HET QEHEIM DER MONNIKEN een Boek ö&t op tijö komt Cultureel venster LEZERS lPELGRIMAGE onö&q- ochtenö Richard Strauss NIEUWE LEIDSCHE COURANT DE 365e: WERELDDAG TJF7 VLTKR MGG, profwaor aan de universiteit van Zurich, i< bekend door zijn ..Grote heiligen" en „Schilders \an liet eeuwige", veel gelezen en geprezen, zij het niet zonder hier en daar uritiek. Zijn werk „Het geheim der monniken", dat we hier kort willen hespre ken, is een diepgaande, boeiende, soms zelfs fascinerende inkijk in liet geheim der monniken, d.w.z. in de diepste impulsen van hun leven-in-afzondering. ie kerkgeschie denis bestudeert, althans zich voor cl at „geheim"interes- 11 aan dit hoek niet voorbijgaan, ntcur i- protestant, maar het i* in Rooms-Katho- nt de k te appe Goede morgen, Juffrouw Duif Er waren maar weinig i ,de handen vijf straten ver' naar i he'. ziekenhuis worder. gedragen. mensen in het provinciale blJ sa„bllk w„lrvB1 sla*dl<. stadje Reigersplaat die niet sidderde. Tijdens deze tocht blijf, bij juffrouw Duif in de klas J STZSSfSM'iJSS'A gezeten- hadden. haar gevreesde flitsende diai Wanneer zij met haar plat te hoedje op haar knoetje voorbij ging kon men de fclok gelijk zetten. „Zij straalde iets uit dat eerbied afdwong en vrees inboe zemde. Niet het soort vrees dat verlamt. Integendeel de vrees, die de kinderen voor haar voelden prikkelde her tot grotere krachtsin spanning, lezen we. Toch was ook zij een baby ge weest hoewel er mensen waren die daar aan twijfelden. Zij had zelfs een idylle gehad, welke door de dood van haar vader wreed was verstoord Op dat moment had zij haar besluit genomen en afgezien van persoonlijk geluk om de schuld die haar vader naliet te voldoen. Zij werd hard voor zichzelf en vond volkomen bevrediging in haar werk. in de wijze waarop zij de ene gene ratie na de andere aard rijkskunde leerde en. wat nog belangrijker was: aan de opvoeding van haar pupillen iets bij droeg wat hen levenslang zou bijblij betreft Eerst als juffrouw Duif. aan de avond voorafgaande aan de opera tie, welke dodelijk kan zijn, een voor haar pijnlijk onderhoud met d® predikant oud-leerling moet hebben, krijgt zij de kans om eens van haar hoge zetel af te komen. Die kans wordt haar door de Engelse schrijfster Frances Gray Patton helaas niet gegund. In het onlangs door de N.C.R.V. per televisie uitgezonden voortref felijke spel ..Wordt vervolgd" van Aart Romijn, deed zich het geval voor dat een der hoofdpersonen uit een roman de auteur tot verant woording roept over de manier waarop de schrijver hem had ver beeld. Een dergelijk twistgesprek zou ik mij kunnen indenken tussen juffrouw Duif en haar schrijfster, die zeker een kans heeft verzuimd om zelfs bij dit sterke karaktei een inkonsekwentie aan te durven. De inkonsekwentie van het geloof en de genade. Zo is er. ondanks een overmaat var. geest die dit bock demon- n op dat geheim en vooral gsters daarvan. (Ook een pj de beurt: Catharina van Sicna. volgelinge van Vssisi en Theresia. de grootste der ddeleeuwae Spanje». Van de hier besproken mon niken noem ik o a. Paehomius, Antonius. Augustinus. Bernard van Clairvau.s. ^natius van Loyola. Dominions, de stichter van de predikersorde der Domini- Walter Nlgg vertelt boeiend en van zij't onderwerp uit; heel anders dan b.v. wijlen prof. Aal- ders van Groningen, wiens ..Grote mystieken" nog altijd een stan daardstudie betekent. Deze gast vooral in op de leer. de levens- en Godsvisie van de die^-ingelcid; Godsvrienden. Trouwens. Nigg neigt naar de R.-Katholieke sfeer en uit de aard der zaak is dat in vaardt. hoewel met veel voor behoud feiten die wij legendariscn overlevering noemen. In de regel r.oemt hij zulke mirakelen sym bolisch. dus omzeilt de historiscne feitelijkheid voorzichtig. Hij is professor, d.wj. uit negen en nezenhg boeken distilleert hij het honderdste, maar met een eigen stijl, nogal pathetisch, zoals dat het verheven onderwerp licht meebrengt. Hij staat boven zijn „stof". I zijner studiën „Uit het Woord" betreffende het vasten, dat hij aanbeveelt op de wyze als de Ge reformeerde vaderen het beoefen- i den. Hij heeft het gemis daarvan i in eigen en anderer leven diep beseft. iaat tot inkeer, lot het verkeer met God en Zijn Chris tus:1 We denken aan de nog altijd ontzaglijke woningnood hier maar vooral ook buiten onze Ooster- STIL GERED Waar vindt de door onweder voortgedr vcne. de slecht behuis de een plek tot innig-stU eebed-' Het gedaver der straalvliegtui gen is a's zenuwkwellend geraas symptomatisch voor ons grote manco aan stilte, aan rust die zich vullen laat met Gods tegen woordigheid Daa- is in onze ver- techniscerde en hopeloos gesple ten samenleving het altijddurend gevaar van nooit eens te zitten ..met een boeksken in een hoek- sken", waar zonder het geloofs leven zich met handhaven kan. Ps. 25 vs. 7 blijft ons voortdurend de ..verborgen omgang" priizen; het heilgeheim is voor de Gods vrienden. die het zoeken en vinden naar Gods belofte. Nog eens: het geheim der mon niken en der nonnen is ons geen voorbeeld meer naar de wijze der middeleeuwen. waarvan Walter 1 Ni rig zo .boeiend verhaalt. Maar: i laten we vooral niet vergeten dat we zelfs in onze kerkgemeenschan niet kunnen volstaan met een Zondagse traditie, maar elke dag opnieuw bezig hebben te zijn met j Christus' woord: „Zalig zijn de i OP TIJD Dit boek komt op tijd. Want als het er op aankomi. is hel geheim der monniken ook ons geheim, dat van elke belijder. Zeker, het in een koud kunstje op de levens van deze „heiligen" zoals die hier worden verteld, zware critiek af te vuren. Dat kan mon zelfs doen oo b.v. Thomas a Kempis en zijn „Imitatio Christi o zo ketters achten. Maar: laten wij één heel bdangrijk ding toch niet vergeten: de monniken orden hebber, voor de destijdse cultuur veel juffrc Duif volkomen begrijpe lijk dat zij in al die grote mensen van haar stadje, de doktor, de dominee, de bridgende dames, de verkeersagent, de gedi- Slomeerde verpleegster icluia. altijd het kind blijft zien dat zij mede heeft gevormd voor het leven. Zij weet/yich op de meest hachelijke momrnten haarfijn te herinneren welke letter zij achter de namen van ieder hunner in haar geheime boek had geplaatst. De T van twistziek, de B van bevredigend, de K van kinderachtig, de H van handelbaar, en sóms de O van oorspronkelijk, welke werd toebe deeld ..aan ongedisciplineerde kin deren die er eigen ideeën op na hielden." (De O's waren geen teken van juffrouw Duif's hoog achting, zij verleende ze spijtig Toch gebeurde, wat niemand, juf frouw Duif allerminst, had kunnen verwachten. Op een middag, tijdens de pauze, toen het domi neeszoontje moest nablijven, voel de juffrouw Duif. De Verschrikke lijke. een steek in haar rug. Geen half uur later moest zij. door de dokter en dc dominee, letterlijk op We denken aan grondverbetering grondaanwinst. vervenin gen enz.; het waren niet alle bedelmonniken ofte wel luie buiken. We noe men hun voortdurend ropiëren van de Bijbel of gedeelten daarvan, die dan onder het volk te recht kwamen, de meer tegoeden, die er geld voor over hadden, inder daad. binnen de kloostei streert. waarbij we als lezer grote bewondering hebben voor de vol harding van de schrijfster om een eenmaal begonnen karakterteke ning tot in de uiterste konsekwen- tie te voltooien, toch. aan het eind. de teleurstelling. Juffrouw Duif stoot zich verschrikkelijk aan dc oude formulieren die spreken van zonde en genade. Het einde van dit uitstekend ge schreven boek is dan ook helaas meer stoïcijns dan christelijk. Het Duifjes-motief, het platte hoedje en de Globe komen telkens als „illustratie" in het verhaal te rug. Een alleraardigste vondst. J. R. Frances Gray Patton: „Goede morsen juffrouw Duif" Vertaling A. Rutgers van a» Lneff-Basenau. Uitgeverij Ploogsma, A'dam. •(jtririr-ti-ü-tfCftfCftftEir-Crtrti-trirtrCrCECTirCr-ij-Crirü-üirii-ati-ir-tiirüii-ü-b-Ciirtrti-ü-tEtr* TEGEN de morgen wordt het i CHTER mij is zachte, voor- autoverkeer minderals het name barokmuziek aan de licht geworden is gaat er soms gang. van huis uit wereldlijke een minuut voorbij zonder het j muziek die snel aangroeiend en weer afne- twintigste mend gerucht van personen wagens. nkele maal slechts schokt het huis zachtjes door het langskomen van een zware vrachtwagen. Met het openen ran de weerbarstige overgor dijnen zijn nacht en slaap on herroepelijk voorbijDe zon ziet nog wal bleekjes door een te langzaam herstel maar het trater van de ha ren is al donker blauw van opti misme en speelt „rimpeltje" in aftcacfitinp ran grotere dingen Voor zover ijzer vrede kan tiif- drnkkev. zijn de nardajrpelschepev daari n geslaagd. Het nog vochtige dek van ijze ren platen van de schuit recht tegenover my laat dc ingekrom pen' weerspiegeling zien van de Heine schipper, die. op z'n Zon dags gekleed, naar de loopplank wandelt om ran boord te gaan. Zijn foxje slaat, met één poot op het gangboord en één poot opgetrokken, een oor op en een oor neer, dit heengaan met am bivalente gevoelens gade. Op ditzelfde ogenblik ik heb een stalen raam half opengezet bepint een klok te luiden. De trillingen van een enkele klok een carillon vind ik lelijk) of een dialoog van twee of drie kerkklokken die langs elkaar heen argumenteren, mij berei kend door de stille morgen atmosfeer heen bezorgen mn de diepste muzikale indrukken, door het spel der bijtonen die men hoort of vermoedt. Boven dien. het is Zondag. king -Jtit-tt-CetririctrirlKs-tritiriririt-y-U halverwege de bijna als reli- gieus aandoet. Es ist der Tag des Herrn: noch eine Morgen- glocke nur. und Stille nah' und fern. Ja. scheldt maar op de romantiek, kleine napraters van zekere grote theologenmaar ziet niet over het hoofd dat het romantisch natuurgevoel ons. als wapen tegen vernatuurlii- •ereldlijking van de heilsfeiten, heeft geschonken de tuur als uitstra lingsgebied van hel Evangelie Hieraan had die Scherpenzeelse boer deel. die zei. dat het bos er 's Zondags an ders uitzag dan in de week. En de grote dichter Goethe hoorde koren van enge len en vrouwen de Paasbood- schap verkondigen. ingeluid door klokken, tegen de achter grond van het Paaslandschap. Öp wandelende burgers en bur geressen. over dc rivier met haar scheepjes, tegen verre bergpaadjes aan straalde het Evangelie heerlijkheid en schoonheid uit. ..Als ging de Heer door 't groene woud" zon gen we vroeger op de zangver eniging. en waarom zou Hij niet over de Coolhaven gaan'' Het is Zijn dmg vandaag WAN de natuur uit worden de heilsfeiten uitgehold. Pasen betekent dan eigenlijk lente en Kerstmis huiselijke intimiteit. geaccentueerd door koude en sneeuw buiten. Heilzaam en hard is het. deze feesten bijv. in Zuid-Afrika of Nieuw-Zee- land in geheel andere jaargetij- werd stuk cultuur bewaard meerderd. De broederschar gentenen 1 j zorg. deed aan zicls- het school- en opvoe dingswezen in de middeleeuwen dankt die fraters veel goeds. Zwolle en ook Deventer weten er van mee te praten. school. Wessel Gansfort, lux mun- di. (licht der wereld) was een graag geziene gast op de St. Ae- nietenberg. En we herinneren hier •.egelijk aan de zendingsarbeid der Franciscaner monniken tot in die mede tot de reformatie hebben geleid. Er was een soort monniken- en nonnen- vroomheid. die niets anders was dan gekwelde erotiek. En de 'elfkastijdingen, zelfkwellingen zijn het sterke bewijs dat de zaligheid gezocht werd buiten de ge nade om. Bernard het hooglied der liefde, altijd een gevaarlijk onderwerp voor te mystiek aan gelegde geesten. Maar bij de stichter der Cisterciënser orde er toch vooral de liefde, de •otie tot Jezus. Uit zijn sfe- Natuurlijk zijn Het lievelingslied „Het geheim der monniken" is. zeiden we. op tijd verschenen. Het vertelt de ingewijden in de met dat „op tijd" bedoelen we: als er ooit een opfrissing van ons kerkhistorisch geheugen noodza kelijk was. dan zeker in deze tijd. Walter Nigg wijst o.m. op de Carmolieter orde, die naar buiten niets van zich liet horen: de „geestelijke oefeningen" waren hun het één en het al. Dan con cluderen we graag: dwaasheid, tot niets nut. Maar dan denk ik aan de kracht van Wet gebed van een oude vrome ergens op een achter kamertje drie of vier hoog. een bidden dat de krachten des hemels naar deze wereld doet bewegen. „Een krachtig gebed des recht vaardigen vermag veel". We zeg gen dit. niet om een leven in af zondering als genoemde Carnae- lieten te bepleiten. Waar vind je dat nog zelfs in R.-Katholieke kringen? We denken aan een piet- dooi van dr. A. Kuyper in één den te moeten vieren. Maar om gekeerd, ik zei het reeds, ker stent het Evangelie het land schap Het ..geloofsoog" (won derlijk en lelijk woord voor een heerlijke zaak) wordt het oog van een schilder of dichter. Mag dit subjectief heten, dan is het geloof het hoogste waartoe het subject (uiteraard niet uit zichzelf) komen kan. Maar tevens is het objectieve waar heid: de grote verlossing van al het geschapene werpt zijn lich tende schaduw vooruit. Briider. es ist der Tag des Herrn. C. R. lijk geheim ontdekken. A. Wapenaar „Het geheim der monniken" door Walter Nigg. Vertaald door Rob Limburg. Uitgave Ploegsma, Amsterdam. Kunst en techniek Het dienende meubel »ncr geworden, waprbü de vraag op rijn eenvoudigst is beantwoord mei Merk irrrnl op het prartiseh cffert. Groot i* hierbü torh dc rsrbeidrnheid van vormen, waardoor ieder een persoonlijke keuze Belangwekkend acht ik de stevig aanzien geven en zeker hierbij afgebeelde stoel naar niet de indruk vestigen ontwerp van W. Rietveld en uitgevoerd door „Gispen". Hier i: een zitmeubel ontstaan, dat eenvoudig aan zijn doel beant woordt cn daarbij met ec;: mini- materialen, dus leuk geheel, maar onge schikt om op te zitten, een goe de vorm zien. Hen. die niet stalen-meubel- minded zijn. raad ik aan eens ie kijken bij onze goede wo- nnmisc.h juist gezien. Dank zij vinginrichters, waar toij deze de technische mogelijkheden stoelen met bijpassende tafel, kon de ontwerper echter tege- dikwijls reeds gedekt voor de moetknmen aan de eisen, welke maaltijd, zien staan. En juist door ons gesteld worden, als dan. wanneer we deze stoelen, wii gemakkelijk willen zitten, met een keuze van andere ma- Op ingenieuze wijze zijn zo- terialen voor de bekleding van wel in zitting als rugleuning onze kamer, gecombineerd zien. rubberringen aangebracht, rullen we erkennen, dat hier- waardoor de stoel zich aanpast mede een uitstekende eetkamer aan onze zithouding. Op geen gevormd kan worden, welke enkele wijze is getracht deze wondergoed past in onze mo- constructieve elementen te 'ca- derne architectuur, terwijl ook moufleren. doch zij zijn op goe- 'm een wachtkamer, op een kan- de wijze, als dienende in het toor. of als enkeling op een jon- geheel opgenomen. Hierdoor pens- of meisjeskamer, ik me Iaat deze stoel met zijn mooi- geen beter meubel kan inden- gevormde zitting en leuning, de ken fragiele pootjes, welke toch een Arie Vermeer in brieven en documenten Er is een nieuw boek ver schenen over Richard Strauss. Niet maar zo'n ge wone biografie met een op somming van feiten en wat fantasie er tussen. Neen, een boek over Richard Strauss samengesteld uit brieven van de meester zelf en zijn tijdgenoten, alsmede uit belangrijke documenten. Franz Trenner, een van Strauss' vrienden, heeft de documenten en brieven uit gezocht en er een verbin dende tekst bij geschreven. Niet saai, niet academisch, niet musicologisch, maar levend, boei end en vol liefde Over Richard Strauss is al meer geschreven. Maar mag ik eerlijk zijn alleen uit dit boek heb ik Richard Strauss herkend, heb ik zijn muziek terug gevonden. Omdat hier niet de schrij ver, maar de com ponist zelf spreekt. Franz Trenner zegt niet wat de lezer mooi of niet mooi moet vinden, hij bepaalt niet wat wel of niet belangrijk is in het werk van deze grootmeester. De lezer leert Richard Strauss zplf kennen, niet de mening van de schrijver. Een enkel voor beeld. Over zijn liederen schreef Strauss eens aan Marschalk: „Ich arbeite sehr lange an Me- lodien; vom ersten Einfall bis zur letzten melodischen Gestalt ist ein weiter Weg. Ja, die melo dische Gestalt; auf den Konser- vatorien wird al-es gelehrt, nur nicht mit der gebotenen Gründ- lichkeit die Melodienbildung. das, was mir als das Wichtigste er- xcheint. Da» Motiv ist Sache der Ein- gebung; es ist der Einfall. und die meisten begnügen sich mit dem Einfall, wahrend sich in der Entwicklung des Einfalls erst die wahre Kunst zeigt. Nicht aus den Anfang der Melodie kommt es an, sondern auf die Forset- zung, auf die Entwicklung zur vollkommenen melodischen Ge stalt". Wat zou ik zo graag heel veel citeren, wat zou ik graag alle mensen die Strauss nog niet begrijpen of niet bewonde ren woord voor woord uit dit boek willen bijbrengen. Maar dat kan hier niet. Fraai boek En dat hoeft ook niet, omdat U zelf het boek kunt lezen, een fraai boek in zakformaat met 320 bladzijden en 12 grote foto's. Het is alles zo bij elkaar ge bracht, dat dit boek de mooiste roman is die ik ooit las. En iedereen kan dit boek lezen, ook hij of zij die niet „aan muziek doet" Uit de 320 bladzijden verrijst een groot mens en na het lezen heeft men de indruk Richard Strauss persoonlijk te hebben gekend. En dan ook persoonlijk dat concert in Meiningen te hebben bijgewoond, toen Brahms zijn Akademische Festouverture di rigeerde en Hans von Bülow en Richard Strauss resp. bekkens en grote trom bedienden. Maar tellen konden ze niet en de trom pettist moest telkens vertellen yaar ze waren. „Bei welchen Buchstaben stehen wir? Und dann ging's von neuen los: Eins, zwei, drei vierRichard Strauss in brieven en documen ten, maar zo, dat de lezer leven en werk leert kennen. Het rijk ste monument, dat ooit voor Richard Strauss werd opgericht. Een boek om telkens weer te lezen en er ook telkens weer uit te leren. Corn. Basoski. ..Richard Strauis. Dokumenle seines Lebens und Schaf- fens" von Fran* Trenner. Verlaq C. H. Beek. München. DM 11.80. Bij de Ver. Naties is de invoering van een nieuwe kalender aanhangig gemaakt, de zg. eeuwigdurende ka lender Men hoopt, dat deze tijdrekening op 1 Januari 1956 door alle landen zal worden aanvaard, daar zij astronomisch gerangschikt t.o.v de zon regelmatiger, wetenschappelijker en voordeliger zou zijn dan de Gre goriaanse kalender, die wij thans hebben. De nieuwe kalender zal twaalf maanden behouden met vier kwar talen van gelijke duur. Ieder kwartaal heeft drie maanden, dertien weken of 91 dagen, beginnende op Zondag en eindigende op Za terdag. Elke eerste maand in het kwartaal krijgt 31 dagen, de beide volgende maanden ieder 30. het een hele schrikkehveek nodig heeft maken, zodat dit jaar dan 53 eken met 371 dagen zou krij- ■PPhet kw_ taal telkens vijf Zondagen, de gen. Zulke schrikkcljari overige slechts vier. Daardoor ten 71 maal in de 400 ji bereikt dat elke maand 26 den ingevoegd, wat practisch be door immers inplaats van 7, 8 dagen, terwijl de wet des Heren duidelijk spreekt van de ordinan tie van 7 dagen. Ieder, die de naam van Christelijk wil dragen moet hiertegen in het strijdperk treden om met alle ten dienste staande middelen te doen wat mo gelijk is om deze schrikkelijke verkrachting van Gods wet en or dinantiën te voorkomen, aldus dit kerkelijk weekblad. Men spreekt van een dag der eenheid onder de volken, maar lijkt deze leuze niet op het streven van de toren bouwers van Babel? Herziening van onze kalender is sinds jaren het onderwerp van studie en onderzoekingen. Onze tijdrekening is nagenoeg dezelfde als die door Julius Caesar in 45 voor Christus is ingevoerd en die later door paus Gregorius XIII in 1582 gecorrigeerd en gereorgani seerd werd. werkdagen heeft en dat het i tal werkdagen pc steeds 78 bedraagt Het aantal dagen van het jaa wordt ian 364, in plaats van 365 De 365e dag. een ..maandvrije' dag dus. bestempeld. Deze 3ag tot een internationale feestdag maken, zonder werkdag-naam. die gelijktijdig in elk land de wereld zou moeten wo vastgesteld ter bevordering de harmonie en de eenheid var. de mensen over de hele wereld. Men acht zulk een Werelddag zelfs van grote waarde voor het verstevigen en bevorderen van de internationale vrede onder de naties. Voor schrikkeljaren is een soortgelijke feestdag uitge stippeld tussen 30 Jun tekent, dat elke vijf jas kwartaal schrikkeljaar wordt. Het beste voor dit doel acht hij de jaren, rvan het jaartal eindigt op nul of een vijf. Op de volle ren (2.000) en de halve f jaren (2.050) moet het Werelddag schrikkeljaar vervallen. Volgens prof. Mahrenholz zou men de schrikkehveek het beste kunnen inlassen in het midden van van het jaar. b.v. aansluitend rden op de Junimaand, die dan 37 in va" plaats van 30 dagen zou tellen, var. De hoogleraar meent dat men door zo te doen tegemoet komt aan de bezwaren van het ver breken \an het rhythme van de zeven-dagen-week. De Saambinder, het blad van de Gereformeerde Gemeenten acht eveneens dé door de Ver- igde Naties voorgestelde rege- 1 Juli. Het zou dus zo worden, dat op üng in strijd met de Scheppings- ordinantie, die God Zelf gege ven heeft voor alle tijden en eeuwen. De week, waarin deze wereldfeestdag valt heeft hier- de laatste Zaterdag in het j; de Werelddag volgt en dan de Zondag, waarop naar de be staande tijdrekening, dus eigen lijk Maandag valt. Prof. dr. Mahrenholz uit Han nover, voorzitter van de Duitse Lutherse Liturgische conferen tie en Oberkirchenrat heeft in op. dracht van de Duitse Bondsrege ring deze kalenderhervorming bestudeerd. Hij is tot de slotsom gekomen, dat deze hervorming zal worden toegejuicht door han del. verkeer en nijverheid. Van de zijde der Joden er. der Adventisten zijn tegen deze voorgestelde veranderingen ech ter sterke bedenkingen naar vo ren gebracht. En ook de Ober kirchenrat is van mening, even als andere figuren in de Evan gelische Kerk. dat als mén de zeven-dagen-week op één punt opgeeft, men een principe op zij zet, dat sedert het bestaan v?n de mensheid als onaantastbaar gold. Hij stelt daarom voor het jaar weken met 364 dagen te ge- vijf jaar Kerkbezoek in Engeland In Engeland gaan thans meer mensen naar de kerk dan in 1948, maar twintig procent bezoekt helemaal geen gods dienstoefening. Regelmatige kerkgangers, die minstens een maal.in de week ter kerke gaan, vormen een vierde deel van de Engelse bevolking. Deze cijfers zijn het resultaat van een door de Daily Express gehouden enquête. Bovendien is gebleken, dat 27 procent van de vrouwen minstens eenmaal ter kerke gaat tegen 21 procent mannen, Drie kwart van de mannen gaat al leen bij bijzondere gelegenheden of helemaal niet naar de kerk. Ds. Okke Jager over: Polemiek de een humoristisch stukje over het grondschema van alle polemiek. Het begint met een uitroep van oprechte verbazing: goeie morgen, .lat is me er nok eentje! en dan volgt ccn scherpzinnige opmer king over een mogelijkheid, die de bestredene in zjjn kortzichtig heid over het hoofd heeft gezien. De stryd is niet uitgevonden door de pennen, maar de pennen wer den uitgevonden voor de strijd. Als A. over het Verbond schrijft, zegt B.. dat hjj de Vcrkieziifg ver geel. Als C. de zonden van de kerkmensen aanwijst, kan D. hem niet vergeven, dat hy de vergeving vergeet. Zo bljjven de persen hun brood. Snip snapt niet, wat Snap snapt, en-Snap snapt niet wat Snip snapt; als Snap Snip snapt en Snip snapt Snap wel, dan doen Snip en Als een paar schrijvers roepen: Gereformeerden waarheen? dan ander rden i Als X. zegt: Ik ga naar Amster- dam, dan vraagt V: Waarom zeg je er niet bij waar je vandaan komt? Als X dan zegt: Dat weet je toch, je heht altijd in Den Haag naast me cewoond, dan zegt Y: Ja, maar dat weten ze in Rotter- Wij dachten, dat het een bankbiljet was, dat op ons burevw terecht kwam, toen wij een brief van het Leger des Heds openden. Maar de prent op de voorzijde was wel heel realis tisch: de kassier van de duivel (devil's paymaster) presenteert een rekening: de dood (death). Dwars over het biljet de Bijbel woorden uit Romeinen 6:23 The wages of sin is death, het loon van de zonde is de dood of als de oude vertaling van de Bijbel u vertrouwder in de oren klinkt: de bezoldiging der zonde is de dood. Toch merkwaardig, en vooral pakkend, als men ineens, aan materiële dingen denkend, wordt geconfronteerd met een machtig en geladen Bijbelwoord. Aan de onderkant de vraag uit Mattheus 23:33 How can you escape the damnation of hell, Hoe zult gij ontkomen aan het oordeel der hel? Dat is alles somber en weinig opwekkend. Maar het biljet omkerend, lezen we in frisse groene letters: De genadegift van God is het eeuwige leven door Jezus Chris tus onze Heer. The Bible Crusaders uit Seattle weten wel hoe men de mo derne mens moet confronteren met de Schrift! In de verstrooiing Van n eenzame post op Sumatra (maar toch getroost) Uit Pendopo, een eenzame post in de buurt van.Palembang (Sumatra) kregen we een brief „Uit de verstrooiing". De briefschrijver, de heer P. E. de Roos, werkzaam bij de Standard, heeft veel aan het ra diocontact. De avondsluitingen van ds. Sillevis Smitt, prof. Ba- vinck, ds. Straatsma e.a. ma ken op stille avonden een mach tige indruk, zo schrijft hij. Verder zijn wij afhankelijk van de geregelde bezoeken van de predikanten ds. F. Salverda van de Prot. gemeente, en van ds. K. F. Ie Grand van de Geref. Kerk. ZuidSumatra omvat een ko lossaal kerkelijk rayon: Palem- bang, Pladju (9 km), Sungei Ge- rong (12 km), Prabamulik (90 km), Pendopo (150 km), Tand jong Enim (200 km), Bangka, Singkep, Singapore en Kuala Lumpur. Dat enorm uitgestrekte ge bied reist de predikant gere geld af. Per trein, per vlieg tuig, per boot, met de bus of te voet. Vaak wordt er op één dag op een bepaalde plaats catechi satie gehouden, huisbezoek ge bracht. gedoopt, avondmaal be diend en gepreekt. Zo is het predikant-zijn in Palembang een Maar ook. omdat bijna opponent zijn slacht doet. Het ligt nl. in om krasse dingen te zeggci Wij kennen ten dele en wjj pro feteren ten dele. Wjj hebben ge lijk „tot op zekere hoogte". EX wat doet nu meestal de po lemicus? Hij trekt de lijnen van zyn tegenstander zó ver door, totdat die tegenstander zjjn eigen lijnen er niet meer in herkent. Als U gelijk heht, zegt de aan valler. dan zit de zaak zo en zo in elkaar, en dan volgen de conse quenties, die dc aangevallene zelf nu juist niet heeft willen trekken. In elk geval zou iets meer nuch terheid en gevoel voor humor onze pennestrljders geen kwaad doen. ,Ja, ja", zeggen ze „maar Chris tus heeft ons bevolen: Weest waakzaam!" Ik moet het toegeven, maarHjj zei er toen tegelijk al bij: „Weest nuchter!" Er zijn treinreizen bij van 400 km; vliegtochten van ander half uur. Dat betekent een zeer druk leven. Neen. de helden zit ten niet alleen in Lambarene. Djogja of Solo, maar ook in Pa lembang, Medan en in nog vele andere plaatsen. En hoe be voorrecht zijn de kerkmensen in Nederland! Wij, die hier werken op de on dernemingen zitten hier niet vast op kleine verschillen. Wij voelen ons één in Christus. Er wordt hier niet gekeken of wij links of rechts van Christus staan. Wel of wij veraf zijn van het hart van Christus, van Hem, die eenmaal roepen zal: Chris tenen sta op! New Yorks religies De stad New York met zijn acht millioen inwoners is naar de religies wel van bijzondere samenstelling, 47.6 pet is r.k., 22.8 protestant, 26.4 joden en 3.2 procent behoort tol een andere gods dienst of is zonder religie. Les van Evanston „Wij moeten opnieuw le ren verstaan wat het feit, dat wij allen gedoopt zijn. inhoudt: n.l dat zoals Chris tus kwam om te dienen zo ook alle christenen dienaren moeten worden van Zijn heilsbedoeling als boodschap pers van de hoop, die in Christus geopenbaard is overeenkomstig de bijzonde re, door elk ontvangen, gave des Geestes. Daarom zijn de gewone gemeenteleden in het dagelijks leven en werken niet maar lusse stukjes van de kerk, die overal in de we reld verspreid zijn en die weer bijeenkomen voor ere dienst, onderricht en bepaal de vormen van christelijke gemeenschapsoefening op dé Zondag. Zij zijn de vertegen woordigers van de Kerk, waar zij zich ook bevinden. Zij zijn het, die in woord en daad duideriik maken, dat Christus de Heer is van die wereld, die zoveel van hun tijd, kracht en arbeid op eist. (Uit: Evanston 1954)

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 6