Oranjefeest ging wat schuil achter gigantische drukte Publiek schoolde samen om standwerkerskramen Bij kinderspelen en wandeltocht minder deelnemers Voorzitter van „Koninginnedag" gaf Tante Riek de kampioensprijs Parade op de Breestraat NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 30 APRIL IN LEIDEN het gebed. Gelukzalig is het volk. welks koning een edele is. zegt het boek Prediker. Aan het slot van de dienst werden drie in van gezang 293 gezongen: O God. Die droeg ons voorgeslacht. Verkeersrage OVERZIEN WE DE IN LEIDEN gevierde Koninginnedag, dan valt de overeenkomst met vorige vieringen onmiddellijk op. Dat betekent geen critiek op het feest in de Sleutelstad, maar veeleer een compliment aan het adres van het bestuur van de vereniging „Koninginnedag", dat zijn programma op peil weet te houden. Toch is er ook een verschil te constateren. En dat heeft zich voornamelijk uitgedrukt in de actieve deel neming aan de feestelijkheden, die minder was dan vorig jaar, met name bij de kinderspelen en de wandeltochten. Het vele honderden Leidenaars trekkende bloemencorso is daar ongetwijfeld de hoofdoorzaak van ge weest, terwijl enkele buurten van de stad reeds zelfstandig feest hadden, kennelijk als voorloper van het bevrijdingsfeest, dat straks .immers ook wijksgewijze wordt gevierd. De burgemeesterswijk had weer haar tradi tionele Oranjefeest. De padvinders hebben het er niet bij laten zitten. Zij zijn om 6 uur opgestaan om een uur later te beginnen met hun marsen door de stad. De padvindersband Trozinah en de band van de Nederlandse Padvindersvtreniging hebben weer velen uit de veren gehaald. Het mooie weer was daarbij een niet te evenaren mede werker. De jeugd zingt altijd de Koninginnedag dn. Dat is te meer een verdienste, omdat de vijftienhonderd schoolkinderen er al tijd weer in slagen, om half 9 voor een stadhuisbordes vol me autoriteiten te zor gen, iets dat aan de officiële opening van deze feestdag onmiskenbaar cachet ver leent. Henk Franke heeft de kinderzang weer op geestdriftige wijze geleid en de Leidse politiemuziek verzorgde een begeleiding van niet minder kwalitiet. To^n het Wil helmus werd ingezet, ontblootten de meeste omstanders het hoofd. We schrij ven met nadruk: de mééste. Voor het op lopen van 'n koutje behoefde men op die zonnige dag toch niet bevreesd te zijn. Maar er zijn blijkbaar lieden, die daar voor gevoelloos zijn. De burgemeester hield zijn traditionele toespraak, waarin hij de kinderen weei wees op de waarde van het Oranjehuis voor ons volksleven. Als de jeugd zo goed gezongen heeft, krijgt ze een beloning. Die bestaat daar in, dat haar 'n feest in de foyer en in de grote gehoorzaal wordt aangeboden. Het programma vermeldde acrobatiek, snel- tekenen. zingen, goochelen en muziek. Het heeft de kijkers van begin tot eind geboeid. Zo'n kinderfeest is in het begin dan lóópt het wel! Welnu, dat was het altijd erg rumoerig, maar als het rumoer op één wenk vanaf het toneel verstomt, geval. Waarover de commissie van voor bereiding tevreden kan zijn. Het blokjesrapen. hardlopen en zr.k- lópen op het terrein aan de Zoeterwoud- sesingel vermaakt ook heel wat jeugd. Dit jaar wel iets minder dan vorig jaar, maar toch waren er over de achthonderd. De heren Van der Bie, Berkenbosch, Van Dalsen, Duindam, De Vries en Questroo hebben er, gezien de parels op hun voor hoofd, de handen vol aan gehad. Onder hurrie-op spelende kinderen, die je be slist geen gelegenheid tot verpozing bie den. blijf je echter vrolijk in beweging, zelfs met jacquet en hoge hoed, een van de heren getooid was. Na de aubade maakte de politie nog muzikale rondwandeling door de s en zij bracht daarmee de burgerij in de stemming om de militaire mars met dé filé gade te slaan. Kerkdienst De kerkdienst had beter in de rle van de Pieterskerk gehouden kunnen worden. Dan had men beter gezien, dat ei inderdaad tóch nog enkele tientallen be langstellenden waren. Nu zaten ze wiid verspreid dn de kathedrale ruimte hebben wij ons afgevraagd, of het wenselijk zou zijn, de verjaardag va Vorstin toch maar op de eerstvolgende Zondag na 30 April te herdenken. Ds J. de Wit ging in deze dienst Onder de belangstellenden waren wet houder Van der Kwaak, de rector-magni- ficus van de universiteit, prof. dr Bakhui zen van den Brink, en enkele bestuurs leden van „Koninginnedag". De tekst de predikant was psalm 72 vers 15: Men zal bestendig voor hem (de koning) bidden. De voorganger her!n_.erde aan de span ning in ons volk, die aan de geboorte van Juliana voorafging. Wij kunnen ons dal bange vermoeden haast niet meer inden ken, dat het Huis van Oranje eigenlijk maar hing aan de draad van het leven van Wilhelmina. Die bezorgdheid was echter niet ongegrond. Bij de geboorts van Julianan kon ons volk dan ook te recht spreken van een verhoord gebed. Psalm 72 gaat uit van de aardse koning en zijn koningschap, evenwel met het perspectief op het Messiaapse rijk. Ds De Wit wees op het onlangs gepubliceerde Herderlijk Schrijven van de synode van de Hervormde Kerk, waarin wordt gezegd, dat de koning de leefbaarheid van het menselijke bestaan dient. Daarom zij er de voortdurende bede, dat God de koning de rechte uitoefening van zijn taak op hi hart binde. Het gaat in de psalm in de eerste plaats om het recht. Het aardse ko ningschap is een zwak voorspel op het lied van het hemelse koningschap van t Jezus Christus. Daar ligt een spanning tussen. Het koningschap op aarde behoort tot de tijd. Nog is het Oranjehuis ons gela- ten; aan elk aards huis komt een ein de. God is de Heer der geschiedenis. En al wat gebeurt dient Zijn raad en plan. Dat plan is voor ons verbor gen. Zolang het Huis van Oranje in Gods voorzienigheid ons gelaten wordt, gaat ons gebed voortdurend op, dat Juliana's regering, in al haar aardse gebrekkigheid, een heenwij zing moge zijn naar het nieuwe rijk. De apostel Paulus roept de Gemeente op tot bestendige smekingen voor alle mensen, met name voor koningen en overheden. Deze voorbede heeft ongetwijfeld een critische functie. Dat gebed is een pries terlijke dienst, niet een gebed met een inslag van nationalisme, alsof Nederland Gods domein zou zijn. Dat gebed moet er zijn opdat wij een stil en gerust leven mogen leiden, niet In gezapigheid, maar ln zijn leefbaarheid ons dc gelegenheid biedend God en de naaste te dienen. Ds De Wit wees tenslotte op de grote verantwoordelijkheid van de overheid in deze aan spanningen zo geladen tijd. In elk geval is de weg van de Kerk de weg i langdurig applaus afloop dan ook Liefhebbers van muziek en zang konden hun hart ophalen in het Van der Werff- park, waar Trouw en Durf onder leiding W. J. Smolders en het mannenkoor gemeentewerken onder leiding var H. J. Barentsen concerteerden met eet programma, dat zowel ernstige al: populaire nummers bevatte. Muzikanten rigers hadden plaats genomen verplaatsbare muziektent, die noi i haakjes toch maar een winst voor het sleutelstedelijke culturele leven in de openlucht is. En dan heeft de roodgeklede R.K. Leidse harmoniekapel onistemming in de stad nog w gevrolijkt met een rondgang. En toen is deze goede feestcfag stil gegaan in de Zondag, de eerste dag der De stilte van het bedehuis heeft di drukte op straat wel bijzonder geaccen tueerd. Wat zullen weinig Leidenaar; tegen het middaguur thuis geweest zijn Drie massale stromingen veroorzaakten een aantal opstoppingen, die hun w« in onze goede stad niet kennen. Ten eerste de talloze kijkers naa militaire mars hadden bepaald geen haast om thuis te komen en bij hen voegden zich de 1500 kinderen, die het feest in de ge hoorzaal er op hadden zitten; 2. de Zater dagse markt vertopnde onontwarbare Klu wens van mensen, fietsen, kinderwagens en-zo-meer; 3. de gigantische verkeers stroom van bussen en auto's op weg naai de bollenstreek. Het is voorgekomen, dat de file wagen; zich uitstrekte van de stoplichten bij het Kort Rapenburg tot aan de lichten va het Gangetje, zodat de verkeerspoliti van het Gangetje kennelijk last begon te krijgen van haar collega's bij de .Giise- laarsbank. Een stad zonder voldoende om leidingswegen geeft op zulke dagen wel grote zorgen. Hulde aan de verkeerspo vas het maar, omdat zij van d< Koninginnedag en de corsodag slechts verstelpende drukte heeft weti verwerken. De bestuurders van „Koninginnedag" stellen er bepaald een eer in, zich op deze minimum aan rust te gunnen. Wat dat betreft gaat hun weg met die der politie parallel. Er is een programma punt, dat daarvan duidelijk blijk geeft. Elk jaar ziet een aantal van hen in vele straten van binnenstad en buitenwijken aaar jongens en meisjes, die zich van de vorstelijke verjaardag met ,jl hebben getooid. Zaterdag hebb« r enige honderden kinderen zomaar op straat een verrassing gekregen, hun toegestopt door een zwarte man met een hoge hoed. van wie ze wel begrepen, dat hij met „de Koningin" te maken had. De glundere kindersnultjes veraangenamen bezigheid zeer. Misschien is het werk deze onrustige mannen in de bin- ;tad ook wat verlicht door het klan- kenstrooiënde carillon, waaraan een van de stadsbeiaardiers vaderlandse liederen Wandeltochten Het middagprogramma vermeldde de jaarlijkse wandeltochten, het standwer kersconcours op de markt (waarover el ders ln dit blad meer) en een muzikale rondgang van het pijpercorps „Kunst en Genoegen". De wandeltochten hebben in totaal 450 deelnemers getrokken. Er waren twee routes uitgestippeld, die de lopers door hun bochtige allures niet gemakke lijk vonden. Aan de 15-km-tocht namen twaalf groepen en ongeveer veertig indi- viduelen deel, aan de 20-km-tocht acht en individuelen en één groep. De uitslagen van de eerste tocht zijn: 1. openbare school Zuidsinge'; 2. open bare school Lorentzkade; 3. wandelver eniging D.V.T. te Voorhout; 4. Zuider parkschool Asserstraat; 5. R.K. school Damlaan. De wisselbeker is nu voor de tweede maal gewonnen door de school Zuidsingel, hoofd de heer Van der Neut. Bij de andere tocht werd eerste de ver ging T.O.P. te Noordwijk-Binnen. Iet centrum van de tochten was de tuin n Oud-Hortuszicht. die de deelnemers afloop een welkome verpozing ver- Wie zal zich zelfs op een zonnige vrije dag niet inspannen als er een aardige prijs is te behalen? Deze zaklopende jongens speelden Za terdagmorgen mee op het veld aan de Zoetewoudsesingel. Foto N. van der Horst Bloemen bij monument Op 4 Mei om 6 uur zullen lingbouwvereniging De avond „Made ln Holland" was de titel van de .Nederlandse revue", die 's avonds in de grote gehoorzaal over het voetlicht werd gebracht. We hebben de woorden „Neder landse revue" tussen aanhalingstekens ge zet. omdat we geen redelijke verklaring hebben gevonden voor het feit, dat aan deze Hollandse creatie van kleinkunst een Engelse naam heeft gegeven. Aan h> „Made in Germany" hebben we wel gi noeg. Overigens heeft de revue, mi Willy Walden en Piet Muyselaar (Snip t Snap) als centrumfiguren, de aanwezige bekoord. Ze muntte uit in vaart originaliteit. De vele medewerkers werd lamens de Eendracht bloemen worden gelegd bij de gedenkplaat in het monument aan de Driftstraat. D< handeling zal geschieden door de voor- itter, de heer H. van Weizen. Garnizoenscommandant hield receptie Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin hield de garnizoens commandant. luitenant-kolonel H. W. Gerth van Wijk, Zaterdagmorgen "in de Doelenkazerne een receptie. De ontvangst een geanimeerd verloop. Onder de ezigen merkten wij op: burgemees- irmrF H. van Kinschot, de rector- magnificus prof. dr J. N Bakhuizen van den Brink, dc commandant van de soci- 1-medische dienst van de Kon. marine, kapitein luiteant ter zee H. L. Nagtglas de commandant van het marinevlieg kamp Valkenburg, kapitein-luitenant ter zee vlieger A. W. Witholt. De receptie werd ook bijgewoond door de territoriaal bevelhebber West van de Kon. landmacht, kolonel C. de Boer. Verder waren er vele burgerlijke en militaire autoriteiten en afvaardigingen van verenigingen. Bont programma voor de koksschool Een belangrijk deel van het feestpro gramma, dat Vrijdagavond ter gelegenheid 'e verjaardag van H.M. de Koningin grote cantine van de Doelenkazerne werd uitgevoerd, was ingeruimd voor een optreden van het soldatenkoor van de koksschool. Het koor zong onder leiding van de dirigent, de heer Rijnbeek, enkele nummers, waaronder het slaven koor uit de opera „Nabucco"" van Verdi en het Piet Hein-lied. De zangers werden aan de piano begeleid door de heer Gordijn. Adjudant J. Nieuwenstein had de bonte avond geopend. Nadat het koor was op getreden kreeg conferencier Kees Man- ders het woord. Zijn gezelschap bracht acrobatiek en origineel sneltekenwerk, dat werd uitgevoerd door de clown- snel tekenaar Nicholls. Willy Ray speelde ac cordeon en Fanny Black zong en praatte. De aanwezigen zongen aan het eind van de avond twee coupletten van het Wil helmus. Sympathieke V.P.R.O.- avond met Dick Gabel In De Burcht heeft de VPRO Vrijdag een contactavond gehouden, waarop het cabaretgezelschap van Dick Gabel een uitvoerde, getiteld „Uit en Thuis". Dick Gabel, die voor dit programma alle teksten zelf had geschreven, behoudt zich bij het zien van mensen en situaties in het leven om hem heen het recht van een spottend knipoogje voor. Van een ondertoon van weemoed was in zijn con férence zelfs geen sprake en bij het spel alleen ln het liedje „Slaap, kindje slaap!", dat werd gezongen door Sonja van Weerdenburg. Van het ensemble viel Dini de Neef op door haar acteertalent. Het cabaret werd afgewiscid door een pantomime van Rob van Reyn. Voor zijn „Tweede rhapsodie van Liszt" ontving hij een enthousiaste ovatie. De pianist van -het ensemble. Wouter Deneys, bracht enige melodieën ten gehore, die tijdens de oorlog 1940 1945 door de Duitsers waren verboden. Ook speelde hij het melodietje van de drie kleine kleutertjes op achtereenvolgens de manier van Hollanders, buitenlanders, het meisje dat pas piano leert spelen, het draaiorgel van Willem Parel, grote broer die van jazz houdt, om tenslotte te eindigen met de Amsterdamse politie- kapel. Het bestuur van de VPRO heeft zijn lede: uilige stel sympa- Timdeleiclub voor L.C.O.V. Vandaag is morgen" - juist geschikt voor deze dagen Twee wereldoorlogen leed en ellende, en toch door de kracht van het gebed hoop voor de toekomst. Niet alleen de hoop die komt na de ellende, maar ook de hoop die voortkomt uit de ellende. „Vandaag is morgen": het leed, dat vandaag nog ondergaan wordt, draagt in zich de hoop voor de toekomst. Met „Vandaag is morgen" heeft de Timdelerclub in deze tijd van herdenken een sterker getuigenis gegeven dan menige herdenkings toespraak vermag. Augustus 1942 in het landhuis van de familie Sanderson, waarvan de zoon Jack in dienst van de R.A.F. gevaarlijke op drachten vervult. De moeder verkeert voortdurend in ongerustheid, maar Jack's zusje Diana ziet alleen zUn dap perheid, die na elke succesvolle actie af straalt van de frontpagina's Ook Jack's verloofde Julia heeft hoofdzakelijk oog voor dat aspect van de officier Jack San derson, dat haar hoger op de ladder van het maatschappelijk aanzien zal bren gen. Ook bevindt zich in het huis ko lonel Sanderson, die in de eerste wereld oorlog door een hoofdwond tot een gees telijk wrak is gemaakt en nu met hulp van James, de butler, de oude tild in het spel weer beleeft. Als Jack zijn verloving met Catherine wil verbreken neemt hij Radwanski, een Pools vliegerofficier, en Julia de enige die hem begrijpt, mee om zelf niet zo op te vallen, want Jack is niet de dappere die hij lijkt Zijn dapperheid komt voort uit angst Bij een volgende opdracht sneuvelt hij. De Timdelerclub heeft een zeer goede greep gedaan, met dit door Jan vah Oyen uit het Engels vertaalde stuk va* „DE KANS VAN ]E LEVEN" (Van een onzer verslaggevers) Als 's Zaterdagsmiddags de zon op de Leidse straatstenen schijnt en zelfs in vuil grachtwater nog zilver blikkerende plekken weet te toveren, wat is er dan fijner dan een wandeling langs de marktkramen. „Mijnheer, het zijn de laatste, neemt u dit bosje bloemen nou mee voor moeder de vrouw, deze kans krijgt u niet meer, gerust niet. Duur mijnheer? Zo'n juweel van een bosje bloemen voor geen rijksdaalder, voor geen één-vijftig, wat zeg ik, voor geen gulden, dit bosje bloemen mijnheer, en neemt u het nou, uw huwelijksgeluk zal er door opbloeien, kost u niet meer dan drie kwar tjes. Vijf-en-zeventig cent is ook goed." Elke Zaterdagmiddag weer kun Je op Boter- en Vismarkt, op Nieuwe Rijn en Korenbeursbrug de marktkooplieden hun waar horen aanprijzen. „Sinaaappels, de lekkerste die er zijn. Mevrouwtje, pro beert u dit visje nou eens, daar hebt u geen spijt van. Narcissen, hyacinten en potplanten, dames en heren. Kousen en sokken van 98 cent, dames. Hier moet je nou op reagere Lena. Bij 't scheiden van de markt leer je de koopman kennen". De Nieuwe Rijn zou van de welsprekend heid soms haast vollopen. Plezierig is het. En toen de Vereniging Koninginnedag het plan opvatte om op Koninginnedag een standwerkersconcours houden, stond voor dat plan de ceskroon al bij voorbaat klaar. Ondanks het bloemencorso. Al moest natuurlijk worden afgewacht hoe het zou worden het weer. Nu, er Is een buitje ge vallen en het wés ook wel te merken, r veel Leidenaars in de Bollenstreek stonden opgepakt, maar niettemin slaag de het concours. Van drie uur of tot hel scheiden van de markt hebben de markt- gangers samengeschoold. Bij Levie met de fruitpers. Van Stein met het scheer gerei. Lap met de horloges en Tante Riek met het wonder van ook een- fruitpers. „Van plastic, u kunt 'm op de grond gooien. Brokken krijgt u niet". Zelfs mei-rouw Van Kinschot kon de verlei ding niet weerstaan. Habbekrals Een borduurapparaat nodig? Het was Zaterdag op de markt te krijgen. „Waarvoor zou u een naaimachine kopen voor drie, vier honderd gulden mevrouw, als u met dit eenvoudige apparaatje hetzelfde kunt doen? Het is een habbekrats, wat ik er voor vraag. Voor drie kwartjes help ik u helemaal uit de misère". Nog een dassenapparaat nodig? Of een bol van Zanzibar voor de kleine? Het was er Zaterdag. Als u die dingen niet ge kocht hebt. hebt u „de kans van uw leven" gemist. AU Standwerker Van Spengen uit Bussum had over gebrek aan belang stelling niet te klagen. „Ik zie, dat u het niet gelóóft, meneer, maar toch zult u zien, dat er bü deze kaarten geen klaver-heer zit, ook al is die er net tussen gestoken." Foto N. van der Horst Eenmaal, andermaal „De vitale onderdelen van dit horloge lopen allemaèl op steentjes. Als u zo'n horloge ln de winkel koopt, wat bent u dan kwijt? Dat weet iedereen hier. We praten er niet over, maar 7. 8 tientjes is er niet ver van af. En wat kost dit hor loge nu? Dit goud doublé Zwitsers klokje? Wie biedt er f 15? U daar mijn heer. Wie nog meer7 Wie biedt er meer voor een anti-magnetisch, waterdicht, schokvrij Zwitsers horloge? Het is een Zwitsers, dames en heren, en zoals er geen slechte Hollandse roomboter be staat, is er ook geen Zwitsers horloge, dat niet goed ls. Eenmaal, andermaal, ten te kopen. f 15. Wie nog meer? Eenmaal, andermaal, derde maal, niemand meer? Niemand? Horloge verkocht". Lap uit Amsterdam borg het lapje van tien en de twee rijks daalders weg. „En nou wilt u wel weten wat ik op zo'n horloge verdien. Ik wil he u wel vertellen, maar ik doe het niet' Op die manier ging het aan alle kraampjes. De ene standwerker was origineler dan de andere. Er werden goedkope dingen aan de man gebracht en aan de vrouw, even aan de emancipatie denken dassenappara- ten voor veertig koperen centen en dure horloges, puur-echte Zwitserse horloges. En scheerzeep, waarvan de Leidse riolen zouden gaan schuimen, als je Van Stein mocht geloven. Prijzen De jury kreeg het werk van al die tien standwerkers op welbespraaktheid, originaliteit, beschaving en verkoops kwaliteiten te beoordelen. Het uiteinde lijk resultaat was, dat mevrouw H. M. Bers, uit Amsterdam, Tante Riek, de kampioensprijs kreeg, een wisselbeker. De eerste prijs was voor Lap met de hor loges, de tweede voor Levie uit Hilver sum, de derde voor Van Stein met scheermesjes voor een gulden, de vierde voor Van Spengen uit Bussum, die goochelkaarten atzette, de vijfde voor K Voogd uit Zandvoort, die ook scheer- artikelen en grappen verkocht en di zesde voor Van Gelderen met de snor de man die met de bollen van Zanzibar op de markt stond. Mevrouw Bers en deze heren hebben op het bordes v het Stadhuis wat stonden er een m sen op het plein te kijken de prij; in ontvangst genomen uit handen van voorzitter van de Vereniging Konin ginnedag zelf, dr ir P. C. Lindenbergh. Burgemeester en mevrouw Van Kinschot gaven allebei van hun belangstelling blijk. Succes De heer Lap dankte de jury en de Ver eniging Koninginnedag en niet te ver geten Koning Publiek. Onder welk dank woord de heer P. Schouten als algemeen secretaris van het hoofdbestuur namens de markt-, straat- en rivierhandel nog even een figuurlijke forse streep zette. En hiermee, dames en heren", zei dr ir Lindenbergh toen in de microfoon, „is de plechtigheid afgelopen.. Het standwer kersconcours, met succes bekroond, was ten einde. Worde dit verslag besloten met de namen te noemen van de jury leden, die man voor man de prestaties der standwerkers vrijwel gelijkelijk had den gewaardeerd, de heren dr K Reitsma, H. de Wilde, P. Kouwenhoven, F. Verstegen, S. Platteel en J. Eleveld. Die wel herhaalde malen lust, maar geen tijd en geld hadden om scheermesjes klein vlekje" en goochelkaai Herbert Bates juist nu op te voeren, is knap geschreven, gebruikmakend de moderne psychologie 'het optreden "ulia ten opzichte van kolonel San derson). Het tweede en het slot var derde bedrijf waren van grote drama tische kracht. Met deze opvoering heeft de Timdeler club bewezen dat haar grootste kracht ligt in dit soort stukken. Na „Van ander dat enkele jaren geleden werd op gevoerd, ls dit stuk een ander hoogte- De prestaties van ieder speler afzon derlijk te gaan bekijken, is volkomen overbodig. Het stuk werd door allen ge dragen en er waren geen duidelijk zicht bare zwakke plekken aan te wijzen. De spelers en speelsters waren: Gérar Kamp (mevrouw Sanderson). Iem de Koning (Diana Sanderson), Agnes Ouwerkerk-van der Bltf (Julia), Piet Krispijn-de Wolf (Catherine), Ton der Berg (Jack). Piet Kouwenhoven (ko lonel Sanderson), Eugène de Geus (Rad wanski) en Ton van Lunteren (James). De regie was in handen van Piet Kou wenhoven en Ton van der Berg. Inspé- clent was Piet Krispijn en souffleur Kees Schutte. Doordat ds J. van der Wiel door een keelongesteldheid niet aanwezig kon zijn, werd de avond geopend door de heer L. Questroo. Hij kon welkom heten wet houder J. van Schaik en diens echtge note, de vertegenwoordiger van de gar nizoenscommandant, kapitein J. Heller, afgevaardigden van de besturen der Ver eniging Koninginnedag en der Drie-Oc- tobervereniging. Verder de ere-voorzit- dr N. G. Geelkerken en het oud- bestuurslid. de heer C. Schout. De heer Questroo was verheugd, dat aan de voor avond van de verjaardag van de Konin- •n in de tijd van de tiende verjaardag de bevrijding dit stuk kon worden opgevoerd. Bjj het zakelük gedeelte wekte spreker de leden tot grotere activiteit op. De kas de vereniging is van te kleine vang. Een verloting hielp de penning meester al een eind in de goede richting. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jan M M. z v J van Halm en J M A Hopman; René P, z v A J Poots en J G M Riske; Theodora, d v T de Raad en D E van Goreel; Wilhelmus F. W F van Dijk en A M Stouten; Jo hanna M, d v S Erade9 en J M IJzerman: Pietêr. z v J H Wierks en C van Wijk; Theo J. z v T Otto en A van Scherpen- zeel; Eric, z v L de Wekker en T S P Krul; Hendrik, z v M Keijzer en J C de Bruin. OVERLEDEN: M K de Raadt, wed van Kreft, 76 jr; P Vertioeven, dr, 11 mnd. „Hoera!" klonk het uit vijftien honderd kinderkelen, toen de burgemeester Zaterdagmorgen op het achterbordes van het stadhuis zijn toespraak had ge ëindigd met de woorden „Lang leve de Koningin". Foto N. van der Horst Winnaars kinderspelen Koninginnedag Groep I: meisjes 9 jaar: le prijs José Hellinga 2e Rietje Springer, 3e Rietje Sjardijn. 4e Elleke Flippo. 5e Leni Links, 6e Meri Boekkooi. 7e Greetje Hoppen brouwer. 8e Corry Jansen, 9e Judy v. d. Tuyn Groep II: le prijs Marjan Bergers, 2e Elly Slechtenhorst. 3e Trudi Huter. 4e Ria Rijsdam. 5e Cokkie Bink. 6e Tineke v. Laat ten, 7e Wil Annebergers, 8e Tiny Slierings. Groep III" meisjes 10 jaar: le prijs Ti neke Duyndam, 2e Willy Hollebeek. 3e E'.ly van Klink. 4e Het'.y v. d. Mey. 5e Henny Pauw 6e Tineke v. d. Reyden, 7e Beppie Hillebrand 8e Beppie Opdam. Groep IV' le prijs Hetty v. d. Raad, 2e Loesje Noort. 3e E Arnoldus, 4e Ellyl de Be.ct5e B de Wolf. 6e Lenie v. d. Clau, 7e Liesje v. Kins, 8e Gerrie v. d. Wilk. Groep V. meisjes 11 jaar: le prijs Donl Hofkes, 2e Ria Vuurpijl. 3e Mientje Rie- kerken, 4e Charlotte van Goor, 5e Elly van Heringen. 6e Corry van der Leek. 7e Truus Pasrdekoper. Groep VI: le prijs Elly Voorburg, 2e Conny Stipdonk 3e Ria v d. Berg. 4e Janny Philippo, 5e Anneke Haarland, 6e Jane v. Steen, 7e Rietje de Haas. Groep VII: meisjes 12 jaar: le prijs Corry Oosterveer, 2e Annie de Wit en 3e Toos Mieremet. Groep VIII- jongens 9 jaar: le pr. Ber- tus Spadon, 2e Henny Wiggers. 3e Bert Bleute, 4e Hans v. d. Most. 5e GeraTd Goddijn. 6e Hendrik Stikkelorum. 7e Cor- rie Speel. Groep IX: le prijs Jaap Overduin, 2e Andries dor Edel. 3e Cor v. d. Plas. 4e Evert v Zeggelen, 5e Jan La Rivière, 6e Piet Neuteboom, 7e René v. d. Water. Groep X: Jongens 10 jaar: le prijs Bram v. Mounk, 2e Hans v. d. Past, 3e Adrl Regeer, 4e Theo Kapsenberg. 5e Hans v. Egmond 6e Sam Hartwljk. Groep XI: le prijs Ignas de Jong, 2e Roderick Beukenkamp. 3e Henk Nagte- gaal, 4e Wim Ligtvoet, 5e Herrie Wal- laarts, 6e Freddie Kieft. Groep XII- jongens 11 jaar: le prijs Henny Petit. 2e Henny Mosterd, 3e Hans Hamerllng. 4e Bram Reysdam. 5e Hans Soet. Groep XIII: le prijs Kees v. d. Bos. 2e Jan Kramer, 3e Robby Beurse, 4e Bram Filippo, 5e Jan Kramers. Groep XIV: jongens 12 jaar: le prijs Hans Regeer. 2e Wil Vintges. 3e Albert Steenbergen „Daar komen ze an!" Als een echo schoot het gerucht langs de Breestraat. Daar gingen de halzen en begon het gedrang. Bezwerend liepen bij het Stadhuis en bij de Mandenmakerssteeg de politie-agenten de mensen langs. Wie kwamen er dan an? De sansculotten? Met geen schoenen of kousen meer an? Nee man, de jongens van Pro Patria, met de „Hoeft mijn haan geen mooie veren?" en met de koppelgespen schitterblinkend in het ge zeefde zonlicht, waarvan de Breestraat vol was. Voor Pro Patria'9 pluimen uit deinden de matrozenmutsen der kapel van de „Zorg, dat je er bij komt"-luchtvaart- dienst van het vliegkamp Valkenburg, altijd goed voor een fris partijtje mars- noten. Waarop de zaken dan ook altijd vlot .marcheren. Zaterdagmorgen was het niet anders. De studenten wat mogen sommigen als ze 'snacht9 uit de sociëteit komen graag eens ongedisciplineerd een kreet de Breestraat in sturen, maar wat liepen ze strak. Star rechts waren de hoofden gericht en strak zwaaiden de armen, Pro Patria. Heel het garnizoen was ln 't geweer en meer nog dan het garnizoen. Vlekke loos. piekfijn de dassen en gestreken de kragen en scherp in de rij je kon er bij wijze van spreken een scheermes langs halen kwamen de mariniers en de M.L.D. voortlij de goudbesterde kraag van de parade-inspecteur, kolonel van de generale staf W. de Boer. territoriaal be velhebber van de eerste militaire af deling. Toen kwam er een hele tQd niets en kabbelde het gebabbel der toe schouwers weer ongestoord tegen de gevels omhoog. Maar toen, daar wa ren ze weer, van ver al te herken nen aan de in de lucht rondtollende stok van de tamboermajoor, de tam boers van het corps van de Natio nale Reserve, district Zuid-Holland Noord. Tamboererend, dat sommigen rillingen over hun rug voelden lopen. Adjudant Thesink met de borst voor uit voorop, maar gerechtvaardigd. Wat een muziek, mensen! Om er de hele dag achteraan te lopen. Vier compagnieën van de koksschool hebben er In elk geval een deel van de dag achter kunnen lopen. In royale rijen van zes, in gelijkmatige cadans de met ijzer beslagen schoenen neerkletsend op de kelen. Later, toen de parade was af gelopen zouden er, naar uit betrouwbare bron werd vernomen, In de achterste ge lederen wel een paar steken zijn geval len. Zo van „Kijk uit je doppen rooie" en „Trap Je moer op de hakken, drull- snor!". gezonde soldatentaal. Bij het Stadhuis was er niets van te merken. Als een stel gemechaniseerde pomp zwengels gingen de armen op en neer. En nu moeten we stoppen, maar eerat zul len de vrije-tijd-soldatcn nog gemonsterd worden. De Jongens van de Nationale Re serve, de vrijwillig dienende burgera ln uniform. Misschien niet helemaal onbe rispelijk trokken ze langs het Stadhuis- bordes. maar alles is betrekkelijk. Ver geleken met de compagnieën, die volle dienstweken maken, deed deze één-avond- per-wcek-compagnle het uitstekend. Een ouderwetse Koninginnedag-parade was dat Zaterdag. Een der beste nummert van het feestprogramma. Alle verkeers opstoppingen, die er op volgden, ten spijt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3