GEEST 4 onze jeugó-Pè-qinè, s HET SCHOPJE czB>latende watersnippen, jubelende wulpen en bulderende korkanen Vertelling van Floor de Ruiter (Vervol*) De laatste weken van de vacantie werd er zelfs een fles limonade in de boodschappentas gedaan en kreeg Gert in zijn beursje geld voor een paar ijsjes. Waren Gert en Bert eenmaal op de zandvlakte dan vonden zij er hun vermaak wel weer en vooral giste ren hadden zij nog een schitterende dag beleefd, doordat zii met de zand- auto mee hadden mogen rijden naar de rivier, om de laatste vrachten te halen. Maar nu verveelden de jongens zich zoals zij in De Put nog niet gedaan hadden. Op een keer zei Gert: ..Weet jij waar dat zand vandaan komt?" Bert haalde de schouders op. ,,Dat komt uit de andere wereld" verklaarde de oudere broer. Hij ver telde niet, dat hij de vorige dag op het zandschip de naam gelezen had van een dorp aan de overzijde van de rivier en dat hij aan die ontdek king een herinnering had vastge knoopt aan wat zijn oudste broer eens gezegd had: „Over de rivier is het een heel andere wereid." Geen van beide jongens had nog ooit een voet aan d.e overkant gezet Do torentjes en de molens hadden ze van deze kant vandaan vaak ge noeg gezien, maar geweest waren ze er nooit. Er werd thuis ook wel eens op gezinspeeld, dat er zo weinig con tact was tussen de mensen hier en de mensen daar en dan eindigde men gewovinlijk met een licht spottend uit gesproken Bijbelwoord: „De Joden houden geen gemeenschap met de Samaritanen." Volgens hun oudste broer was de rivier wel eens toegevroren geweest en toen hadden ze zo van de ene kant naar de andere kunnen lopen Maar dat was vóór hun tijd geweest en zij konden het zich moeilijk indenken, dat er een pad over de rivier liep en je zo maar in de vreemde streek kon komen. Maar hun broer was er ook ge weest toen de rivier niet dicht lag. midden in de vorige zomer Hij was er met een vriend op uit gegaan met de fiets en noemde dat ..trekken". Wat het woord precies inhield begreep hij niet, maar er hoorde in elk ge val een zwaar bepaxte fiets bij en een tent er. potten en pannen. Gert en Bert praatten er samen wel over. want hun broer had weer plan nen. Hij kon die echter pas volvoe ren als hun vacantie achter de rug was, want op de fabriek lag een grote order, die eerst af moest. Die dag praatten ze er samen over wat er allemaal mee moest als zij eens zouden gaan trekken. ..Juist" zei Gert... Det is allemaal goed. maar je bent het voornaamste vergeten". ,,Een schopje". Zijn broer had dit een ..onmisbaar uitrustingsstuk" ge noemd en dat was in zijn geheugen blijven hangen. Die middag, bij de terugkeer naar huis, vroeg Gert onverwachts: „Wéét jij een schopje?" ..We hebben toch een schop bij de derde rietmat in het zand begraven", antwoordde Bert en hij doelde op het bakbeest, waarvan de steel gebroken en het blad geheel verroest was en dat ze in het zand gevonden hadden „Denk je dat we zo'n vuil ding mee kunnen nemen?'N vroeg Gert ver ontwaardigd. ,,Het moet een stevige, kleine schop gijn, zoals de trekkers die gebruiken. Gaan we dan trekken, Gert". Morgen, maar mond houden hoor!" antwoordde de oudere waarschuwend De volgende dag deden de jongens of ze zich weer klaar maakten voor hun dagelijkse bezoek aan De Put. Ze lieten moeder de boterhammen en de limonade in de zijtas pakken, en heel schijnheilig bedankte Gert voor het geld voor de ijsjes, dat hij meekreeg. Hij vertelde niet, dat hij die morgen twee gulden uit zijn spaar pot gepeuterd had en dat in de turf- zak de nieuwe kolenschop zat, die moeder pas gekocht had, omdat Gert en Bert de oude op he zoek gemaakt hadden. Hoe laat in de middag het was wisten ze niet, maar ze begrepen nu wel, dat ze nog lang niet bij de bos sen waren. Gert had zijn oudste broer nog eens goed uitgehoord over het trekken en deze, vol van eigen vact.ntieplannen, had graag herhaalt dat je eerst een stadje gepasseerd moest zijn met een kolossale roomse kerk (vorig jaar had de deur open gestaan en ze hadden er midden in de week door een priester een kind zien dopen) en dat je dan de bossen kreeg, waarin je verrukkelijk ko.i kamperen. Op preciezer aanwijzingen had Gert maar niet aangedrongen, om geen verdenking op te wekken, maar op de kaart kon je duidelijk zien, dat je eerst een tweede rivier over moest vóór je aan genoemde stad kwam. Over die rivier was een brug. Die moesten ze nog krijgen en dan net zo'n eind lopen als ze reeds gedaan hadden. En ze waren al zo moe! Vele uren hadden ze na de over tocht met de pont. gelopen. Ze had den gerust en hun boterhammen opge geten en waren toen weer verder ge gaan. Weer uren lang. Ze hadden sa men één ijsje gekocht, omdat ze voor de overtocht één dubbeltje nodig ge had hadden en ze het geld uit de spaarpot niet wilden aanspreken. Het was warm die dag en de kolen schop bonkte op Gert zijn rug bij ie dere stap die hij deed. Bert vroeg maar hoe ver het nog was en wan neer het bos nu kwam. Gert wilde de waarheid nog niet zeg gen, maar voor zichzelf had hij al uitgemaakt, dat ze die dag niet meer bij het bos zouden komen, want in de verte lag pas de brug en daar zouden ze immers slechts op de helft zijn. M^ar misschien had hij zijn broer wel verkeerd verstaan, abuizen waren menselijk, en kwam het bos direct als ze over de brug waren. Wat zou het heerlijk zijn als dit in derdaad zo was... In het bos, in het bos... in het heerlijk zachte mos- onder de... groene bomen .OPTIMIST.. .GLAD .Nl£UW .GOED .LAATSTE ZWAK LANGZAAM. EERLIJK KRAP MAG NIETS LICHT BEGIN LELIJK. RUK AlTUD VUIL (Volgende rrder). Wat zou deftige haas toch wel bedoelen met al die woorden en die stippeltjes? Ik zal het je ver tellen: hij zet achter ieder woord de tegenovergestelde betekenis. Ik zal je even op toeg helpen: het tegenovergestelde van opti mist ispessimist, en zo ga je maar door. En het leuke is, als je al die woorden hebt ingevuld, dan kun je van de eerste letters van boven naar beneden de naam van dit haasje lezen. Doe je best! Oplossingen vóór Dinsdag inzen den en niet vergeten naam en adres IN de brief te schrijven. tt-B-B-ti-IHHHKHHMH* «•»«-«<■S--B^B-B--B^B-fl-B-B--frB-ttfl-B--B--B~U--B--B-B"B-B-ttB-B-B--Ö onze BRievenBus Beste kinderen. Wat een heerlijk weer is het geweest in de Pinkstervacan- tie, hè? Heel veel kinders schreven me wat ze wel allemaal gedaan hebben: uit stapjes gemaakt, naar zee of naar de llsy, of de gymnastiek of de E 55. Nee. we be hoefden ons niet te vervelen'. En nu het raadsel van de vorige keer. Het lag misschien aan het mooie weer, dat jullie bijna geen ran allen de oplossing goed hadden! Jaap had namelijk12 vrienden. Dat hadden jullie niet gedacht, hè? De hoofdprijs is bestemd voor de broertjes Van de Water, en de troost prijzen zijn voor Toosje de Kroon, Cor den Dopper en Hansje van Es. Wel gefeliciteerd, hoor! Weet je wat sommige kinderen ook schreven? Tante Jos, hoe kunnen ze nu met zoveel in zo'n klein tentje slapen? Ja, dat was wel een beetje mal. hè? Jullie moeten maar denken, het is maar een tekening. Voor de nieuwelingen toil ik nog even zeggen, dat het niet nodig is om een postzegel voor antwoord in de brief te sluiten. Het kost niets, om een neef of nicht te worden! Jxnny en Ada l.ceuwenburgh schre ven me dat zij ook wel eens voor de poes zijn. Halen jullie dan zoveel katte- kwaad uit, nee toch? Je hebt gelijk, Marian dc Bruin, echte kampeerders la ten lege blikjes en dozen niet slingeren in het bos. Dat was nog eens een fijn schoolreisje. Arte Stam. was je niet moe na afloop? Loesjc en Mleke Mulder zijn naar het strand geweest en hebben daar gespeeld en in een strand stoel gezeten. Weet je wat je doet. Emmie van 't Riet, je trekt de puzzles keurig over op een dun blaadje papier, dan krijgt va der ook geen stukgeknipte krant en als je de oplossing alleen opschrijft, is het ook goed. hoor. Zullen we dat af spreken? Arno v. d. Mik gaat deze zomer, als hij in Voorthuizen is. een nachtwandeling maken. Dat zal fijn zijn, zeg. Willie Hoorns tra vertelt dat hun hond één Jaar wordt en dat hij visite krijgt van zijn vier vriendenhondjes. Dat zal me een geblaf worden. Ik heb hier een brief van iemand, die naar de kinderboerderij is geweest en daar heel veel dieren heeft gezien. Heb je een lekker ijsje gekocht voor dat kwartje van tante, Jaco Robijn? Wat IiJ bedoelt, heet „dejeunertje", Nienke Lrijger, en je spreekt het uit ..deezjeu- neetje". Wat heb jij veel gezien in de vacantie, zeg. Nee maar. Dick Kroon, wat een lange Pinkstervacantie hebben jullie! Het been van Jan Hollestellc is weer beter, maar nu is zijn lip kapot omdat hij van zijn step viel Arme ju. ik hoop dat het gauw weer over is. Fijn, dat je bent overgegaan. Jan Min- naard, wel gefeliciteerd, hoor. Je mag je best door vader laten helpen, hoor Ineke v. d. Ende. Ben je pas overgegaan. Zwartoogje, of gebeurt dat met de grote vacantie? Nog wel be dankt voor je mooie tekening van de vo rige keer, Martien Smit, en jij ook. Co- bic. Vond je de puzzle deze week een beetje moeilijk, Martien? Ik weet echt niet hoeveel neefjes en nichtjes ik heb. Johnny Mastenbroek. Of ze wel eens afscheid van me nemen'' Niet zo vaak, hoor Natuurlijk mag Je zelf ook schrijven. Roza Konijnenburg, dat vind ik juist veel leuker. Jij hebt al heel wat marsen afgelegd, Jannie, en je hebt er ook nog wat voor de boeg. hè? Nolly Maan is de Tweede Pinksterdag ook heerlijk uit geweest, schreef ze mij. Onze nichtjes Cobie en Ria de Haan zijn gelukkig weer beter. Zijn jullie al weer naar school gegaan? Dus jij hebt fijn achterop gezeten bij oom, Frans Na mink Dat was leuk, Truus- Je Mae Lean, dat jij die vogeltjes gezien hebt Was mama blij met de boterbloe men? Ik kreeg een brief van Rcina, Mar- ja en Elu Zeedijk. Maar wie van jullie heeft de brief geschreven? Wat leuk dat zus Nel al zo goed kan naaien. Wat een heerlijke verjaardag heb jij gehad, Anneke Vermeulen, leuk om een beetje verwend te worden, hè Je tekening was erg leuk, Addy Krebs. Dat kleine zusje van jou lacht zeker graag, hè? Nou. ik houd ook wel van knakworstjes, Willy Koornstra, eigenlijk nog meer dan van zoetigheid. Hoe is het mei jou, Hanneke? Heb jij ook een fijne pink stervacantie gehad. Kees Spronk? Schrijf ie vaak naar je broer in Canada, Jan Heijstek. en krijg je ook veel brie ven van hem terug? Dat vond ik leuk, Jan Bakker, dat je de foto van jullie corps stuurde. Nu kan ik me ook inden ken hoe mooi het geweest is. Jij liep wel dapper te trommelen, hè? Vond je dc gymnastiek mooi. Kees van den Hoek en was het fijn bij grootvader en oma? les verheugt zich al erg op zijn ver- laardag. Het duurt niet zo lang meer, hè les? De drieling, Wil, Greet en Hanneke Faber heeft allerlei dingen gemaakt van papier. Kon het jonge zwaantje het nest nog terugvinden" Ik hoop dat je de prijs mooi vond, Mar- Ja Stuip. Het is leuk. dat je weer mee doet. Joan Buijs, maar de oplossing had je niet goed. dat heb je zeker al wel gemerkt. Houd jij niet van nieu we haring. Annie Vink? Nou, ik vind het maar wat lekker! En Coos I'au- losma. heb je veel vliegtuigen gezien? Wat een lawaai was het, hè? Het is veel leuker dat de klas nu weer bij el kaar komt, Thes Geleynse. Is de naam zo goed geschreven, Laurens? Heeft het kleine kindje ook gehuild, toen het gedoopt werd. Jan Boukr Visser? Je pen raakte zeker leeg. Nel van de Kruk, gelukkig kon ik toch nog wel lezen wat je schreef! Ja. ik heb heel goede Pinksterdagen gehad. Evelljntje Mun ting, jij ook? Sjaak Schuurman eaat met een zondagsschoolreisje mee. Naar Bergen op Zoom helemaal! Begreep je zusje wel wat er aan dc hand was, toen ze jarig was. Lenie Openneer? Corrie en Gonda Nell hebben een klein broertje gekregen, nu zijn ze thuis met tien kinderen! Nou, dat is zeker leuk postpapier, Henny Visser. Waarmee heb je dat gewonnen? Wat fijn' dat dat nieuwe zwembad er is. Ineke Kozendaal. Kun je al goed zwemmen" Heb jij die pen op de paardenmarkt gekocht, Jo hannes Bleichrodt; dat begreep ik ten minste. We zullen ook wel weer eens een rebus in de krant zetten, Hans van Duijn, ik kan alleen nog niet zeggen, wanneer. Hoe vond je de Eftcling, Bax Dusscn, mooi is het daar, hè? Ja. die vrienden van Jaap hadden zich goed verstopt. Anke Manintvcld. Kijk, Willy Kraaijeveld, als je de oplos sing van een puzzle goed hebt,, wil dat nog niet zeggen, dat je dan ook recht hebt op een prijsje. In een groot boek schrijf ik precies de namen op van de genen die al eens een prijsje gewonnen hebben, met de datum er achter. Zo weet ik het altijd wanneer iemand weer in aanmerking komt. Begrijp je me? Giem en Nico van de Wetering hebben een heerlijk schoolreisje gehad. Hebben jullie mooie schelpen gezocht, jongens? Je hebt wel gemerkt, Pietje Klcppc, dat Jaap twaalf vrienden had in plaats van tien. Teunis den Otter is jarig geweest en heeft een nieuwe step gekre gen. Reken maar dat hij er blij mee is, evenals zijn zusje Neeltje. Nee. Ad Snoek, je hoefde Jaap er niet bij te re kenen. Lent Visser is ook al ziek ge weest. Ben je nu weer helemaal beter, en kon je naar Kaatsheuvel gaan? Dat is een mooie kleur, die jij in je balpen hebt, Henny Clancy, het is weer eens iets anders dan zwart of blauw hè? Leny, Willy en Kees Koomans van den Dries hebben de verjaardag van Le ny gevierd. Er zijn een heleboel vrien dinnetjes op bezoek geweest. Dat was zeker wel fijn. Atie van Verseveld is ook jarig geweest en heeft een mec canodoos gekregen. En nu maar mooie dingen bouwen. Atie. Dat schoolreisje zal vast wel prachtig zi.'n, Henk Bin nendijk. ben je al eens op de Veluwe geweest? En dan komen hier de nieuwelingen: Sake Bijlsma. Bram en Nelleane de Boo, die vijf en drie jaar zijn. Kees Varkevisser. Aart Bravenboer, Joke Boele. Geertje van "t Veer, Henk en Paul Oosterwijk. Hartelijk welkom! i tot 3 Ouverture van het heidejaar MET de terugkeer van de trekvo gels in ons land, hebben we ook de watersnip weer met vreugde be groet. Boven plas en moeras houdt hij zijn bruilofstvluchten Na het betre den van dit biotoop hoort men de hele dag, het veelvuldigst in de mor gen- en avonduren, het blaten (dat niet van vocale, maar van „instru mentale" aard is) van het mannetje tijdens de baltsvluchten. De watersnip** komt veel voor op moerassige plaatsen en broekgronden, waterrijke licht beboste gronden, wei landen en ongecultiveerde gronden. zijn reeds na 2Vt a 3 weken vlieg - vaardig en na een maand hebben zij het gewicht van de oude vogels. In aansluiting op het eerste broedsel wordt meestal een tweede legsel ge maakt. Zelfs tot Juli hoort men in de voor watersnippen geschikte biotopen het karakteristieke blaten van de man netjes. Zeer eigenaardig is de baltsvlucht van het mannetje in het voorjaar. Het blaten van de watersnip is thans volkomen opgehelderd en heeft op de volgende wijze plaats. De vo gel laat zich uit de lucht met half Wulp in Het mannetje is kleiner dan het wijfje. De kop is bruinzwart gevlekt, waarover drie zwartbruin, roestachtig geel geschakeerd, welke schakering zich over de rug voortzet. Over borst en hals lopen donkerbruine overlang- se strepen. Van onderen is de water snip lichtbruin doorstoken met zwart en heeft een witte buik, naar achteren en opzij met zwarte kringen. De 67 cm lange snavel is aan de uiteinden hoornachtig en hard, zwartbruin van kleur en verderop elastisch en licht rose bruin gekleurd. De poten zijn grijsachtig groen of vleesachtig groen. EIND April of begin Mei worden in een absoluut kunstloos met enke le droge grassprietjes en twijgjes ge maakt nest vier eieren gelegd. De eieren, die ongeveer 39 x 28 mm groot zijn, bevinden zich in een nest, dat altijd ligt op een pol of andere ver hevenheid in of bij het moeras. Zoals ook bij de houtsnip het geval is, broedt het wijfje alleen, doch na een broedduur van rond 20 dagen uit komende jongen worden aanvankelijk door de beide ouders verzorgd. Ze Gotthard-tunnel Veiligheid MIDDEN in de tunnel stopte onze Rode Pijl, omdat hoofdopzichter Antonio dell' Ambriogo iets ging ver tellen over de veiligheidsmaatrege len. Elke dag wordi»i rails, wissels en seinen aan een grondige inspectie on derworpen. Gerekend van de Noor delijke ingang af is op iedere kilome ter in dc onverliohte tunnel een lamp geplaatst, die de afstand aangeeft. Telefoonposten scheppen de mogelijk heid, ogenblikkelijk eventuele storin gen te melden. Sommige stukken rails zijn hier vijf kilometer lang Dat is mogelijk, omdat de tempera tuur in de tunnel in winter en zomer weinig verschil kent (15 tot 20 graden). Nu we het toch over de veiligheid hebben, sinds kort heeft men in Zwit serland een nieuw systeem in ge bruik. Op de zware locomotieven staan meestal twee bestuurders en natuur lijk hebben deze machines ook een zo genaamde dodemansknup. Dit is een knop, die de bestuurder steeds inge drukt moet houden wil de trein blij ven rijden. Maar de machinist zou misschien onwel kunnen worden en juist op die knop vallen.... dan zou het systeem natuurlijk niet werken. Daarom heeft men de nieuwe locomo tieven zó gemaakt, dat de bestuur der elke 500 meter een handeling moet verrichten, wil zijn machine niet stil gaan staan. Elke halve kilometer moet de machinist iets doen aan zijn schakelbord: remmen of juist de snelheid opvoeren, iets aan de ver warming of de ventilatie veranderen, of een soortgelijke op zichzelf onbe tekenende handeling. Doet de be stuurder over een langere afstand dan 500 meter „niet iets", dan doel de locomotief wel wat: ze gaat stil staan. Bovendien weerklinken dan luide hoornsignalen, die stellig ge hoord en beantwoord zullen worden. vlucht. uitgestrekte vleugels in schuine rich ting en met scheef geplaatst lichaam naar beneden vallen. De staart is hier bij waaiervormig uitgespreid, waar bij de buitenste stuurpennen vrij staan. Deze worden getroffen door de onder de vleugels voortgebrachte luchtstroom, die ze in trillende bewe ging brengt, waardoor een snorrende toon wordt veroorzaakt. Gelijktijdig rukt de vogel met de vleugels, waardoor de snorrende toon voortdurend en snel onderbroken wordt en een trillende klank ver krijgt, die op blaten lijkt. Het benedenwaarts storten, geduren de welke tijd het blatend geluid wordt gehoord, duurt enige seconden. Daar na werkt de watersnip zich in een halve cirkel weer naar boven om het spel opnieuw te beginnen. Zeer goed gekozen zijn de namen: trommelaar, weerlam en hemelgeit voor deze vo gel. Aan de sabelachtig gekromde tct 15 cm lange snavel, de grootte van de vogel en de wonderlijke fluitto nen, die hij ook buiten de broedtijd laat horen, gemakkelijk te herkennen, is de wulp, die op sommige weilanden bij voorkeur vloeivelden en broek- gronden broedt. Hij is de grootste vertegenwoordiger van de snippenfa- milie en bereikt een gewicht tussen 500 tot 800 g(am. In paar- en broedtijd houden ze baltsvluchten in golvende lijn: bij het stijgen met snelle vleugelslag, dalend in glijvlucht met schuinopgeheven, gestrekte vleugels. Ze laten dan een klagend geluid horen, laag van toon, dat dikwijls over gaat in een hoger: „wu-liep", „wu-liep. Het legsel bestaat uit drie tot vijf, meestal uit vier verbazend grote eie ren (gewicht tot 85 gram!), die even als de eieren van de nauw verwante snippen zeer verscheiden van kleur zijn: grijs-groen tot bruin, donker of bleek gevlekt, het veelvuldigst aan de stompe pool. Beide geslachten nemen aan het broeden deel en verdedigen de jon gen met luide fluittonen en schijn- aanvallen. Het jeugdstadium duurt lang; eerst na zes weken zijn de jonge vogels vliegvaardig, na 2V4 maand heeft de snavel haar nor male lengte bereikt. O.a. in de Kenne- /nerduinen broedt de wulp in verheugend aantal. DE boldertijd van de korhoenders, die midden April begint en onge veer zes weken duurt, wordt ook wel de ouverture van het heidejaar ge- Bepaalde plaatsen worden door de korhanen uitgekozen om als parade plaats voor hun aanstaande wijfjes, of als kampplaats voor hen en hun medeminnaars te dienen. Vóór zonsopgang strijken de hanen op enige afstand van zo'n terrein op heide of moeras neer. Ook de wijf jes zijn in de buurt, in afwachting, wie hun echtgenoot zal worden. De hanen bolderen dan en maken het bekende eigenaardige geluid, dat men als men het eens gehoord heeft, niet spoedig vergeet. Daarbij worden de allergekste karakteristieke watersnip sprongen vertoond. Staart en vleugels nangen uitgespreid, en kop en hals zijn hoog opegricht. De meest excen trieke houdingen worden door de ha nen aangenomen en de wildste spron gen gemaakt. Spoedig begint de grote strijd, die langzamerhand minder wordt. De minder sterke hanen verdwijnen suc cessievelijk van het terrein en de overgebleven krachtige exemplaren vechten door. De sterkste zal dan aan zijn twee of drie uitverkoren wijfjes allerlei liefdesbetuigingen bewijzen. Elke morgen lokt de haan zijn wijf jes bij zich. Het schenkt voldoening deze vogels in de levende natuur te bestuderen; temeer daar hun levenswijze niet ge doogt met hen op vertrouwelijke voet om te gaan. F. VAN OMMEN. CR vaart door deze wereld een on heilige geest. Een geest van egoisme en tyrannic, van vernieliry en afbraak, van haat en liederlijkheid. Die geest is er gekomen na het vaar wel-zeggen tegen God door de eerste mens. En die geest werkt door, van Kam af tot heden toe. Die geest doet zijn kracht gevoelen in het animisme en in het cultuurrijke Romeinse impe rium. in het achterlijke Afrika en het moderne Amerika. Die onheilige geest wordt aangebla zen vanuit de donkere schacht waar de satan woont. Johannes, de ziener, tekent in cap. 9 van zijn boek, hoe die onheilige geest de sfeer der aarde zal verpesten met zijn onheilige middelen. Hij misbruikt Gods gaven. In onze tijd zien wij, hoe Einsteins ontdekking van de geheimen der atoomsplitsing wordt misbruikt tot het fabriceren der A- en H-bommen. Wij beleven ondanks onze hoog conjunctuur geweldige tijden en het is nodig daarop acht te slaan. Men zegt, dat wij leven in hef atoomtijdperk en het zal wel waar z\in. Maar het is even waarachtig, dat wij leven in het tijdperk van de H. Geest. God toil niet dat Zijn schepping ten onder en dat de mensheid verloren zal gaan. Tegenover de destructieve, onheilige geest stelt God Zijn constructieve, Zijn heilige Geest. Die Geest zal herstellen wat kapot gemaakt werd. Die Geest zal triomfe ren; het werk van die Geest zul uit lopen op een herschapen wereld, waar op recht en vrede elkaar zullen kussen en waarop Gods volk in vrijheid wo nen zal. Wij leven in het tijdperk van de Heilige Geest. ieqen geest Dat moet niet zó verstaan worden dat de H. Geest er eerst kwam op de eerste Nievw-Testamentische Pinkster dag. Neen, God heeft nimmer Zijn we reld losgelaten. Hij ring onmiddellijk de gevallen mensheid en haar haard stede op in Zyn belofte: Ik zal voor u strijden tegen de onheilige geest. Dezelfde Geest, die broedde op de wa teren bij de schepping, zien wij ieder jaar bezig uit de dood het leven te roepen. „Keukenhof" is bewijs van de H. Geest. Een nog veel beter i?wijs is het volk Israel, toen het nog leefde in het land vloeiende van melk en honing. Daar waren de prototypen van dc H. Geest: de koningen, de profeten en de priesters. Daar zegende de Geest het volk: de Here verheffe Zijn aangezicht over u en geve u vrede; daar insjji- reerde Hij Jesaja en Ezechiel met de Maar Zijn volle werking moest wachten op de arbeid van Jezus Christus, van wie Hij niet gescheiden, doch wel onderscheiden is. Hij is de Toepasser van Christus' verzoenend werk. Daarom eerst Pasen en Hemel vaart, doch dan breekt het tijdperk aan voor de H Geest, als Hij door Christus vanuit de hemel wordt uitge stort op de Pinksterdag. Nu vallen de grenzen weg: Zijn arbeid is onbeperkt, universeel, overal en voor een ieder die gelooft Sinds Pinksteren werkt de H. Geest met ontzaglijke krachten in heel de wereld, groter en heerlijker dan enige atoombom. Die menselijke vinding, door de onheilige geest ingegeven, kent slechts vernieling van aardse pro ducten. De H. Geest breekt nok wel, n.l. harde, vijandige, hatende harten, maar Hij herstelt ze tot liefhebbende, brandende harten. Deze Geest bereikt radicale omkeringen: vloekers worden bidders, heersers worden dienaren, gierigaards worden gevers, egoïsten worden Samaritanen, in écn woord kin deren van satan worden kinderen Gods. Heer, ik hoor van r\jke zegen die Gij uitstort keer op keer in Indonesië, in China, in Afrika, in Amerika, in Schot land, in Nederland. Onwederstandelijk en onnarekenbaar gaat de H. Geest te werk. als een wind hoos. Hij verlicht duistere harten en zet ze in Gods wonderbaar licht. Duizenden en duizenden horen het evangelie. De H. Geest trekt ze naar de kerken, de samenkomsten, de sta dions. Er is geen eeuw aan te wijzen, waarin meer mensen Gods stem horen dan nu. Inderdaad wij leven in het tijdperk van de H Geert. Stromen van zegen vallen als plasregens neer. Die Geest zal niet rusten totdat in de verste hoeken der aarde c!e verlos sende boodschap is gebracht. Hij door kruist de wegen uan de onheilige geest. Geest tegen geest. De eerste zal triom feren, want zii komen aan door Godlijk hcht geleid om te melden het heil en Gods grote daden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 11