Sowjets trapten de deur in en sloegen mij neer... E jen Oorzaken van de slechte verhouding tussen Oostenrijkers en Russen Oogkleppen-politiek Elke Zweed koopt jaarlijks voor 75 in Nederland Welvaart steeg, maar de laagst bezoldigden nog in nood Puzzle 2 WENERS KUNNEN ER VAN MEEPRATEN (Van onze speciale verslaggever) NA TIEN JAAR BEZETTING trskken ce lagers van de vier Geallieerden uit Oostenrijk weg. En het is vooral het vertrek van de Russen, dat de Oostenrijkers met een onbeschrijfelijk gevoel van verlossing vervult. Waardoor toch zijn de Oostenrijkers de aanwezigheid der Russen steeds als een belediging blijven voeler De verhouding tussen de Russen en de Oostenrijkers kan niet in een paar woorden worden samengevat. Men kan ook niet eenvoudig stellen dat de Oostenrijkers de Russen haten en evenmin kan men zeggen dat zy de Sowjets vrezen. Om de gevoelens der Oostenrijkers te begrijpen en te Kunnen definiëren, dient men te weten wat er eigenlijk na de „bevrijding" door de Russen is gedaan. thuis, toen plotseling een groepje Russen voor de deur verscheen en be- vel gaf de deur open te maken. Wij dachten dat de ellende voorbij was, maar het verschrikkelijkste zou nog komen. Toen wij niet opendeden, trapten de Russen de deur in en vroegen om geld. Ik zei dat we geen geld hadden, maar toen lachten de duivels, sloegen mij tegen de grond grepen mijn vrouw. Een uur later kwam ik bij Toen werd hij stil, pakte zijn glas Apfel- satt op en bracht het met een moeizame glimlach omhoog. „Op het vertrek van de De beroemde Weense journalist Otto Stradal, die o.m. de Spaanse burgeroor log versloeg en een veel beluisterd radio commentator ls, beschouwt het heidense optreden van de Russen in 1945 als de voornaamste oorzaak van de walging die het Oostenrijkse volk voor de „Sowjet- hunde" voelt. Toen de Russische legers In 1945 Oos tenrijk binnentrokken, zo vertelde Otto Stradal. gal Stalin een order uit. dat alle Russische soldaten zich twee dagen lang ln dit veroverde gebied mochten „uitle ven'". Als gevolg van de felheid waarmee de SS. Wenen had verdedigd, werd Oos tenrijk kennelijk als vijandelijk gebied aangemerkt. De soldaten hebben Stallns order niet misverstaan, zij het dan mis schien dat zij het niet zo nauw namen met dat begrip „twee dagen": gedurende een half Jaar waren zij feitelijk heer en meester ln Wenen, totdat de stad in Sep tember 1945 ln sectoren werd verdeeld Alleen al in Wenen kwamen in 1945 niet minder dan 60.000 meldingen binnen van vrouwen die door Russen waren aan gerand. In diezelfde periode sloegen bo vendien 16 000 onteerde vrouwen en meisjes de hand aan zichzelf. EEN SODOM De Russen vergrepen zich zowel aan kinderen van tien jaar als aan oude vrou wen van 80 Er waren ïr. die tijd mensen die beslist geloofden dat de voorspellin gen over het beest in het boek Openba ringen over de mensheid waren gekomen Dajen lang was het oude Wenen een Sodom, waar Russische beesten hun lus ten botvierden. En de genoemde cijfers betreffen alleen nog maar Wenen. In de Oostenrijkse provincies gingen de Sow Jets zo te keer. dat men zelfs thans nog geen schatting kan maken over het tal aanrandingen jegens vrouwen. „Mocht de Wener door zijn vrolijke, gemakkelijke aard dit Russische optrecen op den duur kunnen vergeten, de boeren, met name die in Burgerland, zullen nooit vergeten of vergeven wat gebeurd is...." aldus Otto Stradal. „Als wtlde dieren stortten de ongewas- n Russische compagnieën zich ln 1945 t ons dorp." so vertelde een boer uit de omgeving van Retz mij. „Zij haalden de huizen leeg, en dronken alle w(jn die iQ vinden konden. Zij namen niet alleen mijn horloge, maar ook mijn vrouw, mijn dochter en mijn moeder. Ik dank God dat zij weggaan, want dat beeld van 1945 zal ons tot onze dood bijblijven..." Otto Stradal voegde hier later aan dat de Oostenrijkse regering in 194! danks enorme principiële bezwaren had besloten, toe te staan dat geboorten den voorkomen als een vrouw kon bewij zen dat zij door een Rus was overmand Op ae dag van de ondertekening, de nationale vrijheidsdag van Oostenrijk, had ik een gesprek met een verbitterde Wener In de Prinz Eugenstrasse. Zijn thans S0- Jarige vrouw zat ln een Invalidestoe] er volgde ieder woord van haar man. Ir 1945 had een Russische soldaat haar over vallen; die schok was te groot voor hel meisje dat toen 19 jaar was. Zij is 'ham nog steeds gedeeltelijk verlamd. GOD GAF KRACHT.... ..Ik zal die dag nooit vergeten," ver telde de man. ..Ik ben een Christen er door Qod te bidden heb ik die verschrik kelijke nacht de kracht gekregen, niet dis Rus te gaan zoeken en hem te vermoor- Met gedempte stem vertelde deze We ner toen meer van wat toen geschiedde, hoewel ik hem er niet om heb gevraagd H\j was met zijn vrouw samen ER KAN verschillend over worden gedacht, of het thans demissionaire kabinet-Drees er verstandig aan heeft gedaan, de belastingverlaging en de beperkte huurverhoging aan elkaar te koppelen en aan het verwerpen van de huurwet de kabinetskwestie te verbinden. Verder zal men echter niet mogen gaan. Men kan alleen critiseren, niet volledig beoordelen. Want het stellen van een kabinetskwestie is geen lichtvaardige zaak. Daaraan is gewoonlijk een hele geschiedenis voorafgegaan. Een geschie denis, die zich afspeelt binnen de beslotenheid van de ministerraad. Daarom heeft de Tweede Kamer, ook al zou zij het met het stellen van de kabinetskwestie niet eens zijn, toch rekening te houden met het feit, dèt zij is gesteld. Een zakelijke aangelegenheid als de huurverhoging is door het stellen van de vertrouwensvraag uitgegroeid tot een politieke aangelegenheid. Dat wast al het water van de zee niet af. DE PARTIJ VAN DE ARBEID heeft geweigerd, het politieke karakter van het stellen van de kabinetskwestie te zien. Zij houdt tenminste vol, dat zij het niet gemunt had op de brede basis van het thans demissionaire kabinet. Zij heeft alleen maar op zakelijke gronden tegèn de beperkte huur verhoging gestemd. Dat zij daarmee het kabinet wegstemde een politiek' geen zakelijke daad heeft zij blijkbaar niet beseft. Een bewijs, dat de so cialistische Tweede Kamerleden onder aanvoering van mr Burger met oog kleppen hebben rondgelopen. Hun houding wordt met de dag onbegrijpelijker. Om strijd herhalen hun woordvoerders immers, dat het demissionaire kabinet zijn taak kan voortzetten. Maar zy vergeten daarbij, dat zij zelf het kabinet demissionair hebben gemaakt, willens en wetens. Want of een kabinet wil aftreden wordt nog steeds niet uitgemaakt door de socialisten: dat is een beslissing, die de ministers zelf hebben te nemen. IN DIT LICHT beschouwd is het begrijpelijk, dat de poging van dr Drees, alsnog een compromis te bereiken, waardoor het kabinet zyn leven zou kunnen rekken, bij voorbaat tot mislukking was gedoemd. Welk een compromis zou er moeten komen? De socialisten zien een mogelijkheid, zo blijkt uit een artikel, dat de voorzitter van de partij, de heer Vermeer gisteren publiceerde in Het Vrije Volk, in een alsnog uit voering geven aan de motie-Burger. Dat wil dus zeggen: ontkoppelen van de belastingverlaging en de huurverhoging, terwijl het huurbeleid naar „vertrouwvol beraad" wordt verwezen. Nu menen wij te mogen constateren, dat dr Drees in wezen de kabinets kwestie juist gesteld heeft op grond van het feit. dat deze beide soorten van maatregelen aan elkaar waren gekoppeld. Men kan dit juist vinden of niet het feit lig er. En daar had de Kamer rekening mee te houden. DE OPLOSSING, die men van de zijde van de socialisten voorstond en nog steeds voorstaat, is geen oplossing. Zij zou betekenen, dat het kabinet door de knieën zou moeten gaan. Ontkoppeling betekende voor heen: kabinetscrisis. Ministers, die zichzelf respecteren, kunnen daarvan niet in een later stadium terugkeren, louter en alleen terwille van de po litieke blunder, door de socialisten gemaakt. Er zou in de compromis-sfeer ook een andere oplossing mogelijk zijn, nL een zodanige, waarbij de Partij van de Arbeid van de dwalingen haars weegs zou terugkeren. Wanneer zij zou erkennen, een politiek verkeerde daad te hebben gedaan, zou er te praten vallen. Maar tot die erkenning wil zy niet komen. Integendeel, liever schuift zij de schuld voor de kabinetscrisis op de andere partners in het huidige kabinet, met name op de K.V.P. Wel een methode om de zo zeer door de socialisten met de mond beleden, doch met daden gescheurde, brede basis te verstevigen! DR DREES is tot de conclusie gekomen, dat er voor het terugkomen op de ontslagaanvrage van zijn kabinet met uitzicht op overeenstemming met de staten-generaal over het verder te volgen huurbeleid geen voldoen de politieke grondslag bestaat. Dat valt helemaal niet te verwonderen. Binnen het kabinet zal. naar het ons voorkomt, met name bij de niet- socialistische ministers niet de minste geneigdheid bestaan als een blad aan de boom om te draaien terwille van de houding, die de socialistische Tweede Kamerfractie heeft aangenomen. Maar ook de fracties van de partijen, die, ondanks alle bezwaren teeen de beperkte huurverhoging en tegen het koppelen daarvan aan de belas tingverlaging, met politieke wijsheid vóór hebben gestemd, zullen geen op lossing willen aanvaarden, waarby de Partij van de Arbeid ook maar iets zou winnen. Zodat er niets anders overblyft dan dat de socialisten de gevolgen van hun politieke blunder zullen hebben te dragen. Warenhuizen gaan nauw samenwerken „Middenstand gaat ons evenaren" Directeuren van grote warenhuizen uit veertien landen komen vandaag en mor gen voor de eerste maal ln ons land bij een en wel ln Noordwijk De groep die ln 1946 te Lu«?ano werd opgericht, heeft ten doei elkander behulpzaam te zijn bij de In koop in 't buitenland. Hierdoor hoopt zij te bereiken, dat de beste goederen tegen de goede prijzen en met de laagste kosten uit 't buitenland kunnen worden geïmpor teerd en ln de warenhuizen aan de clien tele aangeboden. De groep kent geen prijsafspraken. Haar gezamenlijke jaar omzet kan worden geschat op drie mil liard gulden. De directies (aldus vertelde de voorzit ter. de heer H. A. J. Dreesmann. ons) hebben een open oog voor het zeer grote belang van de middenstand, die zich te genwoordig organiseert tot Inkooporgani saties. welke de warenhuizen gaan Voor elk land is één warenhuis lid van de groep: voor Nederland Vroom en Dreesmann. Bij een andere organisatie van Europese warenhuizen is de Bijen korf aangesloten. FORSE I Integendeel I Zo'n mild. geurig PANTERTJE is precies watsteeds meer moderne mannen na drukkelijk prefereren: een klein, elegant si gaartje, dot vlöt op rookt en tóch in smaak en kwaliteit volkomen gelijkwaardig is aan de béste grote sigaar I Gerei. Gemeenten legen de make up De particuliere synode van de Geref. Gemeenten van het Westen heeft naar aanleiding van een voorstel van de clas sis Middelharnis uitgesproken, dat vrou wen en meisjes, die in haardracht en kle ding met te onderscheiden zijn van man nen en Jongens, door de kerkeraden ernstig behoren te worden vermaand Doopleden, die daarin geen verandering wensen te brengen, behoren naar het oor deel der synode tot de belijdeniscatechi satie geen toegang te hebben. De synode is ook van oordeel, dat tegen het roken en het gebruiken van lippenstift door le den van het vrouwelijk geslacht verma nend door de kerkeraden behoort te wor den opgetreden Ds Van Hulsteijn, Geref. em. 50 jaar in het ambt Ds J. F. van Hulsteijn, em. predikant der Geref. Kerken en wonende in Apel doorn hoopt op 28 Mei zijn gouden ambts jubileum te vieren. Geboren op 30 Nov. 1879 te Tiel, aanvaardde hij in 1905 het predikambt bij de Geref. Kerk van Lan- gerak (Z.-H.). In 1908 ging hij naar Waar der. in '10 naar Terneuzen en in '15 naar Middelstum. waar hij in '45 met emeritaat ging. Als emeritus is hij nog enige tijd hulpprediker geweest te Apeldoorn. Ol- debroek en Doornspijk. Ds Floor naar Theol. School op Celebes Deputaten voor de zending vanwege de Gen Synode der Chr. Geref. Kerken heb ben ds L. Floor Jr te Opperdoes bereid gevonden om op te treden als docent aan ae te openen theologische school op Ce lebes. naast ds A. Bikker, eveneens Chr. Geref. predikant en ds M. Balke. die door de Geref. Zendingsbond in de Ned Herv. Kerk als docent is benoemd. Ds Floor wijdt zich reeds enige tijd aan de studie van de Indonesische taal, de Islam, het Oosters heidendom en de Indische philo sophic. Promoties 23 Mei GepromoveéVd tot Bepaling Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk roepen: te Medan (frot. Ind. kerk) K. Proost, cand. te Rotterdam. ingenomen: naar Zutphen- Noord F. W. Dekker te Hemehim. Geref. Kerken roepen: te Berkel-Rodenrijs J. Wilschut te Genderen (NBr): te Oude- mirdum A. IJkema, cand. te Haarlem; te Zwagerveen G. Veeneman te Nes (W.D.). roepen: te Schoonhoven/Willige Langerak (bU accl.) J. E. Hendriks te Winterswijk; te Oostvoorne cand. G. van Loenen te Delft. ngenomen: naar Oshawa (On tario). Canada) M Vrieze te Heemstede. ingenomen: naar Nieuwer Am- stel H. B. Weyland te Hasselt, die be dankte voor Dieren. dankt: voor Oosterend (Texel) C. Brilman te Oostemijkerk (Fr): vooi Oude Bildtzijl M. D. Geleynse te Winsum voor Beriikum K. Vegter te Noord- Scharwoude. Geref. Kerken art. 31 roepen: te Tornonto (Canada, Can. Ref. Church) F. Kouwenhoven te Hattem. dankt: voor Bunschoten-Spaken burg (vac. J. Kamphuis) D. Nieuwenhuis te Vlaardingen. Chr. Geref. Kerken dankt: voor Smithville (Ontario. Canada. Old Ref. Church) J. Keuning te Barendrecht. UTRECHT, doctor in de schrift: Quan diol ln Urine. E. Verboom. Haast zeker dat KLM Viscounts koopt Er ls haast geen twijfel meer over de vraag of de KLM Viscount-vliegtuigen zal kopen. Het feit dat drs M. J. van der Ploeg, financieel directeur van de KLM. voor een paar dagen in Londen is om met de directie van Vickers Armstrongs be- >prekingen te hebben, wettigt dit ver moeden. temeer waar di* bezoek kort na het bezoek van de president-directeur der KLM. andere directieleden en ex perts aan Vickers geschiedt. Drs Van der Ploeg zal geen contract tekenen. Hij zal met de fabrikanten spre- iver de prestatiegegevens en de prij- :an de met vier turbostraalmotoren uitgeruste Viscount. Eén Viscount kost 34* millioen gulden en de KLM zou van plan zijn tussen de zeven en tien toe stellen te kopen. In Dordrecht zijn vijf personen in het ziekenhuis opgenomen omdat ze het slachtoffer zijn geworden van voedsel vergiftiging. De patiënten maken het redelijk wel. St. Eriks Massan Siockholmse Jaarbeurs van 27-8 tot 11-9 (Van een onzer verslaggevers) St. Eriks Massan is de naam van de Jaarbeurs, die van 27 Augustus tot 11 September a.s. in Stockholm wordt gehouden. Sinds 1946, de jaarbeurs was toen drie jaren oud, neemt Nederland aan deze internationale markt deel. De eerste keer met een paviljoen van 1700 m2, de jaren daarna steeds met een tentoonstellingsoppervlakte van 800 m2. Ook dit jaar zullen weer een dertigtal Nederlandse ondernemingen, waaronder het Centraal Comité van Groenteveilingen, de tocht naar Stockholm ondernemen. De heer Folke Claesson, directeur en stichter van de Jaarbeurs, heeft ons gis termiddag in Hotel des Indes het een en ander verteld over zijn Jaarbeurs en net belang, dat Nederland daarbij heeft Zweden, met zijn hoge levensstandaard, betekent voor de rest van Europa eeo Vervoerspersomel vergaderde Loonhoogte opnieuw aan de orde? (Van onze sociale redacteur). Verleden jaar is het loonpeil In ons land gemiddeld met 15 d 16 pet gestegen. Daartegenover staat een prijsstijging ■an 120 op 129 punten. Dit betekent een eële welvaartsvermeerdering van 5 A 6 pet, als men het inhalen van de consump tiebeperking buiten beschouwing laat van TVs pet. Sinds 15 Januari vertoont het ndexcijfer bouendien een geringe nei ging tot daling. Zijn we daarmee uit de moeilijkheden? Stellig is het welvaarts van de ongeschoolden en de laagst bezoldigden biet van die aard, dat we ïarmee tevreden kunnen zijn. DU zei de heer B. Roalvink. secretaris »n het CNV. gisteren, toen hij op de al gemene vergadering van de Prot-Christe- lijke Bond van Ver voers person eel te Nij megen sprak over lonen en prijzen. Dit aanleiding van een vraag van de af deling Haarlem, die tn eigen omgeving onderzoek had ingesteld naar de po sitie van de laagst-bezoldigden en daarbil chronische tekorten had vastgesteld. Het merkwaardige was. dat deze afdeling vooral aandrong op een ander p r ij s- De vraag kan gesteld worden, aldus de heer Roolvink. of het geen recht heeft, de loonhoogte opnieuw aan de orde te stel len. Onder de geleide loonpolitiek ls ech ter grote voorzichtigheid geboden. Een al gemene loonronde leidt stellig tot prijs verhogingen in bepaalde sectoren. Ander zijds is in bepaalde sectoren van het be drijfsleven loonsverhoging stellig verant woord. zonder dat deze tot prijsverhoging behoeft te leiden. In deze omstandigheden is het beter, van het oude systeem af te stappen en een nieuw te kleien, waarbij afstand gedaan wordt van de thans geldende maatstaven. De prijs daarvoor Is echter een verschil In beloning tussen bepaalde bedrijfstakken. Ter vervanging van de heer A. Meines, die volgend Jaar als voorzitter zal aftre den. werd gekozen de heer T. J. de Hartog. Tot hoofdbestuurder werd geko- d« heer L. C. van Dalen. enorme markt. Het land voert voor niel minder dan zeven duizend millioen gul den per jaar in, wat. bij een inwonertal van iets meer dan 7 millioen per Jaar f 1000- invoer per Zweed betekent. Ne derland neemt van dit bedrag 7 pet of rond 500 millioen gulden voor zijn reke ning. In het algemeen kan men zeggen, aldus de heer Claesson, dat elke Zweed, man. vrouw en kind, jaarlijks voor f 75 in Nederland koopt. Zweden schijnt een van de beste markten voor Nederlandse goederen te zijn, want de belangstelling voor Nederlandse producten Is zeer groot. Alleen aan tomaten werd voor 544 mil lioen kronen afgenomen in 1954. In dit verband noemde hij ook de bouw van he' Zweedse vlaggeschip Kungsholm op een Nederlandse werf. Het schip is gehee' met Nederlandse meubelen uitgerust en op een tour rond Zweden heeft 't enorme belangstelling getrokken. Aan de Jaarbeurs neemt dit jaar ook Rusland deel met een 3000 m2 groot paviljoen. De handel met Rusland, ln beide richtingen beloopt f 102 millioen kronen. „Augustus en September zijn onze mooiste maanden", aldus de heer Claesson. Het ls niet waar, dat er dan poolberen in onze straten kuieren 1" dst dr G. Oorthuys, gebore s Heer-Abts- Academische examens AMSTERDAM (G.U.), 23 Mei Geslaagd oor doet rechten: D Rcisig. A'dam en R var .ltena, Bussum. LEIDEN, 21 Mei Geslaagd cand ex theo- igie: de heer J A Hoogervorst, te Leiden. LEIDEN. 23 Mei Geslaagd doet ex Nee recht: mej J Hoogcarspel te Rotterdam en d« eer L Takken te Arnhem. Geslaagd cand e» ngelse taal - en letterkunde de heer K Hey- oer te Schiedam GRONINGEN. 21 Mei Geslaagd voor pand eneeskunde (2 b): mej T J Oosterhof, Nijega Fr.); A Bartelink. Heerenveen; T Tjabbe- .eendam; J Rijpkema. Drachten; J D t Vries, Hollandsche Rading. Oud e rwijsb enoemingen oemd tot hoofd van de school met c Bijbel te Haveltcberg B. Zanting, hoofd Nat. school te 's •g te Loosduin» burg (Lelden) Haag; Chr. scho Oudestreek 80) P. school te Val. ielgrav» Op 1 Juni zal de heer Louis Fre- quin, hoofdredacteur van de Gelderlan der Pers te Nijmegen 25 jaar als jour nalist aan de Gelderlander Pers zijn ver bonden. In de lounge van „Normandie" aar het Keizer-Karel-plein te Nijmegen zal op 1 Juni des namiddags een receptie worden gehouden. Chr. mijnwerkersbond is snel gegroeid Ia het mijnbedrijf is in de tien jaar na de bevrijding veel werk verzet. De productiviteit, welke eerst moeilijk op gang wilde komen door gebrek aan ma teriaal en vakmensen, is thans weer op een redelijk peil. al is ook thans het per soneelstekort nog steeds merkbaar. In deze woorden tekende de heer C. Feen-stra, voorzitter van de Prot.-Christe- lijke Mijnwerkersbond in de Maandag ta Treebeek gehouden algemene vergadering van deze bond de positie van het bedrijf, waarin de leden van de bond werken. Hij stipte ook aan. dat de arbeid van de organisaties veel verbeteringen op so ciaal gebied heeft gebracht. In dit ver band betreurde hij de verbreking van de samenwerking door de socialistische or ganisatie en ook de actie, welke de r.k. mijnwerkersbond gemeend heeft tegen de PCMB te moeten voeren als gevolg de benoeming van de voorzitter vai PCMB tot lid van het raadgevend comité der EGKS. Daardoor is ook de verstand houding tussen de beide Christelijke or ganisaties niet beter geworden. Hoe moeilijk de positie van de PCMB in het mijnbedrijf is. demonstreerde de voorzitter door er op te wijzen, dat vaa de 11 werknemers-zetek in het bedrijf schap voor de mijnindustrie, dat 1 Januari in werking trad d. r.k. er 8 bezet. Inmiddels bleek in de geanimeerde ver. gadering. dat de positie van de PCMB behoorlijk versterkt is. In 1953 en 1954 steeg het ledental met resp. 70 en 113 leden, zodat het voorheen ongedacht* aantal van 1062 behaald is. De heer B. Bomhoff. die van 1936 af secretaris van de bond is geweest, legde deze functie neer. De heer C. Feenstra werd bij acclamatie als voorzitter herkozen. Als secretaris werd gekozen de heer K. van Kalsbe'ek (Treebeek). Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren A. Booy (Steln) en A. Hoogenberg (Brunssum). Formele boete wegens eigenmachtig ontslag De metselaar H. M. L. H. P. uit Her- wen en Aerdt is gisteren door de econo mische rechter te Arnhem veroordeeld tot een formele boete van een gulden, omdat 'hij zonder toestemming van het gewestelijk arbeidsbureau in Zevenaar ontslag had genomen bij een scheepswerf in Lobith. Hij was elders als metselaar gaan werken. Het arbeidsbureau vond bet feit dat hij twintig tot dertig gulden per week meer kon verdienen, een onvoldoende positie-verbetering, en weigerde toe te stemmen in hét gevraagde ontslag. Wegens het ontbreken van een ont slagvergunning werd P- veroordeeld tot formele boete De ontslagcommissie de positieverbetering niets af. WOENSDAG 25 MEI Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieui 10 Gewijde muziek 7.45 Een woord voor ag 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor de zi 1.15 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededeiingen 12 33 Gram. 12.37 Middagpauzedienst 13.00 Nieuws 13.15 :k 13.40 Gram. 14.00 Bonds- 15.00 Gram. 16.00 Voor de 17.40 Koersen 17.45 Orgel- 18.25 Viola da gamba en cembalo 18.45 Spectrum van het Chr. orga- ilglngsleven 19.00 Nieuws 19.10 Gram. 19.30 Buitenlands overzicht 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 PtanorecU 20.58 Gram. 21.15 ..Pijlen voor de Ruite: klankbeeld 21 55 Radio Phtlh. Orkest en solist 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws 23.1" .00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 298 m. VARA; 7.00 Nle: 7.10 Gram. 7.15 Gymnastiek 7.30 Gram. 8.00 ""8 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw istiek voor de vrouw 9.10 Gram K) Schoolradio VARA: 10.20 Vooi 1.00 Gram. 12.00 Dansmuziek 12.3< tuinbouwmededeiingen 12.33 Vooi and 12.38 Orgelspel 13.00 Nleuwi 13.15 Tentoonstellingsagenda 13.18 Metropole. 14 00 Medische kroniek 14.10 Instru- il trio 14.30 Vooir de jeugd 16.00 Vooi reld: i r H. J. Reinlnk ïale aspecten van het Hol 18.20 Neder „De h.fl- Festival" 18.00 Nleu' 18.40 Actualiteiten 18 50 Lichte muziek 19.10 Joods programma VPRO: 19.30 Voor de Jeugd VARA: 20 00 Nieuws 20.05 Gram. 20.15 ~BC Symphonie-orkest en -koor 21.00 3ouwmeester Solness",_hoorspel 22.30 Hl Esper i Socialistic 3.2024.00 Gramofoc ïzick. ..Moet ik dat soms voor je weten? Zet je pen op papier! En draai niet als een kat om de hete brei of schei er anders mee uit!" ,,Ja en dan?" ,,Wel, dan blijf je schoolmeester. Waarschijn lijk vindt die Ie-ne-ke je toch wel een aardig knulletje. Alleen zul je dan nooit worden wat ik van je had verwacht!" Grootvader trad achter uit om een bepaald effect op z'n doek in ogen schouw te nemen. Louis moest opzij. Maar ook in figuurlijke zin voelde hij zich in de hoek ge dreven. „Ik ga denk ik met wat ik geschreven heb maar eens naar meneer Brinkgreve," zei Louis, z'n aarzeling overwinnend. „Misschien krijg ik dan wat meer zelfvertrouwen als ik es ge hoord heb wat hij ervan vindt." „Jaja." „Wat jaja?" Louis wachtte in spanning op het antwoord, dat nogal even uitbleef „Jonchie", mompelde eindelijk grootvader, nu met z'n neus haast op het doek. „als je nu op je twee en twintigste nog niet je eigen inzichten kunt volgen, dan komt het nooit." „Wat niet?" „Ja goed, ie gaat maar! Ga in ieder geval lie ver naar die meneer Brinkgreve dan me hier langer in de weg te lopen!" „Ik ga even de stad in, tante." waarschuwde Louis beneden, enkel z'n spitse neus even om de hoek stekend. „Je ga' maar. Mij best." Tante Em had geen zin. te vragen of hij soms nog thee bliefde voor hij ging Ze zag de helder heid van de voorjaarszon buiten. De glas-in-lood ruiten boven de beide voorkamerramen blonken, hier en daar vonkend als vuurwerk. Maar onwil lekeurig liep ze weer. met samengeknepen lippen, vergelijkingen te maken. Ze dacht eraan terug, met hoeveel toewijding haar overleden man vroe ger z'n bloementuintje verzorgde juist op zulke voorjaarsdagen als deze en ze vond het glans loos en dooas in het huis van haar altijd door z'n kunst bezeten broer. 't Was heus niet al die knapheid, en geleerd heid, die een mens nodig had om tevree te kun nen wezen! 't Was in Gorcum maar een klein hoekje grond vóór het huis waar bloemen bloei den, want achter 't huis hadden ze altijd hun groentetuin gehad. Maar wat was 't plezierig ge weest vroeg in 't voorjaar de eerste crocussen, en later de viooltjes, de goudsbloemen, de afri- kaantjes te zien fleuren in het zonlicht. In een stad als hier in Rotterdam moest je dat alles maar missen. Er was in heel het grote, ouderwetse huis in de Ochterveltstraat maar één plekje, waar 't zul ke dagen als deze wel aangenaam kon zijn: in de voorkamer, in het hoekje bij 't raam. waar een armstoel stond die haar door de hoge. met krullen versierde rugleuning vroeger altijd aan een troonzetel deed denken. Op de duur was dat nochtans haar vaste plaatsje geworden, voor de rustige middaguren, wanneer ze gelegenheid had iets voor zichzelf te doen zoals ze dat noemde. Tante Em haalde uit haar naaimandje, dat in de alcoof stond, haar breiwerk een jongenstrui ditmaal, bestemd voor de oudste van haar doch ter. Terwijl ze bij 't raam gezeten, werktuige lijk het aantal steken telde, kwam haar ontevre denheid echter nog lang niet tot rust. Je wist zelf niet waar je zulke ogenblikken de gedachten allemaal vandaan haalde. En zelden waren het prettige. Zo moest ze ineens ook hieraan denken: dat haar kleinkinderen uit Gorcum nou ook nooit meer zoals vroeger, naar haar toe konden ko men.. zomaar binnenstormend, zoals zulke wilde rakkers dat doen kunnen.. En achteraf, met vertedering, dacht ze aan die keer toen ze allemaal kletsnatte voeten hadden, doordat ze langs de slootkant, zo gevaarlijk, gele plompen hadden geplukt die opoe., ja ja! netjes in een jampotje met water op tafel moest zet ten. Toen had ze gemopperd. Nu miste ze het stel. het viertal, waar intus sen een vijfde bij was gekomen. Hier? Alles moest je hier missen! Je had zo'n hele dag nauwelijks een beetje aanspraak aan die neef al evenmin als aan die ouwe brombeer van een broer. De laatste trok ziah ongenaak baar terug achter z'n stapels boeken, of boven op z'n verfzolder. En de eerste. Als die met z'n spichtig, wit gezicht niet stu deerde, of schreef, zat ie maar te zwijgen, en zo genaamd over wie weet wat voor gewichtigs te piekeren. Dat moest nou een jonge jongen heten! En dan nog wel een, die verliefd was op z'n Iene- ke. Arm kind! beklaagde tante Em Ieneke in ge dachten. 't Was, naar de foto te oordelen, die op 't bureau stond, nog een lief meisje ook, floris sant, en met een paar heldere kijkers; haar broer mocht zeggen wat hij wilde. Met die kon je trouwens niet rekenen Als je 't over de duvel had, zeiden ze weieens, dan trapte je op z'n staart Terwijl ze zo aan haar broer zat te denken, ging opeens de kamer deur open, en kwam grootvader binnen. (Wordt vervolgd.) -ie 20.15 Symphonie- orkest cn koor 21.00 Nieuws 21.15 Sympho nie-orkest 22.15 Causerie 22.35 Pianomuziek 23.00—23.08 Nieuws Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12.00 Dansmuziek 12.45 Orkestconcert 13.45 Voor de kleuters 14.00 Voor de vrouw 15 00 Orkestconcert 15.45 Amusementsmuziek 16.15 Mrs Dale's dagboek 16 30 Orkestconcert 17.30 Orgelspel 18.00 Revue-orkest 18.45 Hoorspel 19.00 Nieuws 19.25 Sport 19.30 Gcv. program ma 20.00 Verzoekprogramma 20 30 Hoorspel 22.00 Nieuws 22.15 Gram. 23.05 Voordracht 23.20 Lichte muziek 23 50—24.00 Nieuws. NWDR. 309 m. 12.00 Orkestconcert 13.00 Nieuws 13.15 Orkestconcert 16.00 Dansmuziek 17.00 Nieuws 17.45 Liederen 19.00 Nieuws 19.15 Orgelspel 20.00 Gev. programma 21.45 Nieuws 22.10 Orkestconcert 24.00 Nieuws 0.25—1.00 Frankrijk. Nat Progr. 347 m. 1230 Solisten- concert 13.00 Nieuws 13.55 Gram. 14.00 Nieuws 14.05 Zang 18.30 Amerikaanse uitzen ding 20 02 Kamermuziek 23.05 Gram. 23.45— 24.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Gram. 12.34 Omroep orkest (12.55 Koersen) 13.00 Nieuws 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio 16 00 Gram. 16.15 Orkestconcert 17.00 Nieuws 17.10 Gram. 17.15 Fluit en piano 17.30 Gram. 17.50 Boekbespre king 18.00 Fluit en piano 16.15 Causerie 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws 19.40 Chanson! 20.00 Orkest 22.30 Nieuws 22.4523.00 Gram. Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Niei 13.15 Gram. 14.15 Omroeporic» 15.00 Gram. 17 00 Nieuws 17.15 Gram. 17.30 Kamermuziek 18.00 Voor de soldaten 18 30 Gram. 19.30 Nieuws 20.00 Nationaal or kest 22.30 Nieuws 22.45 Gram. 22.55 Nieuws. Engeland. BBC Eui an Service. Uitzen- 22.00—22.30 Nieuws; Feiten van de dag; Engelse les voor beginne lingen, les 39. deel 2 top 224 en 76 m.). Invulraadsel 1 Spottend. 2 steen op een laatste rust plaats. 3 opmaken, 4 pluim, 5 figuur die aan vier zijden dezelfde afmetingen heeft, 6 kapitaal, 7 medelijden. OPLOSSING VORIGE PUZZLE HORIZONTAAL: 5 Parmantig. 6 KM- 7 paf. 9 te. 10 Eva. 11 ego. 12 el, 13 dol, 15 ra, 16 hangebast. VERTICAAL: 1 Rammelaar. 2 om. 3 en. 4 pittoresk. 5 Ada, 7 pad, 8 fel, 14 ode, 17 ga, 18 bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 2