85c BETER DAN SHAG 't Geduld jegens Indonesië raakt uitgeput Onderhandelingen rissers-CAO weer in impasse Zjoekof en Eisenhower smaken Koning Gustaaf legt eerste steen voor ziekenhuis s DONDERDAG 28 APRIL 1955 De mishandeling van gevangenen Russische maarschalk inspireerde CHU tot aanvaarding Parijse accoorden (Van onze Parlementsredacteur) T^R IS GISTERMIDDAG in de Eerste Kamer, nadat de heren Sassen en A-4 Schermerhorn aan het woord waren geweest, niet zo heel veel meer gezegd over de Parijse Protocollen. Maar des te meer aandacht werd er besteed aan andere zaken, het buitenlands beleid betreffend, in het bij zonder over de verhouding tot Indonesië en de mishandelingen, Neder landse gevangenen aldaar aangedaan. Allereerst de heer Ruijs de Beeren- brouck (Kath. V.). Hij zag in de ophef fing van de Unie-verhouding een spring-1 plank voor verdere Indonesische aspira ties en constateerde, dat de regering over deze ooheffing niet had moeten praten voor dit kon met een Indonesisch kabi- j net. totstandgekomen na regelmatige ver kiezingen. Daarnaast betoogde hij. dat binnen de Unie-verhouding meer gedaan kan worden voor de zaak van Ambon dan wanneer de Unie zal zijn opgeheven. I Deze omstandigheid kon straks de hon- I ding van de K.VfP. met betrekking tot de goedkeuring van die opheffing wel eens I beïnvloeden. De door de Afro-Aziatische conferentie uitgesproken steun aan de Indonesische aspiraties t.a.v. Nieuw-Guinea achtte hij van niet veel waarde: hij zag er alleen maar een hoffelijkheid tegenover de gast- I heer in. Bovendien had de uitspraak be trekking op een gebied, dat noch tot Azië noch tot Afrika behoort. Wat de tegenover Nederlandse gevange- Inen bedreven bestialiteiten betreft merkte Jhr Ruijs de Beerenbrouck op, dat Soe- r karno zich nimmer heeft kunnen bekla gen over de behandeling door de Neder landers. toen hij gevangen was. Hij hoop- te dan ook. dat die herinnering hem een- I zelfde houding zou doen aannemen. Overigens wenste hij. dat de regering over deze aangelegenheid een beroep op het wereldgeweten zou doen via 't forum van de Verenigde Naties. Zou de regering niet een zodanige toezegging doen, dan zou hij by de replieken een uitspraak van de Kamer vragen. Ook de heer Algra (A.R.) sprak over de ontstellende behandeling der gevan genen. Hij herinerde er aan. dat hij drie jaar geleden er al over had gsproken. Hij vroeg, of de tijd. dat de regering alleen maar nota's stuurt al voorbij is en zo niet. wanneer dat dan eindelijk wèl het ge val zal zijn. Voorts vroeg hij. wat het be tekent dat de regering een beroep op het I wereldgeweten zal doen. En tenslotte wil- de hij weten, of de regering nog andere I mogelijkheden overweegt om aan de I onhoudbare toestand een einde te maken. I Vol lof was de heer Algra over de hou ding van de Nederlandse regering met betrekking tot de behandeling van de Nieuw-Guinea-kwestie in de Verenigde Naties. De houding van Amerika vond hij betreurenswaardig en die van Australië i stak gelukkig zeer ten gunste af bij die j van vroeger, toen de Indonesische kwestie nog speelde. Het door Nederland gebruikte argu- 5 ment. dat met Indonesië niet meer over Nicuw-Guinea kan worden gesproken om dat de souvereiniteit is overgedragen aan een democratische staat van federale f structuur, terwijl Indonesië reeds onmid- dellijk een eenheidsstaat proclameerde, achtte hij bijzonder sterk. Maar, zo zeide hii. precies hetzelfde sterke argument kan gebruikt worden bij een voor het forum van de Verenigde Naties brengen van de kwestie-Ambon. Prof. Gerretson (CH.) was eveneens allesbehalve te spreken over de Ameri kaanse houding t.a-v. het Nieuw-Guinea- vraagstuk. Maar daarnaast vroeg hij, of de Nederlandse regering een zelfbeschik kingsrecht voor de Papoea's voorstaat, dat de Staten-Generaal aan Suriname hebben onthouden. T weeling-minister die zich naar zijn mening te veel met de buitenlandse politiek bemoeit. Wij heb ben al een tweeling-minister, een gewone en een buitengewone, en daar komt blijk baar minister Drees nog als bijzondere minister van Buitenlandse Zaken bij. Hij bleek voorts niet een al te groot voor stander van een parlementaire Benelux- raad, vond integratie een opoffering van nationale belangen zonder compensatie en waarschuwde de regering er voor. over het Delta-plan al te veel contact met België op te nemen, aangezien de Belgen er naar streven, de uitvoering aan hun toestemming te binden. Wat de Parijse accoorden betreft was zijn standpunt: wie het meerdere wil, wil ook het mindere. Met lt-gen. Calmeijer was hij het eens. dat de West-Europese Unie een nood-oplossing is, maar tegelijk het uitgangspunt voor een poging om te komen tot een supra-nationale organisatie voor West-Europa Tegenover de commu nisten etaleerde hij een woord van maar schalk Boelganin: wij moeten sterk blij ven. want de zwakken worden vertrapt. Welnu, wij volgen dit advies van de Rus sische maarschalk, zo zeide prof. Gerret- De heer Kapteijn (Soc.) deed een be roep op de regering, hulpverlening in natura aan Griekenland voor te bereiden. Daarin werd hij gevolgd door prof. Rip (A.R.) en mr Vixseboxse (C.H.). Eerstge- noemden hebben een bezoek aan Grieken land gebracht en zijn danig onder de in druk van de onderontwikkeling van dit Europese land gekomen. Amerika legt tegenwoordig het zwaarte punt van de hulpverlening op Azië en daarom moeten de „rijke" staten van Europa die taak overnemen ten bate van de ..arme" Eutppese landen, zo meende de heer Kanteijn. Prof. Rip wilde graag meer weten van het resultaat van het overleg tussen minister Beijen en zijn ambtgenoot in België. Paul Henri Spaak, over een plan voor de integratie van West-Europa, ter wijl de heer Vixseboxse constateerde, dat ondanks oppositie, de integratiegedachte Vanmorgen werd het debat Voortgezet. Eerst moest de heer Brandenburg (com munist) nog spreken en daarna was het woord resp. aan minister Beijen en minis ter Luns. Er moeten vijf tehuizen komen voor rheumalijders D* Tannenberg (wee maanden in gebruik (Van een onzer verslaggevers) ,E BESTRIJDING van de rheuma in ons land is nog onderwerp van veler initiatief en voornemens dat moet ook 7.0 zijn, want hot aantal chronische rheuma-patiënten in ons land bedraagt tussen de 8000 cn 10.000 lijders, die bed legerig zijn en volledige verpleging behoeven. Voor de ernstigste gevallen van hen, de rheumapatiënten, die met onvoldoende verzorging op zolderkamertjes liggen, is in September van het vorige jaar opgericht de Stichting Rheuma-Tehuizen, die zich voorlopig ten doel stelt, vijf tehuizen voor die lijders in het leven te roepen. Sedert twee maanden heeft de stichting de beschikking over het landgoed Tannen berg te Huis ter Heide, dat als sanatorium is ingericht voor uit klinieken ont slagen patiënten. De Stichting Rheuma-Tehuizen, vol ledig geheten „Stichting Verpleeg- en Re val idatie-inrich tingen voor Chronische Rheumapatiënten in Nederland" w: geen geval het werk van anderen op dit gebied doorkruisen. Zij heeft zich aange sloten bij de Ned. Ver. voor Rheumabe- strijding en zal dat binnenkort ook doen JANNY LUYK een krijtje voor de koning.. Z1] TRAD MET DE KONING IN T KRIIT Jannetje Luyk stond in Zierikzee maandenlang paraat In het verslag over de reis van Koning Gustaaf van Zweden naar Zierikzee kunt U lezen, dat Jannetje Luyk, een Rode Kruis nelpster, de Koning een staafje krijt aanbood Een kleinigheid in een bezoek, dat door vele aanbiedingen van allerlei zaken ge kenmerkt wordt. Maar het vestigt even de aandacht op een van de duizenden ongenoemden, die in de rampdagen paraat geweest zijn. Jannetje Luyk is een van die van zes sen klare juffrouwen, die destijds van aanpakken wisten. En dat was hard no dig Het huis van haar ouders aan het 's Heer Louwendorp D 568 stond tot aan het plafond in het water en alles wat Janny aan mooie dingen bezat, spoelde nor het gat in de dijk bij de haven van ierikzee de Oosterschelde in. Maar Janny was lid van de Rode Kruls- colonne en nog wel het oudste lid. omdat en der eerste E.H B O. gediplomeer- was. die zich meldde, was in Zierikzee een rampendepót opgeslagen en dat is men direct gaan in richten. Veertien dagen heeft ze daar vrijwel aan één stuk met vele anderen ■erkt, want er was wat te doen. Van heel het eiland kwamen bijna verdron- mensen naar Zierikzee en het Rode s had er een soort pension ingericht zij voorlopig op verhaal konden komen. Het was hard werken in die da- maar hoe hard, ja. dat wordt U van Janny toch niet gewaar, want. hoe mede deelzaam ze ook is, ergens hult ze zich Zeeuwse zwijgzaamheid. Voor de viool zee kiest 't Verklaard nlfzi ebt Het bekende Amerikaanse weekblad Newsweek heeft het bij het rechte eind gehad, toen het in zijn jongste uitgave schreef dat president Eisenhower een ge heime briefwisseling onderhield me: maarschalk Zjoekof, de Russische minister van defensie. Eisenhower zelf heeft giste ren op zijn wekelijkse persconferentie toe gegeven dat hij in het geheim met Zjoekof correspondeert, maar dat hij niets over de inhoud van deze correspondentie wil zeg gen. zolang maarschalk Zjoekof zich daar mee nog niet accoord heeft verklaard, een standpunt waarvoor we resDect dienen te hebben Van belang is Eisenhowers opmerking dat de kansen op een blijvende vrede zijn gestegen. De presi dent verklaarde, een geringe hoop te koes teren dat de toe stand in de w< zal verbeteren, wees er evenwel ook op dat het nu al bijna tien jaar geleden is, dat hij Zjoekof voor het laatste ontmoet heeft. Met andere woorden: er kan in die jaren (ook In de houding van Zjoekof ten opzichte van het Westen) heel wat veranderd zijn. Nu heeft Newsweek ons wat meer zonderheden gegeven over de geheime briefwisseling tussen Zjoekof (die met de correspondentie begon) en Eisenhower. Zo schijnt Zjoekof aan Eisenhower verzocht te hebben om de vrijlating van de Russi sche jongen Valery Lysikof (die inderdaad naar zijn Russische ouders is terugge keerd), terwijl Eisenhower een beroep deed op Zjoekof, bij communistisch China de vrijlating van de elf Amerikaanse vlie gers te bewerkstelligen. Bovendien deed Zjoekof do suggestie dat Amerika en de Sowjet-Unie meningsverschillen zullen oplossen ei verzekerde dat de Sowjet-Unie het einde van de koude oorlog zou toejuichen. We moeten echter voorzichtig zijn, ook w: uitlatingen van de in het Westen als sym pathiek bekend staande Zjoekof betreft. Want de mogelijkheid bestaat dat het nieuwe regiem de persoonlijke relaties tussen Zjoekof en Eisenhower op geraffi neerde wijze tracht uit te bulten. De me thoden van het Russische communisme zijn sinds de dood van Stalin gewijzigd Er is echter nog geen enkele reden om aan te nemen dat ook het doel: het be heersen van de wereld, is prijsgegeven. (Van één onzer verslaggevers) I was Naar wij vernemen zijn de onderhande- I daan lingen tussen vissers en haringreders, over de arbeidsvoorwaarden waaronder de nieuwe teelt gevaren zal worden, op een mislukking uitgelopen. Nu de par tijen niet tot elkaar konden komen heeft men het College van Rijksbemiddelaars in de arm genomen om alsnog te trachten uit de impasse te geraken. Een bindende uitspraak van dit College wordt binnen kort verwacht. Over de aard van de moeilijkheden nog het volgende. Zoab men weet ontvangen de vissers een percentage van de besomming met als garantieloon 55 gulden per week per matrozendeel èn de andere rangen naar verhouding. De moeilijkheden ontstonden omdat bij de doorvoering van de alge mene loonronde wel de vaste bedragen in de C.A.O. worden doorberekend op het garantieloon, maar niet op het deel- percentage. De werkgevers stellen zich op het standpunt, dat deze verhogingen moeten komen uit de verhoogde besommingen. Toepassing van alle loonronaen op het deelpercentage zou in uiterste consequen tie lijden tot 100*/» verhoging van de be somming, zo is hun mening. Bij elke loonronde kwam dit verschil punt bij de betrokken partijen naar voren, zodat het College van Rijksbemiddelaars hierover tot een uitspraak zal moeten ko- Het College heeft zich in feite altijd op het standpunt gesteld, dat de algemene loonronde niet kan worden toegepast door deelpercentage-verhoging. Meermalen is de noodzakelijkheid tot wegneming van deze spanningen bepleit en voorgesteld dat studie zou worden ge maakt om een antwoord te kunnen geven op de vraag, of bij de huidige loonpolitiek en de gewijzigde structuur van de vloot het thans geldende loonsysteem onver kort gehandhaafd diende te worden of correctie behoefde, dan wel een geheel ander loonsysteem moet worden opge- Bij onderhandelingen dit Jaar gevoerd Wijziging Kweekschoolwet in Tweede Kamer (Van onze Parlementsredactie) Twee wetsontwerpen, die nauw met elkaar verband houden, heeft de Tweede Kamer gistermiddag behandeld. Het ene was een voorstel tot wijziging van de Kweekschoolwet, dat er toe strekt, ver andering te brengen in het systeem van de vergoeding der kapitaalsuitgaven der bijzondere kweekscholen, het andere een voorstel, dat beoogt wijzigingen te bren gen in ce middelbaar-onderwijswet, de hoger-onderwijswet en de Pensioenwet 1922. waardoor de regeling van de toe kenning van subsidie aan de bijzondere scho'en wordt veranderd. Pater Stokman (kath.v.) had hierover twee amendementen ingediend, waarin hy wenste, het afschrijvingspercentage voor gebouwen en terreinen van één procent op twee en later, toen minister Cals aan het woo-d was geweest op anderhalf te brengen De bewindsman was van oordeel, dat men bezwaarlijk een juiste afschrijvings termijn kan aangeven i.v.m. de frequen te verbouwingen en uitbreidingen, welke de schoolgebouwen ondergaan De heer Gortzak (comm.) was tegen de voorstellen aangezien het openbaar onderwijs tov. het bijzonder onderwijs zou woraen benadeeld. Over de amende menten en wetsontwerpen zou vanmid dag worden gestemd. bepaalde zijde een voorstel verhoging van 9°/i te geve het garantieloon. Dit voorstel werd door de reders afge wezen. Daarna is door de Centrale Bond een nieuw voorstel ingediend, dat n voeren tot verhoging van het garantie loon tot 75 gulden per matrozendeel en daarbij de garantieloonperiode gedurende de teelt te stellen op een kalendermaand. Anders gezegd, een hoger garantieloon en een maandelijkse afrekening van dit loon en van het aandeel in de besomming. De afrekening geschiedde het vorige sei «ens per twee maanden. Bij verwezenlijking van dit voorsrtel zou de toekomstige algemene loonronde alleen verwerkt dienen te worden in hef garantieloon. Ook hierover kon geen overeenstem ming worden bereikt, zodat het College met dit geschil in kennis is gesteld. Zover onze inlichtingen strekken be staat ook bij de confessionele organisatie geen bezwaar tegen verhoging van het ga rantieloon al voelt men het van die zijde wel als een bezwaar, dat bij toekomstige loonrondes dan alleen maar gesproken zou kunnen worden over een verhoging van het garantieloon. Moeilijkheden zoals die de laatste jaren naar voren kwamen zouden dan ook bij een algemeen gelden de loonronde niet kunnen worden weg genomen. Overigens heeft men van deze zijde de C.A.O. tijdig opgezegd om wij zigingen voor de nieuwe teelt mogelijk te maken, terwijl de Centrale Bond een der gelijke opzegging binnen de-daarvoor ge stelde termijn achterwege liet. Korlslon'cige vrijheid er dagen 7,yn 7,es jongemannen uit de jeugdgevangenis te Zutfen ontsnapt. Vannacht zijn zy in Ruurlo weer gepakt. Ze hadden geen geld b(j zich. „We zijn allemaal erg druk bezig ge weest" zegt ze. Maar anderen hebben ons verteld, dat zij met die anderen, als een reddende engel voor honderden Schouwenaren is geweest. Zij werkt thans op de Centrale Dienst voor Bouw-, woning- en welstandstoezicht en gemeentewerken Noord Zeeland. Maar zij doet dat niet lang meer. Want op 1 Jur.i as. zal zij in Monster in het Westland administratrice bij openbare werken worden. In Zierikzee vindt men dat een veri'es. Maar haar ouders, die, doordat haar vader bij de PTT. werkt, iltijd in Zierikzee konden blijven wonen zeggen, dat ze haar horizon moet ver werd vandaag even op de voor grond geplaatst bij het Koninklijk be zoek. In haar werden allen geëerd, die de rampdagen Zeeland tot hulp zijn geweest ook uit de eigen mensen! Zondag geen treinen over Moerdijk Zonda.g a s. zal het treinverkeer over de Moerdijkbrug van 's morgens 5.30 tot iddags 17.15 uur gestremd zijn. in verband met de werkzaamheden aan de nieuwe spoorbrug. Ter vervanging ver trekken eik heel en haLf uur autobussen van Dordrecht. Tien minuten over elk heel en half uur gaan de bussen van Lage Zwaiuwe. De vertarging zal onge veer een half uur duren. De internationale treinen worden de duur van de stremming over Bosch geleid. Bij ongunriig weer gaat de sti niet door. doch dat weet rr Zondachochfcend. Geen vragen vani Wagenaar Voordat het besluit van de regering over de voorgenomen gratieveriei genomen, heeft minister Donker tutionele bezwaren hierover vragen te beantwoorden. Het Tweede Kamerlid Wagenaar (comm.) had namel vraagd. in de Kamervergadering den over deze materie vragen te mogen stellen aan de minister van justitie. bij ae Federatie Verpleeginrichtingen Ohronische Zieken. Eén ding zit het stichtingsbestuur nog d-wars: het is nog niet volledig op de hoogte van alle gevallen van ohronische rheuma in ons land en het verzoekt chronische rheuma-patiënten dan ook. zich bij het secretariaat van de Stich ting. Herman Robbersstraat lOOd te Rot terdam. bekend te maken. Kosten ,De stichting heeft het lopig vijf tehuizen te stichten ohronische patiënten. De kosten vanzul'k een tehuis bedragen 6 7 ton, waarvan het rijk weliswaar tot 80 procent voor zijn rekening neemt, maar waarbij de inventariskosten nog moeten worden op geteld. De eerste van deze vijf inrich tingen. elk voor 60 bedden, zal waar schijnlijk in Rotterdam verrijzen in een tijdsbestek van ongeveer drie jaar. De stichting wil haar doel bereiken door het inzamelen van geld door do naties (minimum één gulden per jaar) en giften ineens. Het landgoed Tannen berg, dat zij in bruikleen heeft ont vangen. is ingericht voor het verplegen van rheuma-patiënten die uit klinieken ontslagen zijn. maar dde voor hun terug keer naar huis nog moetpn kuren. De te stichten tehuizen zullen alleen bestemd zijn voor chronische patiënten, die thuis onvoldoende verzorging genie ten Het gironummer van de Stichting 290.000 De Nee Zendingsraad houdt var. 25—30 Juli in het CJMV-centrum te Arn hem zyn interkerkelijke zomerconferen- ver het onderwerp: De Zin van het Zendingswerk in deze Tijd. VIRGINIA AMERICAN HALFZWAAR ZWAAR dank zij Clark Procédé EQ7 per jogram Shagrecta de lekkerste stgareccentabak Bezoek aan het rampgebied (Vervolg van pagina 1.) I rikzee jhr mr J. Schuurbeque Boeije en J\r_„ Hr. Ms. Kamerheer baron Collot d*Es- Naar Numansdorp en cury Zjs,„ K olrcc dc jonSite ver. Zierikzee P|eegster va" het ziekenhuis, bood Ko- Om half twaalf was het bezoek aan Rotterdam ten einde. De auto's stonden weer gereed en de Koning, Koningin Juliana en Prins Bernhard (Koningin Louise maakte de tocht niet mee) be gaven zich over Numansdorp per Piet Hein naar Zierikzee. In Numansdorp was burgemeester J. G. de Zeeuw ter begroeting aanwezig. Het hoge gezelschap werd ln Zierikzee ontvangen door de Commissaris der Ko ningin in Zeeland jhr mr A. F. C. de Casembroot, de burgemeester van Zie- Mannen die „gezien" zijn prefereren BRYLCREEM IEDER NAAR ZIJN AARD Dag van gisteren: vermoeiend, plezierig ot irritant TNE DAG VAN GISTEREN moet voor al degenen, die maar op enigerlei wlize iJ met het bezoek vnn het Zweedse koningspaar te maken hebben gehad, rlik •eling, rlik aan sensaties en rijk ann vermoeienis» byzondcr inspa Ergerniswekkend moet de dag zijn geweest voor bepaalde politiefunction- narissen, voor wie gister morgen op Keukenhof de drukte van het bezoek, dal komen n /.elf niet vergeten: dit i icnd moet zü». '.rden bar it d. Zij verschrikkelijk nerveus van en vonden plotseling, dat de mensen één meter achteru 1* t.toes- ten, of vooruit, als ze ach- Vonr de rijzige, prien- delijke Zweedse monarch moet, dunkt ons, de mid- dag van gisteren blonder indrukwekkend zijn oe- weest. Hii '<onr men ons van welingelichte zij de vertelde, sterk geïnter esseerd in techniek Cn professor Thijsse hem liet de split een beek of de afdamming van Biesbosch of Delta gebied aan de hand van „levende modellen" kan nagaan, werd Koning Gus taaf bepaald geestdriftig. Hij had aan de geleerde een rondleider, zoals hg zich niet beter had kunnen Heerlijk was ook de dag voor de twee Amsterdam se rijkspolitiemannen, die de bussen met Zweedse en Ncdcrland'e journalis ten op de motor vooraf gingen. Nimmer hebben zij zo hard kunnen rijden, hebben zij zoveel gelegall- zijii geweest. Laten 1 het koningsschap, dat seerde overtredingen kun nen maken. Uitzonderin gen liever gezegd, want als een politieman bewust de regels overtreedt, dan .noet dat aan de regels liggen en niet aan de po litieman, dat spreekt van zelf. Maar een nadeel vonden zij het, dat 2ij by hun sn lie tochten door ste den tijdens spitsuren, langs rode stoplichten en aan de kant gewezen autcmo- bilisten, niet de hulp van hadden. Want dat bracht ze vaak in pet'aar Honderdveertig konden zij rijden, op die motor. Maar dat hebben zij gis teren niet kunnen halen. Wie weet, als de sirenes Voor een goed idee drie honderd gulden Ambtenaar stelde voro, belas tingen af te schaffen De ambtenaar, die de departementale ideeënbuscommissie verraste met het denkbeeld om het cursusmateriaal de rijks werkplaatsen door middel rotaprint, inplaats van door de drukpers te vermenigvuldigen, heeft f 300 gekre gen. Voor andere denkbeelden werden pre mies van f10 tot f50 gegeven. Naar aanleiding van deze inzendingen geeft het blad van de Centrale Ideeën buscommissie „Buskruid" enkele wenken. Daaruit blijkt, dat één der inzendende ambtenaren een uitgewerkt plan had in gezonden om belastingen af te schaffen. De commissie schrijft: „Voor de inzen ders van dergelijke ideeën ligt op die terreinen slechts bij hoge uitzondering vruchtdragend werkl" Hollanders op Brennerpas tegen een boom gereden De twee Nederlanderse die in één stuk per aul*» naar Bagdad zijn gereden, de heren De Mooy uit Wassenaar «n Bos- Eijssen uit Bergen, hebben op e terug tocht op de Brennerpas een ngeluk ge had. Zij reden, vermoedelijk -oni over vermoeidheid. tegen een boom. waarbij hun auto /waar werd beschadigd. De rij ders zelf kregen geen letsel. ningin Juliana bloemen Te zeggen dat Zierikzee uitgelopen was, Is te zwak uitgedrukt. Het was een enor me menigte, die zich in de smalle straten van het uit het puin van de ramp her rezen Zeeuwse plaatsje verdrong om de vorsten te zien. Over het marktplein, door de beide Nobelstralen, de Lange en de Korte, reden de auto's naar de Nobel- poort en daarbuiten wordt het nieuwe ziekenhuis gebouwd, dat Zwedens Rode Kruis schenkt Een feestelijke schare was daar bijeen. De ere-hasy? werd gevormd door 40 Rode Kruishelpsters, die natuurlijk alle in uni form waren en die onder leiding stonden van dr C. M van Hoorn. De eerste steen Het leggen van de eerste steen gaat in Zweden enigszins anders dan in ons lahd: men legt er namelijk geen steen, maar schrijft met krijt zijn naam op een steen. Die handtekening wordt dan later uit- gebikt on 7.0 voor altijd voor het na geslacht bewaard. Dat geschiedde ook in Zierikze*. Mc*, een krijtje, dat hem over handigd werd door Jannetje Luyk. een Rode Kruis helpster, die zich bijzonder verdienstelijk maakte tijdens de waters nood, zette de Koning zijn handtekening. Jannetje legde er onmiddellijk een gla zen plant overheen, zodat de wind het stof van de Koninklijke handtekening niet over Zierikzee joeg. De burgemeester trad vervolgens naar voren en bood de Koning een fotocopie aan van een oude acte, waarbij de in woners van Zierikzee in Schoonen, het vruohtbare Zuiden van Zweden, bepaalde rechten worden toegekend. Architect ir Jan van der Linden gaf tenslotte een korte uiteenzetting bij de maquette van het ziekenhuis. Naar Ouwerkerk Het was Inmiddels de allerhoogste tijd om naar Ouwerkerk te gaan. Daar wacht te de burgemeester, dc heer J. Romijn, en ir A G. Maris, directeur-generaal van Rijkswaterstaat. Adrie Sies, 6 jaar. die bij de ramn haar beide ouders verloor, bood de Koningin bloemen aan. De bur gemeester stelde de leden van de Raad aan de Koning voor. Ir Maris presen teerde de Waterstaat-ingenieurs, ir Jan F. R. van de Wall, lr J. H. v. d. Burgt en ir F. J B G. Geerts. Men begaf zich vervolgens school, waar het meubilair, geschonken door de Zweedse vereniging Redt het Kind, werd bekeken. Om twintig minuten voor vier vertrok de stoet naar de nieuwe dijk en uur begaf men zich naar Zijpe, men via Anna Jacoba naar Den Haag terugkeerde Tegen Pasquino f 600 boete geëist Wegens de uitdrukking „schietdiender" Voor de Amsterdamse rechtbank eiste de Officier van Justitie, mr A W. Hol- steyn. een boete van ƒ600 of 30 dagen hechtenis tegen de 68-jarige Journalist J. H. J. L, die in zijn blad, onder het pseudoniem Pasquino. het schieten van een politieagent in Groningen scherp af keurde. Hij had dat gedaan in een kort artikel, waarin de agent beschreven werd als een „schietdiender, die niet hard genoeg kan lopen". Het gehele artikel was in de dagvaar ding opgenomen en werd door de offi cier voorgelezen. De schrijver ontkende de bedoeling te hebben gehad, te willen beledigen. Hij had alleen zijn afkeuring willen uitspre- i 75.000 j ken over bepaalde ambtenaren, die te j alsmede I anel van hun vuurwapen gebruik maken. 1 musea. Brood en vlaggetjes voor 26.000 kinderen1 Ruim 26»000 kinderen in Nederland, die in 371 tehuizen verblijven, zullen op fi en 7 Mei eveneens deelnemen aan de her denking van het Zweedse wittebrood. De Nederlandse vereniging van meel fabrikanten heeft besloten deze kinderen wittebrood en de vlaggetjes, die ten bate van de Stichting 1940—1945 en het Roode Kruis worden verkocht, aan te bieden. Elk van de 26.000 kinderen krijgt een half wittebrood en een vlaggetje. Geen verdere verruiming van Zondagswet (Van onze parlementsredactie) Toen de Zondagswet in werking trad, ontstonden er herhaaldelijk conflicten, aangezien als gevolg v*n de wettelijke bepalingen sommige traditionele gebrui ken. vooral in het Zuiden des lands, die eeuwenlang waren gehandhaafd, geen doorgang konden vinden. Een voorstel tot aanvulling van de Zondagswet is toen door minister Beel ingediend en na het voorlopig verslag vsn de Tweede Kamer is thans de memorie van antwoord v»r- schenen. In deze memorie van antwoord legt minister Beel er de nadruk op, dat naar zijn mening niet tot verdere verruiming van de wet kan worden overgegaan. Het compromis, dal er In ligt besloten, zou worden aangetast. Met bovengenoemde tradities bedoelt de bewindsman niet de gebruikelijke be leving van de Zondag in een deel van ons land. Deze is van veel algemener strekking. Zou de traditie in deze zin als maatstaf worden gesteld, dan brengt men in de Zondagswet een nieuw element, dat het compromis naar de andere zlide zou aantasten. De minister deelt de mening niet, als zou het motief van de voorgestelde aan vulling zijn, dat de Zondagswet in een deel van ons land niet ln het volksgewe ten zou rusten. Deze laatste omstandig heid de wet gaat een deel van het volk te ver en een ander deel minder ver dan het zou wensen is een gevolg van het compromiskarakter ervan. De bewindsman voelt er niet voor, de ontheffingsbevoegdheid van de burge meesters in de7.e afhankelijk te etellen van een besluit van de gemeenteraad. De bezwaren van sommige Kamerleden tegen inschakeling van Gedeputeerde Staten voor de aanwijzing van de tradi ties deelt hij niet. Ook op bedoelde tradities zal het ver bod, zonder strikte noodzaak gerucht te verwekken in de nabijheid van kerken, van kracht zijn. De burgemeester zal de nodige maatregelen kunnen treffen om te voorkomen, dat kerkgangers ln hun kerkgang zouden worden belemmerd. Na inenting Salk-vaccin toch kinderverlamming Ondanks de massale Inenting tegen kinderverlamming in Amerika hebben in de staat Idaho zes kinderen toch kinder verlamming gekregen. Eén van de meis jes is overleden. Alle 33.000 vaccinaties In Idaho werden uitgevoerd met Salk-vaccin, dat werd vervaardigd door de Cutter Laborgtories Inc. Dc Amerikaanse gezondheidsdienst heeft opdracht gegeven, alle in omloop zijnde voorraden niet te gebruiken en terug te zenden Dr Jonas Salk verklaarde desgevraagd, dat de gemelde gevaKcn een gevolg van een samenloop van omstandigheden kun nen zijn. Het overleden meisje werd vijf dagen na de inenting ziek, terwijl de incubatic-periode (de periode. we!"ke ver strijkt tussen het besmet zijn en het uit breken van de ziekte) voor kinderver lamming tien tot veertien dagen bedraagt. Vermoedelijk was het meisje dus reeds vóór de inenting ziek Bjj do overige zes kinderen is deze factor twijfelachtig, maar niet uitgesloten. De Am. directeur-generaal van Ge zondheid. dr Leonard Scheele sloot zich volkomen bij de mening van dr Salk aan en sprak bovendien zijn ongeschokt ver trouwen in het vaccin uit Bonn helpt Berlijn De WestdulUe regering zal d« komende drie laar ruim 1V4 milliard Mark in West- Berlijn investeren. Daardoor komen 100 000 mernen (de helft van de Westber- rklozen) aan het werk. Er zullen •uwe woningen worden gebouwd, een schouwburg en een aantal

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5