Jlietture £eiitsrl)e GTourant en een Zee spoelde oud dorp Noormannengraf bloot Visitekaartje aanbieden Dit nummer Massale vergiftiging van zilvermeeuwen Bedden en matrassen in het Brits Lagerhuis ZATERDAG 4 JUNI 1955 BUREAUX: Steens treat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 3144L Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanluastlch Is yhebleocn rnyn hert la tcyljenspoef Zes en dertigste jaargang No 10359 OUD-DU1VENDIJKE HERVONDEN Tjes gave geraamten lagen in een kuil gestrekt (Van onze speciale verslaggever) ZEE, die in 1953 Schouwen en Duiveland en zoveel meer nam, heeft Oud-Duivendijke teruggegeven. Oud-Duivendijke, dat in verre vere tijd een dorp was met een kerk of een klooster en nu alleen nog maar de naam van een boerderij. Die boerderij staat er nog onder Brouwershaven, al is het niet veel zaaks meer. Een ingestorte schuur, een verwoest boerenhuis en een vernield bouwland. De bomen zijn alle dood en heel deze omgeving ziet er uit als een massagraf. Om te zorgen, dat die indruk zo gauw mogelijk wegenomen wordt, zijn de man nen van de Grontmij uit ZwoUe hier met ontginningswenkzaatmheden bezig. Een van hen was Gerben Veen, die in Emmen woont, maar op Duiveland werkt, die een paar dagen geleden de ont dekking deed: die van het echte massa graf in het voormalige dorp Oud-Duiven- dijke, waarover wij gisteren in een deel onzer edities in het kort schreven. Anderhalve meter diep „Ja, ontdekt heb ik het niet, maar de zee heeft het blootgewoeld en toen zijn wij verder gaan zoeken" zegt Veen. De boer, die vroeger op het hierboven beschreven huis woonde heeft nooit ge weten, dat zijn koren en zijn uien rijpten op een oude. oude Noormannenbegraaf- plaats. Maar de zee spoelde de klei en het zand weg en daar kwamen de gehel- vol met doodsbeenderen, men van de bodem bloot: een kerkhof „Het waren complete geraamten" ver- De Zwitserse bondsspoorwegen beschikken thans over een nieuwe trein, „Rode pijl" ge naamd, die met een snelheid van 125 km de reizigers ver voert, zo kunt u lezen in ons ZONDAGSBLAD van deze week. Een onzer re dacteuren maakte zo'n tochtje mee en vertelt er over. Tot de naar ons land weergekeerde trekvogels behoren ook de wa tersnippen, wulpen en korha- nen. 't Geeft grote voldoening, deze vogels in de levende na tuur te bestuderen. De Kala hari, een woeste streek dicht bij het voormalige Duits Zuidwest Afrika, is het laatste bolwerk der Bosjesmannen en ook dit zullen ze ongetwijfeld spoedig moeten prijsgeven. Het volks lied ij zeer oud. Het kunstlied ontstond in de romantische tijd. Ary Schipper deelt in ztfn artikel over beide interessante bijzonderheden mee. De „Kas teel Staverden" betekent voor vele langdurige zieken een week vreugde per jaar. BLAD ZIJ: onze vrouwenpagina. Hierop kunt u lezen dat vele Roode- Kruismensen er graag hun va- cantie voor over hebben om hun zieke medemens een uit gangetje te gunnen. Margaritha heeft haar overpeinzingen dit maal gewijd aan de angst voor de verantwoordelijkheid bij jongeren en ouderen. Talrijke kortere bijdragen zorgen op deze pagina voor de Variatie. Een 71-jarige fietser uit Den Haag is op de hoek Laan van Nieuw Oost-Indië Bezuidenhoutseweg In aanraking met «n vluchtheuvel gekomen en voor het wiel van een trekker gevaCen. Kort na aankomst in het ziekenhuis is hij over leden. Op 56-jarige leeftijd ls. gehee! on verwachts. overleden de zanger, dirigent en zangpaedagoog Mlscha Fokine, die ja renlang het koor van de Haag9e Rus sische Orthodoxe Kerk heeft geleid. telt Gerben Veen. Ze lagen alle zo i in kuilen, maar enkele waren In stenen doodkisten gelegd. En de graven moeten ingericht zijn na een of andere schokkende gebeurtenis, toen er veel lijken in en om het oude dorp lagen. ,Wij heben één graf 'gevonden, waarin 1 zes gave geraamten op elkaar ge stapeld lagen". Oudheidkundigen, die er geweest zijn. dachten dat het de begraafplaats van Noormannen geweest is, die hier elfhon derd jaar geleden, invallen pleegden. Die Vikingen zijn kerels van respecta bele lichaamslengte geweest en de stoffe lijke resten tonen nog. dat ze eens deel uitmaakten van grote lijven. Gerben Veen voert ons naar een stapel puin, dichtbij het tot ruïne geworden boerenhuis. En daar staan we voor de berg beende ren die de draglines van de Grontmij hier bijeen gebracht hebben. Zware kno- en grote schedels met stevige kaken. Eén meet van kies tot kies. tien centi meter. Het opvallende is. dat de gebit van alle doodshoofden zo gaaf zijn. Geen gaatjes in een kies of een tand. Misschien monniken Behalve aan Noormannen, die hier na ;n slag gesneuveld en bijeengebracht jn in een gezamenlijk graf. wordt ook gedacht aan monniken. Want behalve de begraafplaats, heeft men ook de funda- en van een aantal grote gebouwen gevonden. Ze lopen precies onder de pas gemaakte aardebaan van de Oude Klap- weg, die naar Brouwershaven voert. Het zijn lichtgekleurde rode moppen. Hebben een klooster gedragen? Of een sterkte stond de begraafplaats daarmee in verband? Men zoekt en zoekt. Alle pro fessionele en amateur-archeologen uit de buurt zijn er al geweest en zij hebben hun eigen theorieën. Vast staat, dat een deel der schedels aar een museum in Amersfoort gaat. et is de vraag of de volgens onze jaar tallenboekjes in 810 begonnen zwerf tocht. die gedurende 1100 jaar door een ist* onderbroken werd. nu dóór eindigt. Eén der schedels kreeg al een ongast vrij onthaal, als zijn eigenaar in z ij n tijd. Want toen de stadsarchivaris van Zierikzee, de heer Van Beveren daarmee tihuis kwam zei z'n vrouw: „Doe weg dat ding. Ik wil het niet in m'n huis heb- Zieiikzee zegt: zonde! De heer Van Beveren. stadsarchivaris van Zierikzee. vertelde ons. dat er in d« omgevang van de vindplaats ook Romein se munten en scherven gevonden zijn. Hl) verwierp de gedachte aan een Noorman nengraf, want dan zouden alle doodshoof den langschedel!-? geweest moeten zijn. Nu zijn er ook rond-schedeligen gevonden- Het ls niet bij benadering te zeggen, hoeveel geraamten er hebben gelegen, zo zei hij. Het kerkhof had een oppervlakte van 120 vierkante meter en de lijken la gen op sommige plaatsen twee meter dik. Dat wijst inderdaad op een massa-slach ting, op een ramp een watervloed bijv waarbij men de slachtoffers in een gemeenschappelijk graf heeft samenge bracht of iets dergelijks. De monnikentheorie, door anderen ter plaatse verkondigd, deelde hij niet. om dat in die omgeving het vrouwen- klooster Bethlehem gestaan heeft „Doet u eens een beroep op allen die het aangaat, dat dergelijke belangrijke plaatsen in het vervolg anders worden behandeld, dan dit kerkhof," aldus heer Van Beveren. Wat hadden wij bij zorgvuldig afgraven niet kunnen vinden! Nu is de zaak met bulldozers geruimd! Er is in de buurt, iets noordelijker, bi) De Losse, nóg een massagraf, namelijk dat van Klaas Kinderkerke. Het is veel Jonger dan het nu opge ruimde. Men kan niet voorzichtig genoeg met deze historische schatten zijn. Het An- thropologisch Instituut ln Utrecht, onder leiding van dr Huizinga is gewaarschuwd, doch men was nog niet ter plaatse. Menon spreekt met Eden De leider van de Indische delegati de Ver. Naties, Krisjna Menon, is gisteren op doorreis van Peking naar New York in Londen aangekomen, waar hij met pre mier Eden besprekingen voerde over zijn recente reis naar communistisch China. In een onderhoud met de Britse minister van buitenlandse zaken, MacMillan, kwa men ook de kwestie Formosa en de toe stand in Indo-China ter sprake. Rangen en standen Onderofficieren apart in militaire treinen Sinds ruim. een week hebben de onder officieren. evenals de officieren dat reeds hadden, speciaal voor hen gereserveerde plaatsen in militaire tremen. (Van een onzer verslaggevers) "VTEGENTIG PROCENT, dat is 45.000 van de naar schatting 50.000 in ons land rondvliegende zilvermeeuwen zullen een vergiftigingsdood ster ven. Over twee jaar denkt men dit leger van witte roofvogels, die een ernstig gevaar voor de overige vogelstand betekenen, te hebben uitgedund tot 2500 paren. Wanneer in het gehele land het voort vld van Den Haag wordt gevolgd, zullen 22.500 paren zilvermeeuwen met stukjes brood, welke bestreken zijn met ranzige margarine en met het snel werkend ver gif strychnine, gevoederd worden, tengevolge waarvan de vogels onmid dellijk de dood zullen vinden. Negentig procent ten dode gedoemd overleg met deskundigen van het Staatsbosbeheer en het departement van idbouw, VisserU en Voedselvoorzie ning, zijn bestuursleden van de Haagse niging voor vogelbescherming reeds deze massale vergiftiging begonnen, et na de uitwerking worden de dode vogels opgehaald en in zakken naar de s van de Gem. Reinigingsdienst ver- waar zij worden verbrand. Wel is nog gedacht aan het schudden van de nesten der vogels, maar ook dit middel is niet afdoende, omdat de zil vermeeuwen dan op andere, vrij moeilijk vindbare plaatsen andere eieren leggen. In de duinen van de Haagse Waterlei ding wordt het werk met de grootste voorzichtigheid uitgevoerd ten einde te voorkomen dat andere vogels het slacht offer worden. 's-Morgens vroeg, de zilvermeeuwen naar het strand op roof uitgaan, worden de voor hen be stemde „sandwiches" bij de nesten ge legd, terwijl hierbij een stokje met Reeds geruime tijd hebben de gevolgen an het sterk uitbreidend zilvermeeuwen- heir een punt van diepgaande bespreking uitgemaakt tussen tal van deskundigen. De massale aanval van de Duitsers op deze vogels, hebben duizenden zilver- wen naar ons land doen vluchten, zijn in ongeveer 20 broedkolonles verblijven. Deze vergroting van het aantal zilver- leeuwen werd spoedig merkbaar onder de overige vogelstand, zodat men dus gedwongen werd maatregelen te nemen. Aanvankelijk stond men in Den Haag oor de vraag wie of welke instantie zich met dit werk zou moeten belasten. Daar de vereniging voor vogelbescherming op haar eigen verzoek toezicht houdt op de tandhouding van de vogelstand in de inen van het waterleidingbedrijf, kwam :n overeen, dat deze organisatie ook de belagers van de kleinere vogels te lijf zou gaan. Een andere vraag was op welke wijze de den. In overleg met de deskundigen werd besloten, dat men een snel werkend ver gif zou toepassen. Hiervoor bestonden twee mogelijkheden. Men kon een veelheid strychnine in de eieren va; zilvermeeuwen spuiten, omdat de beesten hun eieren, welke uit het nest zijn ge haald, opeten, doch een andere methode zou zijn een taai soort brood met marga rine en strychnine te besmeren en dat de vogels te laten verorberen. Deze laatste method.- heeft men gekozen, omdat de zilvermeeuwen een vrij hoge leeftijd kun nen krijgen en het dus een aantal Jaren zou duren alvorens men van de 2400 meeuwen, die in het gebied van de Haag; Duinwaterleiding leven, er nog maar 2i zou hebben overgehouden. het brood verdwenen Is en of men een dode zilvermeeuw heeft aangetroffen. Middag tegen twaalf uur worden de ig niet door de zilvermeeuwen gevonden stukjes brood verwijderd. In Den Haag nen dit jaar en het volgend jaar 500 paren zilvermeeuwen vernietigen, totaal dus 2000 vogels, zodat men na twee jaren op de voorgenomen getalssterkte zal zijn gekomen. Sch. 204 „Dolfijn" is in zinkende toestand Bemanning verliet schip (Van een onzer verslaggevers.) De Scheveningse logger SCH. 204 „Dol fijn" van de rederij gebr. Van Leeuwen, bevindt zich op de Noordzee in ernstige moeilijkheden doordat het vol water stroomt. Via een lek in het achterschip kwam dit water vannacht, terwijl de log- ichter zjjn netten lag, het eerste van rier met waterdichte schotten afge scheiden bodemvakken binnen. Om vijf uur vanochtend riep schipper Den Heyer het alarmerende bericht om. dat zijn schip door het bezwijken van het eerste schot vol water liep. Het ach terschip verzonk en de machinekamer stond vol water. Omstreeks half acht verliet de beman ning, met uitzondering van de schipper, de logrger. die toen door de SCH 305 „Maria" op sleeptouw werd genomen naar Aberdeen, waarheen het nog 75 mijl va ren was. Het was nog onzeker of men er in zou slagen de Dolfijn- over deze af stand drijvende te houden. Ministers Beyen en Luns naar Frankrijk en V.S. Minister Luns vertrekt Vrijdag a.s. naa San Francisco ter bijwoning van de zit ting van de Verenigde Naties, welke ge houden wordt in verband met het 20-jarig bestaan dier instelling. Minister Beyen zal van Woensdag tot met Vrijdag te Parijs verblijven voor 1 bijwonen van een ministersvergadering van de O.E.E.S. ....Dat komt ook een olifant toe met dit warme weer. Dat gaat dan echter ook op dikhui denmanier: geen kopje van dit of een glaasje van dat, maar een flinke gieter vol heerlijk water tegelijkDat helpt! Niet zonnig meer, doch wel vrij zacht DE WIND gaat zo verwacht het K.N.M.I. oanauond naar wes telijke richting draaien. Het zonnige weer van deze week moet plaats ma ken voor een geheel ander weertype. Morgen ij het weer urü zacht, met tamelijk veel bewolking en mogelijk hier en daar een enkele lichte bui. De maximumtemperaturen bleven de afgelopen week schommelen rond de twintig graden. Het stralende weer was te danken aan een hogedrukgebied bij Noorwe gen, dat maar toeinig uan plaats ver anderde. Aan de zuidflank stroomde met oostelijke wind droge continentale lucht over Duitsland naar Frankrijk; daar ontmoette hij vochtige van de Azoren afkomstige oceaanlucht en de begrenzing van deze lucht drong maar heel langzaam naar het nooraen. Intussen verscheen bij de ingang van het Kanaal een storing, die over vloedig regen veroorzaakt in Enge land. Deze storing beweegt nu noord waarts en heeft o.a. tot gevolg dat bo vengenoemde grenslijn in versneld tempo naar het noordoosten opdringt Vanavond reeds zou de scheidingslijn met enkele buien ons land passeren, waarna de wind naar westelijke rich ting draait. Zitting over de slakingen (Van onze correspondent) LONDEN, 4 Juni. de Lagerhuis- OM DE RUST leden te verzekeren voor geval zij a.s. Dinsdag niet naar hun plaats kunnen terugkeren na de eer ste debatten over de stakingen in En geland, hebben de autoriteiten als voorzorgsmaatregel honderden bed den en matrassen in het Lagerhuis laten afleveren. Als het dus wat laat wordt, behoeven de geachte afge vaardigden niet te vrezen dat hun nachtrust in gevaar komt. Na straaljagers nu straaltankers De Amerikaanse lucht macht gebruikt op het ogenblik voor het tanken in de lucht hoofdzakelijk de met zuigermotoren uitgeruste Boeing KC-97, een militaire versie van de Stratocruiser verkeers- machine van dezelfde fa briek. Het nadeel van deze tanker ij. dat zij .iet in staat is de Boeing De Amerikaanse lucht macht heeft onlangs be kend gemaakt, dat zij 3-47. .tegische straalbom- menwerper met pijlvleu gel, en de achtmotorige B-52 te tanken, zonder dat deze zware bommen werpers zich van 12.000 tot 6000 meter laat zak ken en zijn selheid tot ca. 450 km per uur terug- brenot Na de straaljaoers. de straalbommenwerperi en de straaltralners zullen nu ook de straaltankers op grote schaal in ge bruik worden genomen. achtmatorige B-52. De luchtmacht veruxtcht. dat zii hierdoor in staat zal zijn haar strategische straalbommenwerpers in de lucht uan brandstof te voorzien. zonder dat daarmee verspilling ge paard gaat. De KC-135-straaltanker ij een langere, zwaardere en met krachtiger moto ren uitaeruste mflift het ■aal- haar bestellingen voor de Boeing KC-13S tankvlieg tuigen met straalmotoren tot een bedrag van 700 millioen dollar had ver hoogd. waardoor de uit voering van dit straat ta al bijna 1SOO millioen dollar zal gaan kotten. Er zullen 300 Boeing KC-135 straollankers wor den vervaardigd, of wel één per geprojecteerde transporlvliegti het protype Boeing 707. dat sinds Juli van het vorige Jaar wordt be proefd. In Augustus bestelde de luchtmacht een be perkt aantal van deze toestellen tot een totale waarde van 240 miiltoen dollar. Over een periode zal daar nog een bedrag van 460 millioen dollar aan worden toegevoegd. De zitting van Dinsdag zal zeer belang rijk zijn. aangezien het er naar uitziet dat de spoorwegen en de machinisten en kers geen accoord zullen bereiken. Het ingrijpen van regeringszijde kan dan niet meer achterwege blijven. De grootste staalindustrieën in Schotland hebben be sloten. niet langer continu te werken. Sommige fabrieken hebben personeel op gezegd. andere hebben kortere werkwe ken ingevoerd of overwerk afgeschaft. CRISIS De vereylglng van Britse Industrieën heeft medegedeeld, dat waarschijnlijk te gen het eind van de volgende week het crisispunt zal worden bereikt. Dan zul len wellicht 300.000 arbeiders werkloos zijn. In verband met de staking ls de uitvoer van Deense vis naar Engeland stopgezet. Morgenavond zal premier Eden voor de tweede maal via de radio spreken over de staking, die het spoorwegverkeer tot een vijfde van normaal heeft terugge bracht. Een Britse beroepshypnotlseur meent het spoorwegconflict gemakkelijk te kun nen regelen. IIU heeft zl|n diensten aan geboden aan de Britse regering. De man heeft foto's gezien van de leidende figuren van spoorwegen en vakbond en meent dat het hem geen moeite zal kosten hen te hypnotiseren Brommer cadeau - voor arbeiders - na 2 jaar werken 'beider met een bromfiets naar zijn werk wil. Werkgevers maken hiervan gebruik nu er zo'n tekort aan arbeidskrachten is voor de werving van arbeiders, die zij een bromfiets beloven als ze een arbeids contract voor twee jaar tekenen. Dit vertelde ir J. G. Kruimel, oud-di recteur van de provinciale waterstaat van Gelderland, gisteren op het congres van de federatie van Nederlandse rijwiel padverenigingen, dat te Barneveld gehou den wordt. Paden breder Ir Kruimel noemde in zijn causerie de omgeving van Arnhem, waar hij het nieu we verschijnsel van de bromfiets als lokmiddel had waargenomen. Doch ook elders zijn arbeiders met meer of minder succes op deze wijze aan be drijven verbonden. Ir Kruimel meende voorts dat de bromfiets niet langer van de toeristische rUwielpaden te weren zUn en dat het noodzakelijk is met het oog daarop bre dere paden aan te leggen. De enorme ver meerdering van het verkeer en de snelle aanwas van het aantal bromfietsen (1 April jl. 422.500 stuks) maken het onmo- geiyk. te voldoen met paden van één tot 1,2 meter. Ir Kruimel was er voorstander van, een aantal paden te verbreden tot 1.8 meter, (niet breder, omdat dan weer het auto verkeer onmogelijk zou worden). Uit sluitend deze paden zullen dan toelaat baar zijn voor bromfietsen, de overige blijven slechts voor rijwielen open. Men mag dan echter niet volstaan met wat grint en leem. De nieuwe paden moeten op elkaar aansluiten, gezien de grote afstanden die bromfietsers afleggen. Ir Kruimel houdt de z.g. snelbrommera buiten beschouwing, omdat die zUns In ziens ook geen toegang op de nieuwe pa den behoren te hebben. Japan een tweede Oostenrijk? LONDEN, 4 Juni. TIJDENS de Russisch-Japanse be sprekingen alhier over een vre desverdrag tussen beide landen zal de Russische afgevaardigde Jakob Malik de Japanse delegatie een ver drag aanbieden dat ongeveer gelijk is aan dat tussen Moskou en Wenen, zo verneemt Reuter. Dit zou dus be tekenen, dat Japan een neutrale staat zou worden. Oostenrijkse gevangenen uit Rusland terug Een groep van 250 Oostenrijkse krijgs gevangenen. die door de Russen zijn vrij gelaten. is vanmorgen in het Oostenrijkse Wiener-Neustadt aangekomen. De man nen werden verwelkomd door kanselier Raab en Helmer. de minister van Binnen landse Zaken. HET WEER IN EUROPA (I sip SindS f769 ffWAUTElTSKOFFIE EN THEE-LEIDEN-, De uitbreiding van het Eykmanhuls te Driebergen wordt Donderdag 16 Juni openbaar aanbesteed; begin Juli hoopt i met het werk te kunnen beginnen Februari wil men klaar zijn. WEERBERICHT Zuidwestelijke wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien, mor gen ook opklaringen. Matige wind ruimend naar Zuidoost Zuidwest. Weinig ver andering ln temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: Zon 4.26—20.55. Maan op 21.10, onder 4.03 uur. Maandag: Zon 4.25—20-56. Maan op 21.53, onder 4.51 uur. 1 5 Juni V.M.„ 13 Juni L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1