Jlieutue jTci iisrlicdTouranl P.v.d.A. nogmaals tegenover kabinet-Drees Te veel vakbonden in Engeland Machinist die sein negeert staat voor zware proef Onderzeebootjager N.-Brabant in Vlissingen overgedragen Zes gewonden bij busbotsing DONDERDAG 2 JUNI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen» en Advertentie-afdeling; TeL 3144L Postrekening; 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. Zes en dertigste jaarg<ang No 10357 Directie: F. DIEMER Hootdiedacteur: Dt. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfrefcen „Stantoasticfj Is ghfbl'Ufti tngn bert to tcgljcnspocf Leiden trok weer meer bezoekers NIEUWE HUUR- EN BELASTINGPLANNEN Halen socialisten afroming toch via achterdeur binnen? Aan het schrijven van de brief door mr Burger aan dr Dree9 waren gister morgen fractie-vergaderingen van de K.V.P., de P.v.d.A. en de A.R.P. vooraf gegaan, waarin gesproken werd over het resultaat van de besprekingen tussen de kabinets-reformateur, een delegatie uit het kabinet (de meest betrokken minis ters) en de vier fractievoorzitters. De C.H.U. hield geen fractie-vergadering, omdat de heer Tilanus zijn medeleden telefonisch op de hoogte had gesteld. Wij hebben reden om aan te nemen, dat van de zijde van de K.V.P. en de A.R.P. de formateur, of liever het ka binet-Drees geen moeilijkheden in de wég zijn gelegd: men was bereid, zich bij de uitwerking van de richtlijnen van Burger, zoals die door het kabinet voor (Van onze Parlementsredacteur) HET DEMISSIONAIRE KABINET-DREES, dat vanmorgen om 10 uur bijeenkwam, heeft zich niet alleen bezig kunnen houden met lopen de zaken, die Dinsdag j.l. niet aan de orde hebben kunnen komen. Ook moest behandeld worden een brief van de kabinets-reformateur, mr J. A. W. Burger, waarin enkele preciseringen worden gevraagd met betrekking tot het regeringsstandpunt ten aanzien van de belastingplannen en het huurbeleid. Deze preciseringen waren nodig, omdat de geschiedenis herhaalt zich de socialistische Tweede Kamerfractie zich opnieuw tegenover het kabinet-Drees stelt. zijn verantwoordelijkheid zou kunnen worden genomen, neer te leggen, al wa-j ren er nog wel wensen. Maar de sodalis- ten verhinderden, dat reeds gisteren een, beslissing kon vallen: zij hadden wél be-j In verband hiermee heeft mr Burger! zich dus opnieuw tot het kabinet ge wend. Uit een vannacht verschenen of-1 ficiële mededeling biijkt, dat dc vier fractievoorzitters van het vragen van en kele preciseringen op de hoogte zijn De plannen Voorzover wij hebben kunnen nagaan, was het kabinet bereid, de verantwoorde lijkheid* op zich te nemen voor de vol gende maatregelen: J Een algemene huurverhoging President der K.S.G.-autoriteit René Mayer volgt Monnet op RENÉ MAYER MESSINA (Sicilië), 1 Juni. DE FRANSE oud-premier René Mayer is door de ministers van buitenlandse zaken der zes K.S.G.- landen gekozen tot president van de hoge autoriteit der gemeenschap. Mayer volgt als zodanig Jean Mon net op, die ditmaal niet door de Franse regering candidaat was ge- tseld, hoewel de andere vijf K.S.G.- partners zijn herbenoeming zouden hebben toegejuicht. Vandaag zou de ministerraad van KSG zich bezighoudenmet het moeilijke vraagstuk van verdere Europese ec Communistisch complot in Zwitserland Agenten van de Zwiterse contra-spion- nagedienst hebben huiszoeking verricht bij in Zwitserland wonende Italiaanse communisten. Een aantal personen werd verhoord, maar het is niet bekend of ook arrcstlaties zijn verricht. Volgens het politie-communiqué zou- i den de leiders van de communisten van j plan zijn, cellen te vormen en te trach- J ten de gehele Italiaanse kolonie in Zwit serland in hun macht te krijgen. In Zwit- I seriand werken ongeveer 300.000 Italia- nen min of meer permanent. De huiszoe- I kingen werden verricht in Winterthur, Zürich, Frauenfcld, Schaffhausen, Baden, j Gebenstorf, Brugg, Zofingen, Bazal en 1 Binnlngen. A Voor het opvangen van het verli aan belastinggelden wegens het v« vallen van de opcenten grondbelasting zal de verlaging in de sfeer van de loon- en inkomstenbelasting geringer zijn dan aanvankelijk was voorgesteld: zij slechts 6 pet van de marginale heffings percentages bedragen in plaats van 8 pet, C In de nieuw in te dienen wijziging van de Huurwet zal tevens een bepa ling worden opgenomen, volgens welke de regering wordt gemachtigd bij alge mene maatregel van bestuur regelen vast te stellen ter garandering van een hoorlijk onderhoud van de woningen, op straffe van vaststelling van een lagere huurprijs. Aangezien met het verwezenlijken van al deze plannen geruime t(jd gemoeid zal zjjn. is het onmogelijk, de algemene be lastingverlaging nog op 1 Juli a.s. te doen ingaan: de datum van inwerkingtreding zal dan ook verschoven worden tot 1 September a.s. Zie vervolg pag. 9 Vrijgelaten vlieger: Eerst m'n advocaat zien De vier Amerikaanse vliegers, die door rood China zijn vrijgelaten, hebben giste ren op een persconferentie te Honoloeloe. de hoofdstad van Hawaii, waar zij op doorreis naar de Ver. Staten vertoefden, verklaard, weerstand te hebben geboden aan de pogingen tot „hersenspoeling". Zij hadden zich echter wel schuldig ver klaard aan „agressie tegen Chinees ge bied en het op onwettige wijze overvlie- Toen de verslaggevers één hunner, ka pitein Harold Fisher, vroegen of hy een „bekentenis" had getekend, antwoordde deze: „Ik moet eerst mijn advocaat raad plegen, alvorens deze vraag te kunnen beantwoorden." 5 pet, ingaande 1 September volkshuisvestingsoogpunt inderdaad een betere oplossing dan de kreupele huur verhoging van minister Witte, al moet het ons van het hart, dat deze stap in de goede richting slechts zó gering is, dat men ongetwijfeld van een „kleuter-huur verhoging" kan spreken). O Een afschaffing van de oorlogsopcen- ten op de grondbelasting, zowel voor gebouwde als ongebouwde eigendommen, beneven, een verhoging van het afschrij-j QrOte viSVergiftiging ill vingspercentage voor de inkomstenbelas- ting voor woningen van 10 op 15 pet. Deze belastingfaciliteiten zouden moeten ingaan op 1 Januari 1956. Deze twee maatregelen zouden de huis eigenaren een rendementsverhoging ge ven, overeenkomende met een huurver hoging van ongeveer 9tè pet. Ter compensatie van de huurver hoging voor de huurders een alge hele afschaffing van de omzetbelasting op suiker en textiel (gelijk bekend wordt in de aanhangige wetsvoorstellen gere kend op een verlaging van de omzet belasting op textiel van 5 op 2 pet). Westiries Kanaal Voor enige duizenden guldens is schade aangebracht onder de visstand in het Westfrlese Kanaal nabij Noordschar- woude. De sterfte van vele vissen is te wijten aan de ongeveer 30.000 liter wei die een aantal chauffeurs van een Bre dase zuivelonderneming (na verwerking van melk in een fabriek te Opmeer) ge durende de laatste dagen in het kanaal hebben gestort. De rijkspolitie heeft proces-verbaal op gemaakt. Afgunst oorzaak ran de staking (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 2 Juni. ^OU ER EEN land zijn waar zó *-J vaak, zó langdurig en met zo veel kwaadaardigheid gestaakt wordt als in Engeland? Havenstaking, mijnwerkersstaking, krantenstaking, staking der electriciëns, autobussta king, underground-staking, bootwer kersstaking en nu, na maanden lang als een zwaard van Damocles boven John Bulls hoofd gehangen te heb ben, de spoorwegstaking. De lonen zijn hoog, de arbeidsverhoudingen zijn uitstekend geregeld (al is er re den te over voor critiek), er is volop werkgelegenheid, de welvaart is gro ter dan ooit en toch: staking op sta king, slag op slag voor de Britse eco nomie. Waarom toch? Waarom deze voortdurende arbeidsonrust? VIER MAAL PER DAG DE WERELD ROND Soms zijn moeilijkheden thuis' oorzaak van ellende (Van een speciale verslaggever) DE MACHINIST van de goederentrein uit Feijenoord die, naar alle waarschijnlijkheid, Zaterdagavond bij Geldermalsen door een on veilig signaal reed, waardoor een spoorwegongeluk ontstond, dat twee mensen het leven kostte, is ter observatie opgenomen in een psychiatri sche inrichting te Utrecht. Dat geschiedde op last van de Justitie, die samen met de spoorwegen het onderzoek naar dit jongste spporwegongeluk be gonnen is. De maatregel Is tevens het antwoord op de vraag, wat er gebeurt met trein personeel, dat dergelijke ongevallen ver oorzaakt, maar alles is daarmee natuur lijk nog niet gezegd. Ir F. L. M. Pot ls voorzitter van de in terne commisise der Ned. Spoorwegen, die gevallen als het onderhavige onder zoekt. Het is een kleine commissie, waar in ook een medicus en een bedrijfspsy choloog zitting hebben en waaraan des kundigen worden toegevoegd. Er wordt nóg een onderzoek naar on gevallen met de spoorwegen ingesteld, doch dat is het z.g. gemengde onderzoek door Spoorwegen, Verkeer en Justitie gezamenlijk. In het hoofdgebouw van de Ned. Spoor wegen in Utrecht hebben de heer Pot en drs K. de Jong. personeelschef van de dienst Exploitatie, ons gisteren het een ander verteld over de methode van onderzoek en de waarborgen, die de Spoorwegen nemen om ongelukken als die van de laatste tijd te voorkomen. Niet méér In de eerste plaats kwamen zij op tegen de mening van het publiek, dat er thans meer oncclukken gebeuren dan voor de oorlog, zy meenden dat het tegendeel het geval is. Het aantal reizigerskilometers is. in verhouding tot voor de oorlog, geweldig toegenomen. In 1954 reden de treinen in Nederland elke dag meer dan viermaal de omtrek van de aarde. Zü legden te zamen 68.952.000 reizigerskilometers af en er gebeurde dat jaar eigenlijk maar één groot ongeluk: dat in Eist. De ervaring van de laatote jaren heeft niet aangetoond, dat de schuldigen aan ongevallen (machinisten en bestuurders die door onveilige signalen rijden) tot een bepaalde categorie treinpersoneel gerekend moeten worden. Er waren be stuurders onder met een grote en lang durige staat van dienst, die, zonder aan wijsbare oorzaak opeens een verzuim pleegden, waardoor een ongeval onit- Een enkele maal is het geschied, dat ;n treinbestuurder moeilijkheden thuis had. Het psychologisch onderzoek bracht dat geval n.L aan het licht, dat de be stuurder had willen emigreren, doch dat het niet doorgegaan was en dat hy, als gevolg daarvan zwarigheden had in zijn huis en in zijn vakorganisatie, waar men hem, in verband met zijn plannen, bij een bestuursverkiezing passeerde. Waar schijnlijk heeft de man daarover staan te dubben, met als gevolg: het missen van signaal en het veroorzaken van een ongeval. Het bovenstaande ls evenwel een uit zondering. De meeste andere verzuimen hadden geen aanwijsbare oorzaak en in sommige gevallen lag de intelligentie der betrokkenen boven het gewone peil. (Zde vervolg op pagina 9.) De redenen zijn vele: prijsstijging, waarmee het loonpeil ondanks voortdu rende verhogingen vaak geen gelijke tred houdt, onlust na de zware 'beproevingen van de oorlog, het stoken van communis tische agitators, die in de staking een welkom middel zien om de kapitalistische maatschappij te ontwrichten, ontkerste ning. die brede kringen vervreemd heeft de allereerste beginselen van het Christendom („I couldn' t care less" en „Ben ik mijn6 broeders hoeder?"), ver-i-.^^.^.,.,,» wefcint, veroorzaakt door de vérgaande (DESONDANKS IS er gelegenheid tot sociale zorg, een te grote welvaart die wrijving te over, omdat er een Al bijna vijf dagen rijden er i Engeland geen treinen meer. De verlaten stations en de hon derden kilometers rails bij Lon den bieden een troosteloze ai blik. En dan te bedenken dat dit een week geleden nog der drukste spoorwegknoop punten ter wereld was al deze onrust in de structuur der ie vakbeweging. Er zijn in Engeland niet minder dan 690 afzonderlijke vak bonden. hoewel deze figuur iets vereen voudigd wordt, doordat 67 procent van alle werkers is aangesloten bij 17 grote vakbonden. Het totale lidmaatschap loopt in de 10 millioen. Van de 690 vakbonden zijn er 330 overkoepeld door het Trades Union Congress (.T.U.C.), dat de belangen van de 8 millioen leden coördineert. De T.U.C. vormt daardoor een voorname stabiliserende factor in de ingewikkelde Britse arbeidsverhoudingen. AFGUNST het begrip „werkloosheid" tot niet dan een woord uit het woordenboek heeft gemaakt. Doch afgezien van geestelijke oorzaken, die in wezen beslissend zijn, ligt de kern enorme rivaliteit bestaat tussen schillende vakbonden die eenzelfde industriële sector bestrijken. (Zie vervolg op pagina 9.) Marine kreeg nieuw schip De onderzeebootjager Noord-Brabant, die met de Holland, Zeeland en Gelder land in aanbouw, deel uitmaakt van de z.g. A.-klasse, is gisteren op de werf van De Schelde te Vlissingen overgedragen aan de Koninklijke Marine. Namens de minister van Marine vaardde de vlagofficier materieel schout bij nacht H. H. L. Pröpper het schip. Verband tussen kleding en gedrag PR IS verband tussen de manier waarop de jeugd zich kleedt en het gedrag van die jeugd. Tot deze conclusie kwam het vooraanstaande Ame rikaanse blad Cleveland Plain Dealer. „Blue jeans (een soort blauwe cowboybroek met nauwe pijpen, zoals hij tegenwoordig ook in ons land wordt gedragen) zijn ongepast", zo oordeei- de de rev. Michael j McNamee uit Oklahoma City. „als zij bij verkeer de gelegenheden worden gedragen". De Rev. wilde daarmee zeggen, dat men in blue jeans op vacanue kan gaan, maar dat men er niet mee in de kerk of de school moet komen. Twee jaar geleden wera het aan scholieren van beide sexen verboden, blue jeans te dragen in de r. katholieke scholen. In September zal deze maatregel ook tot hogere onderwijsinrichtingen worden uitgebreid. Gevraagd naar de re den voor de maatregelen, antwoordde de rev. McNamee, dat de blue jeans en meer worden be schouwd als de kleder dracht van de bandiet, hetgeen zijn terugslag heelt op de geest van de Onlangs signaleerde een commentator in de New York Times ditzelfde ver schijnsel. En het is op merkelijk dat de beruch te film „The Wild One" (die in verschillende landen is verboden, grote invloed heeft gehad op deze „degradatie" van de blue jeans; in de genoem de film draagt de held- bandiet (Marlon Brando) blue jeans. Indien de kinderen zich kleden als dames en he ren, zullen zij zich ook als zodanig gaan gedra gen, luidde de theorie van dc rev. McNamee. En hij heeft gelijk gekregen. Het aantal disciplinaire moeilijkheden met schoolkinderen is de laat ste tijd met vijftig pro cent gedaald, sinds het dragen van de blue jeans op de scholen werd ver- Hierdoor is bewezen dat er wel degelijk ver band bestaat tussen kle ding en gedrag, aldus de Cleveland Plain Dealer. Daarop werden de vlag, de geus en de commandovlag van de commandant Zee macht Nederland, vlce-admiraal F. T. Burghard, die aanwezig was, gehesen. Behalve de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr A. F. C. de Casem- broot, woonde diens ambtgenoot uit Noordbrabant, prof. dr J. E. de Quay, deze gebeurtenis bij. Namens zijn provincie bood laatstge noemde het schip Noord-Brabant de pro vinciale standaard en vijf antieke etsen Een koperen plaat in het halfdek houdt de herinnering levend aan de eerste Noord-Brabant: het in 1899 in dienst ge stelde pantserdekschip dat in 1914 het stoffelijk overschot van de in Albanië gesneuvelde luit. kolonel Thomson naar Nederland bracht. Het werd in 1940, toen het in Den Helder lag als Opleidingsschip, door de eigen bemanning, vóór de bezet ting door de Duitsers, vernield. Het nieuwe schip is 111.30 meter lang, 11.30 m. breed cn het heeft een diepgang van 3.86 m. Twee schroeven, die kracht putten uit turbines van 45.000 pk. geven het schip een snelheid van 32 zeemijlen per uur MOERDIJKBRUG BIJNA VERDUBBELD De vervanging van de enkelsporige Moerdijkbrug door één met dubbel spoor, zal weMra geschied zijn Zondag a.s. wordt het op één na laatste bruggedeelte ingevaren. De stremming van het spoor verkeer duurt van 10 30 tot 22 00 uur. Er zullen weer bussen rijden en de in ternationale treinen gaan over Utrecht en Den Bosch Het Kon Instituut voor Ingenieurs maakt een excursie naar dit respectabele Op de Woudseweg te Den Hoorn botste glsterrryddag 5 uur een W.S.M.-bus met grote kracht op een andere bus van de zelfde maatschappij. Ze* passagiers wer den hierbij gewond. Mejuffrouw Dcssens. van nr 118, die de volgende week examen E.H.B.O. moet doen. bracht terstond het geleerde in practyk. Daarby werd zU bij gestaan door een E.H.B.O.-er. die toevallig in de botsende bus zat en een passerende E.H.B.O.-er. Uit verklaringen kwam vast te 9taan dat de chauffeur, wiens bus met grote kracht op de stilstaande wagen inreed, verblind zou zijn geweest door weer schijn van de stralende zomerzon op de eerste bus. De beide bussen liepen flinke beschadigingen op. De aanrijdende bu9 kon niet meer op eigen kracht verder en moest met een kraanwagen uit Den Haag worden weggesleept. Een toevallig passerende militair re gelde. in afwachting van de komst van de rijkspolitie, het verkeer. Van de zes gewonde passagiers konden er vier na de hulp van de EHBO.-er» naar huis worden gezonden. Twee ge wonden. een uit Delft en een uit Maas land, werden voor nadere behandeling per ziekenauto naar een Delfts zieken huis overgebracht. Auto-ongeluk in W.-Duitsland Zeventien vrouwen gedood Zeventien vrouwen werden gedood en achttien gewond, toen de bus. waarin zy zich bevonden, by Limburg (West-Duits- land) met een snelheid van 90 km per uur tegen een boom vloog. 35 inzittenden, alle vrouwen van een Protestantse vereniging uit Xanten. waren op een vacantie-uitstapje. toen in een bocht de remmen weigerden en de chauffeuse de macht over het stuur ver- De bus werd langszij opengereten, sloeg enige malen om en bleef met de wielen omhoog liggen. Misbruik van de bromfiets Minister Algera zal geen vergunningen meer verlenen voor het houden van brom fietswedstrijden op de openbare weg. Zulks in het belang van de verkeersvei ligheid. Daar de bromfiets van huls uit bedoeld is als een rijwiel, waarop men zioh ook zonder trappen kan voortbe wegen, dreigt het meer en meer zUn ka rakter te verliezen en te veranderen tn een lichte motorfiets. Deze maatregel heeft de Instemming van de fabrikanten en handelaren in bromrijwielen. Zij zUn van mening, dat de zucht naar een steeds grotere snelheid van de bromfietsen aen ernstig bezwaar Verliefde Pool schoot op Bredaas meisje Slachtoffer niet ernstig gewond in de rug De Oranjeboomstraat in Breda is gis teren in grote opschudding gebracht door de 32-jarige Pool Wall! W die er schoten uit een pistool loste op de achttienjarige Jeanne O. Hij had het meisje leren kennen in een dancing en was tot over z'n oren verliefd op haar geworden. Zy beantwoordde zijn liefde echter niet en hy meende gewapen derhand een einde aan de verhouding te moeten maken. Het meisje vluchtte, toen hü bij de huisdeur van haar woning het vuurwapen te voorschijn haalde. HU schoot haar ach terna. miste, schoot toen zij struikelde nog eens en trof haar in de rug. maar miste opnieuw toen het dodelyk ver schrikte kind nogmaals een vluchtpoging De verwondingen van het meisje ble ken gering te zijn. Zij kon tenminste naar huis terugkeren. De dader niet. Die vluchtte wel op z'n fiets, maar werd later aangehouden en ingesloten. Ontvangen de kinderen minder voedsel? In het district Roosendaal van de Schoolartsendlenst ls gebleken, dat de voedingstoestand van de ruim 13.000 kin deren. die de dienst bereikt, terugloopt. Van de onderzochte kinderen was in 1953 10 pet ondervoed, in 1954 echter 14 pet. HET WEER IN EUROPA illÉ windstil windstil windstil WEERBERICHT Zonnig Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Droog weer en weinig bewolking Zwak ke tot matige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te ZON EN MAAN Vrijdag ton 4.27—20 53 uur. Maan op 19.15, onder 2.54 uur. Op 5 Juni V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1