Jlieuwe £cihsrlK GTottrant Oostenrijk eindelijk s Emigratie naar Argentinië Grote Vier in Juli bijeen Konief commandant van de communistische legers Vertrek van mr Bouman een verrassing voor Indonesië Kwaliteit van de officier beslissend voor 't leger MAANDAG 16 MEI 1955 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Poetrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting!. Zes en dertigste jaargang No 10344 Chei-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasttdi abfbltutn "mynhertlntcglicnspoct" Na zeventien jaar. (Van onze speciale'verslaggever) GISTEROCHTEND om omstreeks half twaalf WENEN, 14/15 Mei hebben de ministers van buitenlandse zaken i buitenlandse zaken, Antoine Pinay en de van de Grote Vier in het slot Belvedère j Franse zaakgelastigde in Wenen, het Oostenrijks staatsverdrag ondertekend. Voor Oostejirijk tekende de minister van Direct na de ceremonie begonnen de klok- I buitenlandse zaken, Figl. 's Avonds volgde ken van de 700 jaar oude St. Stephansdom te luiden, ten teken, dat Oostenrijk, na zeventien jaar lang door vreemde mogend heden te zijn bestuurd, weer een vrije natie was geworden. Een honderdduizenden-koppige menigte bracht de vijf ministers, toen zij op het bal- con van het slot verschenen, een ovatie, welke vele minuten duurde, en waarin de kreet „Seid einig" overheerste. De Russische minister van buitenlandse zaken Mololof was de eerste die tekende. Na hem volgden de Russische ambassadeur in Wenen, minis ter Macmillan van Engeland en de Britse ambassadeur, minister John Foster Dulles van de Ver. Stalen en de Amerikaanse am bassadeur en lot slot Frankrijks minister van een banket in het voormalige paleis Schön- brunnv waaraan 1200 gasten aanzaten. On danks een stromende regen, die veel van de feestvreugde bedierf, stonden duizenden te kijken in de hoop een glimp van de aanwe zigen op te vangen. Nog tijdens het feest verlieten Dulles, Mo- lotof en Macmillan en als laatste Pinay de in licht badende zaal. Dulles vertrok in het vliegtuig van Eisenhower naar Washington. Molotof ging rechtstreeks naar Moskou terug en de beide andere ministers naar hun res pectieve hoofdsteden. De gezinnen van de Amerikaanse militairen zullen binnen een maand naar de Ver. Staten terugkeren; de militairen zelf zullen naar Duitsland of Spanje worden overgebracht. warmte hangt tussen de enorme grote met rood-wit-roae vlaggen versierde gebou wen. In enkele viugge passen zijn de lichtgeklede voorbijgangers aan de stoep rand en daar'komt de colonne met grote snelheid de straat in. Drie motorrijders in lederen overalls en met pistolen aan de gordel rijden voorop. Zij zorgen er voor dat mr Molotof niet door het vei- keer zal worden opgehouden. De sirenes op hun motoren maken een onheilspel lend lawaai en twee grote blauwe lam pen op het stuur flitsen aan en uit. Dan volgen twee motorrijders die dicht langs het trottoir rijden en hun ogen1 wantrou wend langs de nieuwsgierigen laten gaan. Hierachter volgt een open auto vol ge wapende politiemannen, weer een motor rijder, een auto met veiligheidsofficieren van de M.V.D. en eeret dan de zwarie zim-limousine van Molotof. De sowjet- miaister laat zich niet zien: hij verbergt *ich achter grijze gordijntjes. Het enige wat op zijn aanwezigheid in de wagen wijst is het wapperende Russische vaan tje op de radiator. „Net als in Moskou," zegt een oorlogs veteraan naast mij. „Ik heb hem daar op dezelfde manier voorbij zien komen en hij doet er goed aan. Er staan alleen al in de Mariahilfstrasse minstens honderd mensen die om gegronde redenen iets tegen Russen hebben...." Het is waai de Weners over het algemeen genomen niet bepaald pro-Russisch zijn. Menige hier vertelde mij zijn persoonlijke erv ringen met de Russen en die verhalen zijn zo schokkend en van dermate stoten de aard, dat ik ze onmogelijk kan v geven. ,Ook ditmaal is Molotof niet in Wenen omdat hij ons zo aardig vindt," zegt een ander. „Er warft der wurst nach der speckzeite" (hetgeen zoveel wil zeggen als: hij wil een spierinkje uitgooien om kabeljauw te vangen). Als hij met dit was voor hotel Imperial aan de Ring. Ik richtte de camera op hem en drukte af op het ogenblik dat hij een woedend ge baar maakte. Dat was vast een pracht- foto geworden, maar het mocht niet zo zijn. Met één stap was de Rus naast mij Een enorme massa enthousiaste Weners bracht de vier ministers, die na de ondertekening op het balcon van het Belvedèrepaleis verschenen, een grootse hulde. staatsverdrag geen verdeeldheid kon ver wekken in West-Duitsland, dan zou hij hier nu niet zijn...." Wantrouwende Russen Vanmiddag had ik een interessante er varing, waardoor ik het Russische wan trouwen aan de lijve kon ondervinden. Een indrukwekkend uitziende Russische officier met grote gele epauletten, zware lederen koppel, witte handschoenen en de bekende zwarte laarsjes stond op post bij de Zim-limousine van Molotof. Dat en trok mij bij de mouw mee naa: muur. Daar rukte hij mij het fototoestel uit de handen, nam er de film uit rolde die in één beweging geheel af. Toen kreeg ik de hele zaak terug met een snauw in het Russisch. Ik betreurde het verlies van de film, maar volgens een politieman, die het In cident had gezien, mocht ik nog van ge luk spreken, niet enige uren te zijn vast gehouden. De politieman vertelde mij on gevraagd waarom de Rus zo was opge treden: „Hij was doodsbenauwd". Als die De plechtige ondertekening van het Oostenrijkse vredesver drag: v.l.n.r.: de Amerikanen Thompson (ambassadeur) en Dulles, Molotof, Figl, Macmillan en de Britse ambassadeur Wal- linger, Pinay en de Franse am bassadeur Lalouette. Het staatsverdrag De belangrijkste punten van het 38 artikelen tellend verdrag zijn de vol gende: Oostenrijk wordt hersteld als een eouvereine, onafhankelijk en democra tische staat. Alle bezettingstroepen worden bin nen negentig dagen teruggetrokken, uiterlijk vóór 31 December van dit jaar Binnen twee dagen na het inwer kingtreden van het verdrag geeft da Sowjetunie alle Oostenrijkse eigen dommen terug, die zij thans beheert. De Oostenrijkse regering erkent de vredesverdragen uit de tweede wereld oorlog. Alle Oostenrijkse krijgsgevangenen in Rusland worden vrijgelaten. Oostenrijk zal zich noch door econo mische. noch door politieke banden aan Duitsland binden. Oostenrijk zal medewerken om her bewapening van Duitsland buiten Duits grondgebied, te verhinderen. in de verkoop was gekomen of in krant was gepubliceerd, dan had hem van Westerse sympathieën kunnen verdenken". Vermoedelijk ben ik de laatste wie de Russen een film heb ben ontnomen, althar^ In Wenen. Want ik dit schrijf, daagt de vrijheid en ginnen.de Russen al te pakken De Oostenrijkers hebben getoond weten wat ontroering is en hoe zij 11 feestvieren. Het begon al op het ogenblik dat minister Figl met zijn Ame- ikaanse, Russische, Britse en Franse col lega's op het balcon van het Belvedère- Ruslan'd: Wenen; Westen Lausanne vergaderplaats (Van onze speciale verslaggever) WENEN. 15 Mei. Rusland heeft laten weten dat het instemt met het bijeenroepen van een conferentie van de regeringsleiders van de Grote Vier. Het accoord hier over werd bereikt tijdens een bespre king, welke de Grote Vier Zaterdag- I avond hadden ten huize van de Ame- I rikaanse ambassadeur in Oostenrijk. Molotof stelde Wenen als vergader plaats voor, maar het Westen gaf de voorkeur aan Lausanne in Zwitser land. De conferentie zal in Juli of Augustus worden gehouden. Zoals reeds in een deel van onze vorige editie werd vermeld, is de Russische maarschalk Ivan Konief, voormalig opperbevelhebber van de grondstrijdkrachten van de Sowjet unie, benoemd tot commandant van paleis verscheen na de ondertekening van het staatsverdrag. Onder een stra lende zon verdrongen zich tienduizenden mensen in de tuin en op de straat voor dit oude palels van Prins Eugen. Minister Figl had het staatsverdrag in de hand en met een sierlijk gebaar liet hij het aan de menigte zien. Een luid gejuich ging op. Dit was een ge6te die zelfs op de vreem delingen een diepe indruk maakte. Ver scheidene mensen om mij heen kunnen hun tranen niet meer bedwingen. Een man van middelbare leeftijd zwaait met een vlaggetje „Wir sind frei", terwijl de tranen hem over de wangen stromen. En dan komt het ogenblik waarop de mi nisters van buitenlandse zaken van het Belvedere-paleis de stad inrijden. Lang zaam rijden de wagens aan de enorme menigte voorbij. Een mensenmassa die zwaait en juicht en iedere wagen met een )el begroet: Dul-les, Dul-les, Mo-lo-tof, Mo-lo-tof. Al6 de wagens zeer langzaam voor bij het geweldige Russische over winningsmonument, de Stalinplatz oprij den breekt het enthousiasme eerst recht onweerstaanbaar los. De politiemannen met hun groene uniformen worden opzij gedrongen. De menigte vormt een nauw pad waartussen de autos nog nauwelijks kunnen passeren. Sommige tikken tegen de ramen van de auto's en zelfs Molotof komt een ogenblik achter zijn gordijntjes, vandaan en knikt. (Zie vervolg op pagina 2.) De thans 58-jarige maarschalk Ivan Konief stamt uit een boerenfamilie uit de omgeving van Archangelsk. In 1918 neemt hij op 20-jarige leeftijd dienst in hef Rode leger en maakt als politiek commissaris de burgeroorlog mee. In '28 wordt h\j commandant van het tweede Russische leger in het Ver re Oosten, in 1939 lid van het Centrale Comité van de communistische partij. Tijdens de eerste oorlogsjaren vecht hij in de Oekraine, en naar gelang de strijd zich verder naar Duitsland ver plaatst, in Silezië, Tsjechoslowakije en Saksen. Na de oorlog benoemd tot vice-minister van defensie, wordt hij tevens inspecteur-generaal van het Russische leger. Hoge Commissariaat en KLM wisten van niets Djakarta, 15 Mei De Indonesische minister van Justitie, het parket te Djakarta en de Immigratie dienst waren volkomen verast toen zij amen dat de ederlandse advocaat in de zaak-Jungschlager, mr Bouman in Ne derland was aangekomen. Voor ode Indonesische autoritleten t» iiiiiiiimiiimi Prins Bernhard in de Ridderzaal Hard werken en voor manschappen zorgen (Van een onzer verslaggevers) ONZE STRIJDKRACHTEN kunnen op volle sterkte zijn en volledig zijn uitgerust, de kwaliteit van hun aanvoerders bepaalt hun kracht. Deze woorden sprak prins Bernhard Zaterdagmiddag in de Ridderzaal, waar hij een lezing hield over de taak van de officier, voor vijfhonderd leden van de Algemene vereniging van Nederlandse reserve-officieren. het een raadsel hoe mr Bouman in staal is geweest Indonesië te verlaten. Ieder» vreemdeling die Indonesië wenst te ver laten. heeft een uitreisvergunning van da immigratiedienst nodig. Mr Bouman wa» vandaag zelfs door de offïcier van justitla opgeroepen om voor hem te verschijnen Men heeft thans een onderzoek ingesteld iar de opening in het bamboe-gordijn. De K.L.M. heeft verklaard dat zij mr Bouman niet heeft vervoerd. Ook hei Nederlandse hoge commissariaat deelde dat de repatrieëring van mr Bouman zonder voorkennis van de Nederlandse autoritieten is geschied. Mr Bouman heeft naar aanleiding van e wijze waarop van Indonesische zijde tegen hem is geageerd l.s. de verdediging de zaak Jungschliiger, zijn persoon lijke vrijheid zelfstandig verzekerd. Ieder ouwen in de mogelijkheid van een talc voortzetting van de verdediging ;en objectieve behandeling van de tegen hem opgezette beschuldigingen, Is verloren gegaan. De Nederlandse regering acht dc tus senkomst van de Britse verdediger Curtis-Bennett van nog grotere urgen tie, nu de verdediging in de zaak Smidt- Jungschldger is uitgevallen," aldus de mededeling van het Nederlandse Hoge commissariaat in Djakarta. Natuurlijke belangstelling en zorg.heb ben voor de ondergeschikten, hen zeker heid verschaffen, wellevend zijn, verant woordelijkheidsgevoel ontwikkelen, be grip voor de zaak bijbrengen, houvast biedende beslissingen kenbaar maken met deze punten onderstreepte de Prins zijn betoog, dat leiderschap geen tover formule is of dets, dat zo maar aanwaait, „doch dat het een critisch verstand, hard werken en bovenal toewijding vereist. Nog te veel wordt dit vergeten en hier door de basis van vertrouwen gemist." „Veel goede wil wordt door de reserve officieren getoond, doch wanneer ik lel op de vele requesten. die ik ontvang, dan eijn er toch verschillende reserve-officie ren, die ook trachten met alle mogelijke voorwendsels zich aan deze morele plicht te onttrekken." Het behouden van de goede gezindheid achtte de Prins voor de reserve-officier gemakkelijker dan voor zijn collega in beroepsdlenst. „Bij de selectie moet daar om niet alleen op de intellectuele aanleg worden gelet, maar evenzo op de gezind heid. op de karaktereigenschappen, op de geestelijke kwaliteiten van de toekom stige officier en onder-officier, waarbij nog moet worden gestreefd naar verbete ringen in de bestaande selectie-metho- Karaktervorming De karaktervorming die de dienstplich tige in z(jn diensttijd ondergaat, moet hem ook van dienst zijn in de burger- laalschappjj. waarin hU '*ter terugkeert. HU zal dan niet enkel een goed soldaat. maar ook een beter mens, een beter bur ger zUn geworden. De officier die met dit doel voor ogen zUn mannen moet lel den en opleiden, heeft dus wel een zeer brede en belangrijke taak. Als bedacht wordt hoe grote aantallen jongelieden gedurende geruime tUd In militaire dienst verblUven, ais beseft wordt hoeveel goeds gedaan kan worden en hoeveel er alleen door verwaarlozing in dit opzicht kan worden verknoeid, dan is het duidelijk, van hoeveel gewicht de taak is die de officier, ook en vooral ln vredestUd, voor de gehele volksgemeen schap heeft te vervullen." Drie suggesties Na zich te hebben afgevraagd, of in binnen- en buitenland bij de opleiding van officeren hieraan wel voldoende aan dacht wordt besteed, deed de Prin6 als inspecteur-generaal der Koninklijke Ma rine. Koninklijke Landmacht en Kon. Luchtmacht drie suggesties. Allereerst beval hij aan, dat meer aan dacht wordt besteed aan de algemene sfeer op de opleidingsinstituten en scno- len van officieren. In de tweede plaats zou wellicht meer dan tot nu toe geschiedt „onderricht" kunnen worden gegeven in de karakter- leer. Ten derde zal de toekomstige officier moeten leren, hoe hij straks de soldaat niet alleen het militaire vak, maar de goede gezindheid voor dat vak kan bijbrengen. De reserve-officier, die zijn werk hoofdzakelijk in de burgermaatschap pij heeft, zal dan de positieve waar den van zijn officiersschap moeten uitdragen en moeten nalaten, blinde lings te critiseren. wat hem niet da delijk begrijpelijk voorkomt. „We moeten goed beseffen, dat wij door negativisme ons recht op goodwill verbeuren en dat wij daarmede onze eigen positie ondergraven." Nationaal besel de Verenigde strijdkrachten der Oosteuropese communistische landen. Het verdrag, een tegenhanger van de Nato der Westelijke landen, heeft een gel digheidsduur van twintig jaar en s.sat open voor elk land, ongeacht zijn politie ke beginselen. De deelnemers mogen zich niet aansluiten bij andere coalities of over eenkomsten aangaan, die strijdig zijn met het pact. Het hoofdkwartier der organi satie wordt in Moskou gevestigd. De deel nemende landen zijn: Sowjet Unie. Oost- Dultsland, Tsjechoslowakije, Burgarije, Hongarije, Polen, Albanië. Oost-Duitsland zal het verdrag binnen de komende dagen bekrachtigen, aldus heeft premier Ollo Grotewohl verklaard. Het feit, dat Oost-Duitsland toetreedt zon der militaire bijdrage heeft vooral in Westduitsland verwondering gewekt. In Bonn ziet men dit als een aanwijzing dat Rusland de vrije hand wil houden voor komende besprekingen over hot Duitse probleem. De socialisten worden hierdoor tevens gesterkt in hun eisen aan de Bondsregering, besprekingen over het her stel van de Duitse eenheid te bevorderen. Ned. zeeslepers willen moesson voor zijn Het 6lepen van de kruiser Australia, het voormalige vlaggeschip van de Australische vloot, dat zich thans op on geveer 2700 km ten westen van Djakarta bevindt, heeft als gevolg van de zware zeegang en tegenwind in de Indische Oceaan veel vertraging. De Nederlandse sleepboot Oostzee is uit Bahrein aan de Perzische Golf vertrokken om haar zus terschepen, Rode Zee en Witte Zee te assisteren. Men hoopt in negen dagen Aden te kunnen bereiken, alvorens de moesson in alle hevigheid losbreekt De Australia zal naar Engeland worden gebracht, waar het schip zal worden ge- Paul Robeson wil naar de Sowjet-Unie De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson, die wegens zijn linkse sympa thieën vopr de tijd van vijf jaar een pas poort is ontzegd, heeft medegedeeld, dat hij het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken om een speciale vergunning heeft verzoohit om naar de Sowjet-Unie te mogen reizen. Robeson zeide, dat men hem daar de hoofdrol heeft aangeboden in de film Othello", die door de „Mpsfilm Studio" zal wor den gemaakt. Aardtappeltnarkt vertoont diuidlelijke opleving Ten gevolge van de exportmogelijkhe den naar enkele landen vertoont de aard- appelmarkt een duidelijke opleving, zo wordt van de zijde van het Landbouw schap meegedeeld. Het prijspeil is niet onbelangrijk gestegen. Het uit de markt nemen door de S.I.V.A. (die o.m. tot taak heeft, steun aan de markt te verlenen voor.zover gewenst en noodzakelijk) is op het ogenblik niet noodzakelijk. Aan biedingen die op 10 Mei zUn binaengeko- zijn dan ook niet geaccepteerd, lien tegen de verwachting in mochi blijken, dat het prijsverloop op de vrije markt weer een dalende neiging gaat vertonen, zal de S.I.V.A. weer tot aan koop overgaan, waarvoor thans alle ras- Ben van kleigrond in aanmerking komen. Het prijspeil van de zandaardappelen on dervindt van dc opleving nog niet veel Invloed, daar zij niet in aanmerking ko- Voor zover voor zandaardappelen een telersprijs van f 4,40 per 100 kg veldge was (welke voortvloeit uit exporten naar West-Duitsland, mogelijk gemaakt door toeslagen) niet kan worden behaald, is het Landbouwschap van mening dat aan vullende maatregelen moeten worden getroffen. Weliswaar acht het landbouw schap het prijspeil van I 4,40 te laag, doch reeds eerder Ingediende voorstellen tot verhoging konden door het bedrijfschap voor aardappelen en door de minister niet worden aanvaard. Het kerkbestuur van de R.K. Mo- zes- en Aaronkerk aan het Waterlooplein te Amsterdam heeft zich opnieuw tot de raad gewend om deze beroemde kerk en pastorie bü de uitbreidingsplannen niet te laten afbreken. De universiteit voor niet-Blanken in Fort Hare, Kaapprovincie, Zuid-Afrika, welke vanwege relletjes onder de studen ten gesloten was, zal weer worden open gesteld. Wegverkeer eiste twee kinderlevens Ook twee volwassenen het slachtoffer Zaterdag is bij N ij k e r k een motor, bestuurd door de 20-jarige S. van de Bor uit Driedorp, tegen een vrachtauto ge botst. Het negenjarige zoontje Johan, die op de tank zat, werd ernstig gewond en overleed op weg naar het ziekenhui*. Van de Bor werd in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. Te Rotterdam i9 het zevenjarige jongetje T. de Wit die bij het spelen de Stadionweg overstak, door een personen auto gegrepen Hij was op slag dood. In Amsterdam overleed de 20-j. mejuffrouw A. v, d. Kuljl, die vorige week op haar bromfiets door een auto was aangereden. In hetzelfde ziekenhuis overleed de 42-jarige G. Beenrink die bij het oversteken van de De Lairessestraat door een personenauto was gegrepen. WEERBERICHT Tijdens een korte discussie r ierkte prins Bernhard op, da deel van ons volk te weinig na omdat het op de a de lezing holen niet -oldoende Is bUgebracht. In dit verband ritiseerde h|J ook het gebrek aan mede werking op sommige scholen als getracht wordt, daar voorlichting te geven over onze strUdmacbt. De vereniging zal voortaan tweemaal per jaar een spreker van gezag uitnodi gen. De volgende zal zijn generaal Gruenthor, de bevelhebber van de geal- irde strijdkrachten. Plaatselijk nachtvorst De Bilt verwacht tot morgenavand: Aanvankelijk opklaringen, matige tot zwakke Zuid westelijke wind en plaatse lijk nachtvorst. Later vrij koud weer met toenemende bewolking, plaatselijk enige regen en matige tot vrij krachtige Z -oostelijke wind. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: Zon 4.47—20.31. Maan 2 18 15.03. Op 21 Mei N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1