Te weinig overalls en te veel witte boorden DE NIEUWE LEIDSCHE Vereniging voor Christelijk Onderwijs INSCHRIJVING nieuwe leidsche coueant 6 zaterdag 4 juni 1955 Vaklieden zijn er nodig Twintigduizend vrouwen en meisjes tekort Er zün. vooral onder de vaklieden in metaal- en bonwnUverheld dit jaar pl.m. 38-904 mannelijke arbeidskrachten te kort en voor volgend jaar wordt dit tekort geraamd op 29.100. Dit verschijnsel komt in heel het land voor. doch vooral in Znid-Holland. Daarbij komt nog een te kort aan vrouwelijke arbeidskrachten van 20.000. met name in de confectie fabrieken. de metaalnijverheid, en tex tielindustrie. de voedings- en genotmid delenindustrie en de huishouding. Toch zijn er ook overschotten pl m. 10 000 losse arbeiders, grondwerkers. Drente en Noord-Brabant hebben de Ds C. W. Coolsma. Herv. em., overleden Op 77-jange leeftijd is overleden ds C. W. Coolsma. emeritus-predikant der Herv. gemeente te Groningen. Ds Coolsma werd op 12 Augustus 1877 te Rotterdam geboren. In 1903 werd hij hulp prediker te Hoboken bij Antwerpen en nadien zes jaren predikant te Dubbeldam. Ds Coolsma kwam op 23 Januari 1910 naar Groningen, waar hij bijna zijn ge hele loopbaan heeft doorgebracht. Hij ver vulde vele functies op organisatorisch gebied. Ds Coolsma stichtte „een kinderkerk". waarmee in 1913 begonnen werd en hij was gevangenispredikant, welke functie hij in 1934 op zich nam en tot het laatst toe heeft vervuld. Ook bewoog ds Coolsma zich op algemeen maatschappelijk gebied Zaterdagavond 4 Juni zal in de Nieuwe kerk te Groningen een herdenkingsdienst worden gehouden. Over solidariteit van kerk en wereld Geref. evangelisatiecongres op Woudschoten ten einde Op de derde en laatste dag van het Ge rei. evangelisatiecongres op Woudscho ten heeft ds J. H. Mulder, studenten-pre dikant te Amsterdam, gesproken over de problemen rond de solidariteit tussen de Kerk en dc Wereld. Hij releveerde de zucht naar het beklemtonen van de so lidariteit van de kerk met de wereld, zoals deze o.m. uitkomt in het Herv. ker kelijk schrijven en In de opvattingen van de hoogleraren Hoekendijk en Van Nif- trlk. Men wijst er in deze kringen op. dat de kerk zo zij contact wil krijgen met de moderne mens moet beginnen ziel lidair te verklaren met deze mens en heel nederig moet erkennen, dat kerk wereld voor God feitelijk één zijn, omdat we Immers allen gezondigd hebben. Hli tegenover stelde ds Mulder, dat het uit- verkoren-zijn der kerk niet Inhoudt dat wij „meer" zouden zijn dan de ongelo vigen. maar wel, dat wij gezonden zijn ir de wereld. Laten we achter Christus aan wandelend solidair zijn met de wereld, aldus ds Mulder. Na een uitvoerige dis cussie werd de conferentie door ds G Th. Rothuizen met een korte dienst in de kaDel besloten. landarbeiders. kantoorbedienden e.d. grootste overschotten, doch door indu strievestiging en migratie daalt ook hier vrouwen stellen: in 1956 zal zij enige aen omdat afdeling de werkloosheid sterk. Men kan globaal de werkloosheid op 70 000 mannen en duizenden hoger zijn. Enerzijds kwamen er in 1954 70 000 arbeidsplaatsen voor mannen en 25.000 voor vrouwen bij, doen anderzijds steeg het aantal mannelijke beroepsbeoefenaren met 41 000 en het aantal vrouwelijke met 22.000. Door de hogere geboortecijfers en een vestigings overschot vertonen Noord-Brabant en Limburg naar verhouding de sterktste groei van de beroepsbevolking. In 1954 bleek 42 procent van de wer kende beroepsbevolking een bestaan te vinden in de nijverheid. 13 procent in de land- en tuinbouw en visserij en 45 pro cent in de dienstensector. De werkgelegenheid zal vooral toe nemen in de metaal-, bouw-, kleding- textiel-, voedings- en genotmiddelen- nijverheid. evenals in de handel, maar afnemend in de landbouw. Aldus wordt meegedeeld in de arbeids marktbeschrijving over 1954 van de directie voor de arbeidsvoorziening. Benden in A'jeh aclief Twaalf burgers hebben de afgelopen dagen de dood gevonden bij een aantal plaatselijke botsingen met kleine benden en aanvallen op kampongs in Atjeh. Een aantal kampongbewoners en onderne mingsarbeiders is ontvoerd bij Indra- poeri in Groot-Atjeh, waar ook de spoorlijn is opgebroken en de telefoon lijn werd vernield. De Daroel Islam en de benden van het Islamietische Leger zouden de bevolking van Atjeh dwingen de godsdienstplichten zeer nauwkeurig na te leven. Gelovigen, die gebeden verzuimen, moeten 24 uur in een gebogen houding staan. Velen, die de vorige maand zich niet aan de vasten hielden, werden drie dagen zonder voed sel opgesloten. Belgen willen géén eigen spelling De berichten in bepaalde dagbladen, als zou de Belgische regerinz de voor stellen van de gemengde Nederlar.ds- Beleische spellingscommissie van de hand hebben gewezen en een eigen weg wen sen te gaan. worden door het ministerie van onderwijs onjuist genoemd. In de commissie bestond eenstemmig heid over een voorstel, voor belde lan den afzonderlijk aan te geven, hoe de spelling in de woordenlijsten ten be hoeve van het onderwijs kan worden toegepast. Met nadruk wordt gestipuleerd, dat vi Belgische zjjde immer is gestreefd naar eenheid van spelling in het Neder landse taalgebied. De Civltasdagen der V.U. worden dit jaar van 7—10 Sept. gehouden op De Pietersberg te Oosterbeek; de hoogleraren Dooyeweerd, Brlllenburg Wurth en Pop- ma zullen refereren. Alle auto's na 1 Juli twee achterlichten Nauwelijks één maand rest de automobilisten wie zulks aangaat om de achterverlichting van motor voertuigen conform de nieuwe voorschriften in orde te maken. Met ingang van 1 Juli a.s., zo brengt de K.N.A.C. in herinnering, zullen motorrijtuigen op meer dan twee wielen moeten zijn voorzien van twee achterlichten. Deze even sterke achterlichten moeten ach terwaarts helder rood licht uitstra len, duidelijk zichtbaar blijvend voor het achterop komend verkeer tot 200 meter. Ned. resoluties over de vrouwenarbeid Op Int. Arbeiasconierentie in Genève Dr J. G. Stokman O.F.M., de Neder landse regeringsgedelegeerde bij de In ternationale Arbeidsconferentie te Ge nève. heeft twee resoluties ingediend, die betrekking hebben op de arbeid door Machinist verdronk toen sleepboot kapseisde In de Waalhaven te Rotterdam is gis termiddag de sleepboot Volharding 14 van de N.V. Verenigde Onafhankelijke Sleepdienst bü het verhalen van een zeeschip plotseling gekapseisd en onmid dellijk daarna gezonken. Aan boord be vonden zich vier opvarenden. De 52-jarige machinist M. Schmidt uit Rotterdam is niet meer boven water gekomen. De Volharding 14 was bezig met het verhalen van de Richmond Queen, die Donderdag leeg van Londen was geko men. Nadat de sleepboot was gekapseisd, schoten in de nabijheid varende schepen toe om overlevenden op te pikken. De hulp kwam voor drie bemannings leden nog op tijd. Onder hen was de stoker, die juist even aan dek was. De plaats, waar de sleepboot is gezon ken. heeft men direct met een boei ge markeerd. „Dennenheuvel" bestaat een halve eeuw (Van een onzer verslaggevers) „Dennenheuvel". de vereniging tot verpleging van hoofdarbeiders ln her stellingsoorden en sanatoria vierde gis teren bij de opening van het tweedaags congres tijdens de jaarvergadering haar vijftigjarig bestaan. De Maasstad heeft haar gasten weids verwelkomd. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer C. P. v. d. Hoeven het prachtige geschenk van mevrouw Ch. M. Detering bij de aanvang van het jubi leumjaar. Huize Overbosch te Hilversum dat begin Augustus als herstellingsoord zal worden geopend. Over „Dennenrust" te Renkum, dat door het afnemen van de tb.c. slechts voor de helft is bezet, zal het hoofdbe stuur zich nader dienen te beraden. Na een inzinking laat de bezetting van „Den nenheuvel" te Ossendrecht (N.B.) thans niets te wensen over. Het aantal leden bedroeg op 31 December j.l. 11.922. Van morgen hield arts W. G. Kan, ver bonden aan de herstellingsoorden De Leemkuil en H.O.R.A. een lezing over het herstellingsoordwezen in ons land. PERSONALIA Naar wij van de zijde van het ministe rie van economische zaken vernemen, zal prof. dr J. Tinbergen op zijn verzoek op 1 Juli zijn functie als directeur van 1 centraal planbureau neerleggen. Het de bedoeling, dat dr W. Drees Jr (de zc van de premier) na die datum voorshands met het waarnemend directoraat wordt belast In de eerste resolutie constateerde hij dat de arbeid van gehuwde vrouwen nog jonge kinderen gestadig toe neemt, voornamelijk als gevolg van de economische noodtoestand in vele gezin- De resolutie vraagt een gedocumen teerde studie over de levensomstandig heden van deze vrouwen en dringt aan op maatregelen ter verbetering van de onbevredigende situatie. De tweede resolutie heeft betrekking op de gedeeltelijke arbeid van vrouwen en op de werkgelegenheid van vrouwen op latere leeftijd. Het „half time" werk. dat voor een groot deel door vrouwen wordt verricht, heeft vaak een loondruk- kende werking en ondervindt in bepaal de kringen van de arbeidersvakbeweging bestrijding. Op grond van deze feiten vraagt de ingediende resolutie een onderzoek naar de arbeidsvoorwaarden van „half time" werkers en een bevordering van de erkgelegenheid voor vrouwen op late- leeftijd door middel van scholings- of omscholingscursussen. Verdrag Parijs-Tunis ondertekend DE FRANSE PREMIER Edgar Faure en premier Tahar ben Ammar van Tunesië hebben gisteren in Parijs de overeenkomst getekend, waarbij Tunis binnenlandse autono mie wordt verleend. De onderhandelingen hierover werden tien maanden geleden door de toenma lige Franse premier Mendès-France be gonnen. Volgens dit verdrag blijft Frankrijk het beheer voeren over de Tunesische bui tenlandse betrekkingen en de defensie. Voor de benoemingen van Fransen in de Tunesische gemeenteraden is goedkeu ring van de Bey van Tunis vereist. De overdracht van het politie-apparaat, een punt van lange discussies, zal binnen twee jaar zijn geschied, met uitzondering van een derde der politiemacht in ste den met een grote Franse bevolking. Ook in de marinebases Bizerta en Fer- ryville behouden de Fransen politiebe- voegdheden. De Franse resident-generaal ln Tunesië wordt Hoge Commissaris. Tunesië zal deel blijven uitmaken van het monetaire gebied der Franse franc; de douane-unie met Frankrijk zal even eens blijven bestaan. Kruisbessen niet beneden 20 cent op de veiling beneden 20 cent per kg worden verkocht. Deze minimumprijs is vastgesteld door het Centraal bureau van de tuinbouw veilingen. Gisteren heeft een uitslaande brand schade aangericht in de magazijnruimten van de N.V. Import en Exportmaatschap pij Vromen te Enschede. Verscheidene honderden balen geperst oud papier gin gen verloren. verstapjes van dichtbij... Amsterdam Rubber 9 procenj dividend. Aan de algemene vergadering van deelhouders der N.V. Rubber Cultuur Maatschappij „Amsterdam" zal worden voorgesteld over het boekjaar 1954 een dividend uit te keren van 9 procent. In de Chinese provincie Kwantoen zijn dertig mensen veroordeeld wegens poging tot opstand. In Kwansl werden 52 per sonen gearresteerd wegens sabotage- activiteiten. <r Als eerste onderdeel van de evacuatie der Britse troepen uit Oos tenrijk zal 6 Juni een convooi van 50 vrachtwagens naar Duitsland vertrekken. De Franse vertegenwoordiger bij de Ver. Naties. Henri Hoppenot, zal volgens diplomatieke woordvoerders binnenkort naar Saigon vertrekken. De Ameri kaanse National Broadcasting Corporation heeft Kroesjtsjef verzocht, zijn in Bel grado gedane belofte te houden en te be middelen voor her uitreiken van visa aan een groep buitenlandse journalisten. Bij een ontploffing in een Japanse kolen mijn zijn drie arbeiders om het leven gekomen en 39 gewond. Motorrijder onder auto; vrouw onder iTam Gistermiddag is op de Overtoom te Amsterdam een 56-jarige vrouw, die. volgens de politie, onvoorzichtig de weg overstak, door een tramwagen van lijn 1 overreden. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is zij overleden. In het Wilhelminapark te Tilburg ls gisteren de 38-jarige A. Snelders, te Tilburg met zijn motor tegen een vracht wagen gereden. De motorrijder kwam vlak voor de auto te vallen, kreeg zowel het voor- als achterwiel over het hoofd en was op slag dood. Om de schooldiscipline Iwan en Tanja in uniform naar de klas (Speciale correspondentie). De leerlingen van de middelbare scho len in de Sowjet-Unie zijn sinds vorig jaar herfst verplicht om uniforme kle ding te dragen. Ook zijn de scholen iD de Sowjet-Ünie weer gemengd. Zo con sequent zelfs, dat jongens en meisjes in dezelfde bank naast elkaar zitten; de jongen links, het meisje rechts. De machthebbers in Moskou verwach ten van de invoering van uniforme kle ding een verbetering der schooldiscipline. Daarom greep men terug op de toestan den uit de tsarentijd. De Russische school jongens dragen nu een grijs uniform met leren koppelriem en een muts, waarop men het wapen van de school kan zien. De meisjes, waarvoor al eerder uniforme kleding was ingevoerd, dragen een effen bruine jurk met witte kraag en manchet- De zgn. a-vakken zijn volledig in een hoek gedrongen en hebben plaats ge maakt voor wiskunde en economische en natuurwetenschappelijke vakken. Aan handenarbeid wordt ook veel aandacht besteed. In de hogere klassen leert men metaalbewerking, kennis van machines, kennis van metalen en o.a. electro-tech- niek. Elke leerling, die er om een of andere reden niet slaagt voor het bijzon der moeilijke examen voor een hoge school, verlaat de middelbare onderwijs inrichting zo goed gevormd, dat hij on middellijk als geschoold arbeider in een fabriek kan worden te werk gesteld. Holland steeds minder vogel-land De toestand van de Nederlandse vogel stand is zeer zorgelijk, zei dr G. A. Brouwer uit Bilthoven, voorzitter van de vereniging tot bescherming van vogels, gisteren op de algemene vergadering te De naturlijke omstandigheden worden met de dag slechter, en wel door de ruil verkaveling, de mechanisatie van de land bouw, de steeds intensievere bewerking van de velden, het bespuiten van de boomgaarden. Door het verwezenlijken van het Del taplan en de wijzigingen in de Wadden zee verdwijnt bovendien het voedselter- rein voor de steltlopers. Plan-Beyen naar verre toekomst verschoven? De gemeenschappelijke Europese markt, zoals deze door onze minister Beyen op de K.S.G.-ministerconfe rentie te Messina is verdedigd, gaat niet in de ijskast. Gisteren meldden wij reeds, dat ook Frankrijk en Duitsland voor een confe rentie over dit onderwerp zijn, maar dat deze landen gekant zijn tegen verdere delegering van souvereiniteit aan enig lichaam. De besprekingen te Messina zijn be ëindigd. Een resolutie van zes pagina's beschrijft een ingewikkelde procedure om tenslotte toch te komen tot een Euro pese markt. Maar de aard van de proce dure doet vrezen dat die markt, als zij er komt, naar een verre toekomst is ver- Een commissie van deskundigen gaat nu een conferentie voorbereiden, welke vóór October bijeen zou komen. Enge land is uitgenodigd, deel ten emen aan de voorbereidingen. Minister Beyen is intussen in Neder land teruggekeerd. Bij zijn aankomst op Schiphol zei de minister: „Wij hebben bereikt dat het streven naar Europese integratie in een bepaald kanaal is ge komen De Chr. Geref. Zondagsschoolvereni ging viert Donderdag 9 Juni in Utrecht het 25-iarig bestaan; ds W. F. Landman, ds K. G. van Smeden en prof. W. Gisse zullen spreken. In Melbourne Rusland en Amerika in één kamp De Russen zullen tijdens de Olympische Spelen in 1956 te Mel bourne het kamp moeten delen met de Amerikaanse athleten. Er zal slechts één kamp zijn, zo heeft E. J. H. Holt, de technische directeur van het organiserend comité giste ren te Londen aan de verslaggevers meegedeeld. Hij gaf de verzekering dat de Russen een goede behande ling zullen krijgen, maar zich bi) de andere landen moeten aan pas- De gang van zaken in Melbourne is anders dan die ln Helsinki ln 1952. Toen verbleven Russen en Amerikanen in afzonderlijke kam pen. Nu maar afwachten, of de sport inderdaad verbroederend werkt. tOEKENHOEK -J\ sterdam, verschijnen steeds weer uit- gaven, die de naam van de reeks eer aan doen. De jonge Fransman Dominique La- pierre, die met „Een dollar per duizend kilometer" al van zijn onderneming», geest had blijk gegeven, heeft zijn huwe lijksreis laten uitdijen tot een expeditie rond de wereld. Het hele fortuin van het jonge paar bestond uit 300 dollar en een oude auto, die zij voor dertig dollar koch ten. Zij bedelen nergens, doch weten zf] steeds in hun onderhóud te voorzien. Zij werken als verkoper in een warenhuis c! houden lezingen voor groepen Fransen, die overal op de aarde verspreid wonen. Zo hebben zij in een korte tijd een schat van reiservaring opgedaan, door spekt met aardige voorvallen die de geest van het land, dat zij bezochten, weergeven. In „Tussen New York en Tokio" vertellen zij hoe zij Ameri ka en Mexico zijn doorgereisd en per schip naar Japan reizen. Daar blijven zij geruime tijd om tenslotte dwars door Azië te trekken. Het boek telt 167 pa gina's en is geïllustreerd met 23 foto's, die dit pittige, onbezorgde reisverslag opvrolijken. De Openbaring des Heeren aan Johannes (Serie: Korte Verklaring der H. Schrift) door prof. dr S. Greijdanus, 3e druk. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen CEDERT in 1938 de tweede druk van het hierboven aangekondigde werk verscheen, zagen meerdere voortreffelij- ke boeken het licht, die aan het laatste Bijbelboek gewijd waren. Niettemin blijft steeds de behoefte bestaan aan een commentaar, die dit moeilijke boek tekst voor tekst verklaart en die in gezin, ver eniging of studeerkamer onmiddellijk is na te slaan, als men een bepaald gedeelte nader toegelicht wil zien. Dit deel in de bekende serie der „Korte Verklaring' van de hand van de in 1948 overleden Kamper hoogleraar prof. Greijdanus, voorziet op uitmuntende wijze in deze behoefte. De uitgever liet de laatste nog door de schnjver gereedgemaakte druk, onge wijzigd herdrukken, doch nu in de nieu we spelling. De auteur merkt in zijn in leiding op. dat de Openbaring op het, eerste gezicht een verward boek lijkt, doch dat bij het verstaan van haar in houd en het doorzien van haar gedach- tengang blijkt, dat zij naar een schone ordening is opgebouwd. Dit zal ook de gebruiker van dit mooie deeltje aan de hand van prof. Greijdanus' verklaring kunnen ervaren. Emissie schokbeton De directie der N.V. Schokbeton is voornemens machtiging te vragen tot uit gifte van f 138.000 gewone aandelen ,.B". Dit staat in verband met een binnenkorli te verwachten aanbod aan de houders vaa' de nog uitstaande f 138.000 4 cum. pref.1 aandelen „Schokbeton", welke tot 30 Juni 1951 een conversierecht hadden -i waarbij deze alsnog in de gelegenheid ge steld zullen worden hun preferente aan delen om te wisselen in gewone aandelen „B" tegen een omwisselingskoers voor de gewone aandelenvan 125*/», d.w.z. der halve onder bijbetaling van f 250 per pre ferent aandeel van f 1000 nominaal. Personeel gevraagd 0 Kookster gevraagd, intern. Met gemaakte vacantie- afspraken zal rekening ge houden worden. Rusthuis v Ouden van Dagen Geref. Kerk. Delfshaven. Tldeman- straat 18. Tel. 36911 0 Nette meisjes en Jongens. Hoog loon. Aanmelden tot 6 uur. Oranjestraat 71. Fa. W. v. d. Wijngaard en Zn-. Ban ket-, chocolade- en suiker- werkfabriek. 0 Flinke jongens voor de fabriek gevraagd. Chem. fabr. „Eureka", Lelmulden. Gevraagd flinke loopjon gen. Oudere personen komen ook in aanmerking. Troost, Haven 14, Lelden. Wilt V bijverdienen? Gratis inlichtingen Postbus 126, Dordrecht. Gevraagd nette werkster voor Di. en Vrijdagmorgen. Aanmelden: Zat. na 19 uur: Houtlaan 6, Leiden. 0 Gevraagd ln klein gezin net meisje voor hele of halve dagen, v.g.g.v. Aanmelden: Pr. Hendriklaan 28. Oegst- Personeel aangeb. 0 Analyste met praktijk ervaring zoekt een werk kring voor halve dagen of een paar dagen per week. in Leiden of omgeving. Br. No 5409 Bureau Blad. Te huur gevraagd 0 Gevraagd door Dame gestoff. of ongem. kamers. Br. No. 5408 Bureau Blad. Woningruil 0 Wie wil flatwoning te Katwijk a d. Rijn rullen voor vrij huis te Katwijk aan Zee? Brieven aan agent G. v. d. Eykel. Kerkstraat 32. Kat wijk aan den Rijn. 0 Wie ruilt bovenhuis, mooie stand. 2 grote kamers, 1 kleine kamer, keuken, v. klein benedenhuis (eventueel Leiden). Brieven G. v. d. Eykel. Kerkstraat 32, Kat wijk aan den Rijn. Te koop gevraagd Gevr. alle slerteellverg.. ook periodiek, en groenten- teeltverg. punt 4. Aangeb. 100 R.R. slerteeltverg. A. Jan. Dec C.V N. Bakker Hz.. Roelofarendsveen. PRIJZEN VOOR KOERIERS: 1 TOT 20 WOORDEN f 1.- VAN 20 TOT 30 WOORDEN I 1.50 KOERIERS WORDEN ELKE DAG GEPLAATST Voor Koeriers onder nummer wordt 10 ct extra in reke ning gebracht. Bewijsnummers (alleen op verzoek) 10 ct. Te koop aangeb. 0 Dubbele tuinbegonia's, ge mengd en op kleur, 20 ct per stuk. Fa. C. Glasbergen en Ba'enburg, Langevaart 90, Rijnsburg, Tel. 2948 en 1632. Gratis een accordeon, gi taar, mandoline, banjo of haw. gitaar, 3 maanden lang mee naar huis. Voor deel nemers aan onze testcursus. Vraagt nadere inl. Muziek school Zwaag, Korevaarstr. No. 5. Telefoon 24358. 0 Wegens plaatsgebrek Orgel, prima onderhouden, tegen elk aannemelijk bod. Te bevragen Vlietzlcht 77. Voorschoten, na 6 uur. 0 Aangeboden: 6 opvouwb. ligstoelen. compleet stel radiolampen. studiepiano, nieuw handwerkmeubel, luxe spinnewiel, horloge. Drie- plassenweg 42. Katwijk aan Zee 0 10 Jonge kippen. Ie leg. L. Zantman, Oude Rijnzlcht- weg 20. Oegstgeest. 0 Bloemkoolplanten Le Cerf en Alfa. Rode. gele. witte, groene kool. rapen, knolsel derij en prüplanten. L. M. P. M. v. Egmond. Valkenb - weg 24. Katwijk aan den Rijn. Tel. K 1718 no. 2487. Ter overname aangeboden kapokmatras en 2 kussens 12.50. Te bevragen Pavil joenshof 33, 's avonds v. 7-9. 0 Nieuwe rijwielen met ga rantie vanaf J 145. Gemak kelijke betaling ln overleg. 2e Hands dames- en heren- rijwielen, meisjes- en jon gensrijwielen. A. Grimber gen, Dubbele Buurt 11A, Rijnsburg. Tel. K 1718—2967. 0 Jonge hennen. 5 en 6 we ken en 2 maanden oud. v d. Valk Boumanweg 18. Lei derdorp. Tel. 30837. Diversen -huisje, 7 slaap plaatsen. voorzien van gat en electr. licht. Bosrijke om geving. C C. Brands. Lijster beslaan 6. Heerde. kristal, koper, theestoven, kristallen kronen, pendule- stellen, beelden. Pert, kle den enz. Ook hulsk. meube len, enz. Bremmer, Mors- straat 41. Tel 26918. Goe- q Orgels, piano's, grote gerritsteeg 1. Tel. 22791. tering. Vraagt priji Wij kopen alle soorten boeken, romans, tijdschriften enz. J- Borsboom. Oude Rijn 28. Telefoon 21876. 0 Mooi orgel gevr Opgave merk. reg.. prijs Polhuys. Resedastraat 48. Leiderdorp Kinderled! kant Je. ln g. st Jac. van Beelen. Annastraat 25. Katwijk aan Zee. tering. Vraagt prijslijst Boots Piano- en Orgelhan- del. Bodegraven. Telefoon K 1725—2541. Leert nu auto of motorrij den bij rijschool „Vonk", tel 7592—02532. Lesprijzen per sonenwagens 5 en 6 per uur Vrachtwagen (autobus) 7 p. u. Motor (scooter) 5 Hoofdstr. 349, Sas- per i senheim. 0 Vleessnijmachines, snel wegers, kasregisters, electr. gehakt- en electr. koffiemo lens bij Leeuwenburgh, Goudse Singel 47, Tel. 25995. Rotterdam; 40 tot 50 procent goedkoper en volle garantie. 0 Voor officieel agent van Berini, Mosquito, H.M.W. en N.S.U. Quickly. Speciale reparatie-inrichting. Onder delen voorradig. Desgewenst betaling in overleg. Motor en Rijwielhandel J. Stam, Terweeweg 60. Tel. 23815. Invalidewagcns. Alle mo dellen invalidewagens, o.a. wandel-, huiskamer-, zelf- beweegbare en motorwagens. Carrierhuis Gebr. Huisman. Hogewoerd 66-68, Tel. 22962. ihoeden stomen, mo delleren. nieuw lint, nieuw leer. Ook vergroten of ver kleinen. Voor vakwerk: Van Velsen. Hoedenkliniek, Don- kerttoeg No. 3. U last van rheuma- tische pijnen, bloedarmoede, bleekzucht, verval v. krach- en. vermoeidheid en zenuw- :wakte. gebruik dan Klin- gers versterkingswijn. Al leenverkoop Fa C. Bloot Zoon. Kloksteeg 7. 0 Engels voor beginners en emigranten en niet-emigranten. Bijwerken van scholieren, enz. Mevr. Lamboov. Hoge Rijndijk 3. bij Plantage. Tel. 22011. o- en motorrijschool. Voll. opleiding rijbewijs. Gedipl. instr. Modern les materiaal. Auto 6, motor 5 per uur. Taxi's dag en nacht beschikbaar. Marks. Morsstraat 60a. Parkstraat no. 5a. Tel. 62584—22513. 0 Goede vriend(inn)en vindt U bij de Algemene Correspondentieclub! Post bus S 6057 Ro'terdam. Vraagt gratis inlichtingen. 0 Eikenhout. Beukenhout, Berkenhout. Mahonie. Coro- mandel Doussié. Teakhout Iroko. Peroba. Limba, Red Cedar. Tola Branca. Uit voorraad leverbaar. Hout handel Klinkenberg-Fontein. Havenkade 21—23. Leiden Telefoon 21231 en 36094. Jongeman. 24 jaar. Geref die vacantie heeft van 924 Juli, zoek' vriendin of vriend voor gezellige vacantie. Br. No 5410 Bureau Blad. 0 Loop niet met pijnlijke voeten. Volledige behande ling f 1.50. Bij U thuis 1.75. Bii abonnement (5x) resp. f 6.25 en 7.50. Manicure, massage en schoonheidsspe cialist. Steur Men n. maat J. M. Hei-- Jr.. Haagweg 216. Leiden. Tel. 20554. Be- 0 Voor breimachines, was machines. wringers, keuken- uitzetten en andere huish. artikelen naar het ver trouwde .adres P. J. van Steyn Zn.. Nieuwe RUn 92, to. de Kraaierstraat. Voor betere kwaliteit 100 service. 0 Fridor cadeau. Als extra reclame krUgt U bü aankoop van een Fridor naaimachine vanaf f 4.45 per week. z der vooruitbetaling, voor dochter een kindermachine cadeau P. J. v Steyn en Zoon Nieuwe Rijn 79. Le1* den Tel. 24809. 0 Pendule met bim-bam slagwerk. Mooi klein model f 38.75 met volledige ga rantie Uurwerkkliniek Lage 'Rijndijk 8. Tel. 23114. 0 Een-en-twintig steens An kerhorloge. schokvrij, wa terdicht. antimagnetic. cen trale secondewijzer, f 44 50. Uurwerkkliniek. Lage Rijn dijk r 0 Mooie horloge- roestvrij staal 2.25. Goudkleurige rekbare ban den voor dameshorloges 2.95 tgra'-is aanzetten). Urwerkkliniek Lage Rijn dijk 8. Tel. 23114. 0 Goed tehuis gezocht voor jong katje. Rijnkade 14, Leiden. 0 Gasf.. divans, geysers, rijwiel, butagasfornuis en andere bad- en keuken- geysers, stoelen, tafels, bureaux. schrijfmachines w.o. electr. en portables, rookstoelen, herenrijwiel, ledikanten, inkoop antiek. Nieuwe Rijn 60. Tel. 22150, schuin tegenover Gangetje. 0 Met 100 km. snelheid over de slechtste wegen, dat kunt U alleen verlangen van 100 Engelse kwaliteits- nvotor als de James, in prijzen v a. 898.—. Voor demon stratie. Valk. Haagsche Schouw. Voorschoten. 0 „Rosine" geeft de hoogste prijs voor goud. zilver juwelen. Grote keuze in lovingsringen. gouden, zil veren en verzilverde artike len. Het adres voor alle re- paratién en uurwerken: Steenstraat 16. Telef 26584 0 J. A. Verheul. Haarl.str. 86. levert U op gemakkelijke betalingsvoorwaarden hor loges. klokken, verlovings ringen. goud- en zilver- 0 Vriendschap? Talenstu die? Vacant ie-pariner? Al tijd succes en bijna kosteloos door (Nederlands grootstel Corrcspondentieciub „Con tact". Box FM 140. Leiden. Vraagt gratis folder met 0 Bustocht naar de samen komst van Billy Graham in Rotterdam. Kaarten a 2.— per persoon bij Fa. Heynen, Breestraat 11; Fa. Nieuwen- huis, Korte Mare 6; A. Smit- ,r, Haarl.str. 184a. Ver krijgbaar tot 10 Juni a.s. Neemt rijles bij Autorij school v. d. Hout, Bredero- straat 27. Leiden. Tel. 31339- Nieuw lesmat., vlugge oplei ding. Erk. en gedipl. bonds- rijinstructeur met jarenlange ervaring. Verkeerstafel aan wezig. Theorielessen gratis. 0 Goed tehuis gezocht voor 3 jonge katjes, gewend aan Felix. Rijnsburgerweg 102. 0 Kleding, gordijnen verft Veran. St. Jorissteeg 14. uiterst vakkundig en bil lijk. Aflevering is wel te evenaren, niet te overtreffen 0 Polshorloges vanaf f 1 per week. Gouden dames- en herenringen, pencfules. Voor delige prijzen, de beste kwa liteit en volledige garantie. Plasmeyer. Storm Buysing- straat 33. bij de Lage Mors- weg. 0 H.H. Op onze kwekerij is van alles voor huis en tuin, zoals Dahlia's, Petu nia's. Afrikanen enz. enz. Kwekerij Hemerik. Zoeter- woudse Singel 39A. 0 Textiel. Dames-, heren- en kinderkleding, event, op gem. bet. Van Gismeken. Da Costastraat 38 (gesloten huis). Tel. 30844. 0 Te huur gebouw van 2 verdiepingen met aparte op gang. geschikt voor opslag ruimte. Te bevragen filiaal Albert Heyn, Douzastraat 6. Leiden. Of. J. WeUrlmk DE MENS IN HET BEDRIJF (■•driifspfYcfcologl* In de le uilgtbrtld* druk PRIJS GEBONDEN f. 6.90 In «Ik* bonkhandtl verkrijgbaar N.V. GEBR. ZOMER KEUNINGS UITG. MIJ - WAGENINGEN EEN GEZELLIGE KRANT spoedige indiensttreding: 1. ENIGE FLINKE JONGENS als hulp in de kettingsmederij; leeftijd 15ca. 19 jaar. 2. ENIGE HULPARBEIDERS voor verschillende afdelingen. Na gebleken geschiktheid bestaat de mogelijkheid tot opleiding in een vak. Leeftijd tot ca. 45 jaar. Sollicitaties aan de Afdeling Personeelszaken, ZUIDSINGEL 66—68, 's morgens van 9—12 uur en bovendien Dinsdagavond 7 Juni van 7.30 Op de Psychiatrische Inrichting „VOGELENZANG" te Bennebroek (bij Haarlem) kunnen geplaatst LEERLING-VERPLEGERS en LEERLING-VERPLEEGSTERS (ongehuwd) van christelijke huize. Leeftijd mannen 1825, vrouwen 1830 jaar. 17-jarigen kunnen ook solliciteren. Beginsalaris 87.per maand plus volledige kost en inwoning, geneesk. hulp en be- wassing. 8-urige werkdag. Kosteloze opleiding voor het Rijksdiploma Ziekenverpleging B. Eerste dienst kleding wordt verstrekt. 3 weken vacantie per jaar. Tegemoetkoming in reiskosten naar huis. zo nodig 2 x per maand. Schriftelijke aanmelding by de Geneesheer-Directeur. HERVORMDE SCHOLEN uitgaande van de Van Vollenhovenkade (by de Lorentz- brug). Telef. 22087. Hoofd: A. O. TIMMER. SCHOLEN VOOR U.L.O. Noordeinde 3, U.L.O. Telefoon 23168. Hoofd: A. F. ZEELEN. Opleiding voor het U.L.O.-examen. Toelatingsexamen verplicht. Pasteurstraat 2. Telefoon 25435. Hoofd: S. KOOPMANS. School voor Voortgezet l.o. (7e e leerjaar) Noordelnde 40, boven. Telefoon 25508. Hoofd: J. VAN LEEUWEN. Opleiding voor U.L.O. en ander voort gezet onderwys. Cursus Frans. Munnikenstraat, Telefoon 21915. Wnd. hoofd: F. MEIJER. ander voort- Voor de jongens inbegrepen één dag p. week voorbereidende cursus aan de Ambachtsschool. De huishoudlessen voor de meisjes worden in een daar voor geheel nieuw ingericht lokaal gegeven. SPOEDIGE AANGIFTE GEWENST. De niéuwe leerlingen moeten op 1 October 1955 de zes-jarige leeftyd hebben bereikt. Ook in de hogere klassen kunnen nog enige leerlingen geplaatst worden. Franse cursus aan elk der scholen. HET BESTUUR Adverteert in de Nieuwe Leidsche Courant vermakelijke avonturen van Q.uicliOt 55: Gillpnd van schrik en opwinding vloog de waardin naar buiten en ze zette onmiddellijk koers naar het binnenpleintje, want ze begreep wel. dat de oorzaak van dit kwaad daar gelegen was. De kruitdamp daar ter plaatse was juist wat opgetrokken en het brave vrouwtje vermocht toen het schilderachtige tafereel tje waar te nemen van een Don Quichot. die door de luchtdruk van zijn paard ge slagen was en dubbelgevouwen over een van de staldeuren hing. waarbij het dan nog een wonder mag heten, dat die stal- ïeur te midden van al dat puin op zijn >!aats was blijven zitten. „Schavuiten! Rabauwenl U wacht «en steunde de moe de doorgestane dat hij voorlopig zonder hulp van erschrikkelijke wraak!" dige edelman, die van schrik zó verstijfd was, onmogelijk in staat was die deur naar beneden l Dat begreep hij zelf ook wel en daarom riep hij: „Sancho! Sancho! Waar zit Je voor den drommel? Help mij gezwind van deze deur af. want dolende ridders horen niet in dubbelgevouwen toestand over stal deuren te hangen!" Maar eilaasde dikke Sancho hoorde aijn baas niet. want hij had het véél te druk met zichzelf. Hij was namelijk zo ge schrokken van dat onverwachte schot, dat hij io het wilde weg een luchtsprong ach- had gemaakt, ongelukkig genoeg Juist midden in de waterput. Daar was hij natuurlijk kopje onder gegaan en daar dob berde hij nu rond. treurig omhoog kijken de langs de stenen wand van de put. die véél te glibberig was om erlangs omhoog te kunnen klauteren... En hoe stond het eigenlijk met het paard Rossinant en Sancho's ezel? Wel. die wa ren van schrik de poort uitgehold en draaf den nu weet-ik-hoe-ver-weg over de verla ten vlakte rond. nerveus hinnikend en ze nuwachtig balkend. En dat allemaal om dat ene kanonschot, dal trouwens nog meer lelijks op zijn geweten had... I handeling volgens afspraak, dankbetuigingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 6