Jlieuuie geihsd)e GTouranl Britse treinen rijden weer Prinses Margriet deed examen Edens kabinet doorstond eerste crisis zonder moeite Prinses Margriets grote dag Regering Peron ontzet geestelijken uit functie Duitsland niet neutraal KLM bestelt thans negen Vickers Viscounts Nog nieuw (houten) hotel in Doetinchem afgebrand Vluchteling-probleem in Triest lil! '5 IJ WOENSDAG 15 JUNI 1955 BUREAUX: Steenetraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen» en Advertentie-afdeling: TeL 3144.L Postrekenln-g: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. Zes en dertigste jaargang No 10368 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. f. ENSERINZ CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticlj Is gljebleoea mgn btrt In ttghenspotf CHAOS TEN EINDE LONDEN, 15 Juni. QINDS GISTERAVOND hebben de machinisten en stokers van de Britse spoorwegen zich naar hun werk gespoed. Om de vuren van hun loco motieven op te stoken en hun treinen weer te laten rijden. Onmiddellijk na dat het conflict over de looneisen van het spoorwegpersoneel was bijgelegd, werden telegrammen naar de grote spoorwëgcentra gezonden om het spoor wegverkeer, dat zeventien dagen had stilgelegen, weer op gang te brengen. Verwacht wordt, dat het spoorwegverkeer in de loop van vandaag weer normaal zal zijn. De stakers hebben van de Britse Trans portcommissie, waaronder de staatsspoor wegen ressorteren, de belofte gekregen dat een onpartijdige scheidsrechter hun eisen voor grotere loonverschillen met minder vakbekwame arbeiders aal aan horen. Enkele minuten nadat deze scheids- j rechter opperrechter Morris be- noemd was. begon hij reeds voorbereidin- j gen voor een vandaag te houden bespre- I king te treffen. Beide partijen hebben toe gezegd zich bij zijn beslissingen te zullen neerleggen. Het gevolg van deze besprekingen zal zijn, dat tussen, de Transportcommissie Jim Baty, secretaris-generaal van de „Locomotive Unign" wuif de bij het verlaten van het En gelse ministerie van Arbeid naar de menigte. De staking, welke het spoorwegverkeer zeventien dagen verlamde, was ten einde. Evipan wacht op een radioboodschap Westerling in Den Haag Volgens berichten uit Leer (Did) zo: het jacht Evipan vandaag op zijn- laatst zeeklaar zijn. Kapitein Gaillard had ge zegd voorlopig eerst naar Le Havre te zullen varen. Ergens zou hij dan wel eer radioboodschap krijgen met de medede ling waar hij Westerling aan boord zor moeten nemen. Kapitein Gaillard zou beweerd hebben nog een voormalige Duitse „snelboot" bezitten, die de naam draagt van Zee arend. In 'Leer kwamen Maandagmiddag aantal jonge mannen en een meisje die kapitein Gaillard hoewel ze er als zeelui uitzagen voorstelde als zijn „bemanning". Geruchten Vele zUn de geruchten om het verblijf van Westerling. Duitse instanties hebben vastgesteld dat de ex-kapitein per treil naar Marseille is vertrokken. Gistermid dag trof het ANP hem niet thuis aan De politie van Marsum had gehoord dat Westerling de gemeente verlaten had. Wat Marsum betreft; dat klopt, m het gerucht over Marseille moet onjuist *U". want ons is gebleken dat Wester ling. althans gisteravond, nog in Den Haag vertoefde. Verhindert vertrek" In het blad Suluih Indonesië, verklaart het Indonesische parlementslid Moeis. dat Nederland als bevriende mogendheid alles moet doen om het vertrek van Westerling te verhinderen. Als het dit niet doet, betekent dit dat het Wester ling moreel steunt en Indonesië vijandig gezind is. Duto Masjarakat schrijft, dat het vertrek van Westerling aggressie betekent en dat voor de Nederlandse ko loniale elementen de koloniale oorlogen tegen Indonesië nog niet geëindigd zijn. Berita Indonesia (links-regeringsgezind) dringt er op aan Nederland „met gelijke munt te betalen" en vraagt of de vriend schappelijke betrekkingen met Neder land gehandhaafd dienen te blijven. enerzfjds en de Bond van Machinisten en Stokers en de Unie van Spoorwegstakers (die niet aan de staking deelnam) ander zijds, een accoord wordt bereikt over een nieuw toonstelsel voor alle 500.000 spoor wegmensen. De gevolgen van de staking waren door het afkondigen van de noodtoestand minder ernstig dan gevreesd werd. De spoorwegen hebben dagelijks een verlies van meer dan tien millioen gulden ge- Intussen duurt de staking in 5 Engelse havens nog voort. Óok honderdvijftdg leden van de bemanning van de Queen Mary hebben zich bij de stakende haven arbeiders aangesloten. De Queen Mary zal evenwel normaal morgen uitvaren. Ook hier regels voor autowedstrijden Vindt de minister, naar aanleiding van de recente gebeurtenissen in het buiten land, reden om de eisen, waaraan bij autoraces in Nederland moet worden voldaan, in nadere beschouwing te ne men en, zo ja. is de minister bereid hier over mededelingen te doen heeft het Tweede-Kamerlid, de heer Van Meel (Kath. V.) schriftelijk gevraagd aan de minister van verkeer en waterstaat. Er wordt gewerkt Buitenlandse waarnemers in proces-Jungschlager Ambassadeur Van Roijen had gesprek met Hoover Amerika en Engeland hebben bij de Indonesische regering aangedrongen op menswaardige berechting van de Neder landse arrestanten. De Amerikaanse er Britse ambassades te Djakarta zullen morgen diplomaten afvaardigen om het verloop van -het proces-Jungschlager gade te slaan, aldus werd van welinge lichte zijde te Washington vernomen. Op de conferentie te Bandoeng hebben Pa kistan en Ceylon benevens andere Azia tische mogendheden, zo-als Birma en India, oim een eerlijker berechting ver- De Nederlandse regering heeft de Amerikaanse advocaat prof. H- P. de Vrias verzocht om hulp bij de verdedi ging der gevangen Nederlanders. Mr De Vries is ale Nederlander geboren op Cu- ra?ao en we-rd later Amerikaans burger. Hij is hoogleraar aan de Columbia uni versity. Zelf verklaart hij echter, niet te verwachten, dat hij persoonlijk de be langen der beklaagden zal behartigen. Hij wil voor dit werk de beste zoeken is bescheiden genoeg, zegt hij, om zich zelf daartoe niet te rekenen. Het voor bereidende werk en het zoeken van ver dedigers geschiedt op het kantoor van de consul-generaal te New York, mr J. A. C. baron de Vos van Steenwijk. De Nederlandse ambassadeur dr J. H. an Roijen, heeft een onderhoud gehad iet de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Herbert Hoover Jr, wie hij een witboek overhandigde. Hij zeide geen vastomlijnd verzoek tot de Amerikaanse regering te hebben ge richt. De Nederlandse regering hoopt Einde spoorwegstaking Amerikaanse regering evacueert President Eisenhower en de gehele regering, ca 15000 ambtenaren zijn vandaag uit Washington vertrokken naar geheime verblijfplaatsen op 500 km van de hoofdstad, waar zij drie dagen zullen verblijven. Deze evacuatie geschiedt in het ka der van de „operatie waakzaamheid". Men gaat er van uit. dat in New York drie millioen doden zijn gevallen door een atoombomaanval. Vijftig van de 91 belangrijkste Amerikaanse steden zijn gebombardeerd, op drie plaatsen in Alaska zijn geleide projectielen neergekomen en het Panamakanaal wordt van duikboten uit met atoom- projectielen beschoten. Kamerlid stelt vragen Nieuw-Guinea een ballingsoord Binnenkort zal de kapitein der mari niers A. J. van Bork worden uitgezonden naar Nieuw-Guinea. Het Tweede-Kamer lid Visch (Kath. V.) heeft hierover en kele vragen gesteld aan de staatssecre taris van marine, n.l. of het hier om een normale uitzending gaat of dat deze mede is beïnvloed door klachten, die inwoners van Doorn over deze kapitein zouden hebben ingediend. Is het juist, dat de kapitein niet gehoord is bij het onder zoek. na deze klachten ingesteld, en zo ja, wil de staatssecretaris dan nog een aanvullend onderzoek Instellen? De heer Visch vraagt tenslotte een volledige uit eenzetting over deze zaak. Nog 16 gewonde kinderen in Osnabrück Dini Marsman, een van de als zwaar gewond opgegeven slachtoffers van het busongeluk in Osnabrück, ls gisteravond uit het ziekenhuis aldaar met haar ouders in Den Ham aangekomen. Hierdoor is het aantal kinderen dat nog in Osnabrück verblijft, tot zestien gedaald. Thans is van vijf slachtoffers het levensgevaar nog aan- Vandaag zouden familieleden en enkele hoofden van scholen uit Den Ham naar Osnabrück reizen. De begrafenis van de twee omgekomen kinderen is bepaald op Vrijdag n Den Ham. Om half drie zal in de Herv. kerk in Den Ham een rouwdienst worden ge houden. Italië De stemming over de motie van wantrouwen tegen het kabinet Scelba i» op aandrang van de Christen-democra tische partij tot 23 Juni uitgesteld. 'evenwel, dat Amerika waarnemers zal zenden en had de Amerikaanse regering verzocht een actieve belangstelling te De New Yorkse bladen geven weinig aandacht aan de gehele zaak. Slechts de New York Times wijdt op bladzijde twee biina een kolom aan de Nederlandse ar restanten. De Indonesische autoriteiten ontken nen de Nederlandse beschuldigingen en beweren, dat de schuld van de Nederlan ders in Indonesië vast staat. Hef Indonesische persbureau heeft ge protesteerd, omdat de Indonesische pers niet was uitgenodigd tot een persconfe rentie, welke minister mr J. M. A. H. Luns gegeven heeft Inzake de arrestaties. De Indonesische minister van buiten landse ïaken, Soenerjo, heeft verklaard, dat de Nederlandse 'beschuldigingen on juist zijn en dat de verschijning van het witboek alleen maar de verhouding tus sen heide landen nog slechter kan maken. Kranig heeft Prinses Margriet zich gekweten van haar eerste officiële taak: het leggen van de hoeksteen voor de Canadese ambassade in Den Haag. Nu was het metselen zelf wel een leuk werkje en onder de aanmoedigin gen van ambassadeur Thomas Stone streek het prinsesje de specie uit, tot ze een kleur van plezier had en de steen veilig op de grijze laag kon dalen. Vast en zeker vond ze dit deel van de plechtigheid heel wat plezieriger dan het begin: het inspecteren van de erewacht der Canadezen. Wel regelde de commandant, majoor S. A. Mooney, zijn lange stappen naar de pasjes van H.K.H., maar de haag van stoere kerels, die strak en stram daar stonden, maakte haar zichtbaar verlegen. Het toelatingsexamen voor het Baarns Lyceum, dat ze juist een uur eer der had afgesloten, is haar misschien wel gemakkelijker gevallen dan deze grote opdracht! De hulpbisschop en vicaris-generaal van Buenos Aires, mgr Manuel Tato en mgr Ramon Novoa, kanunnik, zijn door de Argentijnse regering uit hun functie ontzet. In een door alle ministers ondertekend decreet worden beiden verantwoordelijk gesteld voor het organiseren van een verboden processie met de daaruit voortvloeiende onlusten, beschadiging van particuliere eigendommen en schending van de Argentijnse vlag. Mgr Tato bevindt zich nog steeds in hechtenis. De gemeenten in de provincie Buenos Aires, waar de radicalen (oppositie) partij de meerderheid in de gemeenteraden heeft zijn onder bestuur gesteld van de provin ciale gouverneur. Meer dan 120.000 arbeiders, aangesloten bij het Peronlstische vakverbond C.G.T. hebben gisteren ln Buenos Aires ten gunste van de regering gedemonsteerd. Onder de vlaggen en spandoeken bevond zich een galg, waaraan een pop in kaï dinaalskleding hing. De C.G.T. had ee staking uitgeroepen om de arbeiders i staat te stellen hun trouw aan het regici te bewijzen. President Peron raadde de betogers aan hun geduld te bewaren „Het ogenblik om te handelen is nog niet gekomen. Wanneer de tijd daar is. zal ik Voor het eerst een order in Engeland Kamerleden menen P.B.O. werkt vertragend op de wetgeving (Van onze Parlementsredactie) Verschillende leden van de vaste com missie voor landbouw, visserij en voedsel voorziening van de Tweede Kamer zijn van mening, dat de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie een vertragende wer king uitoefent op de totstandkoming van sommige noodzakelijke wettelijke regelin gen. Ze betreuren dit en dringen er bij de regering op aan, de eigen verantwoorde lijkheid ten aanzien van de wetgeving niet uit het oog te verliezen, zo staat te lezen in het voorlopig verslag dezer commissie over enkele wetsontwerpen tot verlenging van het staatstoezicht op de bossen. WASHINGTON. 15 Juni PRESIDENT Eisenhower en bonos- kanselier Adenauer hebben in een gemeenschappelijke verkla ring gezegd, dat het neutraliteits- concept niet op Duitsland kan wor den toegepast. LateT verklaarde Adenauer, dat de Russen er naar 6treven ln Europa de handen vrij te krijgen om in Azië hun hulpbron nen en speciaal hun militaire macht te kunr.en gebruiken. bestaat geen afzonderlijk front van de Stille Oceaan en het Atlantische ge bied, omdat wQ tegenover dezelfde vijand staan, aldus de bondskanselier. De vrije landen en speciaal de Vei Staten staan aan het begin van hetgeen mogelijk een langdurige periode vai derhandelingen zal worden, met tegenstander voor wie de factor tijd niet geldt. Bovendien behoeven de Sowjetlel- ders geen rekening te houden met n ningsverschillen tussen hen zelf en openbare mening ln de Sowjetunle. Adenauer wees er op dat zijn reis ni Moskou grondig zal worden voorbereid wellicht tot de nazomer zal worden uit gesteld. De verklaring van Elsenhower en Ade- naeuer wordt in Washington gezien als een waarschuwing aan de Russen geen tijd te verspillen en dat Amerika West- Duitsland als gelijke heeft geaccepteerd Tenslotte vindt men'er een aanwijzing in dat beide staatslieden de totstandko ming van een herenigd Duitsland voorzien, dat zich uit vrije wil bij het Westen za: aansluiten. West-Dultsland zal, onder leiding van minister Van Brentano een afvaardiging naar de Geneefse conferentie zenden. De delegatie zal contact met alle mogend heden onderhouden en adviseren met be trekking tot Duitse kwesties. het sein geven. Verspil uw kruit niet aan een waardeloze prooi," aldus Peron. De Londense Times gelooft niet, dat aan het geschil tussen Peron en de R.K. kerk de kwestie van politieke en gods dienstige vrijheid ten grondslag ligt. De katholieke actie wordt geleid door rijke grondeigenaren, die niet berusten In het feit, dat zU van de macht sljn alt- gesleten. Hot merendeel van het leger, dat over het algemeen van kleine boeren- of mid-tenstandskringen afkomstig Is, en dc arbeiders uit de grote steden zijn op de hand van Peron. De Times besluit, dat de scheiding tussen kerk en staat door een deel van de geestelijkheid zeker zal wor den toegejuicht. gamer van Koophandel Kan kwitaniiezegel niet verdwijnen De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amsterdam heeft zich tot de mi nister van financiën gewend met een adres inzake de afschaffing van de kwi tantiezegel. De Kamer acht deze zegelbelastlng een onevenredige bezwaring voor hen, die er mede in aanraking komen. Afschaffing ou voor het bedrijfsileven een belangrijk» ermindering van ongerief en kosten ga- en, terwijl de inkomsten van de schat- :ist er niet noemenswaard onder zouden lijden. De Kamer verzoekt de minister daarom .afschaffing van de kwitantiezegel in over weging te willen nemen. Brilmonturen zijn tien procent goedkoper Vandaag zijn de gangbare brilmonturen met gemiddeld tien procent in prijs ge daald. Deze verlaging heeft geen invloed op de door de opticien te verlenen korting op brilleglazen en monturen voor verze- I kerden bij de ziekenfondsen. Verdacht bezoek van onbevoegden DE KLM heeft thans bi) de Engelse Vickers vliegtuigenfabriek negen Vls- count-toestellen besteld. Ze worden in de eerste helft van 1957 afgeleverd. Het is de eerste bestelling van enige omvang die de KLM in de bijna 36 jaar van haar be staan in Engeland doet. Er is 40 millioen gulden mee gemoeid. Met de Viscount doet het eerste vliegtuig met schroeftur- bines zijn intrede by de KLM. De KLM krijgt de Viscount 803, een speciale KLM-uitvoering, die met een be talende lading van 5300 kg zonder tussen landing 900 km kan vliegen. De snelheid bedraagt 512 km. Er kunnen 37 passa giers in de toeristenklasse en 16 In de eerste klasse mee. De vier motoren heb ben elk een vermogen van 1765 pk. De vleugellengte is 28Vz meter, de romp ls 25,91 m lang en het vliegtuig weegt 28.100 kg. De KLM is de tweede luchtvaartmaat schappij die de Viscount in deze uitvoe ring heeft besteld. De KLM heeft thans 25 vliegtuigen in bestelling: vier Lockheed Super Constellations, tien Douglas DC-7e („Seven Seas"), twee Fokker-F-27 „Friendship" en negen Viscount 803- toes tellen. De Viscounts worden gebruikt voor het KLM-vervoer in Europa en sommige lijnen naar het nabije Oosten. Het eerste prototype van de Viscounts de 630 maakte in Juli 1948 zijn eer ste vlucht als het eerste verkeersvliegtuig met schroefturbinemotoren ter wereld. Twee jaar later kreeg het 't Britse bewijs van luchtvaardigheid. De BEA en de BOAC bestelden ongeveer tweehonderd Viscounts-700. De toestellen van de 800- die de KLM nu besteld heeft, zijn kleiner en bestemd voor kortere afstan- Voor de tien nieuwe DC-7c toestellen loet er een enorme hangar op Schiphol bijkomen, n.l. een van 200 meter lengte 7 meter diepte. Het gemeentebestuur Amsterdam heeft voorgestefld een voorlopig crediet van zeven millioen toe Vannacht is het geheel in hout trokken hotel Groenendaal by Doetin chem tot de grond toe afgebrand. De ge hele inboedel ging verloren. Er was nie mand in het gebouw aanwezig; er u nog geen gasten- Een van de tien vacantieganger9, die in twee bungalows ln de nabijheid van het hotel wonen, ontdekte de brand. De eigenaar, de heer J. Groonheim, had de brand ook reeds bemerkt. Toen de brand weer ter plaatse verscheen, stond het al vast, dat er niets te redden was. Enkele weken geleden is in Triest uit commu nistisch Albanië de 36- jarige Mehmet Metalia aangekomen en de Inter nationale vluchtelingen organisatie zat onmiddel lijk met het ingewik keldste probleem waar mee rij sinds de vluch telingen van achter het ijzeren gordijn naar het Westen begonnen te ko men ooit te maken heeft Mehmet is nl. evenals tienduizenden van zijn landgenoten Mohamme daan en heeft de vrij heid gezocht met twee vijf kinde- Mehmet is een ge schoold arbeider. In zijn vaderland was hij een welgesteld man. Hij zou naar een half dozijn lan den kunnen emigreren, als hij slechts één vrouw had. maar één achter laten? Mehmet schudt koppig het hoofd en zegt: „Lie ver mil ik de rest van mijn leven in een vluch telingenkamp doorbren gen dan afstajid doen van één van mijn vrou wen zijn zes jaar gele den, toen het rode re gime zijn bezit, zijn lan derijen en zijn welva rende timmermanszaak in beslag had genomen, over de grens naar Joe goslavië geglipt en hij is naar Triest gekomen om dat hij in Joegoslavië geen werk kon vinden Tot dusverre is de stand van zaken als volgt: geen enkel land, dat vluchtelingen op neemt. tolereert biga mie. Geen enkel zal Mehmet met beide vrou wen toelaten. ,JEen hele hoop poeha", smaalt Mehmet. „Als ik nu eens zeven vrouwen had. zoals mijn Gods dienst toestaat? Wat dan?" Hij en zijn beide vrou- Bij de Internationale vluchtelingenorganisatie is men van mening, dat het goed zal zijn als er spoedig een oplossing wordt gevonden, omdat het probleem anders misschien nog ingeurik- kelder wordt. Want er bevindt zich een knap jong Albanees meisje onder de vluchtelingen hier. Mehmet en ver scheidene van zijn land genoten hebben al meer malen met belangstel- gekeken en er is niets, dat Mehmet kan belet ten een derde vrouw te Het hotel, dat 12 kamers met 24 dub bele bedden had, was in 1953 gebouwd. In de afgelopen maanden had men gemerkt dat reeds drie maal onbe voegden het hotel binnengedongen Vorige week bleek een binnen muur en een mat door vuur aange tast te zijn. Vannacht had men om 12 uur nog de ronde gedaan en geen onraad bespeurd. Men tast over de oorzaken van de brand in het duister. Golhisch beeldhouwwerk in Maastricht ontdekt In de kloostergang van de St. Ser- vaeskerk te Maastricht heeft men na het verwijderen van een dikke kalklaag op twee grafstenen, fraai gothisoh beeld houwwerk ontdekt Prof. dr J. Timmere uit Maastricht beschouwt deze vondst kurrst-histori9ch van grote waarde, aan gezien is gebleken dat het zeer zeldzaam 15e eeuwse beeldhouwkunst betreft. Ook de kleuren op het beeldhouwwerk zijn nog goed. Opnieuw een centrum voor kankerbestrijding „Ir> on6 land sterven jaarlijks ongeveer 15.000 personen aan kanker", zei de com missaris der Koningin in Friesland, mr H. P Linthorst Homan in een gisteren te Leeuwarden gehouden vergadering, waarbij het Friese sub-centrum voor de kankerbestrijding officieel in werking werd gesteld. Het centrum is in het dia- konessenhuis gevestigd. Er zijn than6 in ons land zeven centra en vier sub-cen tra. Binnenkort zal ook te Deventer een sub-centrum worden ingesteld. Prins Bernard eheft gistermiddag op het Elysée een bezoek gebracht aan presi dent en mevrouw Coty. Pe Prins had de luchtvaarttentoonstelling bezocht, die op het vliegveld Le Bourget wordt gehouden. Vandaag keerde hy naar Nederland terug. Tijdens de recente onlusten in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires hesen Peronistische beto gers de nationale vlag op het pa leis van kardinaal Luis Copello. Zonnig weer Een hoeveelheid minder koude oceaan- lucht stroomde gisteren naar Engeland mze streken. De hoge vochtigheid rlc lucht veroorzaakte in ons land vrij veel bewolking waardoor de zon zijn verwarmende invloed niet kon doen gelden. In Engeland daarentegen kwa men flinke opklaringen voor, waardoor de temperatuur daar gistermiddag plaat selijk tot 23 graden opliep. Intussen stroomt met noordwestelijke wind po laire lucht via de Noordzee in de rich ting van ons land. Deze lucht ij droger en in verband daarmee zullen morgen flinke opklaringen voorkomen, die het weer een aangenamer karakter geven, hoewel in het temperatuurverloop nog weinig verandering komt. De krachtige luchtdrukstijgingen boven de Britse eilanden hebben verder tot gevolg de ontwikkeling van een hogedrukgebled dat langzaam naar het Noordzeegebied beweegt. De kans op regen is daarom de eerste paar dagen gering. JET WEERIN EUROPA sii 21 li n zw. bew. licht bew. onbew. windstil windstil windstil zzw zzw WNW WNW WEERBERICHT Opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht leta kouder, mor genmiddag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Langs de Wad- denkust nog vrij krachtige, overigens matige tot zwak ke naar noordelijke rich tingen draaiende wind. (Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN Donderdag: zon 4.21—21.04. Maan 1.23- 16.45. Op 20 Juni N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1