Nederland werd winnaar van Driela nden -tournooi Brand, schrikbeeld in het „woonoord" Lunetten 5 MAANDAG 23 MEI 1955 COUPE FERNAND CANELLE WEER NAAR NEDERLAND In Stade St. Quen Frankrijk met 32 bedwongen Moskou helpt Labour Het afgelopen weken een opvallend verschijnsel, dat de Russen in principe instemden met het houden van een viermogendheden-conferentie. Wal wel het meest frappeerde was het feit dat Moiotof ter gelegenheid van de on dertekening van het Oostenrijkse vredes verdrag in grote trekken het door Enge land geïnspireerde voorstel aanvaardde, zowel de regeringsleiders als de minis ters van buitenlandse zaken van de Grote Vier te doen bijeenkomen. De Russische minister bracht hierbij zelfs niet de deel neming van communistisch China ter sprake, iets wat hij vorig jaar vóór en tijdens de beruchte Berlijnse conferentie zeer nadrukkelijk wel had gedaan. Door in te stemmen met een conferentie van de Grote Vier op het hoogst» niveau, speelden de Russen op onverwachte wijze in de kaart van de Britse conservatieven, die a.s. Donderdag bij de algemene ver kiezingen hun meerderheid in het Lager huis op het spel zullen zetten. Premier Eden en minister Macmillan konden na aanvaarding van de Parijse accoorden in zake West-Duitsland (een persoonlijk ces voor Eden) nog Juist op tijd uitvoe ring geven aan het voornemen, opnieuw gesprek met de 't Verklaard uitzicht reeds lang bestaande de mogelijkheid van ee Russen te onderzoeken. Na enige aarzeling stemde eerst Ame rika in met het Britse plan. Daarna volg de de Sowjetunie. De vier landen konden het evenwel niet eens worden over tijd en plaats van de conferentie. Rusland voelde voor Wenen, het Westen voor Lausanne in Zwitserland. De Russen wen sen geen limiet te stellen voor de duur van de besprekingen. Het Westen daar entegen voelt niets voor een onbeperkte duur. Het gevolg is nu. dat de Russen de Westerse landen er van beschuldigen, de voorgestelde conferentie te misbruiken voor verkiezingsdoeleinden. De bedoeling van de Russen is duidelijk. Zij hebben in het geheel geen reden, zich te beklagen over de houding van het Westen. Voor het geschil over tijd en plaats van de conferentie kan vrij ge makkelijk een oplossing worden gevon den. Het ware doel van de jongste Rus sische beschuldigingen is invloed uit te oefenen op de verkiezingen die a.s. Don derdag n Engeland gehouden worden. Door het initiatief van premier Eden ver dacht te maken, trachten de Russen thans de socialisten (waarvan zij meer verwachten voor hun neutralite.U-offen- »ief) een handje te helpen. Het landsc was weer aan de Neder- De 22ste minuut werd een van dc mooiste momenten uit de wed strijd. Kerkdijk haalde uit de verdediging een bal op. schoor deze naar Bout. die binnen stond. Toen spurtte Van der Berg weg. naar buiten dus met de bal. In volle ren passeerde onze centervoor Masclau, die niet wist wat er gebeurde, voordat Van der Berg keeper Rion onhoudbaar had gepasseerd met een kogel van zyn rechter voet in de 1. henedenhoek (01). De Fransen probeerden toen het een en ander te forceren Heftig protesteerden zij tegen scheidsrechter Lemen, al zou deze een hand-sbal van Kroesbergen in het strafschopgebied over het hoofd hebben gezien. (Sjaak beweerde rta de strijd hter eerlijk.^ dat er van hands g< hun zin e (Van onze sportredacteur) TTET WAS IN EEN WOORD een pracht partij, die de eli Hollandse jon- X* gens van het Zaterdagelftal Zaterdag in Parijs speelden. Een wed strijd, die zij met 32 wonnen en daarmee de Coupe Fernand Canelle weer „onbeschadigd" mee naar huis namen. Onze Oranje-mannen speel den een technisch uitstekende wedstrijd in een heel hoog tempo met veel enthousiasme. Heel anders dan in Leiden tegen de Belgen dus. De Fran sen, hoewel ook geen kleine jongens, werden overtroefd en overspeeld. De 32 zege was volkomen verdiend en werd verkregen door goals van Van der Berg en Bout in de eerste helft en een tweede doelpunt van onze middenvoor in de tweede helft. Bij de laatste twee goal6 was de SHO- apeler Schipper de grote man geweest, die zijn medespelers met twee af gemeten passes pracht kansen bood. Overigens had Schipper zelf geen succes, hoewel hij er vele pogingen toe heeft gedaan keepeT Rion te pas seren. Een verrassing in deze wedstrijd was wel het prachtige aanvals- spel van onze voorhoede, met de architecten Schipper en Kerkdijk, de deze keer sublieme buitenspeler Bout en de schutters Van der Berg en Van der Pols. De Hollanders hadden er bijv baat opgerekend, dat het geen ge makkelijke opgave zou worden, de Fransen op eigen bodem te slaan Met deze wetenschap en met een gelatenheid van top tot teen heeft men echter gevochten tot de laatste minuut. De Coupe zou worden ver dedigd, dat hadden zij beloofd en ze deden het op een prachtige wijze. Niet krampachtig, maar op een vloei ende opbouwende wijze, waaruit bleek, dat ons Zaterdagvoetbal spel- technisch zeer zeker vorderingen maakt. Er zat vaart in dit elftal, dat voortsproot uit een onblusbaar vuur en dit gecombineerd met de techniek en ook tactiek, bracht de overwin ning voor onze jongens, met drie fraaie goals, in het bijzonder de eer ste twee. Het terrein, waar de veldslag werd ge leverd. lag in een voorstadje van Parijs. St. Ouen. Het veld was zanderig, met fijn grind bedekt en in het midden kaal. Na dat de harmonie Municapal de St. Ouen o.l.v. de heer Amedro de volksliederen (voor" de onzen bij variatie Wiens Neer- lands bloedhad gespeeld, werden da spelers voorgesteld aan de heren Tailleur en Remmers, resp. president van de Franse voetbalbond en voorzitter van het VCV. Masclau. de Franse aanvoerd'er bood Wilhelm het vaantje aan en won tevens de toss. Van der Berg verrichtte dus de aftrap. De Fransen liepen evenwel het eerst met de bal weg en forceerden een corner, die werd weggewerkt. Na enkele minuten kwam het eerste schot van d» TSB-midvoor. die uit een moeilijke po sitie naast schoot. De Hóllanders kwamen terug en verrassend. Er volgde een prach tige combinatie tussen Van der Pols. Van der Berg en Bout. De Hulzenaar zette voor en Schipper scoordenee juist niet. want de prachtige kopbal stoot op niet te verklaren wijze vla de onderkant van de lat het veld weer in. Onze verdediging kon h'et tegen de ove rigens zeer snelle Franse voorhoede wel klaren. Kroesbergen was er meteen goed in en Van der Nagel gaf ook geen cm toe Wilhelm speelde zwak en het gevaar voor de onzen moe>st via de Franse linker wing komen. Gelukkig bleef het bij een af standsschot van 1. buiten Baillet, dat Woudsma wegstomple. Even was het be nauwd toen Kroesbergen miste, maar Van der Nagen bracht tot twee maal toe op luchting met een verre trap. En toen begon het I door. In een ommezien van lyd ware spelers doorweekt. Nederland bleef vallen en keer op keer moest de r. t gel Bout—Kerkdjjk applausjes in vangst nemen voor hun prachtige valsspcl, waarmee zelfs aanvoerder Mas clau geen raad wist. De Fransen raakten overspeeld en Van den Na.?el had zich soms over de middenlijn opgesteld. Woudsma begon het op den duur koud te krijgen en riep om werk. Het offensief bleef echter nog steeds bjj de onzen. Het veld werd zwaarder en vooral spelers als Van der Berg en Van den Nagel kregen er last van. We noteer den voorts een schot van Van der Pols. dc debutant, dat naast ging evenals een knal van Schipper, die samen met Nieuw- straten een aanval had opgebouwd. Kasmareck trachtte iets van zijn repu tatie te redden en spurtte uit alle macht op een verre trap van Clodic. maar v. d. Nagel trapte de bal weg en daar achter stonden nog Kroesbergen en Woudsma, zodat ervan een kans geen sprake kon Het overwicht in die mate zoals wé het in het begin hadden vond epn einde, toen Zandbergen op een overigens on schuldige wijze hands maakte en Du- hayon een penalty kreeg te nemen, die hij met een hard en hoog schot benutte De Fransen roken lont. Het kon nog. Zij pasten zich beter bij het gladde veld aan en onze ploeg werd in de ver dediging gedrongen die laatste 20 min. Met volle overgave werd de voorsprong echter verdedigd en een ieder hielp mee. zelfs Van der Berg en Bout haalden de ballen op. Er kwam steeds meer spanning en vooral toen Van den Nagel hands maakte, maar de scheidsrechter liet door spelen Er vonden toen nog enkele scher mutselingen plaats. Zo kreeg Van der Pols een vrije trap te nemen op de rand van het strafschopgebied na lerder liep steeds steeds I sc^oot hij langs het Franse muurtje maar Rion zag kans het schot uit de -4rie Bout scoorde op deze wijze het tweede doelpunt, Uit een voorzet van Schipper (rechts van keeper Rion nog zichtbaarheeft de Huize naar zwaar gehinderd door rechtsback Masclau hoog ingeschoten. Keeper Rion kijkt verrast het schot na. op een goal te ;taan. In volle ren kwam vleugel aari. Wilhelm de Fransman was voor in een schot volgde, dat liet eens heeft gezien en net verdween (11) Dat Baillet startte te laat bij. Een loei Cas Woudsma dat hoog in he as in de 24ste Nederland" behield de beste papieren. Een schot van de TOG-speler Van der Pols tikte Rion corner en r.back Clodic zijn gehele lichaam aan te pas komen om Schipper de pas af te ijden. nadat Van der Berg zich door verdediging had gedrongen. Ook de Fransen bleven fel op de bal. Een pracht aanval van hen kwam via Petrus en Duhoyon. Zandbergen werd gepasseerd en Kroesbergen bleef over. prachtige sliding wist de Vene daler de bal te bemachtigen en direct eer in de aanval te brengen, waaruit d. Berg een mooie bal naar Riop trok. Kroesbergen zou het fundament leggen oor goal 2. Een verre trap van hem reikte Schipper, die zelf een gaatje had te schieten, maar de bal Bout, die bij de tweede paal stond. De duw van de puntvan Bouts schoen voldoende om Rion voor de maal te laten vissen (12). Dat de 34ste min. Het spelpeil zakte toen iets, hoewel het tempo gehandhaafd bleef. De ruststand 21 wa3 .verdiend en daarnv konden onze jongens rustig de tweede helft mee ingaan Tref/en van v. d. Berg Dat alles veel beter liep dan in Leiden werd bewezen. Nauwelijks had Kas mareck. de vervaarlijke schutter, die bij Van den Nagel geen kans kreeg, afge trapt. of Rion moest al weer handelend ptreden. Evenals in de eerste helft wisselden v. d. Pols en Schipper steeds plaats wat verwarring in de Franse defensie bracht. Dit leverde in de 4de Clodic miste half. Schipper zette door als kreeg kans om te schieten, maar hij week de cornervlag. Vlug kwam Berg mee en toen Schipper dat zag trok hij de bal voor en het was toen een koud kunstje voor de TSB-aanvalsleider om Ten (1—3). Fransen kwamen toen verwoed op- i en onze kanthalves kregen bergen te verzetten. Zij weiden gesteund een onvermoeibare Kerkdijk, die 1 te zien was. waar de bal rolde, zag het er gevaarlijk uit toen links binnen Avril hard inschoot en Woudsma vallend redde. D» bal was nog niet weg Kroesbergen moest zijn hoofd voor schot van Petrus steken om een goal Voorkomen. Toch werd de bal wegge- rkt en dat luchtte op. Aangevuurd door Wilhelm, die zijn tiende wedstrijd speelde (overigens niet zijn beste) kwajn Holland weer in het offensief. Kroesber gen kwam zelfs ver naar voren en van de 10e tot de 35e min. volgde toen een geweldig Nederlands overwicht en met eel geluk verdedigden Masclau c.s. hun doel. Bout groeide uit tot «en prachtige vleugelspeler en Schipper was gevaarlijk door rijn zwerftochten, die hij steeds met schoten en kopballen besloot, die echter geen doel troffen. In de 16e min. kreeg Schipper een cor- •r te nemen. Het werd een rgn. ..inswin- ir" en Rion wist de bal. zwaar gehin derd door Van der Berg. Juist weg te kken. maar voor d<^ voeten van onze kleinste Gerrit: Kerkdijk, die een uitge kookte boogbal. onbereikbaar voor Rion inzond, die echter tegen de onderkant de lat weer terug stool Dat was een listig schot uiterste hoek te stompen. Na een misser van Wilhelm kreeg Petrus een kans, maar hij schoot recht op Woudsma, die daarmee geen moeite had. Het begon te dagen. Nogmaals kwam de rechtervleugel los. Nieuw- straten naar Kerkdijk, die de bal doorgaf aan Schipper, maar die zag zich de bal ontnomen door Masclau. Een verre trap en.de laatste trap, want het einde was daar en een jui chend oranjeteam verliet het veld. De zware coup kon weer in dezelfde kist mee naar Den Haagl En nu nog even na kaarten over het President Eisenho wer heeft op het Witte Huis lunch aangeboden aan de groep verte genwoordigers der NAVO-landen dit een bezoek brengen aan de Ver. Staten De president sprak enige tijd (zie foto) met de voorzitter van de groep, jh mr. A. W. L. Tjarda Van Starkenborgh Stachouwer, de vroegere gouver neur-generaal van Nederlands Indië. en de spelers. Wat Holland betreft va» stukken beter dan in Leiden. De gehele wedstrijd was aantrekkelijk en stond bijna op eerste-klassers peil. De ploeg gaf blijk over de nodige techniek te beschikken en ook het doorzettingsver mogen. Het plaatsen wa9 o m. stukken beter dan tegen de Belgen. De Fransen speelden minder dan in Luik tegen de Belgen, hoewel moet worden gezegd, dat inzen ze weinig gelegenheid gaven e spelen. We willen deze keer geen speler noemen, die de beste van allen Iedereen heeft hard gezwoegd en gevoetbald om het succes te bereiken. Woudsma heeft weer niet zoveel te doen gehad. De goals waren onhoudbaar zijn uittrappen was beter dan in Lei- Krocsbergen vonden wij de beste achterspeler en trapte nu links en rechts. Zijn plaatsen was evenals bij de andere beter verzorgd. Wilhelm speelde vooral in het begin zeer zwak. Tegen het einde herstelde hij Nieuwstraten en Zandbergen noeme we in een keer. Beiden waren wei voortreffelijk, zowel verdedigend als aar vallend. Vooral de Rotterdammer zwie in de eerste helft veel en verzette be: gen werk. Van der Nagel was zonder meer solide en had geen zwakke momenten. Kas reek schakelde hij volkomen uit. Schipper was uiterst gevaarlijk werkte enorm vooral als binnenspeler. Wij vonden hem een van de besten uit de voorhoede. Met wat meer geluk had hij een of twee goals op zijn naam gebracht. Het werd opnieuw bewezen, dat hij als binnenspeler veel meer tot zijn recht komt dan als vleugelspeler Van der Pols kan terugzien op een goed "T VreCmd' - De kruiser De Rimer 1, Zaterd« f. 12* .SCh°' Bordeaux vertrokken. Het schip ten varen n.et van sevaar ontbloot. 3d,lborKen aan boord la der Berg toonde zich een goede naar Nederland. Ontdaan van plankenkoorts Zendingshuis Ie Oegstgeest Academisch gevormde Gereformeerden bijeen Gedurende het afgelopen weekeinde had te Oegstgeest een conferentie van academisch gevormde Gereformeerden plaats. In he' besef van de versnelde ontwikkeling van de moderne samen leving wilde men zich bezinnen op mo gelijkheden tot nadere activering van de intellectuelen in de Gereformeerde Ker ken en tot het opheffen van de verwij dering. die soms tussen kerk en intel lectuelen geconstateerd wordt. De conferentie werd door verscheidene juristen, artsen, hogere ambtenaren en leraren uit het gehele land bezocht. Zij stond onder leiding van prof. dr R. Schip pers, terwijl korte voordrachten gehou den werden door prof. dr A. M. Donner. dr C. Sanders en prof. dr C. A. v. Peur- sen. Eenstemmig was men van oordeel, dat de academisch gevormden het inzicht van kerkelijke organen in de hedendaags» geestelijke situatie kunnen bevorderen. Meer dan voorheen dienen de intellec tuelen zich op deze taak te bezinnen. Daarbij zullen zij zich ook meer beschik baar moeten stellen in gevallen, waarin de kerk een beroep op hen doet. Men besloot tot oprich'ing van een Ge reformeerd centrum voor beroepsgroe- penwerk, vanwaaruit verdere bezinning, onder meer door middel van conferen ties, vorm kan krijgen en waartoe be langstellenden zich met eventuele sug gesties kunnen wenden. Het secretariaat is gevestigd: Louise de Colignylaan 14, Oegstgeest. ivam hij vaak tot eerste goal was pracht 'ïler en schutter was 1 Kerkdijk was weer dapper. Ontzettend goed spel en zijn k. Als spelver- uim voldoende. Kerkdijk: klein het wat i he De Indonesische premier Ali Sastro- amidjojo zal tijdens zijn tiendaags zoek aan de hoofdplaats van con nistisch China niet alleen over de kwestie Formosa spreken, maar Rood-China eerste man ook de economische probh men van Indonesië voorleggen. Eén ei per jaar HYGIËNISCHE TOESTANDEN TREURIG (Van een onzer verslaggevers) DICHT BIJ het prachtige meer bij de IJzeren Man ligt het ..woonoord" Lunetten, of duidelijker uitgedrukt, de barakken van het eens zo be ruchte concentratiekamp Vught. Hier leven 2500 Ambonnezen, mannen, vrouwen en kinderen in ballingschap. Onder de kinderen telt men er liefst duizend onder de negen jaar. In iedere barak zijn twintig families onder gebracht. Dat wil zeggen, dat er in iedere barak twintig kabinetachtige ruimten zonder waterleiding, zonder verwarming en zonder aparte ge makken zijn. betekent ook twintig klcim istcrtje; mod de schünl 1 bctckei lokaal ebruik moeten maken. Alles wat nodig nu ter in aanraking moet komen, wordt daar gereinigd. Dc afvoer is zeer slecht, hei vuile water loopt via een gat in de muui de tuin in. Dat betekent tien half afgeschoten toi letten waarvan men met Iwee familie: per stuk gebruik moet maken; dat bete- De twee kinderen van de heer A. B. Sihasale die ternauwer nood aan de verbrandingsdood ontsnapten. De oudste zoon (l.) viel op een brandende petro leumkachel. Bout tot slot heeft bewezen zijn keuzei' aardig te zijn. In deze wedstrijd, zijn! ijfde interland, groeide hij tot ongeken- I de hoogte en zijn voorzetten waren afge- ■ten. terwijl zijn sprint veel overtuigen- der was dan iii Leiden. De eindstand is De eindstand van het driclandentour- loi is als volgt: Nederland 2 2 0 0 5—3 Frankryk2 0 1 1 5—6 Be|8'ë 2 0 1 1 45 j Frankrijk werd tweede door een beter doelgemiddelde dan België. PERSONALIA Te Rhencn is op 86-jarige leeftijd overleden mr D. L. Leccius de Ridder, grondlegger van de kalkzandsteenindu- strie in Nederland. - De directeur van de gemeentebedrij- n te Bergen op Zoom, ir G. A. in gaat per 1.September met pensii Toch is het zo SLECHTS HEKSENSCHIM Br Duitse natuurkundige Ro- np de heeft hy het rlkaa lukte. i dr hrllin ondig hedorvi vinders, die de hersenschim van de eeuwigbewegende machine wilden najagen. Deze uit spraak klinkt onvriendelijker dan zy is bedoeld, want het was werkelijk niet de bedoeling van Mayer nit wraak rün navolger» alle srhoi il het noodzakelijk gener beweging de helling op i a opnieuw naar beneden komt zet het mechanisme de volgende er hoogst verbaasd ryn wanneer inderdaad gieki I lukt. perpetuum mobile Ie vervaardigen en ontdekte door zyn mislukking te ana lyseren de hekende wet, die ons ver- telt dat energi ;rl,ruikt zal r Misschien kan een voorbeeld dit wat verduidelijken. Een 1000 kg wegende steen die zich op de top van een berg bevindt, heeft een zeker arbeidsvermo gen, want laten we de steen van de helling afrollen dan i. het gevaarte, door de kracht waarmee hy aan de voet van de berg neerplof!, in staat mechanisrhe arbeid te verrichten, het zij doordat hy ren geweldige stoot geeft aan een u-hoepenrad dat zodoende in hewi-ging komt, helzy doordat hg ngt. Maar aiende beweging wordt steeds lang energie in welke stoffelijke vorm ook. behoeft Ie worden toege voerd. En hoewel hyna lófl^r van al deze pogingen op mislukkingen eindi gen, hebben de onvermoeide strevers nog gelyk ook! Want ondanks de waarheid die in de (onbewezen!) stelling vin Mayer moge schuilen, en welke redelijke inzichten daaraan ook ten grondslag liggen, de natuurkundigen en ingenieurs die hel perpetuum mobile theoretisch behan delen. kyken naar een volslagen abstract doel. dat He hersenschimmen jagende uitvinder daarhij vergeleken Nieuwe gezichten in Kurhaus Minister Zijlstra startte het Diesel-congres Nederland' spreekt over toepassing bij spoorwegen en schepen (Van een onzer verslaggevers) De -nieuwe week la begonnen met nieuw congres. In het Kurhaus te Schc- veningen zijn deze week deskundigen bij een. die sullen spreken over de aan d< dieselmotoren verbonden problemen. Vanochtend, om kwart over tien. ver zamelde bet congres zich in de Ridder zaal waar minister Zijlstra de zittingen met een rede geopend heeft. Nederland, aldus de minister, ging in de ontwikkeling en toepassing var Dieselmotor vooraan, want het plaatste al In 1910 dn de tanker Vuleanus de eerstt Dieselmotor. De toepassing van Diesel- electrische tractie door de Nederlandse spoorwegen in de Jaren na 1930. behoorde toen tot het tvieu\v« van de dag in do Diesel-wereld! De grote concurrent van de Dieselmotoi zal de gasturbine worden en de vraag stukken die daaruit voor de economische ontwikkeling der wereld voortvloeien, vormen weer een hoofdstuk apart. Burgemeester Schokking heette de congresganger.® welkom in Den Haag. Ook de deken van het congres, de heer J. Goedkoop, hield een rede over de be- Oegstgeester antiquair vele malen bestolen Haarlemse taalleraar opereerde in Amsterdam De antiquair W. E. Blom, woonachtig te Oegstgeest, die aan het Singel te Am sterdam zijn zaak heeft, werd gedurende de laatste tijd regelmatig bestolen door een man. die er zijn werk van maakt, stukken op het gebied van ethnografische kunst te ontvreemden en weer te kopen aan een andere antiquair, de heer H. J. Kouw uit de Lange Brugsteeg te Amsterdam. De heer K. kreeg argwaan, toen de dief. die zich voor leraar aan een taai instituut te Haarlem uitgaf, hem een kris aanbood, die hij meer gezten meende te hebben. Hij belde de heer Blom op, die onmiddellijk riep: ,,Houd hem vast. Hij heeft mijn halve zaak leeggestolen". K. deed toen de deur op de knip. Na een nandgemeen gnf de ..taalleraar" zich gewonnen en stelde hij een onderlinge schikking voor. Toen mevrouw K. de po litie echter belde, deed hij nog een wan hopige poging om te ontsnappen. Hi; sprong dwars door een ruit en traehtti over een platje en via een luik naar bui ten te komen. K. kon hem echter nog luist aan een süd van zijn jas vasthouden. Tijdens de yiuchtooging had de man nog een fraai «tuk Meissner-porselein ver nield. De politie heeft hem ingerekend. Faillissementen 'Opgegeven door Van der Graaf en Co. NV. Amsterdam i GEËINDIGD; G NIJkamp. makelaar. Eefde. door het verbindend worden der enige uitde- lingslljst met een uitkering van 19.65 pet aan Eén ei per jaar SURSéANCE i aan E J Vo. ooriopig aursój d. 17 Mei 1955 Maatschappij. K •lopig sur«< op Maandag 6 J i betaling: d.d. 13 Mei 19* les. aannemer, Htlversun -e van betaling verleent rzoekschrlft ingediend om séance van betaling. Be- A D P V van Löbcn Seis. m Het verhoor t* bepaald 1956. nm 2 uur. tekenis van deze geregelde ontmoeting van technici. Hij richtte zich in het bij zonder tot de dame» der congresleden, die door het Comité „Den Haag worden bezig gehouden als haar echtge noten in het Kurhaus beraadslagen. Er worden voordrachten gehouden gewichtsbesparing. brandstofverbruik, smeerolieverbruik en onderhoudskosten van Dieselmotoren. Van Nederlandse zijde zal gesproken worden over de toepassing van Diesel motoren voor spoorwegtractie en scheeps- gtuwing. Uit 16 landen zijn voor het congres 472 heren en 178 dames Ingeschreven. In to taal 650 personen. Het gaat slecht met de bijenteelt De voorzitter van de Vereniging to bevordering der bijenteelt in Nederland, mr L. R. R. .1. ridder van Rappard. bur gemeester van Gorkum, heeft op de ln Utrecht gehouden Jaarvergadering mede gedeeld. dat het de bijenteelt in ons land slecht gaat. De imker moet het klaar blijkelijk nooit hebben van een periode van hoogconjunctuur. In de oorlog b. was er veel vraag naar honing, ma: 1954 is het slechtste jaar geweest, dat Ridder van Rappard zich in de 18 ji dat hij voorzitter is, kan herinneren. Het ledental van de vereniging daalt gestaag: in '53: 13 000 leden, in '54: 11.600 en nu nog maar 10.000. De industrie maakt het areaal steeds kleiner. In de zandstreek sterft de korf- imkerij zelf geheel uit. Goede vaktech nische voorlichting is nodig, want bi; een deugdelijke bedrijfsmethode is nog wel een behoorlijke honingoogst te ver krijgen. De vereniging hoopt op meer steun voor de. bijenteelt. Boon Sillevis 40 jaar in de luchtvaart Twee jaar in de lucht De oud-KLM- vlieger Leen de: t Sillevis, bijgenaamd „Boon", is veer tig jaar in d< luchtvaart Dc heer Sillevis, die thans chef i? van de afde ling Interne Transport de KLM Schiphol, trad in Mei 1915 het eerst in dienst a's dienstplichtig soldaat op de viiegne.de Soesterberg. Hier werd hij bij de technische dienst geplaatst. Het lucht- m trok hem echter dermate, dat hij reeds gauw toe overging vlieglessen nemen in de toen zo bekende Farman. In 1917 behaalde nlj zijn brevet en vijf Jaar later trad hij in d:enst bij de KLM aan booixl gingen." in 'hi al» verkeersvlieger De heer Sillevis j 256 kinderen de reis mee. Mat de ont- heeft liefst 20.0r>0 vlieguren op zijn naam I acheping zal. onvoorziene omstandighed' ee jaar voorbehouden, dezelfde dag om 8 ui worden begonnen. kent twintig maal twee kartonnen tussen- scho'.ten, twintig etage-bedden en twintig potkachels en petroleumbrander*. Behalve de schandelijke hygiënische toestand die er bestaat om de paar dagen komt n.l. een open boerenkar het vuil weghalen dat overal opgestapeld ligt; (Iwiniig families moeten het met twee vuilnisemmers stellen); licht, lucht en leidingwater ontbreken. is er ooven- dien de angstpsychose door het acute brandgevaar. Brandgevaar Dc gehele barak is op de buitenmuur na, van hout en karton opgetrokken. Da grote loods, waar vroeger Uc gevangenen van het Duitse schrikbewind mannetje aan mannetje lagen, Is door middel van uiterst brandbare schotten ln „kamers" verdeeld. Op een nauwe vuile donkere gaivi, waar ratten en muizen vrolijk over elkaar heen buitelen, komen twintig deurtjes uit die alle toegang verschaffen tot de broedhokken. Een broedhok. waar men niet weel of men naar wordt van de petroleumlucht, de bedompte vochtigheid of van dc atmosfeer van de drogende kle ren. Indische specerijen en rook van goedkope shag. Midden tussen koffera, bedden en wat schraal huisraad staat een potkachel te puffen. Het brandbare tussenschot is te gen de kachelhitte beschermd door «en smal eterniet plaatje. Het plafond, waar de gloeiende kachelpijp zijn uitweg door het dak naar buiten zoekt, is helemaal niet beschermd tegen een eventueel broei ingsproces. Als men na veel passen en meten ln zo'n broedhok heeft plsats genomen, wachtend op de dingen die komen, duurt het niet lang of de vrouw „des huizes" komt binnen met )n iedere hand een rantang (etensdrager). Het eten in deze dragers blijkt meestal koud te zijn ge worden door het eindeloos wachten bij de keuken. Geen nood. iedere familie is voorzien van een petroleumbrander waai - van dan ook een druk gebruik wordt gemaakt. Dan komt het moment dat de kinderen (twee tot vijf) binnenstormen. De ogen van moeder de vrouw gaan om beurten van de kinderen naar het petroleumstel en naar de rood-gloeiende kachel Als vader ook van zijn werk is teruggekeerd, gaat het gezin aan tafel. Na tafel is het in de nauwe gang een gedrang van jewelste. Een ieder rent naar de afwasplaats om de vaat te doen. Vader brengt inmiddels de kinderen naar bed. De oudste kinde- kunnen niet in het broedhok blijven, r moeten naar vrijgezellerfhokken. Jongelui van 17 jaar af worden er samen ondergebracht, hetgeen door het ontbre ken van toezicht ongewenst genoemd moet Als vader en moeder om de tafel zitten om van hun zware dagtaak te bekomen, gebeurt het dikwijls dat een van de kin deren in zijn slaap uit z'n etage-bed valt. Als het kind dan in zyn val nog de pe- Iroleum-brander omver stoot, is het leed lüte overzien. In een ommezien kan de hele kamer en daarmee de barak in Vijl minuten Men beeft uitgerekend. da( een barak binnen vijf minuten totaal uitgebrand kan zijn. De laatste drie maanden hebben «r in totaal drie branden gewoed die 300 mensen dakloos hebben gemaakt. Enkele dagen geleden werd het gezin A. B. Sihasale bijna het slachtoffer van een brand die veroorzaakt werd doordat een van de kinderen uit bed rolde. De schade bedroeg f300. Tijdens de wandeling door Ihet kamp werden wij begeleid door de voorzitter van de kampraad, de heer Hitipiew en de ■ecretaris de heer Sahetappy, een neef van de Sahetapy, en de enige overlevende die in Indonesië tijdens de Japanse in vasie in Nederlands-Indië aan een massa onthoofding ln Atjeh ontkwam. De man nen lieten de afgebrande barakken zien, de overvolle toneelzaal waar de slachtof fers van de brand kamperen, de smerige wasplaatsen, de hemeltergende toestan den in de broedhokken, waar een heel gezin leeft, de vuile „tuinen", waar geen gemeentereiniger ooit een voet zette. Wij hoonden ook van hen die van f3 per volwassen persoon in de week niet konden leven en een werkje er bij heb ben. Van hun mager salaris moeten zij 60 pet afstaan aan het commissariaat Am- bonnezenzorg. De toch al zwaar gedu peerden moeten dua hard werken voor f 15 per week. Het eten Is de InnUte tijd dragelijker geworden. .Maar men krijgt nog ateeda één sinaasappel per man per maand en één ei per jaar. nl. met Paaen. Mees krygt men eens per week en een kleding- bon eenmaal per juar. Maar het ergste ls het brandgevaar. Men kan niet eens via een deur buiten komen. Iedereen moet zich met zijn hele familie door het kleine nauwe venster naar buiten werken. In het kamp is een handkar waarop het brandbhtsmateriaal wordt vervoerd. Als men nagaat dat het kamp Vught een uitgestrektheid heeft van een klein dorp. begrijpt men dat in de vijf minuten dat een hele barak afbrandt, iedere hulp van zulk een primitieve aard ie laat is. ,,1-unetten is In één woord een ergernis, waar hygiëne, zedelijke, maatschappe lijke en sociale maatregelen worden ge negeerd door hen die met het welzijn vnn de Ambonnezen zijn belast", aldus de opinie van kampraad en kampbewoner, In het algemeen werd door de kamp raad van Lunetten een dringend verzoek gedaan om toezending van kinderkleding, voornamelijk voor hen tot dc leeftijd van tien jaar en damesondergoed voor de slachtoffers van de brand. Dit kan wor den gezonden aan de Kampraad, Ambo- - nezenwoonoord Lunetten. Vught. Willem Ruys Donderdag in Rotterdam Donderdagmorgen wordt het m s. Wil lem Ruya van de Kon. Rotterdamsrhe Lloyd uit Indonesië in Rotterdam ver wacht. Onder de 979 passagiers bevinden zich 40 reiziger» die in Malakka en Ceylon totaal mak»n

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5