ïlicutue |Tdhsd)c (Courant De vier ministers legden basis voor „Genève" Lelystad: barakken om Grasveld Kabinetscrisis in Italië? Ex-politieke gevangenen willen samenwerken met anderen Geen sprake van Nederlandse acties in Indonesië Een Zwitsers beroep op het wereldgeweten Gaat Billy Graham ook getuigen achter het ijzeren gordijn? WOENSDAG 22 JUNI 1955 BUREAUX: Steens traat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per miliuneter. (Bij belangrijke korting). Zes en dertigsie jaargang No 10374 Chei-Red.: PL W. I. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastlclt Is gljfbltoca "tnyo hert la logljenspocr VRUCHTBAAR GESPREK TE SAN FRANCISCO Boelganin aanvaardt uitnodiging tot bezoek aan India SAN FRANCISCO/MOSKOU, 22 JUNI DE MINISTERS van buitenlandse zaken der Grote,Vier zijn het in San Francisco eens geworden over de procedure van de conferentie te Genève. Molotofs gunstige reactie rechtvaardigt de hoop, aldus Reuter, dat te Genève aanzienlijke vorderingen kunnen worden gemaakt met de oplossing der gevaarlijke spanning tussen Oost en West. De vier ministers kwamen overeen, dat iedere kwestie welke wordt beschouwd als een oorzaak van spanning in de wereld, op de komende conferentie ter sprake kan worden gebracht. nin dit jaar India zal bezoeken, ver moedelijk in de komende herfst. De Indische premier zeide nog niet ze- keft- te weten, of hij naar Londen gaat. Wat de Geneefse conferentie betreft zeide Nehroe: „Wij allen hopen dat deze zal helpen, niet bij het oplossen van de vraagstukken, maar bij het vinden van een weg naar die oplossing". De vier ministers kwamen voorts, overeen dat de Geneefse conferentie zo nodig een of twee dagen langer kan duren dan de door het Westen voorge stelde vier dagen. Intussen verklaarde oud-premier Churchill te Londen, dat een periode van ontspanning wellicht het enige zal zijn, dat op het ogenblik kan worden bereikt. Een dergelijke periode zou de weten schap de tijd kunnen geven, haar zege ningen te tonen in plaats van al haai verschrikkingen. In Moskou verklaarde premier Boel ganin, dat zijn la..d op de Geneefse con ferentie alles in het werk zal stellen orr bij te dragen tot een vermindering var de internationale spanning. Hij._zei dit ir antwoord op èen toespraak van de In dische premier Nehroe. Nehroe deelde mede, dat Boelga- Golt van verzet Politie van Cyprus trekt de verloven in NICOSIA, 21 Juni. Jj^EN GOLF van verzet tegen de Britse troepen gaat over Cyprus. De polltie- verloven zfo'n ingetrokken en de beveili gingsmaatregelen z(jn verscherpt. Een zware bom werd vandaag door ver zetsmensen naar het politiebureau van Nicosia geworpen en sloeg een groot gat in de gevel van het gebouw. Eén Griek werd daarbij gedood; negen personen zijn gewond. Vandaag werden op niet minder dan tien^ andere plaatsen aanslagen ge meld met handgranaten en flessen benzine. In San Francisco zetten de mi nisters van buitenlandse zaken der Grote Vier de eerste schre den op het pad naar een duur zame vrede. Er werd overeen stemming bereikt over de pro cedure tijdens de Geneefse conferentie, welke 18 Juli be gint. Van links naar rechts: Pinay (Frankrijk), Molotof (Rusland), MacMillan (Enge land) en Dulles (Ver. Staten). Engelse tanker aangevaren De Engelse tanker Velletja is nabij Southgoodwin lightvessel in dikke mist in aanvaring geweest met het Deense „Jakob Maersk". De „Velletia" liep schade op aan haar steven, verloor beide ankers, en maakte water in haar voorpiek. Zij kon haar reis naar Rotterdam echter op i kracht voortzetten. Met behulp van luchttanks werd gisteren het achterschip van de Britse onderzeeër Sidon boven water gebracht. Even later zonk het schip weer weg, maar dezer dagen hoopt men het met een paar extra lucht tanks te bergen. De Sidon zonk vorige week in de haven van Portland; 13 opvarenden kwamen daarbij om het leven. ROME, 22 JUNI PREMIER Mario Scelba van Itali zou hedenmorgen het ontslag van zijn kabinet aanbieden, nadat zijn Christen-democratische partij gisteren het vertrouwen in hem op zegde. Het coalitie-kabinet van Scelba (Christen-democraten, libe ralen, sociaal-democraten en repu blikeinen) is 16 maanden aan het bewind geweest. De republikeinen konden zioh niet me' het program van Scelba verenigen er wilden de coalitie verlaten. De rechter vleugel van de Christen-democratische partij greep toen de gelegenheid aar eveneens stelling te nemen tegen Scelba' progTam. Verwacht wordt, dat de crisis van lange duur zal zijn, omdat zij moei lijk is op te lossen. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht) Agressieve scholekster Een scholekster in het Friese dorpje Kortezwaag heeft met zoveel verbeten heid aanvallen gedaan op mensen en dieren, die te dicht by zijn nest in een weiland kwamen, dat een boer hem heeft moeten doodschieten. De vogel pikte eesrt het paard, dat voor een kunstmeststrooier was gespan nen in het oor, waardoor het op hol dreigde te slaan en deed daarna een aan val op de knecht, die hij aan de hand verwondde. Straaljagers maakten brokken Kamerlid stelt vragen aan minister Slat Heeft de minister er kennis van genomen, dat als gevolg van het oefenen met straaljagers vanaf het vliegveld Ypcnburg in het bijzon der bij het vliegen door de geluids barrière burgers uit de omlig gende gemeenten reeds verscheidene malen materiële schade hebben ge leden? heeft het Soc. Tweede Kamer lid, de heer Ruygcrs aan minister Staf gevraagd. Is het noodzakelijk dergelijke oefe ningen te houden in de onmiddellijk* nabijheid van de grote bevolkings- Is de minister bereid een regeling te treffen tot vergoeding der geleden En is de minister bereid maatrege len ie nemen, die in de toekomst de burgerij zoveel mogelijk van derge lijke overlast zullen vrijwaren Spoed mei de huur- en belastingvoorstellen (Van onze Parlementsredacteur.) Het afdelingsonderzoek van de Tweede Kamer inzake de gewijzigde huur- en be lastingvoorstellen zal reeds gehouden wor-. Donderdagmiddag, na afloop van de openbare vergadering. De commissie i voorbereiding heeft voor dit onder- ■k geen richtlijnen opgesteld, zodat ver wacht mag worden, dat de schriftelijke ■oorbereiding van het straks te hervatten openbare debat niet zo diepgaand zal zijn, nog weken over verlopen, vóór de openbare behandeling zal kunnen plaats hebben. Nog mil/ioenen dictatuur-siachtoilers De gevaren, die ons bedreigen zijn groter dan in de jaren 1940-1945 De Nederlandse vereniging van ex-po litieke gevangenen zal het initiatief ne men tot een overkoepeling te komen van alle Nederlandse organisaties, wier leden slachtoffers zijn geweest of zijn van de overweldigers uit de laatste wereldoor log, dus het nationaal socialisme en Ja pan, zo heeft de voorzitter mr. G. Ch. Aalders tijdens het vanmiddag te En schede gehouden jubileumcongres van de vereniging medegedeeld. Dit federatief verband, waarbij de or ganisaties zich aansluiten met volkomen behoud van eigen zelfstandigheid, zal alle bonafide verzetsorganisaties moeten daaronder begrepen de Ni- l de bond van Nederlandse mili taire oorlogsslachtoffers. Men heeft zich de volgende doelstellingen gedacht: verdediging der democratie naar wes terse begrippen; eerbiediging van de rechten van de mens; de nagedachtenis van alle gevallenen te eren en verbre ding en verdieping, van de ware verzets- gees*. Het bestaan van de voorgestelde fe deratie biedt voorts de mogelijkheid ge zamenlijke acties te voeren en steun te bieden bij interne acties. In zijn openingswoord wees mr. Aal ders er op, dat er nog honderden con centratiekampen in de wereld zijn, be volkt door millioenen slachtoffers van dictatuur en machtswellust. Nog heerst onrecht en worden mensenrechten be knot en niet erkend. In dit verband her innerde spr. er aan wat er vandaag in Indonesië gebeurt. Naar zijn mening ligt hier ook een taak voor de vereniging. Men betreedt daarmee' geenszins het steeds angstvallig vermeden politiek ter rein. „Wij willen slechts handhaving van vrijheid en recht voor iedereen, van welke politieke- en levensovertuiging ook. De Nederlandse vereniging van ex- politieke gevangenen zal blijven strijden tegen het onrecht en voor vrijheid en recht met een ieder, die van gelijk ge voelen is. Tegen het concentratiekamp- systeem, tegen krenking van mensen rechten". Gevaren dreigen De commissaris der Koningin in Over ijssel. ir. J. B. Ridder de van der Schue- ren, zei in zijn begroetingswoord, dat wij ons ^eeds bewust moeten zijn actieve weerstand te moeten blijven bieden te gen elke vorm van slavernij. Wij moeten ook waakzaam zijn en ons moreel wa penen tegen alle beïnvloedingen die ons volk rijp zouden kunnen maken die sla vernij weer te ondergaan. De gevaren die ons land en de gehele vrije wereld bedreigen zijn zeker niet minder dan ln de jaren 1940-1945; zij zijn iets meer om sluierd. maar daarom des te gevaarlijker. Hiertegen moeten wjj steeds gezamen lijk blijven optrekken. Hoger salaris bij de giro Kamerlid stelt vragen over ambtenarensalarissen Het Tweede Kamer-lid de heer Blom (soc.) heeft de minister van Binnenland se Zaken gevraagd, of het waar is dat per 1 Juli 1955 de salarissen van het per soneel der Postcheque- en girodienst worden verhoogd en of deze eventuele loonsverhoging eveneens geldt voor het overige overheidspersoneel. Tevens vraagt de heer Blom. of de centralen van overheidspersoneelorgand- saties in het afgelopen jaar en het jaar daarvoor voorstellen tot loonsverhoging bij de Centrale Commissie voor Georga niseerd Overleg hebben ingediend en zo ja, of deze voorstellen reeds zijn behan deld. Indien dit niet het geval is. wenst de heer Blom te weten waarom dit niet is gebeurd. Raymond P. Westerling vertelt: Sleutelposities in Molukken en op Java zouden in handen van anti-Soekarnisten zijn Tennissen lijkt niet zo erg moeilijk, tenminste als men een crack bezig ziet. Tijdens de Wimbledon-kam- pioenschappen knipte de i spelmomenten uan dc Oostenrijker Huber in zijn wedstrijden tegen de Brit Ward. Foto boven: dat is niet zo'n lastige bal, een „zacht eitje", meer niet. Foto midden: Oei. dat was maar op het nippertje. Foto onder: een klein beetje acroba tiek gaat er bij de toeschouwers altijd wel in. Een halve handstand en een glimlach zijn spectaculair genoeg.... (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een vanochtend gehouden on derhoud met de ex-KNIL-kapitein Ray mond P. Westerling en zijn vrouw, deel de de eerste mede, dat hij de door hem belegde persconferentie niet had later doorgaan, omdat hij aan de hele „Evl- -affaire geen verdere opgeblazen ruchtbaarheid wilde geven. „Bovendien de tijd nog niet gekomen om reeds onthullingen te doen", aldus de heer Westerling. „Onze groep heeft niet alleen in Nederland, maar ook in het buiten land grote aanhang. Ik zou willen uit roepen: Indonesië moet vrij!" „Als inderdaad velen mij financieel hadden gesteund, was Indonesië reeds lang vrij geweest. Ik weet, dat er men- zijn, die denken dat de zaak „Evi- pan" door ontijdige publicaties niets an ders is geweest dan verloren tijd er verloren geld. Dit is niet zo en de toe komst zal dit zeer binnenkort bewijzen" „Mijn plannen voor het bevrijden var Indonesië van links georiënteerde ele menten en Soekarnisten gaan onvermin derd door", vervolgde Westerling. „In donesië heeft inderdaad redenen om te :n, niet voor actio van Nederland, voor maatregelen, die bereids in werking zijn getreden. In Nederland staart men zich teveel blind op mijn ,Maar mijn mannen in Indonesië, die hoofdzakelijk uit mensen bestaan, die uit het land zelf afkomstig zijn, werki feilloos. In Zuid-Celebes zijn twee lan dingen uitgevoerd door groepen die zich Westerling-troepen noemen en op Java een verhoogde guerilla-activlteit 5 echter geen sprake van onder grondse Nederlandse acties in Indone sië". „Zoals de Nederlandse regering weet, bestaan er plannen om Nederlands Nieuw-Guinea gewapenderhand te ne- Op het moment, dat Indonesië zijn landingen op Nieuw-Guinca zal ultvoe- zullen alle Nederlanders in Indo- worden geïnterneerd. Daarom duldt men op het ogenblik geen buiten landse inmenging dn de zaak Jungschlager, die juist als dekmantel dient voor de anti-Nederlandse acties die thans in Indonesië worden gevoerd. Mijn ma hebben zich nu reeds verzekerd vele belangrijke sleutelposities in De gevangenen van Djakarta Amerikaanse vliegers in China hebben het beter Die Neue Zürcher Zeitung van 21 dezer wijdt een lang artikel san het lot van de 23 Nederlandse arrestanten in Indonesië en schrijft, dat alle po gingen om de gevangenen de hun in een rechtstaat toekomende rechts zekerheid te verschaffen zijn afgestuit 'op de weigering van de Indonesische regering. Het beroep van Nederland op de wereld opinie kan niet ongehoord blijven, aldus het blad. Dit beroep komt op een tijdstip, waarop het laatste spoor van een vroe gere koloniale heerschappij verdwenen Bezoek aan Oecumenisch Instituut in Bossey lly Graham antwoordde op een pers conferentie, gisteren te Frankfort aan de op de vraag of hij ook achter het en gordijn" zou spreken, dat hij In derdaad hierover besprekingen heeft ge voerd met leidende kerkelijke figuien uit Moskou en Hongarije. De Amerikaanse evangelist bracht Zondag een bezoek aan het oecumenisch instituut te Bossey. In tegenwoordigheid van de secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kernen, dr Visser 't Hooft beantwoordde Graham verschillende vragen over het doel van zijn evangelisatieveldtocht door de we reld. die hem werden voorgelegd door vooraanstaande figuren van de oecume nische beweging. Graham legde o.m. de nadruk op de noodzakelijkheid van samenwerking tus sen het werk der evangelisten en dat der plaatselijke predikanten. Hij ziet het als zijn opdracht een bres te slaan door de muur van onverschilligheid, die de grote massa vervreemdt van het Evangelie. Het Heeft de monorail een toekomst Keulens befaamde en- kele-ralls-spoorweg, de z.g. Monorail, dingt naar nieuwe kansen om zijn deugdelijkheid in de praktijk te bewijzen. Er is nu een rapport ge maakt voor een enkele rail-spoorbaan uan Keu len naar Opladen, een industriële voorstad, die thans door de Keulse tram met de Domstad verbonden is. Het ge hele plan is in kannen en kruiken, doch men weet alleen nog niet, waar men de 25 mil- lioen Mark vandaan moet halen, die de aan leg zou kosten. Daar de baan geprojecteerd is voor een zeer dicht be volkt industriegebied, keersnood bestaat, ach ten de ontwerpers hier een kans op een ren dabele exploitatie van de nieuwe spoorweo aan- Sedert jaren heeft men op een proefbaan in Fuehlingen bij Keulen met de enkele-rail- spoorweg geëxperimen- zijn deze experimenten goeddeels stop gezet met de opmerking, dat er menteren viel en dat het nieuwe spoor rijp was om in gebruik genomen te worden. De experi menten, die millioenen hebben gekost, waren door de Zweedse indu strieel Enner-Gren gefi nancierd. Ofschoon deze grote belangstelling voor het experiment trok ook keizer Haile Selassie maakte bij zijn jongste bezoek aan de bonds republiek een proefrit is het nog niet gelukt de beoogde revolutie in de spoorwegbouw ergens ter wereld op gang te Thans wordt ook be langstelling uit de Ver. Staten en uit Japan ge- Het voordeel der mo norail is, dat z\j op be tonnen pijlers rust en dus weinig grondverlies veroorzaakt. Bovendien wordt zij aanzienlijk sneller genoemd dan de bestaande verkeersmid delen, voornamelijk waar het dichtbevolkte gebieden betreft. Het thans in studie genomen project voorziet een speciaal station, dat naast het centraal sta tion van Keulen zou worden gebouwd, en een nieuwe spoorbrug over de Rijn. mag niet blijven, zo zei hij verder, bij eenmaal gehouden massabetoging en ligt ook niet in mijn bedoeling in Duitsland een Billy Graham-beweging te ontkete nen. De plaats van de Christen Is en blijft in de kerk. Zaterdag sprak Graham voor 60.000 mensen in het stadion in Zürich en Zon dag luisterden 30.000 mensen naar hem in de grote hal van het autcpaleis te Genève. Zoals men weet zal Graham 17 Juni op de vooravond van de Geneefse conferentie via de radio in Genève spre ken over het uur van de grote beslissing. Prins Philip maakte noodlanding Prins Philip, de gemaal der Brit se Koningin heeft vanmorgen tus sen. Edinburg en Glasgow een noodlanding gemaakt met zijn hef- schroefvliegtuig. Het was slecht vliegweer en kort na het stijgen deed zich een storing voor. De prins werd door een politie auto opgehaald en naar Glasgow gebracht. Argentijnse pers boycot Peron BUENOS AIRES. 21 JUNI. JUOG STEEDS is het niet duidelijk, wie nu de macht heeft in Argentinië; de geruchten dat een militaire junta ls ge vormd. zijn nog niet bevestigd. Wel be steedt de Argentijnse pers steeds mee: idacht aan generaal Lucero en het leger. Daarentegen publiceerde geen der avondbladen een foto van Peron. hetgeen anderS een zeldzaamheid is. De kranten doen ook geen aanvallen meer op de r.-katholieke kerk. Enige der 112 Argentijnse officieren, die In Montevideo zijn geïnterneerd nadat zij over de grens waren gevlucht, hebben verteld dat de opstand van Donderdag de steun had van de gehele marine en onge veer de helft van leger en vloot, terwijl ook de radicalen, de conservatieven en de r.-katholieke actie er achter stonden. Volgens A.F.P. zal Peron morgen (Woensdag) de buitenlandse persvertegen woordigers ontvangen. is. Vrijwillig heeft Nederland afstand ge daan van zijn voorrechten. Daarom heeft het in de ogen van onbevooroordeelden thans het morele reoht het wereldgewe ten wakker te schudden en een beroep'te doen op de eendracht der beschaafde vol ken. Ook al kan men er begrip voor heb ben, dat de leiders van de Indonesisch» vrijheidsbeweging hun anti-koloniale complex niet ln één dag overwi kunnen, dan mag men dit toch niet als verontschuldiging aanvoeren voor feit, dat zij de wetten der menselijkheid schenden en doof zijn voor de gegronde wensen van de Nederlandse regering. Als de Indonesische regering weer de weg van een rechtstaat inslaat, kan zij zich bevrijden van de verdenking, dat zij zreb aangesloten zou hebben bij de kampen, waar totalitaire methoden heersen. De Nederlandse minister zonder porte feuille, mr. J. M. A. H. Luns, heeft U.P. medegedeeld, dat hij met minister Foster Dulles zal spreken over de Neder landse arrestanten in Indonesië. De toe stand van deze landgenoten ls veel slech ter dan die van de Amerikaanse vliegers in China, zeide de minister, daar de In donesiërs hen martelen en hun voedsel achterhouden. Op het ogenblik wordt een behoorlijke verdediging niet toege staan. Wij wensen geen proces op basis van valse getuigen, kwellingen, of niet- toelating van verdediging. Elfjarige jongen verdronken De elfjarige G. Huybens uit IJmuiden- Oost ls gisteren ln een zijkanaal van he Noordzeekanaal verdronken. Het knaapji was aan het roeien en wilde zich door een schip laten trekken, waarbij hij over boord sloeg. Onmiddellijke reddingspi gingen hadden geen resultaat. Na aanrijding verdronken zittenden in de Zuid Willemsvaart gere den. waarbij de 75-jarige A Bouw uil Gemert om het leven ls gekomen. Van de twee andere inzittenden wist de bestuurder, de 36-jarige heer H. Bouw zwemmend de wal te bereiken. Zijn i der, de 71-jarige mevrouw P. Bouw D. werd uit de wagen geslingerd. Zij la in het ziekenhuis van Helmond opgo- De heer B. moest uitwijken voor e« groep fietsers, met als gevolg dat hij tegi een tegemoetkomende vrachtwagen op reed, Door de botsing raakte de stuur inrichting defect, waardoor de wagen in het water terecht kyam. Trein van Den Helder onverantwoordelijk vol Het Tweede Kamer-lid de heer Hooy (Kath.v.) heeft de ministers van Marine en Verkeer en Waterstaat vragen gesteld over de treinverbinding met de marine basis Den Helder, die vooral met zg lang-weekend-verlof onverantwoordelijk zijn belast. Hij dringt aan op ver groting der capaciteit van de betreffende trein, of het inleggen van extra-treinen of andere vervoersmiddelen. Molukken en op Java. Zeer binnenkort zal Nederland weten hoe strijders voor een rechtvaardige zaak, tirannen ver drijven", aldus kapitein Westerling. Mevrouw Westerling zei: „Mijn man wordt op het ogenblik van allo kanten benaderd en de links georiënteerden die mijn man het liefst achter stlot en grendel zagen, zullen niets nalaten de naam Wes terling in een kwaad daglicht te stellen. Voor hen is dit dan ook een van de voornaamste redenen om de „Evlpan"- affaire op te schroeven. De Evipan was slechts een klein onderdeel van het grote geheel. Het plan bestond om medi camenten naar de zwaar getroffen ge bieden van de RMS te vervoeren. Wolt huis en Gaillard hebben onverantwoor delijk gehandeld". Naar wij vernemen Is kapitein Wester ling voornemens een tweetal boeken met documenten te doen publiceren. Hij heeft reeds een schrijver aangezocht deze boe ken op te stellen. Het eerste boek is be doeld als een antwoord op de beschuldi gingen van Karl Eskelund, een Deen, die hem massamoorden in Zuid-Celebes ten laste legde. Het tweede boek zal handelen over de ontwikkeling van het communisme in Zuidoost Azië. De heer Westerling heeft voorts nog. medege deeld, dat de naam der Nederlandse Conservatieve partij veranderd is in Ne derlands constructieve partij. Londenaars aan het werk Havenstaking Maandag geheel geëindigd LONDEN. 21 JUNI De ongeveer 6.000 havenarbeiders van Londen hebben vanavond besloten, Maan dag het werk te hervatten. Zij verzoch ten de arbeiders in de andere grote havens, dit voorbeeld te volgen. In totaal staken 20.000 arbeiders. Intussen heeft de overkoepelende vak bond T.U.C. de uitsluiting opgeheven die zij tegen de stakende bond (NASDU) had ingesteld wegens het op onregelmatige wijze werven van leden. Door de jongste stap van de T.U.C. zijn de twee grote vakverenigingen van havenarbeiders weer in de T.U.C. verenigd, waardoor het mogelijk wordt, hun geschil aan een com missie van onderzoek uit de T.U.C. voor te leggen. De noodtoestand, die op 31 Mei werd afgekondigd als gevolg van de spoorweg staking, is opgeheven. Nieuwe commissie voor de verdediging Blijkens de Staatscourant van gisteren is een commissie voor de algemene verde- digingsvoorbereiding Ingesteld, die o.m. een basisplan moet ontwerpen voor do algemene verdediging in de civiele De commissie la voorts belast met de coördinatie bij de voorbereidin* van deelplannen; het ramen van de oehoef- ten; het doen van voorstellen over het meest doelmatig gebruik der aanwezige middelen; het bevorderen van aanpas sing der voorbereiding ln de nationale sector aan hetgeen ln internationale samenwerking gebeurt en het uitbrengen van adviezen. De C.A.V. bestaat uit een centraL» afde ling; een afdeling voor sociale en scono- mlsche defensit-aangelegenheden; een af deling voor de burgerlijke weerbaarheid en een afdeling morele weerbaarheid. In de centrale afdeling hebben o.a. zit ting vertegenwoordigers van de minister president, van de ministers van oorlog en marine (en de verenigde chefs van sta ven), buitenlandse zaken, financiën en de voorzitters der drie overige afdVingen. De hoofdlijnen van het basisplan zul len uiterlijk op 1 Mei 1956 aan de alge- 3 verdedlgingsraad worden voorge legd. I Vochtige warmte op komst Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer heeft vandaag een belangrijke verbete ring ondergaan. Gisteren hadden ine te maken met een kleine, boven de Duitse Bocht gelegen storing, die in het grootste gedeelte van het land voor een zwaar wolkendek zorgde, terwijl om de storing heen westelijke winden koude lucht van over zee aanvoerden. In de kustgebieden kwam hierdoor de temperatuur toen niet boven 11 tot 13 graden. Alleen in het uiterste zuidoosten uan het land scheen de zon geruime tijd, zodat daar het kwik tot 20 graden kon oplopen. Vandaag geraakten we onder invloed van een gebied van hoge druk, dat zich van de Azoren tot aan de Oostzee uit strekt. Flinke opklaringen, vooral in het zuiden en midden van het land waren het gevolg. Langs de noordflank van het hogedrukgebied voeren zuidwestelijk winden warme, zeer vochtige lucht in de ichting van West-Europa. Deze lucht al ons morgen bereiken. In verband hiermede moet dan op ur(j veel bewol king worden gerekend, maar het blijft ■wegend droog. De kans op opklarin- is in de euideltjfce provincies het grootst. Dc temperatuur zal waarschijnlijk op de meeste plaatsen nog iets hoger worden dan vandaag. WEERBERICHT Overwegend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt; Overwegend droog weer met vanavond en vannacht nog opklaringen, maar in hoofd zaak in het zuiden van het land ook mistbanken. Zwakke, later matige zuid westelijke wind. Dezelfde of leti hogere temperaturen. ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1