Jlicutuc ltsrfje Courant Ondergang logger Dolfijn een groot raadsel Weerprofeet uit Voorschoten schiet voor 85 pet. raak Welvaart bedreig; Lustrumviering ingezet Einde van de Kominform? Premier Diem slaat toe MAANDAG G JUNI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. I. ENSERINK CHR1STELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Zes en dertigste jaargang No 10360 „Stanloasttch l« ^fbUoen tnyti bert la tcyljenspoct" SCHIPPER DEN HEYER IN DE GOLVEN OMGEKOMEN Kunnen motortrillingen platen van de bodem doen scheuren? dan Is de eerste gedachte een scheu ring van de bodemplaten ten gevolge van krimpspanningen. Dan kunnen er namelijk krachten op het schip worden overgebracht, die zoiets eni germate verklaarbaar maken. Verder is er in dit verband nog de mogelijk heid, dat er via de schroefaskoker een lek is ontstaan. De inspectie heeft nog kunnen vaststelen, dat tus sen 1950 en 1953 alleen al in het ach terschip dertien huidplaten door nieuwe zijn vervangcyi, Het schip dat in 1916 gebouwd werd, verkeerde door de vele verbouwingen en ge troffen voorzieningen in goede staat. Hier is zeker geen sprake van een (Van onze speciale verslaggever) ABERDEEN, Maandagmorgen T7IJFTIG MIJL uil de Engelse kust ter hoogte van Aberdeen is Zaterdag- V middag om 12.07 uur precies de Scheveningse logger Dolfijn, Sch. 204 (Gebr. Van Leeuwen) ten onder gegaan. De 61-jarige schipper Maar ten Den Heyer verdween met zijn logger in de golven. Aanvankelijk wilde hij zijn schip niet verlaten. Op het moment, dat hij van zijn schip afwilde, verdween het in de diepte. Hij had nog juist tijd gevonden de brug naar het voorschip te hol len om daar een kegel uit de mast te laten zakken, ten teken dat hij van de Dolfijn afwilde. Terwijl hij nog eenmaal ten overvloede met zijn pet naar de Sch. 305 Maria, die hem op sleeptouw genomen had, wuifde, holde hij weer terug naar de brug. De Dolfijn zonk toen al onder hem weg. De schipper van de Maria, die hü het zinken onmiddellijk de tros kapte, zag hem even later in zün zwemvest drijven. Het opvissen van de schipper was een kwestie van seconden. Twee uur lang heeft men op de Maria getracht zijn levensgeesten op te wekken. Het mocht niet baten. Waarschijnlijk is de schipper niet door de verdrinkingsdood gestorven, maar door de luchtdruk bü het zinken van de boot. Hevig schuden Zoals bekend, werd de bemanning van vijftien koppen Zaterdagmorgen om acht uur door de schipper aangeraden van boord te gaan en over te stappen op de Sch. 305, die deDolfjjn op sleeptouw nam. Om twaalf uur Vrijdagnacht was de machinekamer langzaam vol water gelopen. De monteur had juist de hoofdmotor aangezet en was opmerkzaam gemaakt op een hevig schudden van de motor. Bijna op hetzelfde ogenblik, du6 na het starten van de motor, ontdekte hij het water onder de fundatie van de motor.. Naar wij van de Scheepvaart Inspectie te Scheveningen vernamen heeft de Dolfijn in de loop van de jaren regelmatig nieuwe huidplaten gekregen. Zo kan van het achterschip, waar zich de motorka mer bevindt, gezegd worden, dat alle huidplaten in de laatste jaren al eens vernieuwd zijn. Groot raadsel Bij de inspectie staat men dan ook voor een groot raadsel. Als het inder daad juist is dat de motor bij het starten meer schudde dan normaal, Droeve tocht Het stoffelijk overschot van schipper Den Heyer wordt vandaag al naar Sche veningen overgebracht me*, de SCH 264 Albatros. Aan boord zijn ook twee schoonzoons van het slachtoffer. De bemanning van de Dolfijn, die thans in het zeemanshuis te Aberdeen is on dergebracht, hoopt zo spoedig mogelijk naar huis te kunnen gaan. Er zijn echter enige formaliteiten te vervullen, vooral nu de vissers door hun overhaast ver trek vanwege de door de loononderhan delingen opgehouden uitvaart, niet in het bezit waren van hun monsterboekjes. Over enkele dagen zullen ze echter in elk geval met een passagiersschip of een vrachtboot uit Leith naar Scheveningen vertrekken. Slation Schiedam omhoog In Schiedam zullen omvangrijke spoor- wegwerken worden uitgevoerd, omvat tende het omhoog brengen en het ruimen van het emplacement, waarbij drie vrije kruisingen met de weg tot 9tand zullen komen en waardoor de lij nen Schiedam-Hoek van Holland er Schledam-Delft van elkander onafhan kelijk zullen worden. Dit zal het spoorwegverkeer Den Haag-Rotterdam aanzienlek verbeteren. Vlak bij het strand van de luxueuze Zuid-Engelse badplaats Eastbourne verongelukte dit weekeinde een Sunderland vliegboot van de R.A.F. Kikvorsmannen van het marinecentrum Thorney Island poogden de bemanning te redden, maar voor drie inzittenden was het al te laat. De negen andere inzittenden liepen slechts verwondingen op. AUGUSTUS WORDT GOED! onze breedtegraad is geen beter weer te wachten Op (Van een speciale verslaggever) „De Juni-maand zal vrij warm worden; Juli koel, doch Augustus zal dit jaar beter weer brengen. Er zijn voor die maand geen negatieve cijfers, behalve voor de tweede periode maar daarna wordt het opnieuw warm". De 80-jarige heer Ch. A. C. Nell uit Voorschoten strijkt over de papieren met cijfers, die het weer voor Augustus uit maken. Cijfers, ontleend aan tempera- tuurwaarnemingen, die over jaren en Engelsman wil staking opheffen door stakingsleider en voorzitter van Britse vervoerscommissie te hypnotiseren jaren lopen en die de basis de theorie, dat de natuur zéér regelmatig is, ook in natuurschommelingen er, voor hem die goed en kundig toeziet, ook een zekere vaste lijn te bespeuren is. Elke temperatuurverandering wordt ver oorzaakt door periodiek optredende in vloeden van verschillende elementen: zeestromingen, windrichtingen e.d., doch de meeste invloeden zijn nog volslagen onbekend. In 1940 had de heer Nell 14 verschillende perioden ontdekt ,,en daar mee ben ik toen gaan werken", zegt hij. O.m. in de Enkhuizer Almanak. Zijn trots is. dat 85% van zijn voor spellingen uitkomt. „Dat moet ook, an ders hebben de mensen er niets aan." Sfrenge winters en koele zomers Er ztjn, ln de geschiedenis der waarneming achtjarige perloden strenge winters. Om de acht jaar komen er twee strenge winters na elkaar. Dan volgen zes of zeven jaar, waarin de win ters alle zacht zijn. Hoe het zit? „Er is natuurlijk een oorzaak voor en het is eer natüürlijke oorzaak ook. maar het is las tig na te gaan." Of de atoombommen invloed hebben op het weer? De heer Nell zou er geen Ja en geen nee op willen zeggen. Het zijn allemaal elementen, die nagegaan ten worden. Locale storingen dat staat wel vast zijn van grote invloed op het weertype. De zomers laten zich moei lijker in perioden indelen.'dan de win ters. De heer Nell beschikt over een sta tistiek, die teruggaat tot het jaar twaalf honderd en die hem vertelt, dat type steeds zo was, als het zich vele strenge ,De mensen denken altijd, dat het weer slechter of beter wordt. Dat is niet waar. Het is het weer van deze breedtegraad dat is wisselvallig." Het berekenen van alle weerkansen is :en zaak om er bijna bij te vertwijfe len" zoveel cijferen komt er bij. Uit de vele cijfers, die de heer Nell voor heeft, blijkt, dat 1909 de natste z< geweest is sinds het jaar 1891. Tussen en 1910 was het trouwens een zeer koude tijd. De zomer van 1907 was even erg als die van 1909, maar veel erger, dan die van vorig jaar. Over „goede oude tijd" gesproken! In 1902 had men precies zo'rv zomer als wij in 1954. De zomer van 1922 was ook heel koel. Wat wij dus vorig (Zie vervolg op pagina 2.) Op deze dramatische telefoto wc de bemanning van de Scheve- r.ingse haringlogger Dolfijn sami gegroept op het dek van da Mai De vissers werden door dit schip aan boord genomen, nadat I schip water in de ruimen had ge kregen en in zinkende toestand was geraakt. Toen de Maria in Schotse Aberdeen aankwam, ook het stoffelijk overschot kapitein Marten den Heijer boord. Zoals men weet, weigerde de laatste zijn schip te verlaten. Botsing met joy-rider één dode in Limburg In de nacht van Zaterdag op Zondag is op de rijksweg MaastrichtSitlard bij het vliegveld Zuid-Limburg een perso nenauto, bestuurd door de 30-jarige N. Commandeur uit Heemskerk, in botsing gekomen met een vrachtwagen. Comman deur werd dodelijk gewond. De vracht auto kwam 50 meter verder in een grep pel terecht. De bestuurder vluchtte het veld in maar werd later aangehouden. Het was een zeker L. v. d. S. uit Hel mond, die de vrachtwagen ergens had weggehaald om er een eindje mee te rijden. Het ongeluk gebeurde in een (Van een correspondent) WASHINGTON, 5 JUNI Kroesjtsjef, Boelganin en de andere leden der Russische delegatie ztjn inmld dels te Moskou teruggekeerd. ER IS SPRAKE VAN, dat de Kom- in Boekarest besprekingen hadden gc- inform („hoofdkwartier communistische agitatie in de-gehele wereld") wordt ontbonden, zo sein den Amerikaanse radiostations dit weekeinde. Het bezoek van de Rus sische delegatie aan Belgrado, Sofia en Boekarest (waarbij Kroesjtsjef, de topman van het Kremlin de leiding had) wyst in deze richting. Politieke deskundigen alhier opperden de gedachte, dat ontbinding van de Kom inform een deel kan zijn van de prijs, die de Russen aan Tito moeten betalen voor de nieuwe politiek van vreedzame coëxistentie, waar Kroesjtsjef en Tito het te Belgrado over eens werden. Ook het aanstaande bezoek van premier Neh- roe van India aan Moskou en Belgrado wordt in verband gebracht met de ont binding van de Kominform. Premier Nehroe zou hierop herhaaldelijk heboen aangedrongen. Buitenlands beroepsvervoer nam schrikbarend toe Nederlands wegvervoer heeft buiten de grenzen met zware lasten te kampen Het Nederlandse internationale wegver- Der heeft in 1954 ongeveer 29 millioen km afgelegd, ongeveer 700 maal de omtrek van de aarde. De vrachtopbrengst in gul dens bedroeg ruim 22.5 millioen. Er wer den 177.000 ritten uitgevoerd, aldus ge gevens van de Nederlandse Internationale Wegvervoerorganisatie. Volgens deze organisatie is het buiten landse beroepsvervoer op Nederland het vorige jaar schrikbarend toegenomen. Men dient hierbij in aanmerking te ne- dat de Duitsers de eerste jaren na de oorlog niet naar het buitenland kon den rijden. Voorts moet worden in acht genomen dat de Duitsers ln Nederland zeer goedkoop benzine kunnen krijgen, omdat de literprijs iets meer bedraagt dan de helft van de benzineprijs in Duits land- Wat de dieselolie betreft is deze verhouding nog meer in ons nadeel. Onze dieselolieprijs is ongeveer een derde van de Duitse prijs. De fiscale lasten zijn in allerlei landt «raar voor onze beroepsvervoerders. Vrachtauto's afkomstig uit andere la: den behoeven echter in Nederland geen belasting te betalen! Bovendien betaalt de Nederlandse wegvervoerder ook zijn motorrijtuigenbelasting over de tijd ge durende welke het voertuig zich in het buitenland bevindt. De meeste buiten landse vervoerders zijn in zo'n geval vrij gesteld. SAIGON, 5 JUNI ■yiER-EN-TWINTIG-duizend man Zuidvietnamese regeringstroe pen zijn vandaag een grootscheeps offensief begonnen tegen de opstan dige secten Hoa Hao en Bin Xoejen. Het hoofdkwartier van de Hoa Hao- generaal Soai is genomen; de gueril la's trekken zich langzaam voor het leger terug, waardoor geen openlijke strijd kan ontstaan. Over geheel Zuid-Vietnam verspreid bevinden zich ongeveer 37.000 man van de Hoa Hao. De Zuidvietnamese troepen rukken op in het gebied van Cantha en bevinden zich •hans op ongeveer 140 km ten Zuidwesten Tijdens een bijeenkomst van invloed rijke leden' der keizerlijke familie Vietnam werd men het er over eens Bao Dal. de voormalige keizer, moe '.reden. Zeer binnenkort zal de voltallige familie in Hue bijeenkomen om eer gevaardiging samen te stellen, welke in Cannes (Frankrijk) aan Bao Dai zal toeken, afjtand te doen van de troon. Maak spoorlijnen tot autowegen In overweging, het door de staking geteisterde 32.000 kilometer lange spoorwegnet te vervan gen door auto-snelwegen. Lord Beaverbrook's dag- b aid ontleende dit op zienbarende voorstel aan een plan dat enige tijd geleden door brigadier- generaal T. I. Lloyd, plaatsvervangend hoofd ingenieur van het minis terie van oorlog, werd opgesteld. Spoorwegen ln een klein land met korte af standen en zwaar ver keer zijn uit de tijd, schreef de generaal. De Evening Standard memnt dat de staking reien geeft, dit plan nieuw leven in te blazen en dat de betekenis van autowe- belspoor gemakkelijk kan worden omgebouwd tot vier rijbanen voor auto verkeer, terwijl er veel sneller gereden zal kun- n ongekende c ngen, de pass doet: e i tal nooR zo duidelijk aar licht is getreden als Het blad schrijft. i zomers, zoals wij volgens T. 1. Lloyd, dub- nen worden dan op de be staande wegen vanwege de flauwe hellingen en de wijde bochten die het spoorwegnet eigen zijn. Een land da', wegen heeft om het grootste deel van het vervoer te dekken kan niet door een groepje stakers in een economische crisis ge dreven worden, schrijft de Evening Standard. Intussen dringen auto riteiten op het gebied van het heeft vang t langzame maar zeke\ aken zijn overbelast. Volgens de Daily Ex press zijn de waterwegen al generaties lang ver waarloosd, omdat Enge land pionier is geweest op het gebied van de spoorwegen. Het kanalenstelsel be slaat ongeveer 3800 kilo die alle gebruik zijn. Het vorig jaar werd 13.000.000 ton vrachtgoed per boot ver voerd. dat is een vier-en- twintigste van de door de spoorwegeen ver voerde tonnige. De Daily Express dringt aan op uitdieping van de water wegen en vergroting van de aken. Ook zouden de rivieren Thames. Severn. Mersey en Humber door een kanalennet verbon den moeten worden. Koningin Juliana bracht Zaterdagmiddag een bezoek aan de R.K. pad- vindstersleidsters op de Goudsbey te Lunteren. Veteranen: „Niets met NESB van doen" Het Veteranen Legioen Nederland kan en zal nooit samenwerken met lieden die in de Jaren 19401945 de zijde van de vijand kozen tegen de oud-strijders van 10 Mei 1940 en de verzetsstrijders. Dit deelt het legioen ons meer naar aanleiding van de berichten over een samengaan van kapitein R. P. Westerling met de heren Wolthuis en Van Tienen i de NESB. De heer Westerling had do m van het legioen in geding gebracht gezegd, bedoeld samengaan „in petto te houden". Het legioen waarschuwt, bij al ztjn be varen die het tegen de regeringspolitiek met narrie wat Indonesië en Ambon betreft heeft, tegen een politiek extre misme, hetzij rood of zwart. Laatste houten wagons De laatste houten spoorwegrijtuigen gaan verdwijnen. De Ned. Spoorwegen hebben nieuwe rijtuigen met totaal 21.500 zitplaatsen in bestelling, o.a. ter vervanging van de laatrte houten wagens met 9600 zitplaatsen. De maan golfde (Van een onzer verslaggevers) Misschien z(jn er behalve in Voorburg, nu meer mensen geweest, die zich gis teravond laat verbaasd hebben over het „golven en trillen*' van de maan. Wij hebben ons over dit verschijnsel tot het K.N.M.I. in De Bilt gewend en hier over een alleszins bevredigende verkla ring ontvangen. Men zal op zomerse dagen wel eens meer het trillen van de lucht hebben gezien. Dit komt. doordat de lucht ongelijk ver warmd wordt. De ene luchtlaag wordt dan warmer dan de andere. Hetzelfde verschijnsel kan "s avonds zij het in omgekeerde volgorde optreden. Dan koelt de ene luchtlaag sneller af dan de andere en kan op gelijke wijze een trilling ontstaan. Eden waarschuwt LONDEN. 6 Juni ALS WIJ z6 doorgaan, zullen we onze met veel moeite verkre gen welvaart weer verliezen1!" Dit zeide de Britse premier Eden gister avond in een speciale radiotoe spraak tot de stakende spoorweg mannen. Hij waarschuwde, dat ieder uur van staking voor Enge land een terugvallen betekent in de international® wedloop voor export markten. Eden verklaarde, dat er op het ogenblik nog niet veel werkloosheid is maar dat het spoedig anders zal zyn. Hij meent dat de gevolgen van de staking nog lang en vooral in Ja nuari en Februari 1956 gevoeld zul len worden. ,In deze tijd van het jaar", aldus Eden, „behoren wij eigenlijk onze kolenvoor- raden voor de komende winter aan te leg gen. Wij hebben een koude winter gehad door een onofficiële staking verloren al een millioen ton kolen. Het land kan zich niet veroorloven nog één enkele ton te verliezen, als wij tenminste onze Industrie volop aan het werk willen hou den gedurende de komende winter. De gevolgen hiervan zijn volgens Eden: „Wij moeten meer steenkool invoeren om het tekort te kunnen dekken. Maar deze Invoer moet betaald worden uit de op brengst van de uitvoer. Door de stakingen van nu brengen we onze export evenwel In gevaar en daarmede ook de buiten landse markten. Zo verzwakken de sta kingen het land, net op een tijdstip dat het bezig was krachtig en welvarend te worden N.-Guinea in de V.N. Indonesië vraagt om Arabische steun Indonesië heeft een beroep gedaan op de Arabische landen om steun als de kwestie Nieuw Guinea in de algemene vergadering der Verenigde Naties (in het najaar) ter sprake komt. Von Brentano volgt heden Adenauer op (Van onze correspondent) BONN. 5 JUNI. "JVTORGENOCHTEND zal bondskanselier L A Adenauer aftreden als minister van buitenlandse zaken der Westduitse bonds republiek. Deze functie heeft hij bekleed sedert zijn optreden als de eerste kanse lier van het na-oorlogse (West-)Duitsland. Onder zijn leiding voerde het land een politiek van nauwe samenwerking met de Westelijke democratieën, dlc een maand geleden culmineerde ln het herstel van (West-)Dultslands souvereiniteit en de opneming in de N.A.V.O. en de W.E.U. Adenauer zal worden opgevolgd door de fractievoorzitter der C.D.U. in de Bondsdag, doctor Heinrlch von Brentano. die al enige jaren op deze benoeming wacht. Von Brentano 19 mede-oprichter van de Christelijkij-Democratische Unie, de grootste partij in West-Duitsland. Hij !t overtuigd voorstander van de politiek der Europese integratie en was een der mede opstellers van de huidige grondwet. Hij zal, zo vernemen wij, kort na zijn ambts aanvaarding een reis maken door de lan den van de Europese Unie en daarbij dus waarschijnlijk ook Nederland bezoe- ken. Tevens zal morgen Theodor Blank, de leider van het z.g. „Amt Blank", op voor stel van Adenauer worden benoemd tot minister van defensie. Hij bezit reeds en kele jaren de ministeriële rang. doch geen ministerie. HET WEER IN EUROPA I li te"' Parijs Bordeaux Grenoble Berlijn MUnchen !i 11H B es 3 Sé 5 onbew. NO 4 23 zw. bew. onbew. NW 2 20 onbew. half bew. O 4 21 18 zw bew. ZO 8 onbew. NW 5 23 half bew! windstil O 2 21 zw. bew. NNW 3 NO 3 M 22 mist O 1 20 licht bew. ONO 2 28 zw. bew. windstil 26 uil WEERBERICHT KOELKASTEN In alle merken Prijzen vanaf f345. Fa. J. P. VAN BERGE HENEGOUWEN AALMARKT 12 TEL. 21782 Waim zomerweer De Bilt verwacht tot mor genavond: Overwegend zon nig en warm weer, met tn de namiddag kans op on weer. Matige Oostelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon op 4.24 onder 20 57; Maan I op 22.32, onder 5.46 uur. Op 13 Juni L.K

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1