Yankees en Russen ontmoeten elkaar aan de Elbe Prins feliciteerde Stichting 1940-45 Conferentie te Bandoeng in eerste impasse DENICOTEA Wil Indonesië gezamenlijk bestuur over N,-Guinea? 9 ZATERDAG 23 APRIL 1955 MAANDAG 10 JAAR GELEDEN moment dat Hitiers Derde Rijk zou instorten... (Van onze redacteur) T^IEN JAAR GELEDEN, toen in ons land de nood op het hoogst was, -l konden degenen die in het geheim naar de Londense radio hadden geluisterd, de verheugende mededeling doen dat de Amerikaanse en Rus sische legers Duitsland in tweeën hadden gespleten. Dank zij het snel voortdringen van de Amerikaanse troepen had op 25 April 1945 tenslotte nog onverwacht bij Torgau aan de Elbe de historische ontmoeting tussen Amerikanen en Russen plaats. Het contact werd gemaakt op een ogenblik dat Hitiers Derde Rijk in Berlijn reeds in een strijd op leven en dood was gewikkeld met de Russische legers. Er kwam aan die ontmoeting aan de Elbe geen machtsvertoon te pas en er waren geen fanfarecorpsen aan wezig om deze historische gebeurtenis luister bij te zetten. Het gebeurde 's middags omstreeks half twee aan de oevers van de Elba ten noordwesten van Dresden. De Ame rikanen die het eerst in contact kwamen met de Russen, waren enkele jonge mili tairen, die dik onder het stof zaten, een handjevol mannen dat er op uitgestuurd was om eens te kijken wear de Russen blei Al lang de Amerikaanse bevelhebbers, dat de Rus sen in de buurt moesten zijn, maar ze konden niet ontdekken waar ze zaten. Generaal Bradley had het Eerste Leger bevel gegeven niet verder op te rukken Hij wilde niet, dat grote groepen van beide legers elkaar zouden ontmoeten, omdat uit vergissingen van een der par tijen tragische incidenten zouden kunnen voortkomen. Zo bleven de Amerikanen wachten op de komst van de oprukkende Russische troepen. De Russische commandant scheen even. wel soortgelijke maatregelen te hebben genomen. Hij had zijn troepen opdracht gegeven, aan de oever van de Elbe de komst van de Amerikanen af te wachten. Daardoor ontstond tussen de beide legers 'n gaping van ongeveer 30 km niemands land. Later bleek, dat men er pas op het laatste ogenblik in geslaagd was. tot overeenstemming te komen om noodlot tige ongelukken te vermijden bij een ont- >eting ichten. de pen). Lodz, Poznan, Gneznio en Thorn werden bezet. Brandenburg kreeg ook een beurt en spoedig stonden de Russen voor de poorten van Frankfort aan de Oder, op geringe afstand van Berlijn. Aan de linkerzijde rukte Korpef het kolen- en industrierijke Silezié' binnen. Hij omsingelde Breslau en trok over de Oder in de richting van Dresden. An dere Russische legers rukten op naar de Oostzeekust en in Koningsbergen en Danzig. Het Duitse .verzet was toen eigenlijk al gebroken.' Het verband was weg en er was geen leiding meer. En Verbroedering tussen Ameri kaanse en Russische militairen. Het doet nu na tien jaar onwezenlijk aan. aarde besteld. Zo verging in Duitsland en Italië de glorie der wereld TOEN EN NU.... Het is nu ai weer tien Jaar geleden, dat de Amerikaanse en Russische troe pen elkaar aan de Elbe ontmoetten, na dat zij zich vechtend een weg daarheen hadden gebaand. Deze ontmoeting ver haastte het naderende einde van het Duitsland van Hitier en vormde tevens het begin van een nieuwe periode in de wereldgeschiedenis. De moeilijkheden, die later tussen de vroegere geallieerden zouden rijzen, wa ren toen reeds ontstaan. Op de conferen tie van Jalta werden besluiten genomen, die de Russen op onbegrijpelijke wijze in de kaart speelden. De Russen toonden, dat het in hen ge stelde vertrouwen volkomen misplaatst was geweest. Zij hielden zich aan slechts weinig afspraken en veroorzaakten al spoedig een nieuwe crisis in de wereld, die de Westelijke geallieerden nood zaakte, de demobilisatie stop te zetten en zich opnieuw tot de tanden te gaan be- Van de verbroedering, jaar geleden bij Torgau aa sprake was, is thans tien INCIDENT IN ÏOEGOSLAVIE "y^OORDAT de Russen en Amerikanen in Duitsland contact met elkaar maakten was het boven Joegoslavië reeds tot een incident gekomen ten gevolge van een onduidelijke begrenzing van de Ame. rikaanse en Russische sferen in de lucht- De Amerikanen, die ter plaatse geen Russische opmars veronderstelden, deden met bommenwerpers aanvallen op troe penconcentraties, die later uit Russen bleken te bestaan. Ter verantwoording geroepen op het bureau van de geal lieerde generale staf te Moskou, wee* de bevelvoerende Amerikaanse generaal er op, dat hij hoezeer het voorge vallene betreurend naar vroegere waarschuwingen moest verwijzen. De Amerikaanse bevelhebber der luchtmacht maakte later van de hem gegeven vol macht gebruik om de Russen eenvoudig aan te kondigen, wat hij als zijn wer kingssfeer beschouwde. De Russen legden zich daarbij zonder meer neer. Zo reden over de stoffige Duitse wegen enkele Amerikaanse militairen. Zij wer den opgehouden door grote menigten Duitsers, die voor de Russische legers uit vluchtten in westelijke rlchting; Ook vonden zij grote groepen gewapende Duitse militairen op hun weg, maar die waren de oorlog beu en veroorzaakten geen last. In de stad Kiese ontmoette een pa trouille van de 69ste divisie de Russen. En enkele uren later bereikte een andere Amerikaan met zijn jeep Torgau aan de Elbe. Hij kroop naar het midden van de vernielde brug over de rivier en wist enkele Russische officieren over te ha len, met hem mee te gaan naar het Amerikaanse hoofdkwartier. Daar werd het grote nieuw6 ten slotte wereldkun dig gemaakt. Het ging allemaal zo eenvoudig: enkele mannen ontmoetten elkaar en reikten elkaar de hand, omdat ze blij waren. ze dat eindelijk konden doen. De begroe ting was voor hen een voorbode va naderende overwinning. Voor hen l kende de ontmoeting aan de Elbe het einde van de weg, waarover zij twee en een half jaar achtereen strijdend waren opgerukt om de gezamenlijke vijand vol ledig te kunnen verslaan HET VOORAFGAANDE Maar voor er sprake kon zijn van een begroeting aan de Elbe, die de splitsing van Duitsland definitief maakte, u zeer zware gevechten geleverd, 2 aan het Oostelijke, „ls aan het Westelijke front. Op hetzelfde ogenblik dat de Duitse bevolking de mislukking var Ardennenoffensief moest vaststellen, barstte aan de Oostelijke grenzen de langverwachte maar geweldigste van alle Russische aanvallen los. Warschau werd stormenderhand genomen (nadat de ver zetsstrijders zich hadden doodgevochten, omdat de Russen hen niet wilden hel- Nadat de militairen het eerst contact, met elkaar hadden gempakt, volgde er ook een officiële begroeting door de cornmandanten van beide legergroepen. Toch is het so IN HET SLAKKENHUIS 326) Zoal» we de vorige maal hebbei gememoreerd. brengen de gehooi beentjes de door het trommelvlies op gevangen trillingen over op het vlie dat het ovale venster van het slakker huis afsluit. In dit slakkenhuis zich ren vloeistof (lymphe) in trilling geraakt. Maar daan kunstje van Caruso, die ?n glas te doen springen, on een trilling voortbracht. stelt sich voor dat de 1 het slakkenhuis lymphe suil et (Nadruk verboden) SIGARETTENPAPIER mwe. STEEDS HETZELFDE. HET BESTE r"- BEURSBAROMETER== Beurs was onbevreesd voor Amerikaanse overheidsmaatregelen DE VOORZITTER van de Amerikaanse senaatscommissie voor het bank bedrijf, senator W. Fulbright, bekend om het onderzoek naar de hausse op de effectenmarkt, heeft deze week verklaard, dat Wallstreet z.i. zich opnieuw in een periode van gevaarlijke speculatieve bedrijvigheid bevindt. Opvallend is het, dat de New Yorkse effectenbeurs zich tot dusver niets van deze verklaring heeft aangetrokken. De discontoverhoging van een der Federal Reserve Banks heeft men ook, zonder zich er veel van aan te trekken, laten passeren. Hoewel men rekening houdt met de mogelijkheid, dat vandaag of morgen de autoriteiten aanleiding zullen vinden tot nieuwe maatregelen ter beteugeling der hausse, zijn de koersen in Wallstreet vrij wel niet gedaald. Hieruit blijkt, dat voor het ogenblik de aanwijzingen uit het be drijfsleven nog zo gunstig zijn, dat de vrees voor overheidsmaatregelen geen in vloed oefent. Op de Amsterdamse beurs was de stem ming vrijwel de gehele week gunstig te noemen, wel in het bijzonder voor de aandelen Philips Gloeilampen. Deze stukken werden op grote schaal door het buitenland gekocht, waarbij Parijs op de voorgrond trad. Naar beurze bekend werd, zal het aandeel, dat op de Parijse beurs wel genoteerd wordt, maar niet onder de „actieve" fondsen, voortaan op de termijnmarkt verhandeld De S.E.R. over instelling bedrijfschappen (Van onze sociale redacteur) In de gistermiddag onder voorzitter schap van de heer Van den Heuvel voort gezette vergadering van de Sociaal Eco nomische Raad werd bij de besprekingen over de instellingen van enkele bedrijf schappen een bestuursvoorstel aanvaard, met de stemmen van de NW'ers teg< Vooraf was een artikel over de bestuurs samenstelling voorgesteld was een paritair bestuur met acht werkgevers zeven werknemers met 32 tegei stemmen aangenomen. Ook hier stemden de NVV'ers tegen. Meer belangstelling bestond voor punt: het bedrijfschap voor de kleinhan del in consumptiemelk. Na enige bespre king werd 'het advies van 30 tegen 6 stem men aangenomen (tegen enkele werk gevers en landbouwvertegenwoordigers) Een suggestie van prof. Van der Grinten om een bepaling op te nemen, waardoor de positie van kruideniers, die eventueel melk zouden gaan verkopen, geregeld zoi zijn. we'Si met 29 tegen 6 stemmen afge wezen Een amendement-Van der Grin ten. waardoor vrijstelling van de baüls- heffing wordt mogelijk gemaakt, werd 32 tegen 4 stemmen aane-nomen. alle zekerheid en om de Vereniging Nederlandse Gemeenten, die hierover adresseerd had. gerust te stellen, deelde prof. De Vries nog mede, dat de school melkverstrekking uiteraard buiten het bedrijfschap zal vallen, daar deze niet be drijfsmatig geschiedt. De arrestatie van stakers te Amsterdam Inderdaad Is de arrestatie van ontsla gen leden van het Amsterdamse gemeen-: tepersontel niet geschied op verzoek van het gemeentebestuur, maar door de offi- van justitie, na overleg met het departement van Justitie. Dit heeft mi nister Dor.ker geantwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Gortzak «comm.i. is voorshands slechts sprake van poiitiee' onderzoek, teneir.de een inzicht te krijren in de vraag van wie of welke zijde het initiatief tot de sta king is uitgegaan. De maatregelen, welke daarbij tegen betrokkenen worden ge in. blijven ingevolge ministeriële op dracht beperkt tot hetgeen in het belang het onderzoek strikt noodzakelijk is Het zal duidelijk zijn. aldus de bewinds dat. wi' het onderzoek zin hebben daarvan nie'. kan worden afgezien. Loonsverhoging voor maatkleermakers Over een nieuwe C-A O. voor het maat- kledingbedrijf is overeenkomst bereikt De lonen zullen, van 18 April 1955 af, worden verhoogd en er komt m.i.v 1956 een acantietoeslag van 2 pet van het jaarloon. Een en ander behoudens goedkeuring van de rüksbemiddelaar hadden de Russen niet, ter verzorging hun verbindingslijnen, een strategi sche adempauze nodig gehad, dan waren zij toen reeds doorgestoten naar Berlijn. t was aanvankelijk ook Eisenhower's bedoeling, zo spoedig mogelijk naar Ber lijn door te stoten. Maar nadat Berlijn niet langer de zetel van de regering was en ontruimd werd door generale staf en burgerlijke autoriteiten, zag hij er geen militair doel meer in, ondanks de aan drang, die Churchill via Roosevelt uit oefende. Ondanks de te Londen gehouden be sprekingen wilde Eisenhower strategie en politiek gescheiden houden- Rondom Berchtesgaden hadden de Amerikanen grote strategische bedrijvig heid waargenomen. Hitler had gezworen. Miinchen te zullen verdedigen op een wijze, waarbij Berlijn kinderspel zou zyn. Onder zulke omstandigheden was Eisenhower niet bereid, voor Berlijn (welks bezit hij van secundair belang achtte) troepen in te zetten, die hij elders veel beter kon gebruiken. Dank zij het snelle oprukken van de Amerikaanse troepen had tenslotte op 25 April 1945 de ontmoeting aan de Elbe plaats. De ont moeting, die het einde van Hitler's Derde rijk bezegelde. Op diezelfde dag werd in Noord-Italif de man. d;e Italië in de ellende had ge stort. Benito Mussolini, gevangengeno men. Drie dagen later werden hij en zijr minnares Ciaretta Petacci bij Villa Bel- monte tegen een lage muur gezet, me een populier als achtergrond en met vijf schoten uit een s'.engun neergeknalc Daarna werden de lijken met een vracht wagen naar Milaan vervoerd om op de Piazza Loreto' (Mussolini met zijn h tegen een muur opgehangen re kü worden gesteld. De stoffelijke resten werden op een onbekende plaats PRINS BERNHARD heeft vanmid dag als erelid van het bestuur in Amsterdam gesproken op een ver gadering van de Stichting 1940-1945. Hij wenste de stichting geluk met de inzameling van de vijf millioen gul den. De Prins preea de grote eendracht waaruit de stichting is ontstaan en die zij heeft weten te bewaren De stichting heeft niet teleurgesteld. „Zij heeft de invalide verzetsman, de nabestaanden naar best« kracht en getrouw aan haar opdracht ge holpen. Het tralievenster met het gebroken prik keldraad is in Nederland eén begrip ge worden. Een goed begrip, evenals met Stichting alleen maar de Stichting 19401945 kan worden bedoeld." Geen onbeperkte bouw in vrije sector De Keukenhof bijna op zijn hoogtepunt De Keukenhof mag zich ieder jaar ver heugen in het bezoek van een aantal Navo-officieren, zo ook gistermiddag. Er zijn deze week bijzonder veel bui tenlanders. onder wie veel Engelsen ei Amerikanen, naar de Keukenhof gekomen De Keukenhof heeft nu bijna haar hoog- 'epunt bereikt. Er staan grote hoeveel- oeden narcissen; de hyacinten bloeien er tussen dat alles vindt men de ongeëven aarde kleuren van de tulipa's. In de kas sen moest gistermiddag weer een éen richtingsverkeer worden ingesteld. In aezi kassen heeft op het ogenblik 40* van di •ulpen zijn volle wasdom bereikt. Mei kan er nu tulpen zien. waarvan de bloem- iekbladen tien tot twintig eenteimete: 'ang zijn. Vanmiddag zou de Scherme Innsgrnep uit (Verleek (N.-H volka n sen uitvoeren op het terrss voor he restaurant. alle 8000 l de FOTO' 5 die niemand zag vindt U in het overvloedig geïl lustreerde en van vele boeiende en belangwekkende artikelen voorziene BEVRIJDINGSNUM MER van Libelle, dat volgende week verschijnt. Nieuwe, exclu sieve opnamen van onze jarige Vorstin leiden het in. Nog nimmer gepubliceerde foto's van de terugkeer van koningin Wilbelmlna in Mei 1945, reporta ges en artikelen over de emotio nele gebeurtenissen rond het vorstenhuis In de Meidagen van 1940, over het lot van de huis vrouw in oorlogstijd, over angst, honger en bonnenralsëre, over tulpenbollen en surrogaten, ma ken dit nummer tot een waar document. Ook U zult Llbelle's BEVRIJ DINGSNUMMER in Uw bezit willen hebben, om het te bewaren als «en herinnering aan de vie ring van de vijfde Mei. iff de om de vriihei Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem Waf is kolonialisme Niet-communistische landen keren zich ook tegen het Rode ondermijningssysteem BANDOENG, 22 APRIL. DE AZIATISCH—AFRIKAANSE conferentie te Bandoeng is giste ren in haar eerste impasse geraakt ter zake van het „kolonialisme". Na een bespreking van twee uur over het communisme besloot een subcommis sie tot heden uiteen te gaan. Het pro bleem waarover men het niet eens kon worden, was een voorstel van niet-communistische landen, dat de conferentie zich zowel tegen commu nistische subversie als tegen het ouderwetse kolonialisme zou uitspre ken Premier Tsjoe En-lal van communistisch China had od dë antl-eommunistisch» aanval van premier Kotelawala van Cey lon geaniwoord met een verzoek om eensgezindheid tijdens de conferentie Ondanks zijn tactiek, waaraan de Aziaten gewoonlijk de voorkeur geven boven een fel antwoord, kon de impasse niet worden voorkomen. ziet thai aldui t aTdezVrnmTon- lerde aanval °P het Noordatlantische Hoewel zal a-orden toegekend, zijn ingediend, zullen niet middellijk kunnen worden gebouwd Da' j pact te doen. zou de gang van zaken bij het normale contingent in de war schoppen. De toe- kenning der premies wordt over een pe riode van ten hoogste een half jaar uit gestrekt. gedelegeerde, „dat w(J de resolutie het kolonialisme moeten overslaan.' Tsjoe En-lal stelde zoals gemeld voor. dat de conferentie zich zou uit spreken voor onafhankelijkheid van all» koloniale gebieden binnen 15 jaar, maai later kwam hij met een meer algemen» verklaring, waarin de confertie zich moes uitspreken voor die artikelen van he V.N.-handvest, waarin gesproken wordt over öc rechten van de mens en over af hankelijke volken. TN DE politieke commissie was in- tussen een debat begonnen over de wereldvrede. Een rede van de Turkse gedelegeerde bracht premier Nehroe van India er toe. een verbit at zijn land niet taan als het niet etreden Daarop irdigde had verkl meer zou hebben b«- ot de NAVO was noemde Nehroe de ^j&mt TkiUq! Koopt dus Uw zonnebril bij de opticien V*>aQt£j£23QoBt4»ch geslepen Let op de féller A in Hel gla» NAVO „één van de machtigste bescher- .ers van het kolonialisme, hoewel zij sor zelfbescherming was opgericht". INDOCHINA Later trachtte premier Nehroe te be middelen ln de kwestie-Indochina. Hij bracht de vertegenwoordigers van de vier n (Noord-Vietnam. Zuid-Vietnam, Cambodja en Laos) enige malen bij el- Gisteren heeft men in eht ruim van en schip in de Waalhaven, het stoffelijk overschot gevonden van de 59-jarige wachtsman G. Demmers. woonachtig aan Matheneserweg te Roterdam. Vermoedt wordt dat de man door een misstap ln het vijftien meter diepe ruim is gevallen. worden, zodat de markt van Phlllps-aan- delen veel breder zal zijn. De conclusie is vermoedelijk niet ongemotiveerd, dat het internationaal karakter vaitdPhlllps door het bovengenoemde verstekt wordt en dat dit feit het uitgangspunt kan blijken te zijn voor een notering in Amerika. /""INZE internationale aandelen als Ko- ninklijke, Unilever, Philips zijn te groot geworden voor een betrekkelijk be scheiden markt als Amsterdam en vroeg of laat zal. mede met het oog op verdere kapltaalsuitbreidingen in de toekomst, de verhandelingsmogelijkheid worden uitge breid vla een notering aan buitenlandse financiële centra. Het lijkt ons goed als men met dit perspectief enigszins reke ning houdt. Hoewel ook Unilever deze week wal hoger noteerde, werd Philips verweg ds eerste in het behalen van koerswinst en het opvallend feit deed zich voor. dat het lampenfonds hoger noteerde dan het mar garineaandeel. Het ls Jaren aaneen ge weest. dat Unilever hoger ln koers stond dan Philips. Het hoofdfonds msakte deze week een paar moeilijke dagen door, omdat men fven moest verwerken het teleurstellend bericht Inzake de aankondiging van een onveranderd dividend ad 16*/*. maar nu over het vergrote kapitaal. Wanneer men rekende, dan kwam er een uiterst mager rendement uit de bus en dit was aanlei ding om wat aanbod van het publiek uit te lokken. Het gelukte echter later de op waartse lijn weer te herstelen, al ging het niet van ganser harte. Het netto resultaat over 1954. dat het concern behaalde, be loopt 134 millioen tegen 130 millioen in 1953. De winstvermeerderlng viel de beurs tegen, maar men realiseerde zich later, dat dergelijke cijfers slechts van betrekkelijke waarde zijn, daar de buiten landse dochtermaatschappijen vele moge lijkheden bieden voor een gewenste groe pering van cijfers. Met belangstelling wacht men op de pu blicatie van het Jaarverslag, dat misschien meer licht zal verspreiden over de gang van zaken en de vooruitzichten. /Np de locale ipdustrigmarki héerste vrij algemeen een opgewekte stem ming. Vele aandelen konden koerswinsten behalen. De herbelegging van vrijgekomen gelden uit verkoop van de grote fondsen blijft één der dringendste problemen van de beurs. Het verslag van de Ned. Kabelfabrlek was veel beter dan het vorig Jaar, nu men ook over de fabriek te Alblasserdara gunstiger kon berichten. Inzake de voor uitzichten deelde de directie mede. dat de fabrieken goed van werk waren voorzien en ook verder een bevredigende bedrijfs- bezetting verwacht wordt. Bronswerk verhoogde het dividend met 1 tot Tl», terwijl Becht Dyserinck 10*4 V» aankondigde (v. j. 9 maar dit maal volledig uit de agio-reserve, dus vrij van de inkomstenbelasting. Allan 4 Co viel uit de toon, tengevolge van een mededeling van bestuurszijde be treffende verliezen, welke voortvloeien uit de nalatigheid van een onderleverancier, waarmede men ln 1953 ook al te kampen had. Het is we! een vreemde geschiedenis, dat in een langdurige hausse-periode zo als we nu beleven, een bedrijf als Allen 4 Co, dat volop van opdrachten is voorzien, „de kost nie; kan verdienen". Het lijkt ons noodzakelijk, dat de aandeelhouders zich eens op de vergadering van de feite lijke oorzaken op de hoogte stellen. CultuüVwaasden bleven deze week op de achtergrond, Nisu was vaster. Op de emissiemarkt is een 4 obl. lening Houthandel Alberts gelanceerd, terwijl de Ijzerhandel H. A. de Vries te Amersfoort met een uitgifte van nieuwe aandelen zich aan de openbaarheid heeft prijsgegeven. w Spaah Uwhafitenlonqen. rook gezond, m'et Alléén echt met de originele naam DENICOTEA! Uit goede bron in Bandoeng BANDOENG, 22 April. TNDONESIË ziet verlangend uit naar nieuwe onderhandelingen met Nederland ovei de status van Westelijk Nieuw-Guinea en het zou genoegen nempn met een gezamen lijk bestuur een condominium over dit gebied. Dit seint de Reuter - correspondent uit Bandoeng, er aan toevoegend, dat hij dit verbazing wekkende nieuwe standpunt van de Indonesische regering van betrouw bare afgevaardigden heeft vernomen. Dit bericht dat wij onder streng voorbehoud publiceren is des te verrassender als Indonesische regering nog zeer on langs aandrong op een volledige overdracht van Westelijk Nieuw Guinea. Nieuw-Guinea steunt op Ambon Volgens Pia Is op Ambon een „delega tie" aangekomen van het volk van „Wm- Irian (Nieuw-Guinea) onder leiding van twee lieden. Arumfaan en Rumberpen. die een verklaring willen overhandigen aan Soekarro Beweerd wjrdt da! het volk van „West-Irian" met trots en be langstelling van de conferentie te Ban doeng heeft gehoord en niet langer door de Nederlanders wenst te worden gekolo niseerd. De verklaring dringt aan bl) de Indonesische delegaties om met kracht en wijsheid te strijden voor de liquidatie van het kolonialisme (De waarheid is. dat de Nleuw-Gufne- ërs het woord Irian niet lusten en de !n- enmin. Er zl)n in Indnn*-*l« bedenkt dat de vei- n,no, geïmmigreerd en voor propaganda t

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 13