Jlicuiuc geihsctfe lüburani De ontslagaanvraag gehandhaafd blijven moet De Marine op Nieuw-Guinea Ook minister vindt toestand in Lunetten „onbevredigend" Kwestie Kaapse kleurlingen is weer actueel DINSDAG 24 MEI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Aoonnemer.ten- en Ad vertentie-a fdelmg: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIKN: 0.18 per milhmeter. (Bjj contract belangrijke korting). Zes en dertigste jaargang No 10350 Chel-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantoastlcl) k tnyn bert In teamsport" DR DREES ANTWOORDT DE KONINGIN Onvoldoende politieke grondslag voor aanblijven van het kabinet Parlementsredacteur) DR W. DREES blijft er bij zitten. DE KABINETSCRISIS is nog even ver van een oplossing als een week geleden. Gisteravond werd een officiële mededeling van het Kabi net der Koningin gepubliceerd van de volgende inhoudH.M. de Koningin heeft jongstleden Vrijdag dr W. Drees uitgenodigd, na kennis neming van de over de kabinetscrisis uitgebrachte adviezen en na over leg met het kabinet, te rapporteren over de vraag of de mogelijkheid zou bestaan van aanblijven van het demissionaire kabinet, met uitzicht op overeenstemming met de staten-generaal over het verder te volgen huurbeleid. Dr Drees heeft heden in antwoord hierop aan H.M. mee gedeeld, dat daarvoor zijns inziens geen voldoende politieke grondslag bestaat. Dit is dus een officiële bevestiging van hetgeen wij gisteren nog in een deel on zer edities konden melden: een poging om alsnog tot een compromis te geraken, ls mislukt. Hebben wij het wel. dan hebben alle niet-socialistische ministers in het kabi net het standpunt ingenomen, dat er geen weg terug is: de kabinetskwestie is ge steld op bepaalde gronden en die gron den zijn nog onverminderd van kracht Een compromis van de zijde van het thans demissionnaire kabinet, hetgeen onmogelijk op een andere wijze te bereiken dan door een alsnog loskop pelen van de belastingverlaging huurverhoging, zou in wezen betekenen een door de knieën gaan van de demis sionnaire ministers. Terecht schijnt het standpunt van de niet-socialistische ministers te zijn, dat dan nooit de kabinetskwestie gesteld had mogen worden. Minister trekt één lijn bij gratieverlening Ten aanzien van het nog zittende restant der politieke delinquenten zal eenzelfde gratiebeleid worden gevoerd als ten aanzien van de zwaar gestrafte commune veroordeelden. Bij de jongste gratieverlening zijn politieke en com mune delinquenten dan ook op gelijke voet behandeld. Overeenkomstig de be palingen van het desbetreffende konink lijk besluit in verband met de tiende jaardag van de bevrijding hebben de tot levenslang veroordeelden geen deel aan de gratieverlening, zo heeft minister Donker aan het tweede-Kamerlid Wa genaar (comm.) geantwoord op diens vragen, af de bewindsman niet van me ning was, dat geen gratie op de vijfde Mei aan politieke delinquenten mocht worden verleend. Moedige soldaat De dienstplichtige soldaat van de in tendance H. J. Roodzand uit de Haarlem mermeer is onderscheiden met de bron zen eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Hij had in de avond van de 15e Novem ber 1954. gedurende herhalingsoefeningen van de 3de divisie, een brandende vracht auto uit het autopark weggereden. WAAROM NIET menen ook te weten, dat dr Drees, die door de niet-socialistische ministers verwezen voor een compromis de verschillende fractie-voorzitters uit de Tweede Kamer (daar immers is eindelijk de crisis ontstaan en niet r.en het kabinet), in de loop van Zo: de meningen in de andere partijen heeft gepeild. Wat hij toen vernomen heeft, ezamen met "wat hem in het kabinet te erstaan gegeven is. moet hem tot de conclusie geleid hebben, dat er geen vol doende politieke grondslag bestaat voor m aanblijven van het huidige kabinet. Toen wij gisteravond mr Burger, de socialistische fractie-voorzitter, telefo nisch naar zijn menin-g vroegen, ant woordde hij: „De zaak is duidelijk: de KVP wil niet. Daarmee draagt zij de twoordelijkheid voor het verbreken n de brede basis. Als één van de par tijen per se niet wil, is het uit." Gisteravond heeft H.M. de Koningin blijkbaar nog geen kabinetsformateur :r nu tooh moet komen aangewe- Mr Burger was toen in ieder geval nog niet bij haar ontboden. Deze zou toch in de eerste plaats thans in aanmerking moeten komen, als voorzitter var grootste fractie, die het kabinet ten val Anderzijds wordt in politieke kringen ook gedacht aan een formateur uit de KVP-kring, omdat een poging van i Burger, die immers volkomen kansloos gevoeglijk kan worden overgeslagen. Het lijdt geen twijfel, of een kabinet onder KVP-signatuur en waarschijnlijk zonder socialisten, zal zo snel zulks gelijk is de verantwoordelijkheid willen dragen'voor ontbinding van de Tweede Kamer en vervroegde verkiezingen. DREES LIJSTTREKKER Inrpiddels heeft de heer Evert Vermeer, voorzitter van de Partij van de Arbeid, vergadering te Leiden verklaard geen sprake is van tweespalt in de Partij van de Arbeid. Tussen de socia- listische ministers en de vertegenwoordi gers van het democratisch socialisme zou slechts „enig verschil van inzicht" heer- en mocht dit leiden tot verkiezingen, i was de heer Vermeer er stellig van :rtuigd, dat de socialistische beweging de strijd zal ingaan onder aanvoerder schap van Drees. Hij wilde géén langdurige crisis en was van oordeel, dat het huidige kabinet ge legenheid moet krijgen zijn werk voort te zetten. „Het woord is op dit moment niet aan ons. doch aar. Romme, de leider van de partij, waarvan minister Witte deel uitmaakt. Slaagt deze partij er niet in een woord van oplossing te spreken, dan ligt de verantwoordelijkheid niet bij ons. doch bij haar," aldus de heer Evert Vermeer. Ernstige toestand in Frans Marokko t PARIJS 23 MEI Uit berichten in de Franse bladen blijkt, dat de toestand in Frans Noord-Afrika, speciaal Frans Ma rokko, steeds ernstiger wordt. Zaterdag vielen 60 rebellen het stadje Keirane aan. Het Franse opperbevel zette vliegtuigen in om de opstandelin gen te verdrijven. Men vreest dat het Mementtsja gebergte, waar Keirane ligt, centrum van verzetsactiviteit zal worden. In de afgelopen week werden 23 men sen gedood, terwijl in de hoofdstad Casa blanca gemiddeld tien aanslagen per dag gebeuren. Onder deze 23 doden bevon den zich vijf Europeanen. Tevens wer den 48 mensen gewond. Naar aanleiding hiervan hebben de Franse autoriteiten besloten de veiligheidsmaatregelen te verscherpen. Te Souk Ahras in Algerië werd een veldwachter vermoord. Bjj Bir el Ater slaagde een afdeling van het vreemde lingenlegioen er in, een groep opstande lingen op de vlucht t-e drijven. Slechts het Franse protectoraat Tune sië is betrekkelijk'rustig. Ter gelegenheid van de Ramadan, de Mohammeddaanse feestdagen, hebben de Fransen 148 Tu- nesiërs in vrijheid gesteld. Britse havenstaking breidt zich nog uit De Britse havenstaking heeft zich vandaag nog uitgebreid: 18.000 man verschenen niet op hun werk. In Londen zouden in de loop van de dag besprekingen worden gevoerd tussen vertegenwoordigers van de N.A.S. D.U. over omstandigheden waar onder beëindiging van het conflict mogelijk is. Zoals gemeld, is het voornaamste doel van de staking, dat de vakbond N.A.S D.U. het recht krijgt, zijn leden te vertegen woordigen bij arbeidsgeschillen. Dit recht heeft thans alleen dè grote vakbond T.G.W. Plan-Menon inzake kwestie Formosa Getroffen gezinnen worden overgeplaatst NA DE TWEE BRANDEN, die in het woc Lunetten Vught hebben gewoed, houdt de [huisvesting van vele bewoners ge- voor de ontwikkeling van jeen normaal gezinsleven, heeft mi- j nister Van Thiel geantwoord op J-JE INDISCHE diplomaat Krisjna VT*^n van het Tweede-Kamerlid, Menon, die op het ogenblik in communistisch China is, heeft in Peking een plan ontvouwd voor een samenkomst van Chinese en Ameri kaanse leiders. Dit seint Reuter. Het plan-Menon houdt o.m. In: 1. terugtrekking der nationalisten van de eilanden voor het Chinese vasteland en opgeven var ne p'ncner.. Rood China binnen te vallen; 2. vrijlating van de Amerikaanse vliegers en onthouding van geweld; 3. een bijeenkomst van vijf landen: twee aangewezen door China, twee aangewezen door de V.S. en ten slotte India. Het plan-Menon valt of staat uiteraard (althans in zijn huidige vorm) met de houding lalistisch China. Groot stationsgebouw op Schiphol Binnen acht jaar zal op Schiphol een nieuw en permanent stationsgebouw ver rijzen, waarin een zeer grote hal zal -komen, zoals de Amerikaanse luchtha- die ook hebben, aldus de heer U, F. M. Dellaert, directeur van het vliegveld, bij zijn terugkomst uit- de Verenigde Sta- De bedoeling is op Schiphol 55 op- stelplaatsen voor vliegtuigen te krijgen. In het park Sonsheek te Arnhem wordt hard gewerkt aan de interna tionale beeldententoonstelling, die dit lustoord voor toeristen nog mooier zal maken dan het reeds is. Een beeld van de beroemde kun stenaar Rodin wordt op zijn voetstuk gehesen: de Franse dichter Honoré de Balzac. dg Fokkema (a.r.) Het onderbrengen in de toneelzaal van het kamp en bij familieleden van de ge troffen gezirmen na de brand is een nood oplossing, waarmee door het ontbreken van reserve woonruimte in het oord zelf genoegen moest worden genomen. De dag na de brand is al een betere oplossing aangegeven, welke c-r op neerkwam, dar de dakloze gezinnen tijdelijk in voor dit doel gereedgemaakte woonoorden zou den worden ondergebracht. Voorts werd I onmiddellijk opdracht gegeven tot het j bijbouwen van een aantal barakken in dc woonoorden De Biezen (Barneveld) en Vossenbosch (Wierden). Het ligt in de bedoeling om na het gereed komen van deze woonruimte de slachtoffers van de brand daarin definitief te huisvesten. Eon snellere overplaatsing naar bedoeld wc-onoord wordt, aldus de minister, door gebrek aar. medewerking van belangheb benden zelf vertraagd. De bewindsman is van mening, dat zo spoedig mogelijk een verbetering :n de topstand mi-r, werdtn gebracht. Naar zijn oordeel is de woonsituatie in Lu netten me: bevredigend. Maar het lan delijk tekort aan woonruimte doet zich ook bij de uitvoering van de sanering van het woonoord gelden. Het is de bedoeling behalve de door de brand getroffen ge zinnen nog zestig grotere gezinnen uit Lunetten naar de woonoorden De „Bie- Vossenbosch over te brengen. i «.is woonoordgemeenschap is Lunet- ten reeds te groot. Daarom worden de afgebrande barakken niet herbouwd. Nieuwbouw naar het thans geldende standaardmodel zou er trouwens uit de toon vallen, zo schrijft de minister. Naar de oorzaak van de brand, welke onder verdachte omstandigheden plaats had, is momenteel nog een politioneel derzoek gaande. Koningin Juliana heeft gisteren op Soestdijk een delegatie ont vangen van de General Fede ration of Women's Clubs uit de Verenigde Staten. Deze dames waren op doorreis naar Genève, waar de internationale conven tie van vrouwenclubs gehouden zal worden. Melkboer komt op 2e Pinksterdag Het bedrijfschap voor zuivel heeft in het belang van een goede melkvoorzie- nlng van dc consument bepaald, dat op tweede Pinksterdag dc melkbezorglng op dc gebruikelijke wUze moet geschieden. Tweehonderd per dag.... Bijna even veel bromfietsen als auto's en motoren samen Wetsontwerp in behandeling KAAPSTAD 23 MEI IN DE Zuidafrikaanse Volksraad is gisteren onder grote belangstel ling het debat begonnen over het om streden wetsontwerp tot uitbreiding van het ledental der senaat (van 48 tot 89). Als het ontwerp "wet wordt, krijgt de regering de vereiste meerderheid van twee-derden in een gemeenschappelijke zitting van het parlement voor de goed keuring van een voorstel, de Kaapse kleurlingen af te voeren van de gezamen lijke kiezerslijst. De senatoren zullen volgens de nieuwe Vaccin kinderverlamming ook in ons land? In Leiden wordt thans het virus gekweekt Eind 1958 zal waarschijnlijk het Rijks instituut voor de volksgezondheid in zijn geheel kunnen worden ondergebracht in een nieuw en modern Ingericht gebou wencomplex te Bilthoven, waarin alle laboratoria, productiegebouwen en stal len van het R.I.V. zullen zijn geconcen treerd. en dat in totaal tien millloen gulden kost. Wellicht zal men In dit nieuwe plex ook een aanvang maken met het vervaardigen van een vaccin tegen kin- zulks In intact De Ver. Staten in het jaar I960.. Wat is het kaal zonder kabinet" net het Nederlands instituut voor prevcn- ive geneeskunde te Leiden, waar thans iet virus van dc kinderverlamming vordt gekweekt. Men wenst geen t laaste grootscheepse toepassing. In 1958 zal dan ook zijn gereedgekomen -en laboratorium waarin men de reactn ran radio-actieve afvalstoffen op voedsel in drinkwater zal kunnen onderzoeken. Mr E. H. Halbertsma bij botsing gedood De 51-jarige commissionnair in effec ten mr E. H. Halbertsma is in Aerden- hout tengevolge van een aanrijding over leden. Een autobus van de lijn Noordwijk— Haarlem slipte bij een hoek van een der wegen in Aerdenhout. De bus reed hier bij tegen de linkerzijde van de auto van de heer Halbertsma die vrijwel op slag dood was. 5 HEER Frederick Dewhurst, beroemd Amerikaans econoom en aantal wetenschap pelijke medewerkers heb ben onlangs een onder zoek voltooid, dat zich voornamelijk heeft bezig gehouden met de vruch ten van de technologie. Hij heeftdeze bevindin gen neergelegd in een boek, getiteld: „Amerika's behoeften over vijf jaar Een nieuw overzicht", waarin .een beeld wordt gegeven van het gemid delde Amerikaans huis gezin over vijf jaar. De „gemiddelde man" werkt niet meer dan 37'A uur per week. Wanneer hij thuis komt, draait hij gekleurde lampen aan, die zijn gemoedsstemming gunstig beïnvloeden. Als hij zich moe voelt, gaat hij voor een soort fluores cerend licht zitten, dat In zijn lichaam vitaminen produceert. Het is koud, maar zijn huis is aangenaam ver warmd door een ..warm tepomp", die lucht van buiten naar binnen zuigt, deze samenperst om haar te verwarmen en vervol gens door het huis doet circuleren. Als het zomer is. zou hij door een scha kelaar om te draalen het huis aangenaam kunnen verkoelen. wet op grond van het meerderheidsstel sel worden gekozen. Drie van de vier provincies. alsmede Zuidwest-Afrika worden door de nationalisten beheerst. De leider van de Verenigde oppositie Partij, Strauss, zeide dat het wetsont werp het parlement degradeert tot een werktuig in handen van de politieke bazen der nationale partij. Indien pre mier Strijdom de huidige koers blijft vol gen, wordt volgens Strauss de weg geopend voor een eenpartijstelsel in een autoritaire republiek buiten het Britse Gemenebest. En de wereld draait De bontjas van mevr. is een chemische behan delde schapenvacht, die er uitziet, aanvoelt en duurzaam is als. bont. Ze is uan plan het volgend jaar een uit de reageer buis afkomstig jasje van rose mink of van sma ragdgroen hermelijn te Enkele andere techni sche snufjes die het ge zin tot zijn beschikkino ral hebben, zijn: Telefoontoestellen, waarbij de verbinding tot stand wordt gebracht door in een microfoon te spreken. Zodra de opge- Liet oude boer zijn vee verhongeren De rijkspolitie te Eibergen heeft beslag gelegd op de gehele veestapel (twaalf rofpm, antwoordt, „ordt »'"k> P» "SM.»* aangetroffen. Buren ontfermden zich het dier en vervoerden het op een wagen de stal van F. Het stierf evenwel de volgende dag. evenals een tweede dier. een onderzoek bleek dat de nog leven veestapel zeer mager was. zodat aan istige ondervoeding moet worden ge dacht. F. zelf is lichamelijk vrij zwak. Frankrijk wil over Vietnam praten Frankrijk ls bereid, in Saigon n Amerika, Engeland en de Vietnamese regering te confereren over maatregelen, die Zuid-Vietnam van het communisme moeten redden. Een dergelijke conferen tie ls voorgesteld door premier Diemvan Zuid-Vietnam. Intussen heeft Engeland besloten het telegram van het Zuidvietnamese revo- lutionnatre comité, waarin de afzetting van het staatshoofd Bao Dai wordt me degedeeld. als niet ontvangen te beschou wen. Engeland erkent Bao Dai nog steeds als staatshoofd en meent dat het comité geen enkele juridische basis heeft. In Heerlen is de 64-jarige ir C. F. A de Groot, directeur van de steenkolen mijnen Willem Sophia te Spekholzer- heide, overleden. De ziekenhuizen zullen beschikken over ultraso nische apparaten om gal stenen te verpulveren. Er zullen driedimen sionale fototoestellen zijn, die met een magnetische band werken, waardoor ontwikkelen en afdruk ken overbodig wordt. Voorts zullen er radio-, zend- en ontvangtoestel len zijn ter grote van eer handpalm, die mindet dan een kilo wegen er een bereik tot acht kilo meter hebben. Er komen auto's, die electronisch het stuur wiel omgooien of tot stil stand komen als een on geluk dreigt en die bo vendien zijn voorzien van een electronische stuur inrichting voor slecht Wasmachines, die het vuil uit de kleding tril len door middel van luidsgolven zullen I werk van de vrouw at zienlijk verminderen. het aantal motorrijtuigen in ons land toe van 838.517 tot 925.330 of tewel met 86.813. Meer dan de helft van die bijna 87.000 waren bromfiet sen. Het ziet er naar uit dat er over een jaar een half millioen bromfiet sen in Nederland rijden en nog eens ruim een half millioen andere mo torrijtuigen. Dit blijkt uit de cijfers die de K.N.A.C. gepubliceerd heeft. Dc bromfiets heeft In de enkele jaren van baar bestaan het pleit ondubbelzinnig gewonnen. In acht .nden 46.608 bromfietsen er by. Dat is a 200 per dag. In diezelfde tijd kwa- i er 25.339 auto's bij, ofwel een dikke per dag. r waren op 1 April j.l. 244.750 (219.411) personenauto's, 6500 (6359) autobussen, 94.000 (87.609) vrachtauto's en bestelauto's, f3846) trekkers met oplegger, 4650 De eerste supersonische luchtacroba ten van dc R.A.F., uitgerust met Hawker Hunter straaljagers, komen op Tweede Pinksterdag tijdens de Ilsg 55 op Ypenburg ook een demon stralie van hun kunnen geven. De vliegers, die ingedeeld zijn bij het 43 Squadron Fighter Command in Schotland, zijn reeds druk bezig aan het trainen boven het vliegveld van de basis. De foto toont de drie straal jagers tijdens een volmaakte drie voudige „looping de loop" in de hogere sferen van Schotland Veikeer Den Haag-R'dam Met het oog op de enorme drukte met de Ilsy, op tweede Pinksterdag, zal het verkeer over de weg Den Haag—Rotter dam al naar de omstandigheden dit eisen, worden omgeleid. Op die dag lussen 9 uur en 21 uur met vertraging rekening worden gehouden. (4588) speciale voertuigen, 138.150 (130.486) motorrijwielen (Inclusief scooters), 422.500 f375.892) bromfietsen, 250 (230) tractoren 0.600 (10.096) motordriewielers. Het totaal aantal motorrijtuigen (inclusief de bromfietsen bedroeg dus per 1 April 10 stüks. Op 1 Augustus 1954 was dit aantal 838.517. De tussen haakjes ge plaatste cijfers zijn de laatst bekende door het C.B.S. gepubliceerde gegevens per 1 Augustus 1954. Gesprek der Grote Vier Eden ziet het anders dan Eisenhower Op een verkiezingsbijeenkomst te Birmingham (Engeland) heeft premier Eden gisteren verklaard, dat Engeland nog geen vast omlijnde denkbeelden heeft omtrent plaats en duur van de conferen tie der Grote Vier. Hij zeide dit in ver band met de aantijgingen dn de Prawda, dat Engeland de conferentie saboteert en haar wil gebruiken ais verkiezingspro paganda. De premier voegde hieraan toe. dat hij ruimschoots de tijd wil hebben voor zijn besprekingen met de Grote Dne. Hiermee stelt hij zich dus tegenover Eisenhower, die de conferentieduur tot enkele dagen wil beperken. Indien de conservatieven de verkiezin gen van 26 Mei winnen, zal minister Macmlllan zich in Juni naar San Fran- sisco begeven om daar de viering van de oprichting van de Ver. Naties bij te wo nen. Ook Molotof heeft toegezegd naar San Francisco te gaan, zodat alle minis ters van de Grote Vier daar aanwezig zullen zijn. In San Francisco zullen ook de laatste voorbereidingen worden ge troffen voor een bijeenkomst der staats hoofden. HET WEERTN EUROPA f 1 half bew. onbew motregen licht bew! onbew. licht bew. NNW WNW NNO NNO windstil ||1 II WEERBERICHT Overwegend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met opklaringen, maar vannacht plaatselijk mist, zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen. Hogere tem peraturen overdag. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: Zon 4 3620.42; Maan op 8.18. Op 28 Mei E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1