Partijen werken koortsachtig aan voorbereidingen Gelijk spel tegen Chelsea 2-2 Een verschil Financiën Chr. militaire tehuizen baren zorg Christen-vrouwen bijeen in Haagse Dierentuin Keiler en Laros kwamen nog niet tot een beslissing neuwe leidsche courant donderdag 12 mei 1955 DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND (III De Conservatieve plannenmakers baden niet bepaald in luxe... .og.". Een wat verdedigende houding het algemeen, die scherp afsteekt tegen de aanvallende strijdlust der con servatieven. Verdediging was ook het zware stem pel, dat drukte op het liberale hoofd kwartier. Als gezegd: dit is veel kleiner daardoor wellicht ook gemoedelijker, minder efficiënt dan het socialistische, minder militair dan het conservatieve. Het grootste vraagstuk voor de liberalen is, dat zij bij voortduring voor hun be staansrecht moeten opkomen. En alvorens hun politiek aan de man te kunnen bren gen. de kiezers eerst hebben te overtui gen, dat het voortbestaan van de Liberale Partij noodzakelijk en nuttig is, ook al or deze partij geen meerderheid in dit Lagerhuis te behalen. Deze situatie (Door prof. dr J. J. de long) LONDEN. Woensdag AL BEMERKT de man in de stTaal er nog heel weinig van, op tal van plaatsen wordt hier uitermate hard gewerkt ter voorbereiding en ondersteuning van de verkiezingsstrijd. Stellig echter nergens harder dan op de hoofdkwartieren eer verschillende partijen: Conservatieven, Libe ralen en Socialisten. In de laatste dagen bezochten wij deze hoofdkwar tieren, teneinde ons op de hoogte te stellen van de stand van zaken op dit ogenblik: candidaten, programs, inzet der verkiezingen en verwach tingen inzake de uitslag. Hier i9 het op korte afstand van elkaar in het hartje van Londen dat de nationale propaganda-plannen, de spreekbeurten voor de partij leiders, strooi- en raambiljetten worden voorbereid en vastgesteld. En dagelijks honderden inlichtingen worden verstrekt. Het opvallendste verschil tussen de drie partijen is de grootte van haar staf. Ter wijl op het liberale hoofdkwartier een kleiné vijftig vrouwen en mannen in de weer zijn, is dit aantal voor de socialisten ruim honderd en voor de conservatieven ruim tweehonderd. De lezer die zich op grond van deze ge tallen een luxe behuizing van de conser vatieven voorstelt komt evenwel bedro gen uit. Wij althans waren lichtelijk ge schokt door de aanblik van de over drie verdiepingen van Abbey House verdeelde kantoorlokalen. Veel geld is er de laatste jaren stellig niet uitgegeven voor onder houd en inrichting. Maar gewerkt wordt er, hard en syste matisch, van de vroege ochtend tot diep in de nacht en in de overtuiging dat de overwinning voor het grijpen ligt, mits een ieder tot het laatste ogenblik alle krachten inspant. Er is één ding op het conservatieve hoofdkwartier, dat op de beide anderen ontbreekt: een eigen radio- en televisie studio. Hier wordt regelmatig geoefend voor de in de komende weken te ver zorgen partijuitzendingen. Wij hopen op deze uitzendingen en hun betekenis nog nader terug te komen. Voor het ogen blik zij alleen vermeld, dat vrijwel een ieder er hier van is overtuigd, dat voor al de televisie-uitzendingen ditmaal een grote rol zullen spelen. Alom ziet men dan ook met een zekere spanning uit naar de eerste uitzending, die over enkele uren zal plaats vinden, verzorgd door de con servatieve minister van buitenlandse za ken, Harold MacMillan. TRANSPORT HOUSE Transport House, hoofdkwartier zowel van de Labour Party als van het Congres van Vakverenigingen, is van de drie het imposantst. Een groot kantoren-complex gelegen aan een rustig plein. Maar ook hier staan de ongeveer zèstig telefoons nauwe lijks een ogenblik stil; telkenmale werd ons gesprek onderbroken door een dringende oproep ergens uit het land vandaan. Was het conservatieve hoofdkwartier vol vertrouwen in de afloop, in Trans port House heerste kennelijk een terug houdender stemming. „Wij kunnen win nen, zeker, maar harde strijd wacht Wilkes (uit strafschopen Theo Timmermans scoorden Strijdlustig ....zijn de Britse conserva tieven, die hard werken om er voor te zorgen, dat zij bij de algemene verkiezingen op 26 Mei a.s. als overwinnaars uit de stembusstrijd te voorschijn treden. De socialisten en libe ralen zijn geheel in de verde diging gedrongen en vooral de socialisten leven tussen hoop en vrees. Hoop, omdat bij ver kiezingen nu eenmaal alles mogelijk is. En vrees, omdat de conservatieven de wind mee hebben en wellicht extra pro- jijt zullen trekken van de ver deeldheid in het Labourkamp. Over dit alles schreef prof. dr J. J. de Jonghoogleraar in de politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, die zich op het ogenblik in Engeland bevindt om onze lezers op de hoogte te houden van hetgeen er zich rondom de komende verkiezin gen afspeelt. Het interessante artikel van prof. De Jong vindt men in dit nummer. Faillissementen (Opgegeven door Van der Graaf en F. C. R. Drc mr J. W. Bax; N.V. Mod. Lange Voorbout 52. Den G. Blaupot ten Catc; sticlv weg 130, Den Galvanisch Bedrijf Zll- G. O.. Utre indlgd; fa P.' Vis en Zn. Rijswijk (Z.H.), 16/6 11 u; accu v/h H. H. 'Obertop. Zaandijk, dam. Kalf 21. gehomolor-- G. N. Geelkerken. N.V. Handelmij. betekent belangrijk tijdverlies in de ra dio- en televisieuitzendingen, dit bete kent tevens en vooral een sterk vérdê- digende inslag in de liberale propaganda. PARTIJPROGRAMS J}E LIBERALE propaganda en uiter aard ook die van de beide an dere partijen, steunt op de onder scheidene partijprograms. Op dit punt is er opnieuw een uiterst be langrijk principieel verschil tussen de Britse en de Nederlandse situatie: tevergeefs zou men zoeken naar een program van beginselen. De Britse benadering van en opvatting over politiek is in hoge mate practisch „werkt een voorstel of niet?" Dat is zc ongeveer de toestand voor iedere poli; tieke maatregel en deze benadering opvatting hebben de partijen in sterke mate met elkaar gemeen; weinig of geen dogmatiek (de socialisten nog het meest), veel direct op de practijk gerichte voor stellen. Tegen deze achtergrond verbaast het niet dat de sterk dogmatische communis ten hier zo weinig weerklank vinden. On getwijfeld kan men spreken van ethische en wijsgerige beginselen van het coi vatlsme het liberalisme en het socialis me. Er zijn vele en dikke boeken t geschreven maar een officiële korte menvatting van de hoofdpunten, z wij dat kennen, bestaat niet. Misschien kunnen wij de onderlinge verschillen het duidelijkst maken door te stellen dat terwijl de conservatief zijn oog het sterkst gericht houdt op een na tuurlijke ontwikkeling en organische op bouw van het maatschappelijk leven, de liberaal sterker de nadruk legt op het Individu en de socialist op de gemeen schap als belichaamd in de staat. Straatsburg wil Europese eenheid In de gemeenschappelijke vergadering der Kolen- en Staalgemeenschap heeft de president van het Hoge Gezagsorgaan Jean Monnet aangedrongen op Europese eenheid en gewaarschuwd, dat zonder deze de levensstandaard der Europeanen niet te handhaven is. Hij zag geen ver schil tussen een poging tot algemene éénmaking van het werelddeel en uit breiding der bevoegdheden van de K.S.G. Hij pleitte voor de voorstellen de gemeenschap uit te breiden tot de gehele energie en transport. tegenstelling hiermede heeft de Duitse minister van economische zaken, prof. Ludwig Erhard, de uitbreiding tot all® energie en olie afgewezen. Hij achtte dit overbodig, daar er reeds op dit ter- bepaalde grenzen aan de concur rentie zijn gesteld en er met succes prac tisch wordt samengewerkt. Men verwacht, dat in de vergadering 3 Christen-democratische fractie bij monde van het Nederlandse Eerste- Kamerlid mr E. M J. A. Sassen en na- mens de socialistische fractie het Neder landse Tweede-Kamerlid G. M. Neder- horst cri-tiek zal oefenen op het Hoge Gezagsorgaan wegens de verlaging der heffing. Terschellingse visser ving een haai Toen de Terschellingse visser Bart Kui pers Dinsdag zijn ter hoogte van Harlin- gen uitgegooide netten lichtte, ontdekte hij tussen de krioelende vissen ook een gevaarlijke bijthaai, 1,40 meter lang. De onwelkome gast werd terstond gedood. De Hilversumse verzekeringsagent Ch. C. K. is Dinsdag te Alkmaar vrij gesproken. Hem was verduistering van verzekeringsgelden ten nadele van een Amsterdamse maatschappij ten laste ge legd, De eis was drie maanden, maar hij werd vrijgesproken omdat hij nog een onkostenvergoeding te vorderen had Op een bijeenkomst van de Wereld gezondheidsraad m Mexico is meege deeld dat op de gehele wereld ca millioen malarialijders zijn. Hierna ko men als ziekten, welke de meeste slacht offers eisen: tuberculose, geslachtsziekten a gele koorts. In de fabriek van tuinmeubelen Nefah te 's-Heerenberg brak gistel brand uit., de lakverf- en drooginrichting werd in de as gelegd. r~~JO VEEL voetbalenthousiasten waren er op het laatste moment nog op *-* weg naar het Olympisch Stadion gegaan om het voorlopig Nederlands elftal tegen de Engelse kampioen Chelsea in actie te zien, dat het verkeer de hoofdstad er danig door in moeilijkheden kwam. Overigens is dat al lemaal niet voor niets geweest, want meer dan 50.000 toeschouwers heb ben van een interessante wedstrijd met over het algemeen goed spel en een flinke dosis spanning kunnen genieten. Een ontmoeting, welke in een gelijk spel (22) eindigdeeen uitslag die zeker bevrediging en ook wel voldoening kon schenken. Het ligt voor de hémd, dat de meeste belangstelling werd getoond voor de op papier reeds attractieve voorhoede. t de „vernieuwde" Nederlands» voorhoede betreft, er zat veel vaart in et name Van Roessel soms wat traag, een fanatieke, stevige doorzetter een hard schot en Clavan, fel, beweeglijk en sinds geruime tijd in top conditie, kon men beslist als een aan winst beschouwen. Tezamen met De Har- die over zijn inzinking van de laat- weken heen schijnt, vormde hij vooral vóór de rust een zeer gevaarlijke vleu- voor de Londense verdedigers. En de rechterkant van onze voorhoede: Wilkes-Timmermans. kon natuurlijk niet en verwaarloosd. Toch is het we- n wéér Timmermans geweest, die de meeste aandacht heeft gevraagd. Bel de spelers maakten een doelpunt, maar het verschil was, dat Wilkes alleen kon in uit een strafschop. Dat heeft hij, ïn voor hem psychologisch bijzonder 'moeilijk moment, voortreffelijk en met 'onderenswaardige zelfbeheersing ge- Ook de rest van onze ploeg heeft zich aar behoren van zijn taak gekwéten. Chelsea, met Bentley, rechtsbuiten i linkshalf Saunders als meest opval lende spelers, heeft zich van zijn taak sparringpartners ernstig gekwc vertoonde beslist geen vacantiev wel degelijk voor .de overwinning, al daarbij wel niet zoiets als league-kampioenschap voor ogen hebben gehad. Mede doordat de „voorlopigen' >ok geestdriftig voor een eervol resultaat •n voor hun plaats in het nationale i itreden, kreeg het duel wel eens een te hard karakter. Chelsea leidt Direct na de aftrap, toen het legioen nog niet eens de plaatsen had ingeno- gaf de nieuwe linkervleugel een demonstratie van subliem samenspel. D1 Harder tikte de bal handig naar de naa buiten gelopen Clavan, wiens voorzet echter over het doel ging. Het spel golfde hierna heen en weer met gevaarlijke aan vallen van beide kanten. De Indruk toch wel, dat in deze periode de stoot kracht van de Engelsen iets groter dit kwam tot uiting in een fraai doel punt van middenvoor Roy Bentley in de ninuut. Hij kreeg de bal binnen het strafschopgebied en scoorde met een klim mend schot in de rechter bovenhoek, naar Landman tevergeefs sprong (0—1). Nog geen halve minuut later kreeg Ti mermans een prachtige kans maar schoot naast het open doel. Zo misleidend was het resultaat, dat velen tot in de tweede helft geloofden, dat dit wel doelpunt was geweest.... Nederland bleef nu druk uitoefenen op de Engelse veste en in de 20e minuut kwam de verdiende gelijkmaker. Kuys plaatste vanaf het middenveld naar Be tus de Harder. Hij tikte de bal door na; de vrij staande Timmermans, die met ec hard laag Schot, dat van de verste pa in het doel sprong, doelman Thomson sloeg (1—1). Vier minuten later hernamen de En gelsen de leiding, toen Van der Hart uit een corner van Parsons de bal voor de voeten van linkshalf Saunders kopte, die van de rand van het strafschopgebied laag en hard Inschoot (1—2). Landman kreeg de schrik van zijn leven toen Schaap zo hard op hem terugspeelde, dat de Rotter dammer hoog op moest springen om een doelpunt te voorkomen. Het gelukte. Aan de andere kant schoot Timmermans in volle ren naast en keerde de lat een goede kopbal van Van Roessel. Weer was het Timmermans, die hoop in de harten bracht maar Thomson stopte zijn schot allend en met een 12 voorsprong voor Chelsea kwam de rust. Nogal eens ruw tweede helft begon met een Neder lands overwicht. Van Roessel schoot van de rechtervleugel over en even later kon Thomson vallend na een half mislukt schot van de Tilburgenaar ingrijpen. Het werd nu opvallend ruw, waarbij scheidsrechter Karei van der Meer niet altijd even gelukkig was met zijn bcslis- n. Een ontzettend geldei steeg op toen hij de Engelsen een vrije trap toe kende, terwijl het publiek in de mening verkeerde, dat een Engelsman zich mis dragen had. Kort daarna moest de Engelse links back Willemse het ontgelden, die luid tegen de grensrechter schreeuwde. Van der Meer riep hem bij zich en gaf de Engelsman een ernstige waarschuwing. Dit alles maakte de sf^er er niet beter op en het spel werd steeds ruwer. De Engelse profs ontzagen zich niet allerlei trucjes te gebruiken, om de steeds weer aangolvende Nederlandse aanvallen te keren. Een keer werd Wilkes vastgehou den en hij werd zo kwaad, dat hij een dreigende houding tegen spil Wlcks aan nam. Toen Willemse Timmermans vast hield gebruikte de Nederlander zijn lichaamsgewicht om de tegenstander van zich af te zetten. Een sohot van Van Roessel .verd val lend door de Engelse doelman gestopt, vlak voor de voeten van Wilkes, die hoog oved schoot. Blijkbaar had hij niet het risico willen nemen tegen de Engelsman te trappen. Met de armen In de 32e minuut passeerde Van Roéssei in buitenspelpositie uit een voorzet van Timmermans de Engelse doelman, maar dit doelpunt werd terecht afgekeurd. Da verdiende gelijkmaker kwam twee minu ten later. Timmermans, die naar de rechtsbuitenplaats was verhuisd, terwijl Wilkes de plaats van de Hagenaar had ingenomen, gaf een afgezeten voorzet, waartegen Wicks niets anders kon doen dan zijn armen gebruiken. Wilkes nam de strafschop en toonde zijn meester schap. Met een harde schuiver, waarnaar "Hiomson geen hand uitstak, bracht hij de stand op 22. Fel werd in de resterende tien minu ten voor de volle winst gestreden, maar geen der partijen slaagde er in te scoren, zodat het einde met een 2—2 gelijk spel De opstellingen waren: Voorlopig Nederlands elftal: doel: Landman (Holland Sport); achter: Wiers- ma (Donar), Kuys (Haarlem); midden: Schaap ('t Gooi), v. d. Hart (Fortuna '54) en Klaassons (VVV '03); voor: Wilkes (Va lencia), Timmermans (ADO). Van Roessel (Willem 2), Clavan (Holland Sport) en De Harder (Holland Sport). Chesea: doel: Thomson: achter: Harris en Willemse; midden: Armstrong, Wicks en Saunders; voor: Parsons. Ic Nichel, Bentley, Stubbs en Kitchener. Hei Nederlands elftal tegen Zwitserland keuze-commissie vart de KNVB heetf het Nederlands elftal, dat op 19 Mei (Hemelvaartsdag) in het Feijenoord stadion te Rotterdam tegen Zwitserland speelt, als volgt samengesteld: doel: La .dman (Holland Sport); ach ter: Winrsma (Donar) en Kuys (Haar lem); midden: Schaap ('t Gooi) aanvoer der, Van der Hart (Fortiina '54) er Klaassens (VVV '03); voor: Timmermans (ADO), Wilkes (Valencia), Van Rot (W "em II), Clavan en de Harder (bei den Holland Sport). Reserves: Pieters Graafland (Ajax), Kérkum en Steenbergen (beiden Feije noord) en De Bruyckere (Willem II). Studieprijsvraag voor architecten Hagenaar wint eerste prijs De heer J. A. Smit te Den Haag is de ?rste prijs toegekend voor een inzen ding naar aanleiding van een door het weekblad Cobouw uitgeschreven studie- prijsvraag voor een architectonisch ont werp van een bankgebouwtje in een plattelandsgemeente. De tweede prijs kreeg de heer J. van Beek te Rotterdam De derde prijs ging naar de heer N. D. Spanje. Den Haag. De vierde prijs werd gelijkelijk verdeeld tussen de In zenders E. C. Frangenheim te Wassenaar W. J. Kramer te Rotterdam. Het totale voor de beste ontwerpen door Cobouw beschikbaar gestelde be drag beloopt 750. Op Vrijdag 20 en Za terdag 21 Mei zullen de inzendingen worden geëxposeerd in de kelder van de grafelijke zalen aan het Binnenhof te Den Haag. Ten nadele van de firma L. uit Eind hoven zijn uit een directiekeet bij een bouwwerk aan de Cremerstraat loden pijpen of staven (waarde f 150) ontvreemd. Zondag zal prof. dr ir H. C. J. H. Gelissen, directeur van de Prov. Lim burgse electriciteitsmaatschapplj en oud minister van economische zaken, zestig jaar worden. Sedert 1953 is hij van de Vereniging van directeuren electriciteitbedrijven in Nederland. Noodkreet van Pro Rege Ouders en kerken zullen meer mede leven moeten tonen (Van onze sociale redacteur) De schuldenlast van de bond ls zeer zwaar. De langlopende schulden bedragen in totaal f945.000. Het kapitaal vermin derde met f22.000 tot f433.000. 1954 had een nadelig saldo van f 195.290,voor 1955 moet een tekort van f 206.000 ge raamd worden. Aan het personeel kon de 6% van October niet uitbetaald worden. We zouden overdrijven, als we zeiden, dat er gisteren In de te Utrecht gehouden vergadering van de Kon. Ned. Militaircn- Bond Pro Rege noodkreten klonken, toen deze cijfers aan de orde kwamen. Maar wel klonk er een toon van zorg: het dreigt op den duur vast te lopen. De penningmeester, mr P. Achterhof (Utrecht), wees er op, dat 35% van inkomsten komt uit overheidssfeer 65% uit de particuliere. Al meent n Prof. Kooiman sprak over kerk en geloof in Rusland (Van een onzer verslaggevers) Duizend leden van de Ned. Christen Vrouwenbond, gewest Zuid Holland- Noord en -Zuid, waren vanmorgen in de Dierentuin in Den Haag bijeen geko men voor de jaarlijkse landdag De presidente van Zuid-Holland-Noord. i. Scherpbier-Samson, heet-, gezang en Schriftlezing de gasten welkom, in het bijzonder mevrouw mr Kesper-Beckering, de echtgenote van de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland en mevrouw C. Sehokking-Me- telerkamp, de echtgenote var. de Haagse In haar openingswoord wees de voor zitster op de taak van de Christenvrouw i maatschappij en gezin. De Keri in Rusland Prof. dr W. J. Kooiman te Amsterdam ad voor deze dag tot onderwerp geko- m „De Kerk in Rusland" Hij nam ais symbool, dat één der poorten van het Kremlin nog heden ten dage de Poort de Verlosser heet. Da&rboven staat Ikoon, omgeven door kogelgaten. De Ikoon zelve echter werd nimmer getrof fen. Wie weet wat de Ikoon voor de or thodoxe gelovige in Rusland betekent, zal begrijpen hoe dit als een wonder rd beschouwd. De kogelgaten zijn nu dichtgemetseld, want het huidige Russische regiem er- nt geen wonderen. Maar nog zijn de tekens te zien. Zo is het ook met het godsdienstig le en. Het grootste deel der kinderen wordt gedoopt Velen maken Zondags andellng van meer dan een uur een naburig dorp te kunnen ker ken, zonder dat dit zo erg opvalt, rgeleek de Westerse en Oosterse theologie, de eerste staat typisch ondei invloed van Paulus (zonde en Genade) de tweede onder die van Johannes (dood en leven). In het Oosten heerst een hevige strijd tussen Istanboel en Moskou om dé zetel van de Orthodoxce Kerk. Moskou wil thans een groot oecumenisch concilie bijeenroepen. Rusland heeft gezien op het verkeerde paard gev.-edte hebben door'de religie uit het volksleven te wil len lichten. Wel beschouwt men thans de religie als een verschijnsel, dat eens zal uitster ven. De Sovjet-functionarissen zijn er vén overtuigd, dat religie slechts voort komt uit de angst voor het onbegrepene. Maar dan behoeven slechts enkele cij fers genoemd te worden. Voor de revo lutie waren er 50.000 priesters, in 1940 waren er nog 6000 en nu weer 30.000. Van deze 30.000 zijn er velen, die als brood winning er een ambtelijke betrekking bij hebben. Voor de revolutie waren er 46000 ker ken; in 1940 nog 4200 en thans weer 25000. De staat heeft de patriarch van Moskou, Alexies, een klooster als paleis gegeven en een subsidie om het waardig In te richten. Dit alles om de hoofdzetel naar Moskou te krijgen en vooral ook om Rome, de grote vijand, te overtroeven. Na Rome komt Constantlnopel en dan (dus als derde vijand) de Wereldraad der Kerken! Het geloofsleven van de Russische mens is moeilijk te peilen. Typisch is misschien, >r weinig huwelijken kerkelijk vol trokken worden, maar de patriarch dage lijks tientallen verzoeken krijgt trouw ingen te zegenen. Men kan dit als bij gelovigheid zien, maar ook als de be hoefte tot contact met de eeuwige waarden. „Wij moeten voor de Russische Kerk trouw biddén", aldus prof. Kooiman aan het slot van zijn boeiend betoog. De dag werd voortgezet met samenzang, zang van het koor der afdeling Voorburg onder leiding van mevrouw C. J. Heier- anKleute en declamatie van mevrouw H. Wielenga—Quelle. Mevrouw Y. BuesinkOskam, presidente Zuid-Holland sloot deze geslaagde landdag. HAARLEM 10 MEI OOK de zevende party in de barrage om het persoonlyk damkampioen schap van Nederland bracht niet de lang verbelde beslissing. Van 28 Februari af zyn de twee rivalen nu al week in, week uit, in touw. Het is dus geen wonder, dat de zenuwen een hartig woordje gaan meespreken. Het gevolg is dat er fouten gemalakt worden. Gelukkig bleven die heden uit. In een starre, moeilijke positieparty, waarin iedere duim gronds hardnekkig werd verdedigd, werd het remise. Wel probeerde Keller, die iets beter stond omdat hy wat meer vryheld van hande len had, door een offer voordeel te krij gen, maar Laros ontweek het gevaar en forceerde de remise. A.s. Vrydag om half zeven gaat de achtste party. De stand is nu 7—7. Wit: R. C. Keiler, Zwart H. Laros. 1 32-28 16-21, 2 37-32 21-26, 3 41-37 20.24, 4 34-29 11-16, 5 29:20, 15:24, 6 40-34 10-15, 7 45-40 18-23, 8 34-30 17-21, 9 30-25 12-18, 10 31-27 7-11, 11 40-34 1-7, 12 50-45 7-12, 13 44-40 14-20, 14-25:14 9:20, 15 49-44 4-9, 16 34-29 23:34, 17 40:29 Doelman Wim Landman van Holland Sport doet zijn uiterste best het schót van middenvoor Bentley wiens benen men nog juist aan de rechterzijde van Landman kan zien) te stoppen, maar het is hem te machtig en Chelsea leidt met 10. 5-10, 18 37-31 26:37, 19 42:31 20-25, 20 29:20 25:14, 21 46-41 21-26, 22 41-37 18-23 23 35-30 15-20, 24 47-42 12-18, 25 44-40 20-24, 26 30-25 10-15, 27 39-34 14-20, 25:14 9:20, 29 27-22 18:27, 30 31:22 11-17, 31 22:11 16:7, 32 36-31 7-12, 33 31-27 12-18, 34 43-39 8-12, 35 37-31 26:37, 36 42:31 2-7, 37 48-43 7-11, 38 31-26 3-8, 39 40.35 11-17. 40 34-30 20-25, 41 27-21 18:27, 42 32:21 23:32, 43 38:27 25:34, 44 39:30 15-20, 45 45-40 20-25, 46 40-34 6-11, 47 21-16 13-18, 48 16:7 12:1, 49 43-38 1-7, 50 33-28 8-12, 51 26-31 17:26, 52 28-22 18-23, 53 22-18. Remise! Jur. Schroder Waterpolo L.Z.C. I—L.W.V. I 3—3 Als oefening voor de komende zomer competitie speélden LZC I en LWV I een nuttige oefenwedstrijd in de Overdekte. Aanvankelijk was LZC iets sterkér. Met do rust had onze pas gepromoveerde tweede klasser een 21 voorsprong. In de tweede helft beten de Leidse Water vrienden fel van zich af en onder grote spanning viel de einduitslag: 33. Sportflitsen Voetbal: Zweden—Hongérije 3—7. Berlijn—Praag 1—0. Oostenrijkse bonds- ploegTottenham Hotspurs 6—2, Grass hoppersArsenal 55. Oostelijk elftal- Zuidelijk elftal, te Nijmegen gespeeld. 8—3. De tennisspeler Jafoslav Drobny zal ondanks een ontstoken blindedarm, waar van hij intussen minder last heeft ge kregen, zijn titel te Wimbledon verdedi- Kolonel Peter Townsend werd gis teren zesde in de op Duindigt gehouden race om de Olympus-prUs. De algemene vergadering van Ned. Olympisch Comité is van 8 Juni verschoven naar 20 Juni a.s. Zij wordt gehouden in de nieuwe of litteraire so ciëteit De Witte in Den Haag. Het be langrijkste agendapunt ls het vaststellen van de contributie. Men wil dit voor elk aangesloten lid van iedere vereniging op 0.10 stellen. Lod. Prins heeft in de tweede ronde van het internationaal schaaktóurnool te Hamburg remise gespeeld tegen de Duit ser Blalas. Zijn partij uit de derde ronde tegen Beni werd afgebroken. Donner versloeg de Spanjaard Es- poslto in het internationale 6chaaktour- nooi te Mar del Plata in 43 zetten. Griepje van dr Drees heel erg licht l Het griepje, waaraan de minis ter-president, dr Drees geleden heeft en tengevolge waarvan hy Dinsdag niet in de Tweede Kamer aanwezig kon zyn, is biykbaar wel heel erg licht geweest Gistermiddag was hy er nl. wel: samen met de ministers Witte, Van de Kleft en Zyistra zat hy achter de regerings tafel. Later kwam ook prof. Beel. Ook A. Burgersdijk doet mee Int viswedstrijd in Zeebrugge (België) Onder auspiciën van het Ministerie ve_ het Verkeerswezen, het Commissariaat van Tourisme, de Confederatie van Bel gische vissers en de Belgische Castingclub is er Donderdagmiddag 19 Mei (Hemel vaartsdag) van 1 tot 4 uur een grote inter, nationale viswedstrijd in zee. op de ha- vendam te Zeebrugge. De datum, het tijdstip en het watertij zijn o gekozen, dat iedere deelnemer geacht de plaats die hij krijgt, met maximum kans op succes zal kunnen dedingen. Voor deze wedstrijd worden waardevolle prijzen beschikbaar gesteld. Bijzondere prijzen krijgen de vanger van de grootste vis, van het hoogste totaal gewicht, de oudste en de jongste deelnemer, de verst- komende enz. Vissoort: kleine kabeljauw, zeepaling, bot, schar, tong enz. De gevan. gen >'is kotnt ten goede aan een weldadig- heidsgesticht in Brugge. Er zal gevist mogen worden met een werphengel en ten hoogste drie haken. Aas vrij naar keuze. De afstand tussen de deelnemers onderling zal acht meter be dragen. Per vis worden 5 punten toege kend plus 1 punt voor ieder gram gewicht. Naar wij vernemen zal de bekende West- landse zeehengelkampioen. de heer K. Burgersdijk uit Honselersdijk. aan deze wedstrijd deelnemen. GoudaHolland Sport 32 Na een boeiende strijd is Gouda er ir geslaagd, voor een jaar beslag te leggen op de fraaie Zilveren Molen. De Gouwe naars hebben deze finale verdiend gewon nen, dank zij hun enthousiaster en beter spel. De Hagenaars namen wel door Zwarts de leiding, maar nog voor de rust werd het door twee doelpunten van Fre- deriks 21 voor Gouda. Na de hervatting had Holland Sport hear Oostenrijkse trainer opgesteld. In deze periode wisten de Hagenaars de lljkmaker te scoren en toen de stand bij eindsignaal nog geen wijziging had ondergaan, moest door verlenging een beslissing worden verkregen. In de twee de verlenging wist Gouda door middel een doelpunt van Broeders de over winning te behalen. Een dames-estafetteploeg van R.D.S. heeft gisteravond te Rotterdam 't record 10 X 100 ra vrye slag estafette van min 18 1 sec gebracht op 11 min 47.6 Subsidie voor veeboeren? (Van onze parlementeredactie.) Het .Tweede Kamer-lid Vondeling (soc.) heeft minister Mansholt schriftelijk ge vraagd of deze thans een beslissing niet urgent acht ten aanzien van de toeslag op de minimum-garantieprijs van de melk behoeve van de producenten die onder ongunstige omstandigheden hun bedrijf uitoefenen. dat de overheidsbydrage zal moeten wor den verhoogd, toch wees de voorzitter, de heer G. Wiellnga (Utrecht) cr op, dat de taak van de overheid een aanvullend ecundair karakter moet biyven dra gen. Het particulier initiatief moet pri- blijven op het gebied van de geeste lijke zorg voor de militairen in hun vry« waarin de meer dan 50 militaire tehuizen. die de bond exploiteert, zulk belangrUke rol spelen. De overheid ooit verantwoordeiyk zUn voor het eigen geesteiyk levèn. De eerste verant woordelijkheid Is by de ouders en de kerken. Die taak wordt, voorzover moge- lijk. overgenomen door de leger-, vloot- luchtmachtpredikanten en door het particulier initiatief, dat de tehuizen stichtte. Maar leeft deze verantwoorde lijkheid by ouders en kerken? Dat moet betwyfeld worden. Het aantal werkeiyk meelevenden is veel te gering. Toch kon er aan de andere kant een dankbare toon in de vergadering heer- Er is, blijkens het verslag van de secretaris, de heer W. Nieuweboer Utrecht) in 1954 een winst gemaakt van neer dan 2500 leden en begunstigers, waar in het totaal de 86.600 benadert. Maar :r moeten er toch nog meer komen, waar- oe een ledenwerfactie met moderne mid delen zal worden ingezet. 365 Gemeentebesturen geven een bU- drage. Ook dit aantal zal verhoogd moe- n worden. Dr W. G. Harrenstein, de voorzitter van de Contactraad van het PIT, vertegen woordiger van Deputaten der Geref. Ker ken in deze vergadering, die als oud- leger- en vlootpredikant in algemene dienst het werk der tehuizen zo goed kan waarderen, riep de vergadering toe: zet de tanden in deze zaak en houdt voll Ook oud-minister mr W. F. Schok king, die als voorzitter van het PIT sprak, liet bemoedigende geluiden horen. In de Protestantse kring wordt een millioen voor dit werk op gebracht. Maar het bezoek aan de Christelijke militairen tehuizen is dan ook groter dan dat aan alle an dere tehuizen tezamen! De aftredende bestuursleden, de heren mr P. Achterhof, ds C. J. Ph. Sobering (Assen) en H. Landstra (Leeuwarden) werden herkozen, de verslagen goédge- De vergadering herdacht de overleden medewerkers G Moll (Utrecht), ds F. W. Dresselhuis iRoermond), ds Slok (Dor drecht) en de beide militairen, die by de spoorwegramp by Oldebroek om *t leven kwamen. Mr Schokking wees by dit laat ste op de moeilyke laak van leger-, vloot- en luchtmachtpredikanten, als zij een boodschap daarover aan de familie moe- n gaan brengen. Daar ds W. M. Ie Cointre door ziekte verhinderd was, sprak de kapt. ds C. M. Graafstal, legerpredikant ter inspectie Nationale Reserve. Hy hield een referaat over „Geestelijke Weerbaarheid", waarby hy er op wees, dat die niet alleen nodig is tegenover het marxistisch communis me, maar ook tegenover het burgerlyk materialisme. Lt.kol. ds A. van Beek sprak een slot woord. Wairisal tracht zijn huid te redden Voor de krijgsraad te Djokja, waar de hoogwaardigheidsbekleders der republiek Zuld-Molukken terecht staan, heeft ver dachte Wairisal, die enkele dagen ge leden beschuldigingen uitte tegen de ver dediger, mr P. Stoffels, thans gezegd: „De Nederlanders doen alsof zij in de R.Z.M.-kwestie van de prins geen kwaad weten". Voorts zeide hij, dat de justitie op NIeuw-Gulnea het aandurfde de R.Z.M. de facto te erkennen"' en Nanlohy, minister van verdediging d" R.Z.M., volle bewegingsvrijheid te geven om op Nieuw-Guinea goud en goederen voor de R.Z.M. te verzamelen". Daarop riep Wairisal uit: „Ik wilde liever in het vaderland gestraft worden dan dóór te gaan met onnationaal te handelen". Voorts vroeg hij waarom de andere mi nisters der R.Z.M. naar Nederland zijn gebracht en of daar let» achter stak Dat tijdschriften als Mena Moeria in Nederland voor de R.Z.M. blijven ijveren, noemde hij een bewijs, dat er iets achter schuilt. Getuige Loppies beweerde, dat de mi nisters der R.Z.M. onder dwang hun werk hadden gedaan en dat het parle ment der R.Z.M. nooit een belangrijk be sluit had genomen. De rechter las een verklaring van dr Nikijuluw voor uit Mena Moeria, dat de verdachten te Djokja onder druk waren gezet om geen verdediging te aanvaar den en dat verdachte Tltalepta tenge volge van mishandelingen zou zijn over leden. Enkele verdachten verklaarden daarop, dat hun behandeling goed was geweest. Verdachte Apltuley verzocht dit tijdschrift niet als argument tegen ver dachten te gebruiken. De arts van Tita- iepta, Pattiradjawane. zeide, dat Tlta lepta overleden is tengevolge van een oude nierziekte. Een der verdachten voegde er aan toe, dat Tltalepta nooit mishandeld was. Rechter Saloetan heeft verklaard te verwachten, dat dé zaak nog deze maand afgehandeld zal worden. De openbare aanklager zou gisteren requlstolr houden. Mr P. Stoffels zag af van het horen van verdere getuigen. Franse jurist kreeg in Den Haag onder scheiding Minister Luns heeft gisteren in de residentie van de Franse ambassédeür aan de Franse jurist L. Dor de versierse len, behorende LU het commandeurschap In de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. De heer Dor, advocaat bij het Hof van appèl te Parijs, vice-voorzitter van het Comité maritime international en ere voorzitter van de Franse afdeling van de International law association, is ter ge legenheid van het bezoek van president Coty aan ons land, alsnog benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. In Noord-Blrm* hebben gevechten plaats gehad tussen regeringstroepen en Chinese nationalisten, die na de over winning van de communisten uit China naar dit land uitweken Aan Birmaanse zijde vielen honderd doden; de Chinezen verloren 30 man.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 9