Jüeutve grills djeGTpumnl Hevig luchtgevecht tussen MIG's en Sabre's Duitsland in Navo Een handdruk Eisenhower voor gesprek op hoog niveau DINSDAG 10 MEI 1955 BUREAUX: Steens tra a'. 37. Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENT1ÊN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigste jaargang No 10339 Chef-Bed.: H. W. I. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken „Stantuastfch Is (jlifbltven "myn hert la tcyljenspoct" Voorjaars prijsvraag INCIDENT BOVEN NOORD-KOREA Amerikanen schieten drie Rode straaljagers neer OPNIEUW heeft zich een ernstig incident voorgedaan tussen Ameri kaanse en communistische straaljagers in het gebied van de Gele Zee. Het hoofdkwartier der Amerikaanse luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten maakte heden bekend, dat acht Amerikaanse straaljagers van het type Sabre F-100 boven Noord-Korea drie Chinese MIG-17 straal jagers hebben neergeschoten van Russische makelij. Volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gingen de Sabres tot de aanval over, toen het verkenningsvliegtuig dat zij boven de internationale wateren van de Gele Zee escorteerden, door zestien MIG's werd aangevallen. Er ontwikkelde zich een hevig luchtgevecht, dat boven Noord-Korea werd voortgezet. Volgens de Sabre-piloten zijn de MIG's boven Noord-Korea neergeschoten. De Sabres keerden onbeschadigd op hun basis terug. TIET AMERIKAANSE ministerie van buitenlandse zaken rechtvaardigt de actie.,boven Noord-Korea met de opmer king." dat de MIG's naar Noord-Korea vluchtten en dat de Sabres hen toen vtfl- gens het beginsel van het z.g. „lopende gevecht" achtervolgden. Zo kon het ge beuren dat de Sabres boven gebied kwa men, dat normaal buiten hun operatie terrein valt. Uit de rapporten van de Amerikaanse piloten blijkt, dat de MIG's hun aanval begonnen op 80 km ten Zuidwesten van de haven Sinoeidjoe aan de Noordko- Slachtoffers van Rode jagers Sinds 1948 hebben zich de vol gende lifcht-incidenten voorgedaan tussen Westelijke en communisti sche toestellen, waarbij Westelijke machines werden neergeschoten of getroffen. 5 April 1948: Brits lijnvliegtuig in West-Berlijn neergestort na bot sing met Russische Yak-jager, die het toestel schaduwde. Veer- 8 April 1950: Patrouillevliegtuig van de Amerikaanse marine bo ven de Oostzee door Russische straaljagers neergeschoten. Tien doden. 5 November 1951: Meteorologisch verkenningsvliegtuig der Amerik. marine door Russische jagers bo ven de Japanse Zee neregescho- ten. Tien doden. 29 April 1952: Frans lijnvliegtuig tussen Frankfort en Berlijn door Russische jagers aangevallen. Twee gewonden. 14 Juni 1952: Zweeds patrouille vliegtuig boven Oostzee neerge schoten door Russische jagers. Acht doden. 16 Juni 1952: Zweeds reddingsvlieg tuig, op zoek naar overlevenden van vorig incident, door Russi sche jagers neergeschoten. Twee gewonden. 7 October 1952: Amerikaans pa trouillevliegtuig bij Japans eiland Hokkaido door Russische jagers neergeschoten. Acht doden. 10 Maart 1953: Toestellen van Ame rikaanse luchtmacht bij Regens burg in W.-Duitsland aangeval len. Eén Amerikaans toestel neergeschoten. 12 Maart 1953: Brits transportvlieg tuig boven W.-Duitsland neerge schoten door Russische straalja gers. Zeven doden. 29 Juli 1953: Amerikaans militair vliegtuig boven Japanse Zee neergeschoten door Russische straaljager. Zestien doden. 3 Juni 1954: Belgisch transport vliegtuig boven Joegoslavië door Russische straaljager beschoten. Eén dode, twee gewonden. 23 Juni 1954: Brits lijnvliegtuig tus sen Bangkok en Hongkong door Chinees-communistische jagers neergeschoten. Tien doden. 4 September 1954: Amerikaans ma rinevliegtuig in internationaal ge bied ten Zuiden van Wladiwostok door Russ. jagers neergeschoten. 7 November 1954: Amerik. bom menwerper bij Japan neerge schoten door Chinese jagers. MoUenballen-bombardement op Engelse luchtbasis reaanse Westkust. Deze haven ligt aan de monding van de Jaloe-rivier. Nadat hun toestellen waren getroffen, sprongen twee communistische piloten uit hun toestel len. Een derde MIG werd in brand ge schoten en stortte met zijn piloot neer. Dit incident, hoe betreurenswaar dig het ook is, bewijst opnieuw de Milloenengebouw te New York ingestort NEW YORK, 9 MEI (Van een correspondent.) TJET VEELBESPROKEN Coli- J-J- seum-tentoonstellingsgebouw, dat hier op Columbus Circle (nabij Central Park) in aanbouw is, stortte vandaag met donderend geraas in. Twee bouwvakarbeiders werden onder het vallende puin bedolven. Hun lijken waren hedenavond nog niet gevonden. Er moet een fout zijn gemaakt bij de constructie van de derde verdieping; de muren begaven het en een massa hout. steen en staal sloeg een geweldig gat in alle andere verdiepingen. De politie is verbaasd over het betrekkelijk geringe aantal gewonden: 15. Op het ongebllk van het ongeluk waren er ongeveer 200 arbeiders op verschillende plaatsen aan het werk. Voor de bouw van het Co'iseum-ge- bouw is een bedrag van 30 millioen dol lar uitg 'rokken. Door dit incident zal de bouw maanden worden vertraagd. superioriteit van de Sabre-straal- jager. Uit een luchtslag van 16 tegen 8 kwamen de Amerikaanse toestellen als overwinnaars tevoorschijn. Ame rikaanse deskundigen zijn van me ning dat deze superioriteit niet slechts is gelegen in de betere kwa liteit van de Sabre, doch ook in de uitstekende opleiding der Ameri kaanse straaljager-piloten. Elke man prefereert TOOTAL das... een Tootal das bezit de Tootal garantie was echt en kreuk- herstellend. Fl. 2.95 Fl. 3.50 Fl. 4.50 Voor jongens Fl. 2.50 Wegverkeer eiste vier slachtoffers Gisteren werd in Haren (Gr) de 55- jarige landbouwer H. Bijkerk bij het oversteken van de weg door een bus ge grepen. Hij was op slag dood. In de Grote Houtstraat te Haarlem is de 44-jarige wielrijder M. Hartman ge vallen toen hij bij het passeren van een touringcar met zijn elleboog een voet gangster raakte. Hij kwam onder het ach terwiel van de auto terecht en overleed kort daarop. De 22-jarige heer B. Schut uit Gro- i n g e n is op zijn motor in botsing ge komen met een vrachtauto op het Ge dempte Zuiderdiep. Hij overleed aan de verwondingen. Gisteren werd te Nederhorst den Berg de 7-jarige Berty Reymerink, die op de fiets op weg was naar school, bij het plotseling oversteken van de Dam merweg door een auto aangereden. Het meisje is later overleden. Kolenprijs blijft nog tot 1 Juli De prijzen der huisbrandkolcn, zoals die per 1 Maart golden blijven tot 1 Juli gehandhaafd. Voordien moet nog met del regering overleg worden gepleegd in het kader van haar prijspolitiek. Dit geldt echter niet voor eierkolen, magere nootjes 4 en bruinkoolbriketten, j De prijs der eierkolen zou een lichte j verhoging moeten ondergaan, maar dit zal niet nodig blijken indien de Spoor wegen voor deze soort niet tot vracht verhoging overgaat. De magere nootje9 4 zijn op 1 Mei j.l. reeds 20 tot 30 cent per hl duurder geworden en de prijs der bruinkoolbriketten is met 30 cent per 100 kg gestegen in verband met 't vervallen van subsidie en vrachtegaüsa'ie Laatst genoemde brandstof i9 nu op de normal) marktprijs gekomen. Prins Bernhatd in- Parijs Gisteren is prins Bernhard per Dakota van de Koninklijke luchtmacht, die door hemzelf werd bestuurd, van Soesterberg gestart met bestemming Parijs. De Prins is inmiddels op het vliegveld Orly geland. X f Koningin tracteerde op ijsjes Onverwacht werkbezoek aan Amersfoort Koningin Juliana heeft onverwacht ee werkbezoek gebracht aan Amersfoort Daar heeft zij allereerst de rijdende Prinses Beatrixschool bezocht, waar acht kinderen van kermisexploitanten les krij gen van de heer D. C. Ladesteyn en zijr echtgenote, die er het leven in een ker miswagen voor over hebben om ook deze kinderen de elementaire wetenschap bp te brengen. De Koningin tracteerde afloop van haar bezoek op ijsjes Daarna bezocht de vorstin het convent „Marienhof". waar de rijksdienst oudheidkundig bodemonderzoek is vestigd en de nieuwe woonwijken in het Soesterkwartier. Dit omvat moderne flatgebouwen, een gezinswoningen en kleine huisjes voor bejaarden, dit alles in een omgeving van groen en bloemen. Het is een stedebouw kundig experiment da', zeer de aandacht trekt. Muurtjes, hekjes of schotjes kent men er niet en de lantaarnpalen zijn ver vangen door reflectoren die onder dak lijsten e.d. verborgen zitten. De Koningin bezocht enige woningen en toegejuicht door de hele buurt, die als bij toverslag uit de woningen stroomde, vertrok H.M. weer naar Soestdijk. Lening van 30 millioen voor nieuw HAL-schip De onderhandeling,-n voor een aan de HAL te verstrekken lening van 30 mil lioen gulden voor de bouw van een 36.000 ton metend zusterschip van de Nieuw- Amsterdam, zullen eind volgende maand voltooid zijn. De bouw zal 100 millioen gulden kosten. Aldus verklaarde de di recteur van de Maatschappij tot finan ciering van het nationaal herstel, drs J. F. Posthuma, gisteren in New York. HET ZIJN historische foto's die wij hiernaast afdrukken. Op de eerste ziet men hoe Frankrijk en Duitsland tot elkaar komen in de persoon van Antoine Pinay, de Franse minister van buitenlandse zaken (links), en bondskanselier Konrad Adenauer van West- Duitsland. Dat geschiedde gis teren. nadat de bondsrepubliek officieel als vijftiende lid tot de N.A.V.O. was toegetreden. afgevaardigde bij de S.H.A.P.E. en generaal Alfred M. Gruenther. opper bevelhebber van de N.A.V.O.-strijd- krachten in Europa. Speidel zal met Gruenther bespreken, op welke wijze de twaalf Westduitse divisies het best tot de verdediging van ons vrije Europa kunnen worden ingezet. Op de rechterfoto tenslotte, wordt de zwart-rood-gouden vlag van de Westduitse republiek gehesen temid den van de vlaggen der andere N.A.V.O.-partners bij het hoofdkwar tier van de N.A.V.O. in Parijs. Ook de laatste zwakke plek in het dijkensysteem van het vrije Westen is nu veranderd in een krachtig bastion, dat een communistische vloedgolf met En óp ging de Duitse vlag Molotol komt naar Wenen Ontroering uit het Legioen Een Hamburose vader, wiens 24-jarige zoon Gün- ther ongeveer acht maan den geleden, na een uit stapje op de beruchte ..Reeperbahn" en een tochtje naar Koblenz, in verregaande staat in een kazerne van het Franse Vreemdelingenlegioen be landde, heeft die zoon op een avontuurlijke manier uit het Legioen in Mas cara in Noordafrika laten per codeboodschappen in door de Fransen gecen sureerde brieven pre cies op de hoogte gesteld van het ontvoeringsplan en de details daaraan. Een Hamburgse vrienden heeft het ontvoeringsplan, dat men grondig had uit gewerkt, met succes uit gevoerd. Hij - de vriend - begaf zich per vliegtuig naar Noordafrika, wat tegen woordig, nu zovele Duit sers naar Afrika reizen, niet zo heel moeilijk is. Hij huurde daar een auto. waarmede hij tot voor de poort der Legioenskazer ne in Mascara reed. Zoon lief Günther was tevoren En de wereld draait De 16e April was als „Uur Nul" vastgesteld en op de avond van die dag moest Günther verlof tot een uur 's nachts vra gen. Alles klopte als een bus. Günther kreeg het verlof, geraakte zonder al te veel moeilijkheden in de huurauto van de vriend van papa, op het daarvoor afgesproken uur Hij verschool zich in de kofferruimte van de auto. waar hti het gezien het woestijnklimaat en het hem ongetwijfeld uitbre- warm zal hebben gehad, doch dat moest hij voor de lokkende vrijheid maar over hebben. In ieder geval bracht hfj de lange tocht over een af stand van 120 km naar O ran er levend af, wat op zichzelf het bewijs is van de hardheid der training in het Legioen en het uit- houdingsvermogen van de 24-jarige Hamburger. In Oran trok Günther een „burgerkloffie" aan, dat papa met de vriend had meegegéïen en dat hem ondanks de acht maanden in het Legioen nog paste. Hij werd bij de vele contróles niet ge snapt, maar maakte 8 bange dagen van wachten door, alvorens hij aan boord van een vracht schip kon gaan. Dezer dagen ontscheep te hij rich in Hamburg en arriveerde heelhuids bij zijn stralende ouders. "PRESIDENT Eisenhower gaat ac- coord met een conferentie op hoog niveau, welke in Juli te Lugano (Zwitserland) zou worden gehou den. De president stelde voor, geen nauwkeurig omschreven agenda op Waarom regering niels in Venezuela deed (Van onze parlementsredactie) „Is de minister bereid na het uitwijzen van de heer Vermeulen ook de vertegen woordiger van de Nederlandse regering in de petroleumcommissie uib Caracas terug te roepen?" Deze vraag stelde op 27 April het Tweede Kamerlid Roemers (soc.), aan de minister van sociale zaken. In zijn antwoord zegt staatssecretaris Van Rhijn dat er onder deze omstandig heden voor de regering geen aanleiding wa9 tot het doen van stappen, zolang de besprekingen die gaande waren tussen de Internationale Arbeidsorganisatie ei Venezolaanse regering nog de mogelijk heid van een terugkeer van de heer Ver meulen openlieten. te stellen en de duur der conferentie tot een week te beperken. Intussen heeft de Russische minister Molotof zich bereid verklaard, dit week einde naar Wenen te komen om het Oostenrijks staatsverdrag te ondertëke- I nen. Hoewel in het voorbereidend ge- i sprek der ambassadeurs enige stagnatie is gekomen, hoopt men toch vóór Zondag a.s. overeenstemming te bereiken. Tegenstellingen rond Zuid-Vietnam PARIJS. 9 MEI. Na mislukte besprekingen met Foster Dulles heeft de Franse premier Faure zich gisteren tot de Britse minister van buitenlandse zaken gewend. Faure ver acht Macmillan er bij Dulles op aan te dringen, de Zuidvietnamese premier Diem langer te steunen „omdat Zuid-Viet- door deze Amerikaanse politiek in rmen van het communisme wordt ge- Intussen bleef minister Dulles weigeren. Het grootste verzetsmonument in Nederland, dat op de Dam te Amsterdam geplaatst zal worden, nadert zijn voltooiing. In het atelier van de beeld houwer John Radecker te Am sterdam wordt er de laatste hand aan gelegd. Zijn zoon Jan Willem (Radecker Sr. is ziek) is nu bezig met het voorfrag ment van het monument: geke tende gestalten symbolen van de onderdrukking en daarboven uit de figuur die het offer van het verzet uitbeeldt. staatshoofd Bao Dai te ontvangen. Uit Saigon kwam het bericht (Reuter) dat premier Diem het plan-Bao Dai tot her stel van rust en orde in Zuid-Vietnam, verwerpt. Zoals wij gisteren meldden, wil Bao Dai o.m. naar Saigon terugkeren, een nieuwe regering vormen en daarin Diem als minister opnemen. Binnenhol in de Beukenhof ,Noem tulpen eens naar onze vrouwelijke Kamerleden (Van onze parlementsredacteur) FOOR DE VIERDE MAAL Zijn verschil lende- leden van de beide Kamers der Staten-Generaal de gast geweest van het bestuur van de Keukenhof. Giste- werden zij ontvangen daor dit be stuur en de burgemeester van Lisse, is lid van de Tweede Kamer, mr De Graaf. De heer Van Waveren, voorzitter de Keukenhof hoopte, dat het eerste lustrum, volgend jaar, op een iets andere wijze gevierd zul kunnen worden, bijv. doordat dan de Keukenhof eens naar het Binnenhof komt. Dr Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, haakte hierop aan, toen ia de rondtocht tussen de kleurrijke perken, de dank van beide Kamers over bracht: hij was van oordeel, dat van de vijfde -ntmoeting van Binnenhof en Keukenhof inderdaad wel iets bijzonder» maken zal zijn. Overigens zong hij de ?m van de Keukenhof, waar de aarde lacht in bloemen. iet was hem echter opgevallen, dat er weinig tu'. n de namen dragen van Kamerleden. En dr Kortenhorst sugge- :erde, dat de -ouwelijke Kamerleden aar eens een tulp op haar nacm moesten krijgen, geïnspireerd als hij was door de i met de naam „Corry", een van de drie voornamen van mej. Tendeloo (soc.). Zo kwam hij tot namen als Djoeke, Mar- ga, Nancy, Ans en Freule Bob. Een goed Idee om ter gelegenheid van het vijfde bezoek te verwezenlijken1 "FRANS-GRIEKS GESCHIL VOOR PERMANENT HOF Gisteren heefit het Frans-Griekse scheidsgerecht voor het Permanent Hof van Arbitrage de zaak van het geschil over het onderhoud der vuurtorens aan de Gnekse kust voortgezet. De behande ling is begonnen in Augustus 1954 en werd aangehouden tot Januari 1955. Door heit onverwacht overlijden van de Griekss agent, Nicolaas Contoyannls. moest de Dehandeling langer uitgesteld worden. Het scheidsgerecht bestaat uit prof dr |J. H. W. Verzijl. hoogleraar te Utrecht, voorzitter: prof Achille Mestre. oud hoogleraar aan de Sorbonne en Georges Charbouris. lid van de Raad van State van Griekenland. Olifanten (75 mille per stuk) naar E 55 Kamula en Susila, twee werk- olifanten uit Colombo, zijn giste ren met de Modjokerto van de Kon. Rotterdamse Lloyd, vergezeld van twee Ceylonese oppassers, in Rotterdam aangekomen. Diergaar de Blijdorp, heeft ze voor f 75.000 per stuk aangekocht. Op de E 55 zullen de 18-jarige Kamula en Susila werkzaam zijn. Sinds hun veertiende jaar z(jn de dieren ge wend aan zwaar werk in houtwin- ninpsbedrüven en op plantages. Als bewijs van hun goede Jungle-trainingtrok de orootste van de twee bij het aan boord paan het schip ongeveer vijf voet voort. De eetlust die ze aan boord aan den dag legden, wat schrik barend. 'n KROON KARPET 'n sieraad In Uw woning! BULTHUIS Botermarkt 23 i|r Koud weer Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Verander lijke bewolking en enkele buien, maar morgen ook flinke opklaringen. Vrij krachtige tot matige wind tussen West en Noord. Koud. (Opgemaakt te 10 ui. ZON EN MAAN Woensdag: Zon 4.36-20.21. Maan onder 7.53 uur. Op 15 Mei LX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1