Jlicuiue £dïtsd)c (üourant Koningin vraagt om hulp voor ongezonden Leidse kunstmaand geopend Lachende ezels bijten niet.... Adenauer niet voor September naar de Sow jetunie Peron stelt geestelijkheid verantwoordelijk HET KLAVERBLAD^ ZATERDAG 18 JUNI 1955 BUREAUX: Steeuetraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIEN: 0,18 per millimeter. (Bij cootract belangrijke korting). Zes en dertigste Jaargang No 10371 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. DIEMEB Chei-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ttiiiI>iiUcb K «(kII«hi mun bert la leglitnspott" REDE VOOR NEDERLANDSE JEUGD IN LEIDEN Op z^er grote schaal moeten wij spoedig in actie komen (Van een onzer verslaggevers) KONINGIN JULIANA zou hedenmiddag in een rede voor twaalf honderd jongeren in de Leidse Pieterskerk een beroep doen op de westerse landen om in gezamenlijke inspanning het oosten te hulp te komen, waar millioenen mensen honger lijden. Tweederden van de wereldbevolking zijn onvoldoende gevoed en het verschil tussen rijke en. arme streken wordt steeds groter, 'aldus de Ko ningin. Deze afstand wordt niet ongestraft verbreed. De Koningin spreekt van een gevaar waarmee de gehele menselijke samenleving overschaduwd wordt een gevaar dat de bedreiging inhoudt, eenmaal ieder per soonlijk te treffen, aan welke zijde van welk gordijn men ook woont. „Men zij gewaarschuwd! De oplossing zal niet op zich kunnen laten wachten". zorgeloosheid t.o.v. wereld-kwesties, en dat zij samen a.h.w. een vrijwillig keur corps vormen, waarin ieder zijn eigen toekomst verbindt aan de toekomst van het hele mensdom Zo zouden zij zich voegen bij de kleine'kern, die al werk zaam is, en de evolutie van vele lan den kunnen helpen stuwen naar con crete resultaten. Zij zouden niet kun nen nalaten, steeds meer anderen wak ker te schudden en ook hen het pers pectief van aller welvaart te wijzen. Groter en groter zou de groep worden, totdat niemand meer achter bleef". Jongeren moeten elkaar wakker schudden Leden van bij de Nederlandse Jeugd gemeenschap aangeslopen organisaties en van de Nederlandse Studentenraad zou den vanmiddag in de Pieterskerk naar deze rede luisteren. Om publicatie in de couranten van heden mogelijk te maken, is de tekst tevoren aan de pers verstrekt. Met name aan de jeugd van Nederland vraagt de Koningin in deze rede, zich met alle krachten in te spannen. Een op wekking, waarnaar met grote aandacht geluisterd zal zijn. Opnieuw treedt onze Vorstin hier naar voren als pleitbezorg ster voor hen die in nood verkeren. Reeds eerder en wij denken vooral aan de vluchtelingen hebben de be moeiingen van koning in Juliana interna tionaal de aandacht getrokken. Onder het gehoor van de Koningin zou den zich o.a. bevinden Prins Bernhard, Prinses Beatrix, alsmede talrijke leden van de ministerraad, de Staten-Generaal en van het Corps Diplomatique. Geen zorgeloosheid „Is het niet mogelijk" zo vraagt de de Koningin „dat juist de jongere generaties ontwaken tot het besef van deze noodzaak, dat zij opstaan uit hun Oplossing Niet slechts hoe hoog de nood gestegen is, beschrijft koningin Juliana. Ook doet zij niet slechts een beroep op de jeugd, op volkeren en staatslieden, de helpende hand te bieden. Maar zij duidt tevens d< richting aan, waarin een. concrete oplos sing gevonden zou kunnen worden. Er is geld genoeg, de huidige stand van de techniek is voldoende, doch mensen zjjr er te weinig, aldus de Koningin. Voor een uitvoeriger overzicht verwij zen wij naar pagina 9. Rood-China kampt met moeilijkheden Volgens berichterv in Chinese bladen zijn er in vijf verschillende provincies pogingen tot gewapende opstanden ge daan. Meer dan zeventig mensen werden ter dood gebracht en ca 500 werden tot gevangenisstraffen veroordeeld. Men zie hierin tekenen, dat hetcommunisti sche bewind met binnenlandse moeilijk heden te kampen heeft, speciaal wat be treft de voedselvoorziening. Nederland koopt melk terug van Engeland Om eigen afzetgebied te houden Na langdurige onderhandelingen heeft en Nederlands-Engels contract dezer da- jen een einde gemaakt aan de moeilijk beden, gerezen door het feit, dat Enge land sinds 1954 tracht om oude voorraden gecondenseerde melk, waaronder Neder landse melk, op buitenlandse markten te spuien. De Nederlandse export werd door dit optreden bedreigd. Thans koopt Nederland de ln Engeland aanwezige oude voorraden Nederlandse melk op. om er een nadere bestemming aan te geven. De normale condensafzet mag niet worden gehinderd. Engeland zal melk van andere nationa liteit op zodanige wijze verkopen, dat deze niet op de. voor de Nederlandse condens afzet gebruikelijke markten verschijnt. Ametik. landbouw Geen concurrentie door overschotproducten Dit jaar zullen Amerikaanse overschot producten uit de landbouw ter waarde van anderhalf milliard dollar in het bui tenland worden geplaatst. De V.S. zul len deze niet gebruiken om de traditio nele concurrentie-positle van bevriende landen in gevaar te brengen door ver storing van de wereldprijzen der agra rische producten, zo heeft een hoogge plaatst Amerikaans ambtenaar meege deeld. Mrs. Tom Court Grandma wandelaarster bijgenaamd en 'haar ezel Uranium maken een tochtje van 150 mijl door de Amerikaanse staat Washing ton. United Press vond dit ai dig genoeg om te fotograferen en het plaatje over de oceaan te seinen. Geen wonder: zo'n gezonde lach zie je niet elke dag zeker niet van een ezel... Bondskanselier stelt voorwaarden voor bezoek aan Moskou NEW YORK, 18 Juni. BONDSKANSELIER ADENAUER heeft de ministers van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie, die in de afgelopen dagen te New York hebben vergaderd, medegedeeld, dat hij zich in geen geval vóór September naar Moskou zal begeven. Voordien zal hij nog een gesprek met de Grote Drie hebben. Hij zou, volgens nog niet bevestigde berichten, het aanvaarden van de Rus sische uitnodiging afhankelijk stellen van de volgende drie voorwaarden 1. Vrijlating van 9000 Duitse krijgsge- Diamantstaking duurt in Egmond voort Daar een firma in Egmond nog niet wil laten werken volgens de lonen en arbeidsvoorwaarden die het college van rijksbemiddelaars heeft opgelegd voor de Amsterdamse diamantindustrie, heb ben 45 diamantbewerkers het werk bij deze firma nog niet hervat. De werk gever zou volgens de in Noord-Brabant geldende CAO 48 uur willen laten wer ken. De vakbonden hebben daarom hun leden opdracht gegeven niet aan het werk te gaan. Nederland vijlde in woningbouw Slechts Frankryk, West-Duits- land, Iatlië en Engeland hebben in het afgelopen jaar meer nieu we woningen gebouwd dan Ne derland. West-Duitsland bouwde er 541.000, Engeland 350.000, Italië 175.000, Frankrijk 162.000 en ons land 68.500. Op 1 Januari waren 60.700 woningen in ons land in aanbouw, 1500 minder dan het jaar daarvoor. Men verwacht dan ook, dat in het lopende jaar het aantal voltooide nieuwe woningen iets zal dalen. Deze cijfers, ontleend aan een rapport van de Ver. Naties laten eveneens zien dat de bouwkosten enigszins zyn gestegen. Als ver bruiker van bakstenen kwam ons land op de vijfde plaats; als ver bruiker van cement op de elfde. vangenen, die nog in Russische kampen verblijven. Deze vrijlating zou moeten worden bekend gemaakt tijdens zijn bezoek aan Moskou. Het Oostduitse communistische re giem wordt door de Bondsregering niet erkend. De regering van West-Duitsland is niet van zins de Oder-Neisse grens te aanvaarden als Oostgrens van een herenigd Duitsland. De Oder- Neisse grens is de Oostgrens van Oost-Duitsland, waarbij stukken van Oost-Pruisen en Silezlë aan Polen werden toegewezen. Na afloop van hun besprekingen heb ben de ministers der Grote Drie de hoop uitgesproken, dat in de komende maanden met volharding veel kan wor den bereikt op de weg naar vrede, vrij heid en rechtvaardigheid. Zij herhaalden hun opvatting dat de tUd is aangebroken voor een nieuwe poging om de grote vraagstukken, waarvoor wij ons ge plaatst zien, op te lossen. De ministers bespraken de komende Geneefse conferentie, de Duitse kwestie (met Adenauer) en de mogelijkheid van Navo-conferentie te Pariis. voordat de Grote Vier te Genève bijeenkomen. Zy zullen voorstellen, dat de eerste vergadering van de Geneefse conferen tie wordt gepresideerd door president Eisenhower, aangezien deze tevens staatshoofd is. Ook in Rotterdam C.A.O. in havens opgezegd Evenals in Amsterdam, is nu ook in Rotterdam de collectieve arbeidsover eenkomst met de scheepvaartvereniging door de bonden waarin de havenarbei ders georganiseerd zijn, tegen 18 Sep tember opgezegd. Sowjetunie wijst drie Amerikanen uit Drie militaire attachés van de Ameri kaanse ambassade in Moskou zijn door dc Russische regering persona non grata verklaard en het land uitgewezen. ZIJ zouden niet nader aangeduide „ongepaste handelingen" hebben verricht. Vorig jaar werden twee andere Ame rikaanse militaire attachés onder be schuldiging van spionnage uitgewezen. In Washington ziet men deze Russische maatregel als een repressaille voor de recente uitwijzing, eveneens voor spion nage, van drie Russische ambtenaren uit de Ver. Staten. De Russische pers had de uitwijzing van de drie Amerikanen enige tijd ver zwegen om aan de vooravond van de conferentie van Genêve geen vijandige gevoelens te wekken. Rust in Buenos Aires weergekeerd Betogers staken zes kerken in brand Duizend gewonden en 200 doden Ruim 200 doden en ca. 1000 gewonden is de droeve oogst van de opstand in Buenos Aires, waar het thans geheel rustig is. In het centrum van de hoofdstad werd een grote ravage aangericht door de bommen van de op standelingen en door groepen betogers, die zes R.K. kerken en het bis schoppelijk paleis in brand staken. De regering heeft de communisten van brandstichting beschuldigd en strenge maatregelen tegen hen aan gekondigd. Peron verklaarde in een radiorede, dat de opstand geheel was onderdrukt, maar berichten uit Uruguay maken melding van gevechten in Rosario. Twee kruisers van de opstandige marine, de Pueyrredon en de Mayo, bevinden zich nog in volle zee. president zeide, dat binnenkort grondwetgevende vergadering zal worden gekozen, die een uiteindelijke beslissing lemen over de kwestie van schelding in kerk en staat. ron beschuldigde sommige geestelO- er van. van de de kansel de burger oorlog te hebben gepredikt. Kerkelijke dignitarissen, in hun wereldlijke macht Amerikaanse zeelieden weer aan het werk Na één dag onderhandelen Is overeen stemming bereikt tussen dc Amerikaanse rederijen en de Nationale Bond van lieden van welke 28.000 leden Donderdag werk neerlegden. Het scheepvaart- •keer aan dc Oostkusi werd hierdoor geheel verlamd. De arbeider krijgen, evenals de w^bk- ;mers in de auto-industrie een werk loosheidsuitkering De vakbondleiders ga- echter opdracht niet uit te varen zo lang twee kleinere vakbonden nog geen ieuwe contracten hebben. Ver. Staten bekrachtigen Ooslemijks vredesverdrag Met 63 tegen 3 stemmen heeft de Ame- kaanse Senaat het vredesverdrag Oostenrijk bekrachtigd. De tegenstem- argumenteerden hun stem door t< zeggen, dat te veel concessies aan dt Russen waren gedaan. De ratificatie procedure voor de Verenigde Staten is hiermede voltooid. stoffelijke belangen bedreigd, hebben met leden van de Katholieke Actie en oppo- sitle-parlU getracht een Omwenteling te doen. Ook de communisten zouden de hand hebben gehad in de opstand, maar hoe dit te rijmen is met de brandstichting in de kerken, zeide Peron niet. HU achtte het voorts onjuist, dat leden van andere godsdiensten en bultenkerke- lUkcn belasting betalen voor R.K. geeste- lükhcid en kloosters. De minister van Marine, OlivlerI, is verdwenen. Tot zijn opvolger is benoemd admiraal Luis Horne. De opgaven van de aantallen slacht offers verschillen nogal. De opstandelin gen spreken van 180 doden en 900 gewon den. de politie van Buenos Aires noemde een> dodental van 156 en een gewondental van 96. Volgens het dagblad La Naclon zUn niet minder dan 360 doden en 600 ge wonden te betreuren. De telegraafverbindingen zijn inmiddels geheel hersteld. De Kamer van Afgevaardigden kwam gisteren weer bijeen, echter zonder de leden van de radicale oppositie partij. Dag der Duitse eenheid in Berlijn herdacht In BerlU.n is gis<eren dc opstand van 1T Juni 1953, de „Dag der Duitse Eenheid", herdacht. De burgemeester, van West- BerlUn. Otto Suhr en de president van de Wcstduil.se bondsdag, dr Eugcn Gerscn- malcr. spraken belden over een hereni ging van dc helde delen van Duitsland, dat als één staa-t een loyale bondgenoot «owel voor Oost als West zou zUn. Herschikking Indonesisch kabinel Door enkele personen uit de Indone sische regeringspartijen wordt een her schikking van het kabinet overwogen. Dc Partai Serikat Islam, de Nahdatoel Oelama en de Partai Naslonal Indonesia hielden besprekingen over de financiëei- economische toestand. Ook over de be noeming van de chef-staf van het leger bestaat meningsverschil. Mangoensarkoro, hoofdbestuurslid van de P.N.I.. heeft daarentegen verklaard, dat er geen her schikking moet overwogen nu de alge- ene verkiezingen voor de deur staan. Intussen hebben vier Mohammedaanse partijen, zowel van de regeringsaanhang de oppositie, een gemeenschap pelijke verklaring uitgegeven, waarin zij kennen geven, dat politieke menlngs- schlllen de Mohammedaanse eenheid niet mogen verscheuren. Premier Sastroamidjojo ontkende, dat de geruchten waar zijn. De vermoedelijke leider van de opstand, de Argentijnse minister van Defensie admiraal Anibal Olivieri (rechts) in gesprek met president Peron. Eén dag vóór het uitbreken van de revolte verdween Olivieri en sindsdien speurt de politie naarstig naar hem, tot nu toe echter zonder resultaat. Een zuivelgemeenschap Een door de Amerikaanse regering in gestelde commissie zal waarschijnlijk binnenkort bij het Amerikaanse ministe rie van landbouw een voorstel indienen om door de regeringen der zuivellanden. de Verenigde Naties en de zuivelnijver- heid een programma te laten opstellen voor een wereldzuivelgemeenschap. Gisteren is het vierjarig zoontje van de familie H. Wiersma, woonachtig in de Oostzijde te Zaandam, al spelende in de Noordervaldeurssloot te water raakt en verdronken. Senaatsverkiezingen in Frankrijk Het bestuur der federatie van Oranjeverenigingen in Nederland ts gisteren de gast geweest van H.M. de Koningin op Soestdijk. De voor zitter, kolonel M. A. Smeenk vit Den Haag, hield een korte toespraak. Namens fruittelers te Eist werd een grote fruitmand aangeboden. Ook een fraai bord van Delfts blauw behoorde tot de geschenken, die men de vorstin bracht. Eden nodigt Nehroe De Britse premier Eden heeft zijn In dische ambtgenoot Nehroe, die momen teel in de Sowjetunie vertoeft, uitgeno digd vóór de conferentie van Genève een bezoek te brengen aan Engeland. De En gelse regering hoopt hierdoor enig in zicht te verkrijgen omtrent de stemming van de leiders in het Kremlin. Men ver wacht, dat Rusland in Genève de toe stand in het Verre Oosten, speciaal de status van communistisch China ter tafel zal brengen. Ruim 5 hectaren bos in de gemeente Drunen werd gistermiddag een prooi var de vlammen. De oorzaak is nog onbe kend. Ex-politieke gevangenen gaan lustrum vieren Van 22 tot en met 25 Juni zal in En schede het tienjarig bestaan worden ge vierd van de Nederlandse vereniging var ex-politieke gevangenen Alle fracties var de Tweede Kamer zullen vertegenwoor digd zijn behalve de communistische. Ook van de zijde der buitenlandse organisaties is de belangstelling voor het congres groot Reeds 600 deelnemers zijn ingeschreven. Het blad Aantreden is in een speciale uitgave verschenen. Daarin staat om eei beknopt overzicht van de historie vai vijf oorlogsjaren en tientallen pagina' foto's van verzets- en oorlogsmonumen ten een prachtige verzameling! Morgen worden in Frank- verkiezingen gehou- i voor de helft van het ital zetels van de Raaa i de Republiek, de Franse Eerste Kamer. De iezing geschiedt door ongeveer 50.000 kiesman nen plaatselijke leden de Nationale Verga dering, leden van depar tementale parlementen i» gemeenteraadsleden. De ambtstermijn van de Franse senatoren be- gt zes jaar. Elke drie Jaar wordt de helft van het aantal zetels ver nieuwd. De Raad van de Republiek telt 320 zetel Er wordt gestemd ove' de senaatszetels van de departementen in hel moederland wier namen beginnen met de letters oen aantal overzeese ge- bieden, w.o. Algerië en Marokko. Hoewel de Raad van de Republiek slechts ba- perkte bevoegdheden heeft, is hij niet zonder invloed. De Nationals Vergadering (Tweede Ka mer) heeft altijd het laatste woord en kan ds wensen van de Senaat ne geren door wetsontwer pen, die naar de Senaat waren gezonden opnieuw in de aanvankelgk door haar goedgekeurde vorm aan te nemen. De Senaat heeft echter honderd da gen de tjjd om wetsont werpen. die reeds zijn be handeld door de Nationa le Vergadering te bespre ken en in deze periode kan de Senaat wetsont werpen verscheidene ma len naar de Nationale Vergadering terugzenden Zo zijn bijvoorbeeld verscheidene hoofdstuk- de begroting r 1955 l l die 1 honderd dagen zes maal door de Senaat van de Nationale Verga dering teruggezonden, waar zij elke keer op nieuw besproken moesten worden. Bij omstreden wetsontwerpen kan ver werping door de Senaat en terugzending naar de Nationale Vergadering wel eens tot gevolg heb ben. dat bij een tweede stemming in de Nationale Vergadering niet de ver eiste meerderheid kan worden bereikt. Een wetsontwerp dat door de Nationole Ver gadering met gewone meerderheid is aangeno men, doch dat door de Senaat met absolute meerderheid wordt ver worpen, moet namelijk door de Nationale Ver- Oader-ng in tweede lezing ook met absolute meer derheid worden goedge keurd. Het Franse parlement i» met het oog op de se naatsverkiezingen tot 21 Juni op reces. Op die dag zullen de hernieuwde Senaat en de Nationale Vergadering van reces terugkomen Eind Juli gaat het parlement dan Gebouw met aluminium gevel aan Coolsingel Aan de Rotterdamse Coolsingel zal de architect P. J. Oud een gebouw neerzet- oor de levensverzekering mij Utrecht Het 67 meter lange, 41 meter diepe en 23 meter hoge pand krijgt een voorge- •1 van glas en aluminium. Het komt op de plaats waar nu (tus- n het Holbeinhuis cn de in aanbouw zijnde Bank voor Handel en Scheepvaart) het oude pand „Handel en Nijverheid" staat. Het zal AVz5 miüloen gulden kos- Iets warmer De maximumtemperaturen waren in De Bilt de afgelopen 10 dagen gemid deld 5 graden te laag. Het gebied met hoge barometerstan den verplaatst zich langzaam verder in Oostelijke lchting, waardoor de luchtaanvoer meer over land zal plaats vinden, hetgeen tot gevolg heeft dat aan het binnendrijven van wolkenvel den van see uit een einde komt en de temperaturen tot iets hogere waardejx zullen oplopen. In Frankrijk vormde zich inmiddels een vlak lagedrukgebied, dal zich lang zaam in de Noordelijke richting uit breidt. Verwacht wordt, dat de invloed van dit lagedrukgebied op het weer in Nederland zich morgen nog zal beper ken tot het nog iets verder toenemen van de Oostelijke wind en later wat meer bewolking in het Zuiden van hei ÓWS f769 eXWUTEITSKOFFlE SN THEE-LEIDEN-, .-IET WEER IN EUROPA Oostelijke vind Tot morgenavond verwacht De Bilt: overwegend zonnig en droog* weer. Matige, tij delijk krachtige Oostelijke wind. Iets hogere tempera tuur. Opgemaakt te 10 uur. ZON EN MAAN Zondag: zon van 4.21 tot 21.05 en maan van 3.23 tot 20.36 uur. Maandag: zon van 4.21—21.05 en maan van 4.30 tot 21.29 uur; 20 Juni nieuwe maan. Maak het Uzell gemakkelijk door het abonnements geld voor het 3e kwartaal 1955 ad ƒ6.40 vóór 1 Juli a.s. op onze giro-rekening 58936 te storten. Dit voorkomt U geloop aan d« deur en vergemakkelijkt onze administratie. Betalingen kunnen eveneens ge schieden aan onze loketten, Steen straat 37. Wilt U bij betaling vooral opgeven het juiste adres waar de krant wordt bezorgd? Bij voorbaat hartelijk dank voor Uw mede werking. Adm. Nieuwe Leldsche Courant

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1