De jungle is veiliger dan een drukke stad... Ab Spaargaren: Verwaarloosde vinding in V.S. ontwikkeld nu Vaak is 't de mens die het dier aggressief maakt op bezoek bij vele zieken tegelijk Vlootschouw op het IJ: 32 schepen Italië op de tweesprong Achterstand ran Europa bij de toepassing van nieuw systeem De vernieuwing van het kerklied s ZATERDAG 4 JUNI 1955 IS HET GROTE WILD GEVAARLIJK (door ir. F. J. Appelman van Blij-Dorp) NAIROBI (KENIA). Juni IS HET GROTE WILD gevaarlijk Een olifant, die door een jager was verwond, trok de vorige maand te Songololo (Belgische Congo) een boom om, waarin een Afrikaan was gevlucht. Met één beweging van zijn machtige slurf doodde het dier zijn slachtoffer. Het antwoord op de vraag waarmee Ik begon, moet dus luiden: bijna elk dier kan onder bepaalde omstandigheden gevaarlijk worden. Maar geldt dit ook niet voor de mens De keren dat het grote wild gevaarlijk wordt en ongelukken maakt, zijn zeer bepaald uitzonderingen op de regel, dat het voor de mens onder normale omstandigheden niet gevaarlijk is, mits die mens maar geen domme dingen doet. En die doet hij helaas maar al te vaak. Daaraan moet de oorzaak van het grootste deel der ongelukken worden toegeschreven. Het kan gebeuren, dat een argeloze wandelaar of bosproductenzoeker onder de wind op een slapend dier of een moe der met kleine jongen stoot. Heel gemak kelijk zal dit niet gebeuren, want het wild en speciaal moeders met kleine jongen zijn uiterst voorzichtig en waak zaam. Maar het komt een enkele keer voor en dan heeft dit, vooral met olifan ten, neushoorns, buffels en de grote kat ten wel eens zeer ernstige gevolgen Groot wild, dat zich onverwachts, dus zonder een enkele waarschuwing, via neus, oor of oog, met zijn ernstigste kwaadaardig of humeurig zijn geworden en alles en iedereen aanvallen. Maar ook zij zijn gelukkig zeldzaam en ieder mens die in een streek leeft of werkt, weet gewoonlijk of er een menseneter of een „rogue" rondzwerft en is dus gewaar schuwd. MENSELIJKE MISDADEN In alle andere gevallen echter is de mens zelve de oorzaak van het agressie ve gedrag van een wild dier, al heeft het slachtoffer zelve daaraan vaak ook geen schuld Als men weet hoeveel misdaden er tegen het grote wild begaan worden, Een leeuwin bij haar gevelde prooi: een zebra. Dit fascinerende beeld legde een dappere fotograaf op de gevoelige plaat vast tijdens een exploratietocht door Afrika's wildernis. vijand geconfronteerd ziet, kan soms on-| moet men zich werkelijk verwonderen, middellijk tot de aanval overgaan, dat er relatief nog zo weinig ongelukken Meestal schrikken beide partijen even erg' gebeuren en geraakt men steeds meer en meestal verdwijnen de beide antago- overtuigd van de waarheid, dat nisten leder zo snel mogelijk in tegenge-wat gebeuren moet, voordat e stelde richting, maar er is nu eenmaal) dier de mens aanvalt, geen regel zonder uitzonderingen en ge-: Zelfs van zwaargewonde dierer vallen met dodelijke afloop, voortvloeiend reert het grootste deel nog IS het grote wild gevaarlijk7 Een vraag, die eerst recht inte ressant wordt, wanneer ten des kundige daarop het antwoord geeft. Ir F. J. Appelman, de ondtr-direc- feur uon Diergaarde „Blij-Dorp", die thans op uitnodiging ran de Ned Commissie voor Intern. Na tuurbescherming, de British Fauna Preservation Society en het Secr. des Pares Nationaux du Congo Beige, een studiereis maakt door Kenya, Uganda, Tanganyika en de Belgische Congo, werd op rijn tocht met deze vraag geconfronteerd. Wij zijn er van overtuigd, dat onze lezers het zeer op prijs zullen stel len, van zijn bevindingen kennis te kunnen nemen. Wij laten ir Appelman gaarne aan het woord in het hiernevens geplaatste artikel. Noorse lening in Nederland De Noorse regering heeft heden een contract gesloten met een Nederlandse bankgroep vertegenwoordigd door de Twcntsche Bank voor 'n Noorse obligatie lening van 35 millloen gulden. De loop tijd zal 20 jaar bedragen, de rente 4Vi pet. De eerste 5 jaar zal geen aflossing op de lening geschieden. De obligatlën zullen in de loop van deze maand tegen een koers van 100 pet worden uitgegeven. wild met een jong kalf bij is. dan wel men begrijpt de onmiskenbare bewegingen van een boos wordende olifant niet en het is gebeurd! Dit alles vormt een voortdurende zorg voor de directie en het personeel der wildparken. De directeur van het Nal- robi-wildpark vertelde mij, dat hij als het ware elke dag een ernstig ongeluk verwachtte vanwege het domme optre den van sommige bezoekers. Hoogst gevaarlijk is het natuurlijk ook, een dier zijn prooi te betwisten. De Massai's moeten dat wel eens doen, om dat zij hun vee weiden in gebieden, waarin ook vaak leeuwen leven. Ais deze hun vee aanvallen, gaan de Mas sai's hen met schild en speer te lijf er. hoewel de leeuw het vrijwel altijd af- iegt, gebeurt dit niet steeds zonder dat een of meer massai's ernstig gewond of zelfs gedood worden. Gelukkig is het aantal „veedieven" onder de leeuwen niet zo erg groot; deze grote katten gaan zich dan pas aan het vee te buiten, als het wild schaars wordt. Dat de Massai's hun kudden tegen de leeuwen beschermen, is volkomen be grijpelijk. Maar wat te denken van hen, die trachten een leeuw zijn rechtmatige prooi een zebra of een antiloop te be twisten? Toch komt dit onder de, zo zeer naar vlees verlangende Afrikanen nog al eens voor! Vaak lukt het hun de leeuw of leeuwen met veel geschreeuw van de prooi te verdrijven, maar het kar. ook w-el eens anders verlopen, zoals blijkt uit een berichtje in het Jaarbericht van het Gamedepartment van Uganda over 1953, dat vrij vertaald en enigszins ver kort luidt: „Een man die bezig was brandhout te verzamelen, stootte daar bij plotseling op een leeuw die bezig wa3 een Kob (antiloop V) te verslinden. Dom genoeg trachtte hij de leeuw te verjagen en diens prooi te stelen, waar door het dier zo boos werd, dat hij hem besprong en ernstig toetakelde. Geluk- i er lust toe gevoelen, kig snelde een vriend, die een speer bij j bezichtigen zijn. In de zich had. te hulp. Het gelukte deze, de .week van 13 tot en met leeuw te verdrijven, aan welk dapper op. 19 Juni zullen twee-en- treden cie dorpeling zijn leven dankt." twintig eenheden hetzij Bedenkt men echter, dat dagelijks hon- j 0p stroom, hetzij aan de derden inboorlingen en vele jagers in kaden ligplaats k'.ezi WW,.— zogenaamde ..gevaarlijke" 0p het jj :u, i - ._j onge. f,|ucf,fhat' (Van een onzer verslaggevers) HET VALT niet mee om Albert Spaargaren zo ver te krijgen, dat hij iets wil vertellen. Hij begon: „Nu ja, wat is er dan voor bijzonders aan mij?" en dan staat een mens met z'n mond vol tanden. Maar eigenlijk was dat niet nodig, want weet u binnen vyf minuten iemand anders te noemen, die een drukke baan heeft als godsdienstonderwijzer, twee of drie keer per week een (veelbeluisterde) radiorubriek verzorgt, geregeld op zieken bezoek gaat, spreekbeurten vervult en daarnaast ook nog de tijd vindt om in het plaatselijke verenigingsleven een rol te vervullen? Maar wanneer men tegenover hem zit, merkt men niets van dit alles. Alleen constateert men, dat het gesprek over velerlei onderwerpen handelt, geregeld ver springt over de veelzijdige facetten van Spaargarens interessensfeer. Een man wiens gezicht u mis schien vreemd is. Zijn stem heeft u echter ongetwijfeld wel eens door de radio gehoord: Ab Spaargaren van het NCRV-zie- kenprogramma. Maar wij kwamen eigenlijk voor de man die via de N.C.R.V.-microfoon op „ochtendbezoek" gaat bij de zieken, ene keer twee, de andere keer drie maal per week. Dat Is op 1 April 1946 begon nen en gedeeltelijk een gevolg var feit, dat Albert Spaargaren in de logsjaren zelf geruime tijd aan het bed gekluisterd was. Na zijn herstel werd hij mede-oprichter van de C.J.M. V-...Zie- kendienst". die het contact tussèn zie ken onderhield, begrijpend dat duizen den jonge mensen in ziekenhuizen ei natoria door vele morele gevaren den bedreigd. Iedereen vocht zich ongeluk om in leven te blijven, behalve de zieken zelf. zegt Spaargaren ons. Ook na de oorlog bleef de „Zieken- dienst" bestaan en men zocht contact met de N.C.R.V. Er werd op gewezen, dat alle omroepverenigingen zich met de zieken bezig hielden, en dat ook de N.C.R.V. zich op dit terrein moest bege ven. doch dat verzorging van de geeste lijke kant alleen niet voldoende wa Er volgde een gesprek en het resultaat Prachtig schouwspel in Amsterdam (Van een speciale verslaggever) FOOR DE derde maal gaat onze Koninklijke Marine een vlootschouw houden om het Neder landse volk meer ver trouwd te maken met dit deel onzer strijdkrach- Gebeurde het tn 1953 gedurende twee dagen op het Amsterdamse IJ en vorig jaar zes dagen in Rotterdam, dit jaar zal gedurende een volle weeic ongeveer een kwart van r onze huidige vlootsterkte boos werd, "dat" h'y hem j in Amsterdam, voor tvU dieren komen, dan lukkei »n de uit zulk een toevallige ontmoeting, zijn bekend. Ervaren woudlopers zullen dan ook, als zij niet op jacht zijn, niet probe ren geruisloos door de jungle te sluipen, doch hun komst of aanwezigheid aankon digen door bijvoorbeeld een liedje te fluiten of op andere wijze geluid te ma ken. Dit betekent volstrekt niet dat men met veel lawaai door de jungle moet trekken, daar reeds een weinig geluid voldoende is om de Jungle-bewoners op hun hoede te doen zijn en tijdig de af tocht te doen blazen. Een uitzondering hierop zou men kun nen maken voor mensetende roofdieren, maar die zijn gelukkig zo zeldzaam, dat we die hier gevoeglijk buiten beschou wing kupnen laten. Hetzelfde kan gezegd worden van gevaarlijke „alleenlopers", dieren die om de een of andere reden (AP SICILIË worden morgen verkiezin- gen gehouden, waarvan de uitslag beschouwd wordt als de beste aanduiding van de politieke richting waarin Italië zich sinds de algemene verkiezingen van 1953 beweegt. Dit is vooral van belang nu het Russische neutraliteitsoffensief, dat zich voornamelijk geopenbaard heeft in Oostenrijk en Joegoslavië, in volle gang Uit de uitslagen 't Verklaarde ultzlchl de politieki in het Westen te kunnen opmaken, in hoe verre de jongste maatregelen van de Sowjetunie hun invloed hebben doen gelden op de openbare mening In Italië, speciaal ln het autonome gebied Sicilië. Een volkomen betrouwbare maatstaf zal de uitslag van de verkiezingen van morgen evenwel niet kunnen zijn, aange zien te veel plaatselijke factoren de situa tie dreigen te vertroebelen. Belangrijker dan de uitslag van de verkiezingen is dan ook de vraag, wat er ln Italië zal gebeu ren, als de verkiezingen achter de rug Zoals men weet, heeft Italië vorige maand een nieuwe president gekregen: de linkse Christendemocraat Giovanni Gron- chi. Deze uit de vakbeweging afkomstige politicus staat er om bekend, dat hij wei nig voor de Italiaanse deelneming aan het Noordatlantisch pact voelt en voorts, dat hij wil aansturen op het opnemen van de linkse socialisten van Pietro Nenni in het Italiaanse kabinet, om deze groep op deze wijze los te weken van de commu nisten. Enkele weken geleden werd verwacht, dat Gronchi het ontslag van bet kabinet van premier Scelba zou accepteren «en andere politicus vervolgens opdracht te kunnen geven tot het kabinet, waarin ook de Nenni-socialiaten opgenomen zouden worden. Gronchi heeft dit niet gedaan, naar men zegt, omdat de Christendemocraten eerst de verkiezingen op Sicilië wilden afwachten. Vandaar dat de Italianen en met hen de rost van vrije volkeren, met belangstelling ultz naar het resultaat dat de Slclllaanse v kiezingen in dat opzicht zullen hebben vlucht boven de aanval; ware dit niet het geval, het aantal slachtoffers zou vele malen groter zijn. Tot de kwalijkste veroorzakers van „gevaarlijk geworden" dieren, behoren uiteraard de stropers en vooral de in heemse stropers met hun primitieve wapenen en misdadige vangmethoden. Het aantal buffels, neushoorns en olifan ten dat rondloopt met etterende wonden, die een. gevolg zijn van strikken om hals of poten, is werkelijk niet gering. Die strikken, vervaardigd van allerhande materiaal, tot telefoondraad toe, snijden in het vlees tot op het bot, waardoor enorme wonden vol vliegen en maden dat uit deze ontmoetingen voort- u0ntailand j vloeit, waarbij maar al te vaak een aan- prefe- va' uitgelokt wordt, uitermate gering! g\p EEN enkele uitzon- ltijd de Ware lit niet zo, dan zou het «ante' U dlrtn„ na 2ijn j,„ de aanwijzingen „killed by Hon" of killed schepen waa,- by elephant" boven de graven der op d Koninklijke ÏIi 1*?,^ JagerS thans beschikt Het^s nog aiufd hi", wa, v.lHger door de ongebaande jungle te wandelen, dan e in een stad met druk verkeer. Althans. kende hoplools krijjl non indien zich in die jungle geen Mau-&e steiger van de Konln- mau-benden bevinden, maar dat is een kl\jke Shell, zal er z\jn andere kwestie. en de twee nieuwe on- Niet gering is ook het grote wild, dat in een plank met spijkers of een ring met stekelvarkenspennen, listig verborgen op ae wildpaden, getrapt heeft en zich met een enorm dikke, zwaar ontstoken poot voortsleept tot de dood een einde aan zijn lijden maakt. Daarnaast slepen zich de stakkers voort met een speer of enige pijlen in hun lichaam. Is het een wonder dat sommige gepijnigde dieren het eerste het beste schepsel aanvallen dat zij tegenkomen En maar al te vaak wordt pen onschuldige hef slachtoffer. SLECHTE JAGERS Maar ook een deel van de jagers gaat niet vrij uit en wel dezulke, die met ge weren van onvoldoende kaliber, of op te grote afstanden een dier beschieten, zonder ervoor zorg te dragen, het met de grootste zekerheid op een der weinige direct dodelijke plekken te treffen. Er wordt veel meer wild „verloren" gescho ten dan men denkt, vooral van de dieren die tijdens de schemering bejaagd wor den. waardoor de invallende nacht het nazoeken onmogelijk maakt. Dan wordt uit schaamtegevoel of om minder oor bare redenen nog wel eens vergeten de betrokken Gameguard (die tot taak heeft alles in het werk te stellen om het ge wonde dier zo spoedig mogelijk uit zijn lijden te helpen) te waarschuwen en al weer moet men zich verwonderen, dat er niet veel en veel meer ongelukken ge- Tot de gevaarlijke dierenbedervers moet helaas ook gerekend worden de dierenvriend, die meent de wilde die ren in de wildparken te moeten voeren of versnaperingen aan te bieden. Het Is dezelfde dierenvriend, die in diergaarden de dieren ziekvoert. In de wildparken echter wordt hU bovendien nog een ge vaar voor zijn mededemens. In Amerika heeft dit slag lieden de zwarte beren In het Yellowstonepark bedorven en ge vaarlijk gemaakt; hlfr In Afrika is men druk bezig de bavianen in de wildpar ken te bederven door ze, uit de auto te Wanneer men ln het Nairobi Wildpark komt en in het bavianengebied stil gaat staan, zitten motorkap, spatborden en dak in een minimum van tijd vol ba vianen. Als dat jonge dieren zijn. is dat wel grappig en ongevaarlijk, maar ook de volwassen bavianen doen cr al aan mee en lang niet alle bezoekers besef fen. dat een volwassen baviaan een hoogst gevaarlijk heerschap kan worden. Ongelukken zijn dan ook niet uitgeble ven en in enkele wildparken zijn reeds mensen verscheurd of aan verschrikke lijke bijtwonden overleden, omdat ze hun raampje open hadden laten staan! Voor sommige bezoekers schijn' het ook nog niet voldoende te zijn om met hun wagen tot op 20 meter afstand van een troep olifanten te komen, neen - dat moet tien meter zijn! Men let er dar niet op, of ziet te laat dat er een moeder derzeebootjagers Holland en Noord-Brabant, de torpedobootjagers Evert- sen en Kortenaer en de fregatten voor de onder- zeebooibestrijding De Zeeuw, Van Ewijck en Vos. de voor conuool- werk bestemde oceaan- mijnenveger Onverdro ten en een squadron kustmijnenrepers. twee patrouille-boten en een nelten-legger. Het totaal aantal kop pen van de gezamenlijke bemanningen van deze scheepsmacht bedraagt bijna 3000. Aan boord van de De Ruyter beuin den er zich al ruim 800. IAL' SCHEPEN zullen dagelijks gedurende zes uur van 10 tot 12, 14 tot 16 en 18 tot 20 uur te bezichtigen ziin, behalve op de eerste en op de laatste dag, wanneer het aantal be zoekuren beperkt is. Ver wacht wordt, dat 60.000 bezoekers, ook uit andere provincies, een bezoek aan Amsterdam zullen combineren met een be zichtiging van enkele eenheden. De kosten kunnen geen bezwaar z{jn: 10 cent, voor welke prijs men met een Marinebootje van steiger 14 naar de be oogde schepen gebracht 'wordt. Traditie-getrouw gaat deze vlootweek gepaard met talrijke ceremoniën. Iedere morgen om 9 uur is er aan boord van de De Ruyter de eeuwen oude vlaggenparade met muziek. Op Dinsdag 14 Juni 's morgens 10 u. zal een marine-bataljon uan ongeveer duizend man een mars met muziek door Amsterdam maken. Zaterdagmiddag 18 Juni zullen op het IJ b(j stel- ger 14 demonstraties wor den gegeven met een helicopter en gedurende de hele vlootweek zal de onderzeeboot O 21 onge veer 50 meter ten Zuiden van de De Ruyter, duik- demonstraties geven. T\JA zonsondergang wor- den de schepen luti- terrijk geïllumineerd met een speciale feestverlich ting. Waarmee we maar zeggen willen, dat de hoofdstad aan de voor avond staat van een on getwijfeld spectaculair vloot-bezoek, waarvoor overigens nergens scho ner en indrukwekkender omlijsting kan worden gevonden .dan juist in Amsterdams bedrijvige REVOLUTIE OP RADIO- EN TELEVISIEGEBIED (Van een onzer verslaggevers) Ï^NKELE DAGEN GELEDEN bereikte ons uit Amerika het bericht, dat J het grote concern van General Electric zal overgaan tot de productie van radio- en televisietoestellen met gespoten bedrading. Zelfs zullen dit jaar reeds een millioen dergelijke toestellen worden afgeleverd. Met het systeem van de gespoten bedrading werd voor de oorlog reeds geëxperi menteerd, maar thans heeft zich deze methode in Amerika meer geperfec- tionneerd en zyn de gedrukte schakelingen ontworpen, waarbij a.h.w. met metaal op papier geschreven wordt. Deze methode wordt thans bij Gene ral Electric toegepast. Bij de Westeuro- pese en dus ook bij de Nederlandse in dustrieën van electrisehe apparaten is men nog niet zo ver voortgeschreden. Aanvanxelijk heeft men hier wel moge lijkheden gezien, maar de matige resul taten dcoen bij velen de lust vergaan in deze richting verder te zoeken. Hoe de situatie thans in Nederland? Van gezaghebbende zijde vernemen wij, dat Philips 'n de dertiger Jaren reeds van enkele typen radiotoestellen enige series uitbracht waarin het principe van de gespoter, bedrading was toegepast. Dit systeem is echter door Philips bij de fa bricage van latere ontvangtoestellen los gelaten, niet omdat de nieuwe techniek voineed maar omdat de tijd nog niet was om er mee door te gaan. Het destijds genomen initiatief moet dap ook worden gezien als een beginpunt van een ontwikkeling die in principe nog niet is afgebroken Op hei tijdstip, dat de gespoten bedra ding werd beproefd, was de ontwikke ling van de radio-ontvangtoestellen ech ter alle. minst gestabiliseerd, zodat men de gebruikelijke bedrading niet zonder eer vaarwel wilde zeggen Voor Cic duurdere toestellen en voor die t de middenklasse is de toestand van stabilis-iiie ook thans nog niet ingetre den Van sommige kleine apparaten zou nen dit kunrer zeggen Vonr deze toe tellen i» het dan ook niet denkbeeldig lal mei. binnenkort naai wegen zal zoe ken om de fabricage te vereenvoudigen, bij-voorbeeld door een andere wijze van bedrading toe te passen Daarbij zal men voort kunnen bouwen op de inzichten en resultaten die destijds werden verkregen met he* systeem der gespoten bedrading. Zoals voor de hand ligt, brengt een standaa-ciisering op grond van nieuwe procédés tal van bijkomstige factoren met zich. Deze vormen evenzovele punten van studie en overweging. Van daar dan ook dat de onderzoekingen, niettegenstaande de eerste apparaten met gespoten bedrading reeds in 1939 hun in trede deden nog altijd voortgaan. Voor- en nadelen Wat de moeilijkheden betreft, vraagt vooral de aanpassing van de onderdelen aan een dergelijk nieuw procédé de aan dacht. Deze aanpassing is uiteraard slechts lonend Indien de voorwaarde voor serie-fabricage ls geschapen Een voordeel o m, is, dat de .zo gevoe lige soldeerpunten vastliggen en dat men daardo-n minder afhankelijk is van men selijke fouten; bovendien kan het aan brengen van de bedrading snel geschie- Het staat overigens wel vast. dat toe passing in de uiterste sectoren van de pparatanbouw (de electronische reken machine enerzijds en het kleine hoor- apparaa' anderzijds» wellicht reeds lonend zijn BU del van een perspomp een vloeibare lood- legering in een enkele manipulatie als bedrading ter bestemder plaatse op het toestelcbassi» aanbrengt. Daartoe is de machine aan de boven zijde voorzien van stalen platen, welke als matrijzen fungeren. In deze platen zijn tapse uitsparingen aangebracht, waar het lood doorheen kan vloeien. De bo venste plaat zorgt tevens voor de nood zakelijke afkoeling. De eigenlyke chassisplaat bestaat uit hardpap.er: de uitsparingen ln deze plaat corresponderen nauwkeurig op die in on derliggende stalen platen. Tegelijkertijd met het aanbrengen van de gespoten bedrading lopen de verschil lende soideerpunten vol, waardoor de van tevoren opgezette onderdelen op be trouwbare wijze stevig ln het circuit wor den opgenomen. Uit een en ander blijkt duidelijk, dat het montageproces ln menig opzicht sterk van het algemeen gebruikelijke afwijkt. Het ligt daarom voor de hand, dat het voor en tegen tot in alle bijzonderheden wordt overwogen alvorens men er toe Geen bandopname Tegenwoordig gaat hij 's morgens on 7 uur de deur uit voor zijn „ochtendbe zoek" per microfoon. Bandopnamen worden namelijk sporadisch gemaakt Het zijn hoofdzakelijk directe uitzendin gen. Maar dat Is nog niet alles, al vraagt zo'n half uur zenden soms een voorbe reiding van 24 uur. De Jonge zieken schrijven veel en al die correspondentie vraagt om antwoord. Geen wonder dus. dat er ln Hilversum de gehele dag een secretaresse druk werk heeft. Ook het overleg met de Inrichting vraagt tijd. Bovendien is er, zo hiertoe aanleiding bestaat, het bezoek aan patiënten. Iets wet veel tijd vraagt. Een „duur" woord valt plotseling In het gesprek, als onze gastheer zegt. dat de instelling van het ziekenprogramma „psycho-somatisch" !s. Het gaat er dus van uit, dat niet alleen het lichaam ziek Is. doch ook de geest. Ze!f een tijdlang aan bed gebonden, weet hij te goed. dat het woelen van de zieken niet alleen het gevolg is van de koorts, doch ook zorgen hen kwellen. Wat gaat er allemaal niet door de geest van een student, die kort voor een ten tamen naar hef ziekenhui* moet. Er, waarover peinst een huismoeder niet al* zij komt te liggen. Du zorgen om zijn gezin kwellen een zieke vader. Al deze worden, wil men tot lichamelijke ge zondheid komen. Dat is ook de reden, dot in 't radioprogramma de beziphelds- therapie is ingeschakeld, bestemd om de geestelijke evenwichtigheid, het zelf respect terug te urinnen. Contact Is de combinatie godsdienstonderwij zer-radioman niet lastig? Op het ant woord behoeven we niet lang te wach ten. Acht jaar woont Spaargaren nu ln West2aan en al die jaren heeft hij met erg veel plezier gewerkt. Thans ligt zijn werkterrein vrijwel geheel in Assendelft, lleen preékt hij regelmatig in zijn i'oonplaats. Dit voldoet hem uitstekend n jui9t door de combinatie van de beide functies wordt zijn werk gemakkelijker, hoewel natuurlijk tijdrovender Maar enerzijds vergemakkelijkt de ra dio, die natuurlijk bekendheid betekent. ntree bij zijn gemeentenaren. terwijl anderzijds het contact met zieken en het werken in de kerkelijke gemeente er zorgt, dat de radiorubriek levend blijft. En wie hem zo ziet. vol leven cn enthousiasme, gaat heen met de overtui ging, dat Albert Spaargaren, ondanks zijn drukke werkkring, een vitaal man is. Toren voor berging van goudschat bijna gereed De bergingstoren, waarmee de heer P- Visser uit WQde Worm er met zijn her- gingsvereniging de "2 millioen gulden aan goud uit het t»U Den Helder gezon ken Duitse stoomschip Renate Leonhardt «11 halen, wordt op het ogenblik In IJmuiden voor dit werk gereed gemaakt. Wanneer de weersomstandigheden goed zijn, «11 men half Juni de sprong de Noordzee wagen. Het gevaarte, dat gemeerd ligt bü de Noordersluis, bevat op het ogenblik nog 45 ton water, zodat het op de bodem van het Noordzeekanaal rust. Maar in de dub bele wanden van de toren worden grote gaten gebrand waardoor beton in de werktoren wordt gestort. In de werkka mer onder ln de toren, welke op het wrak zal komen te rusten, wordt een o: vangrijke apparatuur aangebracht: gaat een llchtaggregaat naar beneden, komt een compressor te staan, terwijl voorts ook een zender van de Nederland se Radio Unie wordt ingebouwd. Inmiddels moet de juiste positie het wrak van de Renate Leonhardt nieuw worden bepaald, daar de boel, die er boven lag, tijdens de jongste storm is afgedreven. Men schrijfl JN brede kringen i Hervormde zijde: Protestantse ker- land, ls een nieuwe be langstelling voor liturgische vragen, met name ook voor een vernieuwing van het kerklied, waar te nemen. De Hervormde Synode gaf nL in 1938 een nieuwe bundel van psalmen en ge zangen uit De Gereformeerde kerken stelden een zeer beperkte gezangenbundel samen De pogingen tot een nieuwe psalmberijming ondervonden veel critlek, maar de noodzaak van en het verlangen naar vernieuwing zijn sterker dan ooit naar voren gekomen. T NT U SS EN la de verwarring op dit ter- A rein uitermate groot en ln menig hart komt de vraag op. of hierin niet wat meer orde en eenheid is te bereiken. Uit de geschiedenis der kerk denk b.v. aan de Afscheiding van 1834 we ten we. dat de vragen van liturgie en kerklied vaak een oorzaak van ernstige conflicten en verwijdering zijn geweest En de werkelijkheid van het heden is, dat die verwijdering steeds groter dreigt te worden. Wij vragen ons of, of het niet de hoog ste tijd wordt op dit terrein naar meer eenheid te zoeken. Op zijn minst moe ten wij trachten die dingen te voorko men, die de verwijdering steeds meer definitief dreigen te msken. Binnen de Hervormde kerk sl is het vaak een onmogelijkheid samen te zin gen. Velen komen niet ln de kerk by een predikant die gezangen opgeeft Wanneer men er wel komt houdt men de lippen op elkaar. Ja, in meerdere gemeenten doen velen ook dan niet mee. wanneer de psalmen op oude rhythmische zangwijzen gezon- Omgekeerd is het voor hen, die aan de rhythmische zangwijze gewend zijn. bijna niet meer mogelijk aan het zingen op hele en vaak zeer lange noten mee te Deze toestand is een bron van veel no deloze ergernis en verwijdering. JVAAR wij menen is in leidende krin- "°n \an de Geret Bond de vraag al ter sprake geweest, of het geen tUd wordt tot het zingen van gezangen over gaan. Zover het nog lang niet en er zou den heel wat weerstanden overwonnen moeten worden. Maar het ls opmerkelijk, deze vraag ln die kringen naar voren ls gekomen. de Geref. kerken ls een sterker wordend verlangen naar de gezangen en. In bijzondere diensten worden soms liederen uit de Herv. bun del opgegeven. Wanneer we daar nog by vermelden het in Hervormde kringen groeiende be sef, dat een revisie van de nieuwe gezan genbundel een dringende noodzaak Is. mogen zeggen, dat de tljrt gunstig is voor overleg in deze zaak tus- de Ned. Herv. kerk en die kerken armee zij door bijzondere banden van belijden.s of van geschiedenis verbonden Is." F x Hf overgaat, een bestaand, voldoening ge vend procédé te vervangen op een ogen blik. da; van een algemene stabilisatie er standaardisering nog allerminst kan wor den gesproken. Wij tekenen hierbij echter nog aan, dat niettemin het bericht van General Elec- over de productie van een millioen radio- en televisietoestellen volgens het systeem van de gedrukte schakelingen, op wijst, dat men in Europa is achter gebleven bij'Amerika. Waarschijnlijk zal thans ook hier meer aandacht gaar. besteden aan de toepassing van de ge drukte schakelingen, juist in verband met de productie van televisietoestellen. Zo'n aanblik geeft de gespoten bedrading. in de kerkorde der Ned. Herv. Kerk staat, dat zij hereniging zoekt met andere kerken, waarmee een heid of verwantschap bestaat ln geloof en Deze hereniging kan mede voorbereid worden door 'meer eenheid te zoeken In psalm en lied. Is het een onwerkelijke droom, wan- leer wij de went uitspreken, dat de Ga- •eformeerden in de Herv. kerk hun vaak t«rre houding ta.v. de klassieke zang wezen der psalmen en t.a.v. het BUbels- ?rantwoorde gezang laten varen. 1 Met nadruk spreken wy van het Bu- bels-verantwoorde lied, en met evenveel nadruk willen wij eraan toevoegen, dat de Herv. kerk een noodzakeiyke herziening van haar gezangenbundel zal nhouden, waarbij dan de kerkordeiyke weg gevolgd zal moeten worden. Momenteel is het nog al te vaak zo it het al of niet zingen van gezangen ■n Sjibboleth is van een al of niet zul- ;re prediking en van de richtlngs-tegen- s telling. Is het een onwerkeiyke droom, wan neer wij met verlangen uitzien naar de dag, waarop de hereniging tussen nog van elkaar gescheiden kerken een stapje naderbij gebracht zal zyn door meer één heid in psalmen en gezang? TTET Is onze overtuiging, dat dit een A oecumenische daad van de eerste orde zou betekenen. De hereniging van kerken zal moeten beginnen met het op ruimen van allerlei onnodige hindernissen. Wanneer dit een onwerkeiyke droom geacht wordt, mogen wy erop wyzen, dat zij voortkomt uit het hart van mensen, die geraakt zyn door wat in Joël 2 en Hand. 2 staat: „uw jongelingen zullen gezichten zien en uw ouden zullen dro men dromen". De mogeiykheid bestaat, dat deze droom een vrucht ls van de uitstorting van de Heilige Geest op mensen, die door ouderen geacht worden dronken te zyn. En onze bede ls, dat deze Heilige Geest zal komen op alle vlees, want dan zyn er geen onmogeiykheden meer. Kan er n.et begonnen worden met het opruimen van enkele hindernissen? Wat ons betreft, wy willen liever een b.v. tot 100 liederen gereduceerde ge zangenbundel, waaruit we allemaal met vreugde kunnen meezingen, dan een bun del van ruim 300 gezangen, waaruit door grote groepen niet wordt meegezongen en waaruit door anderen slechta een klein deel wordt gebruikt De oproep uit Psalm 95 kunnen wij niet uit ns hart verbannen; Komt. laat ons samen Isrels Heer de rotssteen van ona heil, met eer, met Godgewijde zang ontmoeten. Sneller afdoening scholenbouw In antwoord op schrifteiykë vragen van mr Beernink. C H. lid van de Tweede Kamer, heeft minister Cals meegedeeld, dat het in het algemeen niet waar is. dat de afdoening van bouwplannen voor scholen 5 6 maanden duurt. Op het ogenblik zijn er bijna 700 aanvragen, waaronder vele, die betrekking hebben op zeer kleine plannen, in behandeling. Door personeelsmoeliykheden is inder daad achterstand ontstaan. Het heeft lang geduurd voor de vacature van bouwkundig hoofdinspecteur kon worden vervuld Bovendien zijn pas «inds 1 Mei vier technische ambtenaren op diens bureau werkzaam. Organisatorische maatregelen zullen worden getroffen om de behandeling der aanvragen sneller te kunnen doen ge schieden. Eigeniyk ls het nodig, dat reeds in een vroeg stadium (wanneer 't schets- plan gereed la) door de architect contact opgenomen wordt met de bouwkundig hoofdinspecteur. Teneinde de achterstand In te halen zal echter voorlopig het in behandeling nemen van schetiplannen tUdeiyk worden beperkt. Nagegaan zal worden, of voor kleine objecten «en een voudiger afdoening mogelijk is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5