Jlicutoe geihsctft CTimranl Bromfietsen,radio's enz. 10 pet goedkoper Wag< Nederland vierde ;eningen als feest met centrum De adelaarsvlag wappert nu boven Bonn VRIIDAG 6 MEI 1955 BUREAUX: Steenstra a*. 37. Direcoe. Redactie, Aoomiemect«»- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: j 6 40 oer mvanatl; ƒ2.15 per maand; ƒ0.50 per week. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINK CHRISTELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasttcf) is tjhfbltuen "myn hert la tcghtnspoct" Zes en dertigste Jaargang No 10336 Met vreugde weer aan de arbeid IN HET HARTJE VAN „DE WERELD Koningin en generaal Foulkes bij r internationale parade (Van onze speciale verslaggever) WAGENINGEN, dat tien jaar geleden het centrum was van de be- vrijdtr.g van Nederland1 was gisteren opnieuw de plaats, waarop zich aller oog in Nederland lichtte. Want in datzelfde hotel „De Wereld", waar toen genei aal Charles Foulkes de overgave van alle in Nederland staande Duitse troepen dicteerde aan zijn tegenstander Johannes Blasko- witz, was gisteren weer een voornaam gezelschap bijeen om dat feit plechtig te gedenken. De Koningin, d'e Prins en de vier prinseseen, veel leden van de regering, de Commissarissen der Koningin uit vrijwel alle provincies, de meeste bevelhebbers van leger, vloot en luchtmacht en een groot aantal buiten landse autoriteiten, onder wie weer generaal Foulkes, waren nu aan wezig. Troepen uit de met ons geallieerde landen gaven, met hun vaan dels en vlaggen, kleur aan deze gebeurtenis. Bovendien hingen langs de weg, die van gisteren af „Generaal Charles Foulkesweg" heet, over een|^-< lengte van twee kilometer tweehonderd vlaggen van Nederlandse pro vincies en gemeenten. En om het nationale karakter nog sterker te accen tueren: voor het podium, dat links van het befaamde hotel was opgesla gen en or.der we'ks baldakijn de hoge gas'en zaten, stonden vertegen woordigers van 300 Nederlandse gemeenten. Bevrijdingscarillon heeft 23 klokken Het „Bevrijdingscarillon", dat op I Mei i r het op de Dam heeft geluid, Is t tionaal carillon. Het bestaat uit 23 klokhen, de groorsfe is genoemd naar Prinses Wilhelmina, de tweede naar Ko ningin Juliana, de derde naar Prins Bernhard. Op elke klok is het wa pen van een der provincies aange bracht. Negen kleine klokken dragen alle de inscriptie „Je Maintiendrai". Zij werdén in de jaren 1953'54 gego ten te Heiligerlee, door de gebr. Vün Bergen. Het carillon ral in Amsterdam worden geplaatst om de herinne ring aan de bevrijding levendig te houden. H.M. de Koningin heeft zelf aan deze gebeurtenis een zeer bijzonder kenmerk gegeven. Toen zij met de Prins om half e'f aan de. grens van Wageningen arri veerde. begroet door burgemeester De Niet en de Commissaris der Koningin van Gelderland jhr mr C. G. C. Quarles van Ufford. stapte zij uit de auto over in de crème calèche. Dat is een zeer bijzonder en mooi rijtuig. Het is het geschenk, dat wijlen Koningin Emma in 1898 schonk aan haar dochter Wilhelmina. die toen de troon besteeg. De toen 18-jarige vorstin maakte er haar entree mee in de hoofd stad en de bepaling luidde, dat de ca lèche aleen bij bijzondere nationale ge beurtenissen gebruikt mocht worden Voor de laatste maal heeft zij het vorste lijk paar vervoerd, toen, in 1948 Koningin Juliana na haar inhuldiging haar eerste rit door Den Haag maakte. De gouden kronen glinsterend in hel zonlicht, zó stond de calèche dan giste ren weer in Wageningen. Zes paarden trokken haar langs de honderden solda ten, matrozen en mariniers, adelborsten en luchtmachtsoldaten uit Nederland. België. Canada, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Luxemburg en de Ver. Staten van Amerika. Twee voorrijders gingen er aan vooraf en epn, met sleepsabel en steek uitgemonsterde koetsier-majoor, voerde over heel dit fonkelend gerij het bevel. Het stralend middelpunt van dit alles was onze vorstin, geklóéd in een grijze mantel, het hoofd gedekt met een pauw-blauwe pill box hoed met een veer van een paradijsvogel De honderden en honderden Wage- ningers keken zich de ogen uit aan dit prachtige schouwspel, dat verle vendigd werd door de talloze kleuren der militaire uniformen en waaraan de militaire muziek van acht ver schillende militaire muziekcorpsen luister gaf In hotel De Wereld Om elf uur kwamen H.M. de Koningin en de Prins in hotel De Wereld aan, wa minister-president dc W. Drees hen ont ving. Het interieur lijkt niet meer op dat tijdens de capitulatie, tien jaar geleden Ook hier hebben tien jaar bevrijding en ontwikkeling zeer gunstig gewerkt. Maar in een zijkamer is het capitulatie-museum ingericht en daar staat nog de tafel, waar op het beslissende document werd ge tekend. De stoelen, waarop de onder handelaars plaats namen, gewone cafè- stoelen met ronde leuningen en een ge vlochten rug, staan er nog omheen. Bord jes geven de plaats aan, waar de hoofd personen hun zetels hadden. Generaal Foulkes ging wéér op zijn plaats zitten en vertelde H.M. de Konin gin nog eens persoonlijk het verloop van de gebeurtenissen. 1945, maar een klein* groep, die er iets van zag. Drie Neder landse journalisten waren er toen: Jan Goderie. Sjoerd de Vrij en Ton van Beers, Zij waren er gisteren weer en zij gaven, tegenover generaal Foulkes nog uiting aan de gevoelens, die hen toen bezielden: Zij ervoeren eerst op dat ogen blik. da' zij vrij waren De prinsessen komen Om tien minuten over elf reden twee hofauto's voor hotel De Wereld. Daarui' stapten de vier prinsessen: eerst Beatrix Dr Drees voor de radio Verschil als van dag en nacht tussen 1945 en 1955 Er is „Wij zien le weinig onze taak in de wereld'1 land ii de toestand van een verschil als van dag en nacht. De grootste tentoonstelling, die de Koningin deze maand in het gedu rende de oorlog zo zwaar geteisterde Rot terdam zal openen en die een beeld zal geven van wat ons land weer is en weer presteer t, mag terecht een „energie- tentoonstelling" helen. Met deze woorden richtte minister-pre sident dr Drees zich gistermiddag via de radio tot het Nederlandse volk. Dr Drees memoreerde, dat geen an der land van West-Europa zoveel ver woestingen en zoveel materiële schade gehad heeft als Nederland. Geen ander volk is zo geteisterd door de honger. De bevolking in het Westen van ons land heeft dicht gestaan bij de over gang van hongersnood naar hongersdood. Maar de redding kwam. Ons land werd bevrijd. Ook herinnerde dr Drees aan de te leurstellingen, die na 1945 gekomen zijn: de internationale verhoudingen, het con flict met Indonesië, dat geen samenwer king met Nederland wenste. Het verkleinde Koninkrijk heeft echter een veerkracht en een levenskracht ge toond, die het weer een eervolle plaats onder de volkeren doet innemen. Toch schieten wij ook als volk nog tekort, zo meende spr. Het besef van als een volk te staan te midden van een wereld vol gevaren en spanningen met een zeer kwetsbare economie achtte htf onvoldoende aanwezig. De minister president vroeg een nieuwe bezinning op het vele. dat wij als volk gemeen hebben en wees ten slotte op de grote taak, die w(J »l» volk nog te verrichten hebben. Koningin Elizabeth Koningin Elizabeth van Engeland zond aan Koningin Juliana de volgende bood- „Met zeer groot genoegen zend ik u mijn hartelijke groeten en gelukwensen bij de viering van de tiende verjaardag van de bevrijding van Nederland. Ik bid dat de banden die onze twee volken verenigen nog voortdurend sterker mogen worden voor een krachtige bijdrage voor de vrede van de wereld en het welzijn van het mensdom." Voorts zond de Britse premier Anthony Eden een boodschap aan dr Drees en de Britse minister van buitenlandse zaken MacMillan een boodschap aan de minis- Beyen en Luns. Onze ministers heb ben deze góede woorden inmiddels be antwoord. Voor de radio hebben de Amerikaanse ambasadeur H. Freeman Matthews en de generaals Ridgway, Taylor en Gavin land gelukgewenst, en op de Dam te Amsterdam sprak de Canadese ambassa deur Stone. Het hoogtepunt van het mili taire schouwspel dat gisteren in Wageningen te zien was, vormde het voorbijmarcheren van de Amerikaanse infante risten. Zij marcheeroen niet beter en zij groetten niet cor recter dan de andere soldaten, maar zij droegen het allermo dernste uit de militaire kleer makerijen. Hun optreden was meer een militaire modeshow. Zij hadden schoenen met rub berzolen aan, uniformen van een zacht glanzende stuf, fraaie- blauwe en rode halsdoeken, en helmen, die zo glommen, dat de tweede man zich kon spiegelen in het hoofddeksel van z'n voorman. en Irene en vervolgens, uit de tweede auto. Margriet en Mariike. Wageningse meisies. geboren in de week direct na de capitulatie, boden haar bloe men aan. .Bij het binnengaan van he' hotel nam prinses Beatrix het jongste zusje direct bij de hand. (Zie vervolg pagina 2.) Wat de A.A.-conferentie kostte Pia verneemt, dat de Indonesische rege ring 20 millioen roepiah's heeft uitgegeven voor de AA-ccnferentie, doch een deel van het geld nog zal terugkrijgen daar het voorgeschoten was. VERDERE VERLAGING OMZETBELASTING Tarief van de tussentabel wordt verlaagd van 10 op 8 procent |E REGERING heeft thans overeenkomstig haar belofte in Onder het weeldetarlef van 15 pet biy- iven: barmeubelen, cocktailshakers, agen da's ln lederen band, bepaalde borstelwa- Irefli, brandkasten, fotografie- en filmap paratuur, gobelins, bijouterieën enz. ivoor- DE REGERING heeft thans overeenkomstig haar belofte in de me- izoyer vervaardigd van edel metaal), hanr- golfapparatcn. hoeden van zijde, bont of mone van antwoord over de belastingverlagingen het wetsont- 'haarvilt, duurdere horloges en klokken, werp ingediend met be-trekk.ng tot het zgn. tusseniarief en het weelde.(vulpotloden en vulpennen, voorzover ver tarief van de omzetbelasting. Hel tusseniarief worct verlaagd van 10 op tant, kfeedjes e.d. ^a^bóntf'kiedtag^an 8 pet. terwijl slechts enkele artikelen onder dit tarief blijven. Ook de tabel zijde of bont, textielgoederen van angora- vanonder het weeldelanel van 15 pal vallende artikelen is belangrijk in- gekrompen. Alle uit de beide tabelen gehaalde goecezen zullen met in- werk. electrlsche spceldgoed-spoortreinen, gang van 1 Juli a.s. dus vallen onder het gewone fabrikanten-tarief (5 meubelen van exotisch hout of van leder, pet). Het gevolg ral rijn. dat somm ge artik-tan 2 pat, ar.dere 5 pet en ",c„jene"^nai^™,ig"J1gtent ïïeln?ÏS-l- weer andere 10 pet van de fabrikanlenprijs goedkoper zullen kunr.on kasten, oesters, kreeften, gerookte zalm. worden. Eigenlijk kan de prijsverlaging nog Iets hoger zUn. aangezien de grossiers-omzet belasting over een lager bedrag zal worden berekend. Onder het verlaagde tusseniarief van 8 pet. blijven vallen chocolade en choco ladewerken. suikerwerken en suikergoed, alsmede al dan niet alcoholhoudende dranken. Hiervoor blijft de prijsverlaging dus be- irkt tot 2 pet. Deze verlaging kost het rijk 110 millioen. Van het tussentarief van op het ogen blik 10 pet. naar het gewone tarief vat 5 pet gaan: electrlsche wasmachines ei electrlsche centrifuges voor huishoudelijk Jebruik, fruit uit tropische landen, ge- roogde vijgen, rozijnen, krenten enz., gei- ers voor baden en huishoudelijk gebruik, een aantal huishoudelijke artikelen van porselein, verduurzaamde paddestoelen, verduurzaamd fruit e.d. Deze artikelen kunnen dus 5 pet. in prijs omlaag. Kosten voor het rijk fl millioen. Van het weeldetarlef van 15 pet. naar het gewone tarief van 6 pet. gaan: klein- meubelen imet uitzondering van barmeu belen en likeur- en bittertonnen)electro- technlsche gebruiksartikelen zoals scheer- apparaten. krultangen, leeslampjes, brood roosters. theelichtjes, elerkokers, enz., gas- en electrlsche fornuizen, haaiden, baro meters, thermometers voor huishoudelijk gebruik, projectietoestellen en fotografie- materiaal. spiegels, glaswerk en kristallen voorwerpen voor huishoudelijk gebruik, al bums, handschoenen, hangmatten, foto's, foto-standaards en fotolijsten, scheerkwas- en bepaalde borstelwaren, plano's, hulsorgels, gramofoons, gramofoonplaten, plck-ups, luidsprekers, versterkers, radio's en radio-gramofoons, sieraden van on- èdel metaal, hout, steen of glas. kunst bloemen. verschillende lederwaren, hor loges. niet duurder van 75,klokken en pendules niet duurder dan 100,—, hand geknoopte vloerkleden, lopers, matten en gordijnen, speelgoed-stoomtreintjes en speelgoed-electromotoren, -transformato- en -stoommachines, koelkasten van dan 200 liter, hoeden (behalve die vervaardigd zijn van natuurzijde, echt bont of haarvilt), munitie voor jachtge weren, bromfietsen, pleiziervaartuigen, grote knipmessen, ansichten, felicitatie- drukwerken, visitekaartjes, postpapier en correspondentiekaarten. sigaren- en siga rettenpijpjes enz., rookstellen en -stan- daards (mits niet van edel metaal), lees- Commissarissen kaviaar, parfumerieën, schoonheidsmid delen en cosmetische artikelen, sigaretten- iF' Voor al deze artikelen zal dus een prijs- Voor al deze artikelen is er dus geen verlaging van 10 pet kunnen worden ver- prijsverlaging in het vooruitzicht. Een nieuwe N.A.V.O.-partner West-Duitsland na tien jaar souverein, maar er is geen blijdschap W< EST-DUITSLAND is souverein! Geallieerde troepen blijven, maar niet langer als bezetters doch als gasten die het grondgebied van de nieuwe republiek zullen helpen ver dedigen in het raam van de N.A.V.O. waarvan West-Duitsland nu ook deel uitmaakt. Boven de Rijkskanselarij in Bonn wappert de zwart-rood-gouden vlag mét de zwarte adelaar. Een ka pel van de grenswacht speelde het Duitse volkslied en een erewacht van soldaten met stalen helmen preseiv teerde de karabijnen, wapens uit het oude Wehrmacht-depót. Enige minu ten tevoren hadden West-Duitsland, Frankrijk en Engeland de ratificatie- oorkonden der Parijse verdragen in het paleis Schaumburg gedeponeerd. In de ochtenduren heeft de Geallieerde controlecommissie, bestaamae uit de Hoge Amerika, Engeland (Van een correspondent) BONN, 5 Mei. bondsrepubliek overstéken en hulp ver langen. de tzorgen om de herbewapening die niet van harte gaat, doch wordt aanvaard als onderdeel van de verplich tingen die West-Duitsland met de Pa rijse accoorden op zich heeft genomen, de mil'lioenen oorlogsverminkten die het beeld van elke Duitse stad beheersen, de angst om de landgenoten in het Oos ten en de vraag hoe het haast onoplos bare probleem der hereniging "1 kun nen worden ontrafeld, het schrikbeeld van Duitse soldaten in tweeërlei uniform ln het Westen en het Oosten des lands. De angst voor het alleen-zijn in een Voor het begin der plechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam knipte onze fotograaf prinses Beatrix en prinses Irene. Rumoer over Russisch tankmonument heeft Onlangs kunnen lezen dat het gedenkteken voor de verovering van de Rus sen van Berlijn, een T-34 tank op een uier meter hoog betonnen voetstuk, enkele hon derden meters verderop naar de Oostelijke zóne zou worden verplaatst. Woensdag kwam een groep Russische arbei ders bij het monument maken met de afbraak van het voetstuk. Dc tank was al door de Amerikanen, in tuier zóne het monument staat, verwijderd. De groep arbeiders had zelfs een verlichtings installatie bij zich, om zonodig 's nachts te kun nen doorwerken. Maar westelijke jour nalisten en fotografen hadden de reuk gekre gen van de Russische plannen en scholen toe om een plaatje te ma- fotografen aanwezig wa ren en de Amerikanen wensten hen niet terug te sturen, zodat de Rus sen zich - ten slotte in arren moede in hun zóne terugtrok ken. Het gedenkteken werd opgericht voordat Ber- En de wereld draait lijn in zones was ver deeld. Het kwam in de Amerikaanse zóne te lig gen. met zijn loop naar het Westen gericht. In 1951 trachtten Duitsers het in brand te steken. Een Amerikaans verzoek om het gedenkteken naar de Oostzóne te ver plaatsen. werd door de Russen afgewezen. Enige tijd later werd een bord aangebracht: Berlijn is geen Korea! Weg met die tank". Na de Juli- opstand in 1953 werd voor het houten kruis geplaatst, met het volgende op schrift: Aan de Russi sche officieren en man schappen die gefussil- leerd werden, omdat zij weigerden te schieten op Duitse vrijheidsstrijders". Nadat de Russische be zettingsautoriteiten de Amerikanen hadden laten weten dat onder het monument tien Russische soldaten begraven liggen, die in de strijd om Ber lijn zijn gevallen, werd een prikkeldraad versper- tember van het vorig jaar'. Gratieverlening nu officieel Het besluit tot gratleverelening ter ge legenheid van de bevrijdingedag Is thana ln het Staatsblad gepubliceerd. De gratie Is, zoals men weet, van toepassing op on voorwaardelijk opgelegde geldboeten en tijdelijke vrijheidsstraffen. Alle geldboe- minder worden kwijtge scholden; boeten van 25—100 gulden wor- 25 guldens verminderd; hogere boeten worden voor een vierde kwijtge- :holden. Alle vrijheidsstraffen van veer tien dagen en minder worden kwijtge scholden. Van alle andere staffen gaat 'n vierde deel af, met een minimum van veertien dagen en een maximum van negen maanden. Dit alles geldt (met em- gebracht. I„ Sep- e' bep.ling.nl i n n at i n AA— A Mni In t die vóór 6 Mei in kracht stelde de Russische be-wiJsde z"n RP8«ven, ter zake velhebber Gretsjko. voor 1 Februari 1955 gepleegde delicten. Dea avonds boden de Hoge Commissa rissen Frar.gois Poncet van Frankrijk en Hoyer-Mollar van Engeland aan presi dent Heuss hun geloofsbrieven als am bassadeurs aan. De benoeming tot am bassadeur van de Amerikaanse Hoge Commissaris dr Conant moet nog door de Amerikaanse senaat worden goedge keurd. Francois Poncet en Hoyer-Millar overhandigden bondskanselier Adenauer na de oorkonden-uitwisseling boodschap pen van hun respectieve premiers, Faurc en Sir Anthony Eden. Feest was er in West-Duitsland op deze dag niet en dat behoeft eigenlijk geen verwondering te wekken. Zwaar drukt de scheiding van het Oostelijke deel van het vaderland en het geringe uitzicht op hereniging, welke thans het voornaamste politiek doel van alle par tijen in West-Duitsland is. Eerst dón zal, naar de woorden van de leider der socia listische (oppositie) partij Erich Ollen- hauer, de souvereinltelt van Duitsland wezenlijk zijp. ROOD PROTEST Een plechtigheid in de Bondsdag de bekroning van de loopbaan Adenauer. Maar de wrok van de socia listen over het feit. dat Adenauer Wcst- Duitsland ln de NAVO heeft gebracht en zo dc hereniging onmogelijk heeft gemaakt, was zo fel, dat hü de toeken ning van de souvcreinltelt niet persoon Hjk in het parlement bekend kon maken. Gewaarschuwd, dat de 151 socialisti sche afgevaardigden de zaal zouden ver laten als hij versoheen, liet Adenauer verklaring voorlezen door dr Gcr- stenmaier, voorzitter van dc Bondsdag. Sleohts een dozijn socialisten was aan wezig. Zij zaten .grimmig met over elkaar geslagen armen, terwijl de voorstanders de regering Gerstcnmaicr toejuioh- DRUK VAN 'T VERLEDEN Zwaar drukt op de gemiddelde Duitser nog de blaam en het eer1 lies uit de oorlogsjaren. De langzame weg terug (naar het beroemde boek van Remarque) tot het herwinnen an het vertrouwen in de wereld, is nog slechts voor een deel afgelegd. drukken op West-Duitsland de lasten van de oorlog en de laatste vijf jaren: de vluchtelingen uit hot Oosten, ge- die met tienduizend per maand naar de volledig over eens, hoe dit zou gebeuren. De Amerikanen haalden met 'n hijskraan de tank van zijn voetstuk af en brachten hem tot de sec torgrens, de Russen zou den voor de afbraak van het statief zorgen. Maar dit heeft nu weer moei lijkheden opgeleverd U gaat deze zomer i sterk. In Bata West-Duitsland souverein! Juist op de dag dat wij het tien jarig feest onzer bevrijding vier den, werd in de tuin van de Rijks kanselarij te Bonn de vlag gehesen als symbool van het zelfstandig worden der Westduitse bondsre publiek. Geheel rechts op deze telefoto zien wij bondskanselier Adenauer. dreigende wereldsituatie deed West- Duitsland omzien naar sterke bondgeno ten. In twee oorlogen ervoer Duitsland de twijfelachtigheid der bewering, dat do sterksten het machtigst zijn, wanneer zij alleen gaan. De vriendschap der Weste lijke mogendheden, hoe aarzelend soms ook door laatstgenoemden gegeven, zal West-Duitsland (voor zover hier uit do communis opinio kan worden afgelezen) nimmer meer op het apel zetten.... (Advertentie). Tijdelijk regen Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Aanvanke lijk zwaar bewolkt, later weer opklaringen. Tijdelijk regen met kans op onweer. Morgen overdag koeler. Aan vankelijk mat'.ge wind uit zuidelijke richtingen, later krachtige wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag zon van 5 03—20.13 uur. Maan op 21.22, onder 4.51 uur. Op 15 Mei L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1