Jlieuwe (iToumnl Engelse onderzeeboot nabij Portland gezonken Lustrumfeesten voorbij Duikers stellen pogingen in het werk 13 ingeslotenen te redden Avontuur met de Evipan op niets uitgelopen Macmillan Grote Vier Tweede Kamer 150, Eerste Kamer 75 leden Twee R.K. geestelijken uit Argentinië gezet DONDERDAG 16 JUNI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnement*», en Advertentie-afdeling: Tel. 3144L Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTU6N: 0,18 per mtlkmetec. (Bij contract belangrijke korting). Zes en deriigsie Jaargang No 10369 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dt. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. EN SERINE CHRIS TELIJK-NA T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasttcfi Is ahebltuen mgn hert la IcgfjeaspotT HEVIGE EXPLOSIE Opnieuw heeft zich bij de Engelse onderzeebootvloot een ernstig ongeluk voorgedaan. Vanochtend om kwart voor negen is in de Zuidengelse haven Portland de onderzeeër „Sidon" gezonken. Volgens de eerste berichten be vinden zich nog tien officieren aan boord. Het schip zonk vrijwel direct nadat zich aan boord een ontploffing had voorgedaan. De Britse admira liteit heeft onmiddellijk alle pogingen in het werk gesteld om de nog aan boord verblijvende mensen te redden. Met een helicopter zijn twee duikers en een bergingsofficier naar de plaats des onheils gebracht. Alle bergings vaartuigen uit de omgeving hebben opdracht gekregen met volle kracht naar Portland op te stomen. Volgens voorlopige berichten zijn z opvarenden gewond. Volgens ooggetuigen steeg na de ont ploffing een zware rookkolom var Sidon op. Onmiddellijk daarna sprongen aantal mannen overboord, die allen door reddingsboten konden worden op gepikt. Twee van hen zijn naar een kenhuis overgebracht. De „Sidon" behoort tot een groep derzeeërs, die op het punt stonden vertrekken. Zij lagen gemeerd aan hiertoe speciaal ingericht schip, Maidstone. Een van de trossen, waari de de „Sidon" was vastgelegd, zit nog rond het achterschip van de gezonken bood, wat de berging kan vergemakke lijken. Normaal hebben de onderzeeërs van het type, waartoe de „Sidon" behoort de S-klasse, met een waterverplaatsing van 1000 ton een bemanning van 44 kop pen. Het is echter niet waarschijnlijk, dat zij zich op het ogenblik van de ramp allen aan boord bevonden. Een woordvoerder van demarine heeft bekend gemaakt, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing. Men tast momenteel nog In het duister, hoe zich aan boord een explosie kon voordoen. Er zijn echter geen aanwijzingen, dat de explosie te wijten is aan sabotage. In Portland en omgeving hebben zich reeds verscheidene onderzeebootrampen voorgedaan. In 1932 verdween er tijdens oefeningen de onderzeeër „M 2". Hierbij kwamen 60 mensen om het leven. In hetzelfde jaar kwam de onderzeeër „Rainbow" in aanvaring met een stoom schip in Weymouth Bay en vond bij Portland Hill een aanvaring plaats tussen de „H 33" en een ander marinevaartuig. Bij geen van beide ongelukken kwamen mensen om het levèm Acht jaar eerder werd de onderzeeër „24" bij Portland door een ander schip geramd. Dit kostte 43 mensenlevens. Geen algehele herziening van de Octrooiwet In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging van de Octrooiwet welke wijziging beoogt de vaststelling der hierop betrekking heb bende tarieven voortaan aan een alge mene maatregel van bestuur over te laten wijzen de ministers van econo mische zaken, justitie, oorlog en marine en overzeese rijiksdelen er op, dat de noodzakelijkheid' van dit ontwerp ligt in de aanpassing aan het Unieverdrag 1934, in de wenselijkheid, een gedwon gen licentie ten behoeve van de lands verdediging mogelijk te maken, alsmede in de noodzakelijkheid de geldende ta rieven aan de waardeverandering van het geLd aan te passen. Een algehele herziening van de Oc trooiwet ligt niet in de bedoeling. Een commissie, die een dergelijke voorzie ning zou voorbereiden, bestaat niet, al dus de bewindslieden. Artsen protesteren tegen wegaanleg De Haarlemse artsen zullen bij de di recteur-generaal van de volk*gezondheid protesteren tegen de aanleg van de rand weg door het Vogelenzangse bos. Zij ach ten dit een gevaar voor de geestelijke volksgezondheid in Haarlem en omgevina „In deze tijd van jachtig leven heeft de bevolking dringend behoefte aan recrea tiemogelijkheden. waar stilte en rust heer sen." Op het ogenblik zijn reeds 3400 hand tekeningen door de Haarlemse scholieren verzameld. Tot burgemeester van Hedel is be noemd C. van de Werken, thans waar nemend burgemeester van Hemert. Tot burgemeester van Kerkwijk is benoemd W, van Veeren, thans referendaris .te Velsen. Avonds vierdaagse De laatste ramp met een onderzeeër vond plaats in April 1951, toen de „Affray" tn het Kanaal zonk. Bij deze ramp kwa- In 1950 zonk de onderzeeër „Truculent" In de monding van de Theems waarbij 64 personen de dood vonden. In 1939 zond de „Thetis" in Liverpool. Bij deze ramp gingen 99 mensenlevens verloren. Juist gisteren werd bekend gemaakt, dat een serie proefnemingen met een nieuwe soort eenpersoons-ontsnappings kamer voor onderzeeërs waren geslaagd.' Het is echter' niet waarschijnlijk, dat de Sidon met een dergelijk apparaat is uit gerust. Bikker binnenkort voor Duits landgerecht Het openbaar ministerie bij het land- gerecht in Dortmund bereid; thans een proces tegen Hubertus Bikker voor, waar bij aan deze dezelfde oorlogsmisdaden ten laste zullen worden gelegd als die welke destijds in Nederland tot zijn veroordeling hebben geleld. Negende slachtoffer op Johannishus (Van t verslaggevers) het Zweedse tankschip Aan boord Johannishus, dat na de ramp op de Noordzee naar Schiedam werd -gesleept, zijn gisteren de stoffelijke resten <van een negende slachtoffer aangetroffen. De politie heeft het schip geïnspecteerd in tegenwoordigheid van Zweedse auto riteiten. De stoffelijke resten van allf tot nu toe gevonden slachtoffers zijn overgebracht naar het Diaconesse-nhuis aan de Westersingel te Rotterdam. Van morgen had een rouwdienst in dit zie kenhuis plaats. Het 'is de bedoeling de kisten, die ge tooid met de Zweedse vlag van Schie dam naar Rotterdam zijn overgebracht, naar Zweden te brenigen. Prins Bemhard bezocht de 21ste Franse luchtvaartshow op het Parijse vliegveld le Bourqet. Pierre Maubussan laat Z.K.H. hier een Fouga C.M.-170 Magister zien. De waarde van de helicopter bij grote en kleine rampen is gisteren gedemonstreerd in het kader van de vlootweek op het Amsterdamse IJ. Een marine-helicopter laat zien hoe men een drenkeling uit het water kan halen. Gepantserd jacht terug in Delfzijl Passen in beslag genomen op last van minister (Van een onzer verslaggevers) HET AVONTUUR met de Evipan loopt ten einde. Het schip is gisteren door de rijkspolitie naar Delfzijl gebracht. De paspoorten van de vijf leden der bemanning zijn ingenomen. Daarmee schijnt een eind te komen aan het zonderlinge plan van ex-kapitein Westerling en enige anderen „om Ambon te gaan helpen" een plan waarbij ook figuren uit de neo- nazistische N.E.S.B. betrokken zouden zijn. Het jacht uit Embden vertrokken dreef gisteren door motorstoring stuur loos rond op een woelige zee. Een passa giersvaartuig van de firma Wagenborgen sleepte het vaartuig een eind. Toen kwam de Rijkspolitie die het transport overnam. In Delfzijl werden de paspoorten van kapitein Galliard, stuurman Loonstra. machinist Rust en twee Groningse mor teurs Ingenomen. Dit geschiedde op last van de mi nister van binnenlandse zaken, en wel op grond van artikel 45 van het pas poortenreglement, dat o.m. bepaalt over ALVORENS naar New York te J*- vertrekken, waar-hij besprekin gen zal voeren met zijn collega's Dul. lus en Pinay, heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken MacMillan in het Lagerhuis verklaard dat zijns inziens de hoop op vrede nog nooit zo goed gefundeerd is geweest als thans. Hij wees er echter ook op dat vrede en veiligheid niet ineens stand kunnen worden gebracht. De Geneëfse conferentie zal volgens Macmillan het begin inluiden van e fase in de diplomatie. „Er is New Look in vrij Europa en mis schien is die er ook in Rusland," aldus de Regering stelt voor Stemmen op Vrijdag en stembureaux open tot 's avonds zeven uur (Van onze Parlementsredacteur) BINNENKORT kunnen de in de Troonrede aangekondigde voorstellen tot wijziging van de grondwet worden tegemoet gezien. Hierbij is ook weer een voorstel tot vergroting van de Tweede Kamer van 100 op 150 leden en van de Eerste Kamer van 50 op 75 leden. De voorstellen zijn reeds bij de raad van state om advies. De troonrede kondigde, naast vergro- dat velen ln de Tweede Kamer de Tweede Kamer alleen, passing van de grondwet aan het Statuut het Koninkrijk aan. Daarnaast zou den nog enkele andere wijzigingen worden voorgesteld. De bepalingen betreffende de buitenlandse betrekkingen zouden, met behoud van de ln de huidige grondwet neergelegde beginselen, beter woraen ge redigeerd en de grondwet zou worden „opengebroken", opdat de provinciën haar zo zeer begeerde grotere bewegingsvrij heid ouden kunnen krijgen. Bij de vorige grondwetsherziening vond de Eerste Kamer haar eigen uitbreiding niet nodig. Zij had in meerderheid op zichzelf geen bezwaar tegen een ver groting van de Tweede Kamer, doch het desbetreffende wetsontwerp werd toch afgestemd, omdat de Tweede Kaïner bij amendement had Ingevoegd de mogelijk heid van stem-overdracht in bepaaide ge vallen (d.w.z. dal een lid ook een stem voor een niet-aanwezig lid zou mogen uitbrengen) en het vaststellen van een lager quorum voor het houden der verga deringen (met een derde van het aantal leden zou een rechtsgeldige vergadering mogen worden gehouden, terwijl er slechts gestemd zou mogen worden bij aanwezig heid van de helft plus één). Anderzijds speelde ook mee, dat door het verwerpen van de vergroting van de Eerste Kamer de verhouding 2 1 tussen de aantallen leden van resp. Tweede en Eerste Kamer zou worden verbroken. Na het ln de troonrede te kennen ge geven voornemen, alleen vergroting van de Tweede Kamer aan de orde te zullen stellen, werd hiertegen aanstonds, in de Tweede Kamer, de kwestie verhouding van de ledenlallen der beide Kamers in het geding gebracht. O.a. de heer Tllanus (c.h.). eigenlijk helemaal geen voorstander van Kameruitbreiding, opper de de gedachte, de Tweede Kamer uit te breiden tot 120 leden en dé Eerste Kamer tot 60 leden. Minister Beel zegde toen toe. deze aan gelegenheid nader te zullen bekijken Daarop volgde overleg met het senioren convent uit de Eerste Kamer, waarbij bleek, dat tegen een kleine vergroting dit college geen overwegende bezwaren te wachten waren- Nader schijnt echter gebleken te zij: groting met 20 in plaats van 50 leden niet aantrekkelijk genoeg vinden. Hierin heeft het kabinet aanleiding gevonden, het op- proberen met een vergroting van beide Kamers met 50 pel. De veronderstelling ligt voor de hand, dat minister Beel wil proberen, de Eerste Kamer over de streep te trekken door lister. Intussen is ook minister Molotof in New York aangekomen. Hij gaf onverwachts vens te kennen op eigen gelegenheid uitstapje door de stad te maken. Hf liet zijn auto en de hem begeleidende po- lietlemannen achter en trok er alleen op uit. De politie van New York haalde ver licht adem toen hij terugkeerde van zijn zwerftocht. Later bracht Molotof een be zoek aan Dag Hanr ^-skjoeid, de secre taris-generaal van de V.N. De leider van de WesMultae socialisten heeft er op aangedrongen dat Adenauer, die vandaag in Boston een ere doctoraat in ontvangst neemt, eei kou zal brengen, voordat de Grote Vier te Genève bijeenkomen. De Westduitse regering bUjft intussen hardnekking bij haar plan nog deze zomer soldaten in uniform te steken, ondanks de storm van critiek op haar „overhaaste" optreden. Zuiderkruis en Oranje brengen 1600 repatrianten Het s.s. Zuiderkruis en het m.s. Oranje zijn met ruim 1600 evacué's uit Indonesië op weg naar Nederland. De Zuiderkruis wordt op 6 Juli in Amsterdam verwacht en de Oranje op 22 Juni. ditmaal de vergroting van de Tweede zo wel als van de Eerste Kamer In één wets ontwerp onder te brengen, temeer omdat alleen op deze wflze de waarde van het handhaven der verbonding 2:1 als argu ment wordt erkend. Meer candidaten Ook is om advies naar de raad van state gezonden een voorstel tot wijziging van de kieswet. Aangenomen mag worden, dat de lijsten op de stembiljetten nu voorzien zullen worden van de namen der partijen. De candidatenlijsten zullen niet meer dan 30 namen mogen bevatten. Thans geldt nog een maximum van 20. maar bij uitbreiding von het aantal leden der Tweede Kamer zullen er ook meer can- didaten nodig zijn Tenslotte zal de regering de verkiezings dag "erschulven van Woensdag (zoals nu het geval is) naar Vrijdag. tcrwiJ het in de bedoeling ligt de stembureaux tot 's avonds zeven uur open 4e doen zijn (thans vijf uur). Krasse maatregelen van Peron Huiszoeking in R.K. kerken en kantoren DE STRIJD tussen de Rooms-Katholieke kerk en de regering van pre sident Peron van Argentinië is gisteren een nieuwe phase ingetreden door een aantal krasse maatregelen, welke de regering heeft genomen. De beide geestelijken, die twee dagen geleden uit hun functies werden ontheven, zijn uit het land verbannen en op een vliegtuig naar Rome gezet. Vanochtend vroeg is de politie begonnen met huiszoeking te doen in alle kantoren van de Katholieke Actie en vooraanstaande katholieken. Het bisschoppelijk paleis en het hoofdkwartier van de Katholieke Actie wer den bezet. een regiment infanterie bevel gaf de ka thedraal te beschermen, welke Zondag door Peronistische betogers werd gevallen. Het blad van het Vaticaan zinspeelde er op, dat de maatregelen van Peron zijn excommunicatie tot gevolg zou kunnen hebben. Aires, mgr Manuel Tato en de kanun- van het gelijknamige bisdom, mgr Novoa. Mgr Tato is In feite het hoofd de R.K. kerk in Argentinië, daar de aartsbisschop van Buenos-Aires, kar dinaal Santiago Luis Copello, reeds enl- tijd ernstig ziek is. Gisteren werd hij •t een aangezichtsverlamming in het ziekenhuis opgenomen. Het was beide elijken, die in Argentinië zijn ge boren, verboden bezittingen me Twaali geestelijken gearresteerd De regering van Peron heeft opdracht gegeven alle gebouwen van de Katho lieke Actie in Argentinië te sluiten. Vanochtend vroeg werden ln verschei dene kerken en huizen van vooraan, staande Rooms-Katholieken ln Buenos Aires door de politie huiszoekingen richt. Bü een huiszoeking in de Franciscokerk in Buenos Aires zyn twaalf monniken gearresteerd. In Sarmiento, bij Buenos Aires, werden •n pastoor en een aantal burgers gear resteerd, die bezig waren met het druk- van tegen de regering gerichte pamfletten. Een andere pastoor werd ii hechtenis genomen, omdat dit soort pamfletten in zijn kerk werd aangetrof- De regering heeft critiek geleverd op rechter Thomas Casares van het Hoog- Gerechtshof te Buenos Aires, die tegen actie van rechter Carlos Gentile Downing street 10: tochtig hol' DE geschiedenis van Dowingstreet 10, de ambtswoning van de Britse premier, begint in Breda. Op 21 Mei 1658 sloeg de verbannen ko ning Karei II hier de voormalige Britse gezant in Den Haag tot ridder. Deze gezant, George Downing, had besloten Cromwell te laten wie hij was en de zijde van de koning te kiezen. Downing was de koning wel een ridderslag waart, want behalve gezant was hij het hoofd geweest van Cromwells geheime dienst. Ter ge legenheid van zijn rid derschap mocht Downing de naam van de Lon- dense Kingstreet veran deren in Downingstreet. Waarom juist Kingstreet7 Downing had daar en kele huizen en huizen waren zijn trots. Het is niet bekend, wanneer Downingstreet 10 precies gebouwd is, al blijkt wel dat het tn 1677 bewoond was. De gevel, zoals zij nu is, (Van onze correspondent) dateert van 1772. In 1733 werd no 10 of ficieel ambtswoning van de eerste minister, toen koning George 11 het aan de toenmalige premier Walpole ten geschenke gaf, waarbij Walpole het beding maakte, dat het huis ook door zijn op volgers zou worden be woond. Niet iedere Premier i* over No. 10 even best te spreken geweest. Dis raeli vond het huls ..een tochtig hot", en prefe reerde zijn kapitale wo ning in Park Lane bonen de hem toekomende ambtswoning. Ook Glad stone, de „Grand Old Man" der Britse historie (al wordt deze eervolle bijnaam thans ook vaak aan Churchill gegeven), voelde zich in No. 10 niet bijster thuis en kocht een huis op Carl ton House Terrace, waar nu de Foreign Press As sociation is gevestigd. Men kan zich hun aver sie wel voorstellen, want pas in 1916 werd er op verlangen van Mevr. Lloyd George een bad kamer in No. 10 aange bracht. Vóór die tijd moesten alle Premiers en hun families zich ba den in een zitbad, dat op een waterdicht zeil voor een open haard werd ge plaatst Ongetwijfeld behoort Downing Street 10 niet tot het gerieflijkste soort woningen, maar er is geen Brit die er ook maar tn de jserste verte aan denkt een andere, modernere ambtswoning te bouwen voor hun Eerste Minister. „Dow ning Street" is een be- grip, meer dan dat, bet is een levend symbool van Engelands wereld macht. PRESIDENT PERON Oude vrouw verbrand ie Maastricht Gisteravond is de 75-jarige vrouw A. Spronck-Gordijn, wonende aan d Bourgognestraat te Wijk-Maastricht li haar woning levend verbrand. De vrouw die invalide was, is waarschijnlijk met ee; brandend electrisch straalkacheltje in aan raking gekomen, waardoor de -kleren vlam vatten. Toen de man thuiskwam, vond hij zijn vrouw. Een onderzoek Is door de justitie gelast. Jongetje verdronken in Leidschendam Uit de Stompwijksevaari te Leidschen dam Is opgehaald he; stoffelijk overschot het zevenjarige jongetje van de fa milie Hekkema, wonende aan de Stomp- wijkseweg. Vermoed wordt dat de Jongen met zijn rijwiel van het bruggetje is ge vallen dat de ouderlijke woning met de raat verbindt. De Mercedes-fabrieken hebben een aan tal veiligheidsmaatregelen voorgesteld, een baanbreedte van 32 meter (de Ongeluk in Le Mans Schuld ligt niet bij één persoon In navolging van het Franse voo beeld hebben de regeringen van ver scheidene landen een onderzoek in gesteld naar de veiligheid op hun auto-circuits. Het Belgische ministe rie van Binnenlandse Zaken zal geen maatregelen nemen alvorens de In ternationale Automobiel Federatie voorschriften bekend maakt, omdat daar het renseizoen al is ge ëindigd. In Engeland is de controle in handen gelegd van de Royal Auto mobile Club, in West-Duitsland on derzoekt de regering zelf de toestand. De Mercedes-fabrieken hebben een aantal veiligheidemaatregelen voorge steld, w.o. een baanbreedte van 32 meter (de baan bij Le Mans was op het punt van het ongeluk 12 meter), twee greppels twee taluds met hek als beveiliging v s toeschouwers en een inhaalverbod 3or bepaalde gedeelten van de baan. In Le Mans heeft men getracht het on geluk te reconstrueren. Zoals bekend is, tond de botsing tussen Levegh en Macklin door een onverwachte manoeu- de Britse coureur Hawthorn. Op vragen, of Hawthorn de schuld van het ongeluk droeg, antwoordde Macklin, dat in dit geval niet van directe schuld sprake Was, maar van een vergissing Hawthorn. De werkelijke schuld ligt by de snelheid van de wagens. Hawthoi handelde te goeder trouw. De co-equipier van Hawthorn, Ivor Bueb, haalde als mogeiykheid Macklin Hawthorns stopsignaal niet heeft gezien. Bij een dergelijk ongeluk dragen alle deelnemers schuld, nie'. één enkele persoon, aldus Bueb. Hellt der bemanning van boord De Queen Mary kan niet uitvaren LONDEN. 16 JunS (Van onze correspondent) T^\ANMORGEN vroeg zijn meer dan 500 leden van de bemanning van de Queen Mary in Southampton aan wal gegaan, waardoor het vertrek van het enorme passagiersschip naar New York vandaag onmogelijk is geworden. De 1100 passagiers, die vanochtend op de dekken wandelden, kregen te horen, dat zij na het ontbijt moesten debarkeren. Wanneer de .'00 man stakers, jna de hellt van de gehele bemanning vertegenwoordigen, winnen betekent dit dat de Britse scheepvaartmaalschappijen ln de hoek gedreven zyn, omdat ook zes andere grote schepen om dezelfde rede- m niet kunnen uitvaren. De stakers zUn vrijwel allen stewards koks. Zy eisen een 48-urige werk week en een groteje verloftoelage. De treinen rijden in Engeland geluk- g weer normaal. Er wordt voorrang verleend aan reizigers, die op weg zyn naar hun werk of naar huis. Bij het goe derenvervoer hebben kolen en staal voor rang. De sociëteit Concordia te Bandoeng or IVz millioen roeplah verkocht aan de Indonesische regering. De vroegere sociëteit is nu bestemd tot vrijheldsge- dat het paspoort kan worden inge trokken indien gegronde vrees bestaat dat de houder er van door handelin gen, in strijd met de openbare orde en zedelijkheid, het aanzien van het Koninkrijk in het buitenland schade zal toebrengen. Vervolgens kan. op grond van arti kel 6 van het grensbewakingsvoor- schrlft, het verinten van Nederlands grondgebied aan dergelijke personen zonder paspoort worden belet. Galliard kwaad Kapitein Galliard toonde zich bU een onderhoud dat onze correspondent In Delfzül aan boord van de Evipan met hem had. uHerst verontwaardigd. De Ne derlandse politie hield volgens hem het schip in de Duitse wateren bU Borkum aan. „Zecrovcry van de staat", noemde Galliard dat. De politie doorzocht het schip op wa pens, zonder ze te vinden. „We hebben die ook niet aan boord", beweren de op varenden. Voordien had de Duitse politie het scheepje 6Cherp In de gaten gehouden. Enkele malen kon men „aan snriboten ontkomen". Wat nu? Daarover kon de kapitein zich niet uitlaten. HU wilde eerst overleg ple gen met Westerling en Van Wijk. Waar- schijniyk zou de Evipan verkocht wor- Onenigheid Westerling zei toen we hem ln Den Haag spraken dat hy geen commentaar wou leveren over de terugkeer van de Evipan Wel schijnen deze gebeurtenissen hebben geleld tot ernstige onenigheid tussen Westerling en Galliard en de ver- bemanning van het vaartuig. Overi gens zeide Westerling niets af te weten plannen voor het aanschaffen van een ander vaartuig. Drie maanden geleden heeft Westerling •n paspoort aangevraagd. Officieel weet hij nog niets over een afwijzing, maar hU had al gehoord dat hem een pas zou wor den geweigerd op grond van de bepaling dat niemand een pas krijgt, van wie kan •orden aangenomen dat hij de Neder landse belangen in het buitenland zal schaden. De heer Westerling zeide verwonderd zijn over de heftige reacties in Indo nesië op z(;n plannen. „Dat bij een rege- over een volk van 77 millioen men- to'n grote verwarring kan ontstaan de plannen van één man, bewijst hoe zwak zij staat". Geen steun van R.M.S. Een woordvoerder van de Republiek der Zuid-Molukken verzekerde ons dat de R.M.S. niets te maken wil hebben met deze actle-Westirling. De cx-KNIL-kapi- heef! de vertegenwoordigers van do R.M.S. In Nederland wèl om financiële en politieke steun gevraagd, doch men heeft geweigerd. In niemandsland Het jacht „EVlpan is niet in de Duitse territoriale wateren aangehouden, doch in het 'niemandsland" van Eems en Dollard. Dit heeft de districtscomman dant van de rijkspolitie te water te Leeuwarden ons desgevraagd medege deeld naar aanleiding van de verkla ring, die de kapitein van ide „EVipanT gisteravond Ite Groningen heeft afge legd. ,J>e heer Galliard kan niet bewijzen, dat hij in Duits gebied voer", aldus de districtscommandant, „omdat de grens tussen iNederland en Duitsland daar niet is vastgelegd. Een deel van Eems en Dollard wordt dan ook .als niemandsland beschouwd. Eutopia in Arnhem In Arnhem ls „Eutopia" geopend, een zomerevenement dat vooral als recreatie bedoeld ls. Men heeft zich een imaginaire stad in een Verenigd Europa voorgesteld, een stad waar zonder belemmering veel Europese accenten bijeen zouden zijn. Zo ls er o.m. een (Parijs) place Pigalle. waar op de openingsavond de bekende Franse chansonnière Juliette Gréco enige lie deren ten gehore bracht. Bij de officiële opening van „Eutopia" waren vele autoriteiten aanwezig, o.a. de Franse ambassadeur J. P. Gamier, die het beschermheerschap heeft aanvaard. SET WEER IN EUROPA I1! Bewolk vf is *1 li Slockholn Parijs Bordeaux regen licht bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. half bew. zw. bew. licht bew. WZW 2 N 4 W 17 N 3 NO 3 windstil windstil Geneve ZUrich onbew! windstil windstil windstil Berlijn Frankfort MUnchen Wenen Rome Mallorca licht bew. half bew! W 5 windstil windstil NNO 2 ONO 2 NNW 2 WEERBERICHT Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met enkele overdrijvende wolken velden, zwakke tot matigt wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering ln tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN zon 4.21—21.04 uur. Maan 1.52 Op 20 Juni

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1