Jiieume geihsctfe GTourant Bin Xoejen-secte ontketent burgeroorlog in Saigon Chr. afgevaardigden verlaten uit protest Venezuela Morgen begint een moeilijk gesprek Pinay-Adenauer VI Adolf zag het rampgebied Gustaaf Zjoekof en Eisenhower in geheime briefwisseling DONDERDAG 28 APRIL 1955 BUREAUX; Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling; TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t>.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. AD VERTE NTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Chei-Red.: H. W. I. ENSERINE CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvastld) l««hrt!rtra aign btrt In fe^enspotT Zes en «Jertigtft© jaargang No 10331 Genoeg hyacinten voor Corso NAMAANDEN VAN POLITIEKE SPANNING Premier Diem geeft bevel tot een krachtige tegenaanval SAIGON. 28 April NA MAANDEN van grote politieke spanning in Zuid-Vietnam is de bom gebarsten. De fanatieke Bin Xoejen-secte begori'hedenmiddag om 1 uur plaatselijke tijd een goed voorbereide aanval op de strategische punten van de hoofdstad Saigon. Een regen van mortiergranaten kwam neer op de hoofdkwartieren van het leger en de nationale veiligheids dienst. Ook het paleis van premier Ngo Dinh Diem werd door granaat scherven beschadigd. Zwaargewapende troepen van de Bin Xoejen trekken de stad binnen. Na overleg met Paul Ely, de Franse commissaris- generaal, gaf premier Diem het nationale leger opdracht, met alle moge lijke kracht terug te slaan. De Bin Xoejen zal haar aanval slechts staken, als premier Diem aftreedt, of indien hij een werkelijk vertegenwoordi gend kabinet op brede basis vormt. DE BIN XOEJEN heeft na een kort doch verbeten gevecht het commissariaat der haven van Saigon bezet. Bij deze eerste acties zouden aan beide zijden in totaal reeds hon derd doden zijn gevallen. In de wijk Cholon woeden hevige ge vechten tussen het nationale leger en strijdgroepen van de secte- Tientahen rieten hutten staan hier in de brand. Ook in andere delen van de stad zijn branden ngekomen en bereid zich voor op een genaanval. Volgens de laatste berichten heb ben de troepen van de Bin Xoejen de wijk Cholon thans geheel in han den. De regeringstroepen moesten hun pantserwagens naar het centrum van de stad terugtrekken. De strijd duurt onverminderd voort. Een hoge functionaris van de Bin Xoejen-secte heeft hedenmiddag bekend- laakt. dat tot de aanval is overgegaan r aanleiding van een overval der re geringstroepen op een politiestation dat door manschappen van de Bin Xoejen PREMIER DIEM Aanvallen. uitgebroken als gevolg van het mortier- bombardement der Bin Xoejen. Het paleis van premier Diem zou zwaar beschadigd zijn doordat negen mortier granaten in de gangen en de tuinen ont ploften. TEGENAANVAL Kort nadat premier Diem bevel had gegeven tot de tegenaanval over te gaan, begonnen de nationale troepen een inten sief mortier-bombardement op het hoofd kwartier van de Bin-Xoejcn, gelegen op enige kilometers afstand van de hoofd stad. Later werd ook verdragend geschut ingezet. Een sterke Marokkaanse troepenmacht van Hbt Franse expeditielcger in Zuid- Vietnam is in het gebied van de strüd Achter de bus om overgestoken Moeder en zoontje bij aanrijding gedood (Van onze correspondent) 's-GRAVENZANDE. Donderdag. Gistermiddag om tien over vijf staken de 40-jarige mevr. Jonkman uit Maasdijk en haar 10-jang zoontje op de Maasdijk, nadat zij uit een WSM-bus waren gestapt, zonder uit te kijken achter de bus om de weg over. Op dat moment naderde uit de richting Rotterdam een bestelauto, be stuurd door de heer L. V. uit Hoek van Holland. De moeder en haar zoontje wer den gegrepen en op slag gedood. De stof felijke overschotten zijn naar de nabij gelegen woning vervoerd. Miliioen eieren verbrand Een felle brand heeft gisteren de loods met kantoorgebouwen van de fa Frans Maas te Kaldenkirchen tegenover Venlo aan de Duitse grens in de as gelegd. Hierbij zijn een miliioen uit Nederland afkomstige eieren verloren gegaan. Zaterdag bloemencorso Dit is een recente foto van de strijd om Saigon, dat al weken lang door troepen van de Bin Xoejen-secte is belegerd. Twee opstandelingen geven zich over. was bezet. „WU slaan terug omdat w(J werden aangevallen," aldus de functio- Oorlog aan de Bin Xoejen President Diem heeft de opstandige Bin Xoejen-secte definitief de oorlog verklaard. Hij deelde mee de strijd te zul len voortzetten en sprak de geruchten over een bestand heslist tegen. Uitwijzing Vermeulen veroordeeld NIET ALLEEN de heer A. Ver- de moeilijkheden meulen (secretaris van het N.V.V.) heeft in Caracas geprotes teerd tegen de gevangenhouding van vele democratische vakbewegings leiders waardoor hij uit Venezuela werd gezet doch ook de vertegen woordigers van het Internationaal Christelijk Vakverbond. Afgevaardigden van de christelijke vakorganisaties die deel uitmaken van de nationale delegaties ter zitting van de ILO-petroleumcommissie, zijn naar Caracas vertrokken om stappen te on dernemen bij de Venezolaanse regering. Het Int. Chr. Vakverbond heeft de christelijke afgevaardigden vandaag ver zocht, zich definitief terug te trekken uit de zitting der petroleumcommissie. Het I.C.V. beschouwt de uitwijzing van de heer Vermeulen als een schending de rechten van de mens, en wijst alle verantwoordelijkheid van de hand voor het feit, dat de petroleumcommissie juist en land als Venezuela vergadert. Deze incidenten getuigen opnieuw van de Internatio nale Arbeidsorganisatie is geraakt door het aansluiten van dictatoriale landen of van landen waar de rechten van de niet volledig worden geëerbiedigd.. Op Ypenburg Vliegtuig van politie verongelukt (Van één onzer verslaggevers) Vanmorgen omsl -eks kwart over tien is het vliegtuig - «j de rijkspolitie, de Ph-POL (een Ausler) bij het landen op Ypenburg verongelukt. Het toestel werd zeer zwaar beschadigd. Slechts één der inzittenden werd liri*t gewond. Dit was het toestel dat de koninklijke stoet op de meeste tochten begeleidde. Schip gekapseisdeen dode Een motordekschuit, beladen met bazalt, Is op de IJssel onder Steenderen gekap seisd. Acht personen geraakten te water. Een van hen. de 44-jarige J. Lentink uit Dieren, verdronk. Uitwijzing Vermeulen Geen stappen van de Ned. regering? Naar aanleiding van de uitwijzing van de secretaris van het NW. A. Vermeu len. uit Venezuela heeft het Tweede- Kamerlid Roemer (soc.) de regering schriftelijk gevraagd of zij niet van me ning Is. dat de petroleum-conferentie van de ILO te Caracas niet beantwoordt aan te voorwaarden waaraan een dergelijke conferentie moet voldoen en of zij be reid is de regeringsvertegenwoordiger b(j die besprekingen terug te roepen. Intussen heeft dc heer Vermeulen te Curagao verklaard, van oordeel te zijn dat de Venezolaanse regering niet het recht heeft zich met de interne gang van zaken op de conferentie te bemoeien, dus ook niet met de vraag of hij de bespre kingen al of niet saboteerde Hij ont kende, over zijn optreden overleg te heb ben gepleegd met de Amerikaanse vak bonden. Volgens Vermeulen is thans gebleken dat de belangrijkste pijler voor het werk van de ILO. de vrijheid van spreken, te Caracas is weggevallen. Voortzetting van de conferentie zou dus zinloos zijn. De conferentie zou vandaag waar schijnlijk haar houding ten opzichte van dc uitwijzing van Vermeulen bepalen. (Nader wordt gemeld dat de Neder landse regering niet van plan zou zijn. stappen bij de Venezolaanse regering te doen. De heer Vermeulen vertoefde nl. niet als Nederlands afgevaardigde, maar als 'lad van de raad van beheer van de ILO in Venezuela. Ook het NW staat er buiten). Nog een protest Vandaag werd nog gemeld dat de inter- Aimerikaanse arbeidersorganisatie te Me xico naar aanleding van de uitwijzing van de heer Vermeulen algehe le stop zetting heeft geëist van de plenaire ver gadering der petroleumconlerentie te Caracas. De verhouding Parijs-Bonn Het grootste probleem: wat gebeurt er met de Roechling-staalfabrieken BONN, 28 APRIL Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland en de Franse minister van buitenlandse zaken, Pinay, beginnen hier morgen bespre kingen over de Frans-Duitse betrek kingen in de ruimste zin van het woord. Zaterdagmiddag keert Pinay naar Parijs terug. Onderwerpen van gesprek zullen zijn: 1. De economische samenwerking Tocht door Rotterdamse havens verloor het hart aan de Zierikzee Koning van Zweden (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM-ZIERIKZEE. 28 APRIL VDER EEN GRIJZE WOLKENLUCHT, die toch eerder de neiging tot zonneschijn dan tot regen vertoonde, heeft de Zweedse koning Rotter dam bezocht. Een Rotterdam, dat in de vroege morgen al de vlaggen hees lieiLwe grote gebouwen, aan balconnetjes in de nieuwe woonbuurten, raamkozijnen in de oudere stadsdelen. Een officiële rijtoer konden de Rotterdammers niet gadeslaan: toen koning Gustaaf VI Adolf de grens van de gemeente Rotterdam gepasseerd was, reed hij direct door naar de Zweedse kerkzaal in het consulaat van zijn land aan de Parklaan, waar hij de prominenten van de Zweedse kolonie ontmoette en waar ook schepe lingen van in de haven liggende Zweedse schepen aanwezig waren. Een korte rit door de opgebouwde binnenstad en een rondvaart door de havens, dat waren de twee hoofdelementen van zijn bezoek aan de Maasstad. Dat wilde niet zeggen dat Rotterdam Allereerst begaf men zich kinderen met wapperende vlaggetjes. asenen de hoed zwaaiend boven het hoofd, liep het vorstelijke gezelschap daarna over Parkl3an. Wcstplein cn Veerkade naar de gebouwen van de Kon. Roei- en Zeilvereniging De Maas. waar de Spido-boot Prinsesseplaat voor de steiger lag. Toen deze witte rondvaartboot, geës corteerd door vier politieboten. de neus de Maas op stak, stonden de Willeraskade e oevers van de Jachthaven zwart de mensen en toen opende zich voor orstclijke gasten een majesteitelijk vergezicht. Een gepavoiseerde Nicuw- Amsterdam tussen andere schepen bU de hal voor de kade, de kruiser De Ruyter op stroom met alle Jantjes in gelid op dekken aangetreden, een zomerzon in blauwe lucht tussen helderwitte wol- „Wv doen ook thuisgebleven. Integendeel, op de Parklaan bij het Zweedse consulaat, waar Koning Gustaaf aan boord van de rondvaartboot ging en aan de Maas haven. waar de koninklijke bezoekers land gingen, hadden zich velen ver zameld om een glimp op te vangen van de hoge Zweedse gast. Koningin Juliana Prins Bernhard. Kwart over tien kwamen de vorsten vanochtend bij de Zweedse zeemanskerk in Rotterdam aan. Op het trottoir, voor de ingang van de kerk. werden zij be groet door de burgemeester, mr G. E Walsum, de voorzitter van de Rotter damse Kamer van Koophandel en Hr. Ms Kamerheer mr K. P van der Mandele. Ook de Zweedse gezant, de heer Dahl- man. de Zweedse consul, mr M Mees en es en mevrouw Ake Winström. stonden daar. De tweeling van het echtpaar Win ström. zes iaar oud. overhandigde bloe men aan Koningin Juliana. Om deze twee verlegen Zweedse jon getjes vormde zich na aankomst van de stoet grote zwarte auto's een ongedwon gen groepje. Koning Gustaaf Adolf leg de zijn hand de jongens op de blonde hoofden. Koningin Juliana sprak met de begroetenden en Nederlandse en Zweed: persfotografen zwermden daaromheen met de camera's in de aanslag, In de haven van Antwerpen werd het Griekse motorschip Belgion geramd door de Noorse Tai Shan. De gevolgen waren vreselijk. De Griek zenk snel en met grote moeite konden 14 van de 19 opvarenden worden gered. Vijf mannen bleven i het wrak opgesloten en voor hen kwam de redding te laat. ken, lichtglinsteringen water, vlaggen op kra de Rotterdamse haven het Woelige en gebouwen: z(jn mooist. De tocht op de Maas Op de Maas lag Hr. Ms. de Ruyter, waarvan de bemanning joelde toen het schip met de koning voorbijvoer. De bemanning van het schip stond vol gens pavaderol aangetreden en het schip vuurde 2i schoten af Commandant van de saluutbatterij was de lt. ter zee le klas Frans Visee. Commandant van het schip is kpt. ter zee W. J. Kruys. (Zie vervolg pap. 5). Bargoens achter'tlJzeren Gordijn kerkzaal op de eerste verdieping gebouw, waar zich de Deense dominee Palle Nielsen bevond. De kerk wordt namelijk ook als Deense kerk gebruikt Voorts waren er de assistent Winström Allan Lundgren. Greta Larssor. assistente in de huishou ding. de kunstenaar Charles Eyk. me- w Stina Eyk. ir Nils Nilsson. ir Bengt Bengfsson en mevrouw Pauline Larsson. De laatste dame is verantwoordelijk voor de kerkmuziek De beide genoemde he- die bij Bofors werken, doen dienst als kerkwachfen. Na de bezichtiging van de kerkzaal. gingen de hoge gasten naar de tuin van het gebouw Daar bevonden zich vice consul Daaielsson, mevrouw Danielsson. de kanselier, mevrouw Bree, de verte genwoordigers van het Zweedse zeelie- denverbond en de kapiteins, eerste stuur lieden en bemanningen vertegenwoordi gers van de zich ln de haven bevindende schepen Na de kerk begaf men zich naar de kade bij de Jachthaven, waar de. door de gemeente Rotterdam aangeboden tocht door de haven begon Lopend door can dubbele haag van enthousiast juichende Rotterdammers. De anti-communisten achter het ijzeren gor dijn hebben de afgelopen jaren een geheime taal voor dagelijks gebruik ontwikkeld, een soort bargoens dat is doorspekt met ironie, satire en scheldwoorden. Als iemand in Honga rije een vriend tuil waar schuwen, dat h{j in de gevangenis zal terecht komen, zegt hij: „je zult naar een belangrijke in dustrie worden overge plaatst" of „je zult her schoold worden". Uit de mond van uit- gewekenen en onder grondse bronnen heeft Radio Vrij-Europa onder meer de volgende in de ondergrondse gangbare uitdrukkingen uit Po len. Tsjechoslowakije. Roemenië, Hongarije en Bulgarije opgetekend: Een „radijs" is iemand, die sinds de „putsch" van 1948 het communisme dient met de lippen. Van buiten is hy rood, van binnen wit. Iemand die er een af wijkende mening op na En de wereld draait .houdt", is iemand die naar het Westen is ont snapt. ,je zult wat ontspan ning krijgen", betekent: je gaat naar een dwang arbeiderskamp. Een .zigeuner" is een agent van de veiligheids politie, in de regel één die zich met ontvoerin gen bezig houdt. en „De arbeiders zijn ge komen", wil zeggen: de geheime politie is ge- arriveerd. Een '„Stalinorgel" is de naam, gegeven aan twee metalen buizen die als gong worden gebruikt om de bewoners van dwangarbeiderskampen bij elkaar te roepen. „Het winterpaleis" is een strofeeI. „Bosduivel" noemt men iemand die' illegaal de grens overschrijdt. Een „guitaar" is een Russisch machinegeweer. De „ranselafdeling" is de kamer, waar de po litie verhoren afneemt. Een „duivenfokker" is een boer zonder land. Iemand die luistci tussen beide landen en uitwerking van het plan tot stichting van een Frans-Duitse handelskamer; 2. De kanalisatie van de Moezel, waartegen in West-Duitsland ernstige econo mische bezwaren bestaan; 3. De Roechling-fabrieken in het Saarge- bied, de moeilijkste kwestie. De enorme Roechling-staalfabrieken. die ongeveer een millioc-n ton per ji produceren, werden na de oorlog onder Franse leiding geplaatst. Het Sanraccoord zal het Franse beheer opheffen er Roechling-fabrieken zouden het machts evenwicht in de K.S.G. doen uitslaan ten gunste van Duitsland. In West-Duitsland verzet men zich tegen elk Frans plan dat ten doel heeft deze superioriteit te voor komen. Verwacht wordt, dat Adenauer op dit punt niet zal kunnen bemiddelen als gevolg van de stemming in zijn land. Een moeilijke positie voor Pinay, die thuis be loofde dat de Roechling-familie niet meer in haar machtspositie zal worden her steld. In 1945 kreeg Frankrijk het recht, drie- v(jfden van dc Roechling-fabrieken ie de leren. Deze montage werd nooit uit- erd en nu eist de Franse regcriug dricvUfdcn van het aandelenpakket der fabrieken. Op de overige tweevijfden heeft Frankrijk een bod gedaan, maar de familie Roechling wil slechts verkopen voor 250 miliioen Zwitserse francs. De mogelijkheid beslaat dat de regering van Saarland een bod op de rest der aandelen zal doen. Luisterrijk was het diner, dat gisteren in het Amsterdamse Rijksmuseum werd opgediend voor de Zweedse koninklijke gasten voor ons vorstenpaar e voor de Rijksgroten. Adenauer legt half Mei Buit. Zaken neer Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland zal half Mei de por tefeuille van buitenlandse zaken overdragen aan dr. Heinrich von Brentano, de voorzitter van de Christen-Democratische fractie in de Bondsdag. Dit verneemt het pers bureau D.P.A. uit goede brond. Herbert Blankenhorn, chef der po litieke afdeling van het ministerie van buitenlandse zaken, wordt am bassadeur bij de N.A.T.O. in Parijs. De perschef van de Bondsregering, Felix von Eckhardt, krijgt eenzelfde functie bij de Ver. Naties. Willem Barendsz ving slechts 850 walvissen Vergeleken bij de vangst van het vorige seizoen kan, het resultaat van de Wil lem Barendsz thans mager worden ge noemd. Vorig Jaar ving men namelijk 1600 walvissen tegen slechts 850 thans. Nu de Willem Barendsz haar laatst* reis beëindigd heeft, staat het nog niet vast, wat er verder met het schip gaat gebeuren. Het ls mogelijk, dat het schip naar het buitenland wordt verkocht. Ook wordt er over gedacht, het schip als bij schip met dc nieuwe Willem Barendsz ter walvisvangst te laten gaan. De oude bemanning zal op de Willem Barendsz II worden aangemonsterd. Als gezagvoerder zal weer kapitein I. J. Klljn dienst doen. Een weinig hoop op verbetering van de Russisch-Amerikaanse betrekkingen WASHINGTON, 27 APRIL OP ZIJN wekelijkse persconferen tie heeft president Eisenhower gisteren het gerucht bevestigd, dat hij in de afgelopen drie weken een geheime correspondentie heeft ge voerd met Georgi Zjoekof, de Rus sische minister van defensie. Deze briefwisseling heeft volgens de pre sident een kleine hoop gewekt, dat de betrekkingen tussen Rusland en Amerika zullen verbeteren; de kan sen voor de wereldvrede zouden ge stegen zijn. Eisenhower weigerde zich verder uit te laten over zijn geheime corresponden tie met Zjoekof, zolang de Russische minister er geen ruchtbaarheid aan geeft. ..Gezien de aard van onze posities en onze oude vriendschap moet deze correspondentie absoluut privé Mijven aldus Eisenhower, die er de nadruk op legde dat de brieven „niets schokkends bevatten. De president deelde voorts meae. da Amerika bereid is. met communistisch ~~hina over alles te spreken dat kan bü dragen tot vermindering van de span de wereld. bu,,M,e „«O- uitzendingen opspoort, heet een „antenneman'. Met een vergeetme- nietje" wordt bedoeld een sigaret van slechte kwaliteit, die gauw uit gaaf als de roker ve geet te blijven trekken. Matays Rakosi, de ee Hongaarse communisti sche partij, is bekend als de „domkop"'en de premier van Bulgarije, Voelko Tsjervenkof. wordt „de rode wolf genoemd. geding raken. Het was de eerste persconferentie die Eisenhower sedert een maand hield. Hij vertelde onder meer dat hij op V-day, nu bijna tien Jaar geleden, dacht aan het einde van zijn carrière te zijn ge- Horodsdolheid te Maasbree Een losgebroken waakhond heeft twee jongens S. te Maasbree zodanig aangeval len en toegetakeld, dat de broers naar het ziekenhuis moesten. De bouvier werd door vader S met een Jachtgeweer doodgescho ten. Men vreest dat zich hondsdolheid heeft voorgedaan. komen en zich te kunnen terugtrekken op zijn farm. Het was echter anders uit gekomen en zelfs op dit ogenblik leek het leven van een burger die zich heeft teruggetrokken, hem nog veraf. HET WEERMIN EUROPA Aberdeen Dublin Londen •I 11 Is. 35 i£5 B I *5 windstil windstil windstil windstil WEERBERICHT Aanhoudend vrij zacht weer -v De Bilt verwacht tot mor- veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Meest matige ZuldweateUJke wind. Weinig verandering in temperatuur. «Opgemaakt t« 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1