poort vim 't land Jg „Goede samenwerking in Landbouwschap ernstig bedreigd' Samenwerking en solidariteit zouden worden verstoord door de „mammon" n. Van Tijen onthulde steen in Noordwijks duinen Zweden Rad van avontuur bracht nieuwe koper op de markt NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 18 APRIL 1955 ]hi dr Van Nispen (Bloembollencultuur) In de tuinzaal van het gemeentelijk concertgebouw aan de Lange Begijne straat te Haarlem werd vandaag^ de 219de algemene vergadering van ..Bloembollencultuur" gehouden. De voorzitter van de Koninklijke alge mene vereniging, jhr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden te Hille- gom, sprak tegen elf uur zijn openingsrede uit. Glasschade Eerst herdachten de aanwezigen staan de een tweetal gestorven leden Op Eerste Kerstdag, aldus voorzitter Van Nispen. overleed op 77-jarige leeftijd de heer H W. Grimbergen, tulpenkweker te Katwijk en sinds een groot aantal jaren trouw lid van onze vereniging. Hij vertegenwoor digde jarenlang de afdeling Katwijk op onze algemene vergaderingen en was van 1922 tot 1951 secretaris-penningmeester der afdeling, van welke taak hij zich met grote trouw heeft gekweten. Op 16 Februari werd ons vak door een gevoelige slag getroffen door het over lijden van de heer P. Nijssen, leider van de firma P. Nijssen en Zonen te Santpoort Met hem is een uitzonderlijk bekwaam vakman en een goed mens heengegaan. Bij het ontwikkelen van middelen om onze bloembollen te vervroegen heeft hij een grote rol gespeeld. Hij beschikte over een uitnemend inzicht in de vaktechnische problemen en behoorde tot de weinigen, die zich alle moeite getroosten om de wetenschappelijke publicaties te omvat ten. om daardoor in staat te zijn de vin dingen in de praktijk toe te passen nieuwe perspectieven voor de bloembol lencultuur te openen. Op vrijwel iedere vaktentoonstelling kwamen de resultaten van zijn vakmanschap en onuitputtelijke energie tot uiting. Slreekavond van Geref. jeugd te Boskoop Te Boskoop heeft Zaterdag in het Her vormd verenigingsgebouw aan de Voor kade de negende streekavond plaats ge had van het Geref. verband van M.V. en J.V. in de streek Rtjn en Gouwe, omvat tende Alphen aan den Rijn. Ooudshoorn, Boskoop. Bodegraven. Bergambacht. Gouda, Hazerswoude, Moordrecht, Wad- dinxveen en Koudekerk. Ds G. R. Visser uit Amsterdam legde de jongerer vraag voor, of er onder hen ook „Da- Demas was een van Paulus' geliefde medewerkers. Maar het laatste bericht over hem was niet zo mooi: „Demas heeft mij verlaten, hebbende de tegenwoordige wereld liefgekregen". Ook wij hebben met dit probleem te maken, aldus de predikant. De tegenwoordige wereld komt dagelijks in velerlei gedaante op ons af. Wij die staan in deze wereld en daarin zeker een taak hebben, dienen „de dingen die Boven zijn" niet te vergeten. Je mag de tegenwoordige wereld wel liefhebben, maar verloochen daarbij nooit je ge loof. De weg van geloof en gebed Is do weg ten leven. Spr. drong aan op persoonlijk Bijbel lezen. In het echte lezen van de Bijbel hoort men de stem van de Vader*- Chris tus gaat door de rijen en roept ons too om staande te blijven. Bij de beantwoording van de vragen drong ds Visser er op aan, van de dingen die zich aan ons voordoen, studie te maken. Het programma bestond verder, naast een propagandawoord voor de Ar- jos, uit muziek, zang en declamatia. HAZERSWOUDE Arrestaties in verband met s'.enendiefsial Gedurende werkzaamheden aan de Rijksweg zijn ten nadele van de Rijkswa terstaat in de loop van de tijd tienduizen den straatstenen weggehaald. In verbanc) met deze affaire heeft de politie dertien personen gearresteerd. De gearresteerden behoren allen tot het personeel van een firma, die door de Rijkswaterstaat met de uitvoering van de werkzaamheden aan de weg belast was. Tegen vijf personen is proces-verbaal opgemaakt wegens het ko pen van de gestolen stenen. Prof. De Hartog preekte hier De oud-predikant van de Geref. Kerk alhier, mr dr G. M. de Hartog, hoogleraar te Kampen, herdacht dat hij 25 jaar ge leden in het predikambt werd bevestigd. Gisterren heeft ds De Hartog in Hazers woude gepreekt. Des morgens een predi king over 1 Cor. 15 12 tot 20( De beteke nis van de opstanding van Christus) en de.= avonds een prediking over psalm 274 tot 6. Ds Oussoren sprak de jubilaris toe namens de kerkeraad en Gemeente en wees daarbij op het veelomvattende werk, dat de hoogleraar voor de Geref. Kerken doet. Ds De Hartog werd de zegenbede van 'psalm 134 toegezongen. Als oud-ker- keraadslid sprak de heer IJ. Bol. Burgerlijke stand Geboren: Hendrik P E, zn van L M O Daniël en van M van Oord; Petrus J. zn van P J Holthuizen en van P de Wit; Gerrit P, zn van P J Laros en van A de Kooter; Petronella M T, dr van F Pan nebakker en van A M B Verbakei. Getrouwd: Hendrikus Borst, 24 Jr en Joanna Wilhelmlna Kraan. 23 Jr. KOUDEKERK A. D. RI1N Benoemd tot tuinlieden Onze plaatsgenoten de heren B. Jan sen en J. H. Lekx zijn met ingang van 18 April benoemd tot respectievelijk eerste en tweede tuinman bij de plantsoenen dienst van de gemeente Leiderdorp. LE1MUIDEN Vergadering Kalslagerpolder Stemgerechtigde Ingelanden van de Kalslagerpolder kwamen in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van de heer H. Schellingerhout. De voorzitter deelde mede, dat hij bij enkele candi- daatstelling als voorzitter herkozen was. De rekening 1954 werd vastgesteld. In komsten f 3231.61, uitgaven f 1999.21. batig saldo f 1232,40. De begroting 1955 werd vastgesteld, sluitende in Inkomsten en Uitgaven met f 3645,29. De lasten wer den, evenals in 1954, bepaald op f 14 per ha. De post onderhoud kade ls geraamd op f 1700. De voorzitter deelde mede. dat bet ln de bedoeling ligt van deze post te beta len de van het Hoogheemraadschap Rijn land verkregen specie om de kade op te hogen De ophoging zal t-z.t. geschie den; de specie Is thans nog niet droog Tot lid van de commissie belast met het nazien der rekening 1955 werden be noemd de heren J. Heemskerk. J. Bloem berg en W. v. Dijk. Tot plaatsvervangend lid werd benoemd de heer G. de Jong. Ala ik de activiteiten van onze vereni ging sinds de laatste vergadering overzie dan geloof ik dat er alle reden is om daarop met voldoening terug te zien, al dus spreker. Wij mochten er in slagen, dank zij de medewerking van de industrie en met name van het Hoogoven bed rijf, de besprekingen over de gasschade aan de gladiolengewassen te Beverwijk en omge ving tot een bevredigend einde te bren gen. waarbij ook de hand gereikt werd aan niet bij onze vereniging aangesloten bedrijfsgenoten en zelfs aan enkelen, bij hoge uitzondering, die slechts in een verwante bedrijfstak werkzaam onze hulp verzochten. Zeer veel steun ontving in deze aangelegenheid van de plaatselij ke afdeline en met name van de voorzit ter der afdeling Beverwijk, de heer C. Omzetbelasting De nieuwe wet op de omzetbelasting veroorzaakte onverhoeds vele moeilijkhe den voor de gang van zaken in het bloem- bollenbedrijf. en de belastingcommissie, voortreffelijk gesteund door haar deskun dige leden en haar belastingdeskundige, mochten in samenwerking met de andere hierbij betrokken organisaties en vooral ook met het B.V.S.. er in slagen eei danige regeling voor dit vraagstuk te NIEUWVEEN Feestprogramma 5 Mei Het comité feestviering 5 Mei, heeft een voorlopig programma samengesteld. Het is de bedoeling, dat de muziekvereni ging „Arti" uit Langeraar een mars doo* het dorp z^l maken, waarschijnlijk voor afgegaan door haar drumband en gevolgd door de plaatselijke verenigingen, die zich bij de Kattenbrug opstellen. Na de rondgang volgt een aubade voor het ge meentehuis. waar om ongeveer 10 door de burgemeester een rede wordt uitgesproken. Na de aubade volgen kin derspelen op het terrein van de heer Bos In de middag zullen daar volksspelen worden georganiseerd. VerAioedelijk zal ook medewerking worden verleend door de Chr. zangvereniging „De Lofstem" het R.K. jongenskoor, 's Avonds volgt het optreden in een tent van de ..Maluku Ha- waiians" uit Boskoop de gehele avond zal vullen met zang, muziek, schetsjes e.d. Chr. school 75 jaar Op 5 Mei zal het 75 jaar geleden zijn. dat enkele pioniers van het christelijk onderwijs pogingen begonnen aan te i den om te komen tot de oprichting een Chr. school, welke pogingen met ces werden bekroond. Gezien het feit, dat de herdenkingsdatum samen valt met de nationale feestdag, is besloten, de her denking te doen plaats hebben op 11 Mei in de school. Dr Van Itterzon te Den Haag is aangezocht om een rede uit te spreken. Het is de bedoeling, op deze dag ook of ficieel afscheid te nemen van de onder wijzeres mej. De Moor. Hollandse Mjj van Landbouw Vrijdag hield de jongerenafdeling de Hollandse Maatschappij van Land bouw in de zaal van de heer Bosman hai jaarvergadering. De penningmeesti meldde een batig saldo van f 197.83. Er werden mededelingen gedaan ovei sportmiddag op 16 of 23 Juli te Sassen- heim. Besloten werd. ook deel te nemen aan de wedstrijden, die gehouden worden in verband met het 20-jarig bestaan van de VEBO te Leiden. De heer Kool deelde mee. dat hij wegens vertrek naar Woer den bedankte als voorzitter. De heer De Jong sprak woorden van dank tot de zitter voor hetgeen hij sinds de op richting voor de vereniging heeft gedaan. In de vacature van voorzitter werd de heer J. Hoogendoorn gekozen. Burgerlijke stand ONDERTROUWD: Anton van Leeuwen, i j en Wijntje Fokker. 25 J, Ter Aar; Hendr. Pieterse. 26 j. Ter Aar en Mar- garetha E F Wijfje, 24 J. OUDE WETERING Ds Van Swigchem promo veert op 29 April Ds D. van Swigchem. Gereformeerd predikant te Oude en Nieuwe Wetering, zal Vrijdag 29 April aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam promoveren tot doc tor in de theologie op een proefschrift, ge titeld ..Het missionair karakter van de Christelijke Gemeente, volgens de brieven Petrus en Paulus". Promotor ls prof. dr F. W. Grosheide. De promotie heeft om half twee plaats in het Minervapaviljoen, Albert Hahnplantsoen 2. Rodolpheimgroep De Rodolpheimgroep. die morgen om acht uur in de zaal achter Avondrust een ouderavond houdt ter gelegenheid van het enjarig bestaan, heeft met de actie „Een heitje voor een karweitje" een mooi suc- »s geboekt. Door leidsters en welpen •erd f 168.97 bijeen gebracht. „Verbroken banden" De Chr. reciteerclub O.B.K. geeft Woensdagavond in de Voorhouterwegkerk opvoering van het toneelstuk „Ver broken banden" van Tom Dekker. De avond begint om acht uur. De aantrekkelijke Vliet Nu de Vliet wordt uitgediept, schijnt hfj een bijzondere aantrekkingskracht te be zitten. Zateraagmiddag kwam het doch tertje van de heer J. Schoneveld er met fiets en al in terecht. Enkele voorbijgan gers konden haar weer op de vaste wal helpen. WOUBRUGGE Ds van Dijk nam beroep naar Wezep aan Ds J. van Dijk heeft het beroep naar de Hervormde Gemeente te Wezep ir Gelderland aangenomen. L1SSE Cary Cooper Het verstek gaan De Amerikaanse filmster Cary Cooper, die een paar dagen in ons land was, zou Zaterdag ook Keukenhof bezoeken. Hij heeft het echter af laten weten; zijn tijdschema liet de komst naar Keukenhof niet toe. Na langdurige moeilijkheden en verwik kelingen «is thans eveneens bereikt, dat de vakgenoten, slachtoffers van de waters noodramp 1953, vla het B.V.S. een aanvul lende uitkering op het door hen ontvan gen schadebedrag zal worden toegekend- Bijna gestrand Het moet met leedwezen worden gecon. 6tateerd. aldus jhr dr Van Nispen, hoe verheugend dit resultaat op zichzelf ook is. dat dit is bereikt, ondanks de houding van enkelen van deze slachtoffers zelf, die onze pogingen veeleer afbreuk hebben ge daan door. ofwel te veel te verlangen, of door onjuiste opmerkingen ontstemming te veroorzaken, terwijl tenslotte een on juiste voorstelling in een der landelijke dagbladen, welks inlichtingen slechts van een der betrokkenen verkregen kunnen zijn. bijna op het laatste ogenblik het werk van vele maanden dreigde ongedaan te maken. Het bestuur verlangt, aldus spreker thans geen erkentelijkheid voor het gedane werk. doch wel erkentelijkheid voor het bereikte resultaat, opdat niet thans nog critiek van enkelen, die terecht of niet terecht menen nog niet genoeg ta hebben ontvangen, de instanties, die thans hun welwillenne medewerking hebben ge geven. zou grieven en toekomstige arbeid van onze organisaties zou belemmeren. ..Wij kunnen en willen ons slechts in zetten voor die zaken, waarvan wij zelf overtuigd zijn. dat zij aan rechtvaardig heid bescheidenheid paren en onze leden zullen de eersten moeten zijn om dit stre ven te ondersteunen, omdat daarin, in het vertrouwen dat men in ons wil stellen, de kracht ligt om daadwerkelijk voor hun belangen op te komen". Landbouwschap Het is zeer te betreuren, dat de goe de samenwerking tussen de diverse organisaties in hel Landbouwschap, die voor alle vakgenoten van zo groot belang zou zijn geweest, thans ernstig wordt bedreigd. De zo hoog gestelde idealen van de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie. waar de samenwer king en de solidariteit van alle be- drijfsgeno.ten zou worden verwezen lijkt, dreigen te worden verstoord door de „mammon", door „het geld", dat reeds zoveel idealen en zoveel ver trouwen in deze wereld heeft vernie tigd. Tenslotte wee9 -spreker er op, dat de vandaag op de agenda staande onderwer pen van grote betekenis waren voor de goede gang van zaken in het bollenvak, Jhr dr Van Nispen riep op tot een zake lijke en aangename bespreking. De jaarverslagen van de algemeen se cretaris. de heer H. J. Voors. en van de secretaris-penningmeester, de heer H. A G. de la Mar. werden goedgekeurd. De rekening sloot met een bedrag aan inkom sten en uitgaven van f 226.261, er is een saldo var. f 19.297. Daarna kwamen en kele wijzigingen in de statuten aan de orde. die betrekking hadden op de be voegdheid van het scheidsgerecht. We hopen hierop morgen terug te komen. Aart de voet van het duin, bij Noordwijk, waar 25 jaar geleden voor het eerst in Nederland de zweefvliegsport werd beoefend, heeft de heer J. E. van Tijen, directeur van Fokker, Zaterdag een gedenkteken ont huld. De heer Van Tijen was de eerste zweefvlieger in Nederland. 1 AARVERGADERING K.N.V.v.L. Bronzen medaille voor bemanning van Marine-helicopter (Van een onzer verslaggevers) TN HUIS TER DUIN te Noordwijk hield de Koninklijke Nederlandse Ver- A eniging voor Luchtvaart Zaterdagmiddag de jaarvergadering, waar bij werd herdacht, dat het op 6 April 25 jaar geleden was. dat de eerste zweefvlucht boven Nederlands grondgebied werd gemaakt. Tevens wer den de drie bemanningsleden van de helicopter, die op 13 Januari bij Hoek van Holland zestien opvarenden van het in nood verkerende Noorse s.s. „Gatt" wisten te redden, op hartelijke wijze gehuldigd. luitenant-ter-zee vlieger- financiële basis van de vereniging waarnemer der tweede klasse P M der Wel, sergeant-majoor vlieger B. Gott- schalk en kcrporaal-^liegtuigmaker-mo- tormonteur A. Krauwel, die allen de bronzen medaille van de K.N.V.v.L. ont vingen. Bij de plechtigheid was aanwezig de kapitein-ter-zee L J. Goslings, de commandant van Hr Ms. Karei Doorman, van waar af de helicopter opereerde. De hoofdredacteur van „Avia-Vliegwereld", de heer H. Kosman bood de drie beman ningsleden een prent van de redding aan Voorlichting op scholen Tijdens de vergadering maakte de voorzitter de heer Kolff, gewag van plan- oorlichting op. luchtvaart gebied op middelbare en lagere scholen Hij dacht hierbij aan het in- i het luchtvaartelement bij na tuurkunde en mechanica. Ondanks het stijgende ledental is de kei. De contributies van leden en dona teurs zijn lang niet voldoende. Verledi jaar had men een nadelig saldo van 53000 gulden. Dit hoopt men te dekken uit voorziene baten, zoals de ILSY en verkoop van 240 000 Luva-loten. Een deel van het verlies wordt, zoals bekend, ge garandeerd door het Nationaal Lucht- vaartfonas. Het bestuur stelde een kleine contributieverhoging in het vooruitzicht. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heren ir L. R. Lucassen A. L. Ponjee Volgens rooster traden als bestuursleden af de heren ir T. van terom, G. J. Ordelman en generaal- joor tit. b.d. W. C. J. Versteegh. Herdenkingssteen In de duinen op de hoek van de Oor- logsweg en het Duindamse Slag werd na de vergadering in aanwezigheid van een groot aantal autoriteiten uit kringen van (Van onze speciale verslaggever) TTELSINGBORG, gelegen op het smalste gedeelte -*-A van Sont, is „de poort van Zweden". Dat zeg gen de mensen die er wonen. Zij spreken uit ervaring. Hun voorouders zagen in 1810 de eerste Bernadotte- koning hier aan land stappen. En bovendien ligt daar ginds,aan de overkant, dreigend onder de toolkenrond de ondergaande zon, het Deense Helsingör met de groene tinnen van het oude slot Kronborg. Dat was eens het sleutelgat van Zweden. Want van Kronborg uit zorgde de Deense koning, dat de in het jaar 1857 opgeheven Sonttol geheven werd. Vierhonderd duizend sche pen zijn er in de jaren 1497— 1660 gepasseerd en daarvan kwamen er niet minder dan 240.000 uit Nederland. Geen wonder dus, dat wij onze rondreis door Zuid- en Mid den-Zweden hier aanvin gen. In deze stad, die in de Nederlandse vlaggen gezien heeft als Rotterdam! "PR is veel dat in Helsing- borg aan Holland her innert. De reiziger die het grote veerschip DAN verlaat, ziet. als eerste groet op Zweedse bodem, biljetten van een grote zomerexposi- tie die er van 10 Juni tot 28 Augustus gehouden zal wor den. En laat die tentoonstel ling nu de naam van H 55 hebben! En laten de aan kondigingen er van dezelfde moderne tekeningen verto nen als die. welke de organi satie der E 55 gebruikt voor héér expositie. Wie uit de richtino Hel singör de stad over de Sont nadert, ziet Hel- singborg zo. De toren links is die van het stad huis, die in het midden. de burchttoren van ko ningin Maroarethe's FN laat de H 55 nu óók om het water gesitueerd worden, najnelijk om dat van de haven van Helsingborg. En de architect er van, de heer Bengt Gatte, heeft pre cies als de ontwerper van de E 55, bij de opzet van zijn plannen, het samenvallen van parkaanleg en haven werken aangegrepen om een Zweden en de geheel te verkrijgen, waarin bomen, bloemen, water en bouwwerken samenspelen! Zodat U zich. Helsingborg bereikend, in Rotterdam kunt wanen. Zoveel lijken de ten toonstellingen te water, déér en in ons land, op elkaar! T~)E H 55 ls niet. als de E 55. een energie-tentoonstel ling, maar één. gewijd aan de Scandinavische architectuur, industriële vormgeving, meu bilering en woninginrichting. Op al die gebieden kunnen de Zweden wél wat laten zien. De vele paviljoens, die rond de haven gebouwd wor- „Daarginds, aan de overkant, dreigend onder de wolken der ondergaande zon: het Deense Helsingör met de tinnen van het slot Kronborg" den, zullen wit geschilderd zijn en die kleur zal ook het permanente tentoonstellings gebouw hebben, dat aan het eind van het 50.000 m2 grote tentoonstellingsterrein ver rijst. TTET is zowel tentoonstel- AA lings-, congres- als ver- maaksgebouw en het heeft één enorme glaswand, die uitzicht geeft over de Sont. De gehele inrichting wordt zó representatief voor de Zweedse smaak en vinding rijkheid op allerlei gebied, dat men. daar vertoevend, het gevoel zal hebben heel dit geweldige koninkrijk te overzien. Als naast dit witte gebouw dan ook nog de nieu we witte veerboot Prinses Margarethe meert, die op 10 Juni, als de Koning de expo sitie opent, voor het eerst gaat varen, zal men Helsing borg uit zee als één wlt- flonkerende diamant zien liggen! IV TEN IS er niet bescheiden - A w,t de verwachtingen voor het komende bezoek be treft. Men denkt, dat er en kele millioenen mensen zul len komen. Deze stad met haar 73.000 inwoners lijdt dua allerminst aan een minder waardigheidscomplex. Waar om zou zjj dat ook? Trots verheft zich boven baar een middeleeuws slot, van waar uit de befaamde koningin Margaretba van 1375 tot 1412 de drie landen: Denemarken, Zweden en Noorwegen re- TVTJ heeft Helsingborg een - belangrijke haven voor kleinere schepen (de Sont is maar 8 meter diep) en voorts: textiel- en flzerindustrie. Het is de vijfde stad van Zwe den en het is in de avond niet minder druk dan de vier andere metropolen: Norrkö- ping. Malmö. Göteborg Stockholm. Want overal gaan om elf uur 's avonds, de lam pen uit en de deuren dicht. In de établissementen dia dan nog open zijn, zitten. wen bij vrouwen, nog enkelen bijeen, rustig, zonder opwin ding. Wje. in deze poort staand. Zweden binnen kijkt weet van het land al vééll Morgen: Hollanders stichtten Zweedse stad VISSER11GOLF HET IS MAAR een trage week geweest voor de vishandel. Schot zat er echt niet in de afzet, als gevolg van de voorjaarsroes, die de Neder landse huisvrouwen in zijn ban heeft en die geen tyd of belangstelling over laat voor visgerechten, zelfs al zeggen de voorlichters dat een portie filet eerder klaar is dan een lentestamppot. Menig kistje dichte wijting en braad en Zaterdag ook haring werd ter pufschuit veroordeeld, maar niet temin heeft de handel nog verbazingwekkend veel weten weg te werken. Nu was het met de haring óók nog een kwestie van kwaliteit De prijs kon dan tot en met Vrijdag met kunst- en vlieg werk op een f 10 gehouden worden, daarna ging de aanvoer toch door de knieën. De makreel is blijven hangen op een f 16 tot f 18 de kist, wat vaak net genoeg was om een besomming rond te maken of althans de kasten te dekken, hetgeen bij een pieperprijs van zo'n acht tien gulden wel hard nodig was. Donderdag is de handel verrast met een aanvoer van 900 kisten schol, af komstig van de kotters, die Dinsdag gin- varen, zodat er over de kwaliteit verschil van mening hoefde te ko- De voorzichtige verzenders op En geland hebben daar dan ook eens an overgehouden. Er zal welhaast een wonder moeten gebeuren, wil de tong I en II onder f 1 gaan opbrengen. Het heeft er eve geleken, dat tegen het weekeinde de prijs zou gaan zakken, maar Zaterdag i de eentjes dan toch maar J een aanvoer van 12.000 kilo stijf tegen de f 3 gedrukt. Een vergelijking met een loterij ligt vlak voor de hand. wanneer de afge lopen week nog even in haar geheel de burgerij en van de militaire luchtvaart 1 tn W van Noordwijk en van Noord erhout "en gedenksteen onthuld ter nneting aan de eerste zweefvlucht in land op 6 April 1930 werd gemaakt. De onthulling geschiedde door de heer J. E. van Tijen, die destijds deze vlucht maakte Zljr toestelletje karakteriseerde .r C W A O yens. voorzitter van de afdeling zweefvliegen van de K.N.V.v.L. een uit zün krachten gegroeide vo gelkooi" Stram stor.den leden van de Jeugd Luchtvaart Brigade in de houding op het echtigj ogenblik van de onthulling. Het muziekkorps „De echo der duinen" speel de heren Koch en snelle duik met en Prefect i Noordwijk jhr r de het Wilhelmus Reitsma zweefden in Grunau Baby en De burgemeester v« G. F W van Berckel sprak de hoop uit, dat Noordwijk nog vele zweefvliegers boven zijn duinen en bollenvelden .zal mogen zien Tot slot hield de heer Van Tijen in Huis ter Duin een interessante causerie over de Eerste Nederlandse Zweefclub, welke hij toelichtte met TER AAR Veilingoverzicht Aan de velling is vorige week de v Jaarsdrukte ingetreden. Al komen er winterproducten, deze gaan toch verlo- in de grote aanvoeren van Jonge groenten. Het product, dat in de grootste hoeveelheden aankomt, ls sla. Ge middeld is de prijs aan het eind van de week wat lager dan aan het begin. Een de aanvoer werd geëxporteerd, worden te veel partijen aange voerd die niet aan de exporteisen voldoen. Goede kwalitiet bracht goed geld op. Ook spinazie komt ln vrij grote hoeveelheden de klok. en dit product is meren deels van goede kwalitiet. Vrijdag was de notering veel beter dan Woensdag. De andijvieaanvoer ls nog niet van veel be tekenis, de prijs is goed. Stoofsla wordt ln belangrijke hoeveelheden aangevoerd, ils gevolg van kwaliteitsverschillen lopen de prijzen sterk uiteen. De aanvoer radijs is niet overmatig groot, en ook hier groot verschil van kwalitiet. Wat de winte.producten betreft moeten e melding maken van de witlofaan- Der. die wel is verminderd maar nog niet onbelangrijk is. De prijs is, in vergelij king met vorige week. nogal gedaald, goede kwalitiet is die niet slecht. De aanvoer van spruiten en kro ten betekent niet veel meer. Van waspeen kunnen we nog steeds goede kwalitiet en prijs melden. In de soepgroentenaanvoer alleen aanvoer van •lderij, met sterk verschil van prijs naar kwaliteit. wordt overzien: voor de Zuidzij werd het een „eigen geldje" en zelfs een premietje kon er niet op overschieten, terwijl de prijzen helemaal uitbleven. Waarbij in aanmerking genomen moet worden, dat het rad van avontuur een nieuwe koper voor de koolvis en de kabeljauw op de markt bracht, die sinds Donderdag alle zwarte kolen wegkocht voor ongeveer f 40 de kist, terwijl er Zaterdag f 60 voor de kisten kabeljauw werd gegeven. Wan neer het Juist is. dat hier een combinatie aan de slag is gegaan, de naar Oostenrijk levert, dan 1$ dit een felicitatie waard hoe meer ruimte en hoe meer wegen, hoe liever; tenslotte leeft hier het vis serijbedrijf van en de beginletters dezer nieuwe combinatie beloven het een en ander voor de toekomst België gaat een goedkope week voor de IJslandse vis tegemoet, maar het 1» nog wel de vraag, of er iet# van naar IJmuiden komt als gevolg van het feit, dat de IJmuidenae vloot deze week vol doende rond- en ook platvis zal brengen. Eén Er-was Zaterdag één trawler ter markt: de Polderman van 2 April, die 750 kisten vla en 170 stuks atijve kabeljauwen aan voerde. De IJM 21 zette er 70 gul en kabeljauw. 30 schelvis en piepers en 10 varia alsmede 400 ijs- en 500 stijve ka beljauwen bij. De HD 79 had voorts 170 kisten schelvis. 30 wijting. 90 makreel. 100 kabeljauw en gul en 60 s!uk9 stijve kabeljauwen bij zich en één logger en wat kleine vaart zorgden voor 12 000 kilo tongen en 500 kisten schollen. Vandaag Er waren vanmorgen drie trawler* be kend: de Haarlem van 4 April was er met 120 kisten vis en 145 stijve kabeljauwen, terwijl «r ui', de SCH 153 (7 April) 600 kisten vis plU9 180 Ijs- en 25 stijve kabel en kwamen. De Tzonne van 5 April had 1510 kisten vis en 40 stijve bij zich, in recordvangat voor deze dagen dus. Oudste De oudste trawlers zijn nu de Dirkje i de Postboy (5 April), de Klaas Wijker (5 April) en de Elie. AnUe en Wiron II (7 April). Naar bulten Kabeljauw, kool en grove schol gingen met de tongen naar het butenland: de regels kabeljauw deden een f 75 tot f 55 en de kisten zaten tussen de f 55 de f 60 terwijl voor de witte kolen f 65 betaald ls. De zwarte koolvis maakten f 40 f 45 en de tong was prlj- lg: grote tongen maakten f 2,30 tot f 2.40 en de kleinmiddeltong haalde 3 2.55, terwijl de enen tussen de f 2,90 en de f 3,10 terecht kwamen. Slipa voor f 2.55 f 2,60 van de hand ge gaan. Schol was ook prijzig en voor gro te werd f 30 betaald terwijl de middel f 35 opbracht en de zetschollen van de f 45 tot f 50 haalden. Enen zijn voor f 35 naar Engeland gegaan. Haring ter pufschuit Haast alle haring, die Zaterdag van een opvallend slechte kwaliteit bleek te zijn, is opgehouden op een stuk of wat kistjes na. die een f JO golden. De makreel maakte een f 10 f 14 en het binnenland kocht de schol II voor f 18 f 22 de kist, terwijl de schol III voor f 10 f 13 verkocht is. Grot® gullen maakten f 22 f 27 en er zat dus een dalende tendenz in. Schelvis was goed koop met f 25 tot f 30 voor de grote en f 23 tot f 27 voor de grootmiddel was ook geen vetpot. Lengen zijn verhandeld voor f 55 f 50 In uit 7, 10, Binnengekomen: KW 52. 71, 60. 35 210. Vertrokken: geen loggers. Een halve eeuw kinderwellen Op 1 December zal het vijftig Jaar ge leden zijn, dat de zg. kinderwetten ln werking traden. Het plan bestaat om in de Ridderzaal in Den Haag een herden kingsplechtigheid te houden. Men over- eegt ook kinderen bij de feestviering in schakelen. Toch is het zo.' NARCOSE IN STEENTIJD rerdroeg zonder poging* ichtini vindei weest de pijnen so veel mogelijk uil de weg te gaan en onze „verwekelijk te" eultuur ia daarop heus geen uitzon dering. Galenus, de ge niale geneeaheer nil mde reeds sehieden, zodat geen modern men. er zlrfi voor behoeft te schamen dat hjj bjj de tandarts een zelfde behandeling vraagt. Maar behalve do ve plaatselijke ver doving. kende de oudheid nog heel wst straffere verdovende middelen, waarvan zelfs aanwjjiingen fijn aange troffen bij restanten van paalwoningen uit het Nenlithieum «Nieuw Stenen Tijdperk). Bij deze paalwoningen wer den bijv. de iaden en zaaddozen van de papaver aangetroffen, waaruit nm- en papaverine worden bereid. De mor. phine uit de papaver werkt verlam mend op het centrale zenuwstelsel, voorsl op de srhor. van de grote herse nen en op bepaalde eentra van het ver lengde merg, zodat het een pijnstillende werking heeft Wanneer reeds de men» uit de Sleen- tijd zich met dese pijnstillende midde len heeft ingelaten, zal het niemand verbazen ook bjj de oude Egyptenaren, Chinezen. Babyloniërs. Perzen. Grieken, Romeinen, e.a. dergelijke middelen aan te treffen. De mee.ten van hen kenden de papaver, maar buitendien wolf.ker», bilzenkruid, doornappel, taxus, hegge, rank, wateraeheerling, ridderspoor, mon nikskap, Indische hennep, en nog vele andere kruiden en paddestoelen die door de daarin aanwezige stoffen ver- tachting van pijnen kondén bewerk stelligen. Het bilxenkruid, dat hyoscya- tnine en (als nmzettingsproducten daar van) scopolamine en atropine bevat, is een van de oudste planten die in brede kring voor de arfenjjbereiding in ge bruik was (ook bij de Germanen). Dios^ coridea beval hel bilzenkruid aan als bestanddeel van pijn stillende oogwaters, en in onse middel- kruid op gloeiende kolen gestrooid, waarna de patiënt de opstijgende dam- t inader iar vóór de eerste irroae in het Westen werd bedwelmde de chirurgijn iün patiënten mei dampen kervel, vóór hjj in hen seksp ander del kenden: J sponzen gedrenkt' in narcotische 'plan ten.appen, zoal. opium, bilzenkruid, madragora, dolle kervel, e.d. De spon* werd in droge toestand bewaard, vóór de operatie met water bevochtigd en onder de neus van de patiënt gehouden om verdoving en gevoelloosheid tijden* de operatie te bewerkstelligen. Na dese oude versies op een modern thema moeten we dan toch eindelijk gewaagde in de Steentijd, er een volgende ke«

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 5