(Mü» M .FORD Het zal in Geneve warm kunnen toegaan In dynamische tijd toenemende vraag naar het visuele Noodsituatie heerst op de arbeidsmarkt Eerste Kamer over begroting Nederlands Nieuw-Guinea Getuigenis inzake de kerkelijke gedeeldheid Put KRACHTuit. RDTERDGN SNEL EN ZEKER c Puzzle 2 DONDERDAG 2 JUNI 195$ 7V1ET MINDER dan 70 landen waren heden :n Genève vertegenwoordigt :n de openingszitting van de 38e :nternat;onale arbeidsconferentle. De conferentie wordt gehouden in het Volkenbondspaleis en reeds dat feit wekt de herinnering op aan de oorsprong van de Internationale ar beidsorganisatie. De I.A.O. is namelijk een der vruchten van het verdrag van Ver sailles. Zij is vlak na de eerste wereld oorlog in 1919 opgericht en bestaat dus thans reeds 36 jaar. Aan weinig internationale organisaties Is een zo lang leven beschoren Geduren de een derde van een eeuw. waarin een tweede wereldoorlog, heeft de I.A.O. nu gewerkt. Zelfs tijdens de oorlog 19401945 heeft de I.A.O. niet stilgezeten. Toen Ne derland nog bezet was (1944) werd in Philadelphia reeds weer een Internatio nale arbeldsconferentle gehouden. Dat de I.A.O. In zulk een bewogen tijd perk van de wereldgeschiedenis heeft kunnen voortbestaan, ls dunkt ons een voldoende bewijs van de Juistheid van haar conceptie. Zelfs is het aantal aan gesloten landen na 1945 nog belangrijk uitgebreid. Op het ogenblik omvat de I.A.O. bijna de gehele wereld. TJET IS ECHTER JUIST dat laatste feit -*■*■ dat nu oorzaak is van bijzondere span ningen. Behalve de vrij» wereld behoort tot de I.A.O. thans zowel het Sowjet-blok als een aantal „fascistisch" getinte sta ten. Het conflict met het Sowjet-blok is reeds tot openbaring gekomen op de re gionale Europese arbeldsconferentle van begin 1955 en nog voor de 38e zitting van de internationale arbeldsconferentle was geopend, ls ook het conflict met de „fas cistische" groep uitgebroken naar aan leiding van het optreden van de heer A. Vermeulen. Op de vijfde zitting van de internationale petroleumcommissie van de I A.O. in Caracas heeft de militaire Junta van Venezuela besloten zich af te schel den van de I.A O. Deze afscheiding is weliswaar op zichzelf voor het Inter nationaal Arbeidsbureau niet zo erg be langrijk. Venezuela betaalde slechts 0.35 pet van het budget der I.A.O. De politieke gevolgen kunnen echter be langrijker zijn. Venezuela ls namelijk lang niet het enige dictatoriaal geregeerde land onder de staten die bij de I A.O. zijn aan gesloten. Een gehele rij Latijns-Ameri kaanse staten met Argentinië spits en Bolivia. Brazilië en Guatemai; aan het andere eind kennen evenmin de vakverenigingsvrijheid. Bovendien is thans ook Spanje bezig zijn toelating tot de I.A.O. te bewerken. ITELAAS STAAT een groot deel van de vrije werkgeversgroep niet erg afwij zend tegenover de inschakeling van de ..fascistisch" georiënteerde landen. De houding dezer werkgevers tegenover het Sowjet-blok was ten mincte zo kloek als die van een groot deel der arbeiders groep üun houding met betrekking tot de andere vorm van dictatuur daarentegen kan o.i. wel wat flinker zijn. En omge keerd zou de gehele arbeidersgroep tegen over de Sowjet-landen eenzelfde houding litaire dictatuurlanden heeft aangenomen. Al met al kan het in Genève dit keer dus warm toegaan. M. RUPPERT Zuidafrikaanse hoogleraar bracht op P.C.O.V.- congres groeien over uit Transvaal (Van onze schoolnieuwsredacteur) constateerde de heer J. v. d. Meulen gisteren op de tweede dag van de jaarvergadering der Prot. Chr. Onderwijzers Vereniging te Dordrecht in zijn referaat over het onderwerp: „Het lichtende beeld in de praktijk van het onderwijs". Hij waarschuwde er voor. dat de verhouding tussen woord en beeld op juiste wijze.moet worden afgewogen. Het gevaar dreigt, dat het woord in de verdrukking komt. Gelukkig kon de inleider mededelen, dat Nederland zowel fototechnisch als didactisch voor het buitenland niet onderdoet. De Ned. Onderwijs Film (N.O.F.) slaat allesbehalve een slecht figuur. Voogdij BeJ.y Meijado thans definitiei Bij een beschikking van de rechtbank te Amsterdam is de voogdij van het 14- Jarige Joodse weesmeisje Betty Meijado toevertrouwd aan de „Stichting Hulp aan Oorlogspleegkinderen". Verwacht wordt, dat deze stichting vooralsnog de bestaan de toestand handhaaft en Betty zal laten in het gezin, waar zij thans al bijna een jaar wordt verzorgd. Dit gezin is niet- kerkelijk. maar staat „positief ten op zichte van alle religieuze waarden, zodat het voor Betty mogelijk is. zich naar alle kanten te ontplooien." aldus de voogdij raad ta Amsterdam Met Ingang van de cursus 1955 1956 Is benoemd tot lector aan de V.U. te Am sterdam In de faculteit der geneeskunde (onderwijs In neurologie) dr J. F. Folkerts uit Amsterdam. SESLAAGDE FOTO'S MET PUnu'SWERElDS Ulïl# R0LFILM Chr. aannemers vergaderen Waar blijft de overheid? - Hogere beloning niet straffen - Vrijere loonvorming (Van onze sociale redacteur) W7"IJ KUNNEN de indruk niet van ons afzetten dat de overheid ten aan- VV zien van de spanningen op de arbeidsmarkt haar verantwoordelijkheid ontloopt. Er is een noodsituatie ontstaan. De ondernemer ziet geen uitweg het komt ons echter voor dat de overheid die ar evenmin ziet. Dit zei de heer J. Blok Fzn vanmorgen, toen hij als voorzitter zijn jaarrede hield op de jaarvergadering van de Ned.-Christelijke aannemers- en bouwvak- patroonsbond, die in Middelburg is gehouden. opdrachtgeefster is zij daarbij ten nauw ste betrokken. Het gaat niet aan. dat zij van haar verantwoordelijkheid het bouw bedrijf de lasten laat dragen. Een royaal overleg ls toch wel het minste dat wij verlangen mogen. Helaas reageren de departementen niet op de herhaalde aandrang tot overleg tussen alle betrokken instanties. Vrezen z(j. dat dan aan het licht zou komen, dat ook z(J geen uitweg zien Maar dan klemt de noodzaak van open overleg des Wij verlangen niet aldus spr., dat de overheid verantwoordelijkheden over neemt. die op het bouwbedrijf rusten. Maar wij verlangen wel, dat de overheid zich rekenschap geef: van en handelt naar de verantwoordelijkheid, die oa haar eigen handelen meebrengt op hel Terrein van het bouwbedrijf. Als grootste Tal van vragen rijzen, als men zich verdiept in de problemfen van de invloed van het beeld op geest en gemoed van het kind, over de nawerking en de leef tijdsgrenzen en of men het beeld als les stof of als herhalingsmateriaal zal ge bruiken. Het woord moet het beeld il lustreren, er mag geen tegenstelling zun tussen beide. Ai deze vragen roepen om bezinning, niet alleen van wetenschappe lijk paedagogische zijde, maar vooral ook In de gewone sohoolpractijk. Bij dit alles zal men goed in het oog moeten houden, dat het in de eerste en de laatste plaats gaat om het kind, in wiens wereld het zo moeilijk is zich goed te verplaatsen. Een hartelijk applaus brak los na het toespraakje van prof. J. M. Hattingh, hoogleraar aan de universiteit van Pot- chefstroom voor het Chr. Hoger Onder wijs, die de groeten overbracht van de Transvaalse Onderwijzersvereniging. De heer J. Huizer van de afdeling 's-Gravenhage rapporteerde over het on derhoud van het graf van Groen van Prlnsterer, dat deze afdeling dit sinds 70 jaren voor haar rekening neemt. Op 23 Mei 1876 werd de grote voorvechtei voor het Chr. Onderwijs door leden van de Ned. Chr. Onderwijzers Vereniging ten grave gedragen op Ter Navolging te Scheveningen. een begraafplaats met 120 graven, die de laatste jaren in vervallen toestand verkeert. Sinds kort is men ech ter bezig met de restauratie. Het een voudig grafteken op het graf van Groen met de woorden „Zalig zijn de doden die in. den Heer sterven" ziet er goed ver- Het programma van do middagvergade ring werd opgeluisterd door de bekende declamator Willem Berkhemer uit Arn hem. die enige Schriftgedeelten uit het boek Je*aia over: ..Messlasvrwarhting en wereldgericht" voordroeg. Rosa Spier begeleidde op de harp. Spr. deed een krachtig beroep op alle j betrokken Instanties, om het overleg te openen over de „onrechtvaardige" toe-i stand van de strafbaarheid der onder-1 nemers b(j het betalen van bovenwette-j Ujke lonen. De nationale zaak 'n Barstende hoofdpijn U voelt U weer "stralend na aan Spr. wees al het afschaffen tie-subsldles en het vrijste 11e; taire dienst van bouwarbeiders, al stelde j gebrek Ongewone toestand Mag men tijdens de kabinetscrisis wetsontwerpen van demissionnaire ministers behandelen (Van onze Parlementsredactie) Een KLEIN STAATSRECHTELIJK DEBAT is gistermiddag in de Eerste Kamer aan de behandeling van de aan de orde zijnde wetsontwerpen voorafgegaan. Toen namelijk een brief van de demissionaire minister president, dr Drees, werd voorgelezen, waarin deze de Kamer verzocht, tijdens de kabinetscrisis die wetsontwerpen te behandelen, die voor 's lands welzijn noodzakelijk zijn, ontlokte dit opmerkingen van vele afgevaar digden. Het behandelen van een agenda met de missionaire ministers geeft het kabinet exorbitante bevoegdheden, was het oor deel van prof. Gerretson (C.H.) De weg. die de Kamer thans op het punt stond te volgen, leidde misschien wel tot een con stitutionele warwinkel. De Kamer houde zich vrij, riep hij uit. en bepale in de toa- komst zelf haar houding. Voorzitter Jonkman deelde hierop mee. dat het z.l. het meest wenselijk was. voor elk wetsontwerp apart na te gaan. of het behandeld kon worden. De Kamer was het hier mee eens. zo bleek uit de woor den van de heren Algra (A.R.), Kropman (Kath. V.), Molenaar (Lib Brandenburg (Comm.) en In 't Veld (Soc.). De behandeling van het ontwerp tot wijziging van de Wet beperking cumulatie pensioenen en inkomsten ondervond geen bezwaren. Het voorstel werd z.h.st. aan genomen. Wel rezen bezwaren tegen de behande ling van de begrotingen van Nleuw- Gulnea voor 1953 en 1954. de bevestiging van het Beelult Bewindsregeling Nieuw- Guinea en de vaststelling van een Tartef- wet Nieuw-Guinea. en wel van Anti- Revolutionalre en Communistische zijde. De heer Algra zag een discussie met de demissionaire minister als een academisch debat zonder consequenties en wilde deze onderwerpen van de agenda afvoeren Andere sprekers, de heren In 't Veld, Molenaar en Ruys de Beerenbrouck (Kath. V.). deelden zijn mening niet, zodat zijn voorstel in stemming gebracht, met 26 tegen 14 stemmen werd verworpen (vóOr A.R., Lib., Comm. en drie Soc.). Nieuw-Guinea pROF. MOLENAAR wenste spe ciale aandacht geschonken aan de verdediging van Nieuw-Guinea en vroeg inlichtingen over de onlangs vermiste militaire stukken en de persberichten over acties door Indo- Da haar De Drau (Soc.) drong aan op verbatering van da havens en kantte zich tegen het gebruiken van het Maleis als voertaal. Waar door de autochthone be volking 100 talen worden gesproken, acht- hlj het Nederlands als voertaal meer op zijn plaats. Het Maleis zal snel moeten worden afgeschaft, zeide hij. Welke maat regelen denkt de regering te nemen tegen het toenemende drankmisbruik door de Papoea's? vroeg hij tenslotte. De heer Geugjes (Comm.) zeide. dal Nieuw-Guinea aan Indonesië dient te orden overgedragen. De heer Ruys de Beerenbrouck zag het ambtenarenbewind mei enige ongerust heid aan. temeer waar enkele ambtenaren niet altijd vol democratische gevoelens zijn. Hij bepleitte net invoeren van advies raden. verbetering van de volkshuisves ting en een immigratiepolitiek van de re gering. die er op is gericht te bevorderen, dat jonge vrouwen uit de groep van de Indische Nederlander» en Ambonnezen naar Nieuw-Guinea trekken om het even wicht ui de niet-autochthone bevolking te herstellen. Met ontstemming zag hij. dat de missie soms door de ambtenaren wordi tegengewerkt en wees op het belang 't propageren van een christelijke lev houding onder de Papoea's. h(j de vraag, Hng laatste punt niet verouderd is, nu volks-1 vijand nummer één niet langer de ge-j brekkige voedselvoorziening is, maar de woningnood. Juist als wij naar het na-; Uonaal belang zien, zou dit menigmaal j meer gediend worden, als een vriJgestel-l de boerenzoon de plaats zou Inm een onder de wapenen gerocpei Voor de vrijere loonvorming blijft de NCAB onverkort strijden. De loonbcpa- ling moet plaats vinden aan de hand van objectieve normen, waardoor enerzijds willekeur kan worden vermeden en an derzijds de arbeidsproductiviteit kan worden verhoogd. De hoofdrol bi] het stellen van de normen hiervoor zal moe ten worden gespeeld door de werkgevers- en werknemersorganisatie In de bedrijfs tak, niet b(j de toporganen. In dit laatste geval Immers zou het zwaartepunt slechts worden verlegd van de ene groep regen ten naar de andere, van de overheid naar de SER. Vakbekwaamheid en prestatie In de huishoudelijke vergadering, die Woensdagmiddag gehouden was, waren verscheidene punten die de voorzitter besprak, reeds aan de orde gekomen door voorstellen uit de afdelingen. De afde ling Delft had voorstellen ingediend de ouderdomsvoorziening, de loon vorming, de strafvervolging voor aanne- lers en de gemeente-classificatie. Er werd door verschillende afge vaardigden op gewezen, dat er een vrijere loonvorming moet komen. Aangedrongen werd op het houden van een protestvergadering in samen werking met de andere organisaties tegen de strafbaarheid van aanne mers. die gedwongen worden door het i hoge lonen arbeiders te betalen. Als alle dag de normale lonen betaalden, zou den alle bouwwerken onmiddellijk stilliggen Onbillijk werd het ge noemd, dat de bepalingen slechts enkele procenten extra betaling toe laten voor de kundige vakmensen, die men in het burgerwerk nodig heeft Anderzijds werd gewaarschuwd tege het ontketenen van een chaos en tegen protesten tegen de overheid. De voorzit ter en mr P. Achterhof, één der secreta rissen, zetten uiteen, dat het hoofdbe stuur al het mogelijke doet om in de wettige weg verbeteringen te krijgen. Het moet hierheen, dat vakbekwaamheid en prestatie meegerekend worden bij de loonbepaling. Daarom moet aan de traal geleide loonpolitiek een eind k< Richtlijnen hiervoor zijn opgesteld en besproken met het Christelijk Werk geversverbond. Het dend besluit, de werkgevers te verplich ten. alleen werknemers een ontslagbewijs van hun vorige werk gever hebben, is in bespreking. In zake de classificatie werd uitge sproken, dat de NCAB het aantal klassen liever ziet verminderen. Bepaalde bieden rond de grote steden, zal m< veel mogelijk In klasse verhoogd zl> krijgen. In de plaats van minister Algera, die heden een rede zou houden, trad op mr W. F. E. baron v. d. Feltz, lid der Tweede Kamer, Gelden voor Calvijn- audilorium Zoals men weet doet de Presbyterlaan- i Alliantie pogingèn om te komen to' restauratie van het Auditoire van Cal- vijn te Genève en er een internationaal Hervormd centrum van te maken. Te Princeton besloten afgevaardigden van alle Hervormde Kerken om dit olan te len en de nodige fondsen bijeen te brengen. Sedert die tijd zijn er overal comité'f in het werk gegaan: de Waldenzen in Italië, de Presbyterianén van de Goud kust, de Hervormden in Joegoslavië heb ben hun bijdrage reeds naar Genève ge zonden, terwijl de grote kerken van Ame rika en Groot-Brittannië bezig zijn gel den ln te zamelen. In Zwitserland zelf heeft de kerk in het kanton Zürich reeds ten mooie gift gezonden. Lening Enschede Honderdduizend op nr. 2 serie 4603 De hoofdprijs van f 100.000 van de pre mielening 2V4 pet Enschede 1954, groot f9 millioen, is in de tweede trekking ge vallen op obligatienummer 2 van serie 4603. De premie van f 50.000 viel op nr. 10 serie 10727, die van f25 000 op nr. 2 serie 8322, die van f5 000 op nr. 4 serie 8322. die van f2.500 op nr. 3 serie 1440 Vijf premies van elk f 1000 r. 10 s. 4994. nr. 9 s. 7671, 4ir. 10 s. 7716, nr. 5 s. 8375 en nr. 6 s. 10667. Voorts :n er tien premies van f250 en 380 f125. Nieuw Testament na 38 jaar teruggekregen Een in leer gebonden exemplaar van het Nieuwe Testament werd door een Duitse soldaat gevonden od het Franse slagveld in de eerste wereldoorlog. Thans na 38 jaar, is het aan de weduwe van de gesneuvelde Engelsman ter hand gesteld. Het was een huwelijksgeschenk van een Engelse jonge vrouw aan haar op hel veld van eer gesneuvelde echtgenoot. Di1 kon men opmaken uit hetgeen op het voorblad van het N.T. was geschreven. Onlangs werd het tussen vele boeken in een bibliotheek te Hannover aangetrof fen. Met de post kreeg Mrs Margaret Nixon in West Hartlepool het Nieuwe Testament weer in handen. Ds E. Durkstra naar Nieuw-Guinea De Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk heeft ds E. Durkstra te Middelburg aangezocht om met een speciale opdracht naar Nieuw-Guinea te vertrekken. Deze opdracht houdt verband met de zelf standig wording der Papoeakerk in het najaar van 1956. De kerkeraad van I"* delburg heeft zijn predikant een jaar voor deze zaak afgestaan. Ds Durkstra hoopt omstreeks 1 Sept. a.s. per vliegtuig te vertrekken om dan tegen Kerstmis 1956 weer in zijn gemeente terug te zijn. Hoe de classis Kollum het ziet F VERBAND met het streven i schappelijke kerkdiensten ge- 'W - kanselruJj| sprak de classis Kollum der Gereformeerde Kerken in haar vergade- 3 Mei j.l. zich aldus over de kerkelijke gedeeldheid uit: 1. Dat volgens Schrift en belijdenis de kerkelijke gedeeldheid als schuld worden erkend, en dat het mede de Gereformeerde Kerken betaamt hun aandeel in deze schuld te erkennen. tezamen met andere kerkformaties onder het kruis der gedeeldheid gebo te gaan; dat verschillende oecumenische be wegingen het voordeel hebben gehad, dat daardoor de zaak der kerkelijke ge deeldheid meer voor aller aandacht is komen te staan; en dat het ls aan te bevelen, dat ook het Gereformeerde volk zich met deze dingen meer oez.g houdt dan voorheen; 3. dat dit evenwel niet inhoudt, dat zonder meer elke methode tot verwe zenlijking der begeerde eenheid kan worden aanbevolen, daar, i de ook de roeping van gemeenteleden en kerkeraden moet worden geacht, de eenheid in Christus, die er ondanks de kerkelijke gedeeldheid is. zoveel moge lijk te openbaren; 8. en dat dit laatste o.m. kan geschie den door gemeenschappelijke ontmoetin gen. waarin de nood en schuld der ker kelijke gedeeldheid onder biddend op zien tot God wordt besproken; waarbij evenwel aan de gemeenteleden op het hart wordt gebonden geen -enkele ker kelijke eenheid te zoeken met allen, die niet van harte Christus belijden als de opgestane Levensvorst en de werke lijke Heer der wereld. IN VOGELVLUCHT In tegenwoordigheid van de Oost- duitse vicepresident Otto Nuschke is de in het Sowjetrussische spergebied gele gen evangelische kerk in Berlijn Karls- horst weer in gebruik genomen. Tot dus- gebruikten de Russen het gebouw bijzondere om- de watersnood houden kan, d^ Heidelbergse Catechismus, de ware oecumeniciteit bestaat in enig heid des waren geloofs (Antw. 54); 4. dat voorts de kerkelijke orde mee brengt, dat geen enkele predikant of plaatselijke kerk of zelfs ook een meer dere vergadering inzake gemeenschap pelijke kerkdiensten of kanselrull han delde naar eigen gelegenheid, zonder vooraf de gezamenlijke kerken in Ge nerale Synode bijeen, een besluit in de zen hebben genomen. 5. dat, zijn er al z stanrlgheden, als bijv in Zeeland, waardoor kelijke bepalingen daaraan toch geen enkel recht ls te ont lenen, zich, wanneer de normale toe stand is weergekeerd, ook dan niet om de kerkelijke orde te bekommeren; maar dat het haars inziens welbehaag lijk ls aan God, om alsdan die eenheid des te meer na te streven in de or delijke, kerkelijke weg; 6. dat, wat andere kerkformaties be treft, het weliswaar niet uitgesloten ls te achten, dat het met diegene onder haar, die een Gereformeerd karakter dragen, eens zal kunnen komen tot ge meenschappelijke kerkdiensten, kansel- ruil cn verdere vereniging; maar dat dit helaas voorlopig niet mogelijk zal zijn met die kerkelijke instituten, die zulk een Gereformeerd karakter niet dragen; en dat dit zelfs totaal onmo gelijk Is ten aanzien van die kerken, waar een officiële kerkeliike samenwer king is tussen hen, die Christus als de gekruisigde en opgestane Heer, waar achtig mens en waarachtig God, erken nen, en hen die Hem als zodanig ver loochenen, zelfs al hebben zulke kerken nog gemeenten van orthodoxen aard; 7. dat dit aan de andere kant ook niet inhoudt, dat er niet gestreefd moet wor den naar eenheid met gelovigen in an dere kerken, maar dat, integendeel, dit streven moet worden aangemoedigd en dat, behalve hetgeen de Gerefor meerde Kerken voor deze zaak doen in de officiële kerkelijke weg, het zeker '- als opslagplaats. Betoepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Alblasserdam (vac. J. Ewoldt) J. P. van Roon te Zierikzee; U Bennekom P. Bouw te Ridderkerk; door de Provinciale Kerkvergadering te Utrecht als geest, verzorger van „Zonne gloren" te Soest J. M. Jalink vlootpred. te Den Helder, die dit beroep ook aan- Bedankt: voor Putten en voor Ouderkerk a. d. IJssel C. Treure te Eder- veen; voor Veen (N.Br.) J. Nieman te Oudewater; voor Vriezenveen P. Westland te Waarder (Z.H.). Geref. Kerken Beroepen: te Zeist (4e pred. pl.) J. Wilschut te Genderen. Beroepen: te Dordrecht (vac. W. B. den Brave) M. G. Ton te Geesteren Gelse- laar; te Ferwerd G. ter Steege te Vianen; te Hengelo (vac. E. H. Nagel) W. Baas le Antwerpen. Aangenomen: naar Nieuwleusen (Ov.) P. L. Smilde te Dronrijp. Bedankt: voor Raamsdonk-Drimme- len Th. Rienks te Schoondijke. Geref. Kerken Onderh. 31 K.O. Beroepen: te Den Helder F. Kou- wenhoven te Hattem. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Murmerwoude M. Vlietstra te Eemdijk. Bedankt: voor Amsterdam-Oost C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. Geref. Gemeenten Beroepen te Kampen M. Blok te Rotterdam-C.; te Sardis (Canada) F. A Honkoop te Goes. Academische Examens Promoties GRONrNGEN. 1 Juni Gepromoveei doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift: De Complexometrlsche Tit— methode bij het Onderzoek van Genee delen, J. S. Faber, geb. ta Franeker (cum (fi\ S,il Uw pijn met IVOROL: De Tandpasta van standing VRIJDAG 3 JUNI Hilversum I. 402 m. KRO: 7 0" Gram. 7.45 Morgengebed lender 8.00 Nie nieuws 8.20 Gi Waterstand» 10.30 Amuse 11-40 Kame liturgische ka- 9.00 Voor de 9.40 Schoolradio 1' -koor 12.00 Angeluj solist 12 30 Land- mededelingen 12.33 Wij 12 40 Ballroomorkest 12 Nieuws en katholiek nie ziek 13.43 Voor de vro Zonnewijzer 13 00 s 13.20 Lichte mu- 14.00 Metropole- mcnl smur.iek 15 10 adio 15.30 Zang en orgel 15.50 Gram lor de zieken 17.00 Voor de jeugd 17.15 coor (Intermezzo: gram.ï 17.40 Koer- 15 Pianorecital 18.05 Militaire kapel, ikoor en solist 18.30 Vragenbeantwoor- 3.45 Militaire kapel 18.55 Toespraak r prof. Rommi 'maandeliiks en der Luyk ■klaring en jrzicht van '.N 2. Emigratlepra 8 m. VARA: 7.00 Nlei rmnastiek 7.30 Gram. i 8.45 Voor de huisvrc kleuters 10.40 Vierhandig piar Voordracht 11.25 Gram. AVRO: muziek 12.30 Land- cn tuinbon gen 12.35 Sport e~ .RA; 16.00 Gra .00 Muzikale 8.00 Nieuws >ordracht 14.45 Gev. 19 10 Meisjeskof 20.05 Boekbespreking 20.1" auserie 17.40 Orgel 1.15 Actualiteiten 18.20 t 13.45 „De strijd voor 19.00 Voor de jeugd MÊ. 20 40 „De Jeugd op nieuwe wegen", caus. VARA: 21.00 Lichte m' 21.25 Buitenlands weekoverzicht 21.40 certgebouworkest VPRO: 22.40 „Vand 35. ,,Ik stond daar bij die schoenwinkel in de eta lage te kijken en hetzelfde ogenblik dat ik door wou lopen, zag ik ineens dat u het was die er aankwam", zei ze, hiermee het initiatief tot een gesprek nemend. „Als je iemand één keer hebt ontmoet gaat het bijna altijd zo, dat je elkaar kort daarop vaker tegen het lijf loopt. Hebt u dat ook aleens opgemerkt? Typisch is dat toch, hè?" Gerr de behandeling van de begroting de beschikking te hebben over alle Inlich tingen betreffende de Indonesische Infil- Mr Algra maakte het niet lang. omdat hij reeds had gezegd, niet met de demis sionaire minister ln debat te zullen treden over kwesi.es op lange termijn. Hij aan vaardde de be winds regeling in het ver trouwen, dat deze spoedig zaï worden ver beterd. Nieuw-Guinea behoort bij Neder land. bleef zijn standpunt. Minster Kernkamp koestert het voornemen, volgende week Dinsdag te antwoorden. Haar opmerking had iets zó persoonlijks, dat Louis er onwillekeurig door getroffen werd. Hij vergat al gauw dat hij 't onprettig had gevon den. te worden opgehouden. „Bent u niet nog een beetje boos op me?" Ze vroeg dit op een toon waaruit hij niet kon opmaken, of ze schertste of in ernst sprak; even min had hij zo gauw door. waar ze op doelde. „Boos? Hoezo?" „Omdat ik u die middag niit door wou laten, en maar vol bleef houden dat ik u bij meneer Brinkgreve aan moest dienen... U zult me toen wel een akelig, opdringering schepsel gevonden hebben." „Och 1 Hij kon werkelijk zo gauw geen antwoord be- I denken dat vlotter klonk, of hoffelijker. Hij had wel zó veel gevoel voor romantiek, dat hij zich nu, in haar gezelschap, dubbel geimponeerd voel de door haar Franse, adellijke afkomst, waar over Brinkgreve hem had ingelicht. Inplaats van dit op een of andere manier te tonen, was hij echter nog steeds met z:jn houding verlegen. Er kwam hem in werkelijkheid van alles voor de geest, behalve juist datgene wat voor de hand lag en wat, onder woorden georacht, natuurlijk en prettig zou hebben" geklonken. „Nou ja. u moet weten".... ging het meisje voort, „er komen op een kantoor als bij ons tientallen mensen die denken, dat ze zomaar bij meneer Brinkgreve naar binnen kunnen stappen U moest eens weten, hoe dikwijls hij tegen ons tekeer gaat dat we dat niet zomaar toe moeten laten" „Maar of u het geloven wilt of niet. toch had ik al direct zo'n idee dat u die meneer Louis Vliegenthart wel kon zijnL publiceert toch in de Windroos?" „Nu en dan, ja", stemde Louis toe. „Zie je wel!" zei ze op een toon of ze aldooi wel geweten had dat hij de dichter was! „Dus u hebt weieens iets van me gelezen?" onderstelde Louis benieuwd. „Natuurlijk..." Daar ze geen van beiden een bepaald doel had den, liepen ze onwillekeurig al Dratende de Cool- singel op.... 'k Heb voor meneer Brinkgreve ai verscheidene keren uw werk moeten overtypen", vertelde ze. „De copy moet altijd getypt zija als ze naar de zetterij gaat, ziet u 'k Was du.- altijd een van de eersten die uw werk onder ogen kreeg. U schrijft met van die grote, dikke letters en nogal hoekig hè?" „Ja". „Nou, ziet u wel?" Natuurlijk wist ze niet, hoe zijn eerzucht on langs was vastgelopen en hoe diep hij daardoor in de put zat. Daarentegen b-vacht ze hem op prettige wijze in herinnering, dat hij met het schrijven toch al een paar aardige successen had behaald. Dit deed hem goed. Half geamuseerd luisterend naar haar levendige, onbevangen con versatie, voelde hij zijn zelfvertrouwen terugke ren, en 't was of hij eindelijk weer zichzelf her vond. „Hoe was uw mening?" waagde hij te infor meren. „Als ik iets lees", zei ze, „moet ik me altijd een voorstelling vormen van de schrijver alsof die tegen me spréékt, begrijpt u. Misschien is t idioot, maar als ik onder 't lezen niet een stem hoor, of beter misschien, als ik er geen persoon achter voel, vind ik er niets aanU bent precies zoals ik me u had voorgesteld'", besloot ze, hem van terzijde opnemend, met weer die eigenaardige glimlach. Ze had smalle lippen, maar haar mond werd groot als ze lachte net of ze dan op 't punt stond in een appel te bijten. Haar laatste be wering geloofde Louis maar half. Dit nam een ter niet weg, dat alles wat ze zei, hem interes seerde en boeide. Hij prakkizeerde erover of hij haar kon uit nodigen, een of ander restaurant binnen te gaan waar ze nader kennis maken, en ook beter van gedachten wisselen konden. Hij had juist die na middag z'n salaris ontvangen en kon zich dus rijk voelen. De volgende dag zou hij een ge deelte ervan moeten overhandigen aan z'n groot- vader, als kostgeld, en een ander deel moeten over maken aan z'n ouders; hij had deze avond nog net prachtig de gelegenheid met z'n paar honderd gulden te geuren. Zijn vorige neerslachtigheid was hij, in die paar minuten tijd, tot z'n eigen verrassing hele maal kwijt geraakt, 't Kwam hem opeens ook in gedachten dat z'n grootvader, Ieneke en enige anderen eigenlijk te véél van hem wisten. Te gen deze nieuwe kennis kon hij zich net zo voor doen als hij graag wilde lijken; daar ze zo goed als niets van hem wist, kon hij z'n rol, spelen zoals hij maar wilde. (Wordt vervolgd.)' Weerb 12.10 Gram. 12.25 G« icht 13.00 Nieuws 13.10 Wedstrijd 13.4 lek 13 50 Spor Orkesti 15 00 Klankbeeld 15.45 Gram. 16.30 Hoorspel Voor de kinderen 17.55 Weerbericht 18 ws 18.15 Sportuitslagen 18 30 Lieder 1850 Causerie 19.00 Gev. programma 19 en 20.15 Marsmuziek 20.30 Gev. pi 21.00 Nieuws 21.15 Causerie 21.45 Lichte muziek 22.15 Ki Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 2.00 Orkestmuziek 12.30 Pl,0 irkestconcert 13.45 Voor de 'oor de vrouw 14.55 Sport 15.. 15 45 Lichte muziek 16.15 Mrs Dale's dagboek 16.30 Orgelspel 17.00 Orkestmuziek 17.30 Llch, iek 23.03 muziek 23.50—24.00 22.20 Causerie 22.30 Ge- Voordracht 23.20 Nieuws. NWDR. 309 m. 12.00 Amusementsmuziek 13.00 Nieuws 13.15 Gev. muziek 14.15 Orkest- meert 16.00 Kamermuziek 17 00 Nieuv ram. 19.00 Nieuws 19.15 Filmproj 19.45 Operaconcert 21.45 Nieuws 22.1C ipei Gram. 20.C 1.15—4.30 Gev. jziek. Ï3C „Rigoletto", opera 22.45 Solisten- 00 Nieuw- 12.00 G: t 23.4524.00 Nie ■■■■M 2.30 Wi :ht 12.34 Gram. 13.00 Nieuws 1315 Gram. 13.30 Gev. muziek 14.00 Schoolradio 15.4! Gram. 16 00 Koersen 16.02 Operamuziek 17.M Nieuws 17 10 Lichte muziek 18.00 Pianorecital 18 20 Gram. 18.30 Voor lationaal orkest 22.00 1 9.46 Kinderweelde 20.00 tuws 22.15 Intern Symphonle-orkei! 22.55—23.00 Nieuws. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Niev 13.20 Gram. 16.05 Lichte muziek 17.00 Niev 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital 18.30 Gri 19.30 Nieuws 20.00 Gram. 20.15 Orkestconcert 22.30 Gram. 22.55 Nieuws. Engeland. BBC Enropean Service. Uitzen dingen voor Nederland: 22.00—22.30 Nieuwt; Kruiswoordraadsel 125 Horizontaal: 1 Roofvogel, 4 avondklf- ding. 6 grap, 7 toestand van razernij, 'i zangnoot. 11 dekkleed. 13 pers. voornaam-j woord. 15 onvriendelijk, 16 zwemvogel, 1': voedsel. 18 in ruime mate. Verticaal: 1 Uitroep, 2 modelleren, 1 deel van een geweer. 4 vaalgrijs v« kleur, 5 metaal, 8 hondenverblijf, 1' plaats In Drente, 12 muziekteken, 14 tijd-; perk, 17 landbouw gereedschap. 124 Oplossing vorige puzzle 1 Buks, 2 murw, 3 welp, 4 last, 5 krot 6 mier, 7 klip, 8 trek, 9 vonk. 10 n»*t. Ui slof, 12 foef.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2