Schoon trok getooide corsobruid door bollenstreek NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 MAANDAG 2 MEI 1955 Foto's van het corso N. van dei Horst SYMBOLIEK EN DICHTERLIJKHEID muzen schuil, negen jeugdige muzikan ten. die hun instrumenten zo nu en dan een hartverscheurende toon ontlokten, om wat meegevoel op te wekken? De ranke, frisse meid van de volgende wagen was tevoorschijn gekomen uit een enorm hart. en ze stond op het punt een I rode loper te betreden, leidend naar elfjes, tussen boomstronken. Uit kunstzinnig oogpunt een geslaagde wagen, en de jury heeft dat ook weten te waarderen. Nog mooier vondenwe Lenteweelde, een toonbeeld van wat met een kleine wagen wel te bereiken is. Het gerei van de landman lag hier uitgestrooid op een kleurig fond. De paarse en gele tulpen, zomede de hyacinten waren alle van het soort Golden Harvest, zodat in deze wa gen een dubbele symboliek schuil ging- Een juweel van een wagen! Zwaluwen Terwijl we nauwelijks bekomen waren van deze schoonheidsbeleving, trokken donkerpaarse zwaluwen onze aandacht, symboliserend de onvermoeide activiteit van de vakmensen, uitzwermend over ae gehele wereld om Hollands bruidstooi nog geliefder te maken. Een meisje in de op- Bewondering van feestgangers kende geen grenzen 70 HEBBEN DE HONDERDDUIZENDEN Zaterdag hèt bullencorso weer „Bruid", staat er eenvoudig op een rood hart op de zijkant van deze wagen. Maar wat voor een bruid! Het is Holland zelf, om rankt door anjers, en met haar sluier uitwaaierend over een trap van hyacinten. aan zich voorbij zien trekken, langs de lang? weg door de versierde trok. Een hartelijk applaus beloonde de bollendorpen, onder welhaast ideale weersomstandigheden. En dat laatste veertien miniatuur-boeren en -boerinne- tt iji i 'ies. die vlaggenzwaaiend naast.de molens is een punt van zeer groot belang. Hoe de deelnemers zich ook inspannen. de folklore vertegenwoordigden. Vurig ideeën uitwerken, bloemen kunstig rangschikken, figuranten smaakvol rood vlammende amaryllis op deze wagen aankleden, als het weer niet meewerkt blijft het allemaal vergeefse moeite, kleurden goed bij het geheel. En nu een uitbundige zonneweelde toen het corso vertrok een paar spettertjes regen, voor het in Lisse in ietwat gedecimeerde vorm aankwam, en verder voorttrekkend onder een wel wat bewolkte lucht, waardoor de zon geen kans kreeg de temperatuur boven het punt van ..net lekker" te laten stijgen. De voorzitter van het erecomité, mr Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Lisse. kon dan ook uit de grond van zijn hart verklaren, dat hij meer dan tevreden was, toen hij het corso op de heenweg door zijn gemeente had zien gaan. ge ideeën ook waren, met het onderwerp i klompen met een zeil. die zeven windmo- hadden ze in de grond van de zaak niet Mens. uitgevoerd in rode hyacinten, veel meer te maken. Men kan natuurlijk gasten van heinde en ver op het feest noden, maar waar blijft dan de grens0 We geven direct tce. dat het heel moeilijk ts een grens aan te geven, die iedereen zaï voldoen, maar het blijft toch een vraag punt voor volgende jaren wat men met het motto aanmoet. Nieuwe koers De nieuwe koers ln het opsieren van de wagens, zoals die onder invloed van de artistieke adviseur, de heer Van Driel uit Amstelveen, meer en meer gevaren wordt- is stellig op een goed kompas af gesteld. Werken met hyacin-tenvlakken zonder meer behoort nu wel tot het ve>- leden. Hyacinten geven nog steeds de grondtoon aan en terecht maar over tuigend is bewezen, dat het artistiek ge voel nu beter dan vroeger wordt bevre digd door met groot vakmanschap opge maakte bouquetten. fraai uitgewerkte guirlandes, ragfijne prieeltjes, en va&k ih kleurencombinaties die het oog verruk ken en de goede naam. die Nederland heeft te verliezen op het gebied van de bloemsierkunst. eens temeer bevestigen. Het door 't comité aangekondigde levendig element in het corso bleek geer, holle frase te zijn. Moesten we vorig jant nog de opmerking maken, dat beslist meet aandacht diende te worden besteed aan de kledij van de trekker-chauffeurs, nu viel ons slechts één geval op van een chauffeur-met-een-confectiepakkie-an. en dat is een hele vooruitgang. De figuranten waren vorige iaren ook al goed verzorgd, zodat we moeilijk kunnen beweren dat er nu een nieuw hoogtepunt viel te noteren Maar als we het geheel overzien is dt conclusie toch wel gewettigd, dat de op gaande lijn in de bollencorao's zich on weerstaanbaar voortzet en wat dit bete kent als onpersoonlijke reclame voor het bloembollenvak, behoeven we voor de lezers van onze currant niet meer te schetsen. Huis Het symbool van Holland, het Huis van Oranje, uitgebeeld in het paleis Soestdljk. I was wel een heel gelukkige opening. De gekroonde trekker werd gevolgd dooi een enorme praalwagen, met in witte en paarse hyacinten het sprookjespaleis uit Baarn. Van voren werd het paleis afge sloten met een geel tableau, terwijl he: sluitstuk werd gevormd door een blader-1 Schelpen in paars en wit, daaronder ging de volgende tractor schuil. Daarach ter een majesteuze Neptunus. stappend uit een enorme rose schelp, een baard van zeewier en omgeven door zeepaardjes en in zoete rust verzonken meerminnen. We hoorden een jongen zachtjes fluiten bij dit lieflijk tafereel, en hij had gelijk! Trouw „Het Land", dat is de titel van deze wagen, en de boerinnetjes en boer tjes laten er geen twijfel over bestaan, waarop onze volkswelvaart voor een goed deel drijft. Dat deze kinderen het land zouden hebben, nee. dat wil er bij ons niet in, rlnarvoor zuigen ze te ijverig limonade door een rietje Drie luxe wagens, rijdend onder de na men Juliana, Bernhard en Hollanas Bruidsbouquet. lieten zien, dat een goed ontwerp voor deze klasse het oog zeer wel vermag te boeien. Vooral de onder rose ranken verborgen nr 12 spande hier een sierlijk snoer naar wat nog zou voi- I Drie herauten te paard kondigden de komst van Holland, de bruid, aan. Fanta- I sie-parkiettulpen, narcissen en irissen maakten van de trekker eën juweeltje, en wat daar achter kwam deed de toeschou wers stil worden van bewondering. Een j helder stroompje met een bruggetje, stille, witte zwanen met gebogen hals er naast, j en dan. hoog opgebouwd, de zetel voor os bruid in al haar stralende glorie. Een beste keus van ziekenhuisverplegings- j fonds Nezifo. afdeling Lisse Rose anjers en hyacinten waren de bruidstooi van de volgende luxe wagen. en dan was het alweer tijd voor de dera< afdeling van het corso. Tale Weer zorgde een dichter voor de ope ning. en wel niemand minder dan Guido Gezelle. wie de blomme een tale 6prak. Een saluut voor de (ziéhtbare) chauffeui in costuum. Maar velen zullen meer ge let hebben op de echt spuitende fontein op de wagen, die wel een typisch Aals meer cachet droeg, getuige de overvloed aan anjers. Van liefde brandende harten gingen de volgende wagen vooraf. De Bruidsschat, een dicht prieel met witte zijkanten eu paarse omlijsting, dit alles in hartvorm, en zes figuranten tussen tulpen in vele kleuren. Een frisse wagen met een wal overdadige extra versiering. Of het toeval was weten we niet. maar een feit i§ dat het paard een rrote rol speelde bij de drie volgende wagens, respectievelijk De Narcis. De Tulp en De Hyacint. De eerste liet de edele dieren in snelle cang voortdra ven. de tweede had het meer In de statige draf gezocht, passend b|j een deftige dame met knechten in livrei, en de derde was uitgerust met gesty- leerde paarden, die de aandacht niet afleidden van het melsJe. tronend voor een zeer fraaie hyacint. Een novum was het voorbijrijden van een met gladiolen versierde wagen, die voor het eerst zo vroeg in bloei waren getrokken. Dromen E#n dromerige sfeer hing om wagen 23. Tuin der Dromen. Stel u voor een tuin onder maanlicht, een stil vlietend stroompje, mot een bakstenen brugje er Over welvend, en dan precies op de goe de plaats twee sierboompjes. die het net werk van hun kronen torsen als bloem- Hobbelen Hobbelpaarden met vele bruidsjonkers I was het idee van een Leidse drankfirma. de halve kruik als zetel voor het meisle was goed gevonden. De Bruidsfoto kwam jop het nippertje aan de start en kon in I een corso als dit ook moeilijk worden ge- jmist. De figuranten, in casu de bruids- meisjes, waren in alleraardigste blauw ge- i streepte Jurkjes gekleed, i Een maan boven tot rusten nodende I brede banen gele en paarse hyacinten was de uitwerking van de rustcLroom van een Leidse matrassenfabriek. De gemeente Hillegom kwam daar heel fleurig achter- Gerei van de landman, uitge- voor een meisje van het land onder bloeiende forsythia, kan men zich een beter beeld van „Lenteweelde" voor stellen? aan .met haar wereldbol, omgeven door de vlaggen van vele landen en met een grappig boerinnetje, met haar hoofdje net piepend uit die bol. Met forsythia en bloe sem was hier veel schoons geschapen. Als toegift kwamen de spoorwegen dan nog met een niet op het programma staande D.E.-trein, volledig bemand en met echt personeel er voor en achter, een goed staaltje propaganda. Deze wagen „Holland de bruid", van de afdeling Lisse van Nezifo, wc een juweeltje en verwierf dan ook terecht de wisselbeker voor de mooiste kleurencombinatie. De op deze praalwagen aangebrachte slagzin spreekt wel voor zichzelf. De Spoorwegen behaalden er een eervolle vermelding mee. forse neus. en daarachter het bruidspaar, vreemd uitgevallen koppen op drankfles sen- We hebben ons laten vertellen, dat het vrouwelijk lid van dit echtpaar met geknikt hoofd de H.B.G. dreigde te ver laten. maar op het laatste moment bracht een ijzeren staaf uitkomst. Eenvoudig kwam de gemeente Lisse uit de bus met een molen in bruidstooi. 1 meer degelijk vakmanschap dan fris idee Bloemengroet. van V.V.V. Hillegom. had het inderdaad in een overdaad aar, bloemen gezocht, met een bouwsel er bo ven waarvan de betekenis menigeen ont- ging. Gasten Dat men het. zoals In de aanhef ver meld, ver kan zoeken bl| een Hol landse bruid bleek bij de opening van het vierde deel. uit de wagen Oosterse Gasten. Toch geloven we. dat deze zo maar uit de lucht vallende ideeën hel b|j het publiek goed doen. De statige olifant, compleet met kornak en aap, de exotische maharanl mat haar scho- I ne hofdames, en niet te vergeten de baardige Sikh als trekker-chauffeur lieten niet na de gewenste Indruk te geven. Een mooi staaltje vakman- i schap. zo'n trekker. In de bulk van de olifant bevond zich een persoon, die Indische muziek op platen ten gehore hrarhl Die platen waren speciaal af gestaan Hoor de Indiase ambassade. Dé finishing touch waa een klein oli- Waar zijn de bollen Een eindeloos voorstromende mensenmenigte. Een dicht op eengepakte massa autobussen en auto's. Fietsers, wanhopig zoekend naar een gaatje om door te glippen. Zo zag het er Zaterdagmiddag tijdens 't bol- lencorso bij Keukenhof uit. Om precies half vier zagen we daar een Engels sprekende heer. Hij klampte ons aan en de ban ge vraag ontglipte hem: „Mijn heer, hoe kom ik bij de bloeien de bollen. Waar zijn ze toch?" v- Expositie praalwagens gematigd succes Over het aantal bezoekers aan de ex positie van praalwagens, die Vrijdag voor het eerst in de geschiedenis van het bol- Iencorso is gehouden, mag het comité niet hard mopperen: vierduizend mensen hebben de moeite genomen naar de Liscer H B O -Hallen te komen om vast een voor proefje te nemen. Nu werkte 't weer ook niet mee om dit idee tot een doorslaand succes te maken. De grote warmte maakte, dat heel wat bloemen hun kelken lieten nangon en dat maakt de aanblik van het corso zelf er natuurlijk niet beter op. Hoe- I wel in de twee hallen werd geëxposeerd was de ruimte nog te klein, in de one hal stonden de wagens te dicht op elkaar. Men had er wijselijk van afgezien da figuranten op de wagens te plaatsen, wat eerst wel de bedoeling was. Maar dit zou tot resultaat hebben gehad, dat deze arme Heden Vrijdags van twaalf tot twaalf en 's Zaterdags van tien tot zes op hun fraaie zetels hadden moeten verwijlen. En dat is wel een beetje teveel gevraagd Bij warnaar en Co te Sassenheim hangt een Delfts Blauw bord aan de muur. Nee, mei zo'n bordje tn de kamer, maar een gevel met bloemen! Voor deze prachtige uitbeelding van de voedseldropping in 1945 konde de jury de eerste prijs toe in de afdeling gevelversieringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5