Grote waardering voor werk van „Eensgezindheid" Nederl. raad voor Europese beweging hield zitting in Burgerzaal 3 VRIJDAG 22 APRIL 1955 Nieuwe ideeën met landingsgestel Minister Beyen acht integratie in economische sfeer de weg T)INNENKORT ZAL IK aan mijn buitenlandse collega's concrete voor- stellen doen voor een algemene economische integratie van Europa in supra-nationaal verband", aldus verklaarde gisteravond de minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beyen, op een plechtige buitengewone zitting van de raad voor de Europese beweging in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis. Het Leids toonkunstkoor onder leiding van Iskar Aribo verleende aan deze bijeenkomst bijzondere sfeer, door vijf gedeelten uit Bachs Hohe Messe ten gehore te brengen. Minister Beyen begon zijn toespraak met te wijzen op de diepe ontmoediging, die de afwijzing door het Franse parle ment van de E.D.G. vorig jaar gewekt heeft in ae kringen van hen, die de Euro pese integratie nastreven, maar hy meen de, dat aan deze ontmoediging een einde begint te komen. Het moment was daar om aangebroken zich op de betekenis der Europese integratie opnieuw te bezinnen Het kernvraagstuk bij alle internatio nale samenwerking is de coördinatie der politieke en economische* verantwoorde lijkheden, die de landen, naar binnen en naar buiten dragen. In de ontwikkeling van de. organisatie vormen van internationale samenwerking noemde minister Beyen de supra-natio- nale gemeenschap de hoogste tot nu toe bereikte trap' Het kenmerkende van de supra-nationale organisatie is, dat aan die organisatie door de deelnemende lan den zekere verantwoordelijkheden wor den overgedragen en *ïn verband daar mede zekere beleidsbevoegdheden wor den gegeven De minister noemde twee uiterst be langrijke gebieden van regeringsbeleid, de defensie en de economie, waar een con sequente gezamenlijke politiek nauwere bindingen nodig maakt, en waar in ver band daarmede behoefte werd. gevoeld aan een gemeenschapsorgaan, waaraan zekere verantwoordelijkheid kan worden overgedragen Twee wegen Europa heeft op het gebied van de. defensie de samenwerking in boven nationaal verband niet aanvaard. Minis- ter feey.en achtte het echter onjuist te menen, dat dit bepalend zou zijn voor de vorm van samenwerking, die op het ge- bied van do economie moet worden ge kozen. Hij vroeg zich af, of de saam- horigheid van Europa moet worden be vorderd van de politieke of van de func tionele zijde Het standpunt van spr. is altijd ge weest, dat een politieke structuur zonder welomschreven beleidstaak de gewenste saamhorigheid niet kan brengen. Samenwerking voor een functionele taak kan de saamhorig heid slechts bevorderen, indien die taak een algemeen karakter draagt. Benadering van de economische kant achtte spr. thans de enig mogelijke weg. Economische kracht namelijk is de noodzakelijke onderbouw voor de handhaving van de Europese poli tieke eenheid. Grens Vaststellende, dat langs de weg der intergouvernementele samenwerking, met name in O.EE.S., uiterst belangrijke re sultaten waren bereikt, zei minister Beyen, dat er een grens is aan wat men langs die weg bereiken kan, juist omdat bereiken. De ervaringen tussen de jaren 1920 en 1930 hebben geleerd, dat met halfslachtige pogingen, ook al gaan zij in de goede richting, geen resultaat kan worden bereikt. Niet forceren De voorzitter van de Nederlandse raad voor de Europese beweging, ds O, T, Hylkema, verklaarde in zijn openings toespraak dot een integratie in Europa niet kan worden geforceerd. Deze dient te geschieden met volledige instemming van de deelnemende landen en volken en bovendien slechts dan, indien hiervoor de politieke situatie rijp is. Bij hel begrip integratie is de vraag in 't geding of het gaat om een nieuw experiment, of iets dat in één of andere vorm reeds heeft bestaan tot zegen der betrokken volken en waarvan wij, voor al cultuieel gezien, als de bevoorrechte, maar niet altijd even dankbare erfgena men zijn te beschouwen. Als dit zo is. bestaat er ook een brug, waarop zij. die met vrees en afkeer de ontwikkelings gang dezer jaren beschouwen en zij, die haar toejuichen, elkaar kunnen ontmoe ten. Ds Hylkema dankte het Leidse college van B. en W voor de mogelijkheid, die het. voor de Leidse bevolking heeft ge schapen deugdelijk geïnformeerd te wor den over de gedachten, die bij de Euro pese eenwording voorzitten. Aanknopend bij het laatste uit de Hohe Messe ten gehore gebrachte deel zei spr., dat in het werken aan deze eenwording toch ook het verlangen naar een waarachtige vrede e«n be'angrijke rol, speelt. Onder de vele genodigden, die deze bijeenkomst onder het teken van de vlag met de groene E van Europa bijwponden, bevonden zich vooraanstaande figuren uit Leidse handels en industriële kring, zeer vee! raadsleden, alsmede vertegen woordigers van gemeentebesturen uit de Optimistische woorden over de Benelux door dr Jaspar Leidse week voor internationale samenwerking officieel geopend Lakenhal heeft burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot gistermiddag officieel de Leidse week voor internationale samenwerking geopend. De secretaris-generaal van de Nederlands-Belgisch-Luxemburgse" douane unie, dr E. J. E. M. H. Jaspar, hield een rede over Benelux, waarna mr A. Stempels, redacteur van de N.R.C., de kolen- en staalgemeenschap be handelde. Da burgemeester vond het eigenlijk vanzelfsprekend bij het begin van dezf Leidse internationale week terug te den ken aan de grote zoon van de Leidse Alma Mater, Hugo de Groot, die niet al leen als wetenschapsman in binnen- er buitenland hoog geprezen wordt, maai ook de grondlegger mag worden genoemd van het volkenrecht. Spr. constateerde dat het internationaal recht zich niet ka beperken tot de verhouding tussen de burgers van de staten onderling, doch ook de verhouding tussen de staten zelf moet betreffen. Het oorlogsrecht speelt daarbij dan een belangrijke rol. We heb ben de Volkenbond gehad, gebouwd op grote idealen, maar in de praktijk toch niet in staat gebleken het grootse doel van de internationale saamhorigheid te verwezenlijken. De Verenigde Naties, in 1945 tot stand gekomen, bedoelen even eens de internationale rechtsorde een betere basis te geven. Daarnaast vindt men vele -voorbeelden van integratie, veelal nog op kleine schaal. De burge meester eindigde met de wens, dat deze Leidse week het hare er toe zal bijdragen de groei naar internationale samenwer king te bevorderen. Geslaagd Na een blik ln het verleden te hebben geworpen wat betreft de samenwerking tussen Europese staten, bepaalde dr Jas- Voor de Nederlandse raad voor Europese beweging heeft gisteravond in de Burgerzaal van het stadhuis minister J. W. Beyen een rede ge houden. Vóór de zitting van de raad begon, werd een ontvangst in de koffiekamer gehouden. Bij het samenzijn maakte de fotograaf dit plaatje van de minister, die spreekt met één der leden van de raad. Naast hem burgemeester Van Kinschot, geflankeerd door wethouder J. C. van Schaik. het Vraagstuk der verantwoordelijkheid voor de gevolgen van een gezamenlijke economische politiek in intergouverne menteel verband niet wordt opgelost. Hij meende daarom, dat de regeringen het vraagstuk van de algemene economische integratie van Europa in supra-nationaal verband opnieuw in studie moeten ne- Ministc-r Beyen zeide te hopen binnen kort de gelegenheid te hebben meer ge- concretüeerdc voorstellen aan zijn bui tenlandse collega's te doen. Hij vertrouw de, dat voor die voorsteilen de steun der Bene.uxpartners verworven zou kun nen wo-uen. Die voorstellen zullen geen economische of politieke afsluiting naar buiten inhouden. Deelneming van zoveel mogelijk Westeuropese landen is gewenst. Met die Westeuropese landen, die niet tot deelneming bereid of in staat blijken te zijn. moet van de aanvang af naar nauwe associatie worden gestreefd. Aanknopend bij het Amerikaanse gezegde, dat nieuwe ideeën niet al leen vleugels, maar ook een lan dingsgestel moeten hebben, waar schuwde de minister dat het veel tijd en geduld zal vragen om het doel te par zich tot de in Benelux-verband ge groeide saamhorigheid tussen Nederland. België en Luxemburg. Benelux is de enige vorm van volledige integratie, die tot dusver succes heeft gehad, zo zeide hij. In 1944 kwam de douane-unie tot stand en tot op heden is Benelux op al le internationale economische conferen ties gemeenschappelijk opgetreden. Spr- schetste de uitwisseling van ambtenaren tussen de drie landen op het terrein van het internationale handelsbeleid, resul terend in het protocol van December 1953. Dit hield in dat één Beneluxdele- gatie op handelsgebied zou optreden en spr. koesterde goede hoop, dat het op zeer korte termijn inderdaad tot een vol ledig gemengde delegatie zal komen. Sinds 8 Juni 1954 is het kapitaalverkeer in de drie landen in hoge mate gelibera liseerd, alleen voor overheidsinvesterin gen is een zekere supervisie gehandhaafd. Integratie Daarnaast constateerde dr Jaspar op nog veel meer gebieden een voortgaande integratie. Zo is het goederenverkeer voor 95 procent van zijn kluisters be vrijd, alleen voor enkele landbouwpro ducten gelden nog beperkingen. Dr Jas par verklaarde er practisch zeker van te zijn, dat de op 3 Mei in Brussel te houden vergadering van het permanent ministers-comité de beslissende stap zal zetten tot harmonisatie van de landbouw politiek in de Benelux. Het sluitstuk zal een verdrag voor een economische zijn, die vijftig jaar zal gelden. De hele wereld let op de daden Benelux, zo ging spr. verder, omdat deze integratie wordt beschouwd als een toets en een hoeksteen voor de verdere inte gratie in Europa. Tot slot legde hij de nadruk op het belang van de goede sfeer, waarin de samenwerking tot stand moet komen. De psychologische voorwaarden zijn van groot belang en alleen wan' we oog hebben voor de gigenschappen van de volkskarakters der andere part ners kan integratie succes hebben. Hij keerde zich tegen het superioriteitsge voel van het Nederlandse volk en vroeg begrip voor 6e vrijheidswil van de Bel gen. Wanneer we een geestelijke inte gratie, met behoud van het volkskarak ter, niet weten te bereiken, komen we er niet. De scherpe kantjes moeten van die volkskarakters worden afgeslepen. Kolen en staal Mr A. Stempels, die uitgenodigd was te spreken over het Schumanplan, had te gen deze opgave in zoverre bezwaren, dat dit plan geen plan meer is, doch een uitwerking heeft gevonden in de kolen- en staalgemeenschap. Spr. behandelde de wordingsgeschiedenis van deze gemeen schap en besprak de taken van de vier organen. Hij hoopte, dat het bestaan van deze supra-nationale organisatie er toe zal bijdragen, dat de verdere integratie van Europa voortgang heeft. Na het gebruik van de thee bestond nog gelegenheid vragen te stellen aan de inleiders. PUZZLE- PROMINENTEN 1 Mej. R. Marseille, Von Bön- nighausenlaan 10. Lisse; 2 P. Bar- kema Jr. Hansenstraat 16, Leiden; 3. A. Spijker Visser, Rijnmond 23. Katwijk aan Zee. Beethovenconcert afscheid van 't Residentie Orkest Uitvoering van vierde pianoconcert werd een evenement Gisteravond concerteerde het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo voor de laatste maal in dit seizoen in de Stadsgehoorzaal. Het programma bestond gèheel uit werken van Beethoven, namelijk de ouver ture „Egmont", de 6de Symphonie en het vierde Pianoconcert, Cor de Groot als solist optrad. De Ouverture „Egmont", het enige ge deelte dat men tegenwoordig nog hoort van de toneelmuziek, die Beethoven bij Goethes drama schreef, kreeg een gave vertolking, zonder dat men echter van opvallende momenten kon spreken. Ten opzichte van de sterk dramatische ouver ture Egmont draagt de zesde Symphonic, de „Pastorale", een veel lyrischer ka rakter. Terwille van het programma wordt de traditionele vierdelige vorm vervangen door een vijfdelige, zonder dat de inwendige structuur der afzonderlijke delen daardoor wezenlijk beïnvloed wordt Beethoven heeft ln dit oeuvre veeleer een bepaalde sfeer willen suggereren dan dat hij een concreet gebeuren heeft wil len uitbeelden („Mehr Empfindung als Malerei"). Willem van Otterloo heeft dit uitste kend begrepen en zijn uitvoering hierbij aangepast. Misschien zou men zich een scherper contrast tussen het eerste deel (allegro ma non troppol en het tweeri® (andante molto moto) hebben kunnen wensen, terwijl ook de fluit, die het ge luid van de nachtegaal weer moest» geven, iets minder schor had mogen klinken. De vertolking van de overige delen liet niets te wensen over en de interpretatie van hot vierde deel („Gewitter, Sturm") was zelfs zeer saillant. Van Otterloo's directie was er op ge richt, elke instrumentale partij op haar beurt in het geheel te doen uitkomen. Hierdoor slaagde hij er in, van deze sym phonie een zeer doorzichtige vertolking Na de pauze solieerde Cor de Groot in het vierde Concert voor piano en orkest. Cor de Groot, die wij reeds meermalen in deze stad mochten beluisteren, beschikt over een uitermate genuanceerd toucher en zijn voordracht is steeds van een fijn zinnige beschaafheid. Zijn spel, strak en evenwichtig in het allegro moderato, dra matisch ln het andante con moto en brll- lant in het rondo-vivace. stond op zeer hoog peil. Dit laatste gold ook voor de uitstekende orkestrale begeleiding, die Plannen lustrumviering L.S.C. thans geheel gereed Gemeenten en bedrijfsleven gaven hun volledige medewerking De lustrumcommissie van het Leidsch Studenten Corps heeft gistermiddag, in aanwezigheid van de rector-magnificus der universiteit, prof. dr J. N. Bakhuizen yan den Brink, de laatste aanvullingen gegeven op het pro gramma der lustrumviering, zoals wij het enkele weken geleden in ons blad doorgaven. Zoals men weet wordt het 76ste lustrum der Leidse uni versiteit gevierd van Vrijdag 3 tot en met Woensdag 15 Juni. De heer Schoneveld wordt hier door weihouder Jongeleen met Ko ninklijk zilver gedecoreerd. Rechts op de foto nog de heer W. Veerman, voorzitter van de raad van commissarissen van de woningbouwver eniging „Eensgezindheid". Foto N. van der Horst De lustrum-commissie gevoelde behoefte om woorden van waardering en dank baarheid te rich'en aan het adres der ge meenten Leiden, Oegstgeest, Den Haag, Lisse en Zandvoort. die niets hebben na gelaten om aan de verwezenlijking der plannen mede te helpen. En ook het be drijfsleven heeft getoond van harte be reid te zijn de nodige steun te verlenen. Van steun gesproken: men heeft ge tracht om de kosten zo laag mogelijk te houden. Di* was niet eenvoudig. Denke men slechts aan de Griekse markt, die rond de Pieterskerk gebouwd zal worden, aan de décors voor de toneeluitvoeringen en aan de aankleding van de bloemlust- hallen te Lisse. waar het slotbal gehouden zal worden. Daarom is zoveel mogelijk alles door de studenten zelf gedaan. Terwijl u dl*, leest, zijn er Jn Leiden heel wat studenten, die het grootste ge deelte van hun tijd zaag, hamer en beitel, kwast, naald en draad in handen hebben, in plaats van Cleveringa's Nieuwe Zee recht, Königs Hebraisches und Aramai- sches Handwnrterbuch, Cafcots Physical Diagnosis, Lambs Hydrodynamics of Kilt- aans Javaanse spraakkunst. En voor»' omdat lang niet iedere student op stuk van handwerk hoog timmert. mag dit zeer prijzenswaardig genoemd worden Dinsdag 7 Juni is een belangrijke dac. Dan he>f', om 4 uur de onthulling van een gedenksteen plaats in het huis, waar Piel Paaltjens gewoond heeft: hoek Hogn- woerd-Koenesteeg. Hierbij zal het woord gevoerd worden door de praeses collegn van het L.S.C De daarop volgende Donderdag zal 's avonds in de sociëteit Minerva een hul diging plaais vinden van de commissaris van politie, de heer R. .T. Meijer, die pe»- 1 September a.s. zijn functie zal neer leggen. De heer Meijer heeft steeds begrip getoond voor het studentenleven, en daar. LEIDSE BOUWVERENIGING VEERTIG JAAR A. JSchoneveld vereerd met Koninklijk zilver ONTHEVEN VAN DE ZORGEN, die het bestuurslidmaatschap en commissariaat van een woningbouwvereniging in deze tijd met zich brengen, stonden gisteravond in de bovenzaal van het Vlies bestuur en raad van commissarissen van de Leidse bouwvereniging „Eensgezindheid" gereed om de vele gelukwensen van instanties, organisaties en particulieren in ontvangst te nemen. Er werd een receptie gehouden ter gelegenheid van het veertig-jarig bestaan van de vereniging. Een glanspunt in deze fees telijke viering was het ogenblik, dat wethouder Jongeleen de heer A. J. Schoneveld, die reeds 34 jaar deel uitmaakt van het bestuur, de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau op de borst speldde, waarmee de verdiensten van deze trouwe woningbouw functiona ris op Koninklijke wijze werden erkend. In zijn toespraak herinnerde de wet houder er aan, da', er In. de tijd, dat „Eensgezindheid" werd opgericht, grote behoefte aan arbeiderswoningen be stond. Het woningbezit van de vereniging is thans 889, een cijfer, dat naar de ning van de heer Jongeleen, aanleiding tot verheugenis geeft. De verenigingen waren vóór 1!d0 inderdaad meer zelfstandig. Zij hadden bijvoorbeeld meer zeggenschap met betrekking tot de benoeming van een architect en de vaststelling van de huren, al was de goedkeuring van rijk en ge meente vereist. Spr. had voor de opmerkingen daarover in het pas.verschenen jubileumboekje be grip. Maar als we zien, dat er voor deze vereniging vóór 1940 in totaal 429 wonin gen zijn gebouwd, terwijl het woningbezit na de bevrijding toenam met 460, dan is er toch ook sprake van een gunstig ver gelijkingsobject, aldus de wethouder. wees er nog op, dat na de oorlog In Leiden 2858 woningen aan de bouwver enigingen werden toegewezen, dat is 285 per jaar. Gezien de verhoudingen is het de Eensgezindheid in deze tijd zeker niet slecht gegaan. Over het algemeen kan worden gesteld, dat het percentage ingwetwoningen in Lelden niet aan de lage kant is en dat een vergelijking met an andere plaatsen voor Leiden niet ongunstig uitvalt. De wethouder kan begrijpen, dat de oningbouwverenlgingen prijs stellen op méér zelfstandigheid. Hij hoopte echter, dat bij het verkrijgen van meer zelfstan digheid de kwaliteit van de woningen ge handhaafd zal worden. Dienende functie Vervolgens richtte de heer Jongeleen ch tot de heer Schoneveld. Hij noemde hem een uiterst voorzichtig man wat het innemen van een standpunt betreft, „maar e een standpunt hebt ingenomen, dan ben je te vergelijken bij een"-De wet houder noemde het vergelijkingswoord ln dit gezelschap liever niet. Tussen haakjes: ieder zal het begrepen hebben! Spr. deel de mee, dat 't Hare Majesteit de Koningin had behaagd, de secretaris te onderschei den met de ere-medaille in zilver van de Orde van Oranje-Nassau. Het was de grootste verrassing van de avond, die de vele aanwezigen drong tot een ware „Dat dit jubileum deze onderscheiding zou brengen, heb ik niet kunnen denken", zo antwoordde de heer Schoneveld. „Ik zich, dank zij Van Otterloo's directie, vol komen aanpaste aan de opvattingen van de solist. Zo werd de uitvoering van dit vierde planoconcert een evenement. De talrijke toehoorders gaven door geest driftig en langdurig applaus blijk van hun grote waardering voor de prestaties van solist en orkest. Hiermee werd deze reeks abonnementsconcerten door het Re sidentie Orkest op waardige wijze he- A. van der Veen-Wiersma hoop, dat ik dit teken met ere zal mogen dragen. Als bestuurslid hebben dienende functie. De secretaris moet zich gedragen weten door het vertrouwen zijn medebestuurders. Dat vertrou heb ik genoten en het geeft moed om eenmaal ingenomen standpunt te dedigen." Welige bloei Dj J. Groot sprak een kort woord na mens de kerkeraad van de Hervormdi wijkgemeente „Pniël". Hij zei, dat God het werk van deze vereniging gezegend heeft en dat het velen in onze stad ten gen is geweest. Er is haast geen groter nood dan de woningnood; daarom is er grote waardering voor wat bestuur en commissarissen voor de volkshuisvesting altijd weer doen. voorzitter, de heer B. de Klerk Wol- ters, wenste de secretaris geluk met zijn onderscheiding. Het werken van de heer Schoneveld is voor ons altijd een stimu lans geweest, aldus de voorzitter. Hij kan hard zijn, maar da', wil niet zeggen, dat lijn werk buiten zijn hart omgaat. Als het de belangen van de volkshuisvesting geldt, spreekt zijn hart altijd mee. Als vertegenwoordiger van de afdeling Zuid-Holland van de Nationale Woning raad voerde de heer A. Goossen he' woord. Hij constateerde, dat de woning bouwverenigingen in Leiden welig bloeien. Bij de oprichting van Eensgezind heid woonden velen in slechte woningen, "laar de oprichters wisten het idealisme p te brengen om verbetering in deze toe and te doen ontstaan. Na de eerste wereldoorlog is er ook eens, een tijd van depressie geweest, toen de ergste nood opgeheven en men wel in de mening verkeerde, dat de particuliere bouw ln de behoeften zou kunnen voorzien. De heer Goossen memoreerde ook de remmende factoren van na de oorlog. Thans is de woningbouwverenigingen een ruimere taak toebedeeld dan ge durende de eerste jaren na de oorlog. De vraag van de gemeentebesturen, of de renigingen voor de zware taak wel be rekend zouden zijn, was te verklaren. In het slot van zijn toespraak beklemtoonde deze spreker, dat het nodig is, dat hel jonge geslacht zijn taak in maatschappe lijk opzicht beter gaat verstaan, opdat het staat is, het werk voor', te zetten. Goed woningbezit De heer Oostveen was de vertegenwoor diger van de Leidse woningbouwvereni gingen. Hij wees op de slagzin van tegen woordig „Het leven begint bij de veertig" en verbond daaraan de conclusie, dat de Eensgezindheid zich dus nog niet oud be hoef'. te gevoelen. De woningbouwvereni gingen hebben een belangrijke functie ge had in de verheffing van de arbeider, al dus spr. Hij constateerde, dat het woning- peil gelijke tred heeft gehouden met de evolutie, waardoor de positie van de ar beider zich kenmerkt. De *.ijd van de „kleine luitjes" is voorbij en de kleine ge dachten zijn vervaagd. Een van de vér diensten van de jubilerende bouwvereni ging is, aldus spr., dat zij in een gezonde toestand verkeert en kan wijzen op een goed woningbezit. Nu in het openbaar uitdrukking was gegeven aan de waardering voor he*, werk van de heer Schoneveld, wilde de heer Oosbveen nog een persoonlijk woord tot hem aan zijn toespraak toevoegen. „Het werk van Schoneveld voor de volkshuis vesting is niet alleen veel, maar ook be langwekkend geweest." Namens de gezamenlijke woningbouw verenigingen bood de heer Oostveen de voorzitter van het bestuur een grote en veloppe met inhoud aan en namens het bestuur van de federatie een kleine enve- Herdenkin g Een woord van de Leidse Ghr. besturen bond mocht deze avond niet ontbreken. Deze bond heeft destijds immers he'. ini tiatief genomen om de stichting van de Eensgezindheid voor te bereiden en tot stand te brengen. Woordvoerder van deze bond was de heer D. van Zelfde, die herinnerde aan dit initiatief. De bond wenste dus bepaald méér te doen dan van de ene naar de andere patroon te hollen voor een paar centen meer, aldus spr. Met vertrouwen hebben wij toen he'. werk van de woningbouw aan de vereniging overgedragen en dat vertrouwen is in de loop der jaren niet beschaamd. De heer De Klerk Wolters voegde aan de woorden van de heer Van 't Zelfde een herdenking van het werk der oprichters toe. Nog zijn in leven de heren Serlie, Verbiest, Wassenaar, Parachutisten Wim Huisman zal, zoals we reeds eer der schreven, op Vrijdag 10 Juni trachten het wereldrecord blind dammen, dat op naam van Piet Rozenburg staat, te ver beteren. Hij zal op 7 borden tegelijk spe len, en. wil hij slagen. 50 procent winst moeten boeken. Belangrijk nieuws is voorts, dat prins Bernhard het beschermheerschap van het concours-hippique op zich heeft willen nemen. Het is nog niet bekend of de Prins aan het concours zal deelnemen of er al leen bij tegenwoordig zal zijn. He*, concert vanSempre Crescendo op Maandag de 13e zal worden geleid door Jaap Stotijn. De auto-rallye, die de vol gende dag zal gehouden worden, begint bij de Burggravenlaan, gaat door de pol ders en eindigt op het circuit van Zand voort. En tenslotte: op de laatste dag zal de Parachuteclub van het L.S.C. tijdens de siesta In het park van kasteel Oud-Poel geest een demonstratie van zijn kunnen geven, waartoe de minister van Oorlog toestemming heeft gegeven de chef-staf van de luchtmacht Dakota beschikbaar heeft gesteld. f CHOCOLADE... Wi/enye PASTILLES Sjardijn, 't Hart, De Koning, Van Heusden en Van Hoven. De dank aan hen wordt geconcretiseerd door de 889 woningen zelf, waarin evenzo- vele gezinnen gelukkig kunnen leven. Met enkele ogenblikken stilte wer den de overleden initiatiefnemers herdacht. De voorzitter las hun na men voor. Namens de nog in leven zijnde oprichters sloot de heer Van Hoven met een kort herinnerings woord deze eenvoudige herdenking. Controle lid van de leden had gelukgewenst, sprak nog de heer W. Veerman als voorzitter van do raad van commissarissen. Hij zei, dat het bestuur niet alleen van buitenaf, maar ook van binnenuit onder een zekere con trole staat. Met nadruk verklaarde hij echter, dat de raad van commissarissen met volle waardering de arbeid van he» bestuur gadeslaat. Spr. verheugde zich er over, dat secretaris Schoneveld deze on derscheiding ten deel was gevallen. De heer Veerman wees er tenslotte op, dat de volkshuisvesting een eerste rol speelt in het bestaan van de mens. De laatste toespraak kwam van de ge decoreerde secretaris. Hij voelde zich ge drongen, de vrouwen van de bestuurj- leden en de commissarissen namens allen dank te zeggen voor het feit, dat zij zich veel alleen-zijn hadden getroost om hun man in zijn werk voor de woningbouw niet te hinderen. Ter receptie verschenen onder anderen ook de heer Voorbach, chef van de af deling onderhoud gebouwen, de heer Ver stegen, gemeente-ontvanger en dlrecteu? van de gemeentelijke dienst voor kasbe heer en credictwezen, de heer De Jong, directeur van de'gemeentelljke relniginge- en ontsmettingsdienst, de heer Den Har- tigh, chef van de afdeling openbare wer ken, vertegenwoordigers van alle woning bouwverenigingen. enkele speeltuinorga- nisa'ies, verschillende fracties van do Leidse gemeenteraad en wljkgemeenten van de Leidse Hervormde Gemeente, als mede enkele architecten. De receptiezaal was versierd met een groot aantal bloem, stukken en het bestuur mocht daaren boven nog verschillende geschenken in ontvangst nemen. Eensgezindheid kan een geslaagde feestviering aan haar annalen toevoegenl Chr. metaalbewerkers groeien in aantal Goed verzorgd programma bood aangename afwisseling Het bestuur van de afdeling Leiden van de fhristelijke metaalbewerkers- bond kan met een gerust hart de tweede avond van het jaarfeest, die heden weer in Prediker gehouden wordt, tegemoet gaan, want de eerste avond is volkomen geslaagd. Na de opening door de voorzitter, de heer P. Barendse, volgde een vlot programma, verzorgd door Sempre Avanti's Jong en jolig onder leiding van de heer K. Kukler en de toneelclub „Sempre Avanti" onder regie van de heer H. van der Broek. De ernstige noot verzorgde de districtsbestuurder, de heer C. Jaarsma uit Den Haag. De voorzitter was dankbaar, dat Leiden icn oehoorlijk aandeel heeft gehad in de itijging van het ledental van de bond Hij sprak ae wens uit. dat deze stijging nog verder zal doorzetten, zodat op de algemene ledenvergadering in Juni Leiden 400 leden zal hebben. Daartoe moet ieder meewerken. De heer Barendse kon drie afgevaardigden van de Leidse Chris telijke besturenbond welkom heten: de heren W. A. Stokhuizen. A. J. Martijn cn H. Zuidema, die het felicitatiewoord uit sprak. De districtsbestuurder, de heer Jaarsma ïgon met op te merken, dat de activiteit, die de afdeling ontwikkelt, anders is dan men meestal denkt. Het gaat de Chr. vak beweging op de eerste plaats om een maatschappijvorm die in overeenstemming i>s met de Bijbel. Voor ditzelfde doel heb ben in de laat-jle wereldoorlog velen hun leven geofferd. In de Christelijke organi saties moet men. aldus de heer Jaarsma. daarvoor blijven vechten. Het verheugde hem daarom zo. dat het ledental van de bond vanaf 1 September van 25 000 tot 26.500 is gestegen. Leiden heeft een goed figuur geslagen door het aantal van 312 tot 375 op te voeren. Nu volgde nog een kleine plechtigheid Aan loden, die al 25 jaar aangesloten zijn. wordt het gouden bondslnsigne uitgereikt. Drie heren kwamen voor deze onder scheiding In aanmerking: H. van der Mry F. Lambout on F, Greö6ie. Hedenavond worden de laatste twee heren op he podium geroepen. Gisteravond was he de beurt voor de heer Van der Mey. Di heer Jaarsma speldde hem het insigne oj en de heer Barendse sprak hem namem de afdeling Leiden toe. Populair Jong en Jolig heeft ook deze avond be wezen, dat zijn populariteit niets vreemd» is. Onder leiding van de heer K. Kukler brachten de jonge Joligers een program ma. dat klonk al-; het Leidse carillon. So listische medewerking verleenden: Nol Pauw. Nel de Vries. Tom Brandt. Wim Brugman en Ine Dreef en Joke Faber. accordeon. Wim van Ark zorgde voor do verbindende tekst. De toneelclub had een paardje van een twintig Jaar geleden van stal gehaald: „Het wereldwonder". Een sterk stuk is net zeker niet. maar de hilariteit rond do namaak-robot deed het goed. Onder regio van de heer Van der Broek is men. voor al door het goede spel van de heer W. van Ark. tot een behoorlijk resultaat ge komen. De andere spelers waren: mevr. A. Burgerhout, mei. L. Blom. mevr. T. Dak en de heren D. van Leeuwen. A. H, Blom en Joh. Lut. Vanavond zal de nieuwe dlatrictsbe- stuurder, de heer B. Nieland. een propa- gandawoord spreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3