. 190 kleine makreel en wat bijvis. De Antje kon ook komen (13 Juni) en stoom de met een 800 kisten huiswaarts, voorts loste de SCH 27 van 14 Juni met 675 kisten, waarvan 375 makreel. Voorzichtig Bij het uitbaggeren van de IJmuiden- vissershaven worden meermalen gra- atcn opgehaald, die met de grootst mo gelijke voorzichtigheid worden gedemon teerd. l GROTE VORSTELIJKE BELANGSTELLING Prins Philip van Engeland was vol lof over wegenwacht Reusachtige Amerikaanse W.W.-er trok in parade ieders aandacht (Van een onzer verslaggevers) Engeland zijn bewondering over de opbouw en het werk van de Neder landse Wegenwacht uitgesproken tegenover het hoofd van deze dienst, de heer G. van Leeuwen. Toen na de grote parade ter gelegenheid van het gouden feest van de Automobile Association de hoofden van buitenlandse wegenwachtcorpsen aan de prins werden voorgesteld, besteedde deze ver uit de meeste aandacht aan de Nederlandse delegatie. De prins bleek bo vendien uitstekend ingelicht te zijn over de omvang, de begin-moeilijk- heden en allerlei andere bijzonderheden over de Nederlandse Wegenwacht. terugreis. Niet omdat die vaart naai huis het afscheid van enkele ongewoon gezellige dagen betekende, maar wel dat deze overtocht ruwer was dan de eerste en zeker drie mensen op ziekte kwam te staan. Maar als u dezer dagen panne met uw wagen mocht hebben en u ziet een van deze gele pechbestrijders aan uw motor sleutelen, dan zult ge daarvan geen last hebben! Faillissementen De oorzaak daarvan ls de heer Vi Leeuwen (dezer dagen met zijn ploeg weer In Den Haag terug gekeerd), later duidelijk geworden. Voordat de parade In het Regents Park begon, had de de buitenlandse wegcnwachtrorpsen Inspecteerd, waarbij h(J bijzondere langstelling aan de dag had gelegd de Nederlanders, die hy omstandig had sagd over hun organisatie, de eei dien aard op het vasteland, ar ook over de andere punten hun reis zijn de heer Van Leeuwen mannen voldaan teruggekomen. De jubileumparade is een succes geworden, ondanks de ongewone samenstelling er lengte. De politie had evenwel een on gehoord aantal manschappen in d« ste (verkeers) linies gebracht en ner gens werd deze bonte cavalcade var ultra-moderne wagens, antieke vehikel- en een dikke zeshonderd gele motor fietsen met zijspan opgehouden In ver- keersknopen. Maar de vorige dag had dan ook in alle vroegte, toen he overige verkeer nog geen hinderlljki factor kon vormen, een uitgebreide repe title gehouden. Doordat landen, die een wegenwacht- corps oprichtten, steeds bij een ander land, dat zo'n corps al bezat, poolshoogte Zeeziekte teisterde Wegenwachters ook terug aan gereserveerd. gingen nemen, zijn er wat de technische uitrusting betreft, geen grote verschil len. De heer Van Leeuwen kan dan ook niet zeggen, dat de technische outillage andere „pechbestrUders" de Hol landers reden tot jaloezie kon geven, evenmin als tof trots, omdat men de an deren ver vooruit zou zijn. Het enige, waar men tegen opzag? Dat as de wegenwachter uit de Verenigde Staten, waar men blijkbaar had gedacht, sen uiterst lange man wel de aan dacht zou trekken. Nu. dat dééd deze die veker ruim twee meter mat, dan ook wel. Met plezier denkt m de middag, die voor d jubilerende organisatie was ook de gelegenheid voor de afgevaardigden uit allerlei landen om de A.A. hun geschenken aan te bieden. Hollands geschenk De A.N.W.B. overhandigde in de per- ion van de voorzitter, de heer P. F. Zimmerman, een kostbaar Rubinal-hou- ten algarettenkistje, beslagen met fraai gedreven zilver, handwerk, dat de beste tradities van ons vaderland hooghoudt. Veel hilariteit oogstte de Noorse afgevaardigde, die een stoeltje ter grootte van een mansvinger schonk. „De echte, die bestemd is voor uw nieuwe gebouw, was te zwaar om mee te sjouwen", voegde hij er ver ontschuldigend aan toe. Het excuus werd onder algemeen gelach aan- De wegenwachters zelf, die gepraat hebben met collega's uit landen, waar- zij de taal bij benadering niet ver stonden, (en hoel), denken met meer plezier aan de heenreis dan aan de de kabeljauw de grens over voor f 164 f 138 de regel en de kisten verdwe- voor f84 tot f118. Middelzet en pen- schollen maakten f40 tot f45, de enen zelfs tussen de f 45 en de f 55. De wij ting is verkocht voor f 18 tot f 20. de :warte kool ging voor f66 h f72 en de grote gul deed f 30 f 34. Voor middel gul is van de f 22 tot de f 26 betaald de torren haalden f 16 a f 18. Schol II k f 4i Iets gestegen de grove makreelprijs was ten op zichte van de slechte Dinsdag iets op gelopen en de handel had nu voor de mooie soorten f 12 over met af en toe uitschieter voor het allerbeste goed tot f 17, maar er is ook wel f 10 gegeven, als de kwaliteit te slap werd. De klein tjes konden het echter weer niet bolwer- en verdwenen roemloos in de vis- meelfabriek. In i uit Om half zes gistermiddag zakte de trawler SCH 171 bij scheepsbouw- werf „De Industrie" van D. en Joh. Boot N.V. te'Alphen centimeter voor centimeter de Rijn in (Foto N. van der Horst) sn; N.V. Breimaehlnehandel Amsterdamscstraatw. 176-178, mr J, H. NleuwenJiuls. A. Langens. Den Haag; W. M. DE KAAG Eerste zangprUi De Chr gemengde zangvereniging Looft den Heer behaalde op het natio naal concours, uitgeschreven door de Elspeetse zangvereniging, een eerste prijs in de eerste afdeling met 335 punten. De dirigent, de heer S P. Visser uit Hille- gom, kreeg lof van de Jury. Als ver- plicht nummer zong het koor „Zomer morgen" van H. Bransen, en als vrij „Lente" van H. Altink. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Teun Klomp bij v.v. „Koudekerk" Bij de voetbalvereniging „Koudekerk" zijn twee kampioenselftallen en daarom bood het bestuur de leden een feestavond aan, die ook door tal van donateurs en belangstellenden werd bezocht. De beide wethouders vertegenwoordigden het ge meentebestuur. Teun Klomp en z'n mak kers, een cabaretgezelschap uit Amster dam, verhoogde de vrolijkheid. In zijn openingswoord bracht de voor zitter, de heer P. van Kempen, vooral dt leider der adspiranten, de heer J. Colijn, dank voor zijn werk. Hij overhandigd» een bloemetje. Spr. dankte de burgerij voor de spontane ontvangst ter gelegen heid van het kampioenschap. Hat cabaretgezelschap bracht onder de titel „De muzikale familie'' op vlotte wijze een zeer afwisselend programma. Hierin werd op vaak geestige wijze de strijd geparodieerd tussen ouderdom en jeugd, tussen „ouderwetse" opvattingen over muziek en moderne. Tevens sneden de medewerkers een opvoedkundig pro bleem aan: het zich Inleven van de ouder* in de gedachtenwereld van de jongere. Natuurlijk werd dit alles niet zwaarwichtig behandeld. Onze plaatsgenote, mej. E. Bloem, die benoemingen kreeg van scholen te Kat wijk, Waddinxveen en Nieuwveen, heeft de benoeming naar de Chr. school ts Waddinxveen aangenomen. WOUBRUGGE De leden van de Gereformeerds Kerk kwamen gisteravond onder leiding van ds G. Hengeveld bijeen, om dc teke ningen van dc nieuwbouw te bekijken en een beslissing te nemen over de bouw. Het project van de Amsterdamse archi tect C. v. d. Bom getuigt van originaliteit en practisch nut; het ls ook geheel af gestemd op de Protestantse eredienst. Daar rekening gehouden moest worden met de beschikbare ruimte, de bouwkos ten en de bouw van een bijbehorende pastorie, werd een vierkant kerkgebouw ontworpen met een zijde van 27 m. dak krijgt een klein torentje met ruimte een luidklok, totale hoogte 12.50 hoogte interieur kerk 6.25 m. Doordat de k-rk hoger dan de begane grond komt liggen, moeten de kerkgangers langs i kleine trap, gelegen aan de noordzljdi het gebouw, binnenkomen. Via eei portaal in de N O.-hoek, waarboven het orgel komt, overziet men de halfcirkel- ormige banken.ijen met 2 tussenpaden, alle gericht op de in de Z.W. hoek staan- preekstoel. Grote ramen zorgen ;n royale verlichting, Onder de kerk. half onder de grond ge projecteerd bevinden zich respectievelijk kerkeraadskamer, Jeugdlokaal var x 5.53 m, gang met garderobe er toil;'.'"3, keuken, bergruimte en een por met buitendeur, recht onder de in gang van de kerk. Ook is hier een ruime studeerkamer voor de predikant. Tegen de zuidkant van de kerk is de Voor voetgangers daagt vrijheid Regeling oversteekplaatsen is bijna gereed (Van onze verkeersredacteur) Voetgangers kunnen verlicht ademe» de regeling, die hen betere bescherming tegen motorrijtuigen zal geven op c steckplaatsen. is ln een vergevorderd sta dium van voorbereiding. De artikelenreeks, die te zijner tijd bet Wegenverkeersreglement zal completc- Is nu door de centrale commissie verkeersveiligheid aan alle kanten be keken en zal. zo vernamen wij, binnen kort de minister bereiken. De nieuwe bepalingen zullen de voet ganger vrijwel absolute voorrang geven op de „zebra-oversteekplaatsen", die bo vendien zo snel mogelijk met de „Hora Belisha-bollen" worden gemerkt. Dit zijn. Londens voorbeeld, bolvormige oranje knipperlichten, die het snelver keer op deze oversteekplaatsen attent moeten maken, genoemd naar de Engelse minister, die ze indertijd Invoerde. Een poging om de tram weer voor rang te geven boven voetgangers, werd, als wij goed zijn ingelicht, door de meer derheid van de centrale commissie (die de minister adviseert) van de hand ge in. Dit ls dus de eerste keer, dat dé tram in het Nederlandse verkeer an-dere weggebruikers voorrang moet geven. Frankrijk handhaaft verbod voor races De Franse regering heeft bekend ge maakt. dat het verbod voor het houden auto- en motorraces, waarbij de deel- ers worden geklasseerd naar de grootste snelheid, van kracht blijft. Op dit verbod, dat onmiddellijk na de ramp Le Mans werd uitgevaardigd schijnen tegenwerpingen van de zijde van races organisatoren gekomen te zijn, doch de ministerraad heeft opnieuw besloten de eerder genomen beslissing te handhaven totdat de nieuwe voorschriften voor de veiligheid van het publiek zyn goedge keurd- De directie van de Mercedesfabrlek zal en chèque van f 100.000 naar Frankrijk vermaken ten behoeve van de nabestaan- len van de slachtoffers van Le Mans. IN DELFT Felle uitslaande brand in kistenfabriek Gistermorgen vroeg heeft een felle uit slaande brand gewoed in de raamlijsten- makerij van de raamlijsten- en kistenfa briek van Gebr. Huisman aan de Rotter- damseweg te Delft. De loods, waarin de raamlijstenfabriek is gevestigd, werd met de zich daarin bevindende machines vol komen verwoest. De vlak erby gelegen kistenfabriek en de timmerwinkel kon den, dank zij het snelle ingrijpen van de brandweer, behouden blijven. De schade wordt op twee ton geschat. Het bedrijf ij verzekerd. pastorie gedacht, geheel gelijkvloers met een Inhoud van 450 m3. Deze bevat 5 kamers, keuken, schuur, douche en por taal. De predikant kan dus vanuit de pastorie rechtstreeks kerk en studeer- kamer bereiken. Dank zij de rijkssubsidie voor oorlogs- 1 schade kan de bouw van dit project, in- clusief kosterswoning, doorgang vinden. Het gehele complex komt op dezelfde plaats als de afgebroken kerk. Nadat verschillende vragen door da voorzitter waren beantwoord, werd una- I niem besloten, het ontwerp aan te nemen en vóór de uiterste datum, 1 Juli, naar l de bevoegde autoriteiten ter goedkeuring door te zenden. Een commissie van vier leden zal even tuele wijzigingen nader met de architect overleggen. Schoolreisje De leerlingen van de laagste klassen van de Chr. nat.' school maakten per bus j en luxe wagen een schoolreisje. Aller eerst ging de tocht naar de Wassenaarse Slag, waar velen natte kleren opliepen bij het pootjebaden. In Madurodam kwam men ogen te kort om de minia tuurgebouwen en de overige bijzonder heden te bekijken. Er werd afscheid ge- doch in de speeltuin Drlevliet te i Rijswijk kon men weer naar hartelust j Na nog een poppenkastvoor stelling te hebben bijgewoond, werd de terugreis aanvaard. Om negen uur kwa- allen weer behouden thuis. van dfcntby... Een voormalig officier van het tank- j leger van generaal Patton, dat tijdens de tweede wereldoorlog bij Overloon. (NS.) I vocht, zal na elf jaar op uitnodiging van het gemeentebestuur van Overloon zijn oude slagveld weer bezoeken. Zaterdag begint de School Geneeskundi ge Dienst met de viering van haar vijf- en-twintig-jarig bestaan. De feestelijkhe den zullen tot 3 Juli worden voortgezet De Vrienden van de Vesting Naarden I zullen ln. de kazematten van het bastion Turfpoort, een gedeelte van de vesting, een expositiè inrichten van voorwerpen, het oude slot van Naarden betreffende. Veertien dagen gevangenisstraf was het vonnis voor een expediteur uit Oude Pekela, die met zijn rijtydenboekje had j geknoeid. In een ander slot, namelijk het voormalige kasteel IJsselstein, is eveneens een expositie geopend, zij het I dan dat deze permanent is. Alle oudheid- kundige objecten van het stadje zijn hier ondergebracht. De artsen blijven waak zaam voor onze geestelijke volksgezond heid; 156 artsen uit Haarlem en omgeving boden gisteren op het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid een petitie aan. waarin wordt geprotesteerd tegen de aanleg van een weg door het bos van Huis te Vogelenzang. Hierdoor wordt het toch al schaarse areaal natuur gebieden nog meer aangetast, aldus de petitie. Bij de nieuwe Oranjekazerne te Schaarsbergen worden 1 Juli twee mo numenten voor gevallen soldaten ont huld, één voor de leden van het garde- regiment Grenadiers, het andere voor de omgekomen militairen van het garderegi ment Jagers. De Amsterdamse afdeling de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Voetgangers heeft een rapport opgesteld, waarin wordt geadvi seerd de oversteekplaatsen voor voetgan gers zoveel mogelijk bij tram- en bus haltes te doen situeren. een ontploffing In de stoomfabriek bij Saratoga Springs (Staat New York) twee personen gedood en vier ge wond. Siegfried Benter. die in Juni 1952 uto bestuurde waarmee dr Walter Lins* bijna naar Oost-Berlijn werd ont voerd, is veroordeeld tot vijf jaar dwang arbeid. Dr Linse werd later toch ontvoerd. Geleerden van 41 landen zijn uitgeno digd, een zitting van de Sowjet-academle wetenschappen bij te wonen over het vreedzaam gebruik van atoomenergie. De zitting duurt van 1 tot 5 Juli. Het Ame rikaanse Huls van Afgevaardigden heeft eenstemmig een resolutie aangenomen, aarin er bü de regering op wordt aan gedrongen. haar Invloed te gebruiken om eind te maken aan het kolonialisme in de wereld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 4