Bezoek van vreemdelingen aan Leiden neemt nog steeds toe Hotelaccommodatie hier is verre van toereikend Drie bekende Leidenaars drukten vele handen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 2 JUNI 1955 JAARVERGADERING LEIDSE V.V.V. kozen werd de heer Portheine de vac. van de heer ir M. C. de Jong Tijdens de rondvraag werden verschil lende suggesties aan de hand gedaan voor de opvoering van het ledental. Vorig jaar kwam het aantal leden op 210. Na het huishoudelijke gedeelte van deze in de Turk gehouden vergadering werdeD enkele filmpjes vertoond. F ZIJN OPENINGSWOORD voor de algemene vergadering van de Leidse vereniging voor vreemdelingenverkeer meende de heer D. van der Kwaak, voorzitter, een optimistisch geluid te kunnen laten horen. Er waren daarvoor drie redenen, namelijk het toenemende bezoek aan Leiden, het groeiende ledental van de vereniging en het inschakelen van „Vreemdelingenverkeer" bij verschillende gebeurtenissen in de stad. De heer Van der Kwaak wees er echter op. dat het ledental nog belangrijk om hoog kan. Als de Leidenaars er maar var doordrongen raken dat „Vreemdelingen verkeer" een essentiële taak in het leven van de Sleutelstad heeft te vervullen. Notulen van secretaris Van Spall het jaarverslag van de penningmeester, de heer Eversteijn, werden goedgekeurd, als mede het jaaroverzicht van de directeur van V.V.V.de heer Visser. In dat overzicht maakte de heer Visser gewag van het feit, dat in het afgelopen jaar méér touristen de stad hebben be zocht. De Duitse touristen stonden aan de spits. Het contingent Engelsen en Ameri kanen was ook talrijker. Het bezoek van buitenlandse trekkers, die van de Ned jeugdherbergen gebruik maken, vertoon de ook een stijgende lijn. Dat het Inlichtingenkantoor aan de Staen- straat meer bezoek te verwerken kreeg. Is een logisch gevolg daarvan. Gedurende het achterliggende jaar werden door het kantoor 6250 mondelinge, 4700 telefo- isnche en 1700 schriftelijke informaties verstrekt. Boekte het museun. voor volkenkunde in 1953 in totaal 16.000 bezoekers, in 1954 was het aantal 24.000. Oudheden: 16.700 in 1953 en 18.370 in 1954; „De Lakenhal": 24.455 in 1953 en 28.000 in 1954; museum voor de geschiedenis der natuurweten schappen: 2.500 in 1953 en 4.000 in 1954 Het is weer gebleken, dat de hotel accommodatie in Leiden verre van toereikend is. Dank zij een oproep door de radio kon V.V.V. over onge veer dertig extra particuliere adressen beschikken, waar men bereid was voor een of meer nachten toeristen slaapgelegenheid (met ontbijt) te bie- Bijeenkomst te Utrecht Christ, onderwijzers uit Indonesië De Nederlandse tak van Chr. Onder wijzers Vereniging uit Indonesië heeft gisteren haar jaarlijkse toogdag te Utrecht gehouden. In de huishoudelijke ochtendzitting werd gereleveerd, dat dank zij veler ac tie nu een ouderdomsvoorziening voor de leerkrachten der Stichting Ned. Onder wijs in Indonesië i9 gereedgekomen. Deze arbeidsvoorwaarden voor de dienst dn Ned. Nieuw-Guinea zijn bevredigend. De commissie achterstallige betalingen, hoewel traag, werkt soepel, mede dank zij de commissie van bijstand. Bij het lunchuur verenigden zich 250 deelnemers aan een Indische tafel. In de middagvergadering voerde ds A. de Bruyn, missionnair predikant Purwokerto, die ook tijdelijk de leiding van de Chr. Lectuurdienst te Djakarta heeft gehad, het woord over hedendaagse vraagstukken in Indonesië. Minderjarig kind aan voogdij onttrokken De 43-jarige huisvrouw Johanna B. K A. uit Barendrecht, die door de rechtbank te Rotterdam tot 10 dagen gevangenisstraf was veroordeeld, heeft gisteren beves tiging van dit vonnis horen eisen door de procureur-generaal bij het Haagse ge rechtshof. De huisvrouw had haar derjarige zoon uit haar eerste huwelijk Jan de L., die aan een voogdijstichting was toevertrouwd, bij haar thuis verbor gen gehouden. Gevaarlijke slordigheid op Nieuw-Guinea Bij het verlaten van de militaire basis Ifar in April j.l. hebben, zo is dezer da gen aan het licht gekomen, de vertrek kende militairen een aantal dossiers met belangrijke stukken achtergelaten. De post werd niet door de Marine, die, zoals men weet, de taak van de Land macht overnam, bezet en zo kon het ge beuren, dat een aantal PTT-ambtenaren, die de verlaten basis bezochten, dossiers op de grond vonden liggen, waarvan de inhoud betrekking had op de verdediging van Nieuw Guinea. De vondst is aan de autoriteiten in Hollandia ter hand ge steld en thans wordt in Nederland waar de troepen inmiddels zijn aangeko men onderzocht, wie voor deze grote onachtzaamheid verantwoordelijk is. Leidsche Spaarbank In de maand Mei werd bij de Leidsche Spaarbank ingelegd 1.087.395,73 en rug betaald 793.051,14. Het aantal ni( boekjes bedroeg 268 en het aantal afbe taalde boekjes 217. Op 5.744 rekeningen van deelnemers aan de afhaaldienst werd 102.225,50 bijgeschreven. Er werden 515 busjes ter lediging i geboden met een gezamenlijke inhoud 10.103,51. Het tegoed der 35.334 inleggers bedroeg aan het einde der maand 23.635.245.21. Salarisverordening voor gemeeniepersoneel B. en W. hebben de raad van Leiden ter vaststelling aangeboden een veror dening betreffende de bezoldiging van de ambtenaren en werklieden in dienst van de gemeente. De verordening bevat 25 artikelen. Gisteravond raakten rieten manden in brand onder een afdak van de Hollandse Constructiewerkplaatsen aan de Zoeterwoudseweg. Het waren manden van de Leidse groenteveiling. Het vuur greep zodanig om zich heen, dat ook de opbergruimte van de H.C.W. in brand kwam te staan. De brandweer heeft het vuur met twee spuiten geblust. Het mandenmateriaal ging verlorenalsmede het afdak en een deel van de opbergruimte. Foto N. van der Horst Agenda van Leiden Donderdag Rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling, Oosterkerkstraat 9a, 8 uur: uitreiking ge tuigschriften. Kaasmarkt 1, 8 uur: jaarvergadering Geref. Schoolvereniging. Oegstgeest, De Beukenhof, show modesalon „Jean Pierre11'. VrUdag Gulden Vlies, 8 uur; Vereniging voor Paedagogiek, film „The Quiet One". Kagerstraat 1, 8 uur: Vereniging van Chr. M.O. en V.H.O., ledenvergadering. Antonius-clubhuis. 8 uur: Kon. Ned Vereniging E.H.B.O., diploma-uitreiking Zaterdag Gehele dag: straatcollecte voor het Rode Garenmarkt, half 9 v.m.: Vereniging Oud-Leiden, dag-excursie naar Amers foort. Leidse Hout. 1.45 uur: Ned. studenten- athletiekkampioenschappen. Bordes station. 1.55 uur: Chr. Reisver- eniging, wandeling in de bossen van Noordwijk. De Lakenhal, half 2: Leidse vereniging van postzegelverzamelaars, opening post zegeltentoonstelling. Oud-Hortuszicht. 2—3 uur: start Rode- Kruis-wandeltochten. Ambachtsschool, half 4: zilveren jubi leum leraren H. W. Brinkman en C. J. H. v. d. Valk. Speelweide Kanaalweg, 3 uur: Leidse Luchtvaartclub, wedstrijden Jacobazaal Burcht, 8 uur: feestavond Jan van Hoof-groep (tweede lustrum). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, 103 uur: Japanse kleurendruk - houtsneden Kunlsada (tot 15 Juli), en „Zo zien zij ons" (de Europeaan gezien door andere volken), tot 2 October. Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. OPENING N.F.-WEEK Morgenmiddag om 3 uur wordt op het Stadhuisplein de Ned.-Fabrikaat- week in Leiden geopend. Wethouder J. C. van Schaik zal ter gelegenheid daarvan een vlag hijsen. Na afloop zal een postkoets met lieden van da burgcrijcommlssie van de lustrum feesten naar verschillende delen van de stad rijden om daar door middel van een op oude tekst gestelde pro clamatie bekend te maken dat de week geopend is. Gekozen zijn de Kooi. do Profcssorenwijk, de Roshuizerpolder, het Morskwartier en de Vogelenbuurt. Aan de .F.-wcek nemen vijftig winke liers deel. Jongen van groentekar gevallen Omstreeks 9 uur gisteravond viel eei negenjarige Jongen op de hoek Van Baer- lestraatTesselschadestrat van een groen tekar,, waar hij achterop was geklom men. Met een rechterschouderfractuur en een gebroken rechterarm werd de jongen naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Sport en Wedstrijden Athletiek Op 15 Juni nationale avondwedsirijd De Athletiek Vriendenkring „Holland" houdt op Woensdagavond 15 Juni op de sintelbaan van het sportpark Leidse Hout zijn jaarlijkse nationale avondwedstrij den. Evenals voorgaande jaren stelt het bestuur van de A.V. „Holland" alles in het :rk het publiek van een zo attractief mogelijk programma te laten genieten. Zilveren-Molentournooi LugdunumH.O.V. 33 Vóór de aanvang van de wedstrijd werd Lugdunum gehuldigd in verband met het behalen van het kampioenschap. HOV was in deze strijd de betere ploeg de Rotterdammers namen in de eerste helft door een doelpunt van Verstappen e leiding 01. In de tweede helft maakte Lugdunum door Ouwerkerk gelijk, even later gevolgd door een doelpunt van De Roo: 2—1. HOV maakte gelijk door Rond, die uit een vrije trap doelman Eradus passeerde, waarna Verstappen met een hard schot HOV de leiding gaf: 23. Toch ontstond kort voor het einde de gelijkmaker, toen een der HOV-verdedigers in eigen doel kopte: 33. De Maasstadbewoners benutten de strafschoppen na afloop beter dan Lugdu num en kwamen daardoor in het bezit van de derde prijs. Dekschuit gezonken in Lange Mare I Gisteravond 8 uur is in de Lange Mare een dekschuit gezonken, toebehorend aan de kolenhandel R. Een kraanwagen van de brandweer slaagde er in de deklast van boord te halen, terwijl de schuit zelf voor afzakken naar het midden van het water werd behoed. OEGSTGEEST Drie leerlingen van Zweers in de Pauluskerk Periode van stijgende waardering voor het orgel goed te onderkennen ln een geschiedenis van vele tientallen eeuwen heeft het orgel de wissel valligheid van de menselijke gunst maar al te zeer moeten ondervinden. Het is beurtelings door vernuftige vaklieden (van de pausfluit af) ont- wikkeld tot een wonderinstrument, ófwel in de steek gelaten, het is tot in de hemel verheven óf belasterd. In onze tijd beleven we weer een periode van stijgende waardering. Het Is te verwachten, dat dit crescendo voorlopig zal aanhouden, gezien minste de belangstelling van de jeugd en de orgelbouwers. Wamt zonder oprechte verknochtheid en een toewij ding, die door geen moeilijkheid flauwt), kan het orgel niet leven. Er zijn instrumenten, waarvan het bezit, der de beschikking over een goede be speler, vrijwel waardeloos is. Hot orgel er één van. Daarom mogen de ve vrienden van dit in waarheid koninklijke instrument zich gelukkig prijzen, dat ei steeds méér jongemensen, vaak uit lou ter liefhebberij, bereid zijn de lange, moeilijke weg van de studie te gaan De organist van de Pauluskerk ln Oegstgeest, Johan Zweers. kon in bijzondere zin tevreden zijn. Drie zijn leerlingen: Gerrit Noort. Gerrit Kals- beek en Frans van Mameren. concerteer- r 't eerst ln het openbaar De spanning over de goede afloop, ook ai de voorbereiding nóg zo degelijk, kan voor de spelers in zo'n geval gemak kelijk tot eon remmende factor woracn. Gelukkig was hiervan heel weinig merk baar. Deze drie concertgevers zijn geen (of nog geen) volslagen organisten. Het ging daarom niet aan. naar onzekerheden of onnauwkeurigheden te Jagen. Die w inderdaad, zij het ln bescheiden en soms ook helemaal niet Onze v dering kan positief zijn. want deze jonge spelers hebben, dank zij hun onverdro ten studie. dank zij ook de zorgzame, be- |kwame leiding van hun leermeester, De N.V. Philips' Telecommunicatie industrie te Hilversum is voornemens aan de Fruitweg te Den Haag een fabriek te verheugend resultaat bereikt. Dat mog. bouwen. voor henzèlf zóveel voldoening hebben Maandag in Leidse raad Belangrijke voorzieningen in Endegeest en Voorgeest In de psychiatrische inrichtingen Ende geest zijn verschillende belangrijke voor zieningen nodig, zo delen B. en W. de raad van Leiden mee. In de eerste plaats is het noodzakelijk, de verwarmingsinstal laties van de beide paviljoens van Voor geest, die ruim veertig jaar oud zijn, te vernieuwen. Men heeft daarvoor de vol gende bedragen vastgesteld: verwarming jongenspaviljoen f78.600, idem meisjes paviljoen f 90.000, kruipruimten f 30.000, totaal f 198.600. Verder zijn de toiletruimten wat grootte en indeling betreft onvoldoende. Verbe tering vraagt een bedrag van f 33.600. "Voor verbetering van de sanitaire in stallaties is een bedrag van f 12.500 no dig. De dagverblijven van de beide pavil joens zijn te klein geworden. Hierin kan worden voorzien door het aanbouwen van gesloten serres aan de verblijven, v een bedrag tfan f94000 is gemoeid. Voor de huisvesting van de zusters is het nodig, de zusterafdelingen op de zolders moderniseren en uit te breiden. Dit vergt een uitgave van f78.000. Tenslotte dienen werkzaamheden van eer algemene aard te geschieden, zoals schilderwerk en vernieuwing van vloe- Het hiervoor uit te trekken bedrag heeft het college van B. en W. op f 100.000 gesteld. Voor de uitvoering van deze plannen is dus in totaal f318.100 nodig. Het plan is daarmee nog niet aan het eind. Punt 3 is het aanbrengen van ser- an de paviljoens mannen E en C en ven C (f79.000); ten vierde: verbete ring van de eetzaal in het zusterhuis (f22.500); ten vijfde: voorzieningen aan het centrale ketelhuis (f65.000) en tenslotte: de bouw van een werkplaats voor de arbeidstherapie (f 49.780). Alles bijeen een bedrag van f732.980. Ten aanzien van het laatste merken B. en W. op, dat de ar beidstherapie in Endegeest en Voorgeest wegens het ontbreken van geschikte ruimten daarvoor niet voldoende tot ont wikkeling kan komen. Studiedagen in paleis Noordeinde Het Verbond van Wetenschappelijke On derzoekers, de Nederlandse Jeugdge meenschap en de Nederlandse Studenten raad zullen op 20 en 21 Juni :n het paleis Noordeinde gezamenlijk een tweetal stu diedagen houden over het vraagstuk der minder ontwikkelde gebieden. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het erevoorzitter- schap van deze studiedagen op zich ge- De leiding berust bij prof. dr ir E. de Vries, die als algemeen voorzitter op treedt. Strijdpunt in de raad Zal schoolmelk een kwartje per liter (per week) gaan kosten? Op 7 Maart j.l. besloot de raad f 3600 beschikbaar te stellen ter bevordering van het algemeen gebruik van schoolmelk. Tevens werd toen besloten om als prae- advies in handen van B. en W. te stellen een tijdens de beraadslagingen ingediend voorstel van mevr. Braggaar-De Droes en dr Goslings om de ouderbijdrage vast te stellen op f 0,25 per liter. In het voorstel van B. en W. was uitgegaan van f 0.30 Per liter. Naar de mening van B. en W. zal ver laging van de ouderbijdrage inderdaad dienstig kunnen zijn aan het doel dat B. en W. met hun voorstel beoogden, name lijk een zo groot mogelijke uitbreiding van het gebruik van schoolmelk B. en W. verwachten, dat er ouders zullen zijn. die bij een bijdrage van f 0.30 per liter bun kinderen geen schoolmelk laten ge bruiken, maar wel bij f 0.25 per liter. Uitgaande van het standpunt, dat het gebruik van schoolmelk, wegens de grote waarde daarvan, krachtig dient te worden bevorderd, heeft het college zich met de grootst mogelijke meerderheid vóór verla ging van de ouderbijdrage tot f 0,25 uit gesproken. Wel wenst het college daarbij de mogelijkheid open te laten, dat oudeis op basis van vrijwilligheid een extra-bij drage betalen, gelijk aan het verschil tus sen de kostprijs van de me'.k (thans f 0.34 per liter) en de vc-schuldigde bijdrage. Een lid van het college heeft zich tegen verlaging van de ouderbijdrage verklaard, omdat daardoor ook de ouders, die zonder bezwaar een ho gere prijs kunnen betalen, een tege moetkoming van de gemeente ont vangen. Dit standpunt wordt gedeeld door de grootst mogelijke meerder heid in de commissie voor de finan ciën en een minderheid ln de com missie voor het onderwijs. Hierbij merken B. en W. op, dat ook na verlaging van de ouderbijdrage, ouders op grond van hun financiële omstandig heden. om gehele of gedeeltelijke resti tutie van de bijdrage kunnen verzoeken. Op grond van de veronderstelling, dat het aantal gebruikers van schoolmelk bij een ouderbijdrage van f 0.25 nagenoeg zal verdubbelen in vergelijking met het tegen woordige aantal, en dat een deel der ouders vrijwillig de volle kostprijs van de melk zal betalen, moet het tekort or de verstrekking van schoolmelk voor het resterende deel van dit jaar bij een ouderbijdrage van f 0.25 per liter op f 5610 worden geraamd. Het bedrag, dal de raad op 7 Maart beschikbaar stelde, 7.al ln verband hiermede met f 2010 moe ten worden verhoogd. Reünie in Leiden Plaquette van mej. D. Voltman in kweekschool aan Vliet "T\E REÜNIE VAN OUD-LEERLINGEN van de Leidse kweekschoöl voor voorbereidend onderwijs bewoog zich dit jaar om de onthulling vai de plaquette, die de herinnering levendig zal houden aan mej. Dirkje Volt man, oud-directrice van de school. Het was mej. Voltman geschonken, deze onthulling zelf bij te wonen zij is tachtig jaar en het is te be grijpen, dat de oud-leerlingen zeer verheugd waren, haar te zien en te spreken. Het is gisteren een hartverwarmend weerzien geworden, in de kweekschool aan de Vliet. De tegenwoordige leerlingen waren er mede ge tuige van. Vijftig jaar lotohandel Mevrouw A. Heilbron—van Rinsum herinnerde ln een toespraak, die zij uit sprak namens de reüniecommissie 1955, de tachtigste verjaardag van mej. Voltman. Toen reeds heeft zij tal van blij- van waardering mogen ontvangen het feit, dat zij zich gedurende een groot aantal jaren een waardig opvolgster heeft betoond van de heer Haanstra, de promotor van dit onderwijs. Zij noemde haar een lichtend voorbeeld voor de leerlingen, „zoals Hare Majesteit Konin gin Wilhelmina een voorbeeld voor Haar volk is geweest". De geest van de school vond de spreekster gehandhaafd, ofschoon thans nieuwe ideeën worden toegepast. deze nieuwe ideeën sprak de hui dige directrice, mej. Ter Beek. Zij zei het algemeen, dat de kweekschool wel ar de vorm is veranderd, maar haar t wezen niet. Het blijft er om gaan, dat bereiken wat we willen. Zij plaatste de wijzigingen tegen de achtergrond van het veranderde tijdsbeeld. De stichter heeft zeker niet bedoeld, dat de methoden zijn tijd voor altijd zouden gelden. De school moet de plaats zijn, waar het Burgerlijke stand1 van Leiden GEBOREN: Ronaldus J W, z v J van Trooyen en W Flanderhijn; Jacoba, d v C Vooijs en E Plug; Dirk, z v J D Stuur- wold cn C van Egmond; Frederik C W, i v P F Raaphorst en C M Molenkamp Ariën D, z v A H Kampman en A Doek- sen; Geertrui C, d v J Dreef en P G A Ravensbergen; Adrianus A, z v M Thelen en M S l'Amie. GEHUWD: L H W Kronenburg en B J Nievaart; J C A M Witkamp en C J M v Mil; Fr X C Vintges en M E Ouwerkerk; H Noordervliet cn J W de Groot; C D Zandvliet en G Koot; K Laterveer er J G Velthorst; S P H Pijnaker en M Sin- teur; G Vlietstra en M W Delfos; A N F van Buuren en M B Huigsloot; M L Her- ruer en G de l'Ecluse; P v d Lucht en G E Philippo; F H Perel en A de Tombe; M Nolles en L de Graaf; I Pardon en J M Crama. OVERLEDEN: K Vermeer, man. 51 j; M M C van Iterson. d, 5 d. kind wordt geleerd, zich aan deze tijd te passen. Het onderwijs heeft Immers taak, het individu te vormen tot per soonlijkheid, en het doel van deze per soonlijke vorming is: het zich kunnen schikken in de samenleving. De plaquette in de gang van de school erd onthuld door twee leerlingen, nadat iej. T. Wartena uit Leeuwarden, even- ?ns een oud-leerlinge, een toespraak had gehouden. In deze toespraak herinnerde zij aan de lijfspreuk van mej. Voltman: „Heb hart en weet wat ge wilt". Uit volle borst werden na de onthulling de beide coupletten van het schoollied gezongen- Ontroerd dankte mej. Voltman allen voor de vele blijken van aanhankelijkheid en De dag werd verder doorgebracht op ;n wijze, die zo specifiek bij een reünie past. In de lokalen van de school was ook tentoonstelling ingericht, waar de duidelijk beeld werd ver schaft van het huidige oitderwijs. Theo Frenkel overleden Gisterochtend is te Den Haag op 62- jarige leeftijd overleden de acteur Theo Frenkel. Hij was verbonden aan het Ne derlands Toneel van Royaards, het Ver enigd Rotterdams Hofstad Toneel en he» Nederlands Toneel van Van der Lugt Melsert. Na de oorlog kwam hij bij di Haagsche Comedie, waaraan hij ook ni nog was verbonden. In 1952 vierde hij zijn gouden toneeljubileum. De overle was een kleinzoon van mevrouw Theo MannBouwmeester. De uitvaart van de dezer dagen leden acteur Theo Frenkel is op Vrijdag 3 Juni bepaald. In de hal van de Kon. Schouwburg, die als chapelle ardente wordt ingericht, zal even na het middag uur een korte plechtigheid worden ge houden. Daarna vertrekt de stoet om 12.45 uur van de Schouwburg naar Westerveld. waar het stoffelijk overschot gecremeerd wordt. De heren J., A. J. J. en P. J. van der Zanden hebben gistermiddag een recep- e gehouden ter gelegenheid van het vijf- gjarig bestaan van hun zaak, de foto- handel Lux aan de Breestraat. Vijftig geleden legde de heer J. van der en in het perceel Noordeinde 34 de grondslag voor Zijn bedrijf, dat wegens tming van de omvang reeds enkele later naar Breestraat 120 moest en overpebracht. Sinds 1915 bewoont de heer Van der Zanden het pand Bree- t 141. Van de heer J. van der Zanden kan gezegd worden, dat hij in de loop der jaren zeer velen heeft bijgestaan op hun nkele schreden op het pad van de lateurfotografie. Ook hebben tal van bekende figuren voorlichting van hem ontvangen, onder wie verscheidene hoog leraren. Voorts is de liefde van de heer Van der Zanden voor de oudheid van zijn woonplaats bekend. In zijn colectie in foto's van oud-Leiden bevinden zich in ook duizenden exemplaren. De gehele dag was het gisteren een komen en gaan van receptie-gangers. Zeer vele bloemstukken sierden de beneden vertrekken van huize Breestraat 141 en het aantal schriftelijke gelukwensen was ook groot. Van de aanwezigen noemen wij de heer J. G. Gompelman namens de Leidse amateur-fotografenvereniging, Dick Boer namens de medewerkers aan he tijdschrift „Focus", vier vertegenwoordi gers van het Leidse studenten-cineasten gezelschap, de heer J. H. van der Kloot namens de Leidse middenstandscentrale, de heer J. den Hertog namens de Ned. bond van fotohandelaren, de heer N. van der Horst namens de afdeling Leiden van deze bond en de heer Bicker Caarten namens de vereniging Oud-Leiden. Dlck Boer bood een plaquette aan na mens „Focus" uit waardering voor de verdiensten van de heer J. van der Zan den voor de Nederlandse amateur- fotografie. De fotozaak .van de familie Van der Zanden was gisteren in het goud. De drie firmanten op de foto met elkaar in gesprek: van links naar rechts A. J. J., J. en P. J. van der Zanden. Omze Philips met 25 pet. gestegen De omzet van Philips-Gloeilampcnfa- brieken in het eerste kwartaal vertoont een stijging van 25 procent ten opzichte van de overeenkomstige periode van '54: een omzet van 511 millioen tegen 408 in het eerste kwartaal van 1954. De netto winst beliep f31 millioen (de winstmarges waren vrijwel onveranderd en de belastingen waren iets lager) tegen f24 in hel eerste kwartaal van 1954, een toeneming dus met 29 procent. Bij Philips werken thans 128.000 man. Dat is 18.000 meer dan een jaar geleden. Daarvan werken er 52.500 in Nederland. opgeleverd, dat voortgaan naar ee bekwaamheid. Hun opvattingen inzake techniek, voor dracht en geestelijke instelling sloten zich uiteraard nauw aan bij die van hun leermeester, die, op zijn beurt weer stamt uit de school van de Haagse orgelmeester Adriaan EnigeLs, waar onrust, hypericwii- vuduele expressie, sensatie en populair- doenerij taboe zijn. Het pedaal is duide lijk eti vloeiend, de andere stemmen zijn bescheiden in hun uitdrukking. Een vergelijking tussen de drie spelers is interessant. Frans van Mameren toon de een voorkeur voor het speelse, het on bezorgde, vooral uitkomend in de luch tige trio's van Zweers over de psalmen 1 en 27, maar ook in Bachs „Wachet auf, ruft uns die Stimme". De solo-stem, die in de vorm reeds contrasteert en daarom niet meer dan een bescheiden tongstem behoeft, was met de soherpe trompet, die de tegenmelodie verdrong, weinig ge diend. Maar misschien moest hier. door gebrek aan beter, van de nood een deugd gemaakt worden. Gerrit Noort bleek vóór alles de nauw keurigheid na te streven. In Preludium Fuga in g-moll 'Bach) gingen de heel voorzichtig hun gang, in de fuga bleef het thema duidelijk te on derscheiden. De melodie van „Ich ruf zu Dir" (Bach) klonk precies en beschaafd. Gerrit Kalsbeek was het in de eerste plaats om de geestelijke achtergronden te doen. Méér dan in de tweede Sonate Mendelssohn, waarin de vormschoon heid immers zo'n voornaam element is. kon hij zich uitleven in de drie varia- „Wie maar de goede God laat zorgen" (Bach), die hij bovendien heel gaaf speelde, en vooral in het eerste Ko- Hendrik Andriessen, een prach tig werk, doortrokken van een zuivere, hooggestemde devotie. Joh. van Wolfswinkel Geslaagde zusters en broeder Voor het staatsexamen ter verkrijging an het diploma B. afgenomen in de psy chiatrische inrichtingen Endegeest c.a. te Oegstgeest. zijn de volgende zusters ge slaagd: J. A. Booy, J. M. Corba. J. Eizer, M. F. Heezen. G M. Heydra, L. P. van Heyst, E. J. M. Piek. H. C. Zwaan, en broeder G. A. Benoist. VOORSCHOTEN Bromfietser door ruit Toen de 16-jarige J. Roest zich gister middag per bromfiets van de Schoolstraat het Kerkplein naar de Voorstraat wil- begeven, raakte één der pedalen het trottoir, waardoor hij de macht over het stuur verloor. Met zijn rechterarm stoot te hij door een ruit van een woning aan het Kerkplein, waardoor zijn arm in de lengte gedeeltelijk werd opengereten. Dr Th. J. Thies verleende de eerste hulp en liet R. naar het Elisabeth-ziekenhuis te Leiden overbrengen. Na hier verder be handeld te zijn, kon het slachtoffer weer lar zijn woning worden gebracht. Burgerlijke stand GEBOREN: Lydia M. M., d. van I. Ro- mijn en M. M. van der Meij, Papelaan 61; Gijsbertus S., z. van F. I. van Rose- J. M. Vink, Papelaan 196; Nlco- van P. J. Segaar en J. Bakker, Lcidseweg 451; Jolanda C., d. van J. W. Frederiks cn E. Mulder, Vondelstraat 1; Adrianus L. J., z. van P. C. van den Berg Th. M. H. van Abswoude, Valken- burgseweg 18. ONDERTROUWD: A. M. L. Lippens, i j., Leidseweg 231 en E. Riksman, 27 J., Raadhuislaan 21. GETROUWD: P. Möhlen en F. van Heusden; W. H. van der Doe en J. G. de Wit; H. P. Waij en J. G.Lugtlgheid. OVERLEDEN: Hendrica C. Karstens, 90 j., weduwe van H. Brandt, gewoond hebbende Varkenmarkt 14a te Leiden. C. van Duivenbode in het zilver In zijn woning. Leeuwenstraat 2J5. werd de heer C. van Duivenbode. wagenvoer der eerste klasse, vanmorgen hartelijk gehuldigd in verband met zenn zilveren Jubileum bij de N.Z.H.V.M. De chef van de vervoersdienst, de heer Th. Hetum, prees de jubilaris om zijn plichtsbetrachting en bood een enveloppe inhoud aan, alsmede de zilveren me daille met getuigschrift van de Mij voor Nijverheid en Handel en de zilveren draagmedallle van de .Z.H. Mevrouw Van Duivenbode ontving een bloemstuk. Ook het bestuur van het Jubileumfonda i verscheldeen collega's gaven blijk van hun belangstelling. Olie handhaaft zich Jaarbeursbesluur heeft nu damesleden Op de jaarvergadering van de N.V. Kon Ned. Petroleum Mij te Amsterdam heeft Loudon verklaard, dat In rre toekomst atoomenergie eerder aanvullend dan concurrerend zal werken ten aanzien van energie, ontleend aaTdolie. Atoomenergie zal voorname lijk dienen voor het leveren van goedkope electriciteit, maar dit betekent verhoging de productie en dus grotere vraag naar aardolieproducten. Naar schatting zal in de komende 25 Jaar de energie- Voor de eerste maal in de 40-jarige ge-|behoefle met 3 pet per jaar toenemen, schiedenis van de Kon Nederlandse Overeenkomstig de voorstellen werd het Jaarbeurs te Utrecht, heeft dames ln het bestuur gekozen. Het zijn de dames prof. dr C. W. Willinge Prins- Viseer te Wageningen en J. J. Schra- meier Verbrugge—van Baaien, lid van de dividend bepaald op 16 procent, wa: reeds 6 procent als interim-dividend be taalbaar is gesteld. De laatste vier jaar heeft het concern gemiddeld per jaar voor f 130 millioen aan orders voor materiaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3