Waarom laat men de B.B. veelal over aan de kleine man? Zou ik het niet weten sta op STERLING! NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 18 APBIL 1955 Oefening van Kling Zuid-Holland III Wat de oefening betreft, in Alphen heb- en we verscheidene blokploegen in actie gezien; we merkten brandweer- en oprui mingsactiviteit op; de geneeskundige dienst en de ordonnansen waren in func tie; de Oranjeschool was een keurig ver zorgd opvangcentrum en bij de diverse .ongevallen" fungeerden jongens en meis- es van de padvinderij als willige slacht offers...ze moeten wel onder de indruk gekomen zijn van de ernst waarmee ze behandeld werden. Maar de grootste spanning en actie heersten toch wel in de centrale post, de berichten kwamen. De B.B. te Alphen en de kring werkten hier naast Soms spelen zelfs burgemeesters verstoppertje ONGEVEER VIJFHONDERD PERSONEN, dames en heren, meisjes en jongens, binnen de kring Zuid-Holland III van de B.B. hebben Zater dagmiddag hun vrije tijd in dienst gesteld van de vaderlandse zaak en verdienen daarmee de dank van de gehele Rijnstreek. Twee-en-twintig gemeenten, met Alphen als centrum, waar dan ook de centrale post was, waren bij deze oefening betrokken. De commandant van de kring, de heer J. Ros, heeft ons hierover het een en ander verteld. Bij de oefening waren alle bij de B.B. I hoofd bestaat, op de hoogte te stellen van aangesloten groepen, d.w.z. de meldings- de toestand in de kring, diensten, de opruimings-, brandweer- en blokploegen plus de geneeskundige dien sten betrokken en het was dus niet al leen een middag voor de staf, maar een zogenaamde natte oefening. Dat dit mogelijk was, is te danken aan het feit dat het berichtencentrum aan de Schoolstraat te Alphen aan den Rijn nu volledig is ingericht; d.w.z. dat men nu de beschikking heeft over een radio-zend en ontvangapparatuur, volledige rijen te lefooninstallaties, mobilofoon, bandrecor der en zelfs over een verbindingswagen (volksbusje). Ter bezetting van een en ander zijn alle vrijwilligers(sters) thans opgeleid: en ze doen het bestl Nu ging het er dus om, de werking eens te beproeven en met de oefening, die Zaterdag gehouden werd en samen gesteld was door de gewestelijk comman dant van Bescherming Bevolking voor Noord- en Zuid-Holland en Utrecht de heer L. Langeveld wat de omvang be treft een primeur voor het gewest en waarschijnlijk ook wel voor geheel Ne derland. aldus de heer Ros. Primeur Een primeur ook al door de organisato rische vorm; want zij die aangesloten zijn bij de B.B., wisten wel dat er Zaterdag middag van twee tot half vier een oefe ning zou zijn, maar hoe ze opgeroepen zouden worden, waar ze zich moesten melden en in welke vorm van hen acti- viteit gevraagd zou worden, was voor hen geheim gehouden. In de betreffende ge meenten had een politlefunctionnaris 111 een verzegelde enveloppe, op een bepaald tijdstip te openen, de gang van zaken voor zijn gemeente ontvangen, die hij in een tweede enveloppe moest overhan digen aan de plaatselijke B.B.-comman- Niet alles was van tevoren van a tot z uitgestippeld, want het was de bedoeling de zelfwerkzaamheid van de plaatselijke hoofden en blokhoofden te stimuleren. Dat vereist een zeker Intellect. En daarom (zet het maar gerust in de krant, zei de heer Ros) is het zo in hoge mate te be treuren, dat men ook de B.B. graag over laat aan de kleine man. De beter gesitu eerde (enkele loffelijke uitzonderingen daargelaten) en ook de middenstanders houden zich nog maar al te veel afzijdig. Dat remt in grote >ate het werk van de blokploegen, waar de leidinggevende functionarissen voor ontbreken. Verstoppertje Men is bang voor een nieuwe oorlog, men wenst die niet (wie wel?) èn speelt daarom met zichzelf verstoppertje. Zo kan het g-beuren dat in het district Zuid- Holland III, waar voor een volledige be zetting 1800 mensen nodig geacht worden, er pas 1200 zijn en dat in een gemeente als Alphen inplaats van de gewenste 425 B.B.-ers er maar 310 zijn. Men kijkt toch ook wel even vreemd op als men hoort vertellen dat er ge meenten zijn, waar nog niets, maar dan ook niets aan de B.B. gedaan is, bij voorbeeld omdat de burgemeester niet mee wil werken, wanthij ziet hierin een aantasting van de gemeentelijke auto nomie!" Alsof er in deze tijd sprake van kan zijn, dat iedere gemeente op dit ge bied maar wat voor zichzelf in elkaar rommelt. Het ls een moeilijke, lange weg, die we welbewust moeten aflopen, zei de heer Ros, die er echter niet de man naar ls om zich te laten ontmoedigen. Hij zal doorvechten om een beter begrip in de diverse gemeenten te verkrijgen, alsmede de beste materialen voor zijn mensen in alle kringgemeenten. Het zal voor hem een voldoening zijn, als aanstaande Woensdag de Commissaris van de Koningin, mr L. A. Kesper, naar Alphen zal komen om zich bij de Kring- raad, die uit zes burgemeesters en het P. Sierat op 14 Mei naar Nw-Guinea Bevestiging tot predikant op 8 Mei in Den Haag Naar wij vernemen, hoopt de heer P Sierat te Leiden, die het beroep tot pre dikant van de Ned. sprekende Gemeentp te Manoekwari op Nieuw-Guinea heeft aangenomen, op 14 Mei met een vracht boot naar zijn nieuwe standplaats re vertrekken. De heer Sierat, die lange tijd in het Chr. jeugdwerk te Leiden werk zaam is geweest en als zodanig bij velen hier bekend is, zal op 8 Mei in de Bethle- hemkerk te Den Haag (onder welke clas sis het zendingsgebied van Manoekwari ressorteert) door dr G. P. II. Locher. zendingssecretaris van de Ned. Hervorm de Kerk. in het predikambt worden be vestigd. Hij zal naar Manoekwari wor den afgevaardigd door ds H. J. Drost, voorzitter van de zendingscommissie van de classis Den Haag der Ned. Herv. Kerk. Vóór zijn bevestiging op Dinsdag 10 Mei hoopt de heer Sierat te Leiden in het huwelijk te treden met mej. A. van Cittert. Mej. Van Cittert is lange tijd als onderwijzeres verbonden geweest aan dr Ohr. kleuterschool Herensingel. Feestavond van „Holland" Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van de A.V. Holland, heeft de feest commissie, bestuur en leden in de Grote Vink een feestavond aangeboden, die aller verwachtingen overtrof. Met een woord opende de heer J. van Nood deze avond; hij verwelkomde in het bijzonder het ere-lid, de heer C. Guldemond echtgenote, waarna de Holland revue die van de honden leven" veel hilariteit veroorzaakte. Van de feestcommissie ontving x Guldemond bloemen, terwijl het bestuur een fraaie clubvlag werd aangeboden. Na de pauze bracht het prijsklauteren in de Hollandmast o.l.v. Kobus den Ton- kelaar de winnaars vele worsten, zorgde „l'Orchestra Tipica Holanda" en met elkaar. We kregen de indruk, dat het al heel wat beter ging dan vorig jaar. Via de plotterkaart kon men zich op de hoogte houden van de ontwikke ling. Na de oefening kwam men in hotel Toor bijeen voor een nabespreking onder leiding van de gewestelijke commandant, de heer Langeveld. Bij informatie ver namen we, dat de rijksinspecteur, de heer Dufour, naast waardering voor het werk van de staf ook nog wel aanmer kingen had, maar daarvoor was het ook een oefening! Zeer veel waardering was er, ook bij buitenstaanders, voor het werk van de blokploegen, de brandweer, politie enz. en voor de medische teams, met name de Rode-Kruismensen, die prachtig werk deden in de Oranjeschool. In Leiderdorp Wat Leiderdorp betreft: bij de t< fabrieken vielen brand- en brisantbom men, die doden en gewonden ten ge volge hadden. Een mobiele opruimings- ploeg uit Alphen; de brandweer var Leimulden en Woubrugge en het mobiel geneeskundig team van Leiderdorp onder leiding van zuster Hoogvliet verleenden hun medewerking. Ook bij het jeugdhuis van de Hervormde Gemeente vielen denk beeldige bommen. De oefening had een bevredigend verloop. In de Rijnstreek werd Zaterdagmiddag waarbij tal van gemeenten betrokken i van „gewonden" in '.en grote B.B.-oefening gehouden, iaren. De foto toont het vervoer Leiderdorp. Foto N. van der Horst. Gevestigde en vertrokken personen In de periode van 4 tot en met 16 Apiil In Leiden vestigden zich: C. BoelenBakker en fam., Hogewoerd 24; L. T. van Barneveld, 1.1 verpleegster, Rijnsb.weg 10; E. R. Barug, med. analyste, Fagelstraat 6; P. Bekker, de L. de Kan terstraat 2; M, T. ten Bensel, verpleeg ster, Cronesteinkade 4; W. A. J. Berbee, Hooigracht 15; J. F. Bourne, Pr. Hen drikstraat 6; H. Brobbel en fam., siga renwinkelier, van Lennepstraat 9; F. R. Chün, Soembastraat 63; A. W. T. J. Duijn- stee, koopman, de Sitterlaan 117; Y. Feng Chang, koopman, Breestraat 177; L. Fleurbaaij, leerling verpleegster, Rijnsb.weg 10; J. L. Frieling, C. Huy- genslaan 21; T. A. van Gent, besteller PTT, Morsstraat 47; J. G. M. Goddijn, sociaal werkster, W. Singel 102; E. J. Groenhuijzen, hulp in de huishouding, R. Visscherstraat 32a; C. Hoegen-Harms, Coornhertstraat 51; R. Haverhoek en fam., voorspinner, Hoefstraat 42a; K. Hoen, Weidehof 24; J. M. Horssius, tand- ass., Nieuwe Rijn 56; F. DexelIn- :e, kantoorbediende, Haarl.straat 193; A. A. de Jong, leerling verpleegster, W. Singel 27; E. W. Jonker, Diefsteeg 6b; C. Keijzer, schoenhandelaar, Marijkestraat 10; A. J. I. Konijnenburg, leerling ver pleegster, Rijnsb.weg 10; M. W. Krapels. Constr. schilder, L. Agnietenstraat 15; M. Kromhout verpleegster, W. Singel 27; J. Krul, asphalteerder, Sionsteeg 15; M. Lamain, leerling verpleegster, W. Singel 27; H. van Lawick van Pabst, mi litair, Groenhazengracht 12; M. van Leeuwen, Barbarasteeg 11; J. Mak van Waay, Boerhaavelaan 40; J. L. Makkin- i fam., bankwerker, Amstelstraat 1; Meihuizen, apoth. ass., W. Singel 94; A. A. Nota, alg. ass. Hotel, Breestraat 125; J. M. Oottenhoff, leerling verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; C. C. Overdevest, leerling verpleegster, Hooigracht 15; J. C. M. Pastoors, onderwijzer, Tulpenstraat J. Pelgrom en fam., kok restaurant, Barbarasteeg 11; H. E. Poppers, Witte Singel 55; F. F. Ravelli en fam., staf employé handelsmij, J. Lievensstraat 24; an Rensch, leerling verpleegster, H. Morsweg 16; A. Romanos en fam., arts, W. Singel 86; M. A. H. W. Schöttelnreiër, Boerhaavelaan 49; B. Sluijter, leerling verpleegster, Rijnsb.weg 10; R. Heshusius- Smit en fam., Langebrug 10a; M. J. Smit huis, Noordeinde 50; P. Spreij, Breestraat 1. L. Staudenmaijer en fam., boek houder, Breestraat 171; J. F. Tisseur fam., Waardgracht 30; S. Tromp Mees- Boisotkade 2; A. Tuit, leerling ver pleegster, Rijnsb.weg 10; P. F. Veen, Oude Vest 199a; A. G. ter Veer. instru mentmaker, Breestraat 3B; J. H. van der Velde, dienstbode, Narmstraat 10; S. keimanVerboom, Haarl.weg 14; J. G. BankVerbij, Rijndijkstraat 75"; M. C. J. versteeg, leerling verpleegster Rijnsb.weg 10; W. M. Vos, leerling verpleegster. Rijnsb.weg 10; E. Wapenaar, Zonneveld straat 2; G. A. van Wessem, tandarts- Fagelstraat 17; A. M. C. de Witt, comm. b. d. rijksbel., Rijnsb.weg 183; N. H. M. van de Wouw, Botermarkt 26; J. W. IJdo, boek- en handelsdrukker, Hoogl. Kerkgracht 4A; D. Zanen, Aal markt 20; G. W. van der Zwaan, techn. adviseur, Herengracht 2. Uit Leiden vertrokken: F. Akkerman, W. de Zwijgerlaan 129, Enschede, Pathmosplein 2; R. Arend, Leeuwerikstraat 6, Utrecht, Waalstraat 85; W. A. v. d. Arend en fam.. Oude Rijn 45, Etten ca, Bernhardlaan 4; J. M. T. Asperslag, Rijnsb.weg 10, 's-Gravenhage, Zuidwal 83; H. Bakker, Hogewoerd 154, Oegstgeest, Geversstraat 24; W. Beintema, O. Rijn 124a, Australië; G. J. Blijleven, Driftstraat 75, Abcoude, Koppeldijk 15; G. E. A. Boersema en fam.. J. Lievens straat 17, Amsterdam, V. T. v. Seroos- kerkenweg 55 III; A. J. Boss van Carante, Lijsterstraat 4, Apeldoorn, Ugchelseweg 147; A. E. Dorreboom-v. d. Brander, Ca- landstraat 14, Amsterdam, Nw. Prinsen gracht 89/91; C. J. M. Bruggeman, Rijn kade 3, Den Helder, Lombokstraat 3; J J. van Buren, C. Huygenslaan 49, Leider dorp, Kom van Aaiweg 21; G. Burgwal, Margrietstraat 8, Geertruidenberg, Vee- nestraat 3; G. P. ten Cate, 3 Octoberstraat 45a, Deventer, Mr H. F. de Boerlaan 147; A. H. W. Catin, Morsweg 144a, Amster dam, Middenweg 33 II; T. A. Conradi fam., de M. v. Streefkerkstraat 33, 's-Gra venhage, Haanplein 28; H. Cornet, Hof- laan 62, 's-Gravenhage, Vlierboomstraat 395; G. van Dam, Rijnsb.weg 10, 's-Gra venhage, Zuidwal 83; J. C. can den Dam, Morssingel 8, Bloemendaal, Leyweg II no 1; E. A. Dekker, Kanaalweg 110 Venlo, Kald.weg 180b; M. T. Dekker, Ka naalweg 110, Venlo, Kald.weg 180 b; P. A. Dispa, O. Vest 35, 's-Gravenhage, Monsterseweg 14A; E. den Duik, Rijnsb. weg 10, Velsen. de Ruijterstraat 98 rd; M. A. J. v. Eerdewijk, Apoth.dijk 34, Oegstgeest, Laan v. Oud Poelgeest 1; Fontein, Rijnsb.weg 75a, Heerlen, Zandweg 24; H. W. v. Haaften en 0. Rijn 82, Veendaal, Westersingel 391; E. Klaasenvan Halst, Terminckstr. Bergen op Zoom, Berkstraat 37; R. H. J. Hensing en fam., H. Rijndijk 160, Leiderdorp, Hoofdstraat 236; M. B. v. d. Hoeff, Rijnsb.weg 10, Rotterdam, 2e Je- richostraat 2A; J. C. v. d. Hoek Susan, 3 Octoberstraat 18, Voorburg, Oosteinde 144; C. M. Hogerzeil, Paviljoenshof 13, 's-Gravenhage, Ruychrocklaan 184; S. P. 1. Hoogeveen, Koninginnelaan 58, Rotter dam, Schepenstraat 46A; M. G. Houben, Roodborststraat 39, Roermond, Varkens- markt 5; G. A. Jongbloed, Noordeinde 39, Noordwijk, Breloftpark 5; G. A. Jose- mans, Roodborststraat 30, Canada: Kaaij, Hogewoerd 99, Uden, Zeelandse- dijk 10; H. L. van Kampen en fam., Nwe Rijn 92, Voorschoten, Rijndijk 66; P. W. Kloppenborg, Terweepark 2, Rotter dam, Molstraat lc; A. Kouwenberg, Ra penburg 59, Wieringen, Elft 16A; M. E. L. Kraaij vanger, Fagelstraat 17, Eist, Drielsedijk 15; C. J. Quarles de Quarles- de I^ande, Rijnsb.weg 77, 's-Graven hage, Joh. v. Oldenbarneveltlaan 78; P. van der Lee, Groenhovenstraat 15, Oegstgeest, L. de Colignylaan 28; J. Boe- renveenLepelaar en fam., Kortenaer- straat 89, Soest, Verl. Schoolweg 8 v. d. Linden, Vondellaan 3, 's-Graven hage, Laakweg 185; H. F. A. Linders, Evertsenstraat 42a, Venray, St Odastraat 11; E. I. Bunge=van Looij, Rijnsb.weg 167, Arnhem, W. v. Kleeflaan 711; Lut, Levendaal 106, Schiedam, Nw Ha ven 225; M. Maaskant, W. Singel 27, Hilversum, Ger. Doulaan 17; M. C. Blij levenv. d. Meer, H. Rijndijk 152, Ab coude, Koppeldijk 15; M. Meurs, Donker- steeg 19, 's-Gravenhage, Belverèreweg I. v. d. Meij, Oostdwarsgracht Rijnsburg, Burg. Hermansstraat 16; L. Nijssen, Maredijk 131, 's-Gravenhage, Po pulierstraat 78; T. C. G. Ockels, Da Cos- tastraat 103, Lochem, Barchemseweg 92; M. W. v. d. Veldenv. Oosterom, Eevert- senstraat 43a, Delft, Houttuinen 1: Overbeeke v fam., Lammensch.weg 77. Ermelo, Dorpsstraat 47; L. P. J. Pelgrim, Waardgracht 48, Bergen op Zoom, Hoog straat 13; H. J. Pison, IJsselkade 30, Oegstgeest. Julianalaan 3; G. Pluis, Bree straat 97, De Bilt, Bilthoven, Gezichts laan 102, B. H. Poh, Buitenruststraat 4a, Rotterdam, Statenweg 123d; K. Pomes, Boisotkade 3, Rotterdam, Scheepstim mermanslaan 12b; A. S. T. Bakker- Poophen, Haarl.straat 212, Breda, Emma- straat 3; A. G. Hofmanv. Proosdij, Roodborststraat 16, Wassenaar, L. Kerk- dam 99; G. C. J. Radius en fam., Rijn- zichtstraat 8, Wageningen, Crocussen- straat62; S. BlocqRedeker, Kanaèlweg Agenda van Leiden Maandag Schouwfourg, 8 uur: K. en O., Spaanse danspaar Susana en José. Jacobazaal Burcht, 8 uur: 3 October- ereniging, jaarvergadering. Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: Reiabu- eau Cebuto, filmavond. Burcht, 7 45 uur: balletschool Swin- kels-Hendriohs. leerlingenuitvoering Geref. Jeugdhuis, 8 uur: ARJOS, A. Smallenbroek over het reorganisatierap- Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud-Lei den, burgemeester H. Molendijk over de stedebouwkundige ontwikkeling van Amersfoort. Stadsgehoorzaal, half 8: concert Chr. oratoriumvereniging „Con Amore" (ge nerale repetitie). gstgeest, Het Witte Huis, 8 uur: zwemvereniging Poelmeer, algemene le denvergadering. Dinsdag Casino, 7 en 9.15 uur: K. en O., „Ko ningin Christina". Nieuw Minerva, 8 uur: Leids Kunst centrum. Kleine stadszaal. 8 uur: Chr. Reisver- eniging, causerie K. J. Junius Ingerman ver Ethiopië, met kleurendia's. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Lissone-Linde- lan, filmavond over toerisme in Europa Het Centrum, 8 uur: Geref. Zendings- bond, dr H. Bout van Utrecht. Uiterstegracht 1 b, 8 uur: Broederschap an oud-padvinders, ing. A. Bach uit Voorburg over het B-E werk. gstgeest, Witte Huis. 8 uur. Ned. oorlogsgravencomité, causerie Her- lan Felderhof. met films. Woensdag Dr van Voorhuysenschool, Marnixstraat. uur: plaatsing gedenksteen. Stadsgehoorzaal, 8 uur: concert Chr. Oratoriumvereniging „Con Amore". Steenschuur 6, 8 u: Tuinbouw en Plant kunde, geluidsfilms tuinbouwvoorlich- ngsdienst. Kleine stadszaal, 8 uur: K. en O.-cursus „Nederland bouwt" door architect W. van Gelderen. Turk, 8 uur: Leidse week voor interna tionale samenwerking, P. J. C. R.-forum de aspecten van de Europese sa menwerking. - eterwoud e, 7.15 uur: gemeente- Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502 en apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde, 105 rr: Japanse kleurendruk - houtsneden Kunisada (tot 15 Juli). Prentenkabinet, 2—5 uur: tekeningen Jos Gosschalk en Paul Citroen (tot 28 Mei) Park Roomburg dicht tot ongeveer 1 Mei Leldcnaars die gistermiddag een zonnige wandeling in het park „Roomburg" aan de Kanaalweg wil den maken, werden bü de ingang tegengehouden door een bewaker, die de teleurgestelden vertelde, dat het park op last van de gemeente gesloten was Wil vernamen van de heer Gal- jaard, chef van de gemeentelijke plantsoenendienst, dat het park enige weken gesloten moet z(jn in verband met herstelwerkzaamheden aan do beide speelweiden. Een nieuw gazon moet als het enige tijd ligt, altijd worden hersteld. Zijn de paden open. dan wordt er ook gebruik van de speelweiden gemaakt. Als het weer meewerkt, zal het park omstreeks 1 Mei worden heropend. Ik heb alle tabakken van de wereld gerookt Maar lekkerder dan Sterling Shag? Nee! Dat is wel de beste uit de Virginia-oogst. Daar draal je je eigen, originele Virginia-sigaretten van. Goudgeel, pittig en geurig Wie kan het beter weten dan Stuurman Steven en hij zegt: de heer B Broers, kon zijn openingswoord onder anderen wel kom heten: wethouder Van Schaik, de heer De Jonge, hoofd van de Chr. school Oosterstraat, en afgevaardigden van he'- hoofdbestuur der N.U.S.O. Het programma werd Ingezet met do „Parade van de tinnen soldaatjes" Hierop volgde een rhythmische dans. op muziek van Tschaikowsky. De afwerking was keurig; de uitvoerenden verdienen dan ook alle lof! De costumering en de juiste belichting werkten mee om het geheel een sprookjesachtig effect te verlenen. Na een vrolijk tableau werden de toe schouwers verrast op de vertoning van de film, die door de firma N. van der Horst werd gemaakt tijdens het bezoek H.M. de Koningin aan „Ons Eiland" Dr I. van Kranendonk Bij K B is aan dr J. van Kranendonk, wetenschappelijk hoofdambtenaar A bij de theoretische natuurkunde aan Leidse universiteit, opdracht verleend om aan deze universiteit onderwijs te geven in de theoretische mechanica Administratie en advies Det heer A. Coret hield Zaterdagmiddag en -avond een receptie 'in verband de heropening van zijn opnieuw geïnstal leerd administratie- en assurantiekantoor, waaraan thans ook een advies- en be middelingskantoor in verzekeringsaange legenheden voor artsen, tandartsen en dierenartsen is verbonden, dit laatste on der directie van de heer J. J. van Weer den. Het kantoor is gevestigd Heren gracht 53. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Theodorus W. zn van J. P Mollers en F. A. van Schooten; Roelof J. B. zn van H. C. Gottenbos en A. H C. M. Stikkelman; Antonia P. Chr. dr van P. C. van Egmond on C. van Duist. GEHUWD: B. M. P. Kuijsten en C. Cool. OVERLEDEN: M. H. Thiel, hulsvrouw van Blok, 58 jr; M. S. Smith, dr, 23 jr; J. Velthuijsen, man, 78 jr. „Ons Eiland" zorgde weer voor een prachtige avond Voor een geheel gevulde schouwburgzaal heeft Zaterdagavond de speel tuinvereniging „Ons Eiland" een programma uitgevoerd, waaraan mede werkten de toneelclub „De vrolijke kabouters" onder leiding van de heer C. Koree, en de dansclub „Door rhythme lenig", onder leiding van mevr. E. Sieval-Hooidonk. or de decore had gezorgd, werd niet vermeld; ze waren uitstekend, vooral het Interieur van de Oud-Friese kamer deed „echt" aan. De spelers hadden zelf kennelijk ezier in hun spel, getuige het enthou siasme waarmee het stuk over het voet licht werd gebracht. Het tempo was vl maar door het inachtnemen van pauzes de daartoe vereiste ogenblikken werd nergens „gejaagd". Vermakelijk wai de drie drinkebroers uit het tweede be drijf en de sprekers die de „Meester Tim. merman", de bouwer van de toren, orr beurten hulde brachten, in het derde. Tij dens de-opvoering bleek dat men met zeer jonge spelers onder een kundige en straffe regie bij het amateurtoneel soms heel aardige resultaten kan boeken. De muzikale omlijsting van het pro gramma werd weer verzorgd door het Leids Kamerorkest onder leiding heer J. Trouwee. Aan het eind van de avond overhandig de de heer B. Broers de organisatoren er de medewerkenden bloemen en geschen ken. Aan hen, die vijf Jaar aan de dans club verbonden waren, werd een diploma uitgereikt. Speciaal richtte de heer Broers het woord tot een lid van deze club, dat binnenkort afscheid van i.Ons Eiland' moeten nemen wegens haar vertrek De vereniging „Ons Eiland" heeft met deze verzorgde uitvoering haar leden een avond aangeboden waarop ze met recht trots kan zijn. Huldiging bij De Faam Mej. Righart van Gelder Kon. onderscheiden Mej. E. A. A. Righart van Gelder, hoofd van het dames-telier van het kledings- magazijn De Faam, is vanmorgen on derscheiden met de eremedaille in brons van de Orde van Oranje Nassau- ter ge legenheid van haar 40-jarig jubileum bij dit bedrijf. Na een welkomstwoord door de procuratiehouder, de heer A. Schlatt- i 1954. Toneel i bi- Het toneelstuk „De hoge toren deboorn" speelt in het jaar 1736 handelt een deel der geschiedenis deboorn in Friesland. Het stadie zou door toedoen van enkele vooraanstaande bur gers. die slim meenden te zijn, de hoogste toren van Friesland krijgen, om daarmee de inwoners van Tzum de loef af te steken Maar, zoals in het stuk wordt gezegd, hoogmoed komt ten val. 127, Amsterdam, Lorreinenstraat 13II; A. v. GrinsvenRenne en fam., L. Rijn dijk 47, Goirle, Burg. Rensstraat 25; J. G. de la Rie, Voorstraat 44, Wassenaar, Jonkerlaan 67; M. L. S. AkerslootRie den, Leeuwerikstraat 29, Haarlem, Jans straat 73; J. A. Schild, de Goejestraat 52, Leiderdorp, Meidoornstraat 7; P. J. A. M. Selhorst en fam., Hof laan 46, 's-Herto- genbosch, Hertog Godfriedstraat 45; J. Sleebos, Akkerhof 34, Vlissingen, Bree- waterstraat 14; T. J. Slingerland, Schel penkade 41, Arnhem, Sw. des Landestr. 3; D. van Smaalen en fam., Hogewoerd 36, Etten ca, Bernhardlaan 2; C. W. Smits, St Jacobsgracht 1, De Bilt U, Ge zichtslaan 162; Soemarto, Boisotkade 8, 's-Gravenhage, de Heemstraat 82; J. B. Somers, R. en Schiekade 105, Rijswijk ZH, v. Vredenburchplantsoen 1; A. Sora- via, Steenstraat 11, 's-Gravenhage, Beek laan 2; W. Splinter en fam., Soembastraat 64, Boskoop, Laag Boskoop 94; T. W. M. Swaak en fam., O. Singel 160, Indonesië; J. C. Swart, Volmolengracht 2a, Noorwe gen; M. I. Tóth, Falckstraat 2, Amster dam, Corn. Crusemanstraat 34 hs; A. H. Trijbits, L. Mare 71a, Rotterdam, Burg. Meineszlaan 19B; G. Veerman, Melch. Treublaan 42, Utrecht, Bosboomstraat 1; J. J. C. M. v. Veldhoven, Rijnsb.weg 18, Bergen op Zoom, Wouwsestraat 15; L. Verkoren en fam., O. Singel 144, Schoorl, Herensweg 282; M. A. Vermeer, Maars- manssteeg 25. Gennep, Pr. Irenestraat 10; A. Vernède, Zoeterw. Singel 99, Oegst geest. Pr. Hendrikldan 12; L. L. de Vries, Morsweg 36, Delft. Voorstraat 88; A. C. M. Overtoomv. d. Werf, Haagweg 51, 's-Gravenhage, Daendelstraat 57; H. W. van Wett enen fam., Kortenaerstraat 52. Eist, Griftdijk Z 75; C. Wiersma, Rijnsb. weg 11, Valkenburg ZH, Poststraat 5; L. J. van Wijk, W. Singel 27. Nieuwpoort, Buitenhaven 28; M. J. Schild—Wijnbeek, Steenstraat 13, Leiderdorp, Meidoornstr. 7; C. G. M. Zirkzee. de M. v. Streefkerk straat 57, Noordwijk. Voorstraat 26; P Zwanenburg en fam., W. Singel 2.9. Bun schoten, Wilhelminastraat 23. Oecumenische jeugddienst met spel „De Sleutels" De oecumenische jeugdraad had gister avond in de Remonstrantse kerk een jeugddienst belegd. De liturg was dr P. L. Schoonheim. Deze sterk liturgische dienst was gebouwd om een liturgisch spel ds Jan Wit, -getiteld „De Sleutels". Dit spel geeft een beeld van de eerste Christenvervolgingen. Petrus is door God uit de gevangenis bevrijd en staat nu voor het huis van Maria, waar men door het kloppen verontrust in opwinding verkeert. Als de slavin Rhodé open moet gaan doen. is de sleutel niet te vinden Zij heeft hem zelf in de hand. Johannes voegt zich bij de anderen en vertelt, dal zijn broer Jacobus onthoofd zal worden. De Leidse Oecumenische Spelgroep voerde het spel op. Contactavond van „Leiden" Zaterdagavond hield de voetbalvereni ging „Leiden" een contactavond in „Oud- Hortuszicht" Na de grote, geslaagde feest avond van 18 Januari j.l. wilde de vereni ging thans in intieme kring het 15-jari| bestaan herdenken. De voorzitter, de hee: D. v. d. Kwaak, opende de gezellige bij eenkomst met een kort. pittig en geestig speechje, waarbij hij onder meer de uitsprak, dat deze avond zal bijdragen om de band tussen de leden te verstevigen Na het openingswoord droeg de heer v. d. Kwaak de leiding van de avond aan de heer W. Louwman. Voordat echter tot het eigenlijke programma i ging, kregen eerst nog twee leden het woord. In de eerste plaats de penning meester, de heer A. Varkevisser, die d« voorzitter een enveloppe met inhoud kon overhandigen, zijnde een behoorlijk batig saldo van de gehouden feestavond. Na de heer Varkevisser verscheen de heer A. Link op 't toneel. Nadat hij zijn bijzonder aardig gedicht had voorgelezen, overhan digde hij aan de heer v. d. Kwaak eer prachtige beker, een lauwerkrans en eer medaille. Deze prijzen zijn bedoeld voor 'r ♦,e houden tournooi, hoogstwaarschijnlijk op Tweede Pinksterdag te organiseren. Onder de regie van de heer Louwman werd een vlot programma, onder de titel „Leiden onder ons", afgewerkt. Het pro gramma bestond uit vlotte, gecstlgi schetsjes, zang en pianospel, waarbij d< talrijke aanwezigen zich uitstekend amu seerden. Het aardige van dat alles wai wel. dat men alles met „eigen krachten" verzorgde. Na de pauze, waarin een verloting werd gehouden, speelde men het ganzenbord spel. Aan de medewerksters aan de avond werden bloemen aangeboden. Demping Langebrug De demping van de Langebrug kost de gemeente Leiden 300.000. In de kop bo ven het artikel van Zaterdag schre- wij bij vergissing „drie mille" in plaats van „drie ton". Leidse „Burgerkring" veertig jaar Op 15 Februari bestond de vereniging „Burgerkringveertig Jaar. Deze vereni ging heeft tot doel ondersteuning bij ziek- ongevallen voor zelfstandigen in alle beroepen en branches. Uiteraard word» strenge selectie toegepast bij opne ming van leden, omdat men als eerste el« gesteld heeft, dat elk lid absoluut geheel zelfstandig Is. De vereniging heeft een igen controlerend geneesheer. Door allerlei omstandigheden kon de viering van dit achtste lustrumfeest pa» Zaterdag plaats hebben en „Burgerkring" heeft een geslaagd feest in Zomerzorg gehad. Met grote toeven bloemen had het lid de heer Erades de zaal versierd, wat al direct een feeststemming gaf. De heer A Voortman heette allen welkom en bracht dank aan de leden voor hun mede werking en belangstelling voor de ver eniging. „Burgerkring" verkeert in een ge zonde financiële positie. De verhouding de leden mag wel zeer prettig wor den genoemd. Het feestprogramma werd verzorgd door de conférencier André Meurs. die met zijn medewerkers de aanwezigen op aan gename wijze bezig hield. Nel Brink, be kend uit het radioprogramma Huize Ge zelligheid. liet met haar liedjes de man vrouwen en de vrouwen om lachen, terwijl de zingende dwazen „De Mounties" een paar kostelijke parodieën weggaven. Het muzikale ge deelte was in handen van Gerard Vrijman Bosch met accordeon, piano en clavioline. Kerkelijke herdenking op 4 en 5 Mei Het bestuur van de Stichting „Dooden- herdenking" heeft voor Woensdag 4 Mei des avonds kwart over 7 een bijeenkomst in de Pieterskerk vastgesteld, waarin :ullen spreken ds G. Toornvliet, studen tenpredikant van de Geref. Kerk te Lel den, en de heer Herrpan Divendal te Heemstede. Een groot koor van zangera zangeressen (van de verschillende Leidse koren) verleent medewerking met i gedeelte uit het Requiem van Mozart het Te Deum van A. Diepenbrock, met begeleiding van het Ned. Symphonle-Or- kest. De volgende dag zal in de Pieterskerk ;n bijeenkomst worden gehouden ter herdenking van de bevrijding. Deze dienst gaat uit van de Hervormde Gemeente, de Evang. Lutherse en de Remonstr. Ge meente en draagt dus een oecumenisch karakter. Ds D. J. Vossers houdt een her denkingstoespraak, ds H. J. A. Haan leidt het liturgische gedeelte en ds J. van Goudoever spreekt de gebeden uit. VALKENBURG Christen-vrouwenbond De afdeling van de Ned. Christen-vrou wenbond vergaderde met als spreekster M. Marijs-Visser, die sprak over Kaj Munk. Zij schetste het leven van ae Deense predikant en gaf een overzicht zijn literaire werk. De avond stond onder leiding van de tweede presidente, van Duyvenbode-Fllnck. mann, opende de directeur, de heer G. Schlattmann, de huldigingsbijeenkomst. Spr releveerde de loopbaan van de jubl* laresse en merkte onder meer op, dat mej. Righart van Gelder in alle opzich ten recht had op deze huldiging. Na met waardering te hebben gesproken over haar capaciteiten en werklust, overhan digde spr een radio en een tapijt. Vervolgens sprak mej. M. Laken een persoonlijk woord, waarna de 10-jarige Rineke Steenbergen een door haar vader gemaakt gedicht voordroeg. Na een korte toespraak overhandigde burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot de jubilaresse het eremetaal. Mr W. de Clerq reikte haar de eremedaille en het vererend ge tuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel uit. Tot slot stel de de heer A. Schlattmann mej. Righart van Gelder de draagmedaille. behorende bij haar Kon. onderscheiding, in het vooruitzicht. woude. Aanwezig waren ook dr Honders uit Wassenaar, ds Van der Leeden uit Hazerswoude en wethouder Kraan na-, mens het gemeentebestuur. VOORSCHOTEN Om het persoonlijk damkampioenschap De voorwedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Voorschoten zijn geëindigd en de finalisten zijn ln de laatste ronde allen bekend geworden. In dé eerste klasse zijn dat: Oostergo, J. v. Bemmelen. Zitman en Storm; in de twee de klasse: v. Delft, v. d. Hulst en J. v. de Vlekkert. J. v. Bemmelen startte In de finale met een overwinning op Zitman, doordat laatstgenoemde na een goede opbouw een zwakke afruil maakte, waardoor hij plot seling in grote moeilijkheden kwam te verkeren. In de eerste klasse speelde Oostergo zijn laatste wedstrijd tegen Overduln re mise, welke uitslag geen wijziging meer bracht in de stand. Storm speelde even eens remise tegen H. v. d. Velden en had aan deze uitslag genoeg om zich in de eindstrijd te plaatsen. In de tweede klasse B eindigde de be langrijke partij tussen v. Delft en v. d. Hulst in een puntenverdeling en doordat v. d. Munt tegen H. v. d. Vlekkert niet verder dan remise kwam, werden beide eerstgenoemden geplaatst ln de eindstrijd. Voor de laddercompetitie wist Van Bem melen eerst remise af te dwingen tegen Weggen, terwijl J. v. d. Vlekkert zege vierde over Wouda. Nieuw vllegseizoen geopend De Voorschotehse postduivenvereniging „De Zwaluw" heeft het nieuwe vlieg- seizoen geopend met een eierenvlucht van Roosendaal, afstand ongeveer 66,09 km. In concours waren 262 duiven, die om 9 uur met bewolkte lucht en ZW wind werden gelost. De eerste duif kwam aan om 9 uur 56 min en 45 sec. Deze bereikte een snelheid van 1169,55 m per minuut. De laatste prijsduif kwam aan om 10.30.30. Deze bereikte een snelheid van 728,08 m per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: Fr. Hendriks 1, 3, 15, 16, 43, 45; K. Waas dorp 2, 19, 26, 50; F. C. v. Heusden 4, 7. 32, 37; J. Koek 5; C. Zwaan 6,23, 33; P. N. Wissen 8, 9, 20; H. Schoo 10, 27, 29, 46; M. Wolleswinkel 11, 24. 25, 41; V. L. Pierlot 12; P. d'Haens 13, 49; J. v. Ewijk 14, 30; J. P. v. d. Assem 17, 22, 34, 40, 42, 18; C. J. v. d. Wal 18; A. G. Kleiweg 21; A. de Graaf 28, 52; F. Zoons 31. 51; H. Verhoork 35, 41; C. de Mooy 36; G. Teske 38. 39, 47 De Toradjakerk Ds Batelaan. Herv. predikant te Utrecht, zal Woensdagavond 8 uur in Irene een lezing houden over de Toradjakerk in de vervolging. De bijeenkomst gaat uit van de mannenvereniging: „Onderzoekt de Schriften" ZOETERWOUD E Afscheid ds Posima Ds Postma heeft gistermiddag afscheid genomen van de Hervormde Gemeente, wegens vertrek naar Zoelen. Aan d» hand van Lucas 18 vs 8b „Als de Zoon des mensen wederkomt, zal Hij dan ge loof vinden op de aarde?" bepaalde de predikant de vele aanwezigen bij de we derkomst van Christus. In zijn prediking zei ds Postma, dat het niet belangrijk Is, wie de boodschap van het heil brengt, maar alléén Is van belang, dat deze ge bracht wórdt. Jezus Christus Zélf is het Die ons troost brengt in leven en sterven. De rechtspraak voor de weduwe, waar van In het gelezen hoofdstuk sprake ls, geschiedde door de aardse rechter, om dat het hem verveelde, er telkens aan herinnerd te worden. Jezus, de Recht vaardige, spreekt recht In de naam van de Vader. De aardse rechter spreekt ook recht, maar Jezus verwerpt dat ln de vergeving der zonden. Jezus twijfelt aan ons, als Hij spreekt over ons geloof daar in bij Zijn wederkomen. Zal Hij tever geefs hopen? Aan Zijn rechtspraak kan en mag niemand twijfelenl Ds Honnef sprak Ir. deze dienst een kort woord namens de classis Lelden, de ring Alphen en d% Gemeente van Zoeter-

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 3