Visstand in onze binnenwateren in groot gevaar IS Crediet gevraagd voor plan van gehoorzaal Ulo-schoolkwestie vergde meer dan twee uur NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DINSDAG 26 APRIL 1955 Pioeibediiji te Nieuw-Vennep Door pootvisvoorziening werkt de O.V.B. thans aan verbetering T"\E VISSTAND IN RIVIEREN en binnenwateren heeft dringend ver- -L' betering nodig als gevolg van een steeds stijgende bevissing. De toe genomen visintensiteit is niet alleen te constateren bij de beroepsvissers, vooral de opkomst van de sportvisserij als recreatiegelegenheid voor een belangrijk deel van ons volk heeft in grote mate bijgedragen tot de grotere bevissing. Iedereen boven de 15 jaar die vist. betaalt daarvoor tegenwoor dig een bijdrage. Door deze gelden is de in 1952 ingestelde Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (O.V.B.) in staat de productiviteit van het viswater te verhogen. Zi; doet dit door het kweken, aankopen en uit zetten van pootvis, het bestrijden van waterverontreiniging en het treffen van verdere maatregelen. Naast de intensivering van de bevis- aing moet onder het oog worden gezien, dat een groot deel van one water door noodzakelijke technische en waterbouw kundige werkzaamheden een in toene mende mate kunstmatig karakter heeft gekregen. De natuurlijke intrek van glas- aal bijvoorbeeld wordt steeds moeilijker: dan wordt het aantal natuurlijke paai- plaatsen. met name voor de snoek, steeds kleiner. Instandhouding van de producti viteit van het water is dus een gebie dende eis. Uiteraard rust de taak tot verbetering niet alleen op de O VB ook op het ter rein van het pachtrecht en op dat van de Kamer voor de Binnenvisserij ligt een taak. In dit artikel gaat het echter In het bijzonder os-er het werk van de O VB. Het bestuur hiervan wordt voor een derde gevormd door vertegenwoordigers van de •portvlsserij. voor een derde door verte genwoordigers van de beroepsvisserij en voor een derde door vertegenwoordigers van de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening. Iedereen betaalt Het is begrijpelijk, dat het reeds ge noemde financieringssysteem belangrijke mogelijkheden opent voor ons land. Door dat onze viswateren in sterke male onder ling zijn verbonden, zal een deel van een pootvisultzettlng vaak ten goede ko men aan de visstand In belendende wate ren. Iedereen die vist. betaalt nu echter een biidrage. Degene, die pootvis mede in het algemeen belang uitzet, kriigt zijn pootgned goedkoop geleverd. Die geen pootvis uitzet, maar wel vla wil vangen, draagt toch zijn steentje aan het heel bil. Bil de pootvisvoorziening in ons land sneelt nog e®n tweede factor een Alleen door dljngaande research kui namelijk de methoden worden gevonden om de pootvieproductie op een koatoriis- peil te brengen, dat voor ons acceptabel ts. Het staat wel vast. dat we in ons land met rijn dichte bevolk'ng en ziin geringe mogelijkheden voor vljverbedrijven niet kunnen blUven vnl.-.faan met de conver tionele productiemethoden. HlerbtJ moet rekening worden ge houden met het feil. dat de O.V.B. en dit probleem doet rich In geheel West-Europa voor wel voldoende geld heeft om pootvis te kopen, maar dat daartegenover een onvoldoende productie van goede nootvls staat. Daardoor kan nog steeds slechts ge deeltelijk aan de aanvragen om poot- ▼Ig^vorden voldaan. Pootviskwekerij Op het proefbedrijf te Nleuw-Vennep houdt men zich thans bezig met een nieuws vorm voor het kweken van poot- Jonge vislarven worden hier met (dlerlijkl plankton opgekweekt tot poot- s van zodanige lengte, dat ze een goede uitzettineswaarde hebben gekregen Het meest belangrPke vraagstuk, waar- dit proefbedrijf zich ziet geplaatst. On grond van de resultaten kan de O V B. dan over enkele jaren een grote kwekerij bouwen. De in Nieuw-Vennep gevonden meest gunstige uitzettingslengte van de pootsnoekieu. ongeveer vijf c meter, wil men nog trachten te verklei nen. Wat de snoek betreft worden d< larven gewonnen dnor kunstmatige be vruchting. Het plankton vangt men op de Wcc?»«ndemlassen Bii dit alles zit deze gedachte voor: een foede pootvisvoorziening kan een van de belangrijkste bijdrager zijn om ons wate»* rijke jand ook een zekere visrijkheid te doen benouden. OEGSTGEEST Onderlinge wedstrijden Ten besluite van de feesten van O.G V. werden gisteren In de gymnastiek- aal van de school aan de Terweeweg on. derlinge wedstrijden gehouden tussen de meisjes en de Jongens van 8 tot 10 jaar. Uitslag: meisjes Al C. Schoonlingen. 2 A. Swaak, 3 A. v. d. Broek; BI J. Reinink, 2 R. S. Lardja, 3 A. de Wit; Cl Y. Noest. 2 Y. Schelllngerhout, 3 P. Vogelenzang; jon gens Al J. Fockens. 2 P. Lagas, 3 F. Wolff S. Zwaan. 2 P. Mantel. 3. J. K. Querido. VALKENBURG Spreekbeurt In zaal De Vries spreekt Donderdag avond 8 uur voor de Geref. Bond ds J. Hovjus van Dordrecht. VOORHOUT Christen-vrouwenbond Onder leiding van mevrouw Los hield de afdeling van de Christen-vrouwen bond haar maandelijkse vergadering. Drs J. van Nieuwkoop hield een causerie over „Problemen van deze tijd". Zaken als het bioscoopbezoek en de positie van de jeugd vormden het onderwerp der be schouwingen. De dames hebben de cau serie met aandacht gevolgd en de be spreking was zeer geanimeerd. Besloten werd voorts, dat op Vrijdag 3 Juni een uitstapje naar de Alkmaarse kaasmarkt gemaakt zal worden. Ook de Sola-fabrieken zullen bezocht worden. Voor deze nlannen toonde men zich direct enthousiast. Ei.kele bedrijven hebben verzocht gronden kopen van het industrieter rein aan de Berghavcn. Het zijn Gebr. Den Duik Handelsmaatschappij. 1850 m2. NV. Visserij-maatschappij Kennemer- land. 1750 m2. firma N. Parlevliet jr. 1760 m2 en firma N. Haasnoot, rederij en ha- ringhandel, 1760 m2. B. en W. stellen voor de gronden te verkopen De heer W. Oudehand wil i Visserijgolijes Tegen de tienduizend De aanvoer bestond gisteren b(jna uit tienduizend kisten vis en dat voorraadje werd aangevoerd door drie trawlers. 29 loggers en 23 kotters. Er waren 3500 kis ten makreel bij. 1200 kisten tong, 800 kis ten haring. 700 kabeljauw en gul- plus vat koolvis en 700 schelvis en piepers. 200 wijting. 250 kool. 130 grote kisten haring plus 2500 (tuks stijve kabeljauwen Gedetailleerd Van deze overvloed nam de Vios 1000 kisten voor zijn rekening, plus 400 stuks stijve en de Herman (13 April) had 1270 kisten vis en 275 stuks stijv» kabeljauwen, terwijl de Allanwater (16 April) 1110 kis ten vis aanvoerde en 210 stuks stijve kabeljauwen. Loggers en kottera De logger- en kottervloot zorgde voor 220 kisten schelvis. 1350 makreel, 90 wijting. 20 kool. 30 haring. 350 kabeljauw en gul met kool. 62.000 kilo tong. 1000 kisten schol. 100 tarbot, 500 varta en niet minder dan 1500 atijve kabeljauwen. Over de grens Voor export gingen gisteren de kabel jauwen. de tongen en de schollen weg: de regel* maakten f 90 tot f 70 en de kisten van f 82 tot f 75. terwijl de grote tongen weggingen voor f 1.95 tot f 2. de grootmiddel voor f 1.60 tot f 1.70 en de kleinmiddel voor f 1.65 i f 1.70 de kilo. Enen werden verhandeld tegen f 1.55 tot f 1.70, terwijl klelnmiddel daar niet ver af bleef met f 1.65 a f 1.70. De tong twee bracht het tot f 1.40. Grote schollen gingen naar Albion voor f 30. terwijl de middel f 35 haalden en er voor de zetschol tussen de f 34 en de f 40 betaald is. De enen tenslotte gingen voor f 35 f 43 van de hand. Binnensland* De grove gullen gingen naar de binnen landse markt voor f 37 tot f 33 en voor de middelgul is f 32 tot eveneens f 37 ge geven. terwijl de torretjes f 23 f 28 maakten en de kolen voor 1 61 tot f 75 verkocht werden met f 30 f 36 grote schelvis en f 30 tot f 38 middelsoorten. Braadjes deden f 30 tot f 36 de kist en de pennen zijn in andere handen overgegaan tegen f 35 f 42 de kist. Voor de wijting haalde de markt f 26 i f 35 en de schol II deed f 23 a f 27. terwijl de drietjes tussen de f 22 en de f 14 terecht zijn gekomen. Makreel is voor f 14 50 tot f 18 weggegaan en de haring deed f 10. maar ook f 22 als het mooi goed was. Vandaag drie Vanmorgen verschenen er in totaal drie trawlers ter afslag: de Thorina en de SCH 153 met de Rloemendaal. De Bloe- mendaal ving sinds 16 April 836 kisten vis en 120 stuks stijve; de Thorina had van 15 April 1000 ktsten vis en 120 stijve en de SCH 153 zette er (sinds 18 April) 780 kisten en 340 stuks stijve naast. Dan losten nog de SCH 27 en de SCH 133 met He KW 141. die 355 kisten vis bij zich heeft. In en uit Binnengekomen: KW 37. 125, 126. 64. 108, 38, 26. 17. 78. 104. 10, 45. 140. 73. 16. 129. 48. 74. 40. 85. 120. 141. 53, 21, 30. 77. 98. 62. 27. 34, 123. 36. 35. «KV Vertrokken: geen loggers. en perceel grond tussen de Randweg en de Varke- vlsserstraat van .de gemeente kopen om die te gebruiken als opslagruimte voor zijn aannemersbedrijf. Het terrein ls 1307 m2 groot. B. en W. stellen voor er f 3.50 per vierkante meter voor te vra gen. Er kom* ook een voorstel ter Lfel, dat betrekking heeft op de erfpacht van gronden gelegen aan de Rijnmond. De erfpachtscanon zal moeten worden ver hoogd van f 0.05 tot f0.20 per m2, omdat een deel van die gronden bebouwd zal worden. Het college van B en W. doet de raad de voorslag aan de bouwer de huizen de erfpacht over te dragen voor f29.000. Het prae-advies over deze kwestie geeft aan hoe de toekomstige situatie bij dc flatgebouwen wordt. Ter financiering van de stichting van een koelhuis is f 550.000 nodig en voor aflossingen van woningwet voorschotten moet er f 850.000 komen. Nu het overleg tussen de r-gering de organisaties van overheidspersoneel betreffende de bezoldiging overheHspersoncil geen resultaten heeft opgeleverd, zullen de regeringsvoorstellen worden tgevoe.^.. De verhogingen, die de regering voor stelt. zullen op 1 Januari 1955 ingaan. halfjaar wordt een uit kering ineens gegeven. B. en W. stellen tkeringen ook voor het perso neel In gemeentedienst goed te keuren. Voor d» badseizoenen 1955 tot en m 157 moeten de strandvakken opnieuw worden verpacht. B. en W. stellen vooi enkele kleine wijzigingen aan te bren gen in de regeling, die in het verleden gold. In de vergadering van 30 September 1954 werd een tweetal woningen s Jozef Israëlsweg onbewoonbaar klaard. De ontruimingstermijn, die aan de bewoners was gesteld, is al bijna ver streken. maar het gemeentebestuur heeft de gezinnen in kwestie nog geen passende woningen kunnen vinden. Daar- >m wordt voorgesteld de termijn aar te verlengen. Woningen KATWIJK In de gemeenteraadsvergadering, die Donderdagavond wordt gehouden, kan men beginnen met een voorstel van B. en W. om 1620 vierkante meter grond van het hoogheemraadschap Rijnland te kopen. De grond ligt in de buurt van de plaats waar de te bouwen brug over het Prins Hendrik kanaal moet komen. Om een veilige doorvaart te verkrijgen, moet die grond worden weggegraven. berekening. Het opstellen daarvan zou moeten worden opgedragen aanj het architectenbureau Verloop en| Van der Mey. Keuze Binnenkort zal het sportpark in Nieuw Zuid in gebruik worden genomen. Het is nog niet te zeggen wie van het park zul len gebruik maken. Het gemeentebestuur wil een vaste instantie voor overleg om trent deze kwestie in het leven roepen. Er zijn twee mogelijkheden. Sommige ge meente ',ebben een zogenaamde sport stichting gevormu, andere hebben een adviescommi"'^ benoemd. He verschil tussen een sportstichting en een sport- commissie bestaat hierin, dat een sport stichting zelf beslist, terwijl een com missie adviseert. Het gemeentebestuur voelt meer voor een commissie. De taak. die deze commissie zal moeten uitvoeren, bestaat in het propageren en stimuleren van de lichamelijke opvoe ding en het samenwerken met organisa ties en personen, die hetzelfde doel na- Gesloten Ter gelegenheid van de verjaardag var H.M. de Koningin zullen Zaterdag de ge meentelijke kantoren gesloten zijn. KATWIJK AAN DEN RIJN Wit-Gele Krui* De afdeling van het Wit-Gele Kruis hield de jaarvergadering. Er zijn 320 le den. De wijkverpleegster heeft 5822 be zoeken afgelegd. Er werd een tekort van f 1015 gemeld. De heer C- v. d. Marei werd als bestuurslid herkozen. Kerkvoogdij De extra collecte voor de kerkvoogdij der Hervormde Gemeente. Zondag ge houden. heeft f 149,44 opgebracht. 50 Jaar getrouwd Het echtpaar J. Slingerland en M. Slin gerland-Burggraaf. Valkenburgseweg 22, hoopt op 11 Mei het 50-Jarig huwelijks feest te vieren. KATWIIÏTAAN ZEE Uit Katwijks oude doos Het wat weer mit met de oude doos Je kunt je soms toch zo verkijken op oude dingen, die daaruit tevoorschijn komen Bij het strandgezicht wan zomer 1908. dat de vorige week Woensdag in de krant ttond, was geschreven, dat de man met de blote voeten bij het paard Chris Snij- I ders was. de Het was Chris Snijders niet. Het was e man, die destijds ala badknecht ln dienst was bij de heer A. van Leeuwen, eigenaar van hotel De Zwaan. Zijn naam is Dirk Tonkelaar. hij ls nu 83 jaar oud en woont op het adres Varkevisserstraat no 238. Dit werd ons geschreven door een Zo kun Je meer fouten maken, als je die mensen uit de oude tijd niet zelf hebt gekend. De naam van de helemaal links staande politieman schijnt ook niet juist geweest te zijn. De heer W. van der Bent, Romeinenstraat 21. schrijft tenminste, dat het waarschijnlijk niet Rijkers was. maar agent Wachter Die heeft ook enkele Jaren in Katwijk aan Zee en vele jaren Katwjk aan den Rijn gediend. Ook de heer Van der Bent zegt. dat de man met de blote voeten Dirk Tonkelaar was. En de man met de witte broek was volgens deze briefschrijver Inderdaad G Schaap, maar hij zou oud-politieman zijn en ten tijde van het nemen van de foto zou hij als badman bij De Zwaan :n diervM zijn geweest. Vandaar zijn afwijkende kleding. Over Chris Snijders wordt dan nog verteld, dat die wel badman was maar voor het Groot Badhotel. Ouderavond In de Oranjezaal werd een ouderavond gehouden van de meisjesclub Morgen dauw. onderafdeling van de C.J.V F De leidster waa mej M. S. v. d. Plas. De se cretaresse. mej. T. van Duijrv gaf haar Jaaroverzicht De afdeling ia in het afge lopen jaar weer gegroeid. Spr. vertelde wat er op de bijeenkomsten alzo gebeurt De avond werd op gezellige wijze doorge bracht. Aan het Oostelijk deel van Rijnmond, niet ver van de over het Prins Hendrikkanaal te bouwen brug wil het gemeentebestuur de Katwijkse bouwvereniging tien mid denstandswoningen laten bouwen. De bouw zal f 191.730 vergen. Verder stellen B. en W. de spoedige oprui ming van de noodwoningen aan het Andreasplcin in uitzicht. De tewerkstelling van arbeidskrachten, die door lichamelijke of geestilijke oor zaken et meer of nauwelijks nog In het arbeidsproces gunnen worden opge nomen. zal voor een aantal mensen mo- geliik worden of blijven, omdat zich een werkleider heeft aangemeld. Bovendien zijn twe» werkruimten in de Dahliastraat geve., ten B en W. vragen een crediet om deze zaak te financieren. De Chr vereniging zorg en nazorg voor geestelijk misdeelden. die zich ten doel stelt daarvoor In aanmerking komende leerlingen van de Ds J. de Liefdeschool op te vangen cn te blijven steunen, heeft het gemeentebestuur om subsid'e ge vraagd. B. en W stellen de raad voor f 2-ts 68 p r jaar bij te dragen Een van de belangrijkste onder werpen. die Donderdagavond ter sprake komen, is de bouw van een gehoorzaal in Katwijk. Het college van B. en W. stelt voor f 10 000 uit te trekken voor het opvangen van de eerste kosten, die ven het nnt- Mor,tn-v0nd om 8 uur verss--. het werpen van een plan met kosten- Geref. Jeugdhuis Irene de ARJOS. Spre-I LEIDERDORP Raad komt Vrijdag bijeen Vrijdagavond om kwart voor 8 komt de gemeenteraad bijeen. Behalve de punten, die :n deze kolommen iets uitvoeriger worden behandeld, komen ook nog de volgende op de agenda voor: mededelin gen oetreffende de personeelsbezetting ter secretarie; wijziging van het algemeen ambtenarenreglement, van de arbeids overeenkomstenverordening en van d» kindertoelageverordening; voorstel om geen subsidie te verlenen aan de Stich ting ,.Hct Westnederlands Symphonie- orkest"; onbewoonbaarverklaring van da ng Hoofdstraat 166; uitkering ineen# eerste halfjaar 1955 aan het gemeen- tepersoneel; verlening van een tegemoet, koming in de kosten van schoolbezoek, met name bezoek van de Ds De Wolff school te Leiden; grondverkoop aan da heer N. Mol; afrekening subsidie 1952 en het Groene Kruis; voorstel In zake aanschaffing van meubilair voor ge meentesecretarie en bureau gemeente werken; herziening van het uitbreidings beschikbaarstelling van crediet voor bevolkingsonderzoek op tuberculose. Vervulling vacature secretaris B. en W. bevelen de gemeenteraad aan. in de door het overlijden van de heer B G. Corts ontstane vacature de heer C. Hobo te benoemen. De heer Hobo 1* hoofdcommies ter secretarie. Sedert 1 Maart 1943 is hij als ambtenaar ter se cretarie werkzaam. De tweede naam op de aanbeveling van B. en W. is die van de heer .W. Neijmeijer, eveneens ambte naar ter secretarie. Studietoelagen voor ambtenaren Het ia in het belang van het gemeente bestuur. zo schrijven B. en W. aan de raad. dat de gemeente-ambtenaren er door het geven van studietoelagen toe worden gebracht, zich nog verder te ba- kwamen voor de uitvoering van hun taak Er is al jaren een trek van de beste amb tenaren der kleinere gemeenten naar de grotere plaatsen. Het voorstel aan de raad luidt nu. driekwart van de werkelijke stu diekosten te vergoeden. Verandering straatnamen De heer E. Kronenburg heeft zich tot het Leiderdorpse gemeentebestuur wend met het verzoek de namen va Essenlaan en van de Sportlaan te ver gen door resp. de namen Engelendaalse- laan en Willem Vronkenlaan. B. stellen de raad voor. aan dat verzoek gevolg te geven, omdat de uit de Leiderdorpse historie stammen. Zo was Engel endaal een in 1400 gesticht kloos ter en Willem Vronken was de eerste prior van dat klooster. Sluiting winkels Het comité ..5 Mei 1955" organiseert voor 5. 6 en 7 Mei feestelijkheden ter her denking van de bevrijding. Als onderdeel daarvan zal het speelterrein aan de Groe nendijk-straat tot feestcentrum worden In gericht. Na 7 uur 's avonds kunnen op dat terrein geen waren meer worden kocht. Daarom stellen B. en W. voor de winkplsluitingstijden op- 5 en 6 Mei 24 uur zullen zijn en op 7 Mei 22.30 uur als het vuurwerk begint. Contactavond in Jeugdgebouw De kerkvoogdij heeft het initiatief ge nomen tot de contactavond, die gisteren in het Jeugdgebouw gehouden werd met de bedoeling de onderlinge band collectanten te verstevigen, bouwsteentjes en verjaardagbusjes wordt nog steeds gewerkt om het jeugdgebouw volledig af te betalen. De avond 6tond onder leiding van ds J. P. Honnef. Na mens de ..verjaardagsbusjes'' voerde de heer S. Pret het woord en voor de bouw steentjes-actie de heer H. Brinksma. De jaarlijkse opbrengst vertoont een daling Nieuwe collectanten gaven zich op om met meer succes te kunnen werken. Tussen de bedrijven werden enkele films gedraald, die naar de lachsalvo'# te oordelen zeer in de smaak vielen. LISSE „Bloemlust" komt weer met twee shows „Bloemlust", de Lissese stichting, die Jaarlijks de befaamde bloemententoon stellingen op de kalender plaatst heeft de voorlopige plannen weer aan de openbaarheid prijsgegeven. Dat gebeurde gisteren op een bijeenkomst, waar be halve het bestuur ook de jury en diverse Inzenders aanwezig waren. Meegedeeld werd. dat in het volgende seizoen er weer twee voorstellingen komen. Aan de Kersttentoonstelling zal een mechanisa- tietentoonstelling borden verbonden. De tweede show zal vroeger in het seizoen worden gehouden, van 21 tot 25 Febr. Het is niet uitgesloten, dat Bloemlust binnenkort een propagandacommissie in het leven roept, waarin piet alleen vak mensen zitting hebben ZOETËRWOUDE Coöp. boerenleenbank had goed jaar Onder voorzitterschap van de heer W. v. d. Salm vergaderde de Coöp boeren leenbank. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek, dat de omzet van de bank steeds toeneemt. In 1953 bedroeg de om zet f 6 160.084, in 1954 was dit f 6.908,160, een verhoging dus van f 748.076. Ook bij de spaarders is een stijgende aar te nemen. 112 Nieuwe spaar ders werden ingeschreven en 36 boek jes werden geheel terugbetaald, zodat er ermeerdering is van 76 spaarders. Het schoolsparen geeft een gunstig beeld. In 195-1 begonnen telde deze afdeling op 31 December 1954 reeds 177 spaarders. In totaal een spaardersaantal van 1588. Het totaal van alle spaargelden bedroeg op 31 December 1954. f 1.136.246. Zeven- nieuwe voorschotten werden ver strekt. terwyl acht geheel werden afge lost. Het totaal aan deze voorschotten bedraagt f 401.904. Het aantal rekening- couranthouders steeg dit jaar met 16 De reserves van de bank bedroegen op 31 December f 91.041.95. dit is f 27.088 dan op 1 Januari 1954. Het ledenaantal steeg eveneens in 1954 en bedraagt thans 199. Medegedeeld 'erd voorts, dat binnenkort een nieuw kantoorgebouw zal kunnen worden be trokken aan de Zuldhuurtseweg 67. Bij de bestuursverkiezing werden di heren G. P van Leeuwen en Adr. vat Diemen herkozen. De voor 1955 vastge stelde rente hedrangt voor voorschotten NOORDWIIK Feest voor Chr. Ulo school Vrijdag ls het feest voor de Chr Ulo school. 's Morgens heeft een huldiging plaats van het hoofd, de heer S. Bakker, die 40 jaar bij het onderwijs i6. 's Mid dags om 3 uur wordt het nieuwe school gebouw officieel geopend. Kinderieeslen In het feestprogramma voor de viering an Koninginnedag in Noordwtjk-Bln- en. hebben de kinderen het leeuwen aandeel. Om tien uur worden ze getrac- teerd en om twaalf uur beginnen in de straten van het Kalorama-plan de kin derspelen. Het programma hiervan luidt aldus: Jongens. 6 Jaar: blokjes rapen; meis- is, 6 jaar: vlaggetje steken; jongens jaar: hardhoepelen; meisjes 7 jaar bal op lepel; Jongens 8 Jaar: hoepelen met behendigheidsopgaven; meisjes 8 bal op plankje; Jongens 9 jaar: turfhappen in meel; meisjes 9 jaar: was ophangen; jongens 10 Jaar: zaklopen; es 10 jaar: tafel dekken; Jongens 11 blindepaardenspel; meisjes 11 jaar: Jongens en meisjes, 12 tot 14 rlngrljden. Avonds om half negen wordt een rondgang door het dorp gemaakt met muziek en lampions. De opstelling heeft plaat» op het Llndenpleln. Spreekbeurt Woensdagavond half acht zal voor de afdeling van de Geref. bond spreken dr H. Bout van Utrecht. Motor tegen boom Door ..snijden" van een auto slipte Zondagavond op de Gooweg een motor, die daardoor tegen een boom reed. Be- :uurder en duo-passagier werden ge- •ond. Verscheidene artsen waren spoe dig ter plaatse om de eerste hulp te bieden. Gelukkig bleek de toestand min der ernstig te zijn dan aanvankelijk leek. Geref. Kerk Tot ouderling van de Geref. Kerk te Noordwljk aan Zee zijn gekozen de heren C. Barnhoorn, P. van Duyn, N. Passchier, tot diaken de heren A. G. van Asten W. Spaanderman. De Geref. Kerk van Noordwijk-Binnen heeft candidaat gesteld voor ouderling de heren C. Baalbergen, C. Hordijk. C. A. Veefkind en voor diaken de heren C. Quak en P. Stel. NOORDWUKERHOUT Burgerlijke stand GEBOREN: Gerardus J.. z. v. J. Weijers en A. J. Burgmeijer; Petronella M., d, T'n. Jordaan en A. A v. Elzakker; Johan nes P. C.. z. v. J. J- Heemskerk en A. C. Smit; Lodevlcus F., z. v. C. A. van der Aart en J. M. Klinkenberg; Winnefride M.. d. v. Th. P. Oorthuljscn en M. H. NedersMgt. ONDERTROUWD: .T. C. van der Raad. 28 j. en C. M. Bakker, 25 j. GEHUWD: W. J. v. d. Burg. 25 j. en J C. Heshof. 23 j.; C, A. v. d. Burg. 26 j. ei A. B. J Warmerdam 24 j. OVERLEDEN: B. J. de Neuve. 77 j. geh. gew. m. A. Caffa; R. A. Janssen. 77 j.; H. J. Bleij, 41 1.; H. J. Schrijver, 78 j. e. v. M. J. K. Paesie. RAAD VAN VOORSCHOTEN Nota over flatwoningen veroorzaakte maar weinig discussie De voltallige raad was gisteravond bijeen ter-behandeling van een kortt en om het zacht uit te drukken weinig aantrekkelijke agenda. On danks het feit, dat er verschillende onaangename dingen gezegd (moesten) worden, kunnen we niet anders zeggen dan dat de raad de zaken zeer reet heeft behandeld, zonder iets te verbloemen. Na de opening door burgemeester Van der Hoeven en behandeling van ingeko- stukken en mededelingen werd het voorstel van B. en W. tot het beschik baar stellen van aanvullende credleten totaal f 98.153 voor de bouw van de openbare ULO-school en het verenigings gebouw aan de orde gesteld. In eerste Instantie meldden zich voor de bespreking, die meer dan twee uren zou duren, niet minder dan 8 sprekers. De eerste spreker, de heer Van Eist. legde de nadruk op de moeilijkheden, die de voortgang van het onderwijs on dervindt en de ongerustheid die bij de ouders heerst te dezen opzichte. Zelfs al zou de nieuwe school 1 September ln ge bruik genomen kunnen worden, dan zijn er nog een aantal zaken die geregeld moeten worden en waarvoor de tijd toch wel zeer kort zal zijn. Zo b.v. de benoe ming van hoofden en personeel en de aanschaffing van banken en leermidde len. Hij vroeg zich af of de besturen van de bijzondere scholen zoveel zakelijker waren dan het college, omdat zij de zaken voor 1 September toch vrij aardig voor elkaar hebben. De heer Mol betreurde de door de ar chitect gemaakte fout, temeer omdat dit het eerste contact ls met de gemeente Voorschoten. Verder bevreemdde het hem. dat een fout van dergelijke omvang niet door een contröle was ontdekt. De heer Bolle vroeg Inschakeling van de plaatselijke middenstand bij de levering van de vloerbedekking, waarvoor een bedrag van ruim f 12.000 was uitgetrok- De heer Fortanier had graag de cijfers naast elkaar gezien, de begroting en de aanneemsom. Hij meende verder, dat de Raad in een dwangpositie verkeerde en dat het niet de bedoeling van de R.K. fractie was, deze scholenbouw tegen te werken. Zonder er kwaad van te ken. vond hij het toch vreemd, dat de architect eerst op de dag van de aanbe steding tot de ontdekking kwam. dat de begroting fout was. De heer Van Dode- weerd informeerde of de architect bij de indiening van de begroting er bij had gezegd, dat deze voorlopig was. De heer korthals had er zich eveneens over baasd, dat de herziene begroting op de dag van aanbesteding was Ingediend. Hij vroeg zich af. of de berekening zoals die nu was ingediend, wel goed is. Ten aanzien van de bezuinigingen vroeg hij. waarom deze niet bij de eer ste begroting waren toegepast. Hij ge looft niet. dat de school er op 1 Sep* ber zal zijn, „maar wat zijn B. en Keur van narcissen op de wekelijkse keuring Vooral gele dekblad en oranje cup waren goed vertegenwoordigd DE NARC1SSENEXPORTS konden hun hart ophalen. De hybridateurs stelden ze in de keuringszaal ten toon in alle beschikbare kleuren vormen. Vooral het gele-dekblad-met-oranje-cup-genre was zo rijk v< tegenwoordigd, dat niet de eerste de beste specialisten met veel nadruk verzekerden, dat ook zij er nu geen uitzoeken meer aan tuisten. verband daarmee van plan te doen Ook de heer Van Oosten was het op „svallen. dat achteraf bleek, dat de oor spronkelijk ingediende begroting „i lopig" was. Vreemd vond hij het, in eerste instantie niet getrach heeft, zo sober mogelijk te zijn. betreft het beoordelen door de raad gevraagd crediet dient deze zich nie te laten beïnvloeden door de gedacht •at Ged. Staten er wel van zullen zeg gen". Overigens was hij van oordeel, dl S. door deze geschiedenis de touw tjes wel eens wat strakker zouden kun- aanhalen. De heer Pels was het op gevallen, dat, in tegenstelling met du onderhavige aanbesteding, die van dtl Chr. ULO-school zo bijzonder vlot gel slaagd was zonder al te grote verschil-J len. Hij waarschuwde voor het ven van de al te gemakkelijke oplossing de kinderen zij het tijdelijk onder brengen ln de bestaande openbare school. Erkenning onder hVPnthoek 3\ pet en zonder .n- oranjerodc cup> dc Erkr dere zekerheid 4 pet De rente voor ge-1 met p„n ale „Kra 'aoctroonto uiteraard te ver voeren alle geëxposeerde variëteiten hier te noe- n. We moeten er met zeven-mijlsla ar- i doorheen wandelen. Van Warnaar Co, Sassenheim, stonden door ojti. de vrolijk getinte gr.kr. Pilot Light en Vic. tory Light naast Red Rascal, geel dek- blak met flonkerend oranjerood kroon- de voorname middelgrote trompet Galway. de fijn getinte gr.kr Guardian, wit met crème cup, en dc meer beken de. sterke Rapollo. J. Gerritsen en Zn, Voorschoten, bracht eveneens een flinke collectie naar voren. Een der allermooi ste zaailingen van deze firma vinden we nog altijd de trompet Lemone, licht ci troengeel met heldergele rand aan de trompet. Een aanwinst, die rijk bloeit het heet. ook 'best groeit. In dezelfde kleur, maar met veel grotere bloemen was Citrix. Het dekblad van deze zaailing is niet zo strak en plat, niettemin maakte deze aanwinst een prima indruk. De gr.kr. Gervo, wit met crème cup, deed het weer prima en de gr/kr Oran ge Master is een type. dat al sterk naar oranje trompet overhelt. Verder stelde deze firma nog een aantal zaai lingen ten toon met gespleten cups. die grillig zijn gevormd en meer eigenaar dig dan mooi zijn. C. A. v. d. Wereld, Roelofarendsveen, bracht een groep zaailingen naar voren, waarvan een deel onder nummer. Tot de uitblinkers behoorden naar onze smaak de gele gr. kr. 16 en een gele trompet 2 G Van Lubbe cn Zn. Oegstgeest. waren het weer de trompetten, die het meest op vielen: de fraai gevormde gele Moonrise. de voorname witte Temptation. Gold Medal. Peking cn verder Aprilis en de gr. kr. gele New Gold. Enkele fraopant mooie variëteiten brachten dc fa Gebrs De Graaf en S. A. van Konijnenburg en Co. Noordwijk. naar voren. Daar zag men de grootbloemige gr.kr. Garden Giant met welgevormde bloemen met geel dekblad en grote, oranje gerande gele cup. de forse gr kr. Rount Tacoma. wit dekblad met grote roomgele kroon, de grappige lioht-citroengele Binkie met een roomwitte rand rond de cup en de gr.kr Rosecate Hues, een bijzonder char mante narcis met wit dekblad, en aan de lichtgele kroon een zuiver rose rand je. Een kleurencombinatie, die énig was. Enkele zeer goede aanwinsten liet ook de fa W. J. A. Lefeber. Lisse. zien; Prof. Einstein, wit dekblad met volkomen nlat- 3 121 de dubbele Irene Copland, terwijl De Graaff-Gerharda. Lisse. de mooie dub bele White Lion etaleerde. L. v. Hens- bergen. Noordw.hout, toonde de gele trompet Standard Value en van M. v Waveren en Zn. Hillegom. kon men de grote gele trompet Formidable cn de kloeke bicolor Mrs Ridgway bewonderen. G Zandbergen-Terwegen. Sassenheim. heeft dit seizoen al meermalen kleln- bloemige narcissen voor het voetlicht gebraoht. En men deed dat nu wéér. Daar stonden de kleine cyoiamineus Beryl, wit dekblad met oranje gerand kroontje, February Gold, March Sun shine. de typische dubbele Rip van Win kle. de dubbele gelé Penareba. Peeping Tom, de miniatuur bicolor Coruley, Sweet Pepper, Little Witch en daarnaast nog verschillende grootbloemige varië teiten. Enkele verdienstelijke zaailingen geel dekblad met oranje cup bracht Leo van Grieken en Zn, Lisse. Straight is een bicolor met een zeldzaam mooie vorm. Gouverneur en Co. Sassenheim, bracht deze variëteit naar voren met de gele trompet Mengelberg, de fraaie gele trompet Big Ben en enkele andere ten. als - I oia ccii zebra gestreepte kroon. <P»"r»M«n iaI Mnrai 214 net. dtver„ papUlon-uailinfro en de gr.kr n voor 1 jaar vast 2\ pet De rekening ]28 jaar vast sluit In ontvangsten bedrag van f 3.468,576.74 De balans van hezittineen en schulden sluit met een bed ra" tan f 1.314.119.92 het «aldo winst over 1954 hedraaet f 1 870.31 hetgeen aan de reserve zal worden toegevoegd. Spreekbeurt Morgenavond om half acht snreekt het kerkgebouw- van de Geref Gemeente ds De Gier uit Den Haag. Iloog en laag water Woensdag 27 Anrll: hoog water 6.331 trompet i 19.04, laag water 2.16 en 14 43 uur. Binnen. J. .15 1128 keur van uitstekende narcissen etaleerde ook G. B de Vroomen en Zn, Sassenheim. Soorten als de gele trom pet Mengelberg, de chique Jules Verne en verschillende andere variëteiten naam en faam naast de hiervoor reeds genoemde Prof. Einstein (get. v ver dienste), de goed gevormde gele trom pet Adventure, de haast vlekkeloos ge bouwde bicolor All Glory, de witte trompet Regina Pacis, de prachtige dub bele Glorie van Heemstede, met grote witte, geel gestreepte bloemen enz. Een grappig wit minlatuur-narcisje was Nar- cissis Watieri van M Thoolen. Overveen Abbey of Esmond ls een goede gek P. J. v. d. Berg, Egmond- Winsen, Warmond, bracht Tulpen De wethouder van onderwijs, de heer Schrama, de vragen op zijn ter rein beantwoordend, verklaarde, dat het college er naar blijft streven, de zaak zo spoedig mogelijk in orde te krijgen. Hoewel bezwaarlijk, zullen de kinderen voorlopig ondergebracht worden in de openbare school, ter wijl getracht zal worden de ULO on der te brengen in de oude openbare school. Ten aanzien van de perso neelsvoorziening deelde hU mee, dat er vrij veel sollicitaties voor hoofden waren binnengekomen en dat er zo spoedig mogelijk voorstellen voor benoeming zullen worden gedaan. Wethouder Dekker had niet gemakke lijk te beantwoorden vragen gekregen. Wat betreft de oorspronkelijk ingediendt begroting verklaarde hij, dat daarbij niet gezegd was, dat deze voorlopig was de vraag, waarom de geconstateerde schillen niet opgevallen waren zei dt wethouder, dat er verschillende manle ren van begroten zijn. Het ls voor niet doenlijk, aldus de heer Dekker, begroting geheel te controleren. Dat is .trouwens ook geen Vrijwel alle sprekers van de eersti ronde kwamen in tweede instantie aan het woord, doch er openden zich geei nieuwe gezichtspunten. Wel werden di meningen wat meer toegespitst. Tenslotti nam wethouder Dekker de verantwoor delljkheld op zich en erkende hij, dat ht de fout van de architect had moetet zien. Deze ruiterlijke erkenning werd ge waardeerd. Lang en breed zoals we reeds zeidei ruim 2 uren werd over deze zaak ge sproken. maar uiteindelijk kon de Raa( niet anders doen dan het gevraagde cn diet verlenen. Dit geschiedde dan ooi zonder hoofdelijke stemming met tekening, dat de heer Van Oosten tegen stemde wat betreft het crediet voor v" verenigingsgebouw. De nota van B. en W. ten aanzien de 18 flatwoningen aan de Raadhuislaas veroorzaakte weinig -discussie. Er weri op aangedrongen, te trachten de aan vraag alsnog ingedeeld te krijgen bij oude aanvragen, opdat doorzending naa; de minister zal plaats hebben. De reden, het plan niet werd doorgezon den. was gelegen in het feit, dat het no| niet „rond" was (nog niet goedgekeurt door G S.). In de rondvraag vroeg de heer Va! Oosten, of het college kennis genome! de publicatie in de N.L.C. wal betreft de restauratie van de gemeente- toren en of B. en W. hierin aanleidlnl zagen bepaalde maatregelen te treffer. De voorzitter merkte op. dat wat de rep tauratie betreft alles reeds ln kannen en kruiken ls. Rijkssubsidie en toestemmini de minister, en dat het geen zit had, hier nader op in te gaan. „Benvenuto"-avonden De Voorschotense harmonievereniglnj „Benvenuto" gaat morgen- en Donder dagavond voor het eerst ln het uniform een uitvoering geven In he'. gebouw voor Chr. Belangen. De avondet beginnen om half acht. Het programma ziet er aantrekkeliji uit. Onder meer wordt een drumband show gegeven onder leiding van de heet A. de Ruijter, instructeur van het tam boerkorps der rijkspolitie ln Den Haat Na de pauze geeft de A;T-V-V- voering jffj Leonard". het blijspel „Mijn vrieni De tulpen waren dit keer ook behoor lijk vertegenwoordigd. Van Jac. Vlam, Warmenhuizen, was er de glanzend-rode parkiet Red Decor, terwijl Ruigrok's Broeiproevenbedrijf. Hillegom, bekende Kaufmanniana's als Berlioz, Vivaldi. Stresa, Golden Sun en Alfred Cortot, etaleerde. Hybrida, Schoorl,. was present met de fosteriana Rondo, roede, geel- jerande bloemen cn de mooi getekende 'ost. Ook van G Faase, Noordwijk. wa ren enkele zeer mooie Fosteriana's: Pan- dour, rood met witte rand en mooi ge tekend blad en de stevige Yellow Dawn, rood met goudgele rand. die de bloem niet laat openflappen. Deze laatste zal het. als hij goed wil groeien, stellig tot de hoogste treden op de ladder brengen. Uitgesproiken matig vonden we de witte Concerto met de wat flodderige bloemen, ook Lumanda kon niet erg bekoren. De lila Arabian Night met de witte randen erd op een spectaculaire manier naar oren gebracht door P Hopman en Zn. Hillegom; in een gevlochten hangmand een Arabisch opschrift en keurig opgemaakt met hangplanten en varens Duiv. Het overige De hyacinten waren vertegenwoordigd door twee variëteiten: de witte Edelweiss. P. v, Reisen en Zn. Voorhout, en Gebrs Segers. Lisse, liet zien wat men door zorgvuldige selectie en vakman schap kan bereiken; men toonde gras groene Ostara. Ook nu behoefde men het niet zonder gladiolen te stellen C. W. van Dam. Hillegom, toonde een helder oranje pri- mulinus grandiflora onder de naam Han- ny. Een variëteit, die met kop en schou ders boven de vorige week getoonde soorten uitstak! A. J Preijde, Breezand, bracht weer de uitstekende flonkerend rode Allegretto. Sterk de aandacht trok de vaas met Albert Verweij van Gebrs Vink. Noordwijk. De kwaliteit was beter dan verleden week: Van deze aparte purperrose gladiool stonden nu lange, goedgebouwde takken. De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht van Vilvoorde, af stand 134 km. In concours waren 200 dui ven; gelost 9.15 met N.W. wind. Aankomst eerste duif 11-33-39. snelheid 954.12 minuut. Laatste prljsduif 11-47-18; snel heid 875,30 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: M. G. Ster) I-10; Fr. Hendriks 2-4-15-21-29; H. Schon 3-5-9-18; C. de Mooy 6-17; M. Wolleswin- kei 7-33; G. Teske 8-24-30; V. L. Pierlot II-28-37-39; J. P. v. d. Assem 12-13-32; F, C. van Heusden 14; P. d'Haens 16-19-25-21; C. Zwaan 20-22-26; F. Zoons 23-34; P. K van Wissen 31-36; A. de Graaf 35-38; P. Douwes 40. Woensdagavond 8 uur zal vr Geref. Ménnen en -vrouwenvereniging d! Hoekstra te Den Haag spereken „Evangelisatie in de grote stad". Het licht brak door in vele kinderharten Welk een vreugde de Stichting H«l Vierde Prinnsenkind in het leven v zenden oorlogsweesjes en lichamelijk door de oorlog getroffen kinderen brengt, koml duidelijk -tot uiting in de nieuwe film van deze stichting „Het licht brak door" De cameraman dwaalt door de kampen, die de stichting in de afgelopen jaren heeft gehouden en toont ons vele opwek kende beelden uit het we»r opbloeiend» jonge leven, dat dreigde te versomberen. Wat wij gezonden speciaal voor licha melijk gebrekkige kinderen kunnen doen. is hun door deze kampen het geloof geven ln hetgeen waartoe zij ondanks hun invaliditeit in staat zijn. De ooroep wordt dan ook gedaan dit mooie werk. dat dit Jaar bemoeilijkt doordat de regering geen kampen b< schikbaar stelde, financieel Ie steunen. Het gironummer is 47.78.00, (Dordrecht)

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 4