Blad CT«* Honderd jaar op de bres voor de belangen van jonge wouwen Volgen, waar God riep rna ,Je zegt maar gewóón..."- SS' •V CHRISTUSDOORN Rose en bleu.... 1. nieuwe leidsche courant *Ly In 1894 organiseerde de YWCA zijn eerste internationale conferentie op gro te schaal. Driehonderd vertegenwoordig sters uit twintig verschillende landen wooden deze conferentie bij en dat in een tijd. dat er van vrouwenkies recht of andere vrouwenrechten vrijwel nauwelijks sprake was! Met de groei van de YWCA ging sa nten de groei van de saamhorigheid, die weer tot gevolg had. dat de erva ringen, op conferenties uitgewisseld, in eigen land werden toegepast. Jkvr. Van Gehoord dat een Haagse matrassenfabriek een kindermatrasje heeft gefabriceerd, dat behalve stofvrij ook waterdicht is. Het is gevuld met alpengras en overtrokken met een damast, dat zo'n grote moleculenvastheid heeft, dat er geen vocht van buiten naar bin nen of slof van binnen naar buiten kan doordringen. De matrasjes kun nen met water en reep worden schoongemaakt. Gezii en een door Max Factor in de handel gebracht stiftje, waarmee op een voudige wijze kleine schoonheids foutjes ..gecorrigeerd" kunnen worden. Wanneer men zo'n plekje met deze ,.Errace"-stiit bestrijkt en daarna de gewone make-up aanbrengt, is het onzichtbaar geworden. Gelezen in „Indüstrie-Ni vezels nooit echt vuil worden. Het wassen hoofdzakelijk uit heen ei len bestaan. dat i In het Tropisch Ontwikkelingscentrum in Londen leren Afrikaanse en Aziatische vrouwen allerlei dingen, .die haar bij terugkeer in haar vader land van pas kunnen komen. Een belangrijk onderdeel van zo'n cursus is de eerste hulp bij ongelukken. Britse YWCA gaat het eeuwfeest vieren De Britse YWCA gaat het eeuw feest vieren. Honderd jaar is het geleden, dat de eerste verenigin gen van de Young Women's Christian Association werden op gericht. Verenigingen, die ver takkingen vonden over de hele wereld (in ons land is de CJVF, de Christen Jonge Vrouwen Fede ratie er bij aangesloten) en die een niet te onderschatten invloed hebben uitgeoefend op allerlei gebied. Het begon in de tijd van de Krim-oorlog, toen de navolgsters van Florence Nightingale na aan komst in Londen, waar zij kwa men om dienst te nemen, nauwe lijks verblijfsmogelijkheid vonden. Mary Jane Kinnaird opende toen in Charlottestreet een tehuis en daar vonden deze jonge vrouwen onderdak, totdat zij naar de Krim vertrokken. Ongeveer te zelfder tijd had eer dere jonge vrouw. Emmy Robarts, groep van 23 jonge vrouwen om heen verzameld, met wie zij de Bijbei las en gebedssamenkomsten hield. Uit die groep ontstond een ..Gebedsunie'' met vertakkingen in Engeland, Ierland, Schotland en Wales. En het duurde niel lang of de bewegingen, begonnen door miss Kinnaird en miss Robarts. vonden elkaar en versmolten tot een vereniging, onder de naam Young Women's Chris tian Association. Het doel van deze vereniging? Zij zag haar taak van het 'begin af als een sociale en nam bijvoorbeeld, in de tij den van de opkomende industrialisatie en dus van de grote toeloop van platte landsmeisjes naar de stad, de zorg op zich voor het lichamelijk en zedelijk welzijn van de. jonge arbeidsters. .-Het tehuis in de Charlottestreet kreeg reeds in 1857 een bredere bestemming, toen het opengesteld werd voor werkende jonge vrouwen. Geleidelijk aan ontston- den meer van die tehuizen, evenals eet huizen, clubs, vacantie-oorden, sanato ria zelfs. Geen wonder, dat. toen tegen het einde van de vorige eeuw vele jon ge vrouwen emigreerden naar overzeese landen (meest eenvoudige meisjes, die de wereld niet kenden en zodoende ge makkelijk ten prooi konden vallen misdadige elementen» de YWCA een behoorlijke overtocht ging zo en zodoende de Britse grenzen met haar activiteiten overschreed. In andere landen (op het ogenblik £ijn het er 66) ontstonden zusterverenigin gen. Er waren geen beperkende bepa lingen met betrekking tot het lidmaat schap. Dit was een der redenen van het Srote succes van de YWCA als wereld eweging: iedere jonge vrouw, ongeacht nationaliteit of ras, kon lid worden de organisatie. Lang voor er s-prake van een volkenbond of een Wereldraad van Kerken, toonde de YWCA in de prak tijk aan, dat mensen van alle ras. rang en stand kunnen samenwerken gemeenschappelijk doel. Dat wordt ook gezegd door jkvr. C. M. van Asch van Wijck in haar brochure van de CJVF-reeks „Waar om, een wereldwijd verband?" „De jongeren waren hier in zekere zin de „ouders" van de volwassenen", zo zegt zij. Maar deze gedachte is wer kelijk geen uitvinding geweest van YWCA, YMCA of zending! Wij we ten nu dat zij een noodzakelijk uit vloeisel is van het Evangelie en daar om onlosmakelijk verbonden met de boodschap der kerk." Asch van Wijck stelt het zó: de n nale verenigingen zijn zeer onderschei den wat hun opzet en arbeidsmethoden betreft. Toch zijn de grenzen niet scherp te trekken, vooral niet in de tegenwoor dige tijd. omdat de jarenlange onder linge beinvloeding ten gevolge heeft ge had, "dat men steeds meer van elkan der leerde en overnam. Het grootste onderscheid is. dat in het algemeen in de angelsaksische lan den en in dé landen, waar door het werk van hun secretaressen de YWCA is staan, het sociale karakter van het werk op de voorgrond staat. In de Westeuro- pese landen ligt de nadruk anders: da- is de YWCA een groep leden, die s menkomsten beleggen en waar de gees telijke vorming van de leden de hoofd- Maar aan die uitwisseling van gedach ten hebben de verenigingen veel te dan ken: de ene vereniging is er zich steeds meer bewust van geworden, dat het niet voldoende is. een veelzijdige dienst voor vrouwen open te stellen, maar dat men haar het allerbeste helpt, indien men haar de vorming geeft, die er haar ook toe brengt zich bewust in een christelij ke gemeenschap in te schakelen. En de andere vereniging werd, aldus jkvr. Van Asch van Wijck. hoe langer hoe onrus tiger. dat zij er maar niet in scheen te kunnen slagen, haar arbeidssfeer uit te breiden tot buiten de kring derge nen die als vanzelf, soms uit trage tra ditie, «de weg tot dé YWCA vonden. Dienende functie De dienende functie van de Britse YWCA is vooral in oorlogstijd tot uiting gekomen. Er werd gezorgd voor clubs en tehuizen voor de vrouwen, die op enigerlei wijze actief bij de oorlog be trokken waren. Hulp en bijstand aan oorlogsvluchtelingen en het lenigen van de nood vlak bij de frontlijn dat wa ren zo de taken die de Britse YWCA zichzelf oplegde. Voortdurend is de YWCA zich er van bewust, waakzaam te zijn en activiteit te ontplooien waar die ver eist wordt. Tal van Afrikaanse en Aziatische landen maken momen teel een sociale revolutie door. die menig punt van overeenkomst ver toont met die, welke Europa door liep in de tweede helft van de vori ge eeuw. In die verre landen ver laat de vrouw haar beschermde ge- isoleerde plaats in de samenleving. Zij moet gaan werken in fabrieken en op kantoren, bezoekt middelbare scholen, komt midden in het volle leven te staan. Om de Afrikaanse en Aziatische vrou wen enigermate te helpen heeft de YWCA in zijn hoofdkwartier in Bedford House in Londen een Tropisch Ontwik kelingscentrum geopend. Daar kunnen de jonge vrouwen zich bekwamen in tal van dingen, die haar na haar terugkeer in haar vaderland zeer van pas zul len komen, zoals de kennis van de eer ste hulp bij ongelukken. Maar toch. al is dit nu het enige in stituut op dat gebied het wil niet zeg gen, dat andere bij de YWCA aange sloten landen geen deel hebben in dit werk. Het kan bijvoorbeeld gebeuren dat Nederland (de CJVF dus» een of meer maanden salaris op rich neemt voor een vroedvrouw die door de Finse YWCA wordt uitgezonden om onder Arabische vluchtelingen te werken. De werkzaamheden ..grijpen in elkaar";, het een is niet meer los te denken van het andere. Daarom ook zullen de bij de YWCA aangesloten verenigingen met vreugde dit honderdjarig bestaan van de Britse groep herdenken. En dat ondanks het feit, dat de YWCA een verscheidenheid kent. die de meesten zich nauwelijks bewust zijn. Is in ons land de CJVF van een uitgesproken protestants karakter, in andere landen, de latijns-amerikaanse bijvoorbeeld, maken rooms-katholiekcn het overgrote deel van de YWCA's uit. om nog maar niet te spreken van de grieks-katholieke en de maronitische ianden. Begin September wordt het hon derdjarig bestaan dus gevierd. Van 1 tot 16 wordt de vierjaarlijkse World Council gehouden in Holloway Col lege bij Londen; de festiviteiten val len daarmee samen. Voor de onge twijfeld talrijke bezoekers is een aan trekkelijk programma opgesteld, waarvan de uitstapjes natuurlijk eeu belangrijk punt vormen. Maar de meeste indruk zal wel maken de spe- le dienst in de eeuwenoude St. Paul's Cathedral in Londen. Amerikaanse mannen hebben het gewoonlijk zo druk met geld verdie nen, dat ze nauwelijks piekeren over geringe veranderingen in de kledij of het kapsel van hun vrou» Maar ook zij vinden dat er ergens een grens moet zijn en ze zullen het heus niet dulden dat vrouwlief met heldergroen of afschuwelijk rose haar zal rondlopen. DA T is de mening van een Ameri kaanse kapper, Ralph Lapolla uit San Francisco. Hij beweert, dat elke vrouw er aantrekkelijk kan uit zien, als haar kapsel en haar kleren maar bij haar passen Maar, zegt hij, op bijna iedere bijeenkomst of ver gadering in dit land (Amerika dus) r veel vrouwen aanwezig zijn, men zulke vreemde kapsels, dat sterk de indruk krijgt, dat de Amerikaanse vrouw alleen maar wil opvallen door buitenissigheid. JN het bijzonder keurt Lapolla de Italiaanse kapsels af, die de laat ste tijd populair geworden zijn. En ook voelt hij niets voor „die rafelige, als door de muizen aangevreten lijn", millioenen Amerikaanse meisjes hebben nagebootst of laten naboot van het kapsel van de filmster Audrey Hepburn. J^APOLLA vindt dat d zichzelf moeten zijn. Maar de lijkheid is, dot vele vrouwen de kapper gaan met de op dracht: ,.U moet maken dat ik pre cies op dia of die lijk". Ze willen, zegt Lapolla. er altijd uitzien als iemand anders. J7LK opvallend effect behoort tijde lijk te zijn. Als u werkelijk meent, zegt Lapolla. dat u groen haar moet hebben of een kapsel met gouden of ren strepen, maak dan gebruik een verstuifbare vloeistof en het haar de volgende morgen uit. Groen of rose haar kan in- maken bij uw avondjapon, maar denk eens aan. hoe het de volgende morgen aan de ontbijttafel zal lij ken Toen op die stralende vroege ochtend van 10 Mei plotseling in de meest letterlijke zin de oorlog uit de lucht viel, zagen twee vrouwen zich direct geplaatst voor een onzegbaar zware beslis sing: onze Landsmoeder en Haar dochter. Velen verloren het hoofd in die rampzalige dagen. Zij niet. De stem van het verstand, dat wikte en woog hoe op de voor ons volk beste wijze te handelen, niet die van het hart, werd gevolgd. Hoe dankbaar zijn we nü nog. dat Juliana, om de toekomst van de Kroon zoveel mogelijk te u'nnrbor- gen, vrijwillig tot een scheiding be sloot en die moedig verdroeg, gelijk zovele andere Nederlandse vrouwen die gedwongen ondergingen. Maar in die critieke dagen schrokken we erg van het bericht, dat onze Kroonprinses met haar beide doch tertjes uitgeweken was. Eerst veel later zouden we te weten komen, dat slechts onder grote gevttren. als door het oog van een naald Neer- lands kostbaarste bezit aar. de vij and was ontkomen. Bij het volk sprak in de eerste plaats het sentiment. Toen bekend werd, dat onze Koningin zich eveneens aan de hard toeslaande hand van de overweldiger had ontrukt, gevoel den velen zich op het hart getrapt, als was hier sprake van een smade lijke vlucht, van ontrouio aan het De dankbaarheid, dat geen brallend dic tator in staat zou zijn de Koninklij ke mond te snoeren, de dankbaarheid dat wij als bondgenoot konden blij ven meetellen bij de Westers', mo gendheden. kwam eerst achteraf, nadat we als volk ons hersteld had den van de doffe verslagenheid der vertwijfeling, teweeg gebracht door het verbijsterende nieuws. Maar zodra ons volk zijn gedachten weer wist te ordenen, prijkte in na elk gezin de clandestien vaardigde foto van Hare Majesteit met het daarnaast afgedrukte van de grijze hofprediker. Weiter: Maat 40 is niet altijd Maat 40 e kuót en te keur3 Er zijn dertig soorten wasmiddelen in de handel, 513 typen dames- en herenrijwielen, circa 100 soorten tex tiel, en 200 soorten beddelakens. Er zijn 13 verschillende maten van knopen en 37 verschillende soorten gaatjes in die knopen Eigenlijk is zo'n verscheidenheid gro- t dan noodzakelijk! Dat vindt de Werkgroep Typebeperking ook en het merkwaardige is, dat die groep na een door haar ingesteld onderzoek tot de ontdekking is gekomen, dat velen het met haar eens zijn. Van de paar dui zend rijwielhandelaren was 83,3% 'het eens met het feit, dat er meer modellen dan noodzakelijk is in de handel wor den gebracht en 87% was diezelfde mening toegedaan over de kleuren; 88.7% zou wel willen meewerken als die typen beperkt zouden kunnen wor- In Canada kan de huisvrouw uit vier soorten lakens kiezen, bij ons. zoals gezegd, uit 200. Natuurlijk, zegt de erkgroep. zouden wij een oneindig ia ie wereld krijgen als wij alles het zelfde gingen maken. Maar er zijn in ieder geval duizenden artikelen, die uitsluitend op hun doelmatigheid be oordeeld worden en waarbij dus zou kunnen worden volstaan met slechts enkele typen. De achtergrond van de onnodige productie is verlies van tijd er. geld. Steeds moet men de machines opnieuw instellen en deze zg. insteltijden belopen 35% van de productieve tijd! Als maohine dus 8% uur productief zou kun- draaien, gaan er ca. 3 uur voorbij met het instellen van de machine. gCL 0êj ca. 30 ca4i3typen fietsen^ 57 typen kettjngkasten 78 typen ZjekenhursPeMen ca.63 typen haarkarrvnen ciioo^^^bPdde- ca.100soorten textiel 13ver^^^L groot tes van knopen Q>|] I's H" levendig herinner ik ze mij nog, die vrese lijke boodschapjes waarmee mijn moeder' mij kon op knappen, onder het motto: „Je zegt maar gewoon...." Ja, ja, ga maar met de gesneden worst naar de slager terug en dan zeg je gewóón: „slager, die worst is niet vers, ze is helemaal verkleurd, geef u dan maar rookvlees, zegt m'n moe der". Of je gaat met het stukje hnnenband. dat kc- keperband moeten zijn", naar de winkel terug en je zegt maar gewóón: „het had had keperband moeten zijn". Dit hield in, dat je ook nog gelrl terug moest ontvangen, omdat keperband goedko per is dan linnenband. En zo waren cr velerlei van die gehate karweitjes, waar je op af gestuurd werd als zijnde een flauw, bang kind, dat nodig eens wat flinker moest worden en dat maar „gewoon" zeggen moest... NGETWIJFELD zullen velen met mii soortge- •ijke jeugdherinneringen bezitten. Die flauwe, ban ge kinderen van toen zijn nu zelf Moeder èn... ho ren zichzelf op haar beurt haar kinderen bepreken: „hè. wat ben jij toch 'n flauw, bang kind. 't Wordt tijd, dat je eens over oie verlegenheid heen komt. O. zogenaamd volwassen moeders, laat nu de zelf kennis en de humor u niet ontbreken! Want beken het maar eerlijk, dat u in uw diepste zelf nog datzelfde verlegen kind van vroeger bent En glimlach om uw ..heldhaftige" moeder, die ook haar kinderen „ge woon" liet zeggen, wat zij zelf niet zou gedurfd of althans op andere wijze gedaan hebben. Mannen zijn óók van die ..helden"! Aldus richten zij zich tot hunne gades: „Van wie heb je nu dit zenige, taaie vlees? Toch weer van sla ger Bokspoot? Hoor eens eventjes, jij laat je alles ook maar in je handen stoppen. Tegen mij durf je alles te zeggen, maar door de slager laat je je maar goedschiks een stuk zeen met vet verkopen. Nu ga je ernaar toe en je zegt maar gewoon: „hoor eens slager, nu is het de laatste keer dat ik derge lijk vises accepteer. Als u mij niet beter levert, ga ik naar een ander." Zal je dat nu zeggen!? Bijt toch eens flink van je af!" „Ja man." EEN week later. Er wordt gebeld. In de plensende regen staat de slager voor de deur. De heer des hui- zeis. die toevallis in de gang staat, doet open. „Dag slager. Zo. dat tref je ook niet met het weer. Kom er even in staan. (Pakt het vlees aan). Hoeveel is het? Zin in een sigaret? Alsje blieft. neem er maar twee' Slager af. Manlief depo neert het met papier om wonden vlees in de keuken. En hebt u dan hel hart niet, o vrouwen, om langs uw neus wee te vragen: „Heb ie gekeken of het vlees er goed uitziet? Je hebt je toch niets in je handen laten stoppen?" want dan zal in negen van de tien gevallen het min of meer hooghartig ant woord velgen, dat het zijn taak niet is. om het vlees te controleren, maar dat dit des huisvi Zó is Pa, Ma Bange kinderen. die meesterlijk het maskerade- spelletje van de flinke, dappere grote mensen spe len. Zolang dit: „je zegt maar gewoon" tot boven beschreven materiële ge valletjes beperkt blijft, is er alleen maar plaats voor de glimlach van de humor. 1\,T AAR wee ons. als dit 1Y1 euvel uitgroeit tot een betweterige levenshouding. U kent ze wel, die mensen, die altijd zo precies kunnen zeggen, hoe een ander in dit of dat moeilijke geval handelen moet „Nou. als ik jou was. zou ik gewóón zeggen...." Ja, ja, „zou ik gewoon zeggen", maar ik is jou niet cn ik kan zich zo heel moeilijk in de toestand van jou. tot in alle finesses, alle tere, uiterst kwetsbare puntjes verplaatsen. Zo werd deze week in mijn bijzijn een gesprek ge voerd over een huis aan huis-actie van de evangeli satie. Wie zal ontkennen, hoe uitermate moeilijk d i t werk is? Toen één der aanwezi gen dit uitsprak, viel een ander plomp er bovenop met haar: „ach. waarom? Je zegt maar gewoon: „hebt u dat blaadje gelezen, dat u nu een maand lang ontvangen hebt? Nou en dan ontwik kelt er zich vanzelf een ge sprek." Dit kan inderdaad zo gaan. maar het kan alle maal ook zo héé: anders verlopen, b.v. zó: „O. dat blaadje? Heel aardig hoor. Ja, u hoeft bij mij niet met het evangelie te komen, want ik ben een gelovige. Ik weet er misschien meer van dan u." Pats! De deur flicht. En dan gaan we met Gods hulp wéér bij zoéén aanbellen en wéér en we laten ons eruit schoppen, want zaaier, móéten we. ]V1 AAR wélk mens voelt -*1 zich in zichzelf hiertoe bekwaam? De wijsheid, de tact. de woorden in onze mond. ze moeten ons alle maal van God geschonken worden. En daarom word ik kriebelig, als mensen bij zo'n geweldige opdracht cn ook in andere zeer moei lijke. ingewikkelde situa ties zo makkelijk een an der kunnen voorschrijven, hoe hij (zij) handelen moet. Dikwijls ligt het ons vóór op dc tong dat: „je zegt maar gewoon tegen je baas. dat je recht hebt op die salarisverhoging.... je zegt maar gewóón tegen de dokter: ..en nu wil ik hom of kuit hebben" je zegt maar gewóón tegen de do minee: ..Man. ie wordt er voor betaald... ie zegt maar gewóón tc?en je werkster, die telkens te laat komt: .je hoeft hier niet meer te komen, voor jou tien anderen." (Welke huis vrouw lacht daar?.') Wat weten wij het toch allemaal goed voor een an- En als het op onszèlf aan komt? Lat wij dan voor God weer het flauwe, ban ge kind van vroeger wor den. dat belijdt: ik durf niet. Vader, maar.... met Uw hulp zal het gaan. met U spring ik over een muur. Dan zal óók dat gerede antwoord tot de naaste van: .je zegt maar ge woon" achterwege blijven en plaats maken voor het gebed om hulp of wijsheid voor haar of hem. die dit behoeft. MARGARITHA Nemo. Nee. je moet mij dit niet sturen. Als een psychiater jou niet helpen kan. is dit mij, die jou nooit persoonlijk ontmoette, nóch ie man en zijn fami lie kent. zéker onmogelijk Praat toch eens alles uit tegenover je dominee. Rut- tiz op zijn studeerkamer. Hij is als jouw zieleherder toch de eerst aangewezene? Maar hulp en raad geven, als men iemand nooit per soonlijk ontmoet heeft, in een geval als het iouwe, «.vaar ccn hele vóórgeschie denis aan vast zit en die zoveel facetten heeft is mij niet mogelijk. Ik kan op zo'n afstand immers niet zuiver oordelen" Boven dien verneem ik alles maar van één kant. Nogmaals: ga met alles in je gebed tot God en ga naar jewijk- predikant. Mhr. J. H. O. te R. Op uw schrijven hoop ik de volgende of daaropvolgen de week terug te komen. We knielen naast en met U neer, Tot God de blik. de hand; Geef Neérland Oranje weer Oranje aan Nederland. Er komc dan wat kome mag, We aanbidden, zwijgen stil. De nacht zij zwart, omfloerst de dag. Geschiede, Heer, Lui wil'" Toen werden hier graag de risico's gedragen, die het afdrukken ver spreiden en bezitten van de. kiekjes uit Canada met zich brachten. Heel Nederland zat graag gedoken voor het verboden radiotoestel, vooral als nu en dan de bekende warme stem vanuit Ottawa vertelde over de kleine prinsesjes, of ook toen het bericht kwam, dat de geboorte van een nieuwe Oranjetelg aan staande was. En hoe heeft koningin Wilhelmina met de inzet van al haar krachten en gaven de gevaren in Londen, de stad die voortdurend gebeukt ivcrd door het boze oorlogsgeweld (hoe veel V2-raketten zijn van ons land uit niet op die grote metropole af geschoten') koelbloedig tiotserend, ons niet telkens weer een hart on der de riem gestoken. Nederlands vorstelijke vrouwen we mogen er thans nog wel eens aan herinneren rijn voorgegaan in vastberaden plichtsbesef en hoge levensopvatting in volharding en nationale zin. De vrouwen in het bezette vaderland hebben gelegen heid, te over gehad om dit hoge voorbeeld m de meest uiteenlopende moeilijke omstandigheden te vol gen. Uitzonderingen daargelaten, zijn zij daarin op prachtige wijze geslaagd. Wij zijn alleen vertrouwd met het feit. dat de maten van confectie, spe ciaal voor dameskleding, allesbehalve uniform zijn, zo lezen wij in de Con sumentengids, Wie de ene ken slaagt met een mantel of japon maat 40. kan bij een andere gelegenheid met een evengoed passend kledingstuk in maat 42 of 44 thuiskomen. Andere herkomst van de confectie betekent nu eenmaal andere indeling van de maten. Dat dit systeem onpractisch is werd ook in Amerika ervaren, waar vooral het daar wijdvertakte systeem der ver zendhuizen de bezwaren hiervan deed voelen. Vandaar dan ook. dat men daar te lande van overheidswege naar uni formiteit in de maatindeling streeft. Aan de confcctie-industric werd ccn plan voorgelegd van standaardmatcn, waarbij iedere maat verkrijgbaar is in drie lengten en deze lengtematen weer in drie heupmaten, dus in totaal negen typen, die op eenvoudige wijze worden aangegeven. Dit systeem zou het voor deel met zich brengen, dat de klant die naar zijn speciale maat vraagt, ook verzekerd kan zijn van een goed pas send kledingstuk, hetgeen een grote tijdsbesparing betekent (minder zoeken en passen.'), zowel voor het winkelper soneel als voor de klanten. We zien de ervaringen in Amerika met belangstel ling tegemoet, zo besluit de Consumen tengids. Wellicht kan men ze zich ten nutte maken bij pogingen om ook hier te lande aan de matenverwarring een eind te maken. Rijst of gort mot lever ft Het is, nu de aardappelen 0ud worden, wel eens een prettige afwisseling om ccn rüst- of gortschotel of peulvrurhtcngc- rerlit als hoofdmaaltijd te gebruiken. Voorwaarde is erhtcr, dat er lijj zo'n ge- ft Bü rijst of gort met lever zou u dan bijvoorbeeld een slaatje kunnen geven van kropsla en biet. Voor vier perso nen beeft u in totaal nodig: 400 gr. rijst of gort, 250 gr. lever, 50 gr. mager spek. 50 gr. boter of margarine, 250 gr. ui. zout en peper. Rij gebruik van gort deze ter. De rijst of gort wassen en opzetten met 3/4 liter water en aan de kook bren gen. Voor rijst bedraagt de kooktijd 30 minuten, voor gort ongeveer anderhalf de pi iddels de lever cn bet spek :ncn snijden, nipperen. Het spek langr.au en tot het goudgeel is, dat in nemen. De boter of margt et voegen en heet lat boom order ft Dc blokjes lever met zout en peper bestrooien, door bloem wentelen en in liet bete vet aan alle kanten bruin bak ken. De uien toevoegen cn eveneens bruin bakken. De rijst of gortkorrel* lov spek. Het geheel door en door warm la ten worden. Dc sla die hij Hit gerecht gegeven wordt, ka. 1 olie weinig paprikapoeder iryn t r-C> kan bijna het hele jaar bloeien Uit Madagaskar is de zg. Christusdoorn via Duitsland in ons land gekomen en een veel en graag geziene gast geworden in onze vensterbanken. Bij een goede behandeling tooit zij zich bijna het hele jaar met haar heldere bloempjes. Maar dan moet ze ook vlak voor het raam op het Zuiden staan, want ze vraagt veel en direct zonlicht. Daar bij mag ze maar matig water heb- en weinig mest. Een theelepeltje kamerplantenmest op 1 liter water en daarvan om de twee weken een scheutje, is voldoende. En denkt u er aan, dat dit alleen van April tot September gegeven mag worden! De potgrond moet daarenteger niet te licht zijn. Twee delen blad- aarde, een deel fijne klei en een deel scherp zand is als potgrond aan te bevelen. Soms laat de Christusdoorn haar bladeren vallen. Dan meent men wel eens, dat de plant te weinig water krijgt en dan geeft men wal meer. Dat is verkeerd: ze moet dan juist minder water hebben, want ze geeft met die bladafval te kennen, dat ze een poosje wil rusten en daarom voorlopig geen of weinig water en in het geheel geen mest begeert. Be ginnen er zich weer blaadjes te ver tonen, dan is het goed weer wat water te geven. Dat pasteltinten en streepjes dit izoen de heersende motieven zijn m de dames-schoenenmode, wist u waar schijnlijk al wel. Rose en bleu zijn favoriet, niet alleen in de kleding en de hoedjes, maar ook in de schoenen! Maar rose is niet zo maar rose en bleu zo maar bleu respectievelijk 15 12 verschillende tinten zijn uit te zoeken. De Franse schoenenmode zoekt het be halve in streepjes ook in de ruitjes. Het grappige is, dat men nu werkelijk schoenen in de zelfde stof als de japon kan dragen. Een zwart-wit geblokt japonnetje, waarbij schoentjes gedra gen worden in het zelfde motief. lijkt ons overigens niet veel meer dan een grapje. Wie over een uitgebreide col lectie schoenen geschikt, zal zich die exclusieve ballerina's kunnen veroor loven. anderen zullen er, dunkt ons toch beter aan doen niet al te veel vreemde elementen in het schoeisel te kiezen. Er zijn ook schoenen in de handel, voorzien van een touwzool. Zij zijn heel geschikt om bij het zeilen te dra gen. Zowel voor strand als straat zijn de bont gekleurde schoentjes, voorzien van een heel dun rubberzooltje, ge schikt. Men kan, door haar wat in te kor ten, de plant een gedrongen vorm ge ven. De afgesneden stukjes kunnen als stekken gebruikt worden door ze en mengsel van half bladaarde, half scherp zand te zetten. Bezetting in BORDUURWERK Een Nederlands meisje, mejuffrouw Haan uit Sappemeer, dat op het ogen blik by haar familie in Kalamazoo Michigan, USA) vertoeft, heeft daar ginds veel bewondering geoogst met een groot borduurwerk. Het is een doek van 2 by 1.20 meter en het brengt in beeld hoe de Nederlanders geleefd hebben tydens de bezetting. De kleine steekjes geven de weg in van de bliksemoorlog van de Duitse tanks, brengen het bombarde van een kerk in beeld, burgers die naar een schuilplaats tegen lucnt- allen snellen en een gezin, dat in het donker van zijn magere rantsoenen eet. Het borduurwerk is helemaal van restjes wol vervaardigd. Het midden stuk wordt gevormd door het wapen het Huis van Oranje en is geflan keerd door de vlaggen van de V.S. en Canada met daaronder de leuze: Wy zullen zy aan zij staan en samen zul len wy overwinnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 9