Jïieutuc £ditsri)e (iTmmml Dr J. Schouten is thans tot ere-voorzitter benoemd Molotof zoekt herstel van 't internationaal vertrouwen Eén der vier Am. vliegers bekent „hersenspoeling" Mokkende kapitein wilde niet naar „De Mok" DONDERDAG 23 JUNI 1955 BUREAUX: Steens treat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand: 0.50 per week. ADVERTENTIEN: 0.18 per mtlhmeie*. (Bij contract belangrijke korting). Zee en dertigste jaargar.-g No 10375 Hooidredacteur: Dr. DIEMEB Chef-Bed.: H. W. I. ENSERINX Directie: F. DIEMEB CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfi Is ghebliuen "myn fieri in tegljenspotT Reorganisatierapport der A.R. Partij BESLUIT VAN A.R.-DEPUTATENVERGADER1NG: fTOOR DE LAATSTE MAAL in zijn functie van voor- zitter van het Centraal Comité heeft dr J. Schou ten gisteren in Tivoli te Utrecht „zijm mannen en vrouwen", de afgevaardigden van de anti-revolutio naire kiesverenigingen in Nederland, toegesproken. En toen het laatste woord was verklonken rezen allen als een man op om hun scheidende leider de zegen bede uit de 134-ste Psalm toe te zingen. En even later klaterde het applaus door de zaal nadat Mr A. B. Roosjen bekend had gemaakt dat het Centraal Comité besloten had aan dr Schouten de hoogste onderschei ding te verlenen die het kan toekennen: het erevöor- zltterschap van dit comité. Misschien had de grijze politicus nog maar net zijn tranen weggeslikt toen zijn antwoord kwam: „Ik zal eens kijken of ik dat wel doen kan, want ik moet constateren dat hier een onwettig besluit is genomen1" Denk niet, dat ik enige twijfel koester over fundamentele A.R-politiek (Van een onzer verslaggevers) Zo was dit afscheid: een scheidende die het alles maar zo zakelijk en nuchter mogelijk probeerde te houdenmaar die toch zijn ontroering niet kon verbergen. En een geestdriftige zaal die wel mee wilde doen aan die zakelijkheidmaar die toch niet kon nalaten even uit de band te springen in een eerlijk en spontaan bewijs van grote genegenheid. Ernstig probleem voor Washington Kapitein Fischer: Ik wist geen uitweg Dr Schouten droeg gisteren te Utrecht de voorzittershamer van de A.R. Partij over aan mr Roosjen. In het midden de tweede voorzitter, de heer J. Smallenbroek Onze fotograaf knipte het laat ste ogenblik van het voorzitter schap van dr. J. Schouten: de af getreden partijvoorzitter pakte zijn papieren in zijn tas; de ver gadering der deputaten te Utrecht was ten einde. Over zUn toesluit om af te treden ver telde dr. Schouten in zijn slotwoord dat dit veel weerstand heeft ontmoet. „Maar altijd heb ik mij in mijn leven afge vraagd: „Hoe dien ik de zaak van de anti-revolutionaire partij het best?" Nu staat hier voor U een man die nog fit is. Die nuchter denkt en reëel de zaken bekijkt. Ik heb bij mijzelf geconstateerd dat 'het voor mij niet meer mogelijk was de beide functies: fractievoorzitter en voorzitter van het Centraal Comité, naar behoren te vervullen. Daarom heb ik een van die functies laten-vallen. Denk nu niet dat ik dit gedaan heb als een gedesillusioneerde of dat ik maar enige twijfel koester over fundamentele pun ten van de a.r. politiek. Niets van dat alles, Ik heb alleen het allerbelangrijk ste willen dienen en dat is het welvaren vart de party en van onze politieke rich ting". .Dr. Schouten zette uiteen dat andere tijden andere maatregelen nodig kunnen maken. Het was vanzelfsprekend dat Kuyper de gehele leiding had en even vanzelfsprekend was het dat Coiy'n die BABYLIJKJE LAG IN EEN MUURKAST Schilde deed afschuwelijke ontdeking Een Amsterdamse schilder heeft naar eerst thans bekend is geworden, vier we ken geleden tijdens zijn werk een afschu welijke ontdekking gedaan. In een kast van een kantoor aan de Weteringschans, waar hij zijn gereedschap wilde opber gen, lag namelijk het volkomen gemum mificeerde lijkje van een naar schatting zeven dagen oude baby. Om de hals was wurging om het leven gebracht AEIA een zakdoek gèknoopt, waardoor het ver moeden bestaat, dat het kind door wur ging om het leven is gebracht. De kartonnen doos waarin het lijkje .ln de kast was gelegd, was geheel vergaan, evenals de kleertjes. De electriciteitsme- ter, die zioh in de kast bevond, is herhaal delijk gecontroleerd, maar niemand heeft enige aijandaeht aan de doos geschonken. Hoewel de politie vermoed, dat de doos daar is geplaatst door een van de perso neelsleden van het tegenwoordige of het gebouw gevestigde kantoor, staat zij nog voor een volslagen raadseL Nóg geen eind aan de Britse havenstaking LONDEN, 22 JUNI. De kans dat de Engelse havenstaking (20.000 man, 275 schepen) spoedig tot het verleden zal behoren, is aanzienlijk klei ner geworden. De havenarbeiders te Huil, Manchester en Birkenhead hebben zien heden uitgesproken voor voortzetting van de staking. Weliswaar besloten hun Lon- dense collega's eerder op de dag, het werk Maanadg te zullen hervatten, maar zij verbonden hieraan de voorwaarde, dat hun Noordelijke collega's het daarmee eens zouden zijn. De onenigheid over de vraag of het werk al dan niet zal worden hervat heeft geleid tot het aftreden van Dick Barret, algemeen secretaris van de kleine vak bond N.A.S.D.U. Perons ministers bieden hun ontslag aan BUENOS AIRES, 22 JUNI Reuter seint dat alle ministers uit het kabinet-Peron hun ontslag heb ben ingediend en dat de president heeft toegezegd, de ontslagaanvra gen „te zijner tijd" te zullen over wegen. Peron zou deze nieuwe ont wikkeling zelf op een persconferentie hebben bekendgemaakt. Intussen deed generaal Lucero, die thans de hoogste macht in Argentinië zou bekleden, een beroep op het volk, onverwyid alle vuurwapens in te leveren. leiding overnam. Op dit ogenblik is dat niet vanzelfsprekend en hoe dat in de toekomst zal zjln is nu nog onmo gelijk te zeggen. Met klem verzocht hij aan zyn tijdelijke opvolgers, de heren Roosjen en Smallebroek, alle medewer king en alle steun te geven die is. (Zie ook op pagina 5.) Minister Stevens (Leger) nam ontslag Robert Stevens, de Amerikaanse minis ter voor het leger, heeft om persoonlijke redenen ontslag genomen. Hij is opge volgd door Wilber Brucker (61 jaar), al gemeen adviseur van het ministerie var defensie en oud-gouverneur van M.chigan. Stevens was een centrale figuur ir geschil tussen senator McCarthy en leger in Juni 1954. i Tijdens de lunch, die werd gehouden ter gelegenheid van de viering van het tien-jarig bestaan der Verenigde Naties, in het St Francis hotel te San Francisco, waren president Eisenhower en dr Van Kleffens in zo'n geanimeerd gesprek gewikkeld, dat zij de (grote) portie ijs, die een gedienstige voor hen had neergezet, volkomen vergaten De burenruzie fe Doorn Uitzending naar Nieuw-Guinea had niet op grond van klachten plaats (Van onze Parlementsredacteur) AAN DE KAPITEIN der mariniers A. J. van Bork, die in verband met (niet op grond van) klachten van buren naar Nieuw-Guinea is over geplaatst, is aangeboden, van deze uitzending af te zien en in de plaats daarvan belast te worden met het commando over het oefenkamp „De Mok" op Texel voor tenminste een jaar. De kapitein wenste hier niet op in te gaan, aldus blijkt uit het antwoord, dat de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal Moorman, gegeven heeft op schriftelijke vragen van het KVP-Tweede Kamerlid de heer Visch. De bewindsman deelt mede, dat het hier gegaan is om een normale uitzending Nieuw-Guinea in het tijdvak, waar de betrokken officier voor uitzending in aanmerking kwam. waren klachten, en zelfs herhaalde malen, over kapitein Van Bork. Maar her haald onderzoek heeft, zo blijkt uit de uitvoerige beantwoording, geen enkele maal geleld tot de conclusie, dat de kapi- krijgstuchtelijk gecorrigeerd zou moe- worden of een ontevredenheidsbetui ging zou moeten krijgen. Niet het klachten-dossier, altius de staatssecretaris, doch wel de uit een oog punt van juiste militaire verhoudingen onaanvaardbare situatie, welke bij het on derzoek naar de klachten te Doorn zich aldaar bleek te ontwikkelen, heeft geleid tot de overtuiging, dat verspreiding van de ruziemakende buren noodzakelijk was. De noodzakelijk geachte verplaatsing van kapitein Van Bork bleek tenslotte op een geschikt moment te kunnen wo verwezenlijkt, indien hij in het tijdvak, waarin hij voor uitzending in aanmerking kwam, ook inderdaad zijn bestemming overzee zou volgen. Het onderzoek Is niet buiten de kapitein om gegaan. Hij is gehoord door de groeps commandant van de rijkspolitie te Doorn, en zowel door de voormalige als door de huidige commandant van de afdeling ma riniers te Doorn. Evert Vermeer De klachten begonnen reeds ln April 1954: zij hadden betrekking op baldadig heid van de kinderen van kapitein Van Bork. Er bestond toen geen aanleiding tot het nemen van maatregelen tegen de kapitein. Begin October 1954 kwamen er nieuwe klachten. Terwijl het onderzoek daarnaar aan de gang was, kwam er ook een brief van een lid van de Tweede Kamer. (In het antwoord staat geen naam, maar het Is bekend, dat dit de heer Evert Vermeer De uitslag van het hernieuwde onder zoek was, dat er weer geen redenen voor krijgstuchtelijke of andere maatregelen waren. Wel werd gerapporteerd, dat het nodig was, dat er gezocht zou worden naar een geschikt huis voor de kapitein. (Zie ook pagina 2) Eindelijk weten we het: „Ontvoering op grote schaal" In Indonesië wordt nu de beschuldiging verspreid, dat de Nederlanders, die be kend zijn om hun sluwheid, de Zuid-Mo- lukkers hebben misleid en naar hun land gelokt, zodat men kan spreken van een ontvoering op grote 6chaal. Zegsman van dit alles is een zekere Har'.ono, algemeen voorzitter van de Partij Pantja Sila. Hij beweert een brief te hebben van E. Ma- rantika, die in de Ambonnezenkampen in Nederland voorzitter is van een organi satie met de naam Badan Persatoean Poclau Poelau, Segenap Ditanah Belan- da, afgekort tot PPS. Hij beweert, dat alle Molukkers. die tezamen met Ambon- nezen in kampen leven, het Indonesische Hoge Commissariaat hebben verzocht te bewerken, dat de PPS-mensen in yn af zonderlijk kampement zullen worden ge plaatst, daar de gedragingen van een aantal Ambonnezen. handlangers van Nederland, hard en wreed zijn. Voorts zouden zij het Hoge Commissariaat heb ben verzocht voor hun repatriëring te Ruimere verlofregeling voor oogsthulp gevraagd De heer M. P. van der Weijden (kath. v.» heeft de minister gevraagd een ruimere verlofregeling fe treffen voor militairen, die werkzaam zijn bij het binnenhalen van de oogst. De V.N. en het lot van een kind Een Tsjech die in 1948 naar Europa is gevlucht en thans Amerikaan is, heeft een hartstochtelijk beroep gedaan op de Tsjechoslowaakse rege ring. zijn moederloos dochtertje een uitreis vergunning voor de Ver. Staten te geven. Maar zoals het wel meer ge schiedt. wordt zijn hulp geroep overstemd door het rumoer der interna tionale politiek en der theoretische verbetering van de verhouding tus sen de volkeren. De 39-jarige Philip p Heller uit Sacramentoris (Californië) is naar San Francisco gekomen in de hoop, diplomatieke steun voor de vervulling van zijn hartewens te krijgen van de kopstukken der Ver Naties Hij ontmoette veel medeleven b(j de autori teiten maar zü hadden het verschrikkelijk druk" met UNO-con- ferenties en feestelijkhe den. De Tsjechische mi nister van Buitenlandse Zaken, Vaslaf David, heeft hij niet te zien ge kregen maar z\jn brief bevat de aandoenlijke geschiedenis in een note- dop. Hij luidt: Excellentie. De UNO grote gebeurte- de I Ti de i de onderteke ning van het Handvest der Verenigde Volken. Mijn dochter is ook 10 jaar oud, maar haar moe der. mijn eerste vrouw, is te Praag overleden en mijn kind werd in 'n wees huis geplaatst. Ik ben thans gehuwd met een Amerikaanse vrouw. Na zovele jaren verlang ik er naar. m\jn kind b(j m(j te hebben en ik wil niet, dat zij opgroeit al* Is u niet van mening, dat het in overeenstem ming zou zijn met de be tekenis van het feest dat de UNO heden viert, in dien uw regering mijn dochter, Vera Anita Hel- lerova (laatst bekend adres: Praha-Liben. Tsjo- tsjoloeskova Oelice 41 een Belastingvrije premies artsen en ingenieurs De loonbelasting op de premies van 10.000, 15.000 en 17 500 gulden, welke in genieurs, artsen en tandartsen ontvan gen wanneer zij zich voor een periode van vijf tot tien jaar ten behoeve van de landmacht aan het Rijk verbonden, komt voor rekening van het Rijk Robert Ford op Schiphol Robert Ford. de Britse marconist die onder beschuldiging van spionnage in Ti- beth bijna vijf jaar lang door communis tisch China werd gevangen gehouden, heeft gi6temiddag op doorreis naar Lon den Schiphol aangedaan. Hij wilde niets vertellen, omdat hij een contract met een krant afgesloten had. NEW YORK, 22 JUNI KAPITEIN Harold E. F.scher jr, één oer vier Amerikaanse vlie gers die onlangs uit communistische Chinese gevangenschap zijn terug gekeerd, heelt in gevangenschap bekend dat hij valse verklaringen over bacteriologische oorlogvoering heeft ondertekend. „Door de com munistische rijptangverhoren was ik als was", zo schrijft de kapitein !n het Amerikaanse weekblad Life. „en u behoeft er geen ogenblik aan te twijfelen dat ce communis'en door onafgebroken gesprekken, dag en nacht achter elkaar, iemand precies kunnen laten doen wat zij willen". Het verhaal van kapitein Fischer ves tigt opnieuw de aandacht op het ernstige probleem van de hersenspoeling, waar voor de Amerikaanse autoriteiten zich zien gesteld. In deze kringen ie wel bekend, dat de communisten over uiterst geraffineerde psychische systemen beschikken om hun slachtoffers tot valse getuigenissen te brengen, doch men weet niet of men deze slachtoffers toerekenbaar kan achten of niet. Nog niet zo lang geleden werd de Amerikaanse kolonel Schwalbe ontslagen omdat hij tijdens gevangenschap in Korea valse verklaringen over „biologische oor logvoering" door de Amerikanen had af gelegd. In kapitein Fischers pleidooi komt men weer dezelfde punten tegen als in het pleidooi van Schwalbe: „Ik wilde van mijn kwelgeesten af zijn en daarom heb ik bekend de rest van *Un leven spijt zal hebben van z(Jn „bekentenis", maar h(j voegt er aan toe, het communistisch document eigcnlUk niet zelf te hebben getekend. „Het gebeurde In een geestestoestand, waarin ik mijzelf niet was. Ik moet gees tesziek geweest zijn en ik had het contact met de werkelijkheid geheel verloren Evenmin als kolonel Schwalbe ont breekt het kapitein Fischer aan moed. Vóór hij boven Noord-Korea werd neer gehaald. schoot hij tien MIG-straaljagers neer. Éénmaal deed hij 'n ontvluchtings poging, in Januari 1954. Me» een roestige spijker had een gat in zijn cel ge maakt en hij had kans gezien, bij een vliegveld te komen. Maar zijn plan om een MIG te stelen mislukte en uitgeput meldde hij zich later bij een station. KAPITEIN FISCHER hersenspoeling Programma van zeven punten Rus stelt grote wereldconferentie voor in begin 1956 MOLOTOF, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft de wereld vandaag een programma van zeven punten voorgelegd, dat volgens de minister ten doel heeft, het internationaal vertrouwen te herstellen. Ook de Westelijke Drie werden het eens over een programma, dat uit drie punten bestaat. Zij geloven echter dat er weinig of geen kans bestaat dat dit programma te Genève zal worden aanvaard. Zelfs al zou den die Russen het in grote lijnen goedkeuren dan zouden langdurige besprekingen en jarenlange voorbereidingen nodig zijn om dit program ma te verwezenlijken. Zoals gemeld, zal in Genève slechts worden ge sproken over de grote lijn van vermindering der spanning in de wereld. Op deze basis zullen de ministers van Buitenlandse Zaken dan later in het jaar verder onderhandelen. Molotofs programma luidt: 1. Nakoming van de welbekende re solutie der algemene vergadering over de beëindiging van de oorlogspropaganda alle landen: Een besluit der grote mogendhe den. militaire bases in vreemde gebieds delen te ontmantelen: 3. Ontwikkeling van het vredelieven de gebruik van atoomenergie en groot scheepse industriële, wetenschappelijke technische bijstand aan landen, die technisch minder ontwikkeld ztjn: Een overeenkomst tussen de U S S. R.. de Ver. Staten. Groot-Brittannië Frankrijk over de terugtrekking van hun strijdkrachten uit Duitsland. Daar- uitgezonderd zijn kleine groepenonderdelen. die tijdelijk in het land achtergelaten worden Bovendien zullen aan de locale politietroepen in beide delen van Duitsland strenge be perkingen opgelegd worden: 5. Regeling van de voornaamste pro blemen in het Verre Oosten, overeen komstig de beginselen van souvereiniteit territoriale integriteit: Opheffing van alle discriminatie, waardoor de ontwikkeling van een groot, soheepse economische samenwerking en internationale handel belemmerd wordt; Uitbreiding van de internationale culturele betrekkingen door een grote uitwisseling van delegaties en de bevor dering van het toerisme. ANDERE PLANNEN Voorts bepleitte Molotof het houden in een economische wereldconferentie, de toelating van Rood China tot alle organen der Ver. Naties en regeling van de kwestie-Formosa. Molotof zou bereid z(jn tot toelating van Oostenrijk. Italië. Finland en Japan tot de Ver. Naties als ook Hongarije. Roemenië en Bulgarije worden toegelaten Molotof stelde tenslotte voor, ln de eerste helft van 1956 een wereldconferen tie bUeen te roepen om te komen tot een algemene vermindering der bewape ning en een verbod van atoomwapens. Het Westelijke programma houdt de volgende punten in: 1. Overeenstemming over beperking van de bewapening en misschien ook van de legers in Oost- en West-Europa. Dit zou de basis kunnen worden voor een uitgebreid geheel Europa of de ge hele wereld omvattend ontwapenings- program, waarover binnen het kader van de V.N onderhandeld kan worden: 2 Een vredesverdrag voor Duitsland waarbij dit op basis van het zgn. plan- Eden, dat vorig jaar op de Berlijnse con ferentie door de Russen werd verworpen, herenigd zal worden; 3. Indien en wanneer Duitsland ln vrede is herenigd zijn Amerika, Enge land en Frankrijk bereid deel te nemen een Europees veiligheidsstelsel dat doel heeft, alle landen tegen de mo gelijkheid van een nietcitgelokte aan val te beschermen. Koning Hoessein van Jordanië, die met zijn gemalin een offi cieel bezoek bracht aan Enge land, is verzot op vliegtuigen. De koning rustte niet voor hij in een Britse straaljager had ge vlogen. Die gelegenheid werd hem geboden op de R.A.F.-basls Biggin Hill (Kent). Een luite nant van de R.A.F. vloog in een Vampire-straaljager enige tijd met de koning boven het Britse zomerlandschap. Vijfjarige jongen en vrouw verdronken Het lijkje van een vijfjarige Jongen, die sinds eergisteren werd vermist. Is gisteren uit het water van de Schinkel In Amster dam opgehaald. In het Noordhollands kanaal zijn d* stoffelijke resten gevonden van een sinds vorige week vermiste 53-jarige vrou' Prins Bernhard naar Thun ln zijn kwaliteit van voorzitter van de Internationale Paardensport Federatie zal Prins Bernhard Vrijdag voor twee dagen naar het Zwitserse plaatsje Thun vertrek ken om daar de wereldkampioenschappen dressuur bij te wonen. Beste leerling naar Amerika Dc zestienjarige Ineke Engelen uit Otterlo, leerlinge van de Limburg Stl- rumschool ln Arnhem is op grond van haar rapport aangewezen om een jaar de lessen te volgen van de Mary C. Whee- lerschool In Providence, Ver. Staten. Zij zal half Augustus vertrekken. „Witboek is laster" Op een zeer druk bezochte ontvangst van de bond van politiepersoneel te Ban doeng heeft de Indonesische premier. All Sastroamldjojo. beweerd, dat Nederland tracht tweedracht te zaaien door ver dachtmakingen. Hij noemde het witboelr der Nederlandse regering over de ar restanten ln Indonesië laster en spoorde het Dolitiecorps aan zich niet door „In sinuaties" te laten beïnvloeden. -IET WEER IN EUROPA Zurich Berlijn ONO Meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaarbewolkt met morgen plaatselijk wat regen. Matige tot krachtige, JJ! 7P langs de waddenJcust tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuid-west, morgen ruimend naar West of Noord-west en afnemend Lagere middag- temperaturen ZON EN MAAN Maak bet Uzell gemakkelijk door het abonnements geld voor het 3e kwartaal 1955 ad ƒ6.40 vóór 1 Juli a.s. op onze giro-rekening 58936 te storten. Dit voorkomt U geloop aan dc deur en vergemakkelijkt onze administratie. Betalingen kunnen eveneens ge schieden aan onze loketten. Steen straat 37. Wilt U bij betaling vooral opgeven het juiste adres waar de krant wordt bezorgd? Bij voorbaat hartelijk dank voor Uw mede werking. Adm. Nieuwe Leldsche Courant

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1