Lustrumviering '55 vanmorgen plechtig ingezet Grote belangstelling voor bijeen komst in Pieterskerk NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 MAANDAG 6 HJNI 1955 OPENINGSREDE VAN DE RECTOR MAGNIFICUS nieuw, tussen het vertrouwd-klassieke het nog nooit geziene of gewetene; m; het is juist de menselijke geest, wii wetenschap dit wijde bereik heeft gewekt I wetenschap. die het omspant. Twee sprekers heb-het dezer dagen opnif T EIDEN HEEFT NIET VEEL GEBOUWEN, die, bijvoorbeeld door hun ■L' torens, boven de huizenzee uitsteken. Maar des te meer zijn er, die door hun leeftijd zich van de andere onderscheiden. Onder deze nemen het oude academiegebouw aan het Rapenburg en de imposante Pieterskerk een vooraanstaande plaats in. Niet alleen, dat zij beide als architectonische be zienswaardigheden in de reisgidsen van Nederland voorkomen met een extra sterretje, veelmeer is er de band, die tussen het universiteitsgebouw en het bedehuis bestaat, die de beide gebouwen een aparte bekoring geeft. We schreven hierover reeds vaker. De Pieterskerk was tijdens het be ruchte Spaanse beleg de bron, waaruit de Leidenaars moed en vertrouwen putten, de Academie werd het onvergankelijke monument hiervoor. En wanneer de Hogeschool haar feesten viert, is de Pieterskerk hier dan ook altijd bij betrokken. Zo ook vandaag, bij de officiële ope ning van het Lustrum 1955. Zeer sober en zeer stijlvol waren de mensen van de rijkstuinen in de afgelopen nacht be gonnen met het versieren der kerk. Er waren wat palmen en aan de zuilen wa ren toeven lathyrus aangebracht. Toen de rector magnificus, prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink de kansel beklom voor zijn openingsrede, was vrij wel elke plaats bezet. Er waren curato ren, de hogleraren, het Collegium van het Leidsch Studenten Corps, het be stuur van de Vereniging van Vrouwe lijke Studenten te Leiden, de Lustrum commissie 1955. de besturen der studen tensenaten. vele hoogleraren, studenten, oud-alumini, reünisten, afgevaardigden van de andere universiteiten en overige genodigden en belangstellenden. Universiteitsdagen „Het ds voor het eerst an de geschiede nis der Universiteit en van haar reeds meer dan een eeuw oude lustrumvierin gen", aldus prof. Bakhuizen van den Brink, „dat twee afzonderlijke dagen, gewijd aan de wetenschap en versierd door de kunst onze eigen Lyra Academi ca, aan de eigenlijke lustrumviering voorafgaan, 'n Bijzondere commissie, be staande uit leden van de Senaat, van het Curatorium, de Wetenschappelijke Staf en voorts uit vertegenwogrdigers zo wel van de vrouwelijke als de manne lijke studenten heeft zich, op initiatief van de Lustrum-commissie, gevormd om het plan voor deze dagen te beramen. Dit plan is U volledig bekend, van het pa pier althans. Voor het overige staan wij nog voor de poorten van het onbekende. Er zijn drie punten, waarover ik op dit ogenblik gaarne iets wil zeggen. Vooreerst over de naam: Universi teitsdagen, die deze Maandag en Dins, dag onderscheiden van de gebruikelijke burgerij dagen, die hierop volgen en van de eigenlijke feestviering voor studen ten en oud-studenten, die Zaterdag aan vangt. Het begin van alles is de Univer siteit, onze Alma Mater, met haar drie honderdtachtig-jarige geschiedenis, haar 77ste lustrum intredend in volle schoon heid en jeugd, door ons allen bewon derd, bemind en vereerd. Haar lot is on ze vreugde. Wij allen, Leidenaars, weten aan onze Universiteit alles te danken te hebben, niet zij aan ons. Niet om óns feest te vieren zy'n wij hier samen, maar om dat van de Universiteit mede te vie- vieren. Niet om óns feest te vieren, ook heb ben wij gasten genodigd, maar wij vroe gen U te komen om met ons de Univer siteit te willen eren,, die niet vèn maar vóór ons allen is. Zij is de oudste en de jongste onder ons, ze doet hpt verleden voor ons leven, waarvan zij 'meer weet en innerlijk meer geniet dan wie onzer ook; en zij heeft de toekomst vóór zich; langer en voller dan wij allen samen ons die zouden kunnen verbeelden. Wij weten, dat ook bij het volgend lustrum en an een volgende eeuw haar situatie zal zijn zoals zy heden is: uitwendig waarschijnlijk veranderd in sommige op zichten, maar verrijkt met nog meer his torie zal zij zelf ook dan bloeien als de jongste en de door allen geliefde en be wonderde. omdat zij ook dan nog de toe komst voor zich zal hebben. Als heden de lustrumviering aanvangt, staat de Universiteit zelf aan het begin, de Uni versiteit is het uitgangspunt en het hoog tepunt, zin en inhoud van heel dit feest. Interuniveisitait en internationaal Het tweede waarvoor ik uw aandacht vraag in de organisatie dezer universi teitsdagen, is het interuniversitaire en internationale karakter er van. Heden en op andere dagen verheugen wij ons gedurende deze viering in de aanwezig heid van vertegenwoordigers van onze zusteruniversiteiten. Als ik dan nu bo vendien met vreugde de drie sprekers voor deze dagen begroet en aan U voor stel, treedt in hun personen het inter universitaire en internationale element wel heel duidelijk naar voren. De spre ker van vanmorgen, professor Van Gro ningen, is een onzer; de spreker van van- middag, professor Rutgers, is een Leidse alumnus, wiens licht te Gent schijnt; de spreker van morgenmiddag, 'professor rolanyi, is een Hongaar, die, vóór het nazisme, in Duitsland heeft gewerkt en nu reeds meer dan twintig jaar te Man chester-doceert. Zij zijn niet gekomen om met historische, retrospectieve voor drachten uw en onze aandacht te ver moeien. Vanmorgen luisteren wij naar een vertegenwoordiger van de moderne wetenschap van het klassieke Grieken land, vanmiddag naar een vertegenwoor diger van de aan alle tijd ontheven theo retische natuurkunde en morgen naar een van de grootste strijders van onze dagen voor de zegen, die de wetenschap, mits in vrijheid, voor de toekomstige sa menleving hebben kan. Er schijnt een grote spanning voor de menselijke geest te liggen tussen oud en Wandelaars in de regen Aanvankelijk onder een stralende zon. 'ater in de stromende regen, liepen de "Ppelaars die deelnamen aan de derde nationale wandeltocht ten bate van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis Van uit Oud Hortuszlcht zijn Zaterdag deelnemers gestart, waaronder 19 groepen: 4 militaire groepen, 2 B.B.-groe- P®n. 3 schoolgroepen, één E.H -brigade, één groep van een speeltuinvereniging, 2 C-J.M.V.-groepen en 6 gemengde groepen. Alle verregende wandelaars, die Oud- "ortuszicht bereikten, kregen een herin neringsmedaille. De leiding berustte bij dc wandelclub Rode Kruis-korps Leiden, waarvan de heer W. Breedevelt voorzit ter is. ben tnige grenzen overschreden, zeer toe-1 vallige. door mensen bepaalde landsgren zen. maar zij zullen alle drie ons over geheel andere grenzen heen leiden, de be grensdheden van ons eigen beperkte we ten en denken, en ons de ogen doen open gaan toch weer: die ene en zelfde wereld, waaraan wij, dank zij ons universitaire bestaan, allen deel hebben, de wereld van de geest, waar eerbied voor waar heid en recht heerst en waar geen plaats is voor enige lagei streven. In ons gevoel voor verering voor de eigen Universiteit werkt hetzelfde objec tieve motief, dat al haar beoefenaren je gens c*e wetenschap vervult, het hoofd motief. dat hen aanzet en het duurzaam motief, dat hun het besef geeft te arbei den :n hogeie dienst Studeren met heel de toewijding van zijn verstand doet men alleen in wat men in de grond van zijn hart vereert De wetenschap met haar vele en verschillende stof. haar onover zienbare rijkdem en haar nog onontgon nen "erten en diepten, dit staat vast en blijkt telkens, is een reële wereld, die de eenheid is der universiteiten over alle grenzen van landen en volken heen. de eenheid ook der universitaire gemeen schappen als zodanig en niet minder van alle individuele leden dezer gemeen schappen. Wij zijn interuniversitair en internationaal nooit werkelijk vreemden voor elkaar, ook de studenten weten dit; niemand onzer s'aat alleen. De universi teiten kunnen krachtens hun weten- schaDsbeoefening het beter ik van de wereld worden. Een beroep Het derde punt, waarbij ik san het be gin van deze lustrumviering wil stil staan, is het beroep, da; dit lustrum, deze lustratie. deze geestelijke reinigingspe riode. in het bijzonder op onze -studenten doet. Dit beroep ontleent zijn kracht het kader, waarin het tot U komt en ik zoeven heb geschetst een kader, dat U allerminst vreemd is. Aan de student Is een zeker zelfbewustzijn eigen. Het is niet het ogenblik om dit zelfbewustzijn te ontleden, om er het goed recht of het betrekkelijk recht van uiteen te zetten, het te beoordelen en het te crltiseren. In tegendeel. ik laat het gelden. Ik wil het zelfs steunen, doch op voorwaarde het te mogen helpen funderen. Onze stu dentenjaren. ik aarzel niet om het te zeggen, behoren tot de kostelijkste ons leven; ze zijn in hun soort onverge lijkbaar met welke andere periode in Dat is te danken aan het feit. dat wij 5 in volkomen vrijheid doorbrengen in de wereld van de geest, de wereld der lj begrijpen Ter gelegenheid van de lustrumviering van de Leidse universiteit over handigde de ab-actis van de theologische faculteit, mej. Holtrop, he denochtend een bouquet bloemen aan mevrouw Bakhuizen van den Brink te haren huize, Rapenburg 40. Foto N. van der Horst Shaver-shop geopend Een speciaalzaak voor droogscheerappa- •atenzover is de t-chniek al voort geschreden! De Shaver-Shop, Hogen- woerd 78, is Zaterdag geopend. Men kan x alle wereldmerken proberen op zijn igen baard. Licht ving weinig vis Na twee-en-een-half uur geduldig turen op de dobber heeft het personeel van de Stedelijke Lichtfabrieken Zaterdagmid dag bij een viswedstrijd in de Woudwe tering zich tevreden moeten stellen met twaalf vissen, gezamenlijk wegend 1050 Minister Mansholt niet naar Overijssel Minister Mansholt heeft tiet bezoek, da hij morgen (Dinsdag) zou brengen aan he Noordoostelijk deel van Overijssel, uitge steld in verband met de regeringsver klaring, welke naar aanleiding van d< crisis zal worden afgelegd. Vermoedelijk zal dit bezoek nu eei eek later plaats hebben. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicaties SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOKALITEITEN TER GELE GENHEID VAN DE LUSTRUMFEESTEN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ont heffing 16 verleend van het sluitingsuur voor vergunnings- en verlofslokaliteiten van 7 tot 15 Juni a.6. tot des nachts 2 Vergoeding studiekosten B. en W. brengen ter openbare kennis, dat ouders van studerende kinderen in bepaalde gevallen een provinciale bij drage kunnen ontvangen in de door hen te betalen studiekosten. Belanghebbenden dienen zich vóór 12 Juni e.k te vervoegen op de afdeling So. ciale Zaken ter gemeente-secretarie. Brokken gemaakt Harde wind speelde de luchivaarlclub parten Op de speelweide aan de Kanaalweg hebben Zaterdagmiddag maar enkele modellen het luchtruim gekozen tijdens de wedstrijd, die door de Leidse Lucht vaart Club uitgeschreven was. Oorspron kelijk zouden vele leden van bevriende luchtvaartclubs aan de strijd deelnemen, maar de harde wind was er de oorzaak van. dat slechts drie Vlaardingers de reis naar Leiden ondernomen hadden. En juist hun model kon wegens de hobbelig heid van het terrein niet van zijn start wagen loskomen. Verder waren er nog twee fraai ge bouwde toestelletjes, waarvan er een bij de eerste proefvlucht zo onzacht met de aarde in aanraking kwam, dat deelne ming aan de wedstrijd uitgesloten was. Alles zat dus wel tegen en van de voor gestelde wedstrijd is dan ook weinig terechtgekomen. Vooral de jongste leden van de club hebben desondanks een leerzame middag gehad. Van de enkele modellen, die aan vliegen toekwamen, volgden ze de caprio len nauwkeurig, vol bewondering voor de stuurmanskunst van de eigenaar. En ze stonden voortdurend met hun neus bo venop de handen van die modelbouwers, die hun trotse bezit zelfs met de meest vriendelijke woorden niet konden over reden zijn motortje te starten en die soms tien minuten bezig waren, voordat een nijdig zoemend geluid aankondigde, dat de vlucht beginnen kon. Met won derolie als brandstof en steeds braaf aan de lijn snorde het toestelletje dan met een snelheid van soms 150 km per uur door de lucht. KVP-jeugd vraagt: Lagere belasting voor verloofden Huwenden behoren (met terugwerken de kracht over de twee aan hun huwe lijk voorafgegane jaren) een verminde ring van loon- en/of inkomstenbelasting te verkrijgen. Dit is een van de 92 wen sen die de jongerenorganisaties der KVP op haar program heeüt geplaatst. Voor meerderjarige zelfstandig wo nende ongehuwden zou een afzonderlijk belastingtarief moeten worden gescha pen. Verder wordt gevraagd de leeftijd voor het actieve kiesrecht tot 21 iaar te verlagen, de benoeming van een aparte staatssecretaris voor jeugdzaken en een wettelijke regeling van de subsidieverle ning aan de jeugdbeweging. dat zij verloren la zodra zij niet meer tou zijn. ofwel haar vrijheid zou mis bruiken en daardoor in smadelijke dienst baarheid vervallen. Dit soort leven her haalt zich voor ons nooit meer in de maatschappij. Dat kan ook niet. Maar dit betekent, dat wij in de onherhaalbare jaren van ons student-zijn de vorming moeten opdoen, waarmede wij voor ons deel leven in de maatschappij hebben te mgen. De student leeft, behalve in en )r vele andere dingen plezierige en ns ook moeilijke fundamenteel voor vere normen en onaantastbare idealen. Als hij scepsis mocht leren zal dit nooit ten aanzien van de normen, de idea len. de ware wetenswaardigheden, die de igenlijke inhoud van zijn studeren en an zijn gevormd worden uitmaken. Ik weet. dat ik met dit te zeggen geen uilen naar Athene draag, om de eenvou dige' reden, dat het onmogelijk is voor een student werkelijk te doorzien, wat een 'opjaren het zijn men vergeve mij het moderne dialect en de paradox, die er in steekt die hij of zij aan de Univer siteit doorbrengt. Dat kunnen wij allen pas later duidelijk zien, als wij kunnen vergelijken en overzien. Maar het ver moeden er van hebben wij reeds, en dat gun 'k aan Iedere student van harte gaar ne. als het verborgen fundament van een zeer genermitte°rd zelfbewustzijn, dat uit de aard der zaak sammval» met een prachtig verantwoordelijkheidsbesef. ..De Civitas Academica Lugduno Ba- tava" aldus beëindigde prof Bakhuizen van den Brink zijn rede. ..gaat op dit ogenblik haar 76ste lustrum uit met hooggestemde feestviering, voor welker wei-slagen in alle opzichten wij d» beste wensen vormen. Aan het begin daarvan past een woord van grote waardering er dank voor de vindingrijkheid en de on begrensde toewijding van de Lustrum- commissie en al degenen, die zii aan he werk heeft weten te zetten. Universiteit wetenschap en een onschendbaar idea lisme doen ons met hen een vreugde be drijven. waardr-or alle ouderen onder om weer jong mogen worden. En de jongeren wens ik toe. hieruit het geheim mei mogen nemen om levenslang tegen ideaalloos oud-worden gewapend te blij- Postzegelexposi'ie in de Lakenhal Zaterdagmiddag om half twee werd in de Lakenhal de postzegel-tentoonstelling geopend, die de Leidse vereniging postzegelverzamelaars hield ter gele heid van het derde lustrum. Na een komstwoord van de voorzitter, de heer D. J. Meiboom, hield de heer B. Swanen burg. inspecteur van het onderwijs ti Leiden, de openingstoespraak. Spr. weei op het belang van de philatelie. die tal lozen veel schoons en wetenwaardigs heeft te bieden. De heer Bakker, secretaris de landelijke bond, hield daarna onder meer een pleidooi voor het beoefenen de philatelië door de jeugd. er de expositie, die tot vanmiddag geopend, schreven we Vrijdag reeds Hel bezoek van H.M. de Koningin aan Leiden Zoals men weet, zal H.M. de Koningin op Zaterdag 18 Juni in de Pieterskerk te Leiden een rede uitspreken over „De welvaart der wereld als gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid". Z.K.H. Prins Bernhard hoopt de Landsvrouwe te vergezellen. De Nederlandse Jeugd Gemeenschap en de Nederlandse Studentenraad, in wier kringen de overtuiging leeft, dat de Jon- in Nederland zich bewust zijn van hun mede-verantwoordplijkheid bij het bevorderen van een harmonische ontwik keling van de welvaart der wereldbevol king, hebben zich tot H.M. de Koningin gewend rr.et het verzoek tijdens een grote bijeenkomst van Nederlandse jongeren toespraak te willen houden over dit onderwerp. De hierboven genoemde organisaties hebben derhalve leden* en vertegenwoor digers der verschillende aangesloten ver enigingen en een aantal deskundigen, ook de leden van de ministerraad, van de Staten-Generaal en het corps diploma- uitgenodigd. De bijeenkomst zal ver moedelijk om 15.30 uur aanvangen. rede van H.M. de Koningin zal dorr :amenwerkende omroepverenigingen de zender Hilversum II (298 m) wor den uitgezonden. Evenals dat in 1953 het geval was, zal ook op 13 Juni een groot aantal jongens meisjes uit het gehele land, leden van verschillende jeugdorganisaties, aan H.M. worden voorgesteld en in de gele genheid worden gesteld, iets van hun werk te vertellen. „De Stalen Band" houdt autobustocht Zaterdag 27 Augustus houdt de ontspan ningsvereniging „De Stalen Band" van de Hollandse Constructiewerkplaatsen een autobustocht voor haar leden. Hier aan zullen ongeveer 1100 personen deel nemen, voor wie niet minder dan 30 grot» bussen nodig zijn. Opbrengst Rode Kruis- collecte bijna f 3000 De Zaterdag te Leiden gehouden straat collecte voor het Rode Kruis bracht 2944 op, terwijl er nog één bus moe6t binnenkomen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Gerardus H. zn van W Lu- lofs en J G de Groot: Wlnnifred. dr C W van Ommen en E Haacke; Johannes M, zn van J Lagerberg en E M E Werd- muller OVERLEDEN: L Zwanenburg, wed Lamboo, 74 jr. Twee leraren jubileerden bij Leidse ambachtsschool Zij hebben het volle pond gegeven en met succes" Zaterdag werden de heren H. W. E gehuldigd ter gelegenheid van hun .school. Van links naar rechts ziet men mevr. Brinkman, de heren Brinkman en Van der Valk en (zittend) mej. Van der Valk. Ir J. J. G. van Hoek feliciteert hier de jubilarissen. (Foto N. ttan der Horst). In de ambachtsschool werden Zaterdag middag de heren H. W. Brinkman en C. J. H. van der Valk, beiden leraar, gehul digd ter gelegenheid van hun zilveren jubileum. De voorzitter van de verenigng, ir Van Hoek. zei in zijn toespraak tot beiden, dat zij ook met minder hadden kunnen vol staan. Maar zij hebben dat niet gewild en hebben het volle pond gegeven en niet zonder succes. De heer Brinkman kreeg een boekenkast aangeboden en de heer Van der Valk een gemakkelijke stoel (nog op tekening). De directeur, de heer Brilman, noemde de loopbaan van de heer Brinkman schit terend. Er Is voldoende reden, aldus spr., om grote voldoening te hebben over uw werk. De heer Brilman wilde de woorden van ir Van Hoek dik onderstrepen. HU merkte ook op, dat de heer Brinkman op de Juiste wijze met de Jongens weet om te gaan. Hij geeft de jongens een zodanig voorbeeld, dat, als ze dat willen volgen, zij het in het maatschappelijk leven zeker een eind zul'en brengen. Tenslotte wees de directeur op de gedegen vakkennis van de jubilaris en op zijn adviezen ten bate Gevestigde en vertrokken personen In de week van 31 Mei tot en met 4 Juni Te Leiden vestigden zich: A Smit-van Beek. kraamverzorgster, Calandstraat 14; L van Leeuwen-van der Bent. Toussaintkade 43; G M A de Boeck fam, in- en exporteur van textiel. L Scheistr 9 A; A H Broeksteeg en fam. fabrieksarbeider, Ch de Bourbonhof 5; A G de Bruijn, Rijnkade 3; W Damen, gelster, Raamsteeg 81 A; wed J Wei- -Deumers. De Wetstraat 13; E Breijer- den Duik, Zijlsingel 27; G A Gooszen, Boerhaavelaan 26; J C van der Graaff, huishoudster, Rljnsb.weg 109; M V M Guy, Bloemistenlaan 5; C 't Hart, schrij- I KM, Noordeinde 2 A; J Hermans, Groenhovenstr 22; J Heijmans. serg ge- schutkonst KM, Floresstraat 2 A; A H Hoogendijk, Kloksteeg 9; Iskandar (Teu- koe). Oude Rijn 27; W van der Kerff. schrijver I KM. Noordeinde 2 A: P J Kok. productieleider Uitg. Breestr 177; G H Kraaijeveld, Koninginnelaan 15; B B J Kuyk, kellner, Roodborststr 28; P Kwist en fam, techn. hfd.ambt. gem energiebedr., Burggravenlaan 71; S H Kotten-Lagerwij. B Ballotstr 56; A P Neuféglise, dienstbode, Herengrt 3; F C J M Oprlns, 11 verpleegster, Hooigrt 15: E M Zandbergen-Pieterse, Steenstr 31; H A Plak, Rapenburg 120; H P L de Rid der. fabrieksarbeider. Lammensch weg 76; H Willems-v Rooijen. Zoeterw.singel 95; C G Fleur-van der Salm, Morsweg 168; N Samsom, 11 verpleegster, Witte Sin gel 27; B Scheel, Jan Lievensstr 33; A Schellekens en fam, magazijnknecht, De Wetstraat 13: R H Schotanus, barbier II KM. Noordeinde 2 A; J J Sipma, wa- terbouwk tekenaar, P C Hooftlaan 3; W R de Sitter, Fruinlaan 20; B W C Velt- man en fam. inspecteur verz mij, Burg- gravenlaan 25: A Verberg, boekhoudster, Korevaarstr 43; A A Verdenius, ambt dir bel, Verdamstr 22; J Bruijning-van Voorthuijsen, hfd huishouding, Rijnsb- weg 29 A; A J Vreeswijk en fam. kan toorbediende, Drie Octoberstr 13: J Wes- selman, Hansenstr 15 A; J van der Woude fam. machinist, Ch de Bourbonhof 9; A M Zandvliet, huishoudster, Nieuwe Ryn 8. Uit Leiden vertrokken: W A Adams, Mariënpoelst^ 27, Rotter dam, Adr Mildersstr 77; A Barth, W Sin gel 27, Rotterdam, Kouterstr 19 c; G J Boezaard, Hoogl kerkgr 17, Oegstgeest, Terweeweg 54; S T Bok en fam, Boerh. laan 28, Hilversum. Utr.weg 20; E W Bosch Ridder van Rosenthal, Breestr 135a Wassenaar, Vijverweg 6; R C van den Broek. Morsweg 104 a. Voorschoten, Letd- seweg 477: E J C Buddenberg en fam. R Visscherstr 49, Maastricht. Kastaal Ri- vierenstr 50; F C M A Burcksen. Zoe- terw Singel 90, Rotterdam. Kastanje Sin- tr 83 a; E Cancrlnus en fam, Zoeterw weg 160, Oegstgeest. Schoutenbstr 29; M H Clant, Atjehstr 51. Leiderdorp, Span jaardslaan 3; L D Combee. Morsstr 62/64, Lochem, Emmastr 40; A B Court en fam. Boerh laan 43, 's-Gravenhage, Laan van Poot 188; A J Cras. M Moonsstr 102, Ur- mond, Grotestr 16; J W S v Dijck, Groen hovenstr 12. Rotterdam, Beukelsdijk 80 a: M J van Egmond, W Singel 104 a. Haar lem. Wagenweg 62; T C Eradus, Haarl- 5 a Gouda Krugerlaan 130; H J Gin jaar en fam, Veilingkade 34, Leiderdorp, Resedastr 54; E J Guittart, Herenstr 28, Ruim tachtig deelnemers Oud-Leiden maakte excursie naar Amersfoort Zaterdagmorgen half negen vertrokken van de Garenmarkt (langzamer hand een traditioneel vertrekpunt) ruim 80 deelnemers aan de excursie van de vereniging „Oud Leiden" naar Amersfoort. Dank zij ideale weers omstandigheden en een perfecte organisatie is het een leerzame en interes sante dag geworden, waaraan alle tochtgenoten ongetwijfeld met genoegen zullen terugdenken. Via een aantrekkelijke route vol afwis seling In het landschap, bereikte het ge zelschap te half elf het Amersfoortse stadhuis. Hier was het burgemeester Mo lendijk, die in gezelschap van wethouder Van We6sum en de gemeentesecretaris, mr R. Streng, de deelnemers een harte lijk welkom toeriep ln de fraaie raad zaal. Aan de hand van kaarten werd de groei van Amersfoort in heden en leden door de burgemeester toegelicht. Nadat koffie en gebak was aangeboden had de waarnemend voorzitter van „Oud Lelden", dr W. C. Braat, gelegenheid kort maar krachtig dankwoord te spre ken. Daarna kon de eigenlijke excursie beginnen. Het zou ons te ver vo hierop in te gaan. We zullen volstaan met te vermelden, dat de heren Kapteyn, Van der Mark en Hak voortreffelijke gidsen waren, die de hun toegewe; groep met grote kennis van zaken heb ben rondgeleid door de prachtige oude binnenstad, die dank zij krachtig aange pakte restauraties, een zeldzaam gaaf ge heel vormt. De rondwandeling werd on derbroken door een geanimeerde koffie maaltijd. tijdens welke dr Braat de rond leiders dankte voor hun medewerking. Van Amersfoortse zijde zaten aan deze koffiemaaltijd o.a. aan de gemeente secretaris en mevrouw Streng. Om ruim half vier maakte het gehele gezelschap een busrlt door de buitenwijken, daarbij constaterende dat er in Amersfoort krachtig en prachtig wordt gebouwd, yaal, met veel groen. Tot slot werd de thee gebruikt tn het Berghotel, waar de Amersfoortse gast heren afscheid namen van de „Oud-Lei- denaren", die vol met Indrukken van he oude en nieuwe Amersfoort huiswaarts keerden. De algehele leiding van deze zo geslaagde excursie berustte bij de se cretaris van „Oud Lelden", de heer J. Hennes. Rotterdam. Beukelsweg 5 a; J A Hage- man en fam. K Rapenburg 20. Beverwijk, Wijk aan Duinerweg 359; G W M v Ha meren. v d Duijnstr 28. Tilburg, Oude Dijk 1; G M Hochwald. Rijnsb wg 147, Verenigde Staten van Noord Amerika; P J Buurman-Hofman en fam. Plant soen 105, 's-Gravenhage, Mispelstr 20; C v d Wilk-Houwer, Staalwykstr 36, Sluis, A 35; M R C Houwing, W Singel 2,'s-Gra- venhage, Laan van Meerdervoort 823; R I Ingwersen, Fruinlaan 3, 's-Gravenhage, Theresiastr 412; W H v d Kaaij, Mors weg 86. Voorburg. Wateringenlaan 102; H L v Kampenhout, Willemstr 39, Som- melsdijk, Voorstr 13; C Karreman, v 't Hoffstr 48 a, Schiedam. B Ballotsingel 59b; J v d Kólk. Lammensch.weg 116. Den Helder, Buitenhaven 5; W Kroeze, W Sin gel 27. Eenrum. Raadhuisstr 40 a: J G M van Langen, G Doustr 61. Spanbroek, Zuidermeer D 95; J B Kerkhof-Laurent, Plantsoen 41, 's-Gravenhage, J Israëls- laan 9; F H J de Leede. W Rozenstr 26, Schiedam. N Maasstr 99; J Ligthart, Co- betstr 52, Alphen a/d Ryn, Raadhuisstr 44; A Melles, Rijnsb weg 119 a. Rotterdam, Bergsingel 83; W F Mosies. Groenhazen- gracht 12. Gilze ca, Willem I-plein 13; N Neuvel, Falckstr 11. Den Helder, Bui tenhaven 5; A M Nietvelt, Morssingel 8, Amsterdam, R Visserstr 6: B J Kronen- burg-Nievaart, Molensteeg 1 a. 's-Gra venhage, A Piersonlaan 26; G J Nobel en fam, Hogewoerd 156, Duitsland; L v d Weele-Pijl. W Singel 45. Alphen a/d Rijn-, Hooftstr 45; C H Pijpers, Pietersk.koor- steeg 15, Nijmegen. Antoniusplein 10; L ten Raa. Rijnsb weg 29, Voorburg, E A Borgerkade 13; L Kleinman-Riethoven. Haarlstr 299, Zoeterwoude, H Rijndijk 7; C E Romijn, Rapenburg 19. Voorhout, J van Beierenweg 106; J de Ronde. Rijns- b.weg 10, Oegstgeest. Terweeweg 35: G A H M Bijvoet-Roozen, Hooigr 15. Haar lem, Houtmanpad 8; H v d Schaaf. Vin- kenstr 6, Groot-Brittannië; J W Scholtes, Rijnsbweg 40, Amsterdam. Vossiusstr 37 hs; E J Schoondergang, Rijnkade 14, Leiderdorp, Resedastr 50; H H Simons, Kam. Onneslaan 3. Amsterdam. R Vin- keleskade 5 III; E C Snoek-Small, Pr Hcndrikstr 24 a, Breda. Baronieln 316 A; A Smit en fam, Boerh.laan 45. Rheden Gld Velp, Molenweg 2 a; L J Smith, Groenhazengr 12, 's-Hertogenbosch, Isa- bellalaan 7; J D M van Straten en fam, Zoeterw Singel 80, Amsterdam, H Ko- nlngsbstr 63; G E Stijkel, Lokhorststr 22, Winschoten, Noorderplein 25; JHLTheu- nis. Zoeterw Singel 95, 's-Gravenhage, Stationsweg 24; L Vanags en fam, L Morsweg 98. Verenigde Staten van Noord Amerika; W H Massink-Veen en fam. Leedestr 10, Tilburg, G Gezellestr 8; W H Verhulst, Hogewoerd 136. 's-Graven- hagc. Van Speykstr 149; A Colpa-Vister, L Morsweg 53. Baarn. Joh Vermeer laan 24; W J A Buitenhujjs-de Vries en fam. Hoflaan 121, Canada: N E Wape naar. Bakh Roozenboomstr 17. Oegstgeest, Regentesselaan 29; A Wiecherink en fam. Nw Rijn 7 a. Rotterdam, Voorweg 35 D; D P W Willebrand en fam, Kapteynstr 63, Deventer, Veenweg 7; G Willems. Rijnsb. weg 10. Rotterdam, Verschoorstr 77 a; W Winkelman en fam, de Sitterlaan IA, Enschede. Van Leeuwenhoekstraat 167; A M C de Witt, Rijnsb weg 183, Utrecht. Schimmelpenninklaan 13. Staking dreigde om een meisje Genemuiden in rep en roer Een verschil van mening tussen eer zeventienjarig meisje en haar ouders ls oorzaak, dat Vrijdagavond geheel Gene muiden In rep en roer stond, ruiten sneu velden. en een versterkte politiemacht vechtpartijen met de dorpsbewoners leverde. Dc ouders van Willemlentje V. hadden bezwaren tegen een verhouding, die hun dochter had aangeknoopt. Zij dachten hieraan een einde te kunnen maken dooi dit i niet i 1 de zin i het personeel van de cocosmattenfabriek. waar de vader van Willemlentje vennoot is. Na een bezoek aan Willemientje stap le een afvaardiging van het personeel naar de vertoornde vader, om de terug komst van zijn dochter te eisen. De n; van de verblijfplaats van zijn dochter hem onder dreiging met staken ontwron gen. Vrijdagavond werden de gemoederen tijdens de discussies zo verhit, dat er wel. dra stenen door de ruiten vlogen bij de familie V. De heer des huizes riep de hulp van de politie Ln, maar deze werd door woedende betogers met stenen kogeld en in het nauw gedreven. Slechts de komst van een twintigtal politieman nen uit Zwolle kon een einde maken de vechtpartijen, welke in totaal drie duurden. De dochter van de predikant werd gewond door een steen, die haar hoofd trof en een Jongen liep een senschudding op. de inwendige dienst van de school. Namens het personeel bood hij een stoel als blijk van waardering voor het werk en de kameraadschappelijke om gang. Het karakter van de heer Van der Valk ls wel anders, maar zijn werk Is ook zo, dat wij daar alle waardering voor kunnen hebben, zo begon de heer Brilman zijn toespraak tot jubilaris II. De heer Van der Valk heeft de bevoegdheid om zowel practisch als theoretisch onderwijs te ge- zodat het wellicht niet zo prettig hem is geweest, theorieleraar te worden. Maar dat bleek voor het onder wijs toch het beste te zijn. De heer Bril man twijfelde er nie* aan. dat de heer Van der Valk zijn werk zal blijven doen met hetzelfde animo en met dezelfde resultaten. Namens de Vola bood de heer Van der Kaaij een boekwerk aan belde Jubilaris sen aan en namens de afdeling Leiden van de bond van leerkrachten bij het nij verheidsonderwijs voerde de heer Marks het woord, speciaal tot de heer Van der Valk. die voorzitter van de afdeling is. Na een dankwoord van de heer Brinkman en een uitvoerig dankwoord van de heer Van der Valk maakten de aanwezigen van de gelegenheid gebruik, de Jubilarissen persoon.ijk geluk te wensen. Agenda van Leiden Maandag Gulden Vlies, 35 uur: receptie Leidse Vulpenkliniek (zilveren Jubileum). Lakenhal, half 5: opening tentoonstelling moderne Belgische beeldende kunst uit Nederlands bezit. Zaal Mekel, Hogewoerd 87, filmavond „De Zanger". Doelenkazerne, 8 uur: filmavond Moveo. Stadsgehoorzaal. 8.15 uur; gaiaconcert „Lyra Academica". Dinsdag Hogewoerd 63, half 5: onthulling ge denksteen Piet Paaltjens. Sociëteit Minerva, half 6: officiële uit reiking van de Lustrumuitgave „Leidse Letters". LFC-terreln, 6 uur—half 9: voetbal- tournooi. Stadsgehoorzaal, 8 uur: concert „Lyra Academica". Terrein Zoeterwoudse Singel, half 8: Leidse Sportstichting, honkbaldemonstra ties. Rehoboth, Rapenburg 10, 8 uur: afdeling Lelden Chr. Hlst. Unie, H. W. Tilanua over de kabinetscrisis. Woensdag Breestraat, half 10 v.m.: militaire pa rade en défilé. Universiteitsbibliotheek, 4 uur: opening tentoonstelling over Piet Paaltjens. Haarlemmerstraat 150, half 3—5 uur; receptie firma P. Hoogendoorn en Zoon (75 jaar). Stationsplein, 1 uur: Ned. Vereniging van huisvrouwen, excursie naar de Calvéfa- brieken te Delft Maranathakerk (Lage Morsweg), 4 uur: de vlag op de kap. Hooglandse kerk, half 88 uur: Avond stilte. Rapenburg 22. 8 uur: Maatschappij voor Toonkunst, buitengewone ledenvergade ring. Hotel Bellevue, 8 vrienden. Schouwburg, 8.15 ui „De Zwarte Tulp". Stadhuisplein, 10 u Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, 10—5 uur: Japanse kleurendruk - houtsneden Kunlsada (tot 15 Juli), en „Zo zien zij ons" (de Europeaan gezien door andere volken), tot 2 October. Gravensteen (Vierschaar), 105 uur: foto's Leidse universiteit (t.m. 18 Juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en blanken, Hoge woerd 171, tel 20502 en apotheek Reljst, Steenstraat 35, tel. 20136. Tweede lustrum van fan van Hool-groep Op 2 Juni 1945 werd de Jan van Hoof- groep opgericht. Ter ere van het tweede lustrum heeft deze groep Zaterdag een feestavond gehouden in De Burcht. In haar openingswoord kon akela Van der Linden o.a. welkom heten de afge vaardigden van de districtsleiding: akela Van Amerongcn en oübaas Cornellsse Vaandrig Bink overhandigde oübaas Sle- rat enige geschenken uit dankbaarheid voor wat deze gedurende de afgelopen tien jaar voor de groep heeft gedaan. Voor mevrouw Sierat waren er bloemen. De oübaas toonde zich verrast bij het zien van de nieuwe dassen, die waren aange schaft. en de nieuwe groepsvlag. De Jan van Hoof-groep. die bij de op richting bestond uit 20 verkenners en 22 welpen, heeft voortdurend met moeilijk heden te kampen gehad, waarvan de voor naamste waren: het tekor' aan leiding en het gebrek aan ruimte. Ze heeft zich even wel weten te handhaven en gaat hoopvol het derde lustrum tegemoet. Welpen en verkenners lieten tn enkele tafereeltjes het werk van de groep zien en voerden een toneelstuk op van Geert Leen, onder de titel: Barendjes Avontuur. Geref. Gemeente in Ned. Dr C. Steenblok spreekt morgenavond voor de Gêref. Gemeente In Ned. om half acht In gebouw Hoge Rijndijk 24 ta ir: Leidse Vogel- Musical Comedy

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3