Jlieutue jCcihsrtje GTounml Voorstellen huurverhoging worden gehandhaafd Aanval op Sowjet- kolonisatie Ondanks de felle critiek, door de Tweede Kamer geuit Getergde man sloeg ambtenaar huisvestingsbureau neer Conferentie te Bandoeng Faroerers rechten roor dokter Westen antwoordt Moskou VRIJDAG 22 APRIL 1955 BUREAUX: Steenstraa*. 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: TeL 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: Ö.40 per kwartaal; 2,15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIÊN: f 0.18 per mühmetec. (Bij contract belangrijke korting). Zes en dertigsrte jaargang No 10326 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatpa«tlct) ft gfitbltoni «in herl la fegheaspott" Ideeën met landingsgestel NOG GEEN HUURBELASTING n de middengroepen behoeft er zUn, aldus de memorie van ant- oord. Voor bedoelde groepen maakt de ieerdere huur, die zij te betalen hebben, slechts een beperkt gedeelte uit van de welke zü uit de belastingverla gingen zullen genieten. it er door de huurverhoging voort vijftien huurniveau's zuUen zijn, acht de minister niet bezwaarlijk. Deze huren zijn immers gebaseerd op die van 9 Mei bestonden er al vele grotere of kleinere onderlinge verschillen. Gezinsgrootte en draagkracht van de bewoners kunnen volgens de mi nister iliet bepalend zijn voor het in voeren van een huurverhoging. Van meten met twee maten is geen spra ke. De regering stond, waar een al gemene huurverhoging onmogelijk bleek, voor het alternatief: geen huurverhoging of een gedeeltelijke. Voor dit laatste heeft dij gekozen. Wat betreft na-oorlogse woningen, de (Van onze parlementsredactie) ONDANKS DE SCHERPE CRITIEK, door de Tweede Kamer in het voor lopig verslag over de wijziging van de Huurwet geuit, acht de rege ring het niet verantwoord, de voorgestelde huurverhoging uit te brei den tot een algemene verhoging van tien procent of met een andere regeling voor de dag te' komen. „Ook voor haar was het een teleurstel ling. dat de sociaal-economische omstandigheden haar noopten met een voorstel te komen, dat aanzienlijk minder bijdraagt tot de oplossing van het huurprobleem, dan zij zich aanvankelijk had voorgesteld", zo 6taat te lezen in de thans verschenen memorie van antwoord. Uit deze memorie blijkt opnieuw. sitie hoezeer het er in deze regering om begonnen is, rust te brengen in het loon- en prijspeil. Een grotere huur verhoging dan de voorgestelde, vijf of tien procent of geen verhoging, zou voor grote groepen een nieuwe zij het kleine loonsverhoging noodzakelijk maken. 'De gedachte alleen al, dat er uit dien hoofde enige mogelijkheid bestaat op een loonsverhoging per 1 Juli (het tijdstip, waarop men zich heeft voorgesteld, de huurverhoging in werking te doen tre den), zou bij voorbaat alweer Invloed op het prijspeil kunnen hebben en tot een verhoging van prijzen aanleiding geven. Het gevolg van deze overweging is dit voorstel, dat alleen betrekking heeft op die woningen, waarvan in algemene trek ken kan worden gezegd dat de belasting verlaging voldoende compensatie biedt. Verdere verhogingen, aldus de regering, moeten worden uitgesteld totdat de om standigheden zich hebben gewijzigd. Spanning opheilen De regering acht de bezwaren aan een huurverhoging verbonden, niet van over wegend belang. Belangrijker is het, de spanning tussen de huren van oude en nieuwe woningen op te heffen. Dat kan behalve door verhoging van de huur van oude woningen ook door verhoging van de subsidies op de nieuwe woningen. Over een dergelijke subsidieverho ging die volgens minister Witte gezien de beperkte omvang van de voorgestelde huurverhoging ver dient, in overwëging genomen te worden wordt in de boezem der regering overleg gepleegd. Het ziet er naar uit, dat de regering voorlopig is afgestapt van het denkbeeld van de huurbelasting. Zij is van mening dat een discussie op dit ogenblik slechts kan leiden tot een verscherping van de standpunten, die het vinden van een op lossing nog zal bemoeilijken en het ge vaar met zich meebrengt, dat het verder optrekken van de huren door dit pro bleem practisch wordt geblokkeerd. Het vraagstuk van de huurbelasting zal op het daartoe geschikte moment door de regering zelf concreet aan de orde moeten worden gesteld, zodat daarover een beslissing kan worden genomen, „die in het kader van de zich dan voordoende omstandigheden de juiste wordt geacht." Minister Witte acht het niet mogelijk verdere huurverhogingen in een van te voren vastgesteld schema uit te stippe len, gezien verschillende met name ge noemde factoren het niet mogelijk maken hierover een enigszins betrouwbare prog nose te geven. Onder andere vallen onder deze factoren wijzigingen in de conjunc tuur. Als gevolg hiervan is het reeds nu mogelijk 'n huurverhoging in het sociaal- economisch leven in te passen, zonder dat onaanvaardbare reacties te verwachten zijn, en niet. zoals minister Witte bij de behandeling van de Huurwetswijziging In 1953 heeft verondersteld, pas in 1956 Naar vrije markt De eenstemmigheid, die in de Kamer heerst ten opzichte van het te bereiken doel een vrije woningmarkt doet de bewindsman de hoop koesteren dat het mogelijk zal zijn, zodra de omstan digheden dit toelaten, tot verdergaande maatregelen dat de than6 voorgestelde te komen. Ernstige bezorgdheid omtrent de po- huurverhoging zal ook gelden voor (a.) Woningwetwoningen, gefinancierd krach tens de beschikking Bijdragen Woning- wetbouw 1948, alleen voorzover de thans geldende huurprijzen de gren6, beneden welke geen huurverhoging plaats heeft, zouden overschrijden; (b.) woningen, ge financierd krachtens de Financierings regelingen Woningbouw 1947 en 1948 (par ticuliere sector) en (c) herbouwpanden. Niet verhoogd worden de huren van.de woningen gefinancierd krachtens de Pre. mie- en bedrageregeling 1953 en de Be schikking Bijdragen Woningwetbouw '50. Volgende week nog geen belastingdebat (Van onze Parlementsredacteur) Er is geen sprake van. dat reeds de volgende week in de Tweede Kamer zal kunnen worden gedebatteerd over de in gediende belastingwetsontwerpen en de huurverhoging. De schriftelijke voorbe reiding is nog niet zover gevorderd, dat hieraan ook maar gedacht kan worden. Wy vernemen, dat de behandeling naar alle waarschijniykheid niet eerder plaats zal hebben dan in de week van 10 Mei Koekjes duurder? Voor de periode van 1 t.m. 28 Mei is voor de maalbedrijven een regeling ge troffen. waarbij zij bereid zijn gevonden de prijs van tarwebloem, bestemd voor de broodbereiding, zoals die voor de tweede helft van Januari 1955 gold, niet te verhogen (ondanks de sterke verlaging van de prijs voor tarwe-afval). Voor tarwebloem, bestemd voor verwer king tot banket, koekjes en biscuits, geldt de regeling niet volledig. Voor deze bloem Is een matige prijsverhoging moge lijk. Voor ongebuild meel daarentegen mag op een prijsverlaging worden gere kend. Over de periode na 28 Mei zal nader overleg worden gepleegd. Een Braziliaanse autobus, op weg van Rio de Janeiro naar Sao Paulo, kwam dezer dagen bij een ravijn in botsing met een vrachtwagen. De bus dook de afgrond in en twee inzittenden vonden de dood. Er waren zes gewonden. De overige passagiers kwamen met de schrik vrij. Gratis vacantie gaat geld kosten Want ook de fiscus wil er voordeel van hebben Als werknemers hun vacantie doorbrengen in een door hun werkgever gefinancierd vacan- tie-oord, behoort (blijkens een aanschrijving van de staats secretaris van financiën aan de belastingdienst) het voordeel dat de werknemers daardoor genieten, in beginsel tot het loon. De geldswaarde van dit voordeel dient te worden gesteld op het be- drag dat de werknemer zou over hebben voor het verblijf in het Indien de werkgever een bijdra ge vordert, zou het verschil tussen de geldswaarde van het genotene en de bijdrage tot het loon moeten worden gerekend. Mede op grond van practische overwegingen heeft de staatssecre taris echter goedgekeurd dat. in dien de bijdrage van de werkne mers zodanig is. dat niet gezegd kan worden dat zij nagenoeg kos teloos in het vacantieoord verblij ven, de geldswaarde van hef ge- notene wordt gelijkgesteld met de bijdrage, zodat ter zake niets bi) het loon behoeft te worden geteld. Dit is ook van toepassing in an dere gevallen, waarin een werk gever zijn werknemers in de gele genheid stelt, hun vacantie op goedkope, maar niet nagenoeg kosteloze, wijze door te brengen. Dekens naar Griekenland Ned. Roode Kruis helpt getroffenen Velos Naar wij vernemen, heeft het Neder- landsche Roode Kruis, ten behoeve van de slachtoffers, gevallen bij de aardbe vingsramp te Velos in Griekenland, 1000 dekens ter beschikking van het Griekse Rode Kruis gesteld. Op 28 April a.s. ver trekt deze gift, die een waarde heeft van f 30.000 uit Rotterdam. Telegrammen met woorden van deel neming, die tevens de hulpverlening meldden, zijn reeds naar Athene ver zonden. Spoorstaking Engeland (1 Mei) onvermijdelijk LONDEN, 21 April. DE GROTE STAKING van 70.000 man rijdend personeel der Brit se spoorwegen (ingaande 1 Mei) lijkt onvermijdelijk. De leiders van de vakbonden verwierpen gisteren een tweede verzoek der directies, op het besluit terug te komen De bonden voeren aan. dat zowel de directies als het scheidsgerecht hun loon eisen hebben verworpen. Na een bespre king met minister Monckton (Arbeid) verklaarden de afgevaardigden van de 70.000 spoormannen gisteren dat hun plan een nationale staking ongewijzigd is. Door hei loket Amsterdams gezin maandenlang gescheiden wegens woningmisère (Van onze correspondent) TAE HUISVESTINGSAMBTENAAR achter het loket had gezegd: „Ik heb met uw smoesjes niets te maken". Dol van woede sprong toen de 32- jarige Amsterdamse fabrieksarbeider Piet P- in Mei van het vorige jaar door het kleine loketje in het Centraal Huisvestingsbureau bovenop het bureau van de ambtenaar en begon amok te maken. Niemand begreep waar hij de kracht vandaan haalde, want P. is smal geboüwd en klein. Hij dweilde letterlijk de vloer met de ambtenaar aan, totdat deze onder zijn bureau lag en bijna tien andere ambtenaren met vereende krachten P. buiten de deur wisten te werken. Na jaren van verloving zonder uitzicht p een huis trad Piet nu ruim drie jaar geleden. In het huwelijk én trok bij zijn getrouwde broer op de Newtonstraat in die nog een zolder over had. Een jaar later werd een zoontje geboren. Het jon- gezin leefde, kookte en sliep in één vertrek. Het kreeg echter geen woor gunning van het CBH, omdat re in de woning Newtonstraat te weinig w ruimte was. Het bureau gelastte hem de zolder te verlaten maar toen het zoontje geboren was mocht men er voorlopig blij- De broer emigreerde, de woning zc an nieuwe huurders worden toegewezt n weer schreef Plet aan het C.B.H. o en andere woning en hij voegde er b BANDOENG, 21 en 22 April. INDIEN WIJ verenigd zijn in onze oppositie tegen het koloniale systeem, is het dan niet onze plicht, openlijk onze afkeuring uit te spre ken over het Russische kolonialisme, evenzeer als over het westelijke im perialisme?" Aldus sprak Sir John Kotelawata, premier van Ceylon, gisteren op de conferentie van Ban doeng. John eiste vervolgens dat de con ferentie zich zou uitspreken tegen alle vormen van kolonialisme, met inbegrip van de communistische overheersing van de satellietstaten in Midden- cn Oost- Europa. Toen premier Kotelawala zijn aanval had beëindigd, sprong premier Tsjoe En-lai. vzan communistisch China premier van Ceylon aan de afgevaardig- Dolle vechtpartij in Amsterdam Een 28-jarige Amsterdammer kreeg gisteravond in de Rozenstraat aldaar ruzie met een vriendin. De man greep de shawl van het meisje en trachtte haar te wurgen. Toen dit niet lukte, probeer de hij haar door een ruit te drukken. Een bestuurder van een passerende auto zag kans de vrouw te ontzetten, maar liep daarbij zelf een klap op. Aan een agent vroeg zij, of deze haar wilde vergezellen. De vechtersbaas ranselde daarop de agent af, Hij kreeg een bloedneus en een gebroken bovengebit. Toen kreeg de vrouw het weer zwaar te verduren. Een tweede agent werd eveneens bedreigd en loste ten slotte drie pistoolschoten, waar bij twee kogels in het rechterbovenbeen en een in het linkerbovenbeen van de man terecht kwamen. Toen gaf hij zich gewonnen. Regering en broodoorlog Het Tweede-Kamerlid N. v. d. Heuvel )Kath. v.) heeft minister Mansholt schrif telijk gevraagd of hij geen reden maatregelen te nemen tegen de brood- Woedende bewoners van de Deense Faroer-eilan- den gebruikten geweld om te beletten dat hun dokter, die zij wilden be houden. door vertegen woordigers van het bestuur van het eiland Bordoe werd gehaald. Zij van politie af en dwon gen vertegenwoordigers weg te varen door de kappen. E. Hai ders bezetten de bergtop pen rond Klaksvig, de hoofdstad van Bordoe, en keken dag n nacht uit naderende schepen i de c riteite Als schepen de henen binnen- En de wereld draait i al I oorlog in Dordrecht en Amsterdam-West. de t jcar. De geneesheer wei gert zijn post te verlaten, ofschoon hij twee jaar ge leden door de Deense re gering werd ontslagen. Hij wordt in zijn verzet gesteund door bijna 3000 eilanders. Een deputatie van eilandbewoners vroeg hem destijds te blijven en beloofde hem zo no dig met geweld te zullen Halvon i bleef. De eilan- kwamen, vonden z(j de kade vol mensen en nie mand mocht aan land, als h(J met een officiële zen ding inzake Halvorsen Acht politiebeambten uit Thorshavn waren no dig om de meubelen van de door de regering be noemde opvolger van Halvorsen, dr Rubaek Nielsen, terug te halen nadat men de medicu» zelf belet ha* mn land te gaan. Het Deense medische genootschap besloot dr Halvorsen te royeren. mede omdat hij tijdens de bezetting de Duitse overheid steunde. Maar ook dit royement kon hem niet bewegen het eiland te verlaten. Hij heeft nu geheel al leen de zorg voor 5000 patiënten op drie eilan den en een ziekenhui met 50 bedden en moet dag en nacht werken zonder alle zieken te kun nen bijstaan. De Deense regering heeft nu besloten een politiemacht naar de en orde te handhaven. Deze macht staat onder bevel van commissaris Feilberg Joergensen (die door de eilandbewoners werd a/geranseld) en bestaat uit 130 man uitge rust met stalen helmen, t ra nn gasbommen en pi- op en eiste dat de verklaring van de den zou worden toegestuurd, zodat zij er op konden antwoorden. TEGEN RASSENONDERSCHEID JQE POLITIEKE commissie van de conferentie gaf gistermiddag een verklaring uit, waarin de Palestijnse Arabieren worden gesteund in hun eis tot terugkeer naar. hun. woon plaatsen en wordt aangedrongen op een vreedzame regeling. Voorts ver oordeelde de commissie de rassen discriminatie in het algemeen en in Zuid-Afrika in het bijzonder. Vanmorgen eiste Tsjoe een tydslimlet van 15 jaar. waarin de koloniën in Azië en Afrika zelfstandig moeten worden. De politieke commissie stelde eveneens vanmorgen. een subcommissie in die overeenstemming moet trachten te be reiken over de vraag: Wat is imperia lisme? Door de verscheidenheid van subcommissie-loden (communisten en anli-communlsten) zal het niet gemak- keliik zijn, op dit punt tot overeenstem ming te komen. In de politieke commissie hebben gis teren de nationale leiders aanvallen ge daan oo het koloniale systeem en een Syrische resolutie aangenomen, waarin Indonesië gesteund wordt in zijn aansoraken op Nederlands Nieuw Guinea (waarvan we in een groot deel van onze oplage nog melding maakten). In een Egyptische resolutie werd een beroep gedaan op Frankrijk, de gebieden in Noord-Afrika zonder uitstel zelfbeschik kingsrecht te verlenen. Jemen vroeg, met welk recht Engeland Aden koloniseerde Het plan van Kotelawala voor de de- militarisering van Formosa zal wellicht vandaag nog in behandeling komen. Gis teren deed Kotelawala een beroep on communistisch China, in het openbaar een oproep te richten tot de communis tische partijen van Zuidoost-Azië zich te ontbinden als een eerste vereiste voor coëxistentie. Bloemencorso definitief op 30 April De datum van het bloemencorso in de bollenstreek is thans definitief op 30 'April gesteld. Dit is te danken aan de ontwikkeling van he» weer in de laatste dagen. dat zijn vrouw haar tweede baby ver wachtte. Hij greeg ten antwoord, dat hij voorlopig niet in aanmerking zou komen. Hij moest zelf maar naar nieuwe woon ruimte omzien. Het bureau zou d?n wel beoordelen of hij dan een vergunning kreeg. Toen Piet het vorig jaar met de laatste brief naar het C.B.H. ging, zei de amb tenaar, dat hij van de zolder af moest. ..Wijst U me dan een kamer waar ze me willen hebben met een vrouw en kind plus een tweede op komst" zei Piet. ..Ik heb met uw smoesjes niets temaken" zei de ambtenaar toen. Daarop sloeg de to taal overspannen jongeman toe. Op 1 Juni verscheen de deurwaarder en hij werd op straat gezet. Er bleef hem niets anders over dan de meubels op te slaan en aan te kloppen bij hulp voor onbe- huisden. In de kille lentelucht van de 21ste April klonken in het cen trum van Amsterdam de primi tieve klanken van Marokkaanse trommels. Op het terras van Lido gaf nl. een Marokkaanse dansgroep een temonstratie en dit Noordafrikaanse tafereel trok van de zijde der Mokum- mers nogal wat belangstelling. AI zwaar gestralt Voor het Amsterdams verklaarde de verdelger va C.B.H. zelf inmiddels al straf gezorgd had. door hulp voor onbehuisden (w Gerechtshoi n Plet. dat het oor een flinke het gezin by hulsei elkaar niet mochten opzoeken, "zodat mn ontmoetingen ergens in de sad moes ten plaatsvinden) tien maanden te laten ven. Zowel Piet als zün vrouw moes- n wegens overspannen zenuwen een tyd aar een herstellingsoord. Anderhalve maand geleden heeft hij ;n kleine woning toegewezen gekregen, mede op aandringen van de geneeskun- Protocol Parijs-Tunis is getekend Het Frans-Tunesisehe protocol be treffende zelfbestuur voor Tunesië is vannacht na moeizame onderhande lingen te Parijs getekend, zo meldt Reuter. De conventies zijn nu nog niet opge steld in hun uiteindelijke vorm. maar do delegaties zullen uiterlijk 30 Mei bijeen komen om ze te paraferen en om nog to spreken over enkele andere conventie». Het accoord moet nu nog door do Franse regering en de Bey van Tunis worden goedgekeurd. Deskundigen wer ken de conventies verder uit. De conven ties betreffen o.m. de Franse diensten, openbare veiligheid, persoonlijke status van ingezetenen, juridische zaken, be stuurszaken en economische aangelegen- De Franse premier, Edgar Faure, zeldo dat thans op één na alle beperkingen op de bewegingen van de verbannen voor zitter van de Neo DestourpBrttj. Habib Bourguiba, zijn opgeheven. Het is nu aan Bourguiba zelf te beslissen, of hij naar Tunesië zal terugkeren. Koningin opent E55 De tentoonstelling E 55 te Rotterdam zal op 18 Mei door H.M. de Koningin worden geopend in tegenwoordigheid van Prins Bernhard. dig directeur van het herstellingsoord. Een week voorwaardelijk met een geld boete van 30 eiste de procureur-gene- gever, dat Piet in hoger beroep was ge- raal. Het was op aanraden van zijn werk- gaan van het vonnis van de politierechter, dat week luidde. DE KWESTIEOOSTENR1IK LONDEN. 21 April, flillan, de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en Engeland, zijn in Lon den overeengekomen ten spoedigste een antwoordnota naar Moskou te zenden (mogelijk reeds vandaag) op de Russische uitnodiging tot een ge sprek over Oostenrijk. In het antwoord wordt een bespreking voorgesteld tussen de ambassadeurs der Grote Vier en vertegenwoordigers der Oostenrijkse regering. Eerst daarna zou den de ministers van buitenlandse zaken bijeen moeten komen. De Ver. Staten hebben zich met deze procedure accoord verklaard. Volgens Reuter za! een WestelUke stu diegroep op 27 April In Londen vergade ren om te komen tot een gemeenschap- peiUk. WestelUk standpunt Inzake de kwestie Oostenrijk en Duitsland. Naar Reuter verneemt, zullen de Wes telijken zich verzetten tegen een „econo mische isolatie" van Oostenrijk. Het verbod tot het sluiten van overeenkom- alleen betrekking mogen hebberf op militaire zaken: Oostenrijk zou vry moeten blijven, economische verdragen te sluiten. HET WEER IN EUROPA i geh. bew. onbew. onbew. lil* NNO i ONO windstil f3.- RIJWIELEN ƒ4.- Alle soorten merkrlj wielen RACE- EN BROMFIETSEN Fa DUSOSWA TURFMARKT 1—2—3 Iets zachter De Bi;: verwacht tot morgen avond: Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Vannacht in het Zuidoosten van het land rlaatselijk lichte nacht vorst. Morgen overdag over het algemeen iels hogere tempera turen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich ting. (Opgemaakt le 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 5.31—19.51. Maan 5 30- 21.48 Op 29 April EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 1