Oorlogsslachtoffers wonnen bij het tijdvuren Oude kleitabletten ontdekt in Mesopotamië Vlag gehesen op hoogste punt van Maranathakerk Leidse U.B. wordt belangrijk uitgebreid NIEUWE LETOSCHE COUHANT 4 DONDERDAG 9 TUNI Schietwedstrijden te Katwijk Ter gelegenheid van de lustrumfeesten tperden pisfermfddap op de schietbanen in Katwijk schietwedstrijden gehoudei De reiultaten waren boven verwochtin goed. De algemene leidinp benutte bv de praeses t-an „Pro Patria", de F Salomonson. kapitein Th. L. Voort-] man had de technische leiding in handen en hij zorgde voor de veiligheid van d deelnemers. De lehutteri kwamen var S M D.. de Koktichool. de mar ine va Valkenburg, de bond van Ned. militair oorlogsslachtoffers, de gemeentepohtii het Veteranen legioen Nederland, de oud Officieren en. van het Stadhuis. Toen men uitgeschoten was, g'ng het naar ..Minerva". De jury toog druk aar het werk en na enige tijd kon de voor zitter, de heer H. Mathon, de uitslag be kend maken. De prijs die het collegium beschikbaar had gesteld voor de beste individuele prestatie over het geheel der wedstrijden, werd "door de heer H Mun ster van Heuven aan Inspecteur Nooyens van de Leidse gemeentepolitie overhan digd. De prijzen voor equipes gingen naar de S.M.D. (931 punten), de gemeente politie (530 punten) en de marine van Valkenburg (467 punten). De prijzen voor de indlviduële wed strijden waren voor: 1. sergeant der ma riniers Van Niel (114 punten); 2. inspec teur Nooyens (113 punten); 3. luitenant der mariniers Brinkman (111 punten) en 4. sergeant der mariniers Hoogendoorn (110 punten). Deze prijzen werden na- Agenda van Leiden Donderdag Leidse Hout, 7 uur: voetbalwedstrijd Ned. Studentenelftal—Lelda elftal. Hoek Oosterdwarsstraat, half 8: start singelloop. Aula gymnasium, half 8: welsprekend heidsconcours voor scholleren middelbare Kleine Burclu 8 uur: simultaan-seance dammen door W. Rozenburg. Schouwburg. 8 uur: Musical Comedy „De Zwarte Tulp". Rehoboth. 8 uur: vergadering VERON Vrijdag Veemarkt. 10—12 uur: demonstratie van het Pan Provinciaal Congres (pro vinciale folklore). Doezastraat, 3 uur: start mandfietsen- Grlekse Markt (Pieterskerkhof) half 4 —half 6: thé voor de ouden van dagen boven 70 Jaar, demonstraties folklore. ProfessorenwUk (tribune LorenUka- det. 69 uur: wielrennen (100 km). De Zijl, 6.450 uur: Leidse jeugdkam pioenschappen zwemmen, waterpolo- wedstrüd Ned. Mil. Zevental—Leids Stu- dentenzevental. Burcht. 8 uur: aanval op het wereld record bllnddammen door Wim Huis man. Schouwburg, 8 uur: Musical Comedy „De Zwarte Tulp". Lakenhal. 8 uur: Leidse smalfilmliga, The quiet one (De eenzame». Trekvlietweg 2. half 3: K. en O.-ex- cursle naar overhemdenfabrlek Elml. mens de burgerijcommissie uitgereikt door de heer J. I. Goudsmit. Het bestuur van ..Pro Patria" had prijs beschikbaar gesteld voor de beste prestatie tijdvuren. Deze werd gewonnen door de ..Bond van Ned. militaire oor logsslachtoffers". Dit is een opmerkelijke prestatie, daar deze schutters na de oor log niet meer hadden geschoten. Er wa ren nog twee speciale prijzen: inspecteur Arbouw en de heer De Kloe hadden het meest in de roos geschoten (zes maal) en de heer Vos had. ondanks een hoog gemiddelde, het grootste aantal „af zwaaiers" geproduceerd. Mij Ned. Letterkunde in Leiden bijeen De maatschappij der Nederlandse Let terkunde zal haar jaarvergadering houden op Dinsdag 14 Juni te Lelden in het Aca demiegebouw. Rapenburg 73. De agenda bevat onder meer de volgende punten: Opening van de vergadering door de voor zitter, dr P. Minderaa; verslag van de staat der Maatschappij en haar belang- dijkste lotgevallen en handelingen ge durende het Jaar 1954'1°55; de afdeling de drie Noordelijke provinciën ge durende hetzelfde tijdsverloop; de afde- ig voor de Zuid-Oostelijke provinciën i de bibliotheek; bekendmaking van de 'slag der stemming over de te benoemen zjtter de heer A leden; stemming over de toekenning van de prijs van aanmoediging, genaamd Lucy en C. W. van der Hoogt-prijs, voor de riode 1954'1955; stemming over de toe kenning van de „dr Wijnaendts Francken- prijs". voor de periode van 1951 t/m 1954 (biografie en cultuurgeschiedenis); voor dracht door dr G. G. Kloeke over taal verscheidenheid en -uniformiteit (met lichtbeelden), en verkiezing van een voor zitter. De feestelijkheden bij Pieters kerk en Gravensteen draaien nu volop. Op de Griekse Markt hebben gisteren al heel wat kinderen genoten van „hei feest van de studenten". Zie maar eens naar de gezichten van die van Oosterkwartier! Foto N. van der Horst Leidse vogelvrienden in nieuwe organisatie Het was een belangrijke vergadering," die ,.De Leidse Vogelvrienden" gister avond in hotel „Bellevue" hielden. Met vetgedrukte letters stond op de agenda een bestuursvoorstel tot uittreding uit de ..Ned. bond van vogelliefhebbers"' en toetreding tot de „Algemene bond voor kanarieteelt en vogelbescherming". De oorzaak van de uittreding zou onder meer zijn: een dictatoriaal bewind, het zich handhaven van de bondsvoorzitter .door leugen en bluf", de twijfelachtige begro ting ten aanzien van het bondsorgaan en een negeren van de Leidse vereniging. Het toetreden tot de „Algemene bond voor kanarieteelt cn vogelbescherming" bleek vele voordelen met zich te bren gen. Door toetreding zou ook de samen werking met „De Zanger" groter kunnen worden. Nadat er veel over en weer ge sproken was. spraken alle leden zich voor het bestuursvoorstel uit. Terwijl de briefjes voor deze stemming rondgedeeld werden, vertelde de Mook. iets de excursie naar „De Beer". In de af gelopen tjjd hadden twee leden zich bui tengewoon verdienstelijk gemaakt, name lijk de heren B. Jeltema en E. Gulde- mond. De laatste werd met algemene stemmen in het bestuur gekozen. Na de pauze was er nog een vogel- Haagse economische politierechter Niet zo maar weglopen Een fabrieksarbeider uit Leiden werd comform de eis door de Haagse econo mische politierechter tot 25 boete of 5 dagen hechtenis veroordeeld. Verdachte werkte bij een fabriek te Sassenheim. Eind Februari was hij, na een opzeg gingstermijn van vier dagen, zonder toe stemming van het gewestelijk arbeidsbu reau, weggebleven. Verdachte zou tegen de bedrijfsleider gezegd hebben dat hij ontslag wilde nemen. Deze zou er op ge antwoord hebben: „Zo. geen zin. don der dan maar op". De eerste de beste Za terdag. vier dagen na dit voorgevallene, is verdachte weggebleven. Aangezien hij niet bevoegd was personeel te ontslaan of aan te nemen zou hij deze verdachte naar de personeelsafdeling verwezen heb ben, aldus verklaarde de bedrijfsleider als getuige. Verdachte ontkende dit. De officier achtte het ten laste gelegde be wezen en wees er op. dat zo'n bedrijf niet alleen ujt een bedrijfsleider bestaat. Een werknemer dient verantwoordelijkheids gevoel te hebben tegenover zijn werk gever. ..Er wordt alles voor jullie ge daan. alles wordt prima geregeld, jullie moeten het leren: dat jullie van je werk gever niet zo maar kunt weg lopen," zei de officier van Justitie Haagse politierechler Zlgzzgger veroordeeld Een niet verschenen Leidse boekdruk ker werd. overeenkomstig de eis. door de Haagse politierechter veroordeeld tot f 30 boete of f 15 dagen. De verdachte had in de nacht van 6 op 7 Februari op de Mid delstegracht gefietst, terwijl hij onder drankinvloed verkeerde. Tevoren had een politiemah hem nog gewaarschuwd, dat hij niet fietsen mocht. De verdachte had ge weigerd een bloedproef te ondergaan. Schapen aan hun lot overgelaten Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse politierechter een 47-Jarige vee houder uit Leiderdorp tot vier weken ge vangenisstraf, waarvan twee weken voor waardelijk. In Januari en Februari had verdachte in een weiland te Zoeterwoude zes schapen aan hun lot overgelaten. De sneeuw lag dik op de velden en het water was bevroren. De dieren konden dus noch voedsel noch drinken krijgen. Een schuur tje op het weiland was afgesloten, dus nadden de dieren geen onderkomen. Twee schapen stierven en de andere dieren waren zo mager als een talhout toen de politie ingreep. Verdachte had één dood schaap nog een week in het weiland laten liggen. Nooidwijkeihouts Assyrioloog heelt er honderden ontcijferd Dezer dagen had het A.N.P. een onderhoud met dr J. J. A. van Dijk uit Noordwijkerhout, die als Assyrioloog van 10 November 1954 tot 15 Mei 1955 in Mesopotamië heeft vertoefd en onder meer tegenwoordig is ge weest bij de opgraving van de 4000 a 5000 kleitabletten uit een ruïne heuvel te Uruk-Warka, het oude centrum van de Sumerische cultuur. Deze studiereis werd dr Van Dijk mogelijk gemaakt door een subsidie van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. Het wetenschappelijk belang van de vondst, aldus dr Van Dijk, bestaat daarin, dat men hier voor het eerst een gesloten tempelarchief uit de Neo-Babylonische tijd in handen heeft gekregen. Wel waren er in de diverse musea grote aantallen kleitabletten van dezelfde houd en afkomstig van precies dezelfde plaats, als waarop het bovengenoemde archief gevonden is. De aanwezig-heit' van deze tabletten vermeerdert de waar de van de vo-ndst, omdat men nu ook di Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 15 tot en met 31 Mei zijn de volgende voorwerpen gevonden: doublé halsketting, oorbel met hanger, portemonnaie met inhoud, sjaal, hand schoenen, autostep. kindercape met capu chon, vulpen, straatnamenboekje. huis sleutels, doublé dasspeld, portefeuille m. Inhoud, bankbiljet, rijwieltas. passerdoos, nylonkous, 2 contact-sleuteltjes (van auto), corset, kop van rijwiellantaarn, zakhorloge, luchtfilter van motorrijwiel, doublé brocihe, padvindersmes in étui, dekzeil, lap stof, muntbiljet, paar been pijpen, ball-pointpen, kindermuts, jopper met ritssluiting, regenjas, motorhand schoen. zakbijbeltje, passer, kinderschoen- tje, geldbedrag, jekker, zonnebril, zak met overall, capuchon van regenjas, polshor loge. bril, medaillon verm, van wandel sport, armband, toillettasje met toilet artikelen. kanarievogel, wieldop van auto, deksel van ondersteek, vishengel (t- delig), speelgoed olifantje, autoband met velg. De gevonden voorwerpen kunnen wor den afgehaald aan het hoofdbureau van politie. Zonneveldstraat 10. op Woensdag en Zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Daar kunnen ook inlichtingen worden verstrekt, echter niet telefonisch. Grieks* Markt, 12.45 uur: vertrek alle gorische corps-optocht naar het station. Station, 2 45 uur: «tart intocht oud alumni. Pieterskerk. 4 uur: Luatrumbijeen komst Tolhek Warmond, 2 uur: Chr. Retaver- eniging naar Warmonds Wondertuyn, Tramstation, 1.45 uur: excursie Vola naar Katwijk. Pieterskerk, half 12: bijeenkomst van de Christen Studenten Raad. mgr dr A. C. Rarrue'aar en prof. mr L. W. G Scholten overi De studie als Christelijke opdracht. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde. 10—5 uur: Japans* kleurendruk - houtsneden Kunlsada (tot 15 Juli), en ..Zo zien zij ons" (d* Europeaan gezien door ander# volken), tot 2 October Gravensteen (Vierschaar), 105 uur: foto's Leidse unlveralteH (t m. 18 Juni). Lakenjial, 9—5 uur: Moderne Belgi- gche beeldende kunst <tot 18 Juli). Universiteitsbibliotheek, half 10—half 6: Leven en werken van Plet Paaltjens (t.m. 22 Juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdlogh en Blanken. Hoge- woard 171. tel 20502 en apotheek Retjit. Steenstraat 35. t«L 20138. Doctoraal psychologie Aan de Amsterdamse gemeente-univer siteit Is voor het doctoraal-examen psy chologie geslaagd mevrouw J. P. Cohen Stuart—van Nieuwenhutjzen. vroeger te Leiden, thans wonend te Rotterdam. De Zwarte Tulp Terzet van bollen, politiek en liefde Lustrumvierders zagen vrije bewerking van Dumas' werk Wat /noesten we met al die vreemdelingen doen, met name de Amerika nen, wanneer er geen bollenvelden waren? Voor hen is de hele existentie van ons land een ode aan de bol en de klomp. En, om het nu maar niet over het heden te hebben, in het verleden, zo in de zeventiende eeuw, hebben we er dik geld mee verdiend. „Toen was 't hollen om onze bollen". Zou het mogelijk zijn een zwarte tulp te kweken? Geboeid door de geschiedenis van de dwaze tulpenhandel, schreef Alexandre Dumas (père). zijn „La Tulipe Nolre", dat speelt in 1672 zo omstreeks de dood van Cornelis (en Johan) de Witt. De gemeente Haarlem heeft een prijs uitge loofd voor de kweker van de zwarte tulp. Laat nu Cornelis van Baerle, een neef van Cornelis de Witt, in het bezit zijn van drie bollen, waar zwarte tulpen uit zullen loeten ontbloeien. Doch de vijand slaapt immer zegt men. In dit geval ls het buurman Dirk Boxtel zijn Katrijn. Er gebeuren allemaal ge- ene dingen, op touw gezet door de buurtjes, en eindelijk zit Cornelis in Loevestein. Maar z'n bollen zijn mee. Daar zucht hij in 't gevang. Bijgestaan in de dzoom door Leidse reünisten. Dat is natuurlijk niet van Dumas. dit komt op rekening van Ben van Eysselsteyn, die in opdracht van de Lustrumcommissie vrije bewerking gaf van Dumas' werk en er een musical show van maakte, wat hij voortreffelijk heeft gedaan. Doch wat is een droom? Freud kwam zelfs aan de horizon nog niet opdagen. Meer eteun had onze Cornelis dan ookl van Rosa, zijn Rosa, mogen we wel zeg gen. Dochter van Loevesteins cipier. Zij kweekt de bollen op. Doch' ziet, zelfs hier j weet Dirk Boxtel binnen te dringen en één der bollen te stelen. Een ander wordt vertrapt, maar die éne die overblijft wordt gekoesterd. Ten dage dat de jury het oordeel moet uitspreken, verschijnt Rosa met haar bol. Minder prettige dingen worden er dan gezegd, en ware het niet dat de Prins ln hoogst eigen persoon tus senbeide kwam, we denken, dat Rosa aan het kortste eind getrokken had. We wa ren echt blij toen de Prins verscheen. We wisten: Nu komt alles goed. kwam goed. Rosa kan nu de m<>- n 't schone lied geven: „De deugd zal altijd triompheren. En telkens komi boontje om z'n loon". Behalve de deugd, j die we natuurlijk graag voorop laten j gaan. triompheerden ook de heren mr] Harm Smedes en mr Cleveringa. Eerstgenoemde schreef er gemakkelijk aansprekende melodieuze muziek bij. waarin bekende wijsjes verwerkt waren. Aardige vondsten waren er. b.v. de sller- het Io Vivat bij het „geestelijk" bezoek van de reünisten aan Loevestein Men kon deze muziek aan. De hele pvond had Harm Smedes het geheel goed in de hand. zodat er met plezier gezongen en gedanst werd. Voor dit laatste had Han Rijnbeek de verantwoordelijkheid. Mr P. Cleveringa toonde ook nu weer een prima regisseur te zijn, die op voile toeren gaat draalen wanneer hij veel mensen op het toneel heeft staan. Het liep allemaal glad en gaaf en dat is een gewel dig resultaat wanneer men de betrekke lijk kleine oppervlakte ziet. waarop al die mensen zich moeten bewegen. Ook alle anderen, we kunnen onmoge lijk die lijat met namen gaan overnemen, komt de grootste lof en dank toe voor wat ze gepresteerd hebben. Bij de grote krans die men kreeg, leggen wij dankbaar de A. C. Bouwman. Verwachting omtrent uiteindelijk resultaat hoger gestemd OM VIER UUR GISTERMIDDAG onderbraken de bouwers van de Ma- ranathakerk aan de Lage Morsweg het werk voor een korte plech tigheid, Nu aan het leggen van de zogenaamde eerste steen geen aandacht was besteed, vond men het wel goed, de nationale driekleur in top te brengen als het hoogste punt van de kerk was bereikt. En dat was gisteren het geval. Met een opmerkelijke soepelheid be klommen dominee's, kerkvoogden en eer aantal belangstellende dames de ladder tegen de voorgevel van de kerk, die het desbetreffende punt voerde, ergens op een dakspant, meer dan tien meter hoog. Daar heette de voorzitter van de centrale kerkvoogdij, de heer Stigter, de aanwezigen welkom. In het groepje waren ds Vossers en ds De Wit namens de centrale kerkeraad, leden van de wijkkerkeraad, de centrale kerkvoogdij en de wijkkerkvoogdij, als mede van de commissie van fabricage de centrale kerkvoogdij, de heer Wil brink. oud-voorzitter van de kerkvoogdij, de heer Filippo, oud-secretaris, de heer Luijendijk namens het bestuur provinciale vereniging van kerkvoogdijen Zuid-Holland, en de architect, de heer Kuijper uit Scheveningeri. De heer Stigter bracht dank aan allen, die tot het bereiken van dit ogenblik had. den bijgedragen. Hij sprak de hoop uit, dat de Maranathakerk in deze sector de stad een baken zal mogen worden, dat heenwijst naar Jezus Christus; Ds Van Achterberg, de wijkpredikant, enste de architect en verder allen die bij de bouw betrokken zijn, geluk met het voorspoedige verloop. Dit gebouw krijgt een bijzondere bestemming, aldus de predikant. In nieuwe huizen komt gezin te wonen, hier zal de Gemeente Christus samenkomen. Dit gebouw heeft te maken met de eeuwigheid met de bestemming van de wereld, al dus de predikant. Hij wees op de beperk te middelen waarvan bij deze kerkbouw georuik moet worden gemaakt. Toch zal de kerk in deze omgeving een monumen taal element zijn. De plechtigheid werd besloten met het z/ingen van het eerste vers van gezang 112: „Eén naam is onze Het personeel en de uitvoerder kregen een enveloppe met Inhoud aangeboden, terwijl de opzichter een kistje sigaren ontving. Na afloop van de plechtigheid maakten de genodigden van de gelegenheid ge bruik, het inwendige van de kerk te be zichtigen, voorzover het althans te be zien was. Het 6teigerwerk maakt de blik nog maar zeer beperkt, maar algemeen was men toch van gevoelen, dat de Ma ranathakerk met bijgebouwen en kosters, woning er heus wel aantrekkelijker zal uitzien dan aanvankelijk werd gedacht. plaats kan bepalen, waar de reeds be kende tabletten door „roofopgravers' ongeveer 50 jaar geleden gevonden werden, om vervolgens in verschillende over de gehele wereld verspreide musea te belanden. Tezamen met het thans ge vonden archief maken deze tabletten het mogelijk wetenschappelijk vast te stellen, in hoeverre koningen als Nabopalassar, Nebucadnezar en vooral Na'bonide, de oude Sumerische tempel-economie we derom in het leven hebben geroepen. Afgezien nog daarvan, kunnen wij van geen beschavingsperiode zo vroeg de ge schiedenis der economie beschrijven. Dit is echter mogelijk en wordt mogelijk ge maakt voornamelijk door de thans ge dane vondst ten opzichte van de Babylo- niërs en de Sumeriërs. De expeditie De expeditie te Uruk Warka stond onder leiding van prof. dr H. Lenzen en werd gefinancierd door het „Archaeolo- gisches Institut" te Berlijn en door de „Deutsche Orient-Gesellschaft". Onze landgenoot heeft ongeveer 500 tabletten gecopieerd en ontcijferd en voorts- de j helpende hand geboden bij het reinigen, registreren en fotograferen der tabletten. De door dr Van Dijk gecopieerde tablet ten blijven in Bagdad. De rest gaat voor-1 lopig naar Europa, om vervolgens naai pariteit te worden verdeeld- Gemeld kan nog worden, dat in de col lectie De Liagre Böhl te Leiden een groot stuk in het Sumerisch van het Gilgamesj epos is ontdekt. De collectie bevindt zich ln het Archeologisch Instituut Noordeindsplein. Griekse markt geopend Zo is dan gisteravond de lang beide Griekse markt achter de Pie terskerk geopend. En. laten wif het maar eerlijk zeggen, het is on. maal een beetje tegengevallen, hebben teveel onvergankelijke her inneringen aan het vorige lustrum, toen de fantasie der studenten op di pebied blijkbaar productieve' wa: Men kon toen zwerven. Zwerve van het Pieterskerkplein dwars doo het Gravensteen naar het Gerecht ei vandaar door de smalle Muskadel- steeg weer terug naar het plein, verwachts stond je in een geheel der gelegenheidje dan dat waai net uitkwam. Er was de gezellige „A la grande source de l'ours, de „Mou lin rouge", de Oud.hollandse taveer ne. het oosterse geval, compleet met patio en fontein, de Chinese eetge legenheid met loempia's, die voor de klassieke ambrozijn niet onder de den. Ach. we moeten er niet aan te rug denken. De Griekse markt Vinden wij een tonig. Het carré is omgeven door een aantal precies op elkaar gelijkende drinkgelegenheden. die in feite zo weinig doen denken aan het land der Grieken. Er is een enorme dansvloer en er is véél en lawaaierige muziek. Er is geen intimiteit, er ziin geen verrassende hoekjes en.... er zijn geen ligstoelen, zoals bij de lustrum feesten '50, waarin men zo heerlijk kon uitblazen van de dingen, die men daar genoten had. Het,is mogelijk dat het aan onszelf lag en dat wij niet in goede geeste lijke conditie waren, gisteravond, maar we vonden dat er weinig sfeer was. De stemming was mat. Moeten toy, Leidenaars er misschien nog even aan wennen? Is het vanavond al beter? Of morgen misschien? Het is te hopen, want er is enorm veel werk verzet door de studenten, om het allemaal in elkaar te zetten. Nóg zijn de blaren en kloven niet gene zen aan de handen, die zo dapper zaag. boor en beitel hebben bestuurd. En de stijfheid in menige studentèn- rug is nóg niet voorbij, van al het bukken en sjouwen. Want wist u dat ze het allemaal zélf voor mekaar gebokst hebben? Dat is toch wel even wat.' Vacaniiebezigheden ij de wijk Zuid-West De commissie voor vacanticbez'.gheda heeft aan de bewoners van het Haagtcq kwartier en het gehele plan Zuid-Wj. een circulaire gericht, waarin zij meed* ook dit jaar drie weken ontspanning de jeugd te willen organiseren. De uitr« ring is in handen gelegd van de speeli-jj vereniging Westerkwartier. Kinderen vu 6 tot en met 13 jaar kunnen er a nemen. Leerzame en interessante ui stapjes voor de jeugd zijn al uitgestippeld Hedenavond van half zeven tot acht kan men de kinderen opgeven in hetclü huis van de speeltuin aan de Ten Kc'j. Proi. Anloniades gaal naar Venelië Verlies voor Leidse universiteit Naar wij vernemen heeft koning Pj; van Griekenland op 25 Mei de benoemin bekrachtigd van prof. Sophie Antoniaéj tot directrice van het Griekse instituj voor Byzantijnse- en na-Byzantijnse sh- dies te Venetië. Sophie L. Antoniadj werd in 1895 in de Piraeus geboren, t 1920 behaalde zij te Parijs haar licencuj voor klassieke talen en literatuur. Na derwijs te hebben gegeven in de gescfo óenis van het klassieke Griekse thea: aan de Dramatische school te Athem werd zij docente in het Frans aan Openbare Handelsschool in de Piraeui. In 1929 werd zij benoemd tot buit® gewoon hoogleraar in de Griekse taal- letterkunde van de Oud-Christelijke, él Byzantijnse en de nieuwe tijd aan d stedelijke universiteit van Amsterdam, lij datzelfde jaar ontving zij eenzelfde bt- noeming met eerstgenoemde leeropdradï aan de Leidse universiteit. In 1953 wer:| zij alhier gewoon hoogleraar. Op 1! November vierde prof. Antoniades hai:| zilveren Jubileum als hooglera Tien jaar V.N. Grootse manifestatie in de Ridderzaal Naar wij vernemen zal het tienjarig be-j iaan van de Verenigde Naties in Der Haag met een grootse manifestaiie her-j dacht worden. Een plechtigheid zal wor-| den georganiseerd in de Ridderzaal op Maandag 24 October a.s. Overleg voor] medewerking is gaande 'lussen het orgJ-; niscrende comité van de Ver. voor Inter- naiionale Rechtsorde (VIRO) enerzijds en aantal culturele organisaties 04. op het gebied van de muziek en de dra matische kunst. Anderzijds: vele hoge ntoriteiten zullen worden uitgenodigd inwezig ie zijn. Voorts is een gala-feest, rond in voorbereiding. Reeds deze maand op 20 Juni - ordt in San Francisco het tienjarig be staan der Verenigde Naties door de mi nisters van buitenlandse zaken van di leden-staten herdacht. Hoewel de Ver enigde Naties op 26 Juni 1945 in San Fran, cisco werden opgericht, traden zij pas 23 October in werking. Het comité, dat met de organisatie van viering in Nederland is belast, is sa mengesteld uit leden van de Haagse af deling V.I.R.O. en bestaat o.a. uit de heren mr A. Hoekema voorzitter, mr W. Koops, de heer J. Kortenhorst, de heer mr J. L. A- Vrijmoet en de nek P- I he Ook ds Vossers streefde gister middag langs die akelige ladder naar het hoogste punt van de kerk. Wie Zondag aan Zondag de preekstoel beklimt, kan ook zo'n ladder nemen zonder brokken te maken. Foto N. van der Horst Ds Van Achterberg, de predikant van de Herv. wijkgemeente Mors- kwartier, hijst de vlag ten teken dat het hoogste punt van de in aan bouw zijnde Maranathakerk is bereikt; een hoogte van meer dan tien meter. Foto N. van der Horst Causerie over Amerika In- „Rehoboth" zijn gisteren de leden /an de C.B.P.B. bijeengekomen voor causerie over Amerika, die werd gehou den door mejuffrouw Joh. Koning, ver pleegster te Long Beach in Californië Mejuffrouw Koning, die op het ogenblik met vacantie in Holland vertoeft, heeft gedurende haar 15-jarig verblijf in Cali fornië een aantal kleurenfoto's gemaakt Deze werden gisteravond geprojecteerd door haar op geestige wjjze commentarieerd. De presidente, n J. C. A. KoningTolk. vertelde wat haar tijdens haar bezoek aan Amerika was op gevallen. vooral op het gebied van het boerenbedrijf. Van uit Californië werden verschillen de „uitstapjes" gemaakt, o.a. naar New York en San Francisco. Voor wie in de mening verkeerde, dat alleen Nederland een bloemencorso kent. bracht deze avond een teleurstelling: Amerika heeft zijn rozenparade, die eenmaal in het jaar wordt gehouden. De aanwezigen kregen tevens een indruk van de Californische flora. Er werd een film vertoond, waarop bekende oud-Leiderdorpers die in de af gelopen jaren naar Amerika zijn vertrok ken, voorkwamen. In de vacature, die was ontstaan door het vertrek van het bestuurslid mejuf frouw Bos werd voorzien. Mejuffrouw Uittenbogaard werd gekozen om haar functie over te nemen. Decentralisatie Medische bibliotheek in Boerhaavekwartier Nog dit Jaar zal een begin gemaakt worden met een zeer aanzienlijke uitbreiding van de bibliotheek der R.U. te Leiden, en wel. zoals dr A. Kessen. de directeur, ons vandaag meedeelde, op basis van gecoördi neerde decentralisatie. Deze uitbrei ding is een gebiedende eis geworden, zo vertelde de heer Kessen ons ver der. De uitlening, zowel binnen als buiten de stad, Is de laatste jaren verdubbeld, terwijl het interblbllo- thecalr verkeer verviervoudigd ls. Het credlet voor aankoop van nieu we boeken en tijdschriften Is aan merkelijk gestegen, en zo bedroeg vorig jaar de aanwinst van boeken en tijdschriften alleen al 20.000 exem plaren. Uit overwegingen van praetisehe aard en overzichtelijkheid Is daarom deze gecoördineerde decentralisatie een gelukkige noodzakelijkheid ge- Met gecoördineerde decentralisatie wordt bedoeld het onderbrengen van de bibliotheken der diverse facultei ten in aparte gebouwen. Zo wordt einde van dit jaar een begin gemaakt met de bouw van een grote centrale Indische bibliotheek In het Bocr- haave-kwartier, en wel in de hoek tussen de Rtjnsburgcrweg en de Wassenaarseweg. Het gebouw, dat enkele tonnen zal kosten, zal 125 a 150.000 medische werken bevatten, benevens ongeveer 500 lopende Jaar gangen van vaktijdschriften. Er komt een grote studiezaal voor ongeveer 100 studenten, en verder zullen er kamertjes zijn met micro film- en leesapparaten. Voorts zün er plannen ln de maak voor een zeer belangrijke uitbreiding van het bibliotheekgebouw aan het Rapenburg. Hiervoor zal de tuin van de bibliotheek en het belendende Begijnhof-complex gebruikt worden. De vleugel, die hier zal worden op getrokken, zal onderdak verlenen aan de theologie cn de letteren. Er I komen grote studiezalen voor de moderne en klassieke letteren. Een novum is, dat In deze vleugel tevens kamers voor hoogleraren voor werk colleges worden ondergebracht, zodat als het ware het grootste gedeelte van de faculteitbcoefening daar kan plaats hebben. Zoals men weet, wordt het prln- cipe van gecoördineerde decentrali satie eveneens toegepast voor de juridische faculteit, die onderge bracht wordt In het Gravensteen. Geen helicopter Sabena vindt Arnhem niet geschikt Hoewel de Rijksluchtvaartdienst de vereiste papieren al had afgegeven voor helicopter-haven ln Arnhem (en dus enkele daarvoor in aanmerking komen de terreinen had goedgekeurd) heeft de Belgische Sabena besloten, geen helicop- terdienst op Arnhem te openen. De Sabena vindt n.l., in tegenstelling de Rijksluchtvaartdienst, geen enkel terrein in Arnhem geschikt om er te lan den. zeker niet als zij straks gaat vlie gen met tweemotorische helicopters. Arn hem i6 te dicht bebouwd en te dicht be bost, vindt men. De nieuwste supersonische Franse straaljager „Sud-Ouest Trident", waarvan het prototype voor het eerst in Maart 1953 vloog heeft dezer dagen bij proef vluchten een snelheid van 1200 km per uur bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 4