P. C. Schakenbos werkt aan model Vikingschip Jt^te (xpress 777 In Warmondse huiskamer groeit zeer fraai werkstuk Onveranderd dividend bij de Leidse Grofsmederij Huis- en grondeigenaren in Leiden gaan jubileren NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 28 APRIL 195S VOOR DE TECA WTANNEER IN DE NEGENDE EN TIENDE EEUW de bekende lage schepen met de vele schilden en roeiriemen, bemand met baardige mannen uit het Hoge Noorden, voor onze kusten verschenen, ging onder de bevolking van het kustland een ach en wee-geroep op. En niet ten onrechte. De Noormannen, die met deze Vikingschepen meekwamen, waren allesbehalve zachtzinnige broeders en menige bewoner van de lage landen aan de zee kon een ontmoeting met deze zeevarenden niet meer aan zijn nageslacht verhalen. Maar dat is niet de reden, dat de 33- jarige heer P. C. Schakenbos uit Warmond nu al maandenlang in zijn kleine huiskamer aan de Waagdam zit te passen en te meten aan een model, dat volkomen natuurgetrouw zo'n Noors schip tot een levende werkelijkheid maakt. Het bëgon allemaal in de herfst van 1953. Toen verscheen in het Belgische blad Sirene, een uitgave van de V.Z.W. ter 'bevordering van het watertoerisme, een artikel over de Vikingschepen, meer in het bijzonder over het zogenaamde Osebergschip. Er was een prijsvraag aan verbonden voor modelbouwers, en de zeer behoorlijke hoofdprijs lokte de heer Schakenbos uit Warmond wel aan. Niet dat hij nu een ervaren modelbouwer was Hjj had wel eens een paar scheepsmo delletjes in elkaar gezet, maar veel om het lijf had dat toch niet. Van jongsaf- aan opgegroeid in de botensfeer zijn vader heeft een reparatiewerf voor bo ten en als dertienjarige jongen ging hij zijns vaders voetsporen drukken lag hem deze prijsvraag wel, en daarom nam hij mes en beitel ter hand om zijn werk stuk te gaan vervaardigen. Grai Met dat Osebergschip is het een eigen aardige geschiedenis. Het kwam in 1904 in half vergane toestand ergens bjj de Oslofjord bü een opgraving voor de dag, en omdat die plaats bekend stond als de Oseberghoeve kreeg de vondst de naam Osebergschip. Het was gebruikt als graf stede voor een koningin, die bij haar be grafenis allerhande nuttige zaken, zo als huisraad, weef- en naaigerei, potten en pannen, vijftien paarden, vier honden en een stier had meegekregen. Stuk voor stuk werden de onderdelen van het schip uitgegraven, geconserveerd en in elkaar gezet zover als dat mogelijk was. De lengte over alles bleek 21.57 meter te zijn, de grootste breedte 5 meter en de hoogte midscheeps 1.60 meter. Op enkele details na was het geheel uit eikenhout vervaardigd, het werd voortbewogen door dertig riemen en had ook een kleine mast om een zeil te kunnen voeren Men neemt aan, dat dit type gebruikt'werd voor vaart in de fjorden, omdat de ge ringe hoogte van de boorden grote zee tochten wel niet mogelijk gemaakt zal hebben. De bouwwijze was zeer opmerkelijk. Bij het uitkappen van de huidplanken was een klamp uitgespaard, even dik als de plank zelf. en dit op elke plaats waar een spant moest komen. De klamp werd voorzien van twee gaatjes, het spant op de daarvoor be stemde plaats kreeg eveneens gaatjes, waarna door middel van een balein spant en plank aan elkaar werden geknoopt. De huidplanken werden met ijzeren pin nen overnaads aan elkaar geklonken, een bouwwijze, die tot vandaag toe bij kleine vaartuigen wordt toegepast. Tekening Goed, er kwam dus een tekening uit België, schaal 1 op 12, en de heer Scha kenbos kon in zijn vrije tüd aan het bou wen gaan. Aangezien een man in eigen bedrijf niet over veel vrije uren beschikt, schoot hü niet bar hard op, en zelfs een maand uitstel voor de Belgische tentoon stelling kon zijn model niet redden. Hij kwam dus niet op tijd klaar en dit is voor Leiden weer een geluk, want de bezoe kers van dc Tcca in de Stadsgehoorzaal kunnen straks het Vikingschip in zijn niet helemaal volle glorie bewonderen. Niet helemaal vol, dat slaat op het ont breken van de karakteristieke schilden, die niet op de tekening stonden aange geven, en ook heeft men klaarblijkelijk de vorm van het zeil niet meer nauwkeu rig kunnen nagaan. Maar desondanks is er heel wat werk in dit model gaan zitten. Zagen De moeilijkheden begonnen al bij do plankjes, die 2% mm dik moesten zijn. De heer Schakenbos heeft lang gezocht, maar eikenhout van die dikte kon hij nergens kopen. Daarom heeft hij maar gewoon eiken planken genomen, en die verzaagd tot plankjes van de vereiste dikte In die plankjes moesten driedui zend koperen spijkertjes worden beves tigd. „Timmer ze er maar in", zou de onervaren raadgever zeggen, maar koper is veel te zacht om zo maar in eikenhout te worden gedreven. Daarom moesten voor al die spijkertjes gaatjes worden geboord, een enorm werk. Ook de prachtig gevormde dertig roei riemen zijn door de maker afgevijld en geschuurd tot ze ware wonderen van modelbouwkunst zijn geworden. De prachtig met houtsnijwerk versierde boeg en achtersteven zijn wel door de heer Schakenbos gemaakt, maar het snij werk was hem te machtig. Dit is he kunstzinnig werk van een bevriendi Warmondse schilder. Zo groeit in deze huiskamer een nieuw pronkstuk voor de Teca» En als men dan weet, dat op talloze plaatsen even nijvere lieden bezig zijn schone dingen te scheppen is het zonneklaar, dat afzien van een be zoek aan de Teca gelijk staat met zich tekort doen in vele opzichten. Zien wat anderen maakten leidt im mers tot zelfwerkzaamheid. Nu, op welke wijze kan men ledige uren beter vullen dan met een kunstzin nige hobby? Friese klanken in de Burcht De grote zaal van de Burcht gonsde gisteravond weer van Friese klanken De Leidse Friezen konden zich weer even in ..it Heitelan" wanen bij de melo dieën der oude, bekende liederen, die ^e pianist uitstrooide over het overal op klinkende ge prek in de „swiete mem- metael". De eigen toneelgroep was aan getreden om een opvoering te geven van het stuk „Alde Brieven" van R. Leen- stra. Maar eerst heette de voorzitter, de heer G. Lijzinga, speciaal welkom de gasten van de Friese verenigingen uit Den Haag en Rotterdam, en ook de Friese studentenvereniging. Dit spel, waarvoor de auteur in de prijsvraag van het instituut Fries-ama- teurtoneel een aanmoedigingsprijs kreeg, voert ons binnen in het gezin van ar chitect Veerstra, die als zoon van een eenvoudige schilder op de maatschappe lijke ladder is opgeklommen en zich nu in milieu's beweegt, die wel veel ver schillen vin die uit zijn jonge jaren. Zijn vrouw heeft zich alleen wat haar uiter lijke verschijning betreft kunnen aan passen. De schrijver laat op realistische wijze zien welk leed de verhouding tus sen hun vader en zijn secretar.sse in de eerste plaats brengt in het leven van de kinderen. Voor de spelers was dit g en gemak kelijk stuk, maar zij hebben zich met vol ledige inzet van hun krachten aan de vertolking gegeven. Zij leverden presta ties. die voor amateurs voortreffelijk genoemd kunnen worden. „Fryslan" heeft het seizoen op hoog plan gesleten. De Ned. pianist Hans Henkemans is met heel veel succes in Rome opge treden met het orkest van Santa Cecilia o.l.v. Previtali. Geestelijk leven achter het ijzeren gordijn Mej. Kohlbrugge sprak voor afdeling Leiden van N.P.B. Voor de Nederlandse Protestantenbond te Leiden sprak gisteravond mej. C. W. Kohlbrugge, secretaresse van Kerk en Wereld. Deze vergadering, die in het Snouck-Hurgronjehuis werd gehouden, stond onder leiding van ds J. W. H. Hubeek. Het onderwerp was: „Wat heeft het leven achter het ijzeren gordijn ons. Christenen, te zeggen?" In Oost-Duitsland wordt geen honger geleden, wel mist men veel prettige din gen. Het ergst is de geestelijke strijd. Op de scholen worden de kinderen lang: merhand doordrongen van de Russische ideologie. Het niet aanvaarden er heeft maatschappelijke gevolgen. Ieder een wordt steeds weer gezegd, dat het land boven het individu gaat. Het ant- Badpakkenshow van Lanters Sporthuis Ook strand- en sportkleding was aan bod TN DE FOYER PARADEERDEN gisteravond onder auspiciën van Lanfers Sporthuis vier mannequins in badpakken, strandpakjes, sportkleding en eenvoudige, maar daarom niet minder elegante rokken, blouses en jum pers. Zij brachten in hoofdzaak Sturka- Heinzelmann- en Catalina- modellen. Er was een plankier dofrr het midden van de zaal gelegd, zodat iedereen zich op aangename wijze van de goede snit van een en ander kon overtuigen. En behalve van de goede snit van de fan tasie, die op het ogenblik ook de sport kleding weet te bereiken. In de 6horts bijvoorbeeld ziet men thans niet alleen de recht-toe-recht-aan- modellen van vroeger, maar ook kleine pofbroekjes, aardige klepjes en zakken Ook voor 1955 worden behoorlijke resultaten verwacht Volgens het verslag over 1954 waren de werkplaatsen van N.V. Koninklijke Neder- landsche Grofsmederij te Leiden ruim van werk voorzien. Voorzover zij In hel begin van 1954 niet reeds voldoende bezet waren slaagde de directie er in, voor de nog resterende capaciteit opdrachten te verkrijgen, zij het met veelal weinig aan trekkelijke pnjzen. In de eerste 3 kwartalen was het tal aanvragen geringer, bovendien werd scherpe buitenlandse concurrentie onder vonden. Door deze omstandigheden nam de omzet enigszins af. Het is echter ge lukt. de kostprijs van de producten te handhaven en hier en daar zelfs iets te verlagen, zodat niettemin een redelijk resultaat werd verkregen. Het saldo bedrijfsrekening bedraagt f 1.432.694 (t 1.633.020). Na diverse voorzieningen kan een onveranderd dividend van 8 procent worden betaald. De kosten van de loonsverhoging per 1 Januari 1954, die reëel 8 procent bedroeg, werden grotendeels gecompenseerd door verhoging van de productiviteit. Het zal echter moeilijk vallen voor de laatste loonsverhoging nogmaals compensatie te vinden, aldus het verslag. Het bedrijf is in het verslagjaar niet verder uitgebreid. Investeringen tadden slechts plaats ten einde het productie-apparaat te vervol- De toenemende bedrijvigheid, die ge durende het laatste kwartaal in de gehele metaalnijverheid viel te constateren, maakte het mogelijk, voor 1955 een be vredigend aantal opdrachten te boeken en tevens meer lonende prijzen te be- knoopgarnering, opgeslagen randjes contrasterende kleuren en biesjes, streepdessins en dergelijke. De op de Bermuda-eilanden geboden lange shorts (tot de knie!) zijn ook al modern gewor den. Terwijl de -54 en pantalon het ook blijft doen. In deze laatste treden de aliaanse 6treepdessins op de voorgrond. Natuurlijk zijn de combinatiepakjes /enals in de gewone damesconfectie, ook hier favoriet. Is het immers niet ge makkelijk een aardig strandjurkje te dragen, daarmee langs de boulevard te lopen, en wanneer men daar lust in krijgt het rokje eenvoudig af te kno pen of te laten wegglijden om daarna meteen in een up-to-date-badpakje in het koele nat te kunnen duiken? Voor windjacks (die vaak ook als top per gedragen kunnen worden) is de zee duffel zeer gewild. Verder waren er ook leren en suède jasjes en zelfs de blazer vroeger maakte een glorieuze entrée. In de rokken zagen we de moderne ge- pli6seerde jersey, waarvan de plissée blijvend Is. De blouses waren zelfs in 't zogenaamde „kampeer-genre" elegant. Bij de badpakken vooral trof de goede pasvorm. Er is tegenwoordig voor ieder figuur een goed badpak te verkrijgen. Men heeft aan alles gedacht, aai lange cn de korte figuren, aan slanke en dikkere dames. Ons beviel vooral het Amerikaanse Bloomer-modél, dat welijk elegant is. Dat het Bikini-pak uit de mode raakt, leek ons ook op deze show geen verlies. Behalve dat het ker niet decent genoemd kan worden, verkort en breekt het ook het meest maakte figuur. De commentaar achter de microfoon was duidelijk en ter zake. De begelei dende muziek op gramofoonplaten werd als bescheiden achtergrond gelanceerd. De belangstelling was zeer goed. C. Th. R. dingen. Het zal naar de mening va directie zeker mogelijk zijn. voor de nog beschikbare capaciteit een behoorlijke bezetting te vinden. Mits zich geen niei kostenverhogende factoren voordoen In het bijzonder op het gebied van lonen enige rust blijft bestaan, worden ook vi 1955 behoorlijke resultaten verwacht. In de huiskamer van de heer P. C. Schakenbos in Warmond ligt des avonds dit model van een Vikingschip op tafel. Hier zien we de maker bezig aan zijn fraaie werkstuk, bestemd voor de Teca. Leidse Universiteit ij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is benoemd tot wetenschappelijk ambte bij de dermatologie aan de rijks universiteit te Leiden de heer B. J. Bak ker, thans hoofdassistent. Jaarvergadering Leidse Expogé De afdeling Leiden van de Nèd. ver eniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd heeft gisteravond in Rehoboth de algemene jaarvergadering gehouden. Znals gewoonlijk stond de bijeenkomst o.l.v. de heer L. Questroo. wees op de grote saamhorigheid, die ook in het afgelopen jaar zich had emanifestcerd- Secretaris W. M. v. d. Burg las he: verslag over 1954 voor en de pennlng- teresse. mevr. C. Hendrikscn-Snel. voor de vereniging f549 in kas. Bij de bestuursverkiezing werden mevr. Hen driksen-Snel. de beer v, d. Burg en de heer M. I. Smit herfleoaen. De heer Questroo werd weer tot voorzatter ge kozen. Tot gedelegeerde voor het congres Enschedé 1955 werden mevr. Hendriksen- Snel en de heren v. d. Burg en L. E. J. Moeliker gekozen. Leden van de kas- commissie werden de heren H. W. Colle. Moeliker en A. Plekkringa. De voorzitter wekte de leden nog eens op tot het deelnemen aan dc stille tochi en aan de dodenherdenking in Bloei daal. In zijn openingswoord had de heer Questroo het overlijden van het lid prof dr J. L. Duyvendak herdacht. De gaderinig werd ook bijgewoond door het hoofdbestuurslid mevr. Kaats uit Den Haag. „De vrije letterkunde tijdens de bezetting" In de tijdschriftenzaal van de Leidse universiteitsbibliotheek wordt van 4 tot en met 18 Mei een tentoonstelling gehou- den onder het motto: ..De vrije letter kunde tijdens de bezetting". Deze expo sitie is samengesteld uit het bezit van de universiteitsbibliotheek te Amsterdam en van leden van de Maatschappij der Nederlandse letterkunde te Leiden_ De openingsuren zijn dezelfde als die" v« de bibliotheek: 9.30 tot 1730 uur. Do derdag 5 Mei en 's Zondags is de tei toonstelling gesloten. woord van het Westen op deze situatie bevredigt niet. Met mopjes op Russische staatslieden wordt valse hoop ingebla zen en in de koude oorlog worden jon gens voor spionnagewerk gebruikt, wat psychologisch een verkeerde uitwerking heeft. De „Evangelische Kirche", die een sterk Lutherse inslag heeft, werd in het begin ongemoeid gelaten, maar in het voorjaar van 1953 begonnen de moeilijk- neden. Vooral de jeugd had het zwaar e verduren. Zelfs werden zij. die bij de .junge Gemeinde" bleven, niet meer tot de scholen toegelaten. Deze maatregel 1 na herhaalde aandrang van de Kerk op 10 Juni ingetrokken. Een ander belangrijk feit was de Kerkdag in Leipzig. Duidelijk werd hier gevoeld de heerschappij van het kruis boven alle andere heerschappijen. De Christen achter het ijzeren gordijn heeft een taak te vervullen. Door solidair te zijn, de juiste houding tegenover de over heid te vinden en het gesprek met de marxisten kan achter het ijzeren gordijn veel goed worden gedaan. Het aantal ingeschreven woningen bedraagt 8962 Zoals al gemeld, bestaat de Leidse bond van huis- en grondeigenaren zestig jaar. Op 2 Mei wordt in Het gulden Vlies van 3 tot 5 uur een receptie ge houden. De bond werd op 1 Mei 1895 opgericht onder de naam „Verhuur- dersbond voor Leiden en omstreken", welke naam later werd gewijzigd in de reeds genoemde. Het eerste bondsgebouw was Hoog landse Kerkgracht 40. In 1935 werd het pand Oude Vest 11a aangekocht, dat dit jaar werd gerestaureerd. Vooraanstaande bestuursleden uit het verleden van de or ganisatie zijn de heren J. van der Steen (overleden), die 35 jaar bestuurslid is ge weest. waarvan vele jaren penningmees ter en chef de bureau, H. D. van Weizen Sr. die eveneens 35 jaar bestuurslid was. waarvan vele jaren voorzitter, cn J. Zit man (overleden), ook 35 jaar bestuurslid, waarvan vele jaren voorzitter. Het huidige bestuur bestaat uit de heren B. J. Huurman Jr, voorzitter, P. C. A. ten Broek, secretaris, H. D. van Welzcn Jr. penningmeester. J. van Iterson, tweede voorzitter, A. P. de Rooy, tweede secre taris. en L. Snel, J. Eichhorn, J. 't Hart en G. Vogelaar, leden. Het aantal leden van de bond is op dit ogenblik 984 en het aantal Ingeschreven woningen bedraagt 8962. De bond is de enige organisatie van huiseigenaren. Een zeer groot aantal ls lid. Alles wordt in het werk gesteld om alle huiseigenaren in deze organisatie te verenigen, opdat hun belangen zo goed mogelijk kunnen den behartigd. Aan de leden worden ad viezen verstrekt op alle gebieden, die de exploitatie van vaste goederen raken, hoofdzakelijk op juridisch en bouwkundig terrein. De bond is aangesloten bij de Ned. bond van huis- en grondeigenaren te Den Haag. Hij heeft zijn vertegenwoordi gers in de commissie huisvesting ei huuradviescommissie. Werkwijze Ten aanzien van de werkwijze va: bond deelde men ons mee, dat huurders, die een woning van een lid van de bond met huurschuld verlaten, ten kantore van de bond in de schuldboeken worden Inge schreven. Zij kunnen geen woning een ander lid huren voordat de schuld ls voldaan. Op deze wijze komen nog vrij aanzienlijke bedragen van zeer oude huur schuld terecht. Huurders die ongeregeld betalen en huurschuld hebben, worden verplicht hun huurpenningen op het bondskantoor te voldoen, Per jaar wordt ongeveer een bedrag van 20.000 op deze wijze betaald. Met huurders die in moeilijkheden zit ten, wordt vaak een regeling getroffen, Industrialisatie van Sahara kan belangrijk zijn Mr Idenburg sprak voor departement Leiden van Nijverheid en Handel ]Y/T^ P. J. IDENBURG, directeur van het Afrika-instituut te Leiden, heeft tijdens de gistermiddag door het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel gehouden lunchbijeer.komst een toespraak gehouden over het onderwerp „Industrialisatie van de Sahara een Europese taak". In het slot van zijn rede wees de spreker er op, dat deze industrialisatie uitermate belangrijk kan worden en dat ook ons land de ontwikkeling met aandacht zal dienen te blijven volgen. Eind 1953 opende de Franse Regering langs diplomatieke weg de gedachtenwis- seling met de regeringen van enige West. Midden-Europese landen over deelne ming van buitenlandse ondernemingen en buitenlands kapitaal aan de industriali-sa- an de Sahara. Dit initiatief heeft in vele kringen buiten Frankrijk belangstel ling gevonden en denkbeelden, om die be langstelling organisatorisch vast te leggen in een blijvend internationaal orgaan, ne men concrete vormen aan. Ook ons land is bij dit internationale overleg betrokken. Het 's derhalve niet slechts theoretisch doch ook practiach van belang aan deze aangelegenheid aandacht te wijden. Weinig stelt men zich voor ogen, dat de Sahara een oppervlakte beslaat van vier vijfde van Europa; acht millioen vier kante kilometer. Dit enkele gegeven laat reeds iets zien van de grootheid van het raagstuk der industrialisatie! Zeer lang werd de Sahara uitsluitend s een verliespost beschouwd. Denkbeel den tot exploitatie werden als romantisch terzijde gelegd. Zo verging het het plan 1880 tot een traas-Sahara-spoorweg. Eerst in 1929 werd het tracé vastgesteld en ln 1941 werd een begin met de uitvoe ring gemaakt: nog geen tiende deel van de ontworpen drieduizend kilometer is voltooid. Inmiddels heeft een ander ver keersmiddel. de auto. de Sahara uit zijn isolement verlost en ook eerst een be hoorlijke deugdelijke exploratie van het gehele gebied mogelijk gemaakt. Het vliegtuig voltooide de omwenteling. Vondsten '.e exploratie heeft tot nieuwe geolo gische vondsten geleid. Op vele plaatsen werden tot die tijd onbekende bodem schatten gevonden, die evenwel deels niet ;er rijk zijn. deels bezwaarlijk kunnen orden geëxploiteerd door gebrek aan ansportmiddelen. Toch blijft, ook bij de huidige stand van kennis van de bodem schatten. vrij veel van belang over. In de eerste plaats gaat de aandacht naar -rireek op de grens van Algerije en Marokko, aan de Sahara-spoorweg: Co- lombBécharKcnadsa. Daar vindt men xploiteerbare hoeveelheden bijeen: steenkool, ijzer, koper en mangaan. Er is groot project voor de vestiging van Burgerlijke sian-d van Leiden Geboren: Johanna H. dr v A. Jon ker en N. den Hollander; Laurens W. F. z v L. Guldemond en M. Prevoo; Pie- ternella, dr v M. Teekens en S. W. Smid; Elisabeth, dr v G. S. Mijnders en P. Schelvis; Jacoba M. dr v L. J. Groenen dijk en J. M. Bink; Adrianus C., z v W. J. den Dopper en C. P. E. van den Berg; Barend, z v R. Zuurmond en M. Gouwe loos; Alida S.. dr v W. Bonarius en S. C. A. de Graaf; Helena C. dr van M. Pronk en J. E. Pronk. Gehuwd: T. F. C. Wester veld en L. van Daalen; W. M. Vlasveld en M. E Nonkes; J. P. A. Meijer en M. W. M. van der Boog; J. H. H. van der Wilk en C. Houwer; I. Harteveld en E. H. L. van der Vos; S. P. Strijk en A. Rozicr; T. Kuipers en L. Verhulst; C. J. van der Kaay en P. Leugering; W. GeurU en M. T. Holthuis. Overleden: C. van Weerlee. we duwnaar. 82 j.; A. Slingerland, man 63 j.; M. Piena. huisvrouw v J. de Groot, 79 j.; M. E. van den Helder dochter, 3 da gen. industrieën van allerlei aard. Men it een zeer belangrijk industriecen trum te stichten, dat sommigen voo toekomst bij de Ruhr in belangrijkheid ■gelijken Voorts kan worden gewezen zeer belangrijke hoeveelheden ij: s en koper in het Westen van de Sahara op tin in het Zlid-Westen, dat reeds exploitatie is. niettegenstaande ti port moei lij Idled en. Bovendien kunnen worden vermeld plannen tot benutting ondergronds water van de Sahara bevloeiïng, alsmede andere, deels grote irrigatieprojecten. B|| dit alles komt de vraag naar voren, in hoeverre de Sahara geschikt ls -oor blijvende menselijke bewoning door anderen dan dc, veelal gedege nereerde, bewoners van thans. Weten schappelijke onderzoekingen hebben tot sombere conclusies te dien aan zien geleld: noch voor vestiging van rbij herhaaldelijk nauw contact wordt onderhouden met de dienst van sociale zaken. Tegen onwillige huurders wordt geprocedeerd om tot ontruiming en be taling van de achterstallige huurpennin gen te geraken. Kynologen over de jachthonden Onder voorzitterschap van dr ir P. C Lindenbergh vergaderde gisteravond de kynologenvereniging „Rijnland" in Zo- merzorg. De heer J. Craandijk uit Olst, exposant en liefhebber van dashonden, sprak over „Jachthonden cn de jacht". De verschillende soorten jacht- en wind honden werden onder de loupe genomen aanzien van de geschiktheid voor de jacht. Aan de orde kwamen: wind honden, hounds en harriers, brakken en elandhonden, aweethonden. aardhonden, staande honden en spaniels. Vooral voor hen die de cursus ..Algemene 'kynologi- sche kennis" volgen, was deze avond van belang. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicaties Aangifte van leerlingen voor het Gym nasium, de Hogere Burgerschool met 5-J. cursus en de H.B.S- voor Meisje* met 6-j. cursus en afd. M.M.S. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belang hebbenden, dat aan bovengenoemde in richtingen van onderwijs gedurende de maand Mei gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen voor: het gymnasium (Fruinlaan 15) des Maandags van 1112 uur en des Vrijdags van 14—15 uur; de H. B. school met 5-j. cursus (Burggravenlaan 2) des Dins dags en Donderdags van 11.3012.30 uur; de H.B. school voor Meisjes met 6-J. cur sus en afd. M-M.S. (Garenmarkt la) des Dinsdags van 1112 uur en des Vrijdags van 14.30—15.30 uur. blanken, noch ook voor die van nict- blanken is de Sahara geschikt. Dat schept een grote moellUkheid by de Industrialisatie voor wat betreft het arbeidsprobleem. Men zal veelal met tydelijke krachten moeten werken. Perspectieven Tot nu toe ressorteert de Sahara admi nistratief onder zeer verschillend bestuur. Nu de woestijn in betekenis toeneemt; Ia er een streven om eenheid van bestuur, direct vanuit Frankrijk, tot stand te bren gen. Vooralsnog is deze bestuurswijziging echter afgestuit op verzet van de zijde van de betrokken, alle. op de een of an dere wijze, tot de Franse Unie behorende gebieden. Er werd een andere oplossing gevonden: een bestuursraad voor bepaal de streken, waarin alle belanghebbende overheidsinstanties en ook vertegenwoor digers van particuliere ondernemingen een plaats vonden. Het is een nieuwe be stuursvorm. die wegens de soepel* wer king gunstige perspectieven biedt. Bij de jongste ontwikkeling wordt ook voor buitenlandse ondernemingen, die in belangrijke mate tot de ontginning bij dragen. een plaats in de bestuursraad ge reserveerd. Zo wordt ook organisatorisch uitgedrukt, dat industrialisatie van de Sahara een Europese taak ls. Zij kan uitermate belangrijk worden en ouk ons land zal de ontwikkeling met aandacht dienen te blijven volgen, aldus de heer Idenburg. Rott. Phïlh. Orkest speelde voor Leidse jeugd Viji-en-veertigste concert van de Maatschappij voor Toonkunst De Maatschappij voor Toonkunst had gisteren voor de 45ste maal een jeugdconcert, waaraan medegewerkt werd door het Rotterdams Philhar- isch Orkest onder leiding van zijn dirigent, Eduard Flipse. Dat er voor deze concerten grote belangstelling bestaat, moge blijken uit het feit, dat het programma tweemaal op dezelfde middag ten gehore werd gebracht r een zaal, die zeeY goed was bezet. Het programma dat Flipse had opge steld, bestond uit het voorspel tot Lohen- van Richard Wagner, het Alle gretto uit de 7de Symphonie van Ludwlg Beethoven, een Passacaglia voor harpsolo van Georg Friedrlch Handel en het symphonlsch gedicht „Finlandia" van Jean Sibelius. De explicatie, die Flipse bij het eerste nummer van het programma gaf, was bijzonder duidelijk en boeiend; hij liet horen, hoe het graalmotief. ingezet door de violen, daarna getransponeerd her haald door de houtblazers, dan voor een derde maal gerepeteerd door de fagot ten, hoorns, alten en celll en voor de vierde keer door de trompetten, t bones, tuba en bekkens, steeds donkerder van kleur wordt. De uitvoering door het orkest was fraai van toon en doorzich tig. Of de jeugdlRe toehoorders allei hebben kunnen volgen, wat Flipse tei inleiding van het Allegretto uit de 7de Symphonie van Beethoven vertelde. Is te betwijfelen; ons deed deze themati sche uiteenzetting wel wat te technisch aan. Ofschoon niet geheel vlekkeloos, speelde het orkest dit tweede deel van de Symphonie met toewijding. Nadat Flipse een uitgebreide toelich ting had gegeven over de bouw en de techniek van de harp. interpreteerde "e harpiste Annemarie Bom op genuan ceerde en expressieve wijze een Passa caglia van Handel in de bewerking een Franse componist, waarvan Flipse tot onze spijt naliet, de naam te noemi Tot slot een uitvoering van „Finlandii een werk van de bijna 90-jarige compo nist Sibelius. Aan het b;gln van het concert had Flipse reeds meegedeeld, dat het orkest dit programma nu voor de 98ste keer in deze winter uitvoerde. Onze bewondering voor het orkest Is dan ook des te groter, dat het een werk dat. afgezien van het lied-achtige mid dendeel, er eigenlijk absoluut geen eigen stijl op nahoudt, met zoveel élan wist te vertolken. Het enthousiasme bij de Jeug dige toehoorders was zeer groot; moge dit de Maatschappij voor Toonkunst er toe aansporen, ook ln het volgende sei zoen een reeks van dergelijke concerten te organiseren. A. van der Veen-Wierama i Advertentie). Vier de komende feestdaqen in het bezit van een doos heerlijke sigaren Pracht sortering, 10 stuks reeds v.a. 90 ct Sigarettenrokers nemen het nieuwe merk „Gold Coast", lanf; model. 20 stuks 75 et SIG AREN HANDEL C. Walenkamp v/h H. WALENKAMP ZONEN Prinsessekade 1 - Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3