Ilicutoe £dlt$d)e GTmiront Kabinet werpt voortbestaan in de waagschaal Oostenrijk Zondag komt vrij Concours d'Elégance Afwijzing beperkte huurverhoging betekentaftreden op Genève zetel Grote Vier? VRIJDAG 13 MEI 1955 BUREAUX: Steens tra as 37. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; ƒ2,15 per maand; ƒ0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastlcti Is afifblmtn tnyn hert In tcgljcnspocf Drie en veeriige'ïe Jaargang No 11827 SPANNING ROND REGEERKASTEEL (Van onze parlementsredacteur) TTET KABINET-DREES heeft gisteren in de Tweede Kamer bij monde XX van minister-president dr Drees en de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir Witte, zijn voortbestaan verbonden aan de aan vaarding van de voorgestelde beperkte huurverhoging (5 of 10 pet alleen voor duurdere woningen). Voorts is eenen algehele huurverhoging van 10 pet afgewezen omdat in de loon- noch in de belastingsfeer op het ogenblik de nodige compensatie is te vinden. En ten slotte is de limiet van 502 millioen voor het totaal der belastingverlagingen onverkort gehandhaafd. Wat het stellen van de kabinetskwestie betreft zeide allereerst minister Witte, nadat hij betoogd had, dat tijdens de welvaartsloonronde van 1954 de kans om tegelijkertijd tot een huurverhoging te komen verspeeld was, dat hij, als bewindsman, belast met de verantwoor delijkheid voor de volkshuisvesting thans niet nog eens de gelegenheid wilde ver zuimen, althans iets te doen teneinde het knelpunt in de volkshuisvesting min- De andere compensatie-mogelijkheid voor een algehele huurverhoging van 10 pet werd even stellig van de hand gewezen door minister Zijlstra: een loons verhoging kan evenmin in overweging worden genomen. De regering ziet rust op het gebied lonen en prijzen op het ogenblik als van de hoofdzaken van haar beleid. Praten over een loonsverhoging, ook al deze maar 1 pet behoeven te zijn, indruisen tegen dat beleid. Want de bewindsman was er van overtuigd, dat het bij de daarvoor .nodige onderhande lingen niet bij dat gering percentage blijven: dan zouden steUig hoger worden gesteld. Daarnaast had hij het practisohe bezwaar, dat iedere loons verhoging consequenties heeft voor al lerlei sociale uitkeringen: dat is een tijd rovende arbeid, die steUig niet vóór 1 Juli haar beslag zou kunnen krijgen, terwijl het bovendien de vraag is, o£ het gewettigd is. het gehele wetgevende ap paraat in werking te stellen terwille van verhoging van slechts 1 pet. (Zie vervolg op pagina 2.) der knellend te maken. Dit knelpunt is het feit, dat de te lage huren van het oude woningbezit een druk legt op het peil van nieuwe woningen. Deze druk is het grootst bij de duurdere woningen. Daarom kon hjj er de verantwoorde lijkheid niet voor dragen, wanneer deze beperkte huurverhoging niet zou wor den aanvaard. En minister Witte voegde er aan toe, dat hfj zich er over verheug de, dat het gehele kabinet z«n inzichten deelde. Dit woord van minister Witte moet zeer ernstig opgevat worden, aldus aan het slot van de regerings-beantwoor- ding de minister-president, dr Drees. In dien hij er niet in zou slagen ten aan zien van de huurvei. ->ging deze stap te doen, kan hij de verantwoord- jkheid niet langer dragen en dat zou verdere consequenties kunnen hebben voor het geheie kabinet. Minister Van de Kieft had gistermid dag reeds betoogd, dat er geen sprake van kan zijn, tot een ruimere belasting verlaging te komen dan in "totaal f502 millioen. De regering heeft hiermee reeds enig risico genomen, gezien de uitgaven, die er nog zullen komen en het nog al tijd heersende dollartekort. Een huurverhoging van 10 pet over de gehele lijn zou, indien de compensatie gezocht zou moeten worden op het ge bied van de indirecte belastingen onge veer f 150 millioen gaan kosten. Dan de verdeling van de beschikbare f 502 millioen zodanig scheef worden getrok ken, dat de regering een dergelijk voor stel niet in overweging zou kunnen ne men. Bovendien is een zo groot bedrag in de omzetbelasting helemaal niet vinden A Tweelingen mogen in de dienst niet van pakje verwisselen Krijgstucht laat niet met zich spotten de andere in Zuidlaren, wilden hun perieuren en medemilitairen eens bij de neus nemen en wisselden daarom van onderdeel. De broers lijken als twee druppels water op elkaar, zodat de grap alle kans van slagen zou gehad hebben, als J. maar net zo goed basketball had kunnen spelen als D. Op het sportveld van Zuidlaren was J. zo aan het krukken, dat sergeant De G., die D. kende als een uitnemend spe ler, zijn verwondering daarover uitsprak tegen wachtmeester De L. Deze wacht meester. die de broers van nabij kende, was achter de verwisseling eekomen, maar vond het een alleraardigste grap. Hij vertelde aan sprgeant De G., hoe de volk in de steel zat. Deze echter, vervuld van een groter respect voor de krijgs tucht, rapporteerde het geval onmid dellijk aan de kapitein. In Arnhem bleek men inmiddels nog niets gemerkt te heb ben van de ruil. Voor de krijgsraad te velde Oost te Arnhem werd wachtmeester De L. gis teren wegens het toelaten .van de grap en het niet melden daarvan veroordeeld tot f 25 boete. De gebroeders waren reeds reeds krijgstuchtelijk gestraft met een Afzetting van Bao-Dai: staking in Saigon SAIGON, 13 Mei In Zuid-VIetnam heeft het revolution- naire comité de bevolking van Saigon op geroepen om a.s. Zondag voor 24 uur in staking te gaan en te demonstreren voor de afzetting van Bao Dal als staatshoofd verwerping van kolonialisme en com munisme. De demonstratie ls tevens een goedkeuring der politiek van de premier, Ngo Dinh Diem en het revolutionnaire comité. De strijd tegen de Blnh-Xuyen-opstan- delingen gaat onverflauwd voort. De rebellen bereiden een guerilla voor bij het gebied van Phumy, dat de aanvoerroute tussen de hoofdstad Saigon en Cap Saint Jacques blokkeert. Bij Cangioc, 25 km ten Zuiden van Saigon, heeft de regering parachutisten in de strijd geworpen. Generaal Van Vy, die Zondag 1 Mei ver geefs poogde de macht over het nationale leger In handen te krijgen, is door premier Diem ontzet uit zijn functie van inspec teur-generaal van de strijdkrachten. Haiphong bezet Noord-Vletnamese communistische troe pen zijn vanochtend de havenstad Hai phong binnengerukt. Volgens de over komst van Genève mocht het Franse expe- ditieleger Haiphong nog enige tijd bezet houden voor evacuatie van zijn troepen overbrenging van vluchtelingen Noord- naar Zuid-Vietnam. Engeland heetf op aandrang van Zuid-Vietnamese regering pogingen ge daan de tijdslimiet voor evacuatie vluchtelingen te verlengen. Deze loopt Woensdag a.s. af. Voor Nederlandse pers geen plaats De Indonesische minister van voorlich- :ing, dr Tobing, heeft aan het Indone sische kabinet het ontwerp perswet t gelegd. Hij verklaarde, dat er geen plaats meer zal zijn voor de buitenlandse pers, wanneer dit ontwerp eenmaal wet gewor- Prof. dr M. J. H. Smeets te Tilburg s benoemd tot voorzitter van de raad tan advies voor de gemeentefinanciën. •eek verzwaard arrest, want in de dienst is het tweelingen niet toegestaan van pakje te wisselen. Deze regel hebben zij SM hun straftijd ongetwijfeld goed Het Westen wenst opheldering LONDEN, 12 MEI de Londense ontwapenings conferentie hebben de afgevaar digden van de Westelijke Grote Drie Rusland om nadere gegevens ver zocht betreffende de jongste voor stellen. >De bevoegdheden der controle-com missie. de procedure der aanbevelingen, door deze commissie gedaan en het ge bruik van atoomwapens tegen aggressie zfjn de voornaamste punten, waarover men opheldering wenst. Rusland stelt voor de aanbevelingen in de ontwapeningscommissie en uit spraken omtrent het gebruik van atoom wapens door de Veiligheidsraad te laten behandelen. De Westelijke mogendheden willen dit vermjjden, omdat de voorstel len in deze raad door een veto van één der Grote Vier kunnen worden „getor pedeerd". Tenslotte vraagt men zich af. of in de cjjfers, die door Rusland als maxima voor de troepensterkte zijn aan gegeven, ook para-militaire organisaties ~n politietroepen zijn begrepen. De Westelijke afgevaardigden hebben echter hun voldoening uitgesproken over de concessies, welke In de Rus sische voorstellen aan hun standpunt zijn gedaan. Arbeider viel van een fabriekspijp De 26-jarige gehuwde arbeider A Rervzen is in Maastricht gisteren tijdens herstelwerkzaamheden aan de fabrieks schoorsteen van de „Societe Cera- mique" van een hoogte van 30 meter gevallen. Hij was vermoedelijk onwel geworden. Hij overleed vrijwel onmid dellijk. China steunt Rode Navo Het is volgens de Tribune de Genève vrijwel zeker, dat Genève zal worden ge kozen als zetel van de door het Westen voorgestelde conference der Grote Vier Europese- en ontwapeningsproble- Men verwacht, dat ter gelegenheid de ondertekening van het Oosten rijkse vredesverdrag in Wenen een defi nitieve afspraak met minister Molotof zal worden gemaakt. Molotof bevindt zich op het ogenblik in Warschau, waar morgen door acht Oosteuropese landen een ..Rode Navo" zal worden opgericht. De minister van defensie van com munistisch China, generaal Peng Teh- hoeai, die als waarnemer de conferen tie bijwoont, heeft ter gelegenheid van deze oprichting verklaard, dat de 600 millioen inwoners van zijn land aan de zijde van de Sowjetunie zullen strijden, indien in Europa een oorlog wordt ont ketend. Berkel zag „vliegende fietsband" Sliet schoorsteen een rookkring uit Vele bewoners van Berkel en Rodenrijs hebben gisteravond om vijf over half egen een vreemd verschijnsel bonen hun dorp waargenomen. Het had de vorm van fietsband, zo vertelden de waarne en het scheen een rookkring te zijn. Door de kring heen, kon men de blauwe lucht blijven zien. In de Bilt was men van mening, dal het verschijnsel moet worden loegeschre- de uitlaatgassen van straaljagers Het is natuurlijk ook mogelijk, dat een fabrieksschoorsteen een rookkring heefl uitgestoten. De snelheid waarmee de kring zich, op een hoogte van 500 meter jver het dorp bewoog, was zeer groot Den HaagRotterdam soms versperd De rijksweg Den Haag—Rotterdam zal gedurende een periode van naar schat- jaar, verschillende malen des nachts voor het verkeer worden afge sloten. Dit geschiedt dan tussen twee half zes, in verband met bijzon dere transporten. Borden zullen het verkeer, dat dan de oude weg door Delft zal moeten volgen, waarschuwen. Scelba blijft premier De nieuwe Italiaanse premier Gipvannl Gronchi heeft geweigerd het ontslag van het kabinet Scelba te aanvaarden. Na de verkiezingen van een nieuwe president dient de premier volgens de grondwet zijn ontslag aan te bieden. Gronchi wenst nauwere samenwerking tussen Christen-democraten en (linkse) Nenni-socialisten en ontbinding vai thans aan het bewind zijnde coalitie. Hij stuit met deze plannen op verzet premier Scelba. en men was aanvankelijk bevreesd dat Gronchi het ontslag va regering zou aanvaarden. Tevens zouden de Westelijke Groté Drie Rusland willen voorstellen, enkele punten van het Italiaanse vredesverdrag te wij zigen. Dit zou eventueel op de komende vlermogendheden conferentie worden bi sproken. Accoord van ambassadeurs (Van onze correspondent) WENEN, 12 Mei ONVERWACHT hebben de ambassadeurs der Grote Vier vandaag toch overeenstemming bereikt over alle punten van het Oosten rijkse vredesverdrag. Dit grote nieuws werd herhaaldelijk omgeroepen door de Weense radio en de radiodienst van de Amerikaanse bezettings troepen, The Blue Danube Network. In de Mariahilfestrasse, de enorme winkelstraat van Wenen, staken ver schillende winkeliers de rood-witte Oostenrijkse vlag reeds uit. En voor het gebouw van de Geallieerde Bestuursraad, voor de Oostenrijker het zinne beeld van de bezetting, dansten politiemannen arm in arm van vreugde. Zondag zullen de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier hun handtekening plaatsen onder het vredesverdrag. Dan is Oostenrijk vrij, na zeventien jaar afhankelijkheid en 400 zittingen van Oost en West. In geheel Oostenrijk openbaarde zich een geest, die het *>®9t te vergelijken is met onze bevrijdingsvreugde in 1945. Iedereen is in feeststemming: Russen, Britten, Fransen en Amerikanen zijn plot seling graag geziene gasten geworden, die op de schouders worden genomen of wor den toegejuicht, waar zij zich maar ver- DE OPLOSSÏNG Tot vandaag hadden de vier ambassa deurs geen overeenstemming kunnen be reiken over punt 35 van het vredesver drag. In dit artikel wilden de Westelijke ambassadeurs het in Moskou bereikte En wat zoudt doen als u zo'n monster tegenkwamTien te gen één dat u hard zoudt weg lopen, als u de kans kreeg. Deze twee dames niet en de mosa saurus of brontosaurus of welke -saurus het dan ook mag zijn kortom deze draak schijnt dat te waarderen. Wij vermoe den dat de dappere dames het dier hebben laten proeven van een twintigste eeuws soepje. Zijn grijnslach en het vriende lijke „pootje" dat hij toesteekt, betekenen blijkbaar dat het best gesmaakt heeftEnfin, ieder kan dit voorwereldlijk wezen (zeker, zeker, nage maakt) bewonderen op de ma nifestatie E '55, die Woensdag in Rotterdam geopend wordt. Want zelfs de prae-historie is op die unieke tentoonstelling aanwezig Wie moeten de Engelsen op 26 Mei a.s. kiezenDe glimlachende leider der socialisten Attlee of de man, die thans aan het bewind is, premier Eden? Beiden beloven werk voor iedereen. De keus is wel moeilijk. Van stof land tot groene prairie In het uitgestrekte ge bied rond de Amerikaan se stad Denver (Colorado) is de bodem door water- men dat nu de tijd geko men is om maatregelen op lange termijn op te stellen voor het behoud van de bodem. De voornaamste taak i», over te gaan van tarwe de i tijd iige liliio toni grond „weggeblazen". De natuurlijke kring loop van droogtepcrioden de vierde sedert het eind van de vorige eeuw nadert thans zijn hoog tepunt: aan ongeveer vijf millioen hectare is reeds ernstige schade toege bracht en een btjna even groot gebied verkeert in Tengevolge van deze herhaalde slagen van het noodlot zijn de landbou wers. veeboeren en alle bewoners van deze gron den, waarop zij een zo onzeker bestaan leiden, tot de overtuiging geko- slechts een gertng inko men verwachten: land- houwers moeten omge vormd worde,i tot vee boeren. molenaars moe ten veevoer-handelaars worden en tal van andere veranderingen zullen er het gevolg van zijn. Het bouwland wordt irie de op gras en tevens de enorme economische en menselijk' problemen, die daarbij betrokken 2Ün. tot oplossing te brengen. Want de overgang van tarwe op gras houdt een algehele verandering in de levenswijze van een gehele landstreek In. Om dat gras slech's l. ngzaam „aanslaat" kunnen de oorspronkelijke waarin de bodem weer stand kon bieden aan de verwoestingen van de eigenaardige periodieke weersomstandigheden een enorme onderneming. Maar hoe duur het ook gekocht mag worden: in dien een eind gemaakt moet worden aan de zandverstuivingen en de mens in staat i* dit alle* goed het Nederland levert voor f 13 millioen melk Aan Ameiikaanse troepen in Duitsland In het tweede halfjaar van 1955 zal Nederland opnieuw 20 millioen liter melk zuivelproducten leveren aan Ameri- nse troepen in Duitsland, Oostenrijk Frankrijk. De opdracht beloopt f 13 millioen gulden. Een even grote hoeveel heid wordt geleverd door Denemarken. Duitsland. Frankrijk en Oostenrijk samen. De melk wordt, geheel in papier ver pakt. afgeleverd. accoord door kanselier Raab over de her stelbetalingen zien opgenomen. De Rus sische ambassadeur gaf op dit punt niet toe. x Tenslotte werd het compromis bereikt, dat de accoorden van Moskou In de vorm van een protocol aan het staatsverdrag zullen worden toegevoegd. In dit protocol zijn nu de herstelbetalingen geregeld (150 millioen dollar, in zes jaar in goederen te voldoen) en Is vastgesteld dat de olie velden weer geheel onder Oostenrijks beheer komen, waarvoor de Russen ge durende tien jaar een millioen ton ruwe olie per jaar ontvangen. Tenslotte is in het protocol de volledige teruggave ge regeld van de belangrijke Donau-scheep- vaartmij. en de scheepswerven ln Kor- neuburg. DE PROCEDURE Vandaag komen de Westelijke minis ters van buitenlandse zaken ln Wenen aan (Dulles, V.S., Macmillan, Engeland, en Pinay. Frankrijk). Morgenochtend arriveert dan Molotof, die voor deze ge legenheid is overgekomen uit Warschau, waar de communistische N.A.V.O. bijeen is. De Oostenrijkse ambassadeurs in Mos kou. Washington, Londen en Parijs zijn nsfar huis geroepen voor de grote ge beurtenis. Zondagmorgen om 11 uur zal het Vre desverdrag door de ministers worden on dertekend in de marmeren hal van het beroemde Belvedère Paleis. Diezelfde avond wordt de ministers in het niet min der beroemde Paleis Schönbrunn een diner aangeboden. Zodra de Oostenrijkse kwestie ls af gehandeld, beginnen de ministers hier besprekingen over een vlermogendheden- conferentie op het hoogste niveau. Radio's moeten 20 pet goedkoper worden (Van onze parlementsredacteur) In ons blad van 25 April j.l. maakten wij er melding van. dat minister Zijlstra over woog een prijsbeschikking uit te vaardi gen, waardoor een belangrijke verlaging van de prijzen van radio-toestellen tot stand zou kunnen komen. De schorsing van de kartelafspraken in de radio-bran che heeft nJ. alleen Invloed gehad op de prijzen van geïmporteerde toestellen. In het kader van de besprekingen over dit onderwerp heeft het departement van economische zaken betrokkenen (fabrikan ten, handelaren en importeurs) deze week meegedeeld, dat er inderdaad een derge lijke overheidsmaatregel zal worden ge troffen indien niet op zeer korte termijn onderling vrijwillig overeenstemming wordt bereikt over een prijsverlaging van ongeveer 20 pet. Benoemd tot rechter te Alkmaar mr J. A. Markus, thans subsituut-griffier tevens plv. rechter aldaar Een heer voelt ztoh zeker van zijn zaak wanneer hij onberispelijk gekleed is. Dat gevoel van zekerheid brengt hem succes. In zaken, in het gezel schap van dames, in elke situatie. Bata herenschoenen, mooi, goedpassend en ijzersterk, stellen nooit teleur. Onlusten in Singapore eisen drie deden Drie mensen zijn gedood en tien tallen gewond bij hevige relletjes in Singapore, die werden veroorzaakt door stakende buschauffeurs en Chinese studenten. Een der doden is de correspondent van het Ameri kaanse persbureau United Press, Gene Symonds. De gevechten ontstonden, toen ca 3000 demonstranten poogden door politiever- sperringen heen te breken om zich bij de stakers te voegen. De demonstranten staken wagens in brand en wierpen bar ricades op. Nadat een politieagent door een woedende menigte was doodgesla gen kreeg de politie opdracht van haar vuurwapens en traangasbommen gebruik te maken. Leger- en politle-eenheden op het ge hele eiland zijn geconsigneerd, mede om dat de stakers 40.000 arbeiders hebben opgeroepen tot een sympathie-staking. Drie Chinese scholen zijn gesloten, om dat de leerlingen hebben deelgenomen aan ongeregeldheden. Premiér David Marshal van Singapore heeft de beschuldiging geuit, dat de com munisten deze staking gebruiken nm in dustriële onrust te verwekken. Advertentie HET WEER IN EUROPA I 1 f 3 j! P *1 IÉ 2w If! 11 Stockh Oslo Kopenh. A'dam Londen licht bew. half bcw. regen regen WZW 2 windstil Z 7 ZZW 6 10 3 10 0 12 3 14 0.1 16 1 Luxemb. Parijs ïrenobla regen onbew. Z 2 ZZW 3 windstil NW 2 14 0 18 0.1 20 0 19 0 Zürlch ^erUjn° Frankfort licht bew. mist geh. bew zw. bew nevel half bew. onbew. windstil NO 1 windstil Z 4 wlndsUl ZZW 1 NO 1 16 0 15 0 21 0 14 0 15 0 13 0 Ajaccio Mallorca licht bew! onbew. WZW 2 NO 5 ONO 3 windstil 17 0 22 0 19 0 21 0 WEERBERICHT Opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke be wolking en enkele buien, morgen ook opklaringen. Matige tot krachtige weste lijke wind. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iet« lagere. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 4.51—20.26. Maan 1.22—11.17. Op 15 Mei L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1