Politiehondenwedstrijd: Agent Wouters verwierf met Bebasco opnieuw de kampioenstitel VenJtcuJe Televisie-distributie zal hier weinig kans hebben s kijkspel vol sport en spanning (Van een onzer verslaggevers) ER RENT EEN KEREL over het veld, revolver in de hand, één en al aclie om te ontkomen. Op meer dan tweehonderd meter achter hem een pol.tieman met zijn hond, de geschoren bouvier Bebasco. Een commando weerklinkt„Halt, politie De vluchteling kijkt even om, vuurt, een scherpe knal en een rookwolk. Nog eens „Halt, politie 1" En dan „Stéllen Op dit woord heeft Bebasco gewacht. In een fractie van een seconde heeft hij de oren in de nek gelegd, de flanken uitgeslagenen daar schiet hij weg, de buik langs de grond, in geweldige draf, zodat de grond dreunt onder de roffel van zijn snelle poten. Als de man hem achter zich hoort vuurt hij nogmaals, recht tegen de hond in, maar Bebasco, nog vuriger nu, heeft hem een seconde later te pakken, juist boven de rechterpols. Papa krijgt op Vaderdag het mooiste, beste droogscheer- apparaat, dat in de winkel te krijgen is. THANS Standaard 34.75 de Luxe 59.75 scheert 3X sneller en i Imp.C.V. Hapé. Nwe Her Nog even stelt de man zich teweer, de sterke hondenkaken houden des te steviger vast! Overwonnen blijft de vluchteling staan, en meteen laat de hond los, blijft de man bewaken tot „de baas" er bij komt Agent van politie J. Wouters uit Eind hoven slaakt een zucht van verlichting: Bebasco heeft de oefening „Stellen op persoon, waarbij de hond gelegenheid krijgt te tonen, dat hij zich niet laat af schrikken door dreiging met een pistool" foutloos verricht. Bij de landelijke wedstrijden voor poli tiehonden wordt er geen water in de wijn gedaan! Wij waren gisteren bij de kamp van „De Nederlandsche Bond voor den Dienst- hond", gehouden op een weide van „Utrechts Landschap" in De Bilt. Op deze wedstrijd kwamen zeven honden tegen el kaar uit, en die zeven waren de beste bij de halfjaarlijkse gewestelijke keuringen, waarbij de honden allerlei oefeningen moeten verrichten. Hier kwam dus het neusje van de zalm aan de start en er werd duchtig gekampt. Bebasco en zy'n baas, het winnende „team", vocht zich met 480 punten maar juist drie punten uit boven nummer twee: J. G. Paulussen, bcwakingsambte- naar by de Ned. Spoorwegen, met de bouvier Robbie. Samenspel Intussenhet gaat bij deze wedstrij den niet om de hond alleen, maar om de combinatie man en hond. Het africhten van de hond is een kunst, welke heel veel geduld en toewijding vergt, maar wan neer er geen prima samenspel is tussen man en hond, wanneer het .dier niet muurvast zit aan het commando, komt er niets van de uitvoering van 't geleerde terecht. De goede diensthond (niet te verwarren met de speurhond) verricht over het ge heel meestal bewakingsdiensten. Zijn baas, lid van de hondenbrigade van de politie of van een speciale recherche (zo als de heer Paulussen bij de N.S.) surveil leert met hem in nachtstille villawijken, ln parken, bossen of afgelegen „En geef mij maar een man en een hond inplaats van twee mannen", zegt commissaris A. Vos uit Groningen, voor zitter van de Bond, „een hond, die goed onder commando staat, is veel meer waard dan een tweede man!" Ten eerste kan de hond veel harder lopen dan z'n baas, (ook al lieten de poli tiemannen gisteren braaf draafwerk zien!), en de meeste wetsovertreders heb ben heel wat yieer respect voor de on verbiddelijke kaken van een moedige politiehond, dan voor de gummiknuppel Trouwenswanneer zo'n hond een maal je arm of been te pakken heeft, maak je niet veel capsones meer! Daarom roept een politieman driemaal „Halt, politie!" eer hij, bij weerspannigheid, zijn hond het commando „stellen!" geeft. Hondenbaantje Wie nu mocht denken, dat het zevental Roland, Baston, Bebasco. Cora, Robbie, Bart en Wilson, gisteren de „hondenbaan tjes" hadden, is er naast. Die baantjes waren voor de beide zgn. „pakwerkers", de politiemannen C. Fluit uit Den Haag en J. W. Bruntlnk uit De Bilt, die voor „boeven" fungeerden. Gekleed in een zwaar leren pak (niet van dat zachte leer, maar gemaakt uit dik Bebasco in actie ruw leder) en daaroverheen een aan all kanten stevig opgevuld stoffen pak, zod: ze zich nauwelijks konden bewegen, tel kens weer het veld over te di zelfs te fietsen en dan zo'n kee door zeven honden achter elk: n aangevallen eitje! 't is e i kranig kar- We vertellen u nog even iets van de oefeningen, welke moesten worden ver richt door alle honden om beurten. Ver schillende manieren van volgen: aan de lijn, los, bij de fiets; verschillende spron gen, het over een vrij hoge houten muui klimmen, afliggen, blijven liggen als de baas wegloopt, voedsel van vreemden wei geren, voorwerpen bewaken pen opzoeken in het veld, zonder dat of hond weten welk. of waar die verstopt zijn, een man in het bos verstopt, opzoe ken' en het transporteren van een ar- Bij dit laatste houdt de baas de ar restant bij de arm, de hond loopt aan df andere zijde van de man. Deze laat stle- kum een „bezwarend voorwerp" vallen, dat moet de hond dadelijk zien. Hij moet het voorwerp snel pakken en apport» Dank zij de Nederlandse gillen Gustaaf Adolf school te Mechelen opende een kindertuin Op het voorterrein van de Gustaaf Adolfschool te Mechelen, is mede dank zij de offervaardigheid van velen uit Nederland een nieuwe kleu terschool gebouwd, met twee lokalen. Op de achtergrond de in 1934 gebouwde Gustaaf Adolfschool. VOOR DE DERDE MAAL binnen enkele weken kon in België een Prot. Chr. School geopend worden, zodat er nu in totaal tien zijn. Dit maal betrof het de ingebruikneming van het nieuwe gebouw voor de kleuterklassen op het voorterrein van de Gustaaf Adolfschool in Mechelen, de School, waarvoor ons blad, zoals de lezers nog wel zullen weten, indertijd zo'n succes volle actie heeft gevoerd. Vijfentwintig kleuters hebben nu een onderdak gevonden in een door de Over- veense architect H. M. Krimp, in samen werking met zijn Belgische collega L. Verreijdt ontworpèn verblijf. De heer B. Eversen uit Overveen komt de eer toe, met de hulp van enige honderden Hollandse jongens en meis jes, het grootste deel te hebben inge zameld. Hij is de motor van de Vereni ging tót hulpverlening zonder winstge vend doel, die alle Chr. scholen in Ne derland schreef om te helpen., Vele en goede woorden z\jn er 'bij de opening gesproken. Ds. D. Ringnalda uit Overveen verving de voorzitter van de Ver. Zonder Winstgevend Doel, ds. G. R. Langdurigste zonsverduistering van de twintigste eeuw alle wetten van Einstein en Newton kun nen worden getoetst. De aarde ondergaat volgende week de langdurigste zonsver duistering van deze eeuw en daarom heeft de gehele wetenschappelijke wereld deze verduistering te zien. Dit gebeuren is nl. alleen maar op een bepaald ge deelte van de aardbol zichtbaar en daar om is dr J. Houtgast uit Utrecht naar Ceylon vertrokken om een Nederlandse wetenschappelijke post te betrekken, waardoor ook Nederland zal deelnemen aan het wetensch ppelijke festijn. Op ons kaartje is duidelijk het ge bied van de verduistering te zien. In grote delen van Azië zal de bevolking dan ook op 20 Juni met veel geschreeuw en la waai het monster verjagen dat daar hoog in de lucht de zon wil verslinden. De gebedstrommels zullen razen om de hemel te bezweren het licht terug te Voor de wetenschap is het een vrij nor maal verschijnsel ook al moet men terug gaan tot 1937 om een langdurige verduis tering te zien. De komende verduistering is echter lanper, bijna 8 minuten. Visser uit Amsterdam, die verhinderd was. Voorts spraken de voorzitter van de plaatselijke schoolvereniging, de heer C. Zwaan en de heren B. Eversen (over: hoe het groeide), het hoofd van de la gere school, de heer R. Bohets, (over horizontaal en verticaal gericht onder wijs) en de heer R. Zwaam jr. namens de ouders. Ook hier was weer de 80-jarige heer A. de Jong Ezn. uit Voorburg present als vertegenwoordiger van vijf Chr. or ganisaties op onderwijsgebied, die als voorzitter van de Vereniging tot steun verlening aan scholen in het buitenland een bijdrage van f 100 overhandigde. Ds. B. W. Ganzevoort uit Antwerpen, van de Ver. Prot. Chr. Onderwijs bracht de beste wensen voor de school Dit is de heer B. Eversen uit Overveen, de gangmaker in Ne derland, die in enige jaren er in slaagde het grootste deel van de bouwsom bijeen te brengen met de hulp van ongeveer 500 col- lectantjes. Stel hem voor de laatste ronde niet teleurzijn girono. is 158129. evenals de heren Renard en Molenaar dit deden namens de zusterscholen ln Gent en Boeschout Toen men de nieuwe school ging be kijken uitte schepen Cornells zijn be wondering voor hetgeen tot stand werd gebracht. Namens de minister van on derwijs, de heer Collard en minister Spl- noy bracht hij de gelukwensen over. De jeugdige kleuteronderwijzeres, mej. Jeanine de Hauwer, gaf voor de gasten en de ouders, die in zeer grote getale waren opgekomen, een demonstratie met de kleinen. Nog ontbreekt aan de bouwsom die ruim f 40.000 bedraagt, ongeveer een bedrag van f 8.000. Dat zal er nog moeten komen Het gironummer van de heer B. Eversen te Overveen is 1 5 812 9. Laat Mechelen niet los. bij de baas. Doet de man een ontvluch tingspoging, dan moet de hond hem on middellijk bij arm of been pakken. Bij het „stellen" worden ook verschil lende opgaven gedaan: het verweren door schieten, door gooien met kleine voor werpen naar de hond, slaan naar de hondhet dier moet nergens voor terugdeinzen. Heel spannend is de oefening van het rugroepen. Is het commando „stellen" gegeven en is de hond al dicht achter de prooi, dan moet de baas op honderd meter afstand het dier terugroepen. Het gaat er om, of de hond. in volle actie en p het grijpen, gehoorzaamtmaar commando moet dan ook goed en krachtig zijn! Lukt het. dan veegt de baas ;ich tersluiks het zweet van het voor- loofden barst het publiek in luid applaus los! De prijzen De lange dag werd besloten met de prijsuitreiking door commissaris Vos. De heer Wouters en Bebasco, die in 1952 en 1953 de kampioenstitel wonnen, moesten die verleden jaar, mèt de wisselbeker, an aan de heer Rolink en zijn hond uit Den Haag, maar deze konden de titel iet meer verdedigen, omdat de hond dit jaar is gestorven. Toch hadden Bebas- n zijn baas dit jaar weer een hele strijd om de titel opnieuw te winnenl De overige prijzen waren zilveren me dailles, uitgeloofd door de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht (die ook een deel van de wedstrijden bij woonde), door de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, de presi dent-directeur van de N.S., het gemeen tebestuur in De Bilt en de gewest-com mandant der Rijkspolitie te Amsterdam. Het begin van het einde Toen wij enkele dagen geleden in deze rubriek schreven dat een compromis tus sen het regiem van president Peron er de Argentijnse rooms-katholieken nie' meer tot de mogelijkheden behoorde, dat de president zich slechts kan handhaven door middel van politieke terreur er 't de vraag was, hoe lang hij dat nog kan volhouden, konden we niet vermoeden dat er in Argentinië zo spoedig een open lijke opstand zou uitbreken. Uit de wei nige berichten die ons uit Buenos Aires bereiken (alleen van regeringszij.de wor den inlichtingen verschaft), valt af te leiden dat de opstand een reactie was. die onmiddellijk volgde op het nieuws uit Rome, dat alle personen, die betrok ken zijn bij de uitzetting van bisschop Manuel Tato uit Argentinië, in de ban zijn gedaan. Zou de opstand beter voorbereid, dan de uitslag zeker niet in het voordeel van de president en c aanhangers zijn uit gevallen. Peron gaat er thans prat op, dat het leger in zijn geheel achter hem stond en de opstand de kop wist in te drukken. De opstandelingen waren voor namelijk leden van de zee- en luchtstrijd krachten. Velen hunner wisten in vlieg- op schepen naar het buiten land uit te wijken. Zo moest deze opstand mislukken om dat het leger (volgehs de opstandelingen te elfder ure) op het beslissende ogen blik niet bereid bleek zich tegen Peron te keren. Hieruit blijkt dat de president, zelf door middel van staatsgrepen de macht kwam en bleef, geheel van dit leger afhankelijk is geworden. In Argentinië is het leger, evenals dat in de andere Zuid-Amerikaanse landen het ge val is. een niet altijd betrouwbare bond genoot. De situatie is er en door de op stand van gisteren en door de excom municatie van Peron niet beter op ge worden. Hij heeft een groot aantal tegen standers uitgeschakeld, maar daar staat tegenover dat het smeulende vuur van het verzet is opgevlamd. Wanneer dit ik naar het leger overslaat zijn de dagen in Peron geteld. Zaterdag zal ter herdenking van de slag bij Waterloo door de comman dant van het regiment Huzaren van Boreel, de luitenant-kolonel F. Rouf- faer, een krans worden gelegd bü de gedenknaald tegenover het paleis Soest dük. CHOCOLADE... ©VÊR DB KLEINE GEVOÊGEWS 0^5 LEVEA/S RADIO-ONTVANGST PER DRAAD BLIJFT EXCLUSIEF Geen noodzaak in Nederland als er zenders genoeg zijn (Van een onzer verslaggevers) ZAL ER een televisie-distributie komen, zoals ook de ontwikkeling van de radio-omroep in ons land gepaard ging met een opzienbarende, snelle toeneming van het radio-distributienet? Van de zijde van de P.T.T. hebben wij vernomen, dat men deze vraag met vrij grote stelligheid ont kennend mag beantwoorden. Men kan zeggen, dat de radio-distributie ontstond aan het begin van de omroep-ontwikkeling in ons land. Ook de televisie staat nu in haar kinderschoenen, maar op andere punten dan dit gaat de vergelijking mank. Het mag waar zün, dat in enkele an dere landen televisie-distributie per draad sedert enkele jaren bestaat. Dat is het geval in Montreal, Moskou en ook dichter bü huis: in Gloucester en Mar gate, Engeland. Deze plaatsen liggen aan 'de rand van het verzorgingsgebied, dat door de televisiezenders kan worden bestreken en liggen weer teveel ver spreid en zün te klein om redelü'kerwüs een eigen zender te rechtvaardigen. Men heeft nu in Margate een zeer hoge ontvang-antenne gebouwd, die nog in staat is om beeld en geluid van de centrale zender op te vangen. Via een grote ontvanger en diverse versterkers worden de abonnees in staat gesteld om tóch van televisie te genieten, zonder dat zij een eigen, volwaardig t.v.-toestel heb ben, dat hen in hun gebied niet van nut Toch is het zo! MEDEBEW ONERS 367) Wellicht herinni riietkrab, t dooi ■akte harde schaal i het dier een leeg slakkenhuis opzoekt, waarin "het kwetsbare achter lichaam veilig kan worden onderge bracht? Deze woning wordt daai gesierd mei een zeeroo» of zee-ar die een dubbele bescherming heremietkrah biedt, want n durft in de nabijheid van de netelcellen Op dit thema van de heremietkrah zyn allerlei varianten mogelijk. Bepaalde ichterhui Nereis, heremietkrah, die in het lege i een zeeworm, bekend als leeft gehuisvest. Deze licht- orm heeft zich spiraalvormig int van het slakkenhuis ge- i leeft eveneens van de etens- e de heremietkrah overlaat, ëze huis sekt har rzekeren, maar tegen- ichtigheden staat het feit dat ze het huis igheden reinigt. Deze holte- en neteldieren zijn ech ter niet het enige gezelschap van de heremietkrah. De punt van het slakken huis wordt uiteraard niet door het li chaam van de krab opgevuld, krab pas .ehterdeel van in. Dit deel over, dat hy by overlijden gastheer geen ander kosthuis I ken. Zo heeft alles zijn licht- en scl Nu we toch onder water vertoev< is het wel dienstig ook eens wat te z< gen over dp sidderaal, de levende hat rjj uit Zuid-Amerika. Daarover morgen. Ferry Otterman gaat rokken enigszins verlengen Grijze kleuren, veel plissé en baantjes (Van een onzer verslaggeefsters) Het bestuderen van wat Franse mode-ontwerpers gecreëerd hebben, het aanpassen daarvan aan de Nederlandse smaak en opvattingen dat is wel zo ongeveer hetgeen men van de mode-ontwerpers uit ons land kan zeggen. Hetgeen niet impliceert, dat ze ni«t verder komen! Dit te beweren zou betekenen, dat men een belangrijke fiiguur ln de modewereld als Ferry Offerman bepaald onrecht zou aandoen. En dat verdient hij niet, want de show die wij gisteren in Victoria Hotel in Amsterdam zagen, had toch wel vele ver- diemogelükheld. De kosten voor een abonnement zün zelfs in dit experimen tele stadium niet gering, hetgeen men ook zou kunnen afleiden uit het feit, dat men de verbinding tussen de centrale zender en de rand van het verzorgings gebied tot stand heeft gebracht door de lucht en niet via een kabel. Voordeel De speciale hoogfrequentkabels, die voor televisie nodig zijn, vereisen bijzon der veel versterkers en zfjn ook anders zins buitengewoon duur. Gemak voor de aangeslotenen wordt er ook niet mee verkregen, want de aanwezigheid van een kast met beeldbui* en de synchroni satie-inrichting blfjft vereist, ook als beeld en geluid door een draad de wo ning binnenkomen. Wat men nodig heeft zal dan niet veel goedkoper worden dan een normale ontvanger. Nu kon men in Engeland van de nood zaak uitgaan, dat men ook met een vol waardig toestel geen gegarandeerde ont vangst zou hebben, aangezien men te ver van de zender woonde. Maar in ons land voelt de P.T.T. niet veel voor een der- gelük project dat men Intussen wel met de nodige aandacht volgt omdat men de bestaande en toekomstige zen ders zó wil opstellen, dat het hele land erdoor wordt bediend. Een ander probleem Is, of men om redenen, van stedelük schoon niet ln de toekomst zal moeten overgaan tot em begrenzing van het aantal televisie-antennes, waardoor büvoor- beeld flatgebouwen en huizenblok ken het met één centrale antenne zouden moeten doen, die vla kabels en versterkers de diverse woningen van een aansluiting zou voorzien. Maar dan nog is men niet bevoor deeld boven iemand," die beschikt oVer een eigen antenne. Bovendien stelt de P.T.T. zich op het standpunt, dat het aanleggen van een dergelijk centraal antennesysteem, dat vrü kostbaar ls, niet tot haar terrein be hoort, evenmin als het voeren van de betalings-administratle ervoor, die voor al voor huizenblokken tamelijk gecom pliceerd zal zün. Radiodistributie is in de loop van de laatste tientallen jaren een na tionale vermaardheid geworden. Maar het zal, als het er zo uitziet, haar exclusiviteit wel behouden. Te levisiedistributie heeft hier weinig kans. Verrassingen, maar overrompelend wa rn ze niet. Er was deze keer niet zoveel sprankelends en zoveel durf, als we ons andere shows van Offerman, die voor de confectie-fabrikant Geerllngs zijn col lectie samenstelt, herinneren. Zijn kleu renpalet voor de komende winter (het een herfst- en wintercollectie, die getoond werd) ls nogal aan de grijzige kant. Al leen ln de cooktailjaponnen (prachtig rayonne-materiaal met Ingeweven bloem- patronen bijvoorbeeld) kwam men heldere en warme kleuren tegen De rokken, die naar het oordeel van de heer Offermans iets langer zullen wor den. varleerden van heel wijd tot koker- nauw. Er was vee! met plissé gewerkt en dankbaar was gebruik gemaakt van de omstandigheid, da! in plissé tegenwoordig zoveel mogelijkheden zijn: op bepaalde afstanden wordt de stof bijvoorbeeld niet Longkanker eist steeds meer slachtoffers Het sterftecijfer voor-mannelijke lijders aan longkanker In Nederland Is tussen 1949 en 1952 met 24 prdcent gestegen. Dat van vrouwen is niet gestegen. Dit publi ceert de wereldgezondheidsorganisatie. Overal ia zestien onderzochte landen as de stijging van het sterftecijfer vijf >t zes keer zo groot bij mannen als bij rouwen. Het gemiddelde sterftecijfer steeg bij mannen 29 procent. Terwijl ln 19361938 in ons land 9,3 procent van alle kankersterfgevallen bü mannen aan long kanker t« wijten was, steeg dit percentage in 1950—1952 tot 20. Voor vrouwen waren deze cijfer» resp. 2Yt en 3,1 procent. geplisseerd, zodat het soma lijkt, of men met een banen-rok ie doen heeft. Nogal bijzonder vonden wij de Japon, waarvan het achterpand volkomen glad was, en het voorpand uit een baan plissé bestond, zó verwerkt, dat er een «oort zonnestraal effect ontstaan was. Rokken, soms bestaande uit wel 24 banen, waren wel het meest kenmerken de van de show. De jersey-blouses waren tamelük algemeen. Opvallend ls voorts, dat heel vaak zwarte wollen stoffen ge garneerd worden met zwart fluweel. Ook grijze jersey met lichtere banden gegar neerd, kwam men in verscheidene varia ties tegen. Typisch wa9 een japon, waar van de stof onder de mouwen gedrapeerd was. Voor sloot deze Japon met een lange rits, waarbij ook al een «oort drapeer- effect was verkregen. Vertegenwoordiger, G2 jr, lichtte voor 100.000 op Tegen de 62-jarige vertegenwoordiger I. van B. uit Rotterdam is gisteren aldaar twee jaar geëist. Hij had in nog geen twee jaar oplichtingen en verduisteringen gepleegd tot een totaal bedrag dat tegen de ton liep. Hiervan had hij f33.000 terug betaald. Hij had o.a. opdrachten en fac turen gefingeerd. Bij het ministerie van oorlog had Van B. valse brieven laten tikken op departementopapler. Ouden van dagen vragen compensatie De Algemene bond van ouden van da gen de Bond voor staatspenslonnering en de Federatie van bonden van ouden van dagen hebben minister Suurhoff gevraagd om een verhoging van de uitkeringen van de noodwet-Ouderdomsvoorziening, als compensatie voor de huurverhoging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5