SKETCH li s™ Zonder vrouw en huis is 't eentonig op een rif I N.C.G.V.: bloeiende bond na bijna halve eeuw Moeilijkheden in Zuid-Afrika Wees toch veeleisend! Vele duizenden op Pinkster - gymnastiekfeest in Den Haag BEWEGEN - ontspannend 5 DINSDAG 24 MEI 1K5 DE MARINE OP N1EUW-GUINEA Waarom zo'n strenge keuring? (Van onze redacteur mr. J. J. Wentink) ZONDER MARINE geen Nieuw-Guinea. Reeds eeuwen geleden hebben Nederlandse zeevaarders het eiland verkend en thans bewaken oor logsbodems en Catalina's de lange kustlijn. In de meeste plaatsen zijn ma rinekampementen. Op elk punt van de kust kunnen door de lucht binnen enkele uren de Nederlandse jongens worden aangevoerd om de infiltranten te verdrijven. In de kuststeden ziet men de lange matrozen in hun witte pakken flaneren. Op de vliegvelden staan mariniers op wacht. vige marinemannen, dat we de bit tere waarheid moeten schrijven. De marineman houdt niet van Biak. Het voor het luchtverkeer centraal ge legen Biak heeft een belangrijke marine- Ibasis met een vloothaven en een vlieg veld. In het kampement moet men zich nog behelpen met quonsets, die anders behoorlijk opgeknapt en van fans voor zien. maar verre van ideaal zijn. Intus sen zijn grote nieuwe barakken in aan bouw van twee verdiepingen hoog. De Marine is dit opbouwwerk begonnen met een bouwploeg van tweehonderd man, doch is nu tot het inzicht gekomen, dat men dit beter kan toevertrouwen aan een particuliere Nederlandse maatschappij. KoraahU De Schouteneilanden, waarop Biak gelegen is, worden door de oude zee vaarders groen en plaisant van ge legenheid genoemd, maar op de basis en het vliegveld doen de ogen pijn van het door het witte koraalrif weerkaatste licht. Als men in een van de reeds veel geprezen Catali- na"s wegvliegt, zeggen enkele ste- "TkOOR de plannen, ongeveer twee-en- een-half maal zoveel Nationalisten in de Zuidafrikaanse Senaat te brengen als er thans zitbng hebben, zijn in Zuid- Afrika opnieuw moeilijkheden ontstaan. De Observer schreef dezer dagen reeds, dat het schijnt alsof de regering Strijdom de strijdbijl uit de Boerenoorlog weer Wil opgraven. Dit oude conflict is vol gens het blad nooit geheel verdwenen, het minst nog in de door-en-door Britse provincie Natal. Tegen de apartheids politiek richtte de blanke oppositie zich slechts ten dele, r 'f 7er Waarde afizichf inzake uit breiding van de Se naat raakt de Britse Zuidafrikanen direct, omdat deze wet hun zal beroven van wat zij zien als de laatste illusies van vrijheid binnen het Afrikanerdom. Oppositielei ders beweren thans dat wanneer de wet is aangenomen de „Act of Union" geschonden zal zijn. En in Natal trek ken sommigen hieruit de conculsie, dat de provincies dan de vrijheid zullen hebben, uk de Unie te treden, daar het contract van 1910 gebroken zal zijn. De nieuwe wet is 'het gevolg van het feit dat het normale verkiezingsproces de nationalisten geen tweederde-meer derheid heeft gegeven in beide Huizen in gezamenlijke zitting. Hierdoor is het onmogelijk, de Kaapse kleurlingen het stemrecht te ontnemen en onder te brengen op afzonderlijke kieslijsten. rpOTDUSVER gaf het bestaan van de -®- Senaat de Britse Zuidafrikanen nog het gevoel dat zij niet onherroepelijk deel van de Afrikaanse natie uitmaak ten en dat bun invloed niet volledig te niet was gedaan. Toen de Senaat in hel leven werd geroepen, kreeg zij een fede rale structuur om diegenen te bevredi gen. die niet geporteerd waren voor de volledige vereniging van de Britse en Boeren elementen in Zuid-Afrika. (De Senaat stond boven de partijpoli tiek en was beschermer van de Consti tutie. De nieuwe wet zal deze conceptie ten enenmale vernietigen en de Senaat redöceren tot een verlengstuk van de nationalistische stemmachinc in het La gerhuis, zo beweren de oppositieleiders. De „Natal Mercury" noemde dit een po ging tot moord op de Unie. De heer Strauss, leider van de Verenigde (oppo sitie) partij, sprak over het eind van Zuid-Afrika zoals dit sinas de oplich ting der Unie heeft bestaan. Ook de her leving van het Toortscommando wijst er op, dat er moeilijkheden op komst zijn. Churchill betekent Kerkwerve De commissaris van de Koningin ln Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot heeft gisteren in Kerkwerve, dat door de watersnood zo zwaar werd getroffen, een verenigingsgebouw geopend. Oud-burgemeester W. Baas overhan digde een foto van Winston Churchill voor het nieuwe gebouw, een geschenk van, deze staatsman, wiens naam vrij vertaald in het oud-Nederlands „Kerk werve" betekent. Wordt er niet goed voor hem gezorgd? Inderdaad, er wordt veel gedaan. Langer dan anderhalf jaar behoeft men nooit op Nieuw-Guinea te blijven; veelal is de termijn iets korter. Zoveel mogelijk wordt er op gelet, dat de manschappen slechte de helft van de tijd in het kam- oement moeten vertoeven, totaal dus negen maanden. Geen lange tijd- Er is een ruime cantine, er zijn filmvoorstel lingen. Catalina's vliegen honderden ki lometers om groenten te halen. Aardap pels worden aangevoerd om het aantal rijstmaaltijden zoveel mogelijk te be perken. Liefhebberijen zijn mogelijk. Zo men het in Nederland zo moeilijk maakt om het gezin te laten overkomen, zelfs als men een woning heeft, door een c dreven strenge keuring. Over dit punt van de gezinnen diene men zich ernstig te beraden, want dit is niet alleen een belang van de Marine maar van geheel Nederland. Nu moet men niet denken, dat alle marinemensen op Blak mot hun ziel on der de arm lopen. Er zijn er, die zich met de ontwikkeling der bevoliklng bezig houden, cursussen geven en padvinderij organiseren. Ook wordt er van de zijde van de plaatselijke predikant en Prote stantse kerk veel nuttig werk onder hen gedaan. Een Christelijk militair tehuis zal spoedig worden opgericht, door de Chr. Bond van Militairen Oost en West. W ater-verkenning Na het vele, dat we reeds verteld heb ben over het werk der schepen, de strijd tegen de infiltranten, de onvolprezen hulp der Catalina's in dit aan verbin dingen arme land. valt er nóg een tak van werkzaamheid der marine te be handelen. Nieuw-Guinea's welvaart is afhankelijk van de scheepvaart en wil men schepen lokken dan moeten de wateren rondom afdoende verkend en in kaart gebracht zijn. Dit werk is reeds in 1911 begonnen om in 1932 gereed te komen. Doch daarna APART VAN SMAAK 10 Hvk. 40 O. JO M»U 10». 40 it«lu I JO .Mo .4 40 A Maar één ding kan men niet verhelpen. Hulzen en gezinnen ontbreken en dit is de kwestie waar alles om draait. Vroeger, toen de marinemensen drie jaar naar Nc- derlands-Indië moesten, konden de gezin nen mede en men had ln Soerabaja ge noeg vertier. Op Biak valt er niets te beleven behalve wat de Marine biedt en goedwillende pogingen van enkele particulieren. Men mist er het meest een eigen huis of het huis van een vriend, waar uen onder ae goede zorgen van moeuvii de vrouw de benen onder tafel kan ste ken. Er hangen genoeg aardige meisjes ïan de wand, maar die zijn van papier. Dit is de voornaamste reden, waarom er gekankerd wordt Nu weet men wel, dat een Hollander de ergste dingen kan zeggen maar dat men in geval van nocd op hem rekenen kan. Maar de loyale In donesiër die dergelijke kankerpartijen aanhoort, begrijpt dit niet en wordt er door geschokt. Dit zijn op zichzelf staan de gevallen. De afkeer tegen de anderhalf jaar op Nieuw-Guinea is de oorzaak van een te groot verloop bij de Marine- Dit is erger. In volgende jaren hoopt men op Biak enige tientallen woningen te bouwen. Dit lijkt weinig, inaar wie de moeilijkheden op Biak met zijn harde rif kent, weet dat een Nederlandse (bouwvakarbeider vijftien tot twintig duizend gulden per jaar kost, en hoe (moeilijk men aan mate riaal komit, begrijpt dat dit een prestatie is. Ook klaagde een marine-officier, dat Behalve het vliegtuig is het schip, het bootje of de prauw hèt vervoer middel van Nieuw-Guinea. Het gouvernement beschikt sinds vorig jaar over drie coasters, bedoeld om de handel in de kustplaatsen te doen opleven. Hier de Cycloop aan de steiger bij Seroei. zijn veel uitvindingen gedaan die een nauwkeuriger werk mogelijk maken, hoewel het vroegere alle respect ver dient. Ook is de snelheid van de groei van het koraal nog niet bekend. Daarom is dit werk opnieuw ter hand genomen, een arbeid, die met de duizenden kilo meters kustlijn en de meer dan 2100 be groeide eilanden en eilandjes vijftig scheepsvaren vergt. Gelukkig hoort men Toch is het zo BENUTTE ZONNEWARMTE 348) Zos.1» we gezien hebben, kun nen natuurkundigen ons haarfijn uit leggen dat de wet tot behoud van ar beidsvermogen het on* onmogelijk maakt een perpetuum mobile te ver vaardigen. Deze wet moge haar nut hebben om mensen die in het wilde weg wat in elkaar willen knutaelen, er van te weerhouden hun tijd, geld en gemoedsrust weg te gooien aan iets wat toch niet bereikbaar verdere strekking is z\j ló abstract, dat zÜ geen enkele prac- tisrhe waarde heeft. We denken toch perpetuum mobile •treeft, er werkelijk eli ine op een wil lekeurige plaats in het heelal „eeuwig" der zal er naar streven hier op aarde een dergelijke machine te vervaardi gen. waarbij bij dus gebruik kan maken in alle kanten gerept >rbod i ■n. Dut waardot et behulp van de zojuist genoemde hulpbronnen een eeuwigdurende beweging kan worden Nu is dit gemakkelijker gezegd dan gedai van al die plannen nog maar heel weinig terecht ge- komen. Maar des vorderingen. De scheikundige afde ling van het Tech- nologisch Instituut te Cambridge (Mass. Ver. St.) ia -er büv. in geslaagd een ■thode vikkelei de lardooi Zou toevloeit byv. de zonue-rnorgie, de draaiing van de aarde, de beweging van eb en vloed, de electrieiteit in de atmosfeer, de temperatuursverschillen van de verschil lende aardlagen of die van de hogere en edcelten van de aee op doel- te benutten, dan i« hij er op hetzelfde moment in geslaagd een perpetuum mobile, dus een eeuwig durende beweging te realiseren. Nu kan de wet van Mayer ons wel vertellen dat dit, volkomen abstract gezien, niet kan, maar met dergelijke abstracties hebben we niets te maken, want bet )m de practjjk hier op aarde, juist veronderstelde gevallen het apparaat dus voortdurend energie toegevoerd, hetzü door de zon, lietzü door elertriciteit, warmte of me- chanisrhe arbeid, dus de natuurkundi gen kunnen ons terechtwijzen door op te merken, dal ons apparaat geen per petuum mobile in de eigenlijke zin het woord ii, maar wij kunnen relfende In de schuld ia. oorder dat dit rende beweging" (per- zijn kri - Een grote glazen ont riumsulfaat wordt dooi md. waarr r hove 91 F. koi zodra de Wan neer de zon ondergaat, wordt hel kristalwater weer opgenomen, waarbij warmte vrij komt. Dit is in het kort hei principe, waarmee het huis van miss M. Tilkei in Dover (Mass.) nu al enige jaren wordt verwarmd. De zonne- warmte wordt dus ala bet ware „inge blikt" en komt Ie voorschijn wanneer hieraan behoefte is, du» tijdens koude dagen. Een begin du» van het zo lang gewenste perpetuum mobile, dat we vol gent de natuurkundigen weliswaar niet zo mogen noemen, maar daar behoe ven we ons niet aan te storen. Laten de uitvinders du» genist hun gang gaan. Maar doe het met mate! Overigen* hebben we de adspirant uitvinders herhaaldelijk de verzuchting horen slaken „dat allea al ia uitgevon den". Dat is beslist niet waar. want hel terrein wordt juist hoe langer hoe Daarover een volgende keer. 'Nadruk verboden' De prauwen uit Seroei worden vaak opgetuigd met fraaie versie ringen. Dit houtsnijwerk wordt een voorsteven. er spoedig een tweed® schip bij te krijgen- Waneer men in de baai wan Manok- wari of elders langszij het opnemings vaartuig Luymes komt. wordt men har telijk ontvangen door de commandant, de luitenant ter zee der eerste klasse W. Langeraar. die nog niet lang geleden de Snellius veilig door een taifoen heen bracht na vier etmalen op de brug te hebben gestaan. Hij heeft nog meer kwa liteiten, want In Merauke heeft hij dik wijls de kerkdiensten geleid en in zijn hut hangen prachtige kunstvoorwerpen uit het Zuiden uan Nieuw-Guinea. Op de Noordkust is het kunsthandwerk lang zo De hut ls van een weldadige koelte, na de hitte aan de kust. Toch staat de thermometer op tachtig graden. Dit is te danken aan de airconditioning, die het vocht wegzuigt en het minder warm doet schijnen dan het is Het schip heet naar de chef van de hydrologische dienst in 1936. de eerste, die de zaak wetenschap pelijk heefï opgezet. Het zusterschip Snellius heet naar de man. die in onge veer 1G25 het eerst triangulatie toepaste onder Zoeterwoude. Zo worden we in de wildernissen van Nieuw-Guinea herinnerd aan de vlakke weiden van onze provincie, die enkele duizenden jaren geleden een even dicht en ondoordringbaar moeraswoud vormden als we thans op dit grote eiland vinden l Ambtenarensalarissen lager dan in België Volgens een vergelijkende studie door een bijzondere commissie van de Nationale Bank van België toedraagt het aantal ambtenaren dat in België bij de ministeries werkzaam is 52.225, in Nederland 60.283. Het aantal ge meenten in België bedraagt 2600, in Nederland 1000. Dezelfde commissie heeft berekend dat een Belgische commies 70 procent meer salaris ontvangt dan zijn Neder landse collega, een Belgische steno typiste zelfs 120 procent meer dan een Nederlandse. Het salaris der secreta- rissen-generaal bfj de ministeries in Nederland is 75 procent lager dan dat der Belgische collega's. Bij deze cijfers moet men er echter, rekening mee houden dat de kosten van levensonderhoud in België 20 tot 25 procent hoger zyn dan in Neder land. Voor de oorlog was de toestand zo. aldus heet het verder in deze stu die. dat het personeel der Nederland se ministeries een hoger salaris had dan het Belgische. Een Nederlandse commies ontving toen 35 procent meer dan zijn Belgische collega, een secre taris-generaal 50 procent. J-jfOORT hoe zij spreken van 't groots ideaal: „J'/AARDIG en sterk tot Gods eer!" /AP EEN LENTEDAG in Maart 1910, om precies te zijn op de 26ste van die maand, waren die „zij" enkele vooruitstrevende jongeren van Christelijken huize, die. hun tijd begrepen en niet achter wilden blijven, toen de sport de aandacht begon te vragen. Er moest een Chris telijke gymnastiekbond komen! Die bond is gekomen en met het forse aantal van 56.000 leden is hij de grootste tak van de Christelijke sportbeweging geworden. Thans al vijf en veertig jaar verricht het N.C.G.V. zijn werk ten bate van de lichamelijke opvoeding van de jeugd, onder het eerlijke devies boven aan dit artikel, en hoe krachtig het N.C.G.V. in de tijd van zijn bestaan is gegroeid, hoopt men met Pinksteren a.s. aan te tonen, wanneer op Houtrust in Den Haag de bondsfeesten worden gehouden. (Van onze sportredacteurschrijven en thans is men al op Het mag vreemd klinken, maar de weg naar de zestig duizend! pioniers van het Nederlands Christe lijk Gymnastiek Verbond hebben, toen zij hun streven naar lichamelijke op voeding van de jeugd propageerden, in eigen kring heel wat weerstand moeten overwinnen. Eerst achttien jaar na de oprichting van de bond kwam de algemene erkenning, toen klaar en duidelijk van de kansels in de Gereformeerde kerken werd gezegd: „Het zij verre van ons de lichamelijke oefening, noch ook de vreedzame kamp in het sportspel af te keuren. Eer zijn wij van mening, dat er in ons midden te weinig aandacht is gewijd aan de plicht de gaven cn krachten van het lichaam als werktuig der ziel tot volle ontwikkeling te brengen". Mot voldoening hebben de bestuur ders van de Christelijke Gymnastiek bond. dat in 1928. toen ons land en in het bijzonder Amsterdam in het teken stond van de Olympische Spelen, ver nomen en tot hun volle tevredenheid hebben zij de belangstelling voor de lichamelijke oefening daarna gien toe dat ondanks het feit, dat de bond in de oorlog moest worden opge heven. Toen werd men n.L door de bezetter gedwongen zich aan te sluiten bij het neutrale KNGV. De NCGV-ers weigerden dit ech ter en zo moest de bond verdwij nen. Maar groter dan tevoren is hij herrezen! Vele grote manifestaties van zijn kracht heeft het NCGV in do na-oor- logsc tijd gegeven: de bond;fee?ten in J947 in Groningen, de Jubo 1949 te Arnhem, de grootse viering van het 40- jarig beslaan in Deventer, de herhaal de uitvoeringen voor de televisie, enz. JJET NCGV i Begonnen met 218 leden, telt het N.C.G.V. nu. vüf-en-veertig jaar later, ruim 56.000 gymnasten! In 1913, toen Den Haag voor het eerst de bondsfec*. ten voor zi'n rekening nam. huurde men de grote zaal van het CJMV-ec- bouw aan de Prinsegracht. Nu, in 1955, heeft men de Houtrusthallcn nodig. Als we in de annalen van de bond duiken, dan zien wij dat het idee om tot een Christelijke gymnastiekbond te geen reden van be staan hebben, als het niet een eigen sfeer had. een eigen doelstelling Die doelstelling dan vindt men in de aanhef van dit artikel, „Vaardig en sterk tot Gods eer" is het alleszeggen de devies van de NCGV-ers. Dit brengt o m. met zich. dat het wedstrljdtumen niet in de eerste plaats kom». Daarin is het veelal om persoonlijke eer te doen. De NCGV-ers voelen, hoe graag zij ook individueel tot goede prestatie* wensen te komen, meer voor het ge zamenlijk optreden, voor demonstraties in eendracht en saamhorigheid. „Mannen te kweken, zo krachtip moedip en vroom al* weleer Dochters te «ormer» tot krachtige v rouwt* Machtige waarborg voor 't komend geslacht". Ziedaar wat de NCGV-ers onverhuld m hun stoere bondslied ala hun stre ven uitzingen. Een «tuk van dat ideaal heeft het NCGV ln de 45 jaren van sijn bestaan al in vervulling zien gaan. Hoe ver het er nu mee gesteld te. zul len de bondsfeesten op Houtrust en in de Houtrusthallen aantonen. TïIJNA ALTIJD en overal heeft de mens zichzelf ontplooid en bevrijd door spel. Kenmerkend voor het spel is de vrijheid, de spelregels laten „speelruimte". Men kan zichzelf zijn en zichzelf geven in het spel. Daarom is spel ontspannend, al kost het vaak inspanning. De vrijheid werkt bevrijdend. Zie het vreugdig-jeugdige gebeuren op onze sport terreinen en voel iets van de ontzaglijke waarde voor de ontwikkeling van de jongen en het meisjebegrijp hoe belangrijk het spel, onder goede leiding, kan zijn voor onze jeugd. Men hore naar de verhalen, waarmede ome kin deren thuis komen. Niet alleen de lichamelijke ontwikkeling is gediend met het spel, maar ook of liever nog: juist de gees telijke gaven. komen, kiemde in de geest van de jongeman Dirk Jacobs uit Meppel. Hij plaatste een oproep ln de Jongelings bode van September 1909 en op Zater dag 26 Maart 1910 werd het Verbond te Utrecht opgericht. Op deze verga dering waren zestien verenigingen vertegenwoordigd. In het eerste bonds, bestuur werden gekozen de heren D. Jakoba, voorzitter. G. Preuninger, se cretarie. J. de Man jr. penningmeester, D. Visser en Ph. van Hinsbergen, leden De eerste verenigingen die zich aan sloten waren: Sparta. Meppel, Excel sior. Amsterdam, Oranje-Nassau, Den Haag. Excelsior, Delft, S.S.S., Apel doorn. Prins Hendrik. Haarlem. Wil li elmina, Amersfoort. Fraternitas. Utrecht. Kracht en Vriendschap, Gro ningen, O.D.I., Leiden en „De Heere ia onze Banier". Enkhuizen. TN die begintijd ging het dus niet ge makkelijk. De eerste teleurstelling was. dat van de 33 afdelingen van het Ned. Jongelingen Verbond er slechts 11 als lid toetraden. En met de dames- afdeling. die in 1913 werd opgericht, wilde het niet erg vlotten. Eer»rt in 1919 kwam er wat schot in. Het dames- aantal steeg tot 264. om zien daarna gestadig uit te breiden en in 1930 had het aantal dames dat der heren zelfs overtroffen. In 1918 liet men Jeugd leden toe en ook die afdeling groeide steeds meer. Bij het 25-Jarig bestaan in 1935 telde het Verbond 10.000 leden. Grootste bloei DE grootste bloeitijd is na de laatste oorlog gekomen. Was het aantal sportmensen dat onder de' sierlijke NCGV-vlag turnde voor 1940 al weer aanmerkelijk toegenomen, na de hervatting in 1945 is het pas goed crescendo ge gaan. Na de 30- en 40.000ste kon de secretaris het 50.000ste lid in- Zoals een lach na en tijdens Inspan ning heerlijk bevrijdend, echt op- luchtend kan zijn, is het spel de be vrediging van het verlangen eindelijk eens zichzelf en echt „vrij en blij" te mogen zijn. Gelukkig is die mens, wel ke in zijn werk ook speels kan zijn, in zijn omgang met anderen tot in het verkeer op straat toe een speelse hou ding aan kan nemen. De mens met de glimlach: ernstig en toch speels, speels en toch zakelijk. Dit heeft niets te maken met die kinderachtig-lache- rige en onbezonnen .houding, die ons van sommige mensen tegen staat. Maar het is ook niet dat stuura-ernstlg- zakelijke waarmee anderen ons vaak tegen zich innemen. Het spel leert ons die prettige, spontane, biijda levens houding, welke juist de Christen eigen kan zijn, die het „niet bezorgd zijn" heeft leren kennen, omdat hij kan leven en werken uit zijn weten „ver lost" te zijn. Eerlijker T ICHAMELT.TKE opvoeding en sport -Lj zijn eigenlijk heel merkwaardig en daarom zo interessant omdat ze de mens ten nauwste raken, namelijk in zijn bewegen. Meer dan wellicht ooit werd beseft, is het waar dat ons lichaam ons meer doet dan wij wel weten. Onze lengte en onze huids kleur. ons haar en onze ogen, eigen lijk elk deel van ons lichaam en dat lichaam als geheel vinden we zeer belangrijk. Natuurlijk zijn we gewend om dat alles wat te verhullen, maar u behoeft alleen maar na te gaan hoe trots bijna ieder is met 'n mooie japon of 'n goed costuum. Eén ding van deze tijd is tenminste duidelijk vooruitgang: de mens ls opener, eerlijker. Dat ia hij ook in zijn gymnastiek. We zijn verheugd, dat thans ook door het Protestants-Christelijk volksdeel meer aandacht wordt geschonken attn de lichamelijke opvoeding cn sport, tot in de pers, de radio cn d> televisie toe. Maar.... omdat nu eenmaal vast staat hoe werkelijk belangrijk de sport is voor de vorming van de Jeugd en omdat wel uit de historie is ge bleken dat achter dit alles een mens beschouwing, een geloof schuilt, dat zich verwerkelijken wil en kan', be hoort vandaag juist dit probleem on derzocht en zoveel mogelijk opgelost te worden door alle Christenen die zich bezig houden met de ontwikke ling cn vorming van onze jeugd. Het ia niet, maar dan ook beslist n et onverschillig waar en door wie Uw kind lichamelijke opvoeding ontvangt. Gelukkig liebb n we in ons land nu ook een Christelijke Academie voor lichamelijke opvoeding, welke bevoeg de leraren voor het Christelijk onder wijs en de sport in onze kringen af levert Veel ouder en veel meer be kend is het Nederlands Christelijk gymnastiekvertoond, dat met zijn 60.000 leden er werkelijk zijn mag. De lichamelijke opvoeding en sport bet ben de wind In de teilen, maar voor al nu geldt: pat op Uw zaak! Zeker nu wc ervan overtuigd zijn, dat lichamelijke opvoeding meer la dan een activiteit van het lichaam alleen, dat het Juist de geestelijke kwaliteiten zijn welke hier benaderd en gevormd worden, dienen we zeer voorzichtig T» zijn met bet gebruik van de middelen. Daarom zijn we dankbaar voor elka studie op dit tenreln. (Men le*e „De 6port in onze samenleving" ultgavs van het Nederlands Geaprekcentrum). Binnenkort hoopt de „Commisjie- Dlepenhorst" een boekje uit ta geven dat weer een bijdrage vormt voor da fundering van een Christelijke licha melijke opvoeding en sport. Waarom gymnastiek GPONDER afbreuk te doen aan de waarde van het spel, mag wel eens da waarde van de gymnastlek- beoelening, zoab die in het Neder lands Christelijk Gymnastiek Verbond onder andere wordt bedreven, uiteen gezet worden. 1. Gymnastiek kan regelmatig on der alle weersomstandigheden worden beoefend. Ons klimaat heeft nadelen voor de buitensport. Gymnastiekver enigingen gaan ononderbroken door met hun werk. Juist in de zo lange wintertijd vindt de gymnastiekbeoefo- ning haar hoogtepunt. Dan 1» voor groei en vreugde van het kind een lichamelijke activiteit hard nodig. 2. Het ia niet alleen een persoon lijke vorming maar geeft ook gele genheid tot sociale vorming. 3. Gymnastiek heeft een doelmati ge en stelselmatige opbouw, Is daar door uiteraard sterk paedagogisch ge richt. 4. Gevolg van het voorgaande ie dat heel voorzichtig opgemerkt bij gymnastiek minder excessen voor komen dan in andere 6porten. Dat een groots opgezette en zeer gealaagde, druk bezochte Gymnaestrada mogelijk was, zonder wedstrijd moet ln deze tijd op zijn mlnat zeer mork- waardlg worden genoemd voor een sportmanifestatie. Dat nu weer, eigen lijk heel kort na de Gymnaestrada dit jaar Juli een Gymnajuventa komt met grootse bezetting internationaal weer zonder wedstrijd is verras send. 5. Gymnastiek la aangepast aan Jong en oud, man en vrouw. 6. In gymnastiek zijn verschillende richtingen, die ieder het zijn# willen en kunnen geven. 7. Gymnastiek, vooral ln de jeugd periode beoefend, geeft een goede al zijdige basis voor het beroep, voor verdere beoefening van apel cn sport in later leven. De lichamelijke oefening op de acholen Is nog niet, nog lang niet wat zjj zou moeten zijn voor het kind, dat Juist motorisch rlrh sterk ontwikkelt en daardoor wordt gevormd. Vele kin- deren, die de school verlaten hebben zün verstoken van lichamelijke oefe ningen. welke z(J voor hun groei zo dringend nodig hebben. De rrmnaa- tiekbonden vangen deze jeugd op, dragen heel veel goeds bü tot onie volksgezondheid en geven een waar devolle recreatie. naa*t goede vor ming. Meer gymnasten betekent; meer volkskracht, meer vreugde, meer vor ming. Het l. niet t« veel reaegd, wanneer beweerd wordt, dat vooral de Jeugd meer heeft aan goede gym nastiek dan aan andere llchaamtoefo- ningen. j. C. van Aach

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5