19 JUNI VADERDAG Eugen Onegin, de lyrische opera van Tschaikowsky Moeilijkheden in Sowjetblok LEXINGTON s,il 1 w uw RDTERDDN SNEL EN ZEKER Kruideniers: op die manier liever geen p=b.o. DE Wegenwachters vertrokken gisteren naar Engeland 5 DONDERDAG 16 JUNI 1955 Holland Festival Levendige en muzikale opvoering door de Ned Opera VADERDAG 19 JUNI Eugen Onegin en Tatjana het zijn de twee hoofdfiguren uit het lyrische ge dicht van de Russische dichter Alexandre Poeajkin; het zijn ook de twee hoofdfigu ren uit de lyrische opera „Eugen Onegin" van Tschaikowsky. Die twee figuren zijn eigenlijk als twee elementen van de Rus sische volksziel: leidenschaftlich en hero ïsch. Dichter en componist hebben die elementen contrapuntisch tegen elkaar uitgewerkt, als een grootse dubbelfuga, waarbij tenslotte het ene thema in het andere overgaat. Na 1916 is deze opera met meer in ons land opgevoerd en we kunnen de leiding van het Holland Festival dankbaar zijn het werk weer op het program te zetten- De Ned. Opera gaf er gisteravond in de Stadsschouwburg te Amsterdam de gala première van. Voor de niet-ingewijden is het verhaal gauw verteld. De landeigena- res Larina heeft twee dochters: de vro lijke, wat oppervlakkige Olga en de meer in zichzelf gekeerde en leidenschaftliche Tatjana. Olga is zo half en half verloofd met de dichter Lenski en diens vriend Onegin krijgt ongevraagd de liefde van Tatjana. Zij schrijft hem een heel ont roerende en lichtelijk pathetische liefdes brief, doch Onegin wilde alleen maar met haar spelen, bruut wijst hij haar af. Eén behandeling met schenkt Uw kapsel de kleur en glans van het haar van "sweet seventeen"! Dit is bet Indola vignet. Vraag Uw lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllill' nistische landen hebben teza men ongeveer 900 millioen inwoners. Dat is ongeveer veertig procent van de totale wereldbevolking, een indrukwekkend ge tal, ook al weten wij, dat het grootste deel van al die millioenen weinig of niets van het communisme wil weten. Want al die mensen zijn of worden ingeschakeld in het arbeidsproces van de communis tisch geregeerde landen, waarin zij wo nen. Nu is het opmerkelijke, dat de geza menlijke industriële productie van het communistische blok veel kleiner is, dan dae van Amerika alleen. Zo produceert het Sowjetblok slechts zestig millioen ton staal per jaar, tegen de honderd millioen i de Ver. Sta- 'I Verklaard nffrichf ten Deze achterstand is slechts ten dele te wijten aan 't feit, dat grote bevolkingsgroepen in de fabrieken lijde lijk verzet plegen. Het ontbreekt ook aan de middelen om fabrieken in te richten en ir» stand te houden en aan een ver antwoorde planning. Alleen de Sowjetunie, Tsjechoslowakije, polen en Oost-Duitsland kunnen als be hoorlijk ontwikkelde industriële landen worden beschouwd. Maar communistisch China, dat niet minder dan tweederde gedeelte van de bevolking van het Sowjet blok binnen zijn grenzen heeft, produceert aan industriële goederen minder dan Po len, dat nog geen dertig millioen inwoners heeft Het is begrijpelijk, dat de coördinatie van de economische planning in het com munistische blok van de Elbe tot aan de Grote Oceaan dc politieke leiders voor grote moeilijkheden plaatst. De Oostduitse rode leider Ulbricht maakte er onlangs een toespeling op toen hij zeide. dat het ene (communistische) land rekening moest houden met de wensen van het andere. Eén der sleutelproblemen is de opvoe ring van de industriële productie van China. Ulbrichts toespraak was de eerste aanduiding, dat ook dit enorme land meer dan tot dusver zal worden betrokken bij het economische coörddnatieplan der com munisten. Dat plan moet inhouden, dat er een arbeidsverdeling ontstaat tussen de diverse 'Europese communistische landen. Voor China zou een compleet industrieel apparaat gepland zijn van zware en lichte industrie, een apparaat, dat op de duur van tenminste gelijke betekenis zou zijn •ls dat van de Sowjetunie. In hoeverre dit laatste verwezenlijkt kan worden hangt af van de ontwikkelingen der be trekkingen tussen Rusland en Chin|, Vooralsnog schijnen de Russen er belang hij te hebben, hun Chinese buren zo wei nig mogelijk armslag te geven. Een dag later gaat de blasé-held Onegin een spel beginnen met Olga, doch komt daardoor tot een duel met Lenski. De dich ter valt in dit duel en Onegin dwaalt weer verder door de wereld. Jaren later komt hij op een feest van vonst Gremin en ontdekt daar. dat Tatjana diens vrouw is geworden. Haar verloren liefde heeft ze menen te kunnen uitwissen door een huwelijk met de veel oudere vorst. One gin wordt nu werkelijk verliefd en Tat jana erkent dat zij ook nog van hem houdt. Maar haar trouw als echtgenote is haar meer waard en Onegin kan zijn dwaaltocht door de wereld opnieuw her- Tschaikowsky heeft van dit gegeven een echte lyrische opera gemaakt, die eigenlijk de dramatische ontwikkeling mist. Men kan dat een gebrek noemen, doch het was Tschaikowsky kennelijk te doen om de tekening van enkele figuren en niet zo zeer om de handeling. Daardoor blijft de hoorder vrij lang bij een tafereel bepaald, hetgeen in onze jagende tijd waarin alles kort en zakelijk moet worden afgedaan, voor velen een bezwaar zal zijn. Maar zij zullen dan eens goed moeten luisteren naar de muziek van Tschaikowsky, die momenten van een grote genialiteit heeft. Melodie, instrumentatie, sfeertekening, het is alles van een grote allure. Vooral de tekening van de hoofdfiguur Tatjana. tn al haar verliefdheid en tragiek door Tschai kowsky als een zelfpor tret behandeld, is van een zeldzame rijkdom. En het was de sopraan Gré Brouwenstijn die in de vertolking van deze rol gehele opvoering droeg, Hoe ontroerend en zuiver heeft zij de Tat- 1ana-figuur tot leven ge bracht. hoe gaaf was in haar voordracht de be faamde briefscène. Dit ;oals Gré Brouwenstijn o.i. eigen lijk nog maar weinig geieverd heeft. (Zie foto) Maar hoe zou zij ook anders kunnen bij een regie van Peter Scharoff en een muzikale leiding van Alexander Krann- hals. Er was plotseling •pts gebeurd met de Ned. Ooera: er werd nu eens werkelijk gespeeld, er wao een verantwoorde actie. Dat nog tegen decors en in costuums van Dimitri Bouchene, die hiermee su bliem werk heeft geleverd. Werkelijk als spel is de „Eugen Onegin" een hoogtepunt geworden in de opvoeringen van de Ned. Opera, mede dank zij de kundige spannen muzikale leiding Krannhals. Prachtig ook was de Larina-creatie van Lidy van der Veen, uiterst muzikaal en formidabel gespeeld. Cora Canne Meyer was de vlotte en oppervlakkige Olga. goed getypeerd al Is ze dan stimmlich niet de goede partner van Gré Brouwenstijn. Van grote intimiteit was Jo v. d. Meent als het kindermeisje Filipjewa. De mannen rollen waren helaas aanmerkelijk minder Caspar Broecheler mpe-st plotseling len als Eugen Onegfh, daar Theo door een conflict met de Ned. Opeia had afgezegd. We betreuren dat, want Baylé had van deze partij heel wat meer ge maakt, zowel qua stem als qua vooraracht. Het onverwachte spelen is natuurlijk een excuus voor Broecheler, maar hij heeft van deze partij, waarvoor hij niet het type is, toch werkelijk bijzonder weinig 'UJ AMERICA'S BEST TOBACCOS tische Othello liep hij maar niemand dacht aan muzikaal, daar hij hiervi 'er het toneel, .enski. ook 1 Alexander gemaakt. En de Chileen Ramon Vinay. die eens bij ons excelleerde als Othello, had met zijn heldentenonstem de lyrische dichter Lenski te zingen. Als een pathe- dig de stemkwaliteiten mist. Guus Hoek man was als Vorst Gremin uitnemend en Chris Taverne gaf weer een aardige creatie aio de Fransman Triquet. Ge Gene,nans en Jan van Mantgem verzorg den kundig twee bijrollen en het koor heeft uitmuntend gezongen. Dit keer ook een compliment voor het ballet met een passende choreografie van Franpoise Adret. Een enkele opmerking nog: Gré Brou wenstijn was als Tatjana in het le en 2e bedrijf te oud en in het 3e bedrijf te jong. Caspar Broecheler waren de jaren in het 3e bedrijf ook ongemerkt voorbijgegaan. Corn. Rasoski r—Op het Amerikaanse ministerie van daar-Theo Baylé buitenlandse zaken is een nieuwe Ne- derlands-Amerikaanse overeenkomst in zake dubbele belastingheffing gepara feerd. Aan de korte plechtigheid werd deelgenomen door de Nederlandse am bassadeur te Washington Dr J. H. van Roijen en minister Dulles. Te Hilversum is overleden G. Buurke. in leven directeur van het hotelconcern Gooiland, waartoe o.a. hotel Hamdorf in Laren, kasteel De Hoge Vuurse in Baarn en Grand hotel Gooiland behoren. Congres Chr. baJtlrerspalroons Bezwaren tegen invoering van nacht- en continu-arbeid (Van een onzer verslaggevers) De jaarrede die de heer P. Koning, voorzitter van de Bond van Chr. Bak- kerspait-roons gisteren op het congres te Gouda hield, heeft aanleiding gegeven tot een uitvoerige discussie. De problemen rond de broodoorlog werden echter bui ten bespreking gehouden, waaruit bleek, dat het bestuur (dat hierover nog onder handelingen voert) het vertrouwen van de leden geniet. Deze zaken zullen besproken worden op een in September te houden voorzi tter sve rgadering De afdeling Amsterdam kwam met be zwaren tegen de her-invoering van con tinu- en nachtarbeid. Zij wil dat deze zaak indien mogelijk wordt voorgelegd aan het Bakkersformum. Bij eventuele onvermijdelijke her-invoering zou de af deling Amsterdam compensatie in de vorm een vroeger verkoopuur of in de gelijkstelling van het klein- en middelbe- drijf met het grootbedrijf wenselijk ach ten. Die gelijkstelling zou kunnen bestaan ontheffing van allerlei bepalingen van de arbeidsinspectie, b.v. in zake de om- ;t-voorwaarden. Amsterdam drong tevens aan op een bindende uitspraak van de regering in- :ake het al of niet verbieden van het bakken van brood op koninginnedag en bevrijdingsdag. Een andere afgevaardigde vroeg, of de winkelsluitingswet niet zó veranderd kan worden, dat ook 't venten verboden wordt op dagen dat de winkels gesloten moeten zijn. Een Friese afge vaardigde drong er op aan, dat 't bestuur geen lid als jury-lid zal afvaardigen naar tentoonstellingen, die ook op Zondag ge opend zijn; ook hoopte hij dat de leden zo'n tentoonstelling niet zullen bezoeken en dat zij geen producten zullen inzenden. De algemene vergadering zal op uitno- Door trein gegrepen Bij Lent is gisteren W. Schokman uit Utrecht, die als uitvoerder van de Kon. Mij Wegenbouw bezig was met werk zaamheden aan de spoorweg, door een ui' Nijmegen komende trein gegrepen. Hij week uit voor een uit de andere richting komende trein. Hij was op slag dood. De 17-jarige arbeider C. Kwarten, die werkzaam was in de keramische fabriek te Tegelen, is door een zolderluik op een zes meter lager gelegen betonnen vloer gevallen en vrijwel direct overleden. pijn mei diging van afd. Arnhem in 1956 in Arn hem gehouden worden. Er zal een com missie worden samengesteld om de moge lijkheid te onderzoeken, of bakkers die zich aansluiten bij een grootbedrijf, of die met collega's gaan samenwerken, toch lid van de bond kunnen blijven. Margebeschikking doet geld voor de handel terechtkomen bij fabrikant (Van onze sociale redacteur) jE P.B.O. steunt op vrtfe organisaties. Als men in de S.E.R. daaraan gaat peu teren, is het maar beter dat er géén bedrijfsorganisatie komt. Een herhaling van wat we met de vakgroepen Wol tersom beleefd hebben, wensen we nooit meer! Ons bestuur heeft dan ook overwogen, de overheid te laten weten dat het onder de huidige omstandigheden beter is de beraadslagingen over de instelling van een bedrijfschap in het kruideniersbedrijf op te schorten. Deze stellige uitspraak deed de heer P. Renkema gisteren, toen hij in openingsrede voor de bondsconferi van de Christelijke Kruideniersbond het advies van de SER, om te komen afschaffing van de mogelijkheid contributieaftrek voor ondernemer ganisaties, besprak. Hij betreurde het dat de werknemers zich in de SER, in deze zaak gemengd hebben met het argument, dat het dis criminatie is, dat de aftrek er niet de werknemers is. Spr. gunt het hun harte, maar thans bracht dit een or ver element. De Christelijke Midden standsbond heeft dan ook besloten, deze aak In het Convent van Christelijk-so- :iale organisaties te brengen en voorts ,an de vakorganisaties in overweging te geven zich ernstig te beraden over de consequenties van dit SER-besluit. Een ander punt waarop spr. critiek had, as de margebeschikking, die thans nóg onbillijker werkt dan een maand gele den. Voor'de arbeiders worden minimum lonen gehandhaafd, maar de ondernemer 'ordt overgegeven aan de vrije concur- intie. Geld dat aan de handel toekwam, erdwijnt door deze beschikking In de zakken van de fabrikanten. Daarom moet deze beschikking zo spoedig mogelijk wegl Spr. was niet pessimistisch t.a.v. de vooruitzichten van het kruideniersbedrijf. Nu er een CAO is. zijn de arbeidsverhou- Met geld van Loesje Johannaslichting gaat nu bouwen De Johannastichtlng te Arnhem heeft toestemming gekregen over te gaan tot de bouw van het eerste der acht ontworpen nieuwe paviljoens, die elk plaats zullen bieden aan dertig lichamelijk gehandicap te kinderen. Mede door de actie Loesje is de bouw van het nieuwe complex mogelijk gewor den. Als gevolg van de bouwstop ziekenhuizen heeft men ongeveer een jaar moeten wachten. Toch is het zo! DE KRAB EN DE ZEEROOS tegenstelling een zacht en lijf, ietkrabber re krabben, beschermd achter- aardoor de dieren uiterst kwets en. De hcromietkrab weet hier- p echter wel raad, want zy zoekt een chelp uit die haar de gewenste be- chcrming kan bieden en waarin zy iet onbeschermde achterlyf veilig kan pbergen. Alleen de kop, de mond- Zy klopt ierby dient de krab met grote chtigheid te werk te gaan. want •weid zou niet tot het beoogde iden. Uren, ja, soms dagen lar e krab met veel geduld en de j htigheid bezig de zeeror DS zo mogen mtdrukken eegaandheid te bewegen, streelt bet lichaar wordt. Zy Ier slakkenhuis, niet ook de ze (Nadruk verboden). dingen stellig normaal te noemen. Het is verkeerd als men meent, dat er voor de jonge mensen in het kruideniersbe- drijl geen toekomst Is. De heer Joh. de Jong, sprekend, na mens de CMB onderstreepte de woorden van de voorzitter in zake de PBO- Van de 370.000 ondernemers hebben er 320.000 een inkomen van 2 tot 6000 gulden en zijn dus middenstanders, door wie de bijdrage aan het bedrijfschap uit de on derneming gevoeld wordt als een uit eigen zak. Daarom zou de intrekking de MAARBANG VOOR ZEEZIEKTE D Kilometers lange vreemde stoet omdat A.A. vijftig jaar oud is (Van een onzer verslaggevers) ,E HERTOG VAN EDINBURGH zal Zaterdagmiddag een uiterst merk waardige, twee kilometer lange stoet voor zich zien defileren, samen gesteld uit auto's en andere motorvoertuigen van uiteenlopende soorten en leeftijden, bestuurd door mensen uit alle* delen der wereld. Aanleiding daartoe is het vijftigjarig bestaan van de Automobile Association, de En gelse A.N.W.B. zou men kunnen zeggen. Ruim 350 voertuigen ryden er in de stoet mee; sommige er van werden ge fabriceerd, toen deze eeuw nog maar enkele jaren oud was. Maar er zij" ook ultra-modeme wagens b(j, sportieve auto's uit Europa on chroomideeën uit de Verenigde Staten. De bestuurders van de oude vehikeltjes zullen echter nog nooit zo goed verzorgd hebben gereden (de bestuurders van de nieuwe trouwens ook niet), want er ryden vele honderden Wegenwachters in «Je stoet mee. oorlog, de ge-Ie zijspan combi naties over d® Nederlandse wegen liet rijden Andere taak De Nederlandse delegatie daarvan negen W.W.-ers onder leiding van het hoofd van de dienst, de heer G. van Leeu wen, compleet met motoren en een ser vicewagentje van de inspectie is gister avond met de Batavier II uit Rotterdam naar Tilbury vertrokken. Maandagmiddag hoopt de A.N.W.B.-ploeg weer in Neder land terug te zijn. Al zijn er grote verschillen, toch kunnen de Ned. WW-ers en hun collega's belde op Maar de functie van de Engelse W.W.-ers was in het begin een andere dan die van tegenwoordig: automobilisten te waarschuwen voor de snelhcidsvallen, die de politie had uitgezet op gezag van de oude wet, die bepaalde, dat elk motor rijtuig moest worden voorafgegaan door een record wijzen: de A.A. richtte veertig jaar geleden de eerste W.W.-patrouilles op de A.N.W.B. was de eerste organisatie viributieaftrek een stap terug zijn. op het continent die, zij het dan ook na de Prof. Baschwitz wordt Nederlander (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft zich gister middag verenigd met een dozijn natura lisatie-wetsontwerpen. in totaal 230 per- i betreffende. Hierbij bevmden zich velen, die de Indonesische nationaliteit hadden. Ook is er bij prof. S. K. Basch witz, hoogleraar in de perswetenschap- m aan de gemeentelijke universiteit an Amsterdam- De Kamer bleef steken In de behan deling van een wijziging van het Besluit Herstel Rechtsverkeer. Het gaat hier om een nadere regeling met betrekking tot het geval, dat een origineel van een aan registratie onderworpen effect zijn gel digheid verliest. Hierbij wilde mr Van Rijckevorsel (kath. v.) vla een amende- vastleggen, dat vóór de oorlog ver dwenen effecten niet aan de staat zullen toevallen, wanneer redelijkerwijze aan genomen kan worden, dat er gedurende of in verband met de vijandelijke bezet ting generlei handeling meer heeft plaats gehad, De heer Van Leeuwen (11b.) wil de via een amendement bepalen, dat een uitgevende instelling verplicht wordt een duplicaat van het effect af te geven, ten zij wordt vastgesteld, dat het effect voor 1 Januari 1939 aflosbaar was gesteld of Ingetrokken. H*t wetsontwerp kent de datum 1 Januari 1938. Tijdens het uitermate technisch debat verklaarden de heren Van Rijckevorsel (kath. v.). Van de Wetering (c.h.), Ver kerk (a.r.) en Lemalre (kath. nat.) geen rechtsgrond te zien voor overgang naar de staat van het vooroorlogse manco. Minister Donker bestreed belde amende menten. Vanmiddag werd de behande ling voortgezet. Nu dc spoorwegstaking In Engeland Is beëindigd, Is de behandeling van de brief- en pakketpost voor en via Enge land weer normaal, hoewel gedurende de eerstkomende dagen nog met enige vertraging rekening dient te worden ge houden. De verzending van brief- en pakketpost uit Engeland zal zo spoedig mogelijk worden hersteld. Soekorno 14 Juli naar Mekka De reis van Soekarno naar Mekka zal 14 Juli beginnen. Hij zal onderweg rede voeringen houden te Nieuw Delhi, Ka- ratsji en Cairo. Zijn gezelschap zal 30 man tellen, onder Wie journalisten en schriftgeleerden. Op 5 Augustus wordt hij te Djakarta terugverwacht. De laatste dagen heeft de president het door benden geteisterde gebied van Garoet, Tjiamis en Tasikmalaja bezocht, o.a. het plaatsje Soeti, anderhalve kilo meter buiten Garoet, waar een bende 20 huizen in as legde en bwee mensen ver moordde. rode vlag. Toen de A.A. haar bestaan met vele dure processen had geriskeerd, besloot men tot een andere tactiek over te gaan: de geüniformeerde mensen souden de automobilisten niet groeten, indien er gevaar dreigde. Zo heeft de groet, die ook in Nederland de wegenwachter brengt aan degene, die lid van de organisatie is, haar bestaansrecht in de historie verworven. De Nederlandse wegenwachters komen uit alle delen van het land: uit Gronin gen, Limburg, Zeeuws-Vlaanderen, uift Rotterdam, S assen hei m (de heer C. Pik kaart) en uit Den Haag (de heer A. Bouw meester en de Inspecteur-instructeur C. Dijkhuis). Er zijn in het uurtje, voordat de boot vertrok, vele vriendelijke woor den gesproken, o.m. door de heer H. Rienstra, directeur Ledenvoorlich- ting van de A.N.W.B. De Wegen wachters zelf waren door gemengde gevoelens bezield: hun vreugde over het uitstapje en de ontmoeting met collega's van overal werd voorlopig nog wel overheerst door de angst voor mogelijke zeeziekte. Hoe dat is afgelopen, zal men overigens Maan dagmiddag wel weer kunnen horen Amerikaan schenkt jeugdherbergschip De Amerikaanse verfhandelaar A. J. Koerts uit Michigan, heeft de nagedach tenis van zijn vader willen verbinden aan de sympathie voor ziin geboorteplaMs Delfzijl, die hij ln 1905 als twee jarige jongen vei liet. In het jaar 1953 wilde de oude heer Koerts nog eens een bezoek aan zijn ge boortestad brengen, doch het betreden van de vaderlandse bodem was hem te machtig en kort na aankomst op Schip hol overleed hij plotseling aan een hart aanval, zodat hij Delfzijl nimmer terug zag. Zijn zoon wilde naar aanleiding van deze tragische gebeurtenis Iets doen voor de stad Delfzijl, hetgeen met grote dank aanvaard is. Men heeft van het beschik baar gestelde geld in de haven van Ham burg het aldaar gelegen hotelschip „De Seute Deern" het aardige meisje ge kocht. Deze driemastbark van 1000 ton, is 62 meter lang en 11.08 meter breed, draagt nog de originele raas en masten, waar van de hoogste mast 40 meter boven de waterspiegel uitsteekt. Na een goed doorstaan onderzoek op de zeewaardigheid, heeft men het schip naar de haven van Delfzijl gesleept, waar het thans een vaste ligplaats hec't ge kregen onder de naam „Pieter Albert Koerts". Het schip zal nn als jeugdherberg aan tachtig trekkers onderdak kunnen ver- Er werden gisteren weinig toespraken gehouden op de Zuidhollandse dag van de E 55. Des te meer heeft men kunnen genieten van deze unieke manifes tatie. Een groot gezelschap officiële gasten was naar Rotterdam gekomen om die dag bij te wonen. De Haagse politiemuziekvereniging Onderling Kunst genot speelde op de Place Mondial, waren van elders zang. en gymnastiek verenigingen en op de rolschaatsbaan zagen velen voor het eerst van hun leven de edele sport der handboogschutters. Een diner in Parkzicht volgde. Op de rondwandeling werd hoe kon het anders extra aandacht besteed aan de provinatale inzending. De foto: op het balconnetje van het Buitenhof, het domein van de Heren Zeventien op Unifesli, kwamen 's middags alle de Zuidhollandse dag bijeen om het middagprogramma tian muziek, zang en sport te aanschouwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5