Zes B.B.-brandweergroepen bestreden „vuur" op Lammermarkt Leiden I werd eerste en zal meedoen aan nationale eindstrijd Zuster De Boer jubileerde in „Voordorp" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 16 MEI 1955 Provinciale selectiewedstrijd (Van een onzer verslaggevers) ZATERDAGMIDDAG zijn op de Lammermarkt te Leiden de provinciale selectiewedstrijden B.B.-overheidsbrandweer gehouden. De deelne mende brandweer groepen Delft II, Leiden II, Delft I, Dordrecht I, Leiden I en Dordrecht II kwamen in deze zelfde volgorde op het wedstrijdterrein aan. Om daar een voor elke groep gelijkluidende opdracht uit te voere Voor elke uit 8 man bestaande groep, inclusief de groepscommandant, begon ernst van de wedstrijd, als door de luid sprekers het geluid van overg-ererd' vliegtuigen kwam. Dan stuitte elke groep io snel mogelijk met het nodige blus- materieel op de Beestenmarkt. Man voor man uitgerust met B.B.-overalI. helm, stofbril, nieuwe rubberlaarzen en wa: er verder moet worden gedragen door hem, die zich voorbereidt op de nobele taak de burgerbevolkingi waartoe hij zelf be hoort, in tijd van onverschillig weik groot gevaar te hulp te snellen. Kleding, uitrusting en materieel moes ten er keurig uitzien. Want bij de in spectie daarvan door de vijf leden tel lende jury werden punten toegekend. En bij de algehele beoordeling van de wijze, waarop de werkelijke opdracht werd uitgevoerd- werden die punten niet vergeten Tien minuten voor een groep moest uitkomen kreeg de groepscommandant van de wedstrijdleider zijn opdracht. Er was op het marktterrein een brandobject aangegeven, dat als verloren moest wor den beschouwd. De gebouwen, daaraan grenzend, moesten worden behouden, een broodfabriek en een wolfabriek. De windrichting zou West zijn, al zou d? torenhaan ook Oost aanwijzen. Op het terrein zou al een blokploeg van de ge organiseerde zelfbescherming 'aanwezig zijn en men had de beschikking twee brandkranen. Op zestien punten werd het t tred. Agenda van Leiden Harderwijk en de Zuider- Foyer stadsgehoorzaal. 7.45 uur: Mu ziekschool Toonkunst, einduitvoering. Uiterstegracht 1 B, 8 uur: Broederschap van oud-padvinders, filmavond. Lis se, Keukenhof, half 3: Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Dinsdag Kamerlingh Onnes-laboratorium, 8 uur: excursie K. en O. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leids Acad. Kunstcentrum, piano. Den Burcht. 7.30 uur: toneelavond „De Distel" (personeelsvereniging gemeente lijke reinigingsdienst), opvoering van „De suikerfreule". Den Burcht. 2.30 uur: jaarvergadering afd. Leiden algemene Ned. bond van ge- pensionneerden. R.Ki militair tehuis, 7-45 uur: feestelijke Jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Nat. Christen-onderofficierenver eniging en de Chr. sociale onderofficieren- vereniging (eerste lustrum). Woensdag Prediker. Janvossensteeg, 8 uur: Jaar vergadering afdeling Leiden Oranje-Groe- Hooglandse kerk. 7.30 uur: avondstilte (duur: half uur). Donderdag (Hemelvaartsdag) Pieterskerk, 11 uur: Kerkdienst in het kader van de pijperdag, voorg. ds P. W. Spruijt te Amsterdam. Leidse Hout. 2 uur: Middagprogramma pijperdag. Stadhuis, 6 uur: défilé tamboer* en pijpers, achterzijde. Leidse Hout, 8 uur: Avondprogramma pijperdag. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde. 109 uur: Japanse kleurendruk - houtsneden Kunisada (tot 15 Juli). Prentenkabinet, 2—5 uur: tekeningen Jo« Goeschalk en Paul Citroen (tot 28 Mei» Universiteitsbibliotheek, half 10'half 6: „De vrije letterkunde tijdens de bezet ting" (t.m. 18 Mei). Apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- De heer A. C. Soetenbroek gehuldigd De schilders van de firma Otto aan de Langebrug hebben Zaterdag de kwasten eens opzij gelegd en zijn, met hun echt genoten, een dagje uit geweest. In de vroege morgen startte men van het Stad huisplein met een bus, die het gezel schap via Leersum, waar werd uitge spannen, naar het openluchtmuseum in Arnhem bracht. Ook de dierentuin werd bezocht, waarna te Scherpenzeel werd gedineerd. De heer A. C. Soetenbroek herdacht op deze uitgaansdag bovendien het feit, dat hij 35 jaar aan de firma Otto ver bonden is. Zijn patroon heeft hem dan ook in hartelijke bewoordingen toege sproken en overhandigde hem een me daille van de bond van schilderspatroons en een geschenk onder couvert. Voor mevrouw Soetenbroek was er een doos bonbons. De heer Blansjaar overhan digde de jubilaris namens het personeel een sigarettenkoker en schonk mevrouw Soetenbroek bloemen. De Jubilaris dank te voor de hartelijke huldiging, waarna men zich huiswaarts begaf en om half twaalf voldaan in Lelden arriveerde. Leidse Reddingsbrigade De cursus zwemmend redden werd Vrijdag afgesloten met het examen van de Koninklijke bond tot het redden van drenkelingen, wat, wat het waterwerk betreft, in de Overdekte werd afgeno men. Aan alle opgekomen candidaten kon bet diploma worden uitgereikt. Diploma A: de dames G. A. van Dorp en A. Rietberg en de heer J. Verhoogt Jr. Diploma B: de dames A. C. A. Borg en A. Gijzenij en de heren H. C. Brummel- bamp en G. P. Wijtsma. S/eer in 'f gezin? De Nieuwe Leidsche" ei ii der ploegen door de jury ge lardeerd. Bijvoorbeeld op de mi er, waarop het brandobject werd rkend, waarop het blusmateriaal ird opgesteld, waarop vul- en toe erslangen werden uitgelegd en larop de slachtoffers werden be- S. W. Éagedoorn ....B.B.-er met de B.B.-ers. schermd. Het laatste, maar het zal zeker niet het onbelangrijkste punt zijn geweest, was de beoordeling van het teamwork In de groep. r werd in een realistische sfeer ge- •kt. Bij het opkomen van elke ploeg werd via de geluidsinstallatie het geluld duikende vliegtuigen gehoord. Daar na begon aangstaanjagend een grote ben zinebrander te loeien, metershoge kol kende vlammen uitbrakend. Rotjes ont ploften om de haverklao. Onder een oude personenauto laaiden ineens vlammen op Brandbommen rolden wit vuur spuitend over de marktklinkers en in teertonnen werd het vuur van houtspaanders gretig opgestookt. En zes keer achtereen, vc elke groep weer, lagen er twee „gewo den", met „natuurgetrouwe" voorstelli gen van hoofd-, arm en beenwonden. In deze wirwar van geluiden en nage bootste oorlogsverschijnselen en vooi talrijk publiek moesten de B B.-mannen hun werk doen. Burgemeester Van Kin schot woonde een deel der wedstrijden bij en ook was was er een vertegenwoor diger van de Commissaris der Koningin, m: P. Cleveringa. lury In die sfeer moesten ook de heren de jury hun werk doen. Punten toeken nen. „Naar eer en geweten", zoals het hoofd Bescherming Bevolking, de heer S. W. Hagedoorn, later bij de bekend making van de uitslag in de brandweer kazerne zei. In de jury zaten de heer Kosten, waarnemend commandant de Leidse brandweer, de heer Van Gor- kum, brandweercommandant van Oegst- geest, de heer Flux, brandweercomman dant van Hillegom, de heer Lit, wijk- leider van de Leidse B.B.-brandweer, er de heer Van der Kraan, onderbrand meester van de Leidse brandweer. Wed strijdleider coördinator scherming. Uitslag Om op de prijsuitreiking terug te ko men. het H.B.B.. de heer Hagedoorn, heeft in de brandweerkazerne, alvorens de uitslag bekend te maken, allen dankt, die aan het welslagen der wed strijden hadden meegewerkt. De jury leden, de dames van de Dienst Sociale Verzorging, die voor lafenis en voedsel zorgden, de blokploeg van de A-kring Leiden o.l. van de heer Bekkering, die zo correct en zo enthousiast en zo vermoeibaar zesmaal op het wedstrijd terrein dezelfde handelingen had uitge voerd, verder de „slachtoffers", de brand- ploeg van brandmeester Klaasen en aller die hij nog mocht hebben vergeten. De uitslag was tenslotte voor de Leidse ploegen zeer eervol. 1. Lei den I, 458 pt„ naar nation, wed strijden in R'dam, cdt W. F. v. d- Broek; 2. Leiden II, 455 pt„ cdt J. van Treure; 3. Dordrecht II, 408 pt„; Delft II, 403 pt.; Delft I 398 pt.; Dordrecht I, 390 pt. De waardering werd uitge drukt met legmedaillcs en oorkondes van de A-kring Leiden. Oorkondes waren er ook voor de groep van de beer Bekkering. D. van der Kwaak over het volkscredietwezen Chr. Hist, gemeentebestuurders in Leiden bijeen In afwijking van het gebruikelijke, kwamen de leden van de Vereniging van Christelijk Historische leden van gemeentebesturen in Nederland (kring Zuid-Holland) deze keer met in Rotterdam bijeen, maar, op een speciaal tot het bestuur gericht ver zoek, in Leiden. In de vergadering die Zaterdag onder voorzitterschap van burgemeester H. Duiker van Pijnacker in Rehobothwerd gehou den, sprak de heer D. v. d. Kwaak, wethouder te Leiden, over „Volks credietwezen." Bij een zo veelzijdig onderwerp kon spreker, in verband met de hem toegemeten tijd, het Volkscredietwezenvan slechts en kele zijden belichten. Bepaalde bevolkingsgroepen komen niet an sparen toe. Dit beperkt zich vandaag niet slechts tot de minder-goed gesitueer den. Spr. wilde hieruit niet de conclusie trekken, dat deze mensen zorgeloos te werk gaan: er kunnen zich situaties voor doen, waarin binnen een betrekkelijk korte termijn een groot bedrag moet wor den betaald. Spr. zag het als de taak van de over heid het consumptieve crediet te regelen door het oprichten van gemeentelijke financieringsinstituten. In een verbod tot het verlenen van consumptief crediet zag hij niet alleen schade voor de consumen- maar tevens voor fabrikanten en handelaren, wier afzet sterk zou ver minderen: geen overheid zal er dan ook denken, het consumptieve crediet te verbieden. Bü de oprichting van een gemeentelijke volkscredietbank in elke stad zag spr groter voordelen voor de consumenten dan die aan het werk van particuliere in stituten en aan de methode van de zo genaamde betaalzegelkassen verbonden Bazar voor oprichting van tehuis Men schrijft ons: Langzaam maar.zeker begint Leiden de achterstand, die het had met betrekking tot de verzorging van de eenvoudigen geest, in te lopen. Meermalen kan lezen van de gunstige ontwikkeling het B.L.O. en ook de nazorg als noodzakelijke voortzetting strekt meer dan voorheen zijn aandacht en steun uit tot de oudere pupillen. Het iniatief van de Dr Van Voorthuij- senstichting om te komen tot oprichting van een tehuis voor alleenstaande ge handicapten. van hen dus, die hun ouders verloren hebben en niet op eigen benen kunnen staan is toe te juichen. Bereids hebben verschillende autoriteiten instem ming met dit plan betuigd. Naast goed verzorgde nazorgwerkplaatsen bestaat in stad grote behoefte aan een eigen tehuis onder verantwoorde leiding. Inwoners van Leiden en omstreken kun- en meebouwen aan dit tehuis door het bezoeken var. de bazar, die Vrijdag en Zaterdag gehouden wordt in de foyer van de Stadsgehoorzaal Meer dan dertig attracties en stands, alle „rUk-bela&n". staan gereed om u te ontvangen. De wet houder van sociale zaken, de heer S Menken, hoopt deze bazar Vrijdag om r te openen. zijn. De winkelier is tevens bevrijd alle afbetalingszorgen; er komt een delijke scheiding tussen koopman en ban kier. Bovendien wordt door deze wijze van credietverlening aan de koper de desbetreffende concurrentie van de keiiers uitgeschakeld. Het voorbeeld Enschede is dan ook door andere steden met succes gevolgd. Na do rede van de heer Van der Kwaak volgde een bespreking, waarin met be langstelling naar de bevindingen van hel instituut voor Leiden en omstreken werd geïnformeerd. Nationaal zangconcours in Stadsgehoorzaal De ring Lelden van Chr. zangver enigingen heeft een groot nationaal zangconcours uitgeschreven, dat op 6 Juli in de Stadsgehoorzaal gehou den zal worden. 35 Verenigingen uit het hele land hebben ingeschreven met een totaal van 1300 zangers en zangeressen. 17 Koren nemen deel in de ere-afdeling en de superieure af- Het leek werkelijkheid op de Lammermarkt Zaterdagmiddag, met die ontploffingen en branden. Echt was het gelukkig niet. Het was maar een wedstrijd van brandweermannen van Bescherming Burgerbevol king. Met enthousiasme werden steeds weer dezelfde „fikkies" geblust. Hier nemen twee B.B.-ers een oude auto onder handen, waaronder een vuur woedt. Foto N. van der Horst „Wij wensen, dat wij in practijk brengen wat gij ons geleerd hebt" Zuster De Boer heeft dus Zaterdag haar jubileum in het kinderhuis Voordorp te Leiderdorp, dat uitgaat van de diaconie van de Hervormde Gemeente te Leiden, gevierd. In de nacht van Vrijdag op Zater. dag is men nog bezig geweest de receptie zaal te versieren. De jubilerende zuster mocht in die nacht niet eens in het kin derhuis slapen. Zaterdagmorgen om half II werd zU met een auto door drie kinderen gehaald. Toen zij in het tehul6 aankwam, stonden de kinderen en het personeel gereed om haar toe te zingen. MeJ. Siddré, de direc trice van Voordorp, sprak zuster De Boer toe. „Wij zijn dankbaar Jegens God, Die u de kracht gaf om al dit werk te doen. Niet alleen dankbaarheid is er echter in hart, ook weemoed, omdat enkele maanden afscheid gaat Haagwegkwartier hield feestavond De buurtvereniging Haagwegkwart:er hield Zaterdagavond een feestavond ;n het Antoniusclubhuis. De voorzitter, de heer A. Koren, opende en heette de aan wezigen, onder wie speciaal de afge- aardigden van zusterverenlg'nger, van harte welkom. Frans Eijkhof toonde zich hierna een vlot conferencier, die er een goede stem ming in weet te brengen. In de loop van de avond oogstte ook de Tiroler-kapel onder leiding vah de heer Smit, met zang Lia Schouten, veel bijval. Over het geheel een geslaagde feestavond. Tiende uitvoering van stichting amusement De stichting amusement De Sleutelstad gaf Zaterdagavond in de foyer van de Stadsgehoorzaal haar tiende uitvoering. De voorzitter, de heer J. A. Weers, sprak in zijn openingswoord zijn vreugde er over uit. dat het de Stichting in haar drie-jarige bestaan zo goed gaat. Immers, het ledenaantal is tot 400 gestegen, en dat wil wat zeggen. Spreker hoopte, dat het bestuur nog veel goed amusement voor arbeiders zal mogen verzorgen, want is tenslotte het doel, waarvoor de Stichting in het leven werd geroepen. Voor de pauz» werd hot damescomité gehuldigd voor het vele werk, dat het heeft verzet in de afgelopen Jaren, waar door het een enorme steun is voor de Stichting. De dames kregen elk een bloe menmandje aangeboden. Mevrouw Wes- terveld sprak een woord van dank. Een overladen programma, waarin mu ziek werd gebracht, werd gezongen, ge goocheld cn toneel gespeeld, kortom waar van alles werd gedaan om de leden leuke avond aan te bieden, genoot een vlotte afwerking. Vandaag evenwel is hot feest en schijnt de zon. Feest in uw lijn, dat is: de iijn de eenvoud". Spr. roemde de Jubilaresse om haar deugden. Naast eenvoud noemde zij haar trouw, haar grote plichtsbetrach ting cn haar geloof. „Het geloof heeft i voor alles de kracht gegeven, de moeilijk heden te overwinnen. Nooit was er iets t« veel als het ging om de jongens. Dit ge tuigen trouwens de vele blijken van waar. dering van de rijde der oud-pupillen. Wij wensen, groot en klein, dat wij in practijk brengen wat gij ons geleerd hebt", aldus de directrice. Namens personeel cn kinde ren werd een geschenk aangeboden. Des middags werd zuster De Boer toe gesproken door dr De Planque, die een ioppe met ir.houd aanbood. Onder de I aanwezigen waren ook mr dr Geelkerken, i voorzitter van de diaconie van de Leidse Hervormde Gemeente, de heer Van Diepe- ningen, die het gemeentebestuur van Lei derdorp vertegenwoordigde, ds Honnef, Hervormd predikant te Leiderdorp, en vele oud-Voordorpers. Het is voor zuster De Boer een onvergetelijke dag geworden. „De Zijl" weer open De gemeentelijke zweminrichting „De Ztjl" heeft vanmorgen haar poorten voor zwemlustlg Leiden weer opengesteld. Voor velen zal de tem- Personeelsvereniging van Roto vierde zilveren jubileum Directie nam kosten van feestavond voor haar tekening De Vereniging voor ontwikkeling en ontspanning, samengesteld uit het personeel der Nederlandsche Rotogravure-Maatschappij, is de oudste per soneelsvereniging in de Sleutelstad. Zaterdagavond werd ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een grote feestavond gegeven in de Stadsgehoor zaal, die werd geopend door de aftredende voorzitter, de heer O. Krap. Na een woord van welkom aan de directie, de heren Stafleu en Coebergh, en de gepensionneerde collega's, die in volledige sterkte waren opgekomen, gaf de heer Krap een overzicht van de afgelopen 25 jaar. Deze periode is in drie delen te split sen. Tien jaar voor de oorlog, 5 jaar ge durende deze oorlog en de tien jaar daarna. De eerste 10 jaren laten zich nu van de romantische kant bezien, om dat de prettige dingen blijven voortleven in herinnering en de moeilijkheden wor den vergeten. Hoewel de laatste er on getwijfeld geweest zullen zijn. Verschil lende clubs zijn verdwenen, waaronder de toneelclub, wat het bestuur nog steeds erg jammer vindt. De Klaverjasclub oogst echter nog steeds lauweren. Ook noemde de spreker met spijt het ophef fen van de voetbalvereniging, die een eigen terrein met kleedkamers had. De oorzaak hiervan is het besluit van de K:N V B Toch heeft O. en O. altijd een sterk bindend element in zich gehad. Er zijn zelfs huwelijken uit voortgekomen. In de oorlogsjaren moest O. en O. „on derduiken" om niet bij de „Kulturkam- mer" ingelijfd te worden. Na deze donkere tijd werd de verent- ging direct weer nieuw leven ingeblazeti en is zij sterker dan ooit naar voren ge komen. Dit dankt zij natuurlijk mede aan het feit, dat de personeelssterkte belang rijk is toegenomen. Ook de activiteiten zijn toegenomen; de cursus Engelse taal heeft een enorme belangstelling, meer dan de Duitse van voor de oorlog. De bridgeclub heeft dit Jaar weer beslag weten te leggen op d* beker van de bedrijfscompetltie. Ook de haast onovertrefbare recreatiezaal is één van de pijlers waarop O. *a O rust. De heer Krap dankte de directie voor de morele en financiële steun, waardoor dit alle3 werd mogelijk gemaakt. Verrassing Vele schriftelijke felicitaties waren bin nengekomen, o m. van het Rode Kruis, voor de medewerking in de afgelopen jaren ondervonden. De ere-voorzitter, de heer Stafleu, feliciteerde het bestuur en de leden met zilveren Jubileum en hoopte, dat dank zij de stuwende krach ten onder de leden, de vereniging noR een lang leven beschoren mag zijn. De heer Coebergh bracht de gelukwensen van de directie over en bood een cadeau aan, dat klonk als een klok Deze gehele avond, met alle kosten daaraan verbon den, werd door de directie voor haar rekening genomen. Zichtbaar verrast dankte de heer Krap voor dit grote ge schenk. waarmee de vereniging weer van de bodem van de put, waarin zij feitelijk zat. werd afgetild. De nieuwe voorzitter van O. en O., de heer W. Streefland. bood namens de ju bileumcommissie, twee albums met gra- mofoonplaten aan en bracht dank voor wat tot stand was gebracht. Het feestelijk gedeelte werd verzorgd door een ensemble, waarin bekende ..radiosterren" medewerkten. André Car- rell. Marianne v. d. Bergh. De Wico's, Tonny Schifferite'.n en The Topliners, stuk voor stuk zorgden zij voor be schaafd amusement. O en O kan zeker op een geslaagd feest terugzien. (vanmorgen was die 12 graden), maar een van de sportiefste Leidenaars, de heer Van der Linden, heeft zich er niet door laten weerhouden om van- moreen als eerste een duik In het koude water te nemen. Voor wie dit voorbeeld nu of over enige dagen vol gen willen: het kan weer! Vierduizend gulden voor diaconessenhuis Naar wij vernemen heeft de huis-aan- huis- en de straatcollecte ten bate van het nieuwe diaconessenhuis te Leiden ongeveer vierduizend gulden opgebracht. Het comité, dat de collecte organiseerde, is over dit resultaat zeer tevreden. Leidse Arjos bijeen Ook jeugd moet vechten voor doorwerking van beginselen ,.DE ARJOS in Leiden leidt een noodlijdend bestaan," moest aan het begin van de propaganda-avond, die de ARJOS Zaterdagavond in het Geref. Jeugdhuis hield, gezegd worden. Aan het eind van de avond hebben zich echter ruim twintig nieuwe leden opgegeven, zodat misschien voortaan in Leiden twee clubs zullen bestaan. Door afwezigheid van de voorzitter opende Martien Paats deze avond, waarop hij behalve de sprekers de heren J. G. Lamers en D. Noteboom, afgevaardigden van de A.R. kiesvereniging en het district Leiden van de ARJOS, welkom kon heten. „Een grote man in een kleine wereld' was het onderwerp van de eerste spreker de heer T. Hopman, voorzitter van he provinciaal verband Zuid-Holland van d< Arjos. Ergens in de grote wereld staat eei kleine man. ergens in die onmetelijk* wereld ligt een klein land. En in Neder land bestaat een kleine groep van 11 12 van de bevolking, die bekend is als conservatief en reactionnair: de Antl- Revolutionnaire Partij, de partij van Groen van Prinsterer, Kuyper en Colijn. is niet zo leuk om over de ARP ..d« partij van de steile, starre cn stugge Ge reformeerden" en „de partij met het li berale sociale programma", zoals de te genstanders beweren. Ie praten. Als je Coliin zegt. zie je visioenen van werk loosheid. uitzuigerij en pauperisme het ?estesoog voorbijtrekken. Spreker weerlegde vele aanvallen, die op de Christelijke politieke partijen wor den gedaan, en toonde aan. dat de zon der Herdenking bij Haagse Schouw Het aantal herdenkingspledhtigheden in deze dagen altijd zeer groot, maar iedere plaatselijke samenkomst heeft toch in de loop van de jaren een eigen cachet gekregen. Zo is het ook met de korte plechtigheid, die ieder jaar op een Zaterdagmiddag plaats heeft by het mo- ent voor de gevallenen van het m Ilde Depót Infanterie, dat staat dé drukke rijksweg bij de Haagse Schouw. Zaterdagmiddag zijn ze weer gekomen, de oud-strijders met hun familieleden en bloedverwanten van de gesneuvelden men is dankbaar, elkaar terug te zien op dit plekje, dat langzamerhand zo ïrtrouwd is geworden. Nadat Vaikeniburgs Harmonie het „Wilt heden nu treden" had laten horen, begroette de voorzitter van de herden kingscommissie, mr F. H. Brandsen, de aanwezigen. Burgemeester Du ff van Oegstgeest was wegens ziek te verhinderd cn werd vertegenwoordigd door mevr. Du Bocuff. We merkten ook oorm. commandant van het 22ste Bataljon op. overste H. Mulder, thans hoofd van de R.A.O, Luitenant-kolonel veldprediker ds A. T. Nijenhuis hield oen korte rede. In vijftien jaar kunnen vele indrukken vervagen; do tijd verzacht ook min of de wonden, die geslagen zijn. Toch blijft het onze plicht, deze gevallenen le eerste uren te gedenken. Ook zij, die gevallen zijn in de periode van 10 tot 34 Mei, zuilen nooit vergeten mogen worden, zei spr. met nadruk. Hun offer in waarachtig offer geweest, want pas nadat zij gesneuveld waren, hebben wij kunnen zien, tegen wie zij zich ver- hebben, nl. tegen alles, wat in de volgende jaren in dictatuur, in concen tratiekamp en zoveel dingen meer over is gekomen is. En als dan op sommige ogenblikken de vraag toch weer naar boven komt naar het „Waarom?" van al deze dingen, dan antwoordt spr.: Omdat ons leven, land en ons volk niet volmaakt zijn Er gaat een schreeuw van ellende over gehele wereld. Maar God zegt: „Ik uw nood. En als ge (het alleen niet ?r aan kunt, weet het dan, dat Ik niet zal begeven of verlaten hen. die op Mij vertrouwen." Valkenburgs Harmonie speelde „Vast* Rots van mijn behoud", waarna de krans- leuging plaats had. In zijn dankwoord betrok mr Brand- n ook het gemeentebestuur van Oegst- geest, dat de verzorging van het monu ment op zo voortreffelijke wijze vol- Gevestigde en vertrokken personen In de week van 9 tot en met 14 Mei IN LEIDEN VESTIGDEN ZICH: J. A. Arndt, Rapenburg 65; N. R. Barug, Steenschuur 7a; O. Bergamini en fam., in- en exporteur, Oude Vest 107a; A. M. A. van der KleU-Bosman, Morsweg 110; J. J. M. L. Daamen, Noordeinde 50; M. K. Dhar. laborant, Houtlaan 29; I. E. Dreier, Noordeinde 50; J. W. Felllnger, prycholo- gisch ass.. Leemansstraat 38; J. E. Fuhri Snethlage, Noordeindeplein 2a; E. T. H. Geurts. dienstbode. Hooigracht 11-29; E. C. M. Giesen, Noordeinde 50; H. Goote, hulp in de huish., St. Buysingstr. 1; H de Graaf, Rapenburg 49; A. de Grave. Kagerstr. 16; J. A. Hartsteen, Caland- straat 38; G. A. M. Heetman, röntgen- assistente, Fagelstr. 13; J. S. van der der Helde en fam., pluimvee-deskundige, Valdezstraat 4; W. H. Hogenkamp. wed. v. De Lang, de L. de Kanterstraat 2; J. R. de Hoog, technicus. Lorentzkade 4: M. C Horikx, verpleegster. Witte Rozenstr. 18; W. J. Horikx, verpleegster. Witte Rozen straat 18; L. Horowitz. Fagelstraat 22a G. Housheer, hulpverpleegster, Rijnsbur- gerweg 10; H. Jekel. Levendaal 64a; A. T. de Jong, verpleegster. Hooigracht 11-29; C. G. J. de Jong. lichtmatroos. Tessel- schadestr. 8a; C. J. Klein en fam., typo graaf. Charl. de Bourbonhof 24; A. H. M Kooter, inspecteur Levensverz.. Schel penkade 46; J. Kuijt. fabr.arb., Celebesstr. 10; M. T. Feit-van der Lande, a/b „Roe- salka", Gagewater t o Haagweg 160; M. T. Metz, echtgen. v. Kamsteeg, huishoud kundige, H. de Grootstr. 1; F Meijer, reli- gieuse, Hooigracht 11-29; J. T. Montanus, P. de la Courtstraat 53; E. C. A. Moolen- bel. vertegenwoordiger. Leeuwerlkstr. 6; L, Noorduin, hoofdonderwijzer, Hooigracht 88; A. C. Numan, verpleegster, Mezenstr. 2; A. van Pernis en fam., broodbakker, Noordeinde 44; P. J. J. Felllnger-Princen, Leemansstr. 38; A. W. Riebeek, grondwer ker. Looierstr. 62; J. P. Kok-Risselada, med. analyste, Breestraat 177; M. Rösler, wever, Morsweg 111; T. A. Saat. adj. Insp. verz.- my„ Plantsoen 51M. E. P, Sauter, Noord einde 50; IJ. Schuitema, onderwijzer, H. Rijndijk 42; J. G. Slmonis, sergeant-maj. KL.. Rijn en Schiekade 30: W J. Vls- Terhorst. Groenoordstr. 26; J, E. Heems kerk-Verhoeven. Volmolengracht 14; J. de Visser, Breestraat 73a; J. M Vyibrief- Vletter. Floresstraat 40; H. G Volkersz en fam. procuratiehouder. Lorentzkade 13; M. Volkers, typiste. Coomhertstraat 49; W. H. van der Voorst. Vestestraat 21; S. Wanslnk, verpleeghulp. Rijnsburgerweg 10; S. W. de Water, boekhouder. Leliestraat 15; M. F. Wehrmeyer. koopman ln huish. Janvossensteeg 48; M H. WerensteiJn. liefdezuster. Pelikaanstraat 1; A. C. Zuur. verpleegster. Rijnsburgerweg 10; J. G Zwart, employé B.P.M Atjehstraat 4. UIT LEIDEN VERTROKKEN: F. N. Abels. Groenhavengracht 12. Dor drecht. Buiten Walevest 16; A. Alberts. Leuvenstraat 19 Rotterdam. Bergse Lin ker Rottekade 53; I. B. Kraijenhoff-van Asbeck (barones) en fam., Witte Singel 31, Canada; F. W. Bédier de Prairie, Apo- thekersdijk 28, Zeist, Prof. Lorentzlaan 76; W. M. van Bemmel, Rijnsburgerweg 10, 's-Gravenhage, Westelnde 132; C. J. W. T. van 't Hoff-Boogers, Kam. Onneslaan 18, 's-Gravenhage. Réaumurstraat 32; J. W. Boon, Haagweg 94, Heemskerk, Jac. van Oostzaanstraat 5; A. van Haren-Cohen, Hoge Rijndijk 24, 's-Gravenhage, Rens- woudelaan 114; J. P. van Dooren en fam., Aloëlaan 18. Weststellingwerf, Voetpad 66; G. H. Egglnk, Cronesteinkade 26, Amster dam. Wouwemanstraat 9II;J. van Exel, Witte Singel 27, Rozenburg. Blankenburg 15; D. Hakkenberg en fam.. Hoge Rijndijk 8. Hummelo ca.. Hummelo A 95 b; C M. Harland, Rijnsburgersingel 26. Hillegom, Vinkendwarsstraat 10; L. H. Keuskamp- Hekking. Rijnsburgerweg 62b, 's-Graven hage, 2e Sweelinckdwarsstraat 83; M. L. Huppe. Oude Rijn 24a. Amsterdam. Adm. de Ruyterweg 147-11; H. P. H. Keereweer, Aalmarkt 16. Oegstgeest. Warmonderweg 62; H Klaassen. Breestraat 114a. Utrecht. Mauritsstraat 54; G. J. Klein, Hoefstraat 42a. Den Helder. Buitenhaven 5: J. J. Klinkhamer, Mecklenburgstraat 6. Zoeter - woude, Vrouwenweg 11; J. Kukler en f Nieuwe Rijn 41. Katwijk, Boulevard 8 Lankers en fam.. Druivenstraat 11. Óud en Nieuw Gastel, Noordzeediik 24: M. C. Leijssenaar. Hooigracht 13 27, Haarlem, Kamperlaan 4; J Brust-Ligtvoet. Anna Paulownastraat 50. Arnhem, Schilders gracht 11; M. L. van de Lultgaren. Mors- straat 62 64. Rotterdam. Cleyburchstraat 33a; F. A. NawiJn, Cobetstraat 20. Leeu- sociale gerechtigheid niet Is gaan schij nen toen de socialistische haan kraalde. De oude SDAP vocht, zij het op onjuist* wijze, tegen tastbaar menselijk onrecht. Maar de droom van de huidige salon socialisten. waarbij de staat als hoogste top van de menselijke cutuurpyramld* wordt gezien, is veel gevaarlijker: hy schept een anti-Christelijke mythe, waar bij de vryheid en de verantwoordelijkheid van de mens bedreigd worden, aldus spr. Daarom is Christelijke politiek nodig. Ja, er zijn fouten gemaakt en ook Colijn heeft fouten gemaakt, maar de beoorde ling van Colijn is onjuist. De verlaging van de ambtenarensalarissen, een ge liefkoosd stokpaardje van velen, was no dig en in de commissie die Colijn een stemmig adviseerde, zat ook de heer W. Drees. Dat weet niemand meer. Toen in 1933 de buikriem aangehaald moest wor den, heette dat bij de socialisten liberaal. Toen in 1951 tengevolge van de stopzetting hetzelfde moest gebeuren, heette het consumptiebeperking. Het is onjuist, or.tverantwoord en niet prlnc'piee!, dat dc kinderen der Refor matie l". de politiek gescheiden optrek ken, pldus de heer Hopman. Het daad werkelijke antwoord op de doorbraak moet zijn: de concentratie van Prot. Chr. Nederland. Alle jongeren zullen de han den uit de momi'fn moeten steken. Elan, offerzucht en werkkracht moeten we heb- De k'e'.ne man kan met Gods kracht een grote man worden. De Jongeren zul len moeten vechten voor de beginselen en de doorwerking daarvan ln het staats bestel. Na de pauze vertelde de bekende NCRV-medewerker Joh. Bodegraven hoe klein hU zich voelde, toen hy op de „brommer" een reis door Europa maakte. Het was een zeer interassante causerie. Het kamerkoor van Ab van Kapel zong. oude volksliedjes. Een ander intermezzo was wat kolder, gebracht door Martien Paats. Mej. Hannie Leeuwen, secretaresse van het pro vinciaal verband, hield een pittig slot- d, waarin zij tot activiteit opwekte. CHOCOLADE... Venhcutk Roode-Kruis-wedslrijden te Bodegraven. Onder grote belangstelling werden Za terdagmiddag in het parochiehuis in Oud- Bodegraven de provinciale Rode-Kruls- wedstrijden gehouden Aan deze wed strijd namen deel 12 helpsters- en 11 hel- persploegen. De Jury, onder voorzitter schap van majoor S. Bcijc. arts te Bode graven, kende de volgende prijzen by de dames toe. 1 Middelharnis, 013 punten plus win- lar van de beker, die vorig jaar door de helpstersploeg uit Overschie was gewon- I. 2 Overschie 565. 3 Schoonhoven, 554, 4 Alphen aan den Rijn. 552 p., 5 Bodegra- 500 p6 Gouda 491 p.. 7 Giessendam- Hardinxveld 479 p., 8 Ridderkerk 445 p.. Den Haag 426 p., 10 Voorburg 422% p., 11 Sliedrecht 410 p 12 Leiden 363 p. Met 140 punten verwierf Middelharnis tevens de eerste commandantsprijs, terwijl op de tweede plaats kwam Overschie met 138 punten. Uitslag heren: 1 Ridderkerk 252 punten us winnaar van de wisselbeker, vorig jaar door Gouda gewonnen. 2 Overschie 245 p., 3 Giessendam-Hardinxveld 227 p., 4 Bodegraven 206 p., 5 Leiden 196 p.. 6 comb. Rijnland (kleine gemeenten boven de stad Leiden) 184 p., 7 Gouda 179 p., 8 Voorburg 173 p.. 9 Den Haag 117 p„ 10 Schoonhoven 108 p., 11 Alphen a. d. 'Rijn 86 p. warden. Marssumprstraat 9a; F. A. Olde- jans, van 't Hoffstraat 35, Voorschoten, Nw. Voordorpstr. 32; M. J. Prangers, echt- gen. van Schut, Rapenburg 50; Amster dam, Van Breestraat 49; L. H. J. Ramae- kers en fam., Zoeterwoudseslngel 104, Maastricht, Hoge Kanaaldijk 2; H. P. A. Rippe. Breestraat 106, Amsterdam, Heren gracht 89-11; M. T. Schmidt, Lage Rijn dijk 90b. Bloemendaal, Prins Hendriklaan 106; J. P. C. Schouten en fam., v. d. Duyn- straat 15. Rotterdam, Noorderhavenkade G. van Strien, Leuvenstraat 43, Voorschoten. Nw. Voordorpstraat 34; Jonkhr J van Suchtelen. Morsweg 92b, Oegstgeest, L. de Collgnylaan 23; A. H. Tang-Teunissen en fam.. Uiterste gracht 16c. Alkemade. Spoorstraat 32; J. G. Thjjssen, Hansenstraat 15a. Eindhoven, Bosboomstraat 63; C. J. Ulttenhout, Kooi- park 14. Duitsland; H. Hogewoning-Uljee, Lopsensfraat 10, Oegstgeest. Borneostraat 43; J. Veenstra, Noordelnde 2a. Bloemen daal. Bloemendaalseweg 287; J. Verwiel, Pesthuislaan 6, Tilburg, J. van Bever- wijekstraat 2a; D. v. d. Voort en fam., Vreewijkstraat 11, Rotterdam, Ereprysstr. 13; K. M. de Vos. Plantsoen 93. Katwijk, Voorstraat 13; R. Wester. Lorentzkade 56, Oss. Molenstraat 17; G. van Bendegem- Wolfert, Wasstraat 23, 's-Gravenhage, Vledderstraat 101; A. M. van Werkhoven- Woudenberg. Seringenstraat 46, Oegst geest. Dorpsstraat 68; S. M. van Zanten Jut. Vreewyicstraat 1, 's-Gravenhage. Roe lofsstraat 69. Padvinderskampvuur in Oegstgeest Rijnlandse afdelingen bijeen bij 45-jarig bestaan Op het Springveld te Oegstgeest waren de Rijnlandse afdelingen Lei den, Leiderdorp en Oegstgeest van de N.P.V. bijeen rond een kampvuur. Talrijke welpen, verkenners en voor trekkers zaten er, terwijl tevens een groot aantal oud-padvinders het her denkingskampvuur (45 jaar padvin dersbeweging in Ned.) bijwoonde. Uiteraard was de districtscommissa ris, oubaas A. Beekes, aanwezig, ge tooid met de kampvuurmantel. Het kamp vuur verhaal, de geschiedenis van de padvinderij inhoudende, werd door oubaas Beekes verteld. In het begin van de beweging in Nederland :elde men hier twee organisatie*, namelijk de Neder landse Padvinders-Organisatie, de NPO en de Nederlandse Padvinders-Bond, de NPB In 1915 heeft Z K H. Prins Hendrik met succes geprobeerd, beide organisaties ineen te doen smelten en zo ontstond de organisatie „De Nederlandsche Padvin ders". In de oorlog heeft de padvinderij het niet best gehad. Reeds na één Jaar bezet ting werden de district*- en hoofdkwar tiercommissarissen gearresteerd en alle troepenhuizen en goederen verbeurd ver klaard. Na de bevrijding stroomden tien duizenden Jongens toe. die allen padvin der wilden worden. Het gebrek aan lel- ders deed zich echter gelden. Alle deelnemers aan dit kampvuur ont vingen vervolgens een voorgedragen ge dicht als oorkonde. Tenslotte werd de toe spraak voorgelezen, die Baden Powell hield by de sluiting van de jamboree In 1937 en zongen allen twee coupletten van het volkslied.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3