Alleen via kinderrechter bij ouders vandaan Met vernieuwde kraeht Witte tanden Friw Nederlandse stemmen doen zich horen Pnzzlëjl DONDERDAG 23 JUNI Kapitein wilde niet naar „De Mok" (Vervolg van pag. 1) De staatssecretaris was dus van mening, dat verplaatsing van het gezin Van Boric aan de Juiste militaire verhoudingen ten goede zou komen. Mevrouw Van Bork bleek in verwachting te zijn en daarom was verplaatsing van het gezin vóór Februari 1955 wenselijk. Dit was echter niet uitvoerbaar en oaarom moest worden gewacht tot enige tijd na de blijde gebeui tenis. dus tot ongeveer Mei Juni. Toen had echter verplaatsing binnen Nederland geen *in meer. omdat kapitein Van Bork, die sedert zijn laatste verblijf buitenslands bijna S'z jaar in Nederland had gediend, nog in 1955 voor uitzending naar Neuw- Guinea in aanmerking zou komen. Dit ■was de kapitein bekend: hij had het zelf bij zijn commandant ter sprake gebracht. Kap:te:n Van Bork wilde toen alleen toe stemmen in een verhuizing, indien hem daaraan geen kosten verbonden den zijn, temeer waar het betrekken een nieuwe woning waarschijnlijk, in band met verwachtbare uitzending in 1955, van korte duur zou zijn. De kapitein meldde zelf. dat bij uitzending naar de Antillen zijn gezin zou meegaan, terwijl bij uitzending naar Nieuw-Gulnea het ge- «ln naar Schotland zou gaan. Verkeerde indruk Omstreeks de jaarwisseling besliste de •taatssecretaris, dat kapitein Van Bork in Juni naar Nieuw-Guinea zou worden uit gezonden. Deze datum was het beste com promis tussen de behoefte aan oudere ka pitein in Nieuw-Guinea en het gezins- belang van kapiteln Van Bork. Ten onrechte kreeg de kapitein de In druk, dat hij negen maanden te vroeg •werd uitgezonden en dat een en ander het gevolg zou zijn van de bemoeienissen van een lid van de Tweede Kamer. Het feit. dat de kapitein deze indruk kon krijgen; was echter voldoende om te proberen, een alternatieve oplossing te vinden en het vertrouwen van betrokkene in het beleid van zijn chefs te herstellen. Daarop volgde het aanbod, de beslissing tot ultsending in te trekken en daarvoor ln de plaats kapitein Van Bork het com mando op Texel te geven. Maar dan moest de kapitein loyaal mee werken en zo spoedig mogelijk naar Den Helder verhuizen, waar een woning voor hem gereed was. De kapitein wilde echter niet: hjj am bieerde de post niet, wilde niet verhulzen en stond op handhaving van z(jn plaatsing t« Doorn. Een langdurig en ernstig persoonlijk onderhoud tussen de staatssecretaris en de kapitein vermocht laatstgenoemde niet tot rede t« brengen. Daarom moest weer teruggevallen worden op de eerste beslis sing: ultsending naar Nieuw-Guinea, CHOCOLADE'. Venkadk PASTILLES Onder toezicht gestelde kinderen Bezwaren tegen beperking termijn tot in de meeste gevallen twee jaar (Van onze Parlementsredacteur) TTET IS NU geen schuit je-varen meer, maar kindje-wiegen. Deze on- A-l- deugende opmerking maakte gistermiddag in de Tweede Kamer de socialistische mej. mr Zeelenberg, toen na de behandeling van hftt tech nisch zo ingewikkelde cognossements-verdrag de wijziging van enige be palingen in het burgerlijk wetboek, die handelen over de ondertoezichtstel ling van kinderen, aan de orde kwam. Wij kennen in Nederland verschillende bepalingen op het gebied van de kinder bescherming. De zwaarste maatregel Is de ontzetting uit de ouderlijke macht (een ook wettelijke onterende aangelegenheid). Daarna volgt ontheffing van de ouderlijke macht (wettelijk niet onterend: het kan ook geschieden op verzoek van de ouders :elf). Tenslotte is er de mogelijkheid van mdertoezichtstelling van kinderen, waar bij dus de ouders de ouderlijke macht behouden, maar raad en bijstand ontvan gen van een gezinsvoogd. was reeds bepaald, dat plaatsing van onder toezicht gesteld kind in een observatiehuis of een inrichting alleen kan geschieden bij beschikking van de kinderrechter. Het instituut van de ge zinsvoogdij heeft zich echter zodanig ont wikkeld. dat in de practijk de gezinsvoogd kind ook buiten de kinderrechter buitenshuis kan plaatsen. In een kwart de gevallen Is van deze mogelijkheid die krachtens rechterlijke beslissing niet in strijd is met de wet. gebruik gemaakt, het gevolg is. dat zo'n kind in ferte onbeperkte tiid buiten de zeggings macht van de ouders wordt gebracht. Op deze wijze ontaardt de ondertoezichtstel- de gevolgen betreft feitelijk, buiten de rechter om. ln een ontzetting uit of ontheffing van de ouderlijke macht. In verband hiermee heeft minister Don ker voorgesteld, de beslissing over d< plaatsing van een kind buitenshuis altijd uitsluitend te laten aan de kinderrechter. Bovendien mag de kinderrechter kind niet onbeperkt ergens anders dan thuis laten onderbrengen. Hij mag het slechts doen voor één jaar. terwijl daarna één keer de termijn met nog eens lar kan worden verlengd. Alleen voor kinderen van achttien Jaar i ouder mag de termijn vaker, telkens iet ten hoogste één jaar worden verlengd. Na verhoor van de raad voor de kinder bescherming mag de termijn ook vaker verlengd worden voor kinderen van tien jaar en ouder, doch alleen indien de verlenging bepaaldelijk ter wille de voortzetting van een aangevangen op leiding noodzakelijk Is. Eerste bezwaar De Inschakeling van de kinderrechter I bij de plaatsing buitenshuls van een der toezicht gesteld kind werd in de Tweede Kamer unaniem toegejuicht. I Doch er was één maarbij. Want velen CTRAKS. OP 1 Januari 1956. treedt de reorganisatie van de A.R. partij m werking. Dat is het resultaat van het belangrijke besluit dat de Deputatenvergadering dezer partij gisteren in grote eenstemmigheid ge nomen heeft. De reorganisatie is goed voorbereid. Een daartoe ingestelde commissie van ter zake zeer deskundigen heeft het geheel in een voorstel neergelegd en dat voorstel is door daartoe al evenzeer bevoegden nog eens goed be keken en in tal van kleinere bijeenkomsten besproken. Men is dus bepaald niet over ijs van een nacht gegaan. Men wist met deze reorganisatie wat men deed en naar onze mening heeft men verstandig gedaan, te doen zoals men deed. Het is bepaald geen schande wanneer een vereniging, wanneer ook een politieke partij, haar organisatie eens onder de loupe neemt. De organisatie is tenslotte middel, en wanneer zij dan nog middel is tot een hoog doel, mag men aan de dienstbaarheid van de organisatie ook hoge eisen stellen. Voor de A.R. partij, maar buiten haar ook voor heel de confessionele partijformatie in ons land hopen wij hartelijk dat deze reorganisatie bren gen zal wat men gaarne van haar verwacht. De confessionele partijen ne men in ons land een belangrijke plaats in. Zij hebben onder Gods genade veel zegenrijk werk mogen verrichten. Zij zullen dat ook in de komende tijd nog kunnen doen. Zij zullen dat kunnen doen in weerwil van de he vige aanvallen die er soms op haar worden gedaan, en soms zelfs van een zyde vanwaar men die aanvallen niet zou behoeven te verwachten. Wat zou het heerlijk zijn, zo alle Christenen van de noodzakelijkheid der Christelijke partijgedachte in deze tijd overtuigd waren. Hoe veel uit nemend werk zou men gezamenlijk voor land en volk kunnen doen. In tussen. deze overtuiging is er helaas niet bij allen. Dat ontneemt aan de bestaande Christelijke partijen niet de plicht, integendeel, verscherpt deze plicht om harerzijds te doen wat maar enigszins gedaan moet worden. De schade moet hersteld worden, die andere haar proberen te berokkenen. OVER DE inhoud van de thans bereikte reorganisatie schrijven wij nu niet in den brede. Dat is op deze plaats reeds gedaan. Zoals men weet, is aan het dusgenaamde Centralen Convent een belangrijker plaats in het partijapparaat toegekend dan het tot dusver had. Daar zullen straks de belangrijke besluiten van organisatorische aard vallen. De Deputatenver gadering zal nog meer dan in het verleden het karakter krijgen van een toogdag, in welke functie z(j in de loop der jaren reeds tienduizenden heeft weten te bemoedigen en te sterken. Hebben wij het wel, dan maakt de A.R. partij zich op tot groter acti viteit. Maar de activiteit van een politieke partij is mede hiervan afhan kelijk, in hoeverre men er in slaagt de leden van de partij in deze activiteit te betrekken. Er zal in de komende tijd van de aanhangers der Christelijke partijformatie het een en ander gevraagd worden en alweer hopen wij hartelijk dat wat men vragen gaat ook in ruime mate zal worden ge schonken. Dat betreft de persoon en zijn werk. Het betreft ook de materiële steun. Gisteren is besloten dat de A.R. kiesverenigingen straks wat meer aan het Centrale College der party zullen moeten afdragen. Dat heeft hier en daar enige bedenkingen opgeroepen. Die bedenkingen waren ingegeven door de omstandigheid, dat nog zo velen in den lande te weinig bereid zijn aan de politieke actie te geven wat haar toekomt. Dat wy bij dit laatste met een realiteit te maken hebben is onmisken baar. Maar het is geen juiste realiteit. Het heeft ons altijd verwonderd, dat de partijen met geldgebrek te kampen hebben en zulks ondanks de toch bepaald niet overdadige financiële opzet. Het lijkt wel. of er onder ons zoveel geld gegeven wordt aan allerlei Christelijke activiteiten dat de gevers meenden een grens te moeten trekken. Die grens is begrijpelijk, maar niet begrijpelijk is dat die grens valt vlak voor de politieke activiteit. Die grens behoort te worden verlegd en ook de Christelijke partijen moe ten de financiële steun krijgen die zij voor haar zo hoogst belangrijke ar beid verdienen. HET AANGEKONDIGDE afscheid van dr. Schouten als voorzitter van het Centraal Comité is gisteren een feit geworden. Bij de aankondiging van zyn afscheid hebben wij ons reeds veroorloofd zijn enorme verdiensten voor de A.R. party en voor de gedachte der Christelijke partijformatie in deze tijd in het licht te stellen. Wy vinden het een uitnemende gedachte, dat hem gisteren het erevoorzitterschap van het Centraal Comité is aan geboden. Belangrijker nog is, dat hij voor de A.R. party de fractieleider blijft in de Tweede Kamer. Wij nemen aan dat men de scheidende voor zitter geen welkomer afscheidsgeschenk kan aanbieden dan dat men met verdubbelde kracht zich geven gaat aan de uitwerking en de verdediging, ook op het terrein van de politiek van de beginselen, die hem en zeer velen met hem van harte lief zyn. en hiervan maakten zich vooral mej. Zeelenberg (soc.) de tolk vonden, dat op deze regel een uitzondering moest zijn, nl. wanneer de ouders zelf. met instem ming van de gezinsvoogd, tot die plaatsing buitenshuis wensen over te gaan. Een amendement van deze strekking is reeds ingediend door mej. Zeelenberg. mede- ondertekend door vertegenwoordigers van de CHU. de VVD en de KVP. Trouwens ook de heer Verkerk (a.r.) was van oor deel, dat de ouderlijke macht niet verder beperkt moet worden dan strikt nood zakelijk is» Minister Donker wilde hier echter niet aan. Hij constateerde namelijk, dat ouders en gezinsvoogd geen gelijkwaardige par tijen zijn. De invloed van de gezinsvoogd op de ouders is n.l. zo groot, dat deze in de praktijk doen wat de gezinsvoogd zegt. In feite zou dan dus buitenshuis-plaatsing toch weer kunnen geschieden op van de gezinsvoogd, waarbij de ouders zich dan formeel aansluiten. Tweede bezwaar Een tweede bezwaar werd geopperd tegen de begrenzing van de termijn buitenshuis-plaatsing tot twee jaar ln de meeste gevallen. Mej. Zeelenberg smaakte het genoegen, dat de bewindsman er geen bezwaar tegen bleek te hebben, aa reeds opgenomen mogelijkheden vai langere buitenshuis-plaatsing toe te gen die, wegens de noodzaak van v zetting van een aangevangen behandeling van medische aard. Anderen wilden nog verder gaan. Over eenkomstig het advies van de kinderrech ters ze.ve (een revolte tegen het wets ontwerp, noemde mej. Zeelenberg dit) voelden de heren Verkerk (a.r.) Lemaire (kabh. nat.) helemaal niet een limiet van twee jaar. Want zij zagen het zo, dat die termijn-stelling ln de hand gaat werken een op de ondertoezichtstel ling volgen van ontzetting uit of onthef fing van ouderlijke macht. Anders is ei immers geen mogelijkheid, een kind. dit toch bepaald nodig kan zijn. langer buitenshuis geplaatst te houden En belde sprekers, evenals jkvr Wttewaall an Stoetwegen, voelden weinig voor een méér beknotten van de ouderlijke macht dan strikt noodzakelijk ls. Minister Donker dacht er anders de buitenshuls-plaatsing is uit de aard de onder toezichtstelling tijdelijk. Hierby vragen wy ons echter de duur van die tijdelijkheid niet slissing kan worden overgelaten kinderrechter. Want de conclusie bewindsman, dat er inderdaad ontzetting of ontheffing van de ouderiyke mach! ?t volgen, wanneer een kind langer twee jaar buitenshuis geplaatst moet worden, lijkt ons tameiyk rigoreus. Dan Immers zal er, gelijk prof. Lemaire op merkte. inderdaad sprake moeten zijn van onwil of onmacht van de ouders tot op- oeden. En kan er geen ontheffing of ont zetting plaats hebben, dan moet na twee jaar het kind onherroepelijk naar de ouders terug, zelfs wanneer de ouders, die dan toch nog de ouderiyke macht be kleden, zelf een verblyf buitenshuis van het kind verstandiger oordelen. Wanneer Vrydag a.s. de amendementen in de orde komen, zal over een en ander nog wel een woordje vallen. Vandaag behandelde de Kamer de Inter pellatieDe Groot (comm.) over de toe stand in de diamant-Industrie. Daarna werden de nieuwe huur- en belasting- •oorstellen in de afdelingen onderzocht. Verrukkelijke pepermuntsmoak COLGATE - DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Parlement te Straatsburg Alleen democratische samenwerking kan oorlog voorkomen In vogelvlucht Binnenkort zal begonnen worden met het herstel van de toren van de Hulster basiliek, die tijdens de strijd in Sept. '44 kapot geschoten werd; het to- renontwerp van architect Brouwer zal worden uitgevoerd. In het parlement der Kolen- en Staal gemeenschap te Straatsburg heeft de Ne derlandse vice-voorzitter mr G. Vixseboxe (c.h.) gewaarschuwd tegen de neiging om de bovennationale methode te verlaten en terug te keren tot het stelsel van ver dragen tussen de regering onderling. Hij herinnerde er aan. dat de gemeenschap niet in de eerste plaats met een econo misch doel is opgericht, doch dat het de bedoeling was de kolen- en staalindustrie op te heffen boven de eeuwenoude tegen stelling tussen Duitsland en Frankrijk. De nationale overheden, zeide hij, zyn er nooit in geslaagd door verdragen'de oorlog uit te bannen. De gemeenschap heeft de mo gelijkheid geschapen van deze fatale weg af te komen door schepping van een bo vennationale democratische rec.iisorde. waaraan de staten zich hebben te onder werpen. Als het economisch motief op de voorgrond komt en de bovennationale methode wordt verlaten, kan de gemeen schap onverwachts uit elkaar vallen en dan zal het geweld zyn intrede doen Alleen een bovennationale organisatie kan de internationale kartels binnen de per ken houden, zeide hy. Economische een wording door de regeringen voert tot op eenhoping der macht van de nationale regeringen en van de internationale kar tels. Reeds nu kaatsen de grote landen onder dekmantel van eenwording elkaar de bal toe en laten de kleine in de kou staan. Een tweede gevaar zag spreker in de groeiende politieke macht van een in ternationaal ambteiyk orgaan zonder dat er een Internationaal parlementah toe zicht ls. Dit leidt tot een verlicht despo tisme van een raad van ministers. Ia een bovennationale democratische eenheid zag spreker de enige uitweg. Mr P. A. Blaisse (k.v.) verzetje krachtig tegen Franse en Duitse verlan gens inzake bemoeienis van de gemeen schap met de investeringen. Het r Gezagsorgaan heeft volgens spreker niet de bevoegdheid bepaalde ondernemingen investeringen te verbieden. Het mag al leen adviseren, en de ondernemers oly' verantwoordelijk. Ook wilde hy, <-.at mijnen, die aan ae rand "van bestaans mogelijkheid werken, eens zullen worden aangepakt. De heer G. M. Nederhorst bestreed Blaisse en zeide. dat verkeerd investe ringsbeleid de gehele gemeenschap treft Dit ts de rechtsgrond voor het ingrijpen. Hij waarschuwde tegen het gevaar, dat de kwestie der kartels op de lange baan komt. Ook de heer H. A. Korthals (v.v.d.) waarschuwd tegen kartels. Het Belgische lid Bertrand protesteerde tegen de prijs verlaging voor de Belgische kolen terwyi do Duitse kolenprijzen werden verhoogd. ZWITSAL BABYPOEDER Ds Meihuizen in leiding Doopsgez. Weekblad Bestuur der Sociëteit was in Amsterdam bijeen Het bestuur van de Algemene Doopsge zinde Sociëteit, het centrale lichaam van de Doopsgezinde Broederschap, heeft in Amsterdam vergaderd. De voorzitter, mr H. Craandyk, schetste in zyn openings rede de ontwikkeling van de Broeder schap in de laatste periode. De overleden emeriti ds D. Attema, ds G. Fopma en ds W. Koekebakker werden herdacht. Tydens een drietal zittingen werd o.a. ;n groot aantal rapporten behandeld. Daarin werd van een dalend aantal stu denten aan het Doopsgezind Seminarie gesproken. Tot grotere offervaardigheid erd door penningmeesters aangespoord. Van verschillende vooraanstaande fi guren als ds F. H. Pasma, oud-voorzitter de sociëteit, dr C. Spoelder, presi dent-curator. en ds S. H. N. Gorter, hoofdredacteur van het Algemeen Doops gezind Weekblad, werd afscheid geno- De vergadering benoemde ds H. W. Meihuizen uit Den Haag als opvolger van ds S. H. N. Gorter. In de pensioenrege- voor de predikanten werden verbe teringen aangebracht De nieuwe Doops gezinde gemeente in Roden (Dr.) werd toegelaten tot de Sociëteit, terwyl het lidmaatschap van een zestal Doopsgezin de instellingen werd gecontinueerd. Prof. r J. A. Oosterbaan refereerde over „Plaats en Taak der Doopsgezinden in het Geheel der Christenheid". Centrale huisvesting Rijksgebouwendienst (Van onze Parlementsredacteur) Minister Witte heeft een wetsontwerp ingediend, waarby goedkeuring wordt ge vraagd van een drietal overeenkomsten. In de eerste plaats wordt goedkeuring gevraagd voor het huren voor een tUdvak van ?0 jaar van twee nog te stichten kan toorgebouwen aan het Stadhoudersplant soen te 's-Gravenhage en wel voor rtspec- tieveiyk f253.000 en f330.000 per Jaar. De particulieren, die deze panden willen ver huren. zijn ook bereid, een huurovereen komst voor 6lechts tien jaar aan te gaan. maar dan is de basis-huur (Indien de bouwkosten hoger of lager blijken t dan Is geraamd, zal de huurprys nl. den herzien) veel hoger. nl. resp. f 273.500 f364.000. Daarom geeft minister Witte de voorkeur aan een 20-jarig contract temeer omdat er op grond van het be staande tekort en de toenemende behoefte kantoorruimte enerzyds en de be perkte mate. waarin tot dusver kantoor panden zijn en worden gebouwd, gerede- lök kan worden aangenomen, dat er ten minste gedurende de eerstkomende twin, tig jaren voor de huisvesting van ryks- diensten behoefte zal bestaan aan beide gebouwen. Het lipt ln de bedoeling. In één van d< beide gebouwen diensten van het depar tement van binnenlandse zaken onder te brengen (reeds eerder hebben wy In blad vermeld, dat het hier gaat om Binnenlandse Veiligheids Dienst). Het andere gebouw zal gebruikt worden voor de gecentraliseerde huisvesting van de Rykseebouwendienst die thans op een negental plaatsen in Den Haag Is onder gebracht. De tweede overeenkomst heeft betrek king op het kantoorgebouw aan de Toren straat te 's-Gravenhage. waar diensten van het departement van Marine zyn ge vestigd. Er was reeds goedkeuring ver leend voor de huur van het hoofdgebouw tot en met 31 Juli 1972. Er ls ech. bijgebouw gebouwd, waar reeds de Marine in zit. Bovendien bestaan er plannen voor nog verdere uitbreiding, die ook voor diensten van de Marine zullen worden gebezigd. Nu wil minister Witte de aan gebrachte en aan te brengen uitbreidin gen ook huren tot en met 31 Juli 1972. De derde overeenkomst heeft betrek king op de aansluiting van het te Utrecht te bouwen laboratorium voor propaedeu- tische scheikunde en vier andere rijks gebouwen van het complex Vondelstraat Croeselaan op het stadsverwarnv'ngsnet. De contractduur is hier gesteld op 20 jaar. Prijzen radioschoolwedsüijd naar Breda en Boekei (Van een onzer verslaggeefsters) De hoofdprijs en de eerste prijs in de radiosohoolwedstryd over Het Licht wer den gisteren bekend gemaakt. Heren van de Ver. Nederlands Fabri kaat en van de NCRV reisden eerst naar Breda, waar de zesde klas van de Prin ses Julianaschool de hoofdprijs had ge wonnen met een poppenhuis, waarin men de verlichting van vroeger en nu kon zien. De meisjes en jongens zullen op Woensdag 6 Juli naar een grote lampen fabriek gaan, waar zy ln de laboratoria mogen experimenteren De eerste prijs ging naar Boekei naar de zesde klas van de meisjesschool Deze 35 meisjes hadden zeer mooie werkstuk jes gemaakt. Zy zullen op Dinsdag 5 Juli een dagje uitgaan. i 40.000 voor theol. boeken aan Amsterdamse G.U. Bij de theologische faculteit der Ge meente-Universiteit van Amsterdam be staat reeds geruime tijd behoefte aar een aantal werken op dogmenhistorisch gebied, die alleen antiquarisch te werven ziln. B en W. stelllen de raad dan ook voor een crediet van ƒ40.000 beschikbaar te stellen voor het schaffen van een dogmenhistorische bi bliotheek. Deze aankoop zal een merkelijke verrij'king van het boeken bezit der universiteit betekenen, zo ;n B. en W» Voorts wordt voorgesteld 16 015 voteren voor het aanschaffen van centrifuge met toebehoren ten behoeve het histologisch laboratorium der G.U. Avondlycea krijgen ook de volledige subsidie Met ingang van de nieuwe cursus, die n September aanvangt krygen de avond lycea in ons land de volledige subsidie van het ryk. Hierdoor is het mogelijk, dat de leraren gelijkelijk gesalarieerd worden als de bij het dagonderwijs be trokkenen. terwyl bovendien de school gelden verlaagd zullen worden op grond de zojuist aangenomen school- geldregeling voor het dag-VHMO. Prof. dr Christina Mohimann hoogleraar te Amsterdam Tot buitengewoon hoogleraar ln het vulgair-oudchristelijk-, middeleeuws- en laatlatijn aan de Gemeente-universiteit Amsterdam werd benoemd prof dr Christina A. E. M. Mohrmann, thans lec- deze universiteit. Eeroepingswetk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Oudshoorn A. J. J. rissen te Wilsum; te Veenendaal (2 vat C. A. Korevaar te Rotterdamen e J. Monster te Katwyk aan Zee. Geref. Kerken Beroepen: te Ylst A. Ykema, catt te Haarlem. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Veenendaal W. Laman te Rotterdam-West. Rijk neemt scholen va gemeenten niet over Minister Cals en staatssecretaris n dr De Waal zijn van oordeel, dat na werkingtreding van de gewyzigde subi dieregeling voor de kweekscholen VHMO-scholen er in het algemeen get reden meer zal zijn voor provincies gemeenten byzondere scholen van d typen ook nog te subsidiëren. Binnen zo kort mogelijke tijd zal et wetsontwerp worden ingediend inzaked subsidiëring van het gemeenteiyk bereidend hoger en middelbaar ondf wys. Ook hierby wordt gedacht aan Hikschakeling van de vergoeding in uitgaven, met die van de rijksscholen, bewindslieden voelen er niet voor, dergt ïyke gemeentelijke scholen aan de gt meentelijke bemoeiingen te onttiekke door er maar rijksscholen van te make: Dit alles blykt uit de memori woord aan de Eerste Kamer wetsontwerpen inzake de niet die-regeling voor byzondere kweeksch len en VHMO-scholen. Te St Anthonis by Boxmeer heet de 80-jarige Dante- en Vondelkenner pastoor A. H. J. van Delft, zyn goude priesterfeest gevierd. Promoties 22 Juni Gepromoveerd op pro«f- s of lm ystems" di geboren te Arnhec ""trecht. il Gepromoveert •eskunde op proei- rophonisch Coehl' Duif. P. R. Ubbe t Juni Geprbmovet doctor in de landbouwkunde op pro schrift: Polyohosiate Formation in Ch Photsynthesis. f G. M. Winterr geb. te Eindhoven IVOROL: De Tandpasta van standini VRIJDAG 24 JUNI Hilversum 1 402 m NCRV 7.00 Nws 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.27 Idem 9.00 V. d. zieken 9.30 V. d. vrouw 9.35 Waterstanden 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Bas. bariton en plane 11.30 Gram. 12.00 Zigeunerkwintet 12.31 Land- en tulnb. meded. 12.33 Gram. 12.5! Gram. of act. 13.00 Nws 13.15 Prot. Inter kerkelijk Thuisfront 13.20 Lichte muz. 13.45 Idem 14.00 Schoolradio 14.30 Promenade- ork. en solist 15.15 Voordr. 15.35 Viooldu< 16.00 Tulnb. praatje 16.15 Gram. 16.15 Gees telijke en Wereldlijke liederen 17.10 Instr trio en sol. 17.40 Koersen 17.45 Stemmer van Overzee 18.00 Gram. 18.10 Een goet goede zaak 18.15 Fanfare schappij" in cfè serie „De universitaire lllepraalje van A_ im. 20.00 Radiokrant 20.20 jeugd vliegt uit", hoorsp. 21.00 Concertgebouwork. en groot koor 22.00 „Om de ziel van een volk (Amerika)", caus. 22.15 Pianorecital 22.45 Avondoverdenking "30 Nws en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram lilversum II VARA 7.00 Nws 7.10 Gra Gym 7.30 Gram. 8 00 Nws 8.18 Gra VARA 10.20 V. d. kleuter .00 Voordr. 11.20 Gram mo 12.00 Lichte muz. 12 14.55 K; 16.00 Gram. 16.30 jeugd 17.00 Muziekgeschiedenis 17.40 nondorgelspel 18.00 Nws; 18.15 Act. 18.25 Gram. 18.45 „Problemen van bevol- isgroei in Nederland en de wereld", i. 19.00 Volksmuz. VPRO 19.30 „Het dog voor ons", caus 19.50 Ber. 20 00 Nws i Boekbespr. 20.10 Kamerork. 20.30 ..De snigde Naties", caus 20 40 „De jeugd op we wegen", caus. VARA 22.40 Van- Engeland, BBC Home Service 330 m 12.' loorsp. 12.10 Gram. 12.25 Gevar. progr. 12. Veerber. 13.00 Nws 13.10 Quiz 1340 Grar 53. Het klonk opgetogen en tegelijk verlegen alsof ze 't liefst spontaan was opgesprongen en haar armen om zijn hals had geslagen, maar niet goed durfde in aanwezigheid van de oudere, in haar hoekje gezeten vrouw. Louis trok een stoel bij en ging naast Ieneke aan tafel zitten. Ondanks zijn vermoeidheid en juist omdat alles nu zo somber was in huis, voelde hij in z'n binnenste een grote bewondering voor haar. ,,Wat is dit een verrassing!" herhaalde hij. ,.Had je 't niet zo'n beetje verwacht?.." Ze had hierop gehoopt, naar 't scheen. Maar Louis moest het hoofd schudden ,,'k Ver wachtte amper meer dat vader nog komen zou toen 't zo laat werd. Maar jü nee. Je moe' niet vergeten", verontschuldigde hij zich haastig. ,.je weet onder zulke omstandigheden eigenlijk zélf niet. wat er allemaal in je omgaat.." Ieneke vroeg naar grootvader, en hij vertelde in 't kort wat er van diens toestand te zeggen viel. De vorige middag, kort na 't eten, klaagde grootvader weer over duizeligheid en over zware hoofdpijn. Hij nam daarop een paar asperines en was naar boven gegaan, om een poosje te rusten. Toen had tante Em iets gehoord ..is 't niet. tante?" De vrouw knikte vaag. blijk baar aan andere dingen denkend, en Louis ver telde verder, hoe ze grootvader in elkaar gezakt bij de trapleuning had gevonden. Dat gebeurde kort na twee uur...Maar toen ik uit school kwam, wist ik nog steeds nergens van. De krui denier hier op de hoek was de eerste, die me ervan op de hoogte bracht; die had met een paar anderen, grootvader in bed geholpen." „Vreselijk hè?" „Ontzettend!" „En wat zegt de dokter er nu van?" Louis haalde lichtelijk de schouders od. De dokter had zich telkens slechts in vage termen over de ernst van grootvaders toestand uitgela ten. Zolang er leven was, was er hoop, had hij beweerd, maar je kon dit zowel pessimistisch als noedgevend opvatten.. „Vader blijft lang boven", merkte hij op, mei een blik naar de pendule. Ieneke scheen zijn gedachten te raden. „Je verlangt zeker naar bed? Vannacht zul je wel niet veel geslapen hebben je xiet er ten minste zó moe uit." Haar stem klonk bezorgd, bijna moederlijk. Ze legde haar hand op zijn schouder, zodat haar vingers zijn hals raakten, 't Was of ze intuïtief aanvoelde dat hij. uit z'n evenwicht door de emo ties, ontvankelijker was voor een blijk van teder heid, dan anders.. Terwijl hij ging verzitten en éen gemakkelijker houding aannam, greep hij haar pols en hield haar hand tegen zijn lippen. Haar ogen glans den; haar wangen zagen rood. Ze maakte zó helemaal een frisse, gezonde, sterke indruk, dat Louis zowel zich hierover verwonderde, als er naar verlangde haar tegen zich aan te drukken.. Het stemde Ieneke gelukkig. De eerste ogen blikken was ze nog bang geweest, dat haar komst niet in goede aarde zou vallen; nu was ze blij te hebben doorgezet, en- glimlachte. „Sst, jongen", fluisterde ze, toch wel een beetje ver legen. „Wat is er?" „Je tante.." „Ach, wat geeft dat!" Rondom hun intiem gefluister bleef het aldoor doodstil in huis. Tante Em, die tegenover hen zat, leek wel ingedommeld; ze hield het hoofd op de borst, de ogen gesloten. 't Verging haar zoals dat oververmoeide men sen vaker gaat: ze soesde en sufte, maar intus sen was ze in haar gedachten nog ijverig bezig met zorgen. Door de komst van Louis' vader was haar als 't ware een pak van d'r hart genomen. Maar nu -rat ze erover te tobben hoe ze 't straks met het slapen zou inkleden. En dan morgen, met het eten. Niks was er klaar. Voor vier personen was er van alles te weinig in huis, behalve aardappelen, die had ze gelukkig genoeg. Maar die moesten nog worden geschrapt eigenlijk. Ze hield er niet van dat zulke werkjes nog moesten gebeuren op de dag des Heren. En nu je Gods slaande hand voelde in huis, was ze dubbel bevreesd, iets te doen in strijd met Zijn inzettingen.. Half één, sloeg de pendule. Ze schrok op. meteen klaar wakker. „Joh, wat mankeert nou toch die vader van jou! Blijft die man boven!" „Ij elk geval, u moet nodig naar bed", zei Ieneke vóór Louis. Het klonk bezorgd en lief als sprak ze tegen een eigen moeder inplaats van tot een betrekkelijk vreemde. „Is 't niet erg be zwaarlijk voor u, dat ik meegekomen ben? ik bedoel met het slapen en zo?.." liet z« verontschuldigend volgen. „Welnee kind." .(Wordt vervolgd.) .35 R< 19.45 Klankbeeld 20 21.15 Caus. 21.45 Rep Voordr. 21.00 22.00 Lichte muz. 22.30 R< overz.; 23.00—23.08 Nw Engeland, BBC Light Progr. 1500 ip. 13.35 Instr Dansi kwint. 13.4 15.00 Cricl ..Mrs Dale Ork.conc. 17.30 Cricketrep. 18.45 h 19.00 Nws 19.25 Sportultsl. 19.30 Gevar gramma 20.00 Gram. 20.15 Discussie Gevar. muz. 22.00 Nws 22.175 Act. caus Sport 22.25 Lichte muz. 23.05 Voordr. Lichte muz. 23.50—24.00 Nws. NWDR 309 m 12.00 Amusmuz. 13.00 Nws 13.15 Omr.ork. en sol. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws 17.35 Gram. 19.00 Nws 19.15 Operaconc. 20 45 Klankb. 21.45 Nws 23.20 Symph. ork. 24.00 Nws 0.25 Dansmuz. 1 15—4.30 Gevar. muziek. Duitse televisieprogramma 16.30 V. d. jeugd 17.00 V._ d. vrouw 17.20 Opsporlngs- 12.30 Kam 18.30 Amerih gourotchka". .'atlonaal Programma 347 tn muz. 13.00 Nws 13.50 Id< 20.02 „Si var muz. 14.00 Schoolradio 15.45 16.00 Koersen 16.02 Operamuz. 1700 17.10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.10 Prot caus. 18.25 Gram. 13.30 V. d. sold. 19.00 Nws Volkszang 20.00 Gram. 20.15 Symph. leidoscoop) 22.00 Nw 16.0 5Lichte 17.30 Zang e sold. 19 30 Nws 20.00 Opei 20.50-21.05 Kunstka- 22.15 Internat. Radio- im. 22.55—23.00 Nws. 13.00 Nws 13.20 Gram. 17 00 Nws 17.15 Gra 17.50 Gram. 18.00 V. 21.15 Grar 22.00 Nws 22.45 Gram. 22.55 Nws. Belgische televisie: Vlaamse uitzending: 19.15 Gram. 19.31 TV-nws 19.40 „Le Pan- theon-EIseneur", film 20.00 Revue. Hierna! ilmfragm. en TV-nws. Engeland, BBC European Service. Ultzen- ng voor Nederland 22.00 Nws; Feiten van i dag; Hoe de weekbladen het zien (Op 3 Magische vierkanten Van links naar rechts en van boven naar beneden gelezen woorden invullen die voldoen aan de volgende omschrij vingen: 1 zeegevecht, vulkanisch gesteen te, wisselborgtocht, avondkleding; 2 kroot, honingbij, Arab, titel, vluchtheuvel; 3 bitter aftreksel, vogel; 4 bloedvat, be schaafde vrouw, struisvogel. smalle >k; 5 vacht, geestdrift, bergplaat», irstellend. 142 Oplossing vorige puzzle a 1 1 Pla'k. 3 snob, 5 rot. rticaal 1 pond, 2 krom, 3 styf. 4 berm. 7 rit, 9 rol. 10 stok, 11 muts, 13 wild, 13 fret

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2